Národní park Great Basin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní park Great Basin
Great Basin National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Borovice dlouhověká a Národní park Great Basin
Národní park Great Basin
Národní park Great Basin
Umístění USA Nevada, USA
Nejbližší město Ely, Baker, Border
Souřadnice
Rozloha 312 km²
Založeno 1986
Návštěvníků 116 000 (v roce 2015)
Správa National Park Service
Oficiální web

Národní park Great Basin (anglicky Great Basin National Park, česky Národní park Velká pánev) je jeden z menších a méně navštěvovaných národních parků ve Spojených státech amerických. Leží na východě Nevady, v suché a hornaté oblasti Velké pánve.[1] Národní park Great Basin se nachází v okolí druhého nejvyšší hory Nevady Wheeler Peaku (3 982 m). Rostou zde borovice dlouhověké (Pinus longaeva), nejstarší známé rostliny na Zemi.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Národní park leží v pohoří Snake Range, v okolí hory Wheeler Peak. Západně se nachází pohoří Schell Creek Range, severovýchodně se rozkládá Velké solné jezero, východně pohoří Wasatch Range a přibližně 350 km jižně leží město Las Vegas a 350 km jihovýchodně oblast Velkého kaňonu.

Flora[editovat | editovat zdroj]

Park vystupuje ze suché, pouštní plošiny Velké pánve a vytváří "ostrov" zelené krajiny. Rostou zde borovice těžké, smrky Engelmannovy, jedle ojíněné a horské mahagonovníky. Nachází se zde horská jezera (Stella, Teresa Lake), potoky (Snake Creek), alpínské louky a subalpínský les. Nejvyšší vrcholky hor bývají až do léta zasněžené, na vrcholu Wheeler Peaku se nachází ledovec. V těchto náročných klimatických podmínkách (nízké teploty, vysoká nadmořská výška, vítr, okolní pouštní krajina Velké pánve) se dochovaly nejstarší nenaklonované rostliny na Zemi - borovice dlouhověké. Stáří některých stromů se pohybuje od tří tisíc do pěti tisíc let.[2]

Mapa národního parku

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Universum, všeobecná encyklopedie. 3. díl. 1. české vydání. Odeon, Praha 2000. ISBN 80-207-1063-9. S. 316.
  2. ADAMEC, R.: USA, západ. 1. vydání, freytag a berndt 2002. 216 s. ISBN 80-7316-030-7. S. 116, 117.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]