Mamutí jeskyně (USA)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mamutí jeskyně
Světové dědictví UNESCO
Mammoth Cave Rotunda (USGS Lwt02830).jpg
Smluvní státSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Typpřírodní dědictví
Kritériumvii, viii, x
Odkaz150 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1981 (5. zasedání)
Mamutí jeskyně na počátku 20. století

Mamutí jeskyně (anglicky Mammoth Cave) je nejdelší jeskyní světa. Jedná se o největší atrakci národního parku Mamutí jeskyně v Kentucky v USA. Známá délka všech podzemních prostorů v jeskyni je 630 km, další objevy ji ovšem každý rok o několik kilometrů prodlužují.

V jeskyni je několik prohlídkových tras, nejzajímavější je plavba po podzemní říčce Echo. Vstupní části jeskyně jsou známy tisíce let, jak dokládají archeologické vykopávky. Jeskyně byla objevena John Houchinsem v roce 1797. Následně zde bylo těženo guano, sloužící k výrobě střelného prachu a jeskyně byla postupně objevována.

Na počátku 20. století se jeskyně stává velkou turistickou atrakcí, dochází k jejímu turistickému zpřístupnění a následně k „bojům“ o to, které společnosti budou moci vybírat vstupné od návštěvníků. Postupně dochází k objevování dalších jeskynních prostor i propojování s okolními jeskyněmi a po druhé světové válce se jeskyně stává nejdelším jeskynním systémem světa. V roce 1972 je jeskyně propojena s tehdy třetí nejdelší jeskyní na světě – Flintovou jeskyní. V současnosti je jeskyně skoro třikrát delší než druhá nejdelší jeskyně na světě, Optimistická jeskyně na Ukrajině.

Národní park Mamutí jeskyně[editovat | editovat zdroj]

Okolí jeskyně bylo v roce 1941 vyhlášeno národním parkem rozkládajícím se v okrese Edmonson na rozloze 214 km². Národní park byl v roce 1981 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Poblíž jeskyně se nacházejí další dva velké jeskynní systémy Fisher Ridge (s délkou chodeb 172 km) a Martin Ridge (51 km). Pokud by se je podařilo propojit s Mamutí jeskyní, vzniklý systém by měl délku přes 800 km chodeb.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]