Jitex

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jitex
Industrial siding jitex pisek.jpg
Základní údaje
Právní formanárodní podnik
Datum založení9. dubna 2004
PředchůdciElastic
Kleinova továrna
Adresa sídlaU Vodárny 1506, Písek, 397 01, Česko
Souřadnice sídla
Identifikátory
Oficiální webwww.jitex-comfort.cz
IČO26073951
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jitex (akronym ze slov Jihočeské textilie) je textilní závod ve městě Písek a za socialismu byl jedním z ukázkových podniků. Tehdy to byl Národní podnik Jitex Písek. Vznikl v roce 1948 ve spolupráci se závodem Tosta Aš. Při své návštěvě Československa ho navštívila i „první žena ve vesmíru“ Valentina Těreškovová a v roce 1961 Leonid Iljič Brežněv. V dobách největší slávy měl Jitex mnoho výrobních poboček po jižních Čechách. V dnešní době jsou tyto pobočky postupně zavírány z důvodu všeobecného úpadku textilního průmyslu.

Podnik v posledních letech prochází rozsáhlou restrukturalizací, během níž zmenšuje své početní stavy zaměstnanců a dochází k uzavírání některých výrobních linek. V současnosti je Jitex akciovou společností. V roce 2004 došlo k rozdělení firmy. Jitex Písek a.s. si ponechal areál a začal podnikat v oblasti logistiky a poskytování služeb. Nově vzniklá společnost Jitex a.s. si pronajala technologii a pokračovala v textilní výrobě. Od roku 2010 převzala textilní firmu společnost Jitex Comfort s.r.o.. Celý výrobní proces, od výroby úpletu, až po ušití hotových výrobků, je zajišťován v Písku, jde o ryze českou produkci. Pod značkou JITEX COMFORT je vyráběno tradiční pletené zboží, jako jsou trička, mikiny, spodní a noční prádlo, plyšové soupravy a župany, froté prostěradla, a také funkční termoprádlo a další funkční zboží. Vše ve velikostním sortimentu odpovídajícímu české populaci. Vybrané dámské i pánské modely nabízí firma dokonce až do velikosti 5XL. Funkční prádlo je vyráběno především z polypropylonového vlákna a v kombinaci s přírodními materiály. Zvláštní skupinu tvoří funkční prádlo z merino vlny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jitex n.p., byl založen po II. světové válce dne 3. října 1949 a výroba byla zahájena v nově postaveném závodu. Na konci 50. let byla zahájena stavba přádelny, která byla dokončena roku 1960. Jitex se tak stal čtyřstupňovým textilním kombinátem, kde na sebe postupně navazovaly provozy přádelna, pletárna, barevna s úpravnou a konfekce. V následujících letech produkce podniku vzrostla a Jitex se stal jednou z největších textilních firem v tehdejším Československu. V posledních letech - po privatizaci - došlo k vytěsnění drobných akcionářů a snížení majetku společnosti ve prospěch sesterské společnosti Jitex Comfort s. r. o.[zdroj?]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]