Beatrix Potterová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Beatrix Potterová
Beatrix Potterová (1913)
Beatrix Potterová (1913)
Rodné jménoHelen Beatrix Potter
Narození28. července 1866
West Brompton
Úmrtí22. prosince 1943 (ve věku 77 let)
Near Sawrey
Příčina úmrtízápal plic
Povoláníspisovatelka, ilustrátorka, malířka, autorka dětské literatury, mykoložka, vědecká ilustrátorka, botanička, romanopiskyně a památkářka
Alma materspráva (1905–1913)
Žánrpohádka
Významná dílaThe Tale of Peter Rabbit
The Tale of Squirrel Nutkin
The Tailor of Gloucester
The Tale of Benjamin Bunny
The Tale of Two Bad Mice
… více na Wikidatech
Manžel(ka)William Heelis (od 1913)
Partner(ka)Norman Warne
RodičeRupert William Potter[1] a Helen Leech[2][1]
Příbuzní(Walter) Bertram Potter[1] (sourozenec)
VlivyRandolph Caldecott
PodpisPodpis
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beatrix Potterová (28. července 1866, Kensington22. prosince 1943, Near Sawrey, Cumbria) byla anglická spisovatelka, ilustrátorka, přírodovědkyně a ochránkyně anglického venkova.

Veřejnosti je známa zejména jako autorka knížek pro děti: malovala zvířátka v lidském oblečení, aby byla pro děti veselejší. Ke kresbám později psala i pohádky, jako např. v roce 1893 Pohádku o Petru Králíkovi. Je jednou z nejúspěšnějších autorek literatury pro děti všech dob, její knihy se staly světovými bestsellery a byly přeloženy do desítek jazyků.

Mimo to byla přírodovědkyní a expertkou na houby a lišejníky. Její kresby spor hub a stélek lišejníků patří mezi to nejlepší, co mykologie a lichenologie na přelomu 19. a 20. století vytvořila. Přesto neuspěla v žádosti o přijetí mezi studenty Královské botanické zahrady, neboť ženy nebyly zahradou přijímány. Její (dodnes ceněné) mikroskopické ilustrace klíčení spor hub musel před Společností lichenologů prezentovat její strýc sir Henry Enfield Roscoe, neboť jako žena do klubu neměla přístup ani jako hostující přednášející. V roce 1997 vyjádřila společnost Beatrix Potterové posmrtně omluvu za tuto diskriminaci. Z téhož důvodu Královská společnost odmítala publikovat její odborné práce.

Poté, co uspěla jako spisovatelka, začala se věnovat kromě psaní též ochraně anglického venkova. Aby ochránila svůj oblíbený kraj (Jezerní oblast v Cumbrii v Severozápadní Anglii) před likvidací průmyslovými a stavebními společnostmi, věnovala velkou část svého majetku získaného psaním na skupování tamních krachujících hospodářství a pozemků, které pak sama řídila a provozovala.

V roce 2006 byla do kin uvedena její filmová biografie, Miss Potter. Kniha Příběhy králíčka Petra byla předlohou filmu Králíček Petr z roku 2018.

Díla[editovat | editovat zdroj]

Knihy přeložené do češtiny[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Kindred Britain.
  2. Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]