Beatrix Potterová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beatrix Potterová
Beatrix Potterová (1913)
Beatrix Potterová (1913)
Rodné jméno Helen Beatrix Potter
Narození 28. července 1866
Londýn
Úmrtí 22. prosince 1943 (ve věku 77 let)
Lancashire
Příčina úmrtí zápal plic
Povolání spisovatelka, ilustrátorka, malířka, autorka dětské literatury, mykoložka, vědecký ilustrátor, botanička a romanopiskyně
Žánr pohádka
Významná díla The Tale of Peter Rabbit
The Tale of Squirrel Nutkin
The Tailor of Gloucester
The Tale of Benjamin Bunny
The Tale of Two Bad Mice
… více na Wikidatech
Manžel(ka) William Heelis (od 1913)
Rodiče Rupert William Potter[1] a Helen Leech[2][1]
Příbuzní (Walter) Bertram Potter[1] (sourozenec)
Vlivy Randolph Caldecott
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beatrix Potterová (28. července 1866 Kensington Londýn22. prosince 1943 Near Sawrey Cumbria) byla anglická spisovatelka, ilustrátorka, přírodovědkyně a ochránkyně anglického venkova.

Veřejnosti je známa zejména jako autorka knížek pro děti: malovala zvířátka v lidském oblečení, aby byla pro děti veselejší. Ke kresbám později psala i pohádky, jako např. v roce 1893 Pohádku o Petru Králíkovi. Je jednou z nejúspěšnějších autorek literatury pro děti všech dob, její knihy se staly světovými bestsellery a byly přeloženy do desítek jazyků.

Mimo to byla velmi schopnou přírodovědkyní, expertkou zejména na houby a lišejníky, její kresby spor hub a stélek lišejníků patří mezi to nejlepší, co mykologie a lichenologie na přelomu 19. a 20. století vytvořila. Přesto neuspěla v žádosti o přijetí mezi studenty Královské botanické zahrady, neboť ženy nebyly zahradou přijímány, a její (dodnes ceněné) mikroskopické ilustrace klíčení spor hub musel před Společností lichenologů odprezentovat její strýc sir Henry Enfield Roscoe, neboť jako žena do klubu neměla přístup ani jako hostujícící přednášející (v roce 1997 adresovala společnost Beatrix Potterové posmrtně omluvu za tuto diskriminaci). Z téhož důvodu Královská společnost odmítala publikovat její odborné práce.

Poté, co uspěla jako spisovatelka, začala se věnovat kromě psaní též ochraně anglického venkova. Aby ochránila svůj oblíbený kraj (Lake District v Cumbrii v Severozápadní Anglii) před likvidací průmyslovými a stavebními společnostmi, věnovala velkou část svého majetku získaného psaním na skupování tamních krachujících hospodářství a pozemků, které pak sama řídila a provozovala.

V roce 2006 byla do kin uvedena její filmová biografie, Miss Potter.

Díla[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Kindred Britain.
  2. Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]