Exmoor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řeka East Lyn River

Exmoor je národní park nacházející se na pobřeží Bristolského kanálu na jihozápadě Anglie. Park se rozkládá na území dvou krajů, v Somersetu z 71 % a v Devonu z 29 %. Celková rozloha, která pokrývá i Brendon Hills a Vale of Porlock, činí 267 čtverečních mil (692 km²) otevřených kopcovitých mokřin a táhne se jí 34 mil (55 km) pobřeží. Jedná se především o náhorní rovinu, kde populace je rozptýlena do malých vesniček a osad. Největší osady jsou Porlock, Dulverton, Lynton, a Lynmouth, jejichž obyvatelé tvoří téměř 40 % populace národního parku. Lynton a Lynmouth jsou sloučeny v jednu farnost, která je spojena železnicí Lynton and Lynmouth Cliff Railway (vodou poháněná železnice spojující Lynton a Lynmouth, která se táhne kolem útesů).

Než se z Exmooru stal park, sloužil jako královský les a lovecké území, které bylo rozprodáno v roce 1818. Exmoor byl jedním z prvních britských národních parků. Byl založen v roce 1954 podle zákona o národních parcích a přístupu ke krajině z roku 1949. Je pojmenován podle hlavní řeky, která vytéká z této oblasti, řeky Exe.

Několik oblastí mokřin bylo vyhlášeno místem specifického vědeckého zájmu (SSSI) vzhledem k místní fauně a flóře. Tímto statutem oblast získala legální ochranu proti rozvoji, poničení a zanedbání. V roce 1993 byl Exmoor rovněž prohlášen za oblast citlivou s ohledem k životnímu prostředí (ESA). V oblasti se dochovali velmi staří divocí koně, tzv. exmoorští pony.

Vlajka[editovat | editovat zdroj]

29. října 2014 získala oblast svou vlajku. Ta byla poprvé vztyčena v Mineheadu. Vlajka je tvořena modrým listem o poměru 3:5. Zelený, fialový a bílé pruhy v dolní části symbolizují místo, kde se stýká moře se skalami, lesy a vřesovišti. V horní, žerďové části je znázorněna jelení hlava, jako symbol divočiny a nad ní (mezi parohy) je bílá pěticípá hvězda, připomínka první oblastí v Evropě, která získala označení “Oblast tmavé oblohy” (Dark Sky Reserve).[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.vexi.info/vexiinfo/vexinf142.pdf Zpravodaj vexi.info/142
  2. https://www.flaginstitute.org/wp/flags/exmoor/ Popis exmoorské vlajky na Flag Institute

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]