Národní park Severní Kaskády

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
North Cascades National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Ledovcová Thorntonova jezera na svahu hory Mount Triumph.
Základní informace
Vyhlášení 2. října 1968
Rozloha 2 043 km²
Správa National Park Service
Poloha
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Kraj Washington Whatcom County, Skagit County a , Chelan County Washington, Spojené státy americké
Souřadnice
NP North Cascades
NP North Cascades
Další informace
Web www.nps.gov/noca/index.htm
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Severní Kaskády (North Cascades National Park) se nachází v americkém státě Washington. Jedná se o největší ze tří jednotek spravovaných Správou národních parků v Severních Kaskádách. S parkem sousedí několik národních divočin, na hranicích s Britskou Kolumbií pak různé rezervace. Nachází se zde drsné horské vrcholy.

Přírodní historie[editovat | editovat zdroj]

Ledovce[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také ve článku Dolní Curtisův ledovec.

V roce 1971 se v parku nacházelo 318 ledovců o celkové rozloze 117 km², což je nejvíce v jakémkoli americkém chraněném území vyjma Aljašky. Od roku 1980 všechny ledovce začaly rychle ustupovat, zatímco rychlost se stále zvětšuje. Nedávné teplé klima vede k většímu letnímu tání a k menším sněhovým srážkám v zimě. V posledních deseti letech už několik ledovců v parku vymizelo. Největším ledovcem je Bostonský ledovec, ležící na Boston Peaku, který má rozlohu 7 km².

Divoká zvěř[editovat | editovat zdroj]

Díky své divoké povaze se park může chlubit populacemi vlků, rysů, losů, rosomáků a dalších ohrožených živočišných druhů. Zaměstnanci parku potvrdili také výskyt grizzlyjů, zatímco baribalové tu jsou obvyklí. Nachází se zde široká paleta savců, ptáků, obojživelníků a plazů. 90% procent dospělé populace obojživelníka zvaného taricha zrnitá zde má stálé žábry.

Květiny[editovat | editovat zdroj]

Velké rozdíly typů skal a půd, vystavení slunci, svahů, nadmořských výšek a srážek vedou k rozmanité škále rostlin. Osm odlišných životních zón podpruje tisíce odlišných druhů rostlin zdejšího ekosystému, který se může pochlubit hned největším počtem druhů ze všech národních parků. Bylo zde identifikováno přes 1 630 cévnatých rostlin a odhadovaný počet necévnatých rostlin a hub dosahuje až 2 300. Park obsahuje také pralesy o celkové rozloze asi 960 km².

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Atrakce[editovat | editovat zdroj]

Téměř většina parku je chráněna jako divočina Stephena Mathera, takže se zde nachází jen málo spravovaných budov a silnic. Park si ale získal velkou popularitu u turistů a horolezců. Jednou z nejvyhledávanějších atrakcí parku je Kaskádový průsmyk, který už Indiáni používali jako cestu přes pohoří. Dostat se k němu dá po šest kilometrů dlouhé stezce od konce jedné ze zdejších štěrkových silnic. Plaňkové pohoří, Mount Triumph, Eldorado Peak a přilehlé hory jsou zase oblíbené mezi horolezci, kteří je vyhledávají kvůli glaciaci a obtížné technice skal. Mount Shuksan, ležící na severozápadě parku, je jedním z nejčastěji fotografovaných míst v zemi.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přestože jen jedna štěrková cesta je veřejným vstupem do parku, většina automobilové dopravy v regionu proudí přes North Cascades Highway, která prochází rekreační oblastí Ross Lake. Nejbližším velkým městem na západě od parku je Sedro-Woolley, zatímco na východě se nachází město Winthrop. Na jihovýchodním konci Chelanského jezera se nachází město Chelan.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku North Cascades National Park na anglické Wikipedii.