Národní park Abisko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní park Abisko
IUCN kategorie II (Národní park)
Kaňon řeky Abiskojåkka
Národní park Abisko (Švédsko)
Umístění Švédsko Norrbotten (kraj), Švédsko
Souřadnice
Rozloha 77 km²
Založeno 1909

Národní park Abisko (švédsky Abisko nationalpark) je národní park ve Švédsku. Park byl založen roku 1909 a rozkládá se na 7 700 hektarech, v oblasti Laponska, nedaleko švédsko-norských hranic, ve správě města Kiruna okolo stejnojmenného jezera.

Geograficky se Abisko leží v švédské provincii Laponsko v blízkosti norských hranic (vzdálenost cca 37 km po železnici). Park začíná u břehu jezera Torneträsk jednoho z největších švédských jezer, u vesnice Abisko a pokračuje asi 15 kilometrů na jihozápad. Nachází se asi 195 km severně od Severního polárního kruhu.

Park byl založen v roce 1909. V tomto roce byly ve Švédsku vytvořeny první zákony na ochranu přírody.

Národní park Abisko byl vyhlášen s cílem „zachovat oblast na severu Severských zemí s přírodou v původním stavu a jako zdroj vědeckého výzkumu“. Oblast je cílem velkého vědeckého zájmu, jak o tom svědčí Abiská vědecko-výzkumná stanice, která byla založena, aby studovala danou oblast. Dále byl národní park vyhlášen jako zamýšlená významná turistická atrakce.

Abisko je také domovem Abiské vědecko-výzkumné stanice, založené v roce roce 1903 u obce Abisko. Od roku 1935 stanice patří pod Královskou švédskou akademie věd. Slouží především pro výzkum životní prostředí, biologické a geologické oblasti. Má na místě několik laboratoře stejně jako venkovních stanic terénního výzkumu.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Oblast Abiska má specifické klima. Je ovlivňováno velikým jezerem Torneträsk i blízkostí Atlantiku. Navíc oblast leží v dešťovém stínu hor na západě, takže je jedním z nejsušších míst Švédska. Průměrná roční teplota je -1 °C. Nejteplejším měsícem je červenec s průměrnou teplotou +11 °C a nejchladnějším leden s -12 °C. Průměrné množství srážek činí 300 mm, což je zlomek proti množství srážek v okolních horách. V letních měsících je zde jeden z nejmenších úhrnů srážek v porovnání se zbytkem Švédska. V době od 27. května do 18. července lze z výše položených oblastí pozorovat půlnoční slunce.

Cestovní ruch[editovat | editovat zdroj]

Národní park Abisko v zimě

425 km dlouhá naučná stezka Kungsleden, která vede přes Skandinávské pohoří, začíná (nebo končí) na Abisko Turiststation, které tvoří železniční stanice se stejným názvem a hostel Abisko (cca 2 km západně od samotné obce). Stezka prochází národním parkem. Síť skandinávských značených cest Nordkalottruta používá stezky v parku v rámci svého průchodu parkem. Luxusní hostel Abisko Turiststation, který provozuje švédská turistická asociace Svenska Turistföreningen (STF), ubytovává mnoha návštěvníků parku a poskytuje ubytování, jídlo a další vybavení. Je jedním z mnoha podobných zařízení umístěných v pravidelných vzdálenostech podél stezky Kungsleden. Národní park přitahuje příznivce běžeckého lyžování, výletů na sněžnicích a další zimní sportů. Díky jeho poloze 195 km severně od severního polárního kruhu turisté v létě pozorují půlnoční slunce, zatímco v zimě návštěvníci tu díky absenci světelného znečištění mají ideální podmínky pro pozorování polární záře.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Národní park je přístupný po železnici, leží na trati zvané Malmbanan (Boden - Narvik). Každý den jezdí vlaky společnosti SJ AB spojující Stockholm s norským městem Narvikem, které zastavují u obou konců obce Abisko (názvy těchto železničních stanic je Abisko Östra [východ]) a Abisko Turiststation. Další regionální vlaky jezdí v úseku Kiruna-Narvik. Abisko je také dosažitelné autem po silnici E10, která spojuje od počátku osmdesátých let Kirunu a Narvik. K dalším místním formám dopravy patří pěší turistika a v zimě jízda na psích spřeženích. Sedačková lanovka poskytuje přístup k vrcholu nedaleké hory Nuolja (1164 m).

Fauna[editovat | editovat zdroj]

V parku žije mnoho druhů ptáků.

Ze menších savců parku jsou běžnou součástí fauny kuna, lasice, veverka, lumíci a podobné. Z větších zvířat jsou běžní los a sob (běžně se nachází losí trus a stopy), zatímco rosomák sibiřský, liška polární, rys a medvěd jsou vidět pouze sporadicky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Abisko National Park na anglické Wikipedii.