Mount Saint Elias

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mount Saint Elias
Hora svatého Eliáše

Vrchol5489 m n. m.
Prominence3 448 m
Poznámkadruhá nejvyšší hora USA i Kanady
Poloha
SvětadílSeverní Amerika
StátUSAUSA USA, KanadaKanada Kanada
PohoříSaint Elias Mountains
Souřadnice
Mount Saint Elias
Mount Saint Elias
Prvovýstupv roce 1897 Vévoda z Abruzzi
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mount Saint Elias (česky hora svatého Eliáše) je druhá nejvyšší hora ve Spojených státech amerických a Kanadě, ležící na hranicích Aljašky a Yukonu. Americká strana hory se nachází v Národním parku Wrangell-St. Elias, zatímco kanadská strana je součástí Národního parku Kluane. Ten leží o 40 km jihozápadě od hory Mount Logan, nejvyšší hory v Kanadě.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Mount Saint Elias se zvedá na pouhých 16 km z vod fjordu Taan Fjord nedaleko Icy Bay do výšky 5489 m a převyšuje ho tak o téměř 5000 m. Toto dává vrcholu nesmírnou vertikální mohutnost, srovnatelnou s Denali (Mount McKinley) nebo s vrcholy v Himálaji. Je zde největší samostatný, jednolitý ledovec na Aljašce, nazvaný Malaspina. Ledovec má plochu přes 2500 km² a teče směrem k oceánu do něhož se vlévá. Mount Saint Elias leží v území, kde se zvedá a roste země nejrychleji na světě. Ročně se zvedá o 4 cm, což je rychleji než nehty na lidských prstech. V průměru jsou zde tři zemětřesení denně. V roce 1899 dokonce jedno zemětřesení zvýšilo zemi o více než 10 m během necelých dvou minut.

Názvosloví[editovat | editovat zdroj]

Jméno hory v jazyce Tlingit je Yaas'eit'aa Shaa, znamenající „hora za Icy Bay“ a občas je nazývána Shaa Tléin v překladu něco jako „Velká hora“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Horu jako první Evropan spatřil 16. července 1741 průzkumník a badatel Vitus BeringRuska s pár svými pomocníky. Někteří dějepisci hovoří o tom, že hora byla pojmenována právě Beringem, jiní zase věří, že topografové18. století pojmenovali vrchol po mysu Cape Saint Elias.

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

Mount Saint Elias byla poprvé vylezena 31. června 1897 expedicí vedenou slavným cestovatelem Luigi Amadeo di Savoia, vévodou savojským, (který také jako první zkoumal standardní cestu Abruzziho hřebenem na K2) spolu s horským fotografem Vittorio Sellou.

Druhý výstup se podařil až roku 1946, kdy skupina z horského klubu Harvard Mountaineering Club v sestavě Molenaar, jeho bratr Cornelius, Andrew a Betty Kauffmanovi, Maynard Miller, William Latady, a Benjamín Ferri (tato expedice byla na svou dobu neobvyklá pro účast ženy), lezla na vrchol jihozápadním hřebenem. William Putnam, který byla také členem expedice na vrchol nevylezl. Horolezci postavili celkem 11 táborů. Vystupovali na horu od Icy Bay.

I dnes je Mount Saint Elias velmi zřídka lezenou horou. Díky své poloze takřka na břehu oceánu jsou většinou na ní a v okolí velmi špatné povětrnostní podmínky, ztěžující výstup.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Mount Saint Elias je zcela odlehlá hora. K hoře se lze dostat pouze leteckou dopravou. Letadla či vrtulníky vybavené lyžemi mají základny v Haines Junction, Silver City a Burwash Landing v Yukonu a v Yakutatu a Chitina River na Aljašce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]