Peak District

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní park Peak District
The Peak District National Park
Základní informace
Vyhlášení1951
Nadm. výška636 m n. m.
Rozloha1 437 km2
Poloha
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Geodata (OSM)OSM, WMF
NP Peak District
NP Peak District
Další informace
Webwww.peakdistrict.gov.uk
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Peak District (anglicky The Peak District National Park) je jeden z národních parků ve Spojeném království. Má rozlohu 1 437 km² a nachází se uprostřed jižní části Velké Británie, nedaleko od důležitých městských center. Jeho poloha ho činí snadno dostupným a hojně navštěvovaným. Silnice z Manchesteru a Sheffieldu vedou přímo do Castletonu, hlavního centra parku. V místech při hranicích s parkem žije asi 40 000 lidí ve známých městech. Oblast je otevřená po celý rok a je dobře organizovaná pro návštěvníky; kromě silnic pro dopravní prostředky je zde mnoho cest vycházkových, zvláště v jižní části. Peak District je nejstarším národním parkem Anglie – založen byl v roce 1951 a jedna jeho vyčleněná oblast tvoří národní přírodní rezervaci; v jejích hranicích je také několik archeologických nalezišť sahajících do paleolitu.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

V termínech morfologie se území dělí na dvě části. Na sever vybíhá neobydlená náhorní plošina z hrubého pískovce Dark Peak, která dosahuje svého výškového maxima horou Kinder Scout, vysokou 637 m. Zvláštní složení země vedlo k vytvoření vodní nádrže, která napájí 55 umělých nádrží. Této oblasti pokryté rašelinou dominuje vegetace vřesovišť s vřesem, suchopýrem a borůvkou; oblast je vyhrazena pro lov kura prérijního a pro pěstování ovcí. Jižní sektor, White Peak je tvořen sérií vápencových plošin, řezaných úzkými hlubokými (dales) a čistými vodními toky, z nichž je nejslavnější Dove.

Flora a fauna[editovat | editovat zdroj]

V této oblasti se nacházejí přírodní rezervace, které obsahují několik nejkrásnějších britských jasanových lesů. Díky přísnému zákazu pastvy je zde bohatá a pestrá flóra, i vzácné druhy, jako nezelená orchidej hlístník hnízdák, čemeřice a konvalinka. Je zde také biotop dnes ve Spojeném království vzácný: vápencová louka. White Peak a Dark Peak jsou odděleny údolím Hope Valley (Údolí naděje), což je místo charakterizované lomy, přírodními plošinami a stalaktitovými jeskyněmi.

Faunu parku zastupuje především kulík zlatý a koliha, kteří obývají rašeliniště, a kos horský, který žije mezi vysokými skalnatými vrcholky.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Průměrná teplota naměřená v regionu je v zimě 3 °C a v létě 17 °C. Podnebí je obecně vlhké, s ročními srážkami 1200 mm.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]