Vstavač kukačka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Vstavač kukačka

alternativní popis obrázku chybí
Vstavač kukačka (Orchis morio)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď: vstavačovité (Orchidaceae)
Rod: vstavač (Orchis)
Binomické jméno
Orchis morio
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vstavač kukačka (Orchis morio; synonyma:Orchis officinalis, Orchis crenulata a Anacamptis morio) je vytrvalá bylina z rozsáhlého rodu vstavač (Orchis), která patří k silně ohroženým druhům v České republice. Latinský název „morio“ (česky „šašek“) vznikl na základě podobnosti okvětních lístků tvořících přilbu a šaškovské čapky.

Detail květů druhu vstavač kukačka

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Dříve to byl nejrozšířenější druh celého rodu Orchis na našem území. Dnes patří k silně ohroženým druhům. Jedna z příčin jeho stále vzácnějšího výskytu je jeho citlivost na zvyšování koncentrace minerálních látek v půdě a změnu půdního komplexu. Nalézá se nejčastěji na nehnojených loukách a pastvinách, dále na světlejších místech křovinatých strání. Vyskytuje se převážně v oblasti pahorkatin a v nižších polohách podhůří. Obývá půdy bazické i kyselé (pH v rozmezí 5,5-8,6), častěji se však nachází v půdách neutrálních až slabě bazických. Druh je rozšířen takřka po celé Evropě (vyjma její nejsevernější a nejvýchodnější část a Středozemí). V ČR se setkáme pouze s nominátním poddruhem, a to spíše u východních hranic ČR.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Rostlina je vysoká 8 až 30 cm, ojediněle může být i vyšší. Hlízy jsou malé, kulovité. Má nečetné krátké a silné kořeny. Kvete od května do června. Lodyha je vzpřímená, světle zelená, nahoře bývá fialová, nad její bází jsou nahloučeny listy, které v horní části chybí.Listy jsou modravě sivozelené a kopinaté. Dosahují délky až 14 cm, široké jsou cca 5-15 mm. Horní listy jsou menší a pochvovité. Květenství má vejčitý až široce válcovitý tvar, nejběžněji má fialovou barvu. Dosahuje délky až 13 cm, většinou však menší, má průměr 3-4 cm, zahrnuje 7-25 květů. Květy má středně velké, nachové až růžové, ojediněle bílé. Okvětní lístky jsou skloněny a tvoří přilbu, vnější lístky jsou pětižilné a dlouhé 5-8 mm, vnitřní jsou dvoužilné a o něco kratší. Pysk je ostruhatý, zpravidla širší než delší, fialově červený, na bázi bělavý.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Procházka, F.: Naše Orchideje, Pardubice 1980
  • Procházka, F.: Jak poznáme naše orchideje, klíč k určování československých druhů, Brno 1980.
  • Procházka, F. a V. Velísek: Orchideje naší přírody Praha 1983.
  • Tlusták, V.; Jongepierová-Hlobilová, I.: Orchideje Bílých Karpat, Olomouc 1990.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]