Wikipedie:Pod reálnou lípou/Brno, 15. června 2022

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Předcházející:
18. května 2022
Brněnský wikisraz
15. června 2022
Následující:
13. července 2022

Toto je organizační stránka pro brněnský wikisraz v červnu 2022 konaný v pravidelném termínu (třetí středa v měsíci) mimořádně pod opravdu reálnou lípou v Brně-Medlánkách.

Pozvánka[editovat | editovat zdroj]

Místo a čas[editovat | editovat zdroj]

 • kdy: středa 15. června 2022 v 18:00–22:00
 • kde: Přírodní zahrada u medláneckého rybníka, za parkovištěm MŠ V Újezdech 5 doleva, Brno-Medlánky, 49°14′33″ s. š., 16°34′14,16″ v. d. (pod opravdu reálnou lípou)
  • případnou nepřízeň počasí (předpověď) přečkáme v zahradním altánu
 • jak se tam dostat:
  • nejbližší zastávka MHD je V Újezdech (linka 65 Technologický park – Řečkovice a zpět; vhodný spoj odjíždí z Technologického parku v 17:50)
  • významnější spojení je na zastávku Medlánky (linky 41 a 71 z Králova Pole, nádraží přes Semilasso; vhodný spoj odjíždí od Semilassa v 17:42)
  • auto lze bezplatně zaparkovat v okolí adresy V Újezdech 5
 • jak zpátky: ze zastávky Medlánky (poslední denní spoj odjíždí ve 22:09, rozjezdová linka N90 jede ve 22:38)

Program[editovat | editovat zdroj]

(změny v pořadí bodů vyhrazeny)

 • 18:00–18:30 Volný program (prostor pro utužování wikivztahů, vzájemnou výpomoc, vaše dotazy, administrativu, diskuze mimo téma, jídlo…)
 • 18:30–21:30 První a tentokrát jediný blok
 • 21:30–22:00 Volný program, uklízení místa

(bude doplněno)

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Chybí vám tu někdo? Pozvěte ho! – Chcete dostávat pozvánky na příští srazy? Přidejte se mezi štamgasty!
 1. Těším se na další setkání naší brněnské komunity. --Blahma (diskuse) 8. 6. 2022, 10:42 (CEST)Reply[odpovědět]
 2. Ten den budu na genealogické návštěvě, ale třeba to stihnu. --Dominik Matus  diskusepříspěvky 8. 6. 2022, 22:34 (CEST)Reply[odpovědět]
 3. --Bazi (diskuse) 8. 6. 2022, 23:42 (CEST)Reply[odpovědět]
 4. Zkusím to, šance tam je. --frettie.net (diskuse) 9. 6. 2022, 08:52 (CEST)Reply[odpovědět]
 5. --Podroužek (diskuse) 9. 6. 2022, 17:27 (CEST)Reply[odpovědět]
 6. Snad to zase vyjde. --Hugo (diskuse) 9. 6. 2022, 18:41 (CEST)Reply[odpovědět]
  • Pojedu z Bohunic autem, kdyby měl někdo zájem, můžu ho po cestě nabrat. --Hugo (diskuse) 12. 6. 2022, 17:59 (CEST)Reply[odpovědět]
 7. Po delší době se rád zastavím. — Jagro (diskuse) 12. 6. 2022, 04:15 (CEST)Reply[odpovědět]
 8. Martin Urbanec (diskuse) 14. 6. 2022, 16:03 (CEST)Reply[odpovědět]
 9. LiMr (diskuse) 14. 6. 2022, 18:39 (CEST)Reply[odpovědět]
 10. --Ben Skála (diskuse) 15. 6. 2022, 15:02 (CEST)Reply[odpovědět]
 11. Tradice je tradice, pokusím se aspoň zastavit. --Jirr (diskuse) 15. 6. 2022, 15:28 (CEST)Reply[odpovědět]
 12. Budu tam za 15 minut. --MIGORMCZ (diskuze) 15. 6. 2022, 18:20 (CEST)Reply[odpovědět]


Zápis[editovat | editovat zdroj]

Brněnský wikisraz ve středu 15. června 2022 proběhl od 18:00 do 22:00 podle každoroční tradice pod opravdu reálnou lípou v Přírodní zahradě u medláneckého rybníka v Brně. Zúčastnilo se ho 16 wikipedistů. Přítomni byli jmenovitě: Bazi, Ben Skála, Blahma, Harold, Hugo, Jagro, Jirr, Jklamo, Klára Joklová (WMCZ), LiMr, Lucie Schubert (WMCZ), Martin Urbanec, MIGORMCZ, Natálie Schejbalová (WMCZ), Podroužek, Venca24. Následující body shrnují průběh srazu:

 • Pozitivní trend účasti od jarního obnovení setkávání kulminoval v podobě rekordní účasti, která byla nejvyšší počet za posledních šest a půl roku (poslední větší byl wikisraz 18. listopadu 2015 s 18 účastníky). K vysoké účasti velmi přispěla početná delegace z Prahy, kterou tvořili tam působící zaměstnanci a radní spolku Wikimedia Česká republika (celkem 6 osob). Počasí venkovnímu setkání přálo, bylo slunečno, nejvyšší zaznamenaná teplota toho dne byla 25 °C. Mnoho účastníků si sice s příchodem dalo na čas, ale krátce před sedmou hodinou jsme mohli sraz zahájit seznamovacím kolečkem s nosnou otázkou „tvůj vztah ke vzdělávání“. Mnoho účastníků se vidělo po dlouhé době, nebo vůbec poprvé, takže tento sraz velmi dobře posloužil k propojení virtuálních kontaktů s reálným životem, k sondování nových možností spolupráce i k obroušení hran tam, kde ke správnému hodnocení situace chyběla možnost bezprostřední osobní konfrontace. Spontánně vznikly tři konverzační skupinky, z nichž jedna se zdržovala v okolí grilu (ten byl letos plně vytížen), druhá opodál pod lípou a třetí v altánu, přičemž účastníci se v nich střídali dle potřeby. Moderátor Blahma několikrát zorganizoval skupinovou aktivitu a zajišťoval též realizaci několika dalších aktivit probíhajících individuálně v průběhu celého srazu. Průběh srazu nic nenarušilo a většina účastníků se rozcházela v poklidu až za tmy po dvaadvacáté hodině. Za možnost uspořádání srazu v zahradě děkujeme spolku Občané pro Medlánky.
 • Připomněli jsme si aktuální wikinarozeniny: Před týdnem oslavil 14. wikinarozeniny Bazi, obdržel malou pozornost. Den po srazu 6. wikinarozeniny oslaví T.Bednarz. Podroužek 3. července oslaví 2000 dní (přibližně pět a půl roku) na Wikipedii.
 • Jako jednu z průběžných aktivit na sraz přichystal Blahma hledání „lip“ ukrytých v zahradě. Pátrací hra byla inspirována nedávnou diskuzí na Wikipedii, ve které se rozebíral význam označení diskuzní stránky Wikipedie:Pod lípou a dalších souvisejících tematických diskuzních stránek („lip“ či „stolů“ imaginární hospody Pod Lípou). Nejúspěšnějším hledačem byl LiMr, který objevil všech deset nenápadně příslušnou ikonkou označených stanovišť (kromě několika zjevně umístěných jako [[Wikipedie:Pod lípou|]Pod lípou] a U krbu bylo ostatní nutno hledat s dobrým zrakem nebo podle předmětných souvislostí – např. Oznamovací lípa byla situována na nástěnce u vstupu do zahrady, Technická lípa se nacházela u plastové nádrže s vodou a návrhová lípa u páskou obehnaného záhonku, v němž vyrůstají nové rozmanité rostliny do zahrady). Později během srazu proběhla organizovaná návštěva všech stanovišť, aby si je mohli prohlédnout i méně úspěšní či méně aktivní hledači.
 • Další průběžnou individuální aktivitou byl sběr dat o vzájemných osobních známostech nejaktivnějších wikipedistů. Přítomní měli možnost každý sám za sebe na tabletu vyznačit v tabulce se jmény aktivních wikipedistů ty, s nimiž se někdy osobně setkali. Seznam wikipedistů zahrnoval 389 lidí a vygeneroval ho Blahma podle inovativní metodiky (odrážející návrhy vznesené na předchozích srazech a reflektující potřeby Pavla Bednaříka prezentované na minulém srazu) – prověření uživatelé, kteří na české Wikipedii udělali alespoň 10 editací, zaregistrovali se před alespoň 3 měsíci a editovali v posledních 30 dnech. Sesbíraná data budou vyhodnocena a zpřístupněna zapojivším se účastníkům. Výzkum se podobá již dávno vzniklému projektu Wikipedie:Osobní známosti, který vznikl v Německu, do české komunity ho onehdy pomáhal šířit Packa a dodnes je zřejmě trochu aktivní.
 • Brněnský deník v článku při příležitosti 20 let české Wikipedie mj. uvedl: „Rekordman napsal 35 tisíc článků. Američan Steven Pruitt napsal pro Wikipedii víc než 35 tisíc článků a na svém kontě má i přes 4 miliony editací. Týdeník Time ho v roce 2015 zařadil mezi 25 nejvlivnějších osobností internetu.“ Nabízí se otázka: Kdo je takový náš „český Steven Pruitt“ a měl by být za to náležitě (o)ceněn?
 • Při prohlížení seznamu nejaktivnějších wikipedistů spontánně vznikl vtip: „Na minulý wikisraz přišel CommonsDelinker, byl hodně ukecaný a pořád chtěl něco mazat.“
 • V pozdější fázi srazu Blahma zařadil a odmoderoval pro pobavení zkrácenou verzi tradičního kvízu Jste wikiholik?.
 • Přítomní dostali možnost hádat, kolik procent článků české Wikipedie se „obnoví“ (tj. je alespoň jednou editováno) v průběhu jednoho roku. Odhady se velmi různily, nakonec Blahma sdělil správnou odpověď, kdy podle jeho měření je to aktuálně 68 %, přičemž toto číslo je podobné i na anglické Wikipedii. Za jeden měsíc se promění 11 % článků, za 3 měsíce 28 %, za 6 měsíců 42 %. Za dva roky dozná změny už 86 %, za posledních 5 let bylo změněno 97 % článků a za posledních 10 let bylo změněno 99,9 % článků české Wikipedie. Ve výpočtech nejsou zohledněny změny způsobené změnou v článcích použitých šablon. Nejdéle needitovaným článkem je rozcestník Ford Trimotor (založil Algernon 11. srpna 2007), nejdéle needitovaným ne-rozcestníkem je pak Veličina (systémová dynamika) (založil Hidalgo944), jehož obsahu asi jen málo kdo rozumí. Dosti „zaprášený“ je ale třeba i článek Lyžařský kurz, který během jediného dne v říjnu 2009 po anonymovi zachytil Harold a přepracoval Jagro (oba dnes přítomní), aby v něm ještě na sklonku onoho dne upravil kategorii Honza chodec a od té doby až do dneška se na něj dál nesáhlo. Čtenost článku za posledních sedm měřených let je necelých 2000 zobrazení, tedy 3 lidé za 4 dny. Po prezentaci tohoto faktu na wikisrazu do článku dalšího dne Ben Skála doplnil ilustrační fotografii. Původ výzkumu „zaprášenosti“ článků na Wikipedii je v Blahmově práci na jazykových korpusech Wikipedie, přičemž v této souvislosti Martin Urbanec na sraze podal cennou informaci o tom, že Nadace Wikimedia začala nově zveřejňovat dumpy Wikipedie ve formátu HTML, čímž je potřeba průběžného stahování článků Wikipedie po jednom odstraněna.
 • Blahma informoval (ale nakonec nepromítnul) o nových dílech videosérie 2 minuty s wikipedistou z dílny spolku Wikimedia Česká republika, v jejímž posledním díle byl sám hostem.
 • Příští wikisraz proběhne mimořádně o týden dřív, 13. července, místo bude upřesněno.
 • Zápis vypracoval --Blahma (diskuse) 1. 7. 2022, 10:41 (CEST)Reply[odpovědět]

Dočetli jste až sem a zápis vás zaujal?   Dejte nám „like“!   (Chceme totiž vědět, kolik lidí včetně přespolních dění na brněnských wikisrazech zajímá.)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

bude doplněna po proběhnutí akce

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]