Národní park Vadvetjåkka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní park Vadvetjåkka
IUCN kategorie II (Národní park)
Základní informace
Vyhlášení 1920
Rozloha 26,3 km²
Poloha
Stát ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Kraj Švédsko Norrbotten (kraj), Švédsko
Souřadnice
Národní park Vadvetjåkka (Švédsko)
Další informace
Web www.naturvardsverket.se/en/In-English/Menu/Enjoying-nature/National-parks-and-other-places-worth-visiting/National-Parks-in-Sweden/Vadvetjakka-National-Park/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Vadvetjåkka (švédsky Vadvetjåkka nationalpark, severosámsky Vádvečohkka) je nejsevernější národní park ve Švédsku. Park byl založen roku 1920 a rozkládá se na 2 630 hektarech, v oblasti Laponska, na švédsko-norské hranici, ve správě města Kiruna na západ od jezera Torneträsk.

Cílem vyhlášení byla ochrana severských hor v jejich přirozeném stavu. Park je charakteristický vysokým hřebenem s březovými lesy, močály, ledovci, vodopády a holými skalami. Kromě hor do parku patří horská údolí táhnoucí se v severojižním směru a dále podhůří hor. Jelikož národní park leží nedaleko od Atlantického oceánu, prší tu častěji než v ostatních švédských horách.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Přístup do Národního parku Vadvetjåkka je obtížný. Dá se do něj dostat po cestě ze zátoky Pålnoviken od jezera Torneträsk. Veřejná lodní doprava jezdí na toto místo z Abiska a z Björklidenu. Další dvanáctikilometrová cesta vede do národního parku ze zastávky Låktajåkka (na železniční trati Malmbanan Kiruna-Narvik).

Na novějších švédských mapách má park jméno v jazyce místních Sámů: Vádvečohkka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nationalpark Vadvetjåkka na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]