Vstavač kukačka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxVstavač kukačka
alternativní popis obrázku chybí
Vstavač kukačka (Orchis morio)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď vstavačovité (Orchidaceae)
Rod vstavač (Orchis)
Binomické jméno
Orchis morio
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vstavač kukačka (Orchis morio; synonyma:Orchis officinalis, Orchis crenulata a Anacamptis morio) je vytrvalá bylina z rozsáhlého rodu vstavač (Orchis), která patří k silně ohroženým druhům v České republice. Latinský název „morio“ (česky „šašek“) vznikl na základě podobnosti okvětních lístků tvořících přilbu a šaškovské čapky.

Detail květů druhu vstavač kukačka

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Dříve to byl nejrozšířenější druh celého rodu Orchis na našem území. Dnes patří k silně ohroženým druhům. Jedna z příčin jeho stále vzácnějšího výskytu je jeho citlivost na zvyšování koncentrace minerálních látek v půdě a změnu půdního komplexu. Nalézá se nejčastěji na nehnojených loukách a pastvinách, dále na světlejších místech křovinatých strání. Vyskytuje se převážně v oblasti pahorkatin a v nižších polohách podhůří. Obývá půdy bazické i kyselé (pH v rozmezí 5,5-8,6), častěji se však nachází v půdách neutrálních až slabě bazických. Druh je rozšířen takřka po celé Evropě (vyjma její nejsevernější a nejvýchodnější část a Středozemí). V ČR se setkáme pouze s nominátním poddruhem, a to spíše u východních hranic ČR.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Rostlina je vysoká 8 až 30 cm, ojediněle může být i vyšší. Hlízy jsou malé, kulovité. Má nečetné krátké a silné kořeny. Kvete od května do června. Lodyha je vzpřímená, světle zelená, nahoře bývá fialová, nad její bází jsou nahloučeny listy, které v horní části chybí.Listy jsou modravě sivozelené a kopinaté. Dosahují délky až 14 cm, široké jsou cca 5-15 mm. Horní listy jsou menší a pochvovité. Květenství má vejčitý až široce válcovitý tvar, nejběžněji má fialovou barvu. Dosahuje délky až 13 cm, většinou však menší, má průměr 3-4 cm, zahrnuje 7-25 květů. Květy má středně velké, nachové až růžové, ojediněle bílé. Okvětní lístky jsou skloněny a tvoří přilbu, vnější lístky jsou pětižilné a dlouhé 5-8 mm, vnitřní jsou dvoužilné a o něco kratší. Pysk je ostruhatý, zpravidla širší než delší, fialově červený, na bázi bělavý.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Procházka, F.: Naše Orchideje, Pardubice 1980
  • Procházka, F.: Jak poznáme naše orchideje, klíč k určování československých druhů, Brno 1980.
  • Procházka, F. a V. Velísek: Orchideje naší přírody Praha 1983.
  • Tlusták, V.; Jongepierová-Hlobilová, I.: Orchideje Bílých Karpat, Olomouc 1990.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]