Marantovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Marantovité

Calathea crotalifera
Calathea crotalifera
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: zázvorníkotvaré (Zingiberales)
Čeleď: marantovité (Marantaceae)
Rody
  • a další

Marantovité (Marantaceae R. Br.) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu zázvorníkotvaré (Zingiberales).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to vytrvalé byliny s oddenky, mohou to být pozemní rostliny i epifyty, zřídka liány. Listy jsou jednoduché, střídavé, dvouřadě až spirálně uspořádané, většinou dlouze řapíkaté (řapík je někdy křídlatý), s listovými pochvami. Čepele jsou často barevně vzorované, jednoduché, celokrajné, asymetrické, kopinaté, podlouhlé až vejčité, žilnatina je zpeřená až zpeřeně souběžná. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Květy jsou uspořádány po 2 a každý pár je podepřen listenem, páry květů často skládají vrcholičnaté květenství. Květy jsou výrazně nesouměrné. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu. Kališní lístky jsou 3, jsou volné. Koruna se skládá ze 3 lístků, které jsou na bázi srostlé v krátkou trubku, jsou nestejné, jeden z lístků je delší a kápovitý. Fertilní tyčinka je jen 1, nese pouze půlku fertilního prašníku a je petaloidní (napodobuje korunu). Zbylé 3-4 (zřídka 2) tyčinky jsou přeměněny na staminodia, která jsou také pataloidní, srůstají dole v trubku, která je delší než trubka koruny. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je spodní. Plodem je tobolka nebo řidčeji bobule[1][2].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 31 rodů a asi 550 druhů, z čehož zabírá asi 300 druhů rod Calathea. Jsou rozšířeny v tropech (málo až subtropech) celého světa, nejvíce v Americe. V Austrálii chybí[1]. V ČR jsou některé druhy pěstovány jako pokojové rostliny. Maranta arundinacea pochází z Karibské oblasti. Pěstuje se v Americe, JV Asii a Indii pro oddenky, které obsahují 23 % kvalitního škrobu. Oddenky jsou poživatelné po povaření. Marantový škrob je velmi jemný, bílý, bez chuti a zápachu. Škrob slouží v potravinářství a používá se i ve farmacii a dětské výživě.

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Afrocalathea, Ataenidia, Calathea, Cominsia, Ctenanthe, Donax, Halopegia, Haumania, Hylaeanthe, Hypselodelphys, Ischnosiphon, Koernickanthe, Maranta, Marantochloa, Megaphrynium, Monophrynium, Monophyllanthe, Monotagma, Myrosma, Phacelophrynium, Phrynium, Pleiostachya, Sanblasia, Saranthe, Sarcophrynium, Schumannianthus, Stachyphrynium, Stromanthe, Thalia, Thaumatococcus, Thymocarpus, Trachyphrynium

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/marantac.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]