Národní park Stenshuvud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní park Stenshuvud
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Výšina Stenshuvud
Výšina Stenshuvud
Základní informace
Vyhlášení30. dubna 1986
Rozloha399,38 ha[1]
Poloha
StátŠvédskoŠvédsko Švédsko
Souřadnice
Národní park Stenshuvud
Národní park Stenshuvud
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Stenshuvud (švédsky Stenshuvud nationalpark) na území okresu Simrishamn v regionu Skåne je jeden z 28 národních parků ve Švédsku.

Park o rozloze 390 hektarů vznikl v roce 1986 za účelem ochrany úseku pobřeží Baltského moře s výšinou Stenshuvud, vypínající se do výše 97 metrů nad zátokou Hanöbukten. Park zahrnuje i listnaté lesy a vřesoviště pokrývající svahy kopce. Nejbližší osada je Kivik.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Kopec Stenshuvud představuje východní výběžek Linderödsåsenské hrásti, která probíhá celým regionem Skåne a je tvořena především rulami.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Jak na Švédsko teplé mikroklima, tak rozmanitost stanovišť způsobily, že flóra parku je bohatá a různorodá. Přes nevelké rozměry parku se z něj uvádí na 600 druhů rostlin. Stromové patro tvoří především habry (Carpinus betulus) a buky (Fagus sylvatica). Na jaře zde kvetou především sasanky hajní (Anemone nemorosa) nebo sasanky pryskyřníkovité (Anemone ranunculoides). Typickým představitelem fauny je zde slavík tmavý (Luscinia luscinia). Maskotem parku je plšík lískový, jinak ve Skandinávii velmi řídký, podobně jako žluva hajní, rosnička zelená a skokan štíhlý.

Kopec Stenshuvud[editovat | editovat zdroj]

Obrys kopce (jeho název ve švédštině znamená kamenná hlava) je charakteristickým útvarem na horizontu a po staletí byl orientačním bodem pro námořníky plavící se po okolních vodách. Za jasných dnů z něj lze dohlédnout na jih na dánský ostrov Bornholm. K Stenshuvudu se váží staré legendy, které ho označovaly za místo pobytu obrů a trollů.

Archeologické doklady[editovat | editovat zdroj]

Na území parku byly nalezeny archeologické doklady starého osídlení; na vrcholu kopce byly zjištěny stopy opevněného hradiště z 5.-6. století n. l.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Hlavní vchod do parku, k němuž je možno dojet autem, se nachází poblíž osady Södra Mellby. U vchodu do parku je informační centrum Stenshuvuds Naturum s přírodopisnou a archeologickou expozicí. Další vchod se nachází na severním okraji areálu. Parkem prochází několik turistických stezek vedoucích i na vrchol kopce.

Park je otevřen každodenně a vstup do něj je bezplatný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Protected Areas (National Parks). 18. prosince 2015. Dostupné online. [cit. 2017-01-20]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]