Národní park Kluane

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nejvyšší hora Kanady

Národní park Kluane se nachází mezi Britskou Kolumbií a Aljaškou v Kanadě. Národním parkem je od roku 1972. Jeho rozloha je 22 015 km2. Na této ploše žije největší množství savců v Severní Americe.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na území národního parku více než tisíc let žili Čučoni – příslušníci Prvních národů. Za tuto dobu se dokázali vypořádat s extrémními podmínkami zdejší přírody. Získané znalosti se předávaly po mnoho generací a jejich kultura je živá i dnes. Jezero Kluane (v jazyce Čučonů Lu’An Mün – „jezero s mnoha rybami“), po kterém se park jmenuje, je největší v Yukonu. Čučoni nejdříve obchodovali s dalšími příslušníky Prvních národů Tinglity, později s Evropany. Ti sem přicházeli především hledat bohatství, které přinášely kožešiny a nerosty – hlavně zlato. Toho však bylo málo a většina zlatokopů odešla na Klondike. Za druhé světové války byli Američané nebezpečím invaze přinuceni zaplatit v roce 1942 za stavbu proslulé Aljašské dálnice.

Ledovce[editovat | editovat zdroj]

Pohoří sv. Eliáše sousedí s největšími pevninskými ledovci jižně od polárního kruhu. Vlhký vzduch z Tichého oceánu přináší množství srážek na ledovce. Ty se posunují z kopce dolů, většinou pět až deset metrů ročně – občas se však mohou posunout až o kilometr. Kolem roku 1725 se Lowellův ledovec, dlouhý 65 km, sesul dolů a zablokoval údolí řeky Alsek. Vznikla tím ledová přehrada s obrovským jezerem. V těchto místech dnes leží město Haines Junction. Tato přehrada po 125 letech povolila a jezero vyteklo během dvou dnů. Následky této záplavy jsou na krajině vidět dodnes – oblast tehdy dle odhadů zaplavilo 41 km3 vody. Na úpatí Lowellova ledovce je dodnes „poněkud menší“ jezero.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Díky své poloze a vlivu Tichého oceánu má Kluane větší rozmanitost rostlin a zvířat než jinde na kanadském severu. Mezi listnatými stromy převažují topoly, z jehličnanů je nejčastější smrk bílý. Nad úrovní lesa roste více než 200 typů alpínské vegetace. V Národním parku Kluane žije mnoho druhů velkých savců. Nejběžnější jsou ovce aljašské, v horách žijí také kamzíci běláci. V nižších polohách u vod žijí losi, zdejší poddruh je největší na světě. Na loukách a v údolích žijí medvědi grizzly, v lesích baribalové. Dále zde žijí například rosomák, svišť brýlový, vydra říční a sysel Parryův. Z ptáků zde hojně žijí orel skalní, bělokur běloocasý či raroh lovecký. Jedním z vážných problémů je zde pytláctví. S ním také souvisí snaha pouštět návštěvníky dále od hlavních přístupových cest.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

MAYBANK, Blake. Národní parky a divoká příroda Kanady. Praha : BETA, 2003. ISBN 80-7306-086-8. Kapitola Národní park Kluane, s. 148-151. (česky, pův. vydání anglicky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 61°0′ s. š., 138°0′ z. d.