Národní park Wrangell-St. Elias

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní park Wrangell-St. Elias
Wrangell–St. Elias National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Mount Saint Elias
Základní informace
Vyhlášení1980
Rozloha53 419 km2[1]
SprávaNational Park Service
Počet návštěvníků87 160 (2011)
Poloha
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Federální státAljaška
UmístěníCopper Center
Souřadnice
Geodata (OSM)OSM, WMF
N.P.
N.P.
Další informace
Webwww.nps.gov/wrst/index.htm
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kluane / Wrangell–St. Elias / Glacier Bay / Tatshenshini-Alsek
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Typpřírodní dědictví
Kritériumvii, viii, ix, x
Odkaz72 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1979 (3. zasedání)

Národní park Wrangell-St. Elias (anglicky Wrangell–St. Elias National Park and Preserve) je rozlohou největší národní park ve Spojených státech amerických. Leží na jihovýchodě Aljašky, v blízkosti hranice s Kanadou. Východně na park navazuje kanadský národní park Kluane. Park tvoří Wrangellovo pohoří, západní část pohoří sv. Eliáše a východní část pohoří Chugach Mountains. Společně s okolními parky (Kluane, Glacier Bay a Tatshenshini-Alsek) je součástí světového přírodního dědictví UNESCO pod společným názvem Kluane/Wrangell–St. Elias/Glacier Bay/Tatshenshini-Alsek.

Reliéf[editovat | editovat zdroj]

Oblast má jeden z nejvyšších horských reliéfů na světě. Devět hor v národním parku náleží mezi 16 nejvyšších ve Spojených státech.[2] V pohoří sv. Eliáše leží nejvyšší hora národního parku Mount Saint Elias (5 489 m), současně druhá nejvyšší hora Spojených států a Kanady. Ve Wrangelově pohoří se nachází aktivní sopka Mount Wrangell (4 317 m). Z dalších známých nejvyšších hor zde leží Mount Bona (5 029 m), Mount Blackburn (4 996 m) nebo Mount Sanford (4 949 m). Dále se na území parku nachází Malaspina Glacier (3 900 km²), největší piedmontský ledovec v Severní Americe, Hubard Glacier, s délkou 122 km jeden z nejdelších ledovců na Aljašce a Nebesna Glacier (85 km), nejdelší údolní ledovec na světě.

Flora a fauna[editovat | editovat zdroj]

V parku roste 936 druhů cévnatých rostlin. Nejvíce jsou zastoupeny šáchorovité (111 druhů), hvězdnicovité (87 druhů) a lipnicovité (79 druhů). Z 13 druhů stromů zde například rostou topol osikovitý, bříza papírovitá, smrk černý nebo smrk sivý.[3]

Místní faunu tvoří 16 000 ovcí aljašských, kamzíci běláci, losi, karibu, medvědi baribalové a vlci.[2]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Wrangell-St. Elias National Park & Preserve [online]. National Park Service [cit. 2018-11-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b BRETT, Michael. Národní parky a další přírodní památky USA. 1. vyd. Praha: Beta-Dobrovský, 2005. 240 s. ISBN 80-7306-204-6. S. 234–235. 
  3. Wrangell-St. Elias National Park & Preserve. Nature. Plants [online]. National Park Service [cit. 2018-11-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]