Severské státy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Severské státy

Severské státy nebo také nordické státy jsou země ležící na severu Evropy. Obvykle se mezi ně počítají:

Dále se mezi severské země počítají následující území:

Mají mnoho společných znaků – rozvinutou ekonomiku, podobné sociální systémy a kromě dalších i podobné vlajky s tzv. skandinávským křížem.

Někdy bývají také nesprávně označovány termínem Skandinávské státy. Ze zeměpisného hlediska ale na Skandinávském poloostrově leží pouze Norsko a Švédsko. Island je ostrov, Dánsko leží na Jutském poloostrově a mnoha ostrovech a Finsko leží na Skandinávském poloostrově jen částečně.

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Kostel ve Finsku

Všechny severské státy mají podobné dominující náboženská vyznání: jde v drtivé většině o protestanty - luterány. Díky vlně sekularismu jejich podíl jednak mírně klesá, jednak řada lidí se hlásí k luteránskému vyznání a církvím spíše formálně a z tradice, než aby představovali lidi skutečně věřící v Boha a akceptující církevní učení.

Od druhé poloviny 20. století zde dochází k poměrně výraznému sekularismu, zejména pak ve Švédsku, které je považováno za jednu z nejateističtějších (respektive nejméně teistických) zemí světa.

Existují zde muslimské menšiny (zejména ve velkých městech ve Švédsku), islám zde vyznávají hlavně přistěhovalci, kteří zde vytvářejí uzavřené komunity. Díky vysoké porodnosti a přílivu nových přistěhovalců počet vyznavačů islámu rychle roste.

Katolíků je zde minimálně a povětšinou jde o cizince. I někteří z nich se k víře hlásí spíše formálně, nebo pro ně jejich vyznání a kontakty se souvěrci představuje způsob, jak si udržet národní identitu a pomoc v úsilí zařadit se do nového prostředí. Díky novým přistěhovalcům a částečně i vyšší míře porodnosti ve srovnání se zbytkem populace podíl katolíků v Severských zemích roste, místy poměrně rychle. Katoličtí biskupové všech Severských zemí tvoří dohromady jedinou Skandinávskou biskupskou konferenci.

Státní vlajky severských zemí

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]