Jezerní oblast

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lake District
Masiv Skiddaw, město Keswick a jezero Derwent Water jsou patrné z Walla Crag.
Lake District
Lake District
Umístění Cumbria, Anglie
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Rozloha 2 292 km²
Založeno 1951
Návštěvníků 15,8 miliónů (v roce 2011)
Správa Rada národního parku
Světové dědictví UNESCO
Typ kulturní dědictví
Rok zařazení 2017
Kritérium ii, v, vi
Odkaz 422
Oficiální web

Jezerní oblast (anglicky Lake District, také the Lakes nebo Lakeland) je region v severozápadní Anglii a zároveň největší národní park Anglie. Ten leží v hrabství Cumbria, má rozlohu 2292 km² a byl vyhlášen 9. května 1951. Krajina je kopcovitá (vrchy jsou nazývány v místním nářečí fell) a nachází se zde největší hora Anglie Scafell Pike (978 m). Kumbrické pohoří bylo vyvrásněno v ordoviku, současnou dramatickou podobu mu dal kontinentální ledovec v poslední době ledové. Pokrývají je slatiniště, dubové lesy a pastviny (chovají se ovce místního plemene herdwick), vrcholy hor jsou tvořeny batolity. Je to jediné místo v Anglii, kde žijí ve volné přírodě veverky obecné,[1] hnízdí zde také orel skalní a luňák červený, typickou rybou v jezerech je síh malý, který je velmi citlivý na čistotu vody. Rostou zde chráněné masožravé tučnicerosnatky. Lake District je nejdeštivější částí Anglie: v lokalitě Sprinkling Tarn spadne až 5000 mm srážek ročně.[2][3]

Šest desítek jezer[editovat | editovat zdroj]

Průsmyky, vrcholy, jezera a údolí v Lake District

Název oblasti dalo zhruba šedesát jezer ledovcového původu. Wastwater je nejhlubším jezerem v Anglii (79 metrů), Windermere je nejrozlehlejší (17 km²). Další významná jezera jsou: Bassenthwaite Lake, Brotherswater, Buttermere, Coniston Water, Crummock Water, Derwent Water, Devoke Water, Elter Water, Ennerdale Water, Esthwaite Water, Grasmere, Haweswater, Loweswater, Rydal Water, Thirlmere a Ullswater.

Lake District byl osídlen už pět tisíciletí před naším letopočtem, jak o tom svědčí nález mnoha kamenných seker v údolí Great Langdale.[4] Od roku 2017 je park o rozloze 229 205 ha součástí Světového dědictví UNESCO.[5]

Umělci[editovat | editovat zdroj]

Ve zdejší pitoreskní krajině hledala inspiraci literární skupina nazývaná Jezerní básníci. Ve vesnici Near Sawrey žila autorka pohádkových knížek Beatrix Potterová, která velkou část svého jmění věnovala na ochranu místní přírody.[6] Arthur Ransome zasadil na jezera děj svých dobrodružných příběhů pro mládež o Amazonkách a Vlaštovkách.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Národní park Lake District navštíví ročně šestnáct až osmnáct milionů lidí.[7] Turisty vozí po jezerech tradiční parníky, provozuje se cykloturistika i horolezectví. Vzhledem k množství biofarem a minipivovarů je oblast také oblíbeným cílem labužníků.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.visitcumbria.com/squirrels/
  2. http://www.quido.cz/priroda/lake_district.html
  3. http://www.dandantheweatherman.com/Pikanto/Britrec.htm
  4. http://www.megalithic.co.uk/article.php?sid=6924
  5. Three new sites and two extensions added to UNESCO’s World Heritage List [online]. Krakov: UNESCO, 2017-07-09 [cit. 2017-07-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. http://www.lakedistrictletsgo.co.uk/famous_people/beatrixpotter.html
  7. http://www.novinky.cz/cestovani/129027-romanticke-kouzlo-jezerni-oblasti.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]