Peak District

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní park Peak District
The Peak District National Park
NP Peak District
NP Peak District
Umístění Spojené království Velká Británie
Souřadnice
Rozloha 1 437 km²
Založeno 1951
Oficiální web

Národní park Peak District (anglicky The Peak District National Park) je jeden z národních parků ve Velké Británii. Má rozlohu 1 437 km² a nachází se uprostřed jižní části Velké Británie, nedaleko od důležitých městských center. Jeho poloha ho činí snadno dostupným a hojně navštěvovaným. Silnice z Manchesteru a Sheffieldu vedou přímo do Castletonu, hlavního centra parku. V místech při hranicích s parkem žije asi 40 000 lidí ve známých městech. Oblast je otevřená po celý rok a je dobře organizovaná pro návštěvníky; kromě silnic pro dopravní prostředky je zde mnoho cest vycházkových, zvláště v jižní části. Peak District je nejstarším národním parkem Anglie – založen byl v roce 1951 a jedna jeho vyčleněná oblast tvoří národní přírodní rezervaci; v jejích hranicích je také několik archeologických nalezišť sahajících do paleolitu.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

V termínech morfologie se území dělí na dvě části. Na sever vybíhá neobydlená náhorní plošina z hrubého pískovce Dark Peak, která dosahuje svého výškového maxima horou Kinder Scout, vysokou 637 m. Zvláštní složení země vedlo k vytvoření vodní nádrže, která napájí 55 umělých nádrží. Této oblasti pokryté rašelinou dominuje vegetace vřesovišť s vřesem, suchopýrem a borůvkou; oblast je vyhrazena pro lov kura prérijního a pro pěstování ovcí. Jižní sektor, White Peak je tvořen sérií vápencových plošin, řezaných úzkými hlubokými (dales) a čistými vodními toky, z nichž je nejslavnější Dove.

Flora a fauna[editovat | editovat zdroj]

V této oblasti se nacházejí přírodní rezervace, které patří k několika nejkrásnějším britským jasanovým lesům, a díky přísnému zákazu pastvy je zde bohatá a pestrá flóra, kde jsou i vzácné druhy, jako nezelené orchidej hlístník hnízdák, čemeřice a konvalinka. Je zde také biotop, dnes ve Spojeném království vzácný: vápencová louka. White Peak a Dark Peak jsou odděleny údolím Hope Valley (Údolí naděje), což je místo charakterizované lomy, přírodními plošinami a stalaktitovými jeskyněmi.

Faunu parku zastupuje především kulík zlatý a koliha, kteří obývají rašeliniště, a kos horský, který žije mezi vysokými skalnatými vrcholky.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Průměrná teplota naměřená v regionu je v zimě 3 °C a v létě 17 °C. Podnebí je obecně vlhké, s ročními srážkami 1200 mm.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]