Wikipedie:Pod reálnou lípou/Brno, 18. října 2017

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Předcházející:
13. září 2017
Brněnský wikisraz
18. října 2017
Následující:
15. listopadu 2017
Přípitek k dokončení fotografování vesnic Jihomoravského kraje

Toto je organizační stránka pro brněnský wikisraz v říjnu 2017 konaný v pravidelném termínu (třetí středa v měsíci) na pravidelném místě (restaurace Baroko). Tentokrát bude jeho ústřední součástí oslava dofotografování všech vesnic Jihomoravského kraje pro Wikipedii.

Pozvánka[editovat | editovat zdroj]

Říjnový sraz bude i s přípitkem – oslavíme dokončení našich fotografických snah v Jihomoravském kraji.

Místo a čas[editovat | editovat zdroj]

Program[editovat | editovat zdroj]

(změny v pořadí bodů vyhrazeny)

 • 18:00–18:30 Volný program (prostor pro utužování wikivztahů, vzájemnou výpomoc, vaše dotazy, administrativu, diskuze mimo téma, jídlo…)
 • 18:30–20:00 První blok
  • seznamovací kolečko
  • oslava dílčího úspěchu projektu Foto českých obcí v Jihomoravském kraji – 100 % pokrytí od 2. října 2017
   • stručné představení historie fotodokumentace vesnic v Jihomoravském kraji pro Wikipedii
   • přehledná prezentace 905 vesnic a všech zúčastněných fotografů včetně vizualizace postupu fotografování na mapě
   • 19:30 slavnostní přípitek při příležitosti dokončení fotodokumentace všech vesnic Jihomoravského kraje (zváni jsou všichni, kdo se na tom za ta léta podíleli)
   • pohlédnutí na stav v jiných krajích (kolik zbývá) a do budoucna (co dál fotit)
 • 20:00–21:00 Volný program (jako výše)
 • 21:00–22:30 Druhý blok
 • 22:30–23:00 Volný program (jako výše, pouze však zbude-li čas)

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Chybí vám tu někdo? Pozvěte ho! – Chcete dostávat pozvánky na příští srazy? Přidejte se mezi štamgasty!
 1. Těším se na další setkání naší brněnské komunity. --Blahma (diskuse) 7. 10. 2017, 01:03 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
 2. Tentokrát snad opět ano. --Bazi (diskuse) 7. 10. 2017, 01:51 (CEST) I když z práce trochu později. --Bazi (diskuse) 18. 10. 2017, 19:01 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
 3. --Harold (diskuse) 7. 10. 2017, 08:18 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
 4. --Ben Skála (diskuse) 9. 10. 2017, 09:39 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
 5. Palickap (diskuse) 14. 10. 2017, 09:07 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
 6. tak asi jo --frettie.net (diskuse) 14. 10. 2017, 13:41 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
 7. --Venca24 (diskuse) 16. 10. 2017, 19:23 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
 8. jo, ano, zas! a prosím objednejte si staročeskou pánev (panenka, houby, brambory se smeranou v misce), oni jí totiž vyhodili z menu! to chce vrátit poslední změnu :) --Muselsom (diskuse)
 9. Jirr (diskuse) 18. 10. 2017, 18:33 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
 10. Dvorapa (diskuse) 18. 10. 2017, 19:02 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozdravy[editovat | editovat zdroj]

Wikipedisté, kteří se srazu a oslavy nebudou moci zúčastnit, ale chtěli by zanechat ostatním přítomným pozdrav, tak mají možnost učinit zde.
 1. Moc díky za pozvání. Bohužel nebudu moct přijít - třeba příště. Dobrá práce všichni! --Podzemnik (diskuse) 11. 10. 2017, 22:13 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
 2. Blahopřeji ke zdokumentování obcí Jihomoravského kraje. A díky za pozvání, žel je to pro mě (aspoň uprostřed pracovního týdne) drobet "z ruky". Miloš Hlávka (diskuse) 12. 10. 2017, 20:09 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
 3. Gratulace a díky za pozvání, na oslavu ale bohužel nedorazím. --Jiří Komárek (diskuse) 12. 10. 2017, 20:19 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
 4. Díky za pozvání, ale ze zdravotních důvodů nedorazím. Zdravím všechny kolegy--Feťour (diskuse) 13. 10. 2017, 14:30 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
 5. Též děkuji za pozvání a velká gratulace, tentokrát jsem se chtěl zúčastnit a připít, ale bohužel jsem nestíhal návrat ze Slovenska.--Lasy (diskuse) 18. 10. 2017, 22:46 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Zápis[editovat | editovat zdroj]

Brněnský wikisraz ve středu 18. října 2017 proběhl od 18:00 do 23:30 v předním salonku restaurace Baroko na Orlí ulici v Brně. Zúčastnilo se ho 11 wikipedistů a dalších 5 wikipedistů zaslalo svůj pozdrav při příležitosti dokončení fotografování vesnic Jihomoravského kraje, čehož oslava bylo zároveň hlavním bodem programu tohoto wikisrazu. Přítomni byli jmenovitě: Bazi, Ben Skála, BíláVrána, Blahma, Dvorapa, Frettie, Harold, Jirr, Muselsom, Palickap, Venca24. Z vedlejšího salonku restaurace pozdravil i soukromě tam se vyskytující wikipedista Vodnokon4e. Následující body shrnují průběh srazu:

 • Ze všech oslovených wikipedistů, kteří v minulosti přispěli k vyfotografování alespoň jedné nové vesnice Jihomoravského kraje pro Wikipedii, přijal pozvání na wikisraz a osobně se ho poprvé zúčastnil wikipedista Palickap, který je zároveň nejaktivnějším wikifotografem ve Zlínském kraji, který je ze všech dalších krajů nejblíže k dokončení fotodokumentace svých vesnic, na čemž má velkou zásluhu právě Palickap. Ten o sobě prozradil, že má blízký vztah k Brnu, na Wikipedii jen občas drobně a upravuje a jinak zejména fotografuje a zúčastnil se i několika málo wikipedických fotoworkshopů. Nejvíce ho baví plánování cest (často jezdí mezi vesnicemi na kole), o něco méně už samotné focení a ze všeho nejméně pak nahrávání výsledků.
 • V rámci seznamovacího kolečka se pak dále představili Harold (píše o všem možném, teď zrovna třeba okresy v Nevadě) či Ben Skála (fotí všemožné drobné křížky apod., ale původně jen psal články).
 • Podle Palickyp je návštěvnost fotografií na Wikimedia Commons mizivá, ale ty z nich umístěné v článcích na Wikipedii se prohlédnou každá alespoň párkrát denně. Sám si sice prohlíží i fotky v galericích a kategoriích, ale to většina čtenářů nedělá.
 • Muselsom navrhuje, aby klub Wikipedie fungoval jako u doktora – domlouvat se se zájemci o konzultace předem, zda a kdy přijdou. Následovala diskuze o specificích a rozdílech zapojení Wikipedie do výuky na středních školách (zkušenost má Muselsom) a vysokých školách (zkušenost má Jirr). Muselsom by rád reformoval i návaznost klubů a kurzů pro seniory, ale to by bylo nutné probrat s lektorem Bazim. Palickap sdílí svůj dojem, že byť ještě není úplně senior, taky si se vším technickým neporozumí a to bývá u seniorů seznamujících se s Wikipedií častá překážka.
 • Zamýšleli jsme se, kdo bude editovat Wikipedii za dalších 5 až 10 let. Někdo z přítomných vznesl návrh organizovat pro mladé tábory na téma Wikipedie. Humornou myšlenkou je přiblížit Wikipedii současné facebookové generaci „překladovým slovníkem“ (např. revert = angry/unfollow; poděkovat = like).
 • Harold navrhuje při fotografování pro Wikipedii nosit reflexní vestu, čímž se člověk učiní paradoxně méně nápadným (to je zkušenost třeba i geocacherů).
 • Hlavním tématem programu tohoto wikisrazu byla oslava dílčího úspěchu projektu Foto českých obcí v Jihomoravském kraji spočívající ve 100 % fotografickém pokrytí kraje, kterého bylo dosaženo 2. října 2017. Harold vzpomínal, že až v roce 2006 se hromadně založily články o obcích a o jejich částech ještě asi až teprve v roce 2010. Blahma dále spustil přehled všech 905 současných vesnic Jihomoravského kraje, které na plátně zastupovaly jejich fotografie aktuálně použité v encyklopedických článcích o nich (v pořadí od nejdříve nafotografované vesnice po tu, která „odolávala“ nejdéle). Prezentován byl i přehled přispění jednotlivých wikipedistů ke společnému dílu, přičemž bylo konstatováno, že největší počet prvních fotografií jihomoravský vesnic nahrál poněkud ironicky právě mezi námi přítomný Palickap, jenž byl v závěru naším největším pociťovaným „soupeřem“, poněvadž v poslední době se velmi rychle přiblížil dofotografování vesnic ve svém domovském Zlínském kraji. Z přítomných wikipedistů pomohl nejvíce jihomoravských vesnic nafotografovat Ben Skála (v letech 2007–2009). Poslední chybějící fotografii vesnice Jihomoravského kraje nakonec vyfotografoval 1. října 2017 ve Víckově wikipedista Harold, který ji pak nahrál na Wikimedia Commons těsně po půlnoci 2. října.
 • Při prohlížení fotografií jednotlivých vesnic a vzpomínání na hromadné i soukromé fotocesty byly zmíněny a/nebo dohledány různé zajímavosti a anekdoty:
  • Smazanou fotografii výškové budovy v Blansku (první fotografie této obce na Wikipedii) smazanou v roce 2006 prý pro nevyužitelnost a nepovedenost by určitě bylo vhodné obnovit, tím spíše protože ona budova už asi nestojí a fotografie je tak dnes i historicky cenná.
  • Mnohé vesnice fotili wikipedisté nahodile při cestách oblastí za jiným účelem než wikifocení. Takto Palickap vyfotografoval např. Bohumilice nebo Velký Karlov (byť na této první fotografii z obce jsou vlastně jen obyvatelé místní krokodýlí farmy, kde byl na exkurzi). Velký Karlov je prý ostatně takový Havířov mezi vesnicemi – nově založená vesnice založená až v polovině 20. století.
  • Závist (okres Blansko) má dle Palickyp nejmenší katastr z obcí v Česku – je rozlohou ještě menší než Vatikán.
  • Fotografie jihomoravských vesnic od wikipedisty Isolda111 jsou výsledkem jeho účastni v soutěži Wiki miluje památky.
  • Některými fotografiemi jihomoravských vesnic přispěli i zahraniční wikipedisté, např. německá wikipedistka Ailura a rakouský wikipedista Karl Gruber – ti v rámci akce WikiMěsto Hustopeče uspořádané spolkem Wikimedia ČR v Hustopečích v Jihomoravském kraji v roce 2015.
  • Na nejstarší fotografii v článku Hradčany (okres Brno-venkov) nebyly Hradčany, nýbrž pohled od Hradčan na Tišnov.
  • Některá místa v kraji jsou velmi daleko místa, jehož název mají uveden ve svém názvu jako rozlišovač. Slavkov u Brna je ještě pouhých 20 kilometrů od Brna, zato Hustopeče u Brna (název katastrálního území a železniční zastávky jsou od něj vzdáleny dokonce 30 km. Podle Bena Skály je nejdále Vlkov od Tišnova (želeniční stanice „Vlkov u Tišnova“, ale katastrální území „Vlkov u Osové Bítýšky“), zvláště když se jede vlakem (vzdálenost po železnici 19 km a 18 minut jízdy osobním vlakem).
  • Palickap ručně doplňuje k nahrávaným fotografiím i souřadnice pozice fotografa, ale je to otrava.
  • Jako vzornou fotografii pro článek o obci označili přítomní tuto fotografii Kuřimské Nové Vsi.
  • Asi nejvtipnější je tato první fotografie obce Újezd u Rosic, která je dosud použita jako jediná v anglickém, slovenském a perském článku o obci (je z roku 2009), byť už v roce 2010 obec navštívil a lépe nafotil Palickap.
  • Dalšími nalezenými perlami mezi prvními fotografiemi z obcí je tato fotka autobusu použitá kdysi v článku Sokolnice s popiskem „Autobusová linka 610 za nádražím“; dále koupací biotop v článku o obci Bantice; zámek v sousední vesnici, která byla sídlem panství pro ves Mešovice. Kuriózně vyplněny jsou na Wikimedia Commons informace o fotografii kostela ve Velkých Bílovicích (kolonka „Svolení“ má vyplněno „nepotřebuju“). Dřevní doby Wikipedie připomíná smazaná fotografie „Staré Brno z Petrova“ z 10. srpna 2007, jejíž archivovaná kopie má kvalitu dnešní webkamery a rozměry 320×240 pixelů. Pod názvem „Kostel.jpg“ se vystřídalo za historii Wikipedie hned několik kostelů v různých obcích. Ukázkou nepochopení stále poměrně neintuitivního způsobu vkládání obrázků na Wikipedii jsou marné, ale vytrvalé snahy uživatele z roku 2011 o vložení fotografie kostela v Šaraticích do příslušného článku (zde – klikejte na „Přejít další porovnání“ a pozorujte změny v článku).
 • Historii fotografování obcí Jihomoravského kraje zkoumal a přehled připravil Blahma s využitím nástroje Pywikibot. Frettie doplnil, že v Praze vznikl nápad udělat v knihovně školení právě k tomuto nástroji.
 • Po prezentaci úspěchu naší komunity, na němž mají lví podíl i mnozí ti, kteří mezi nás navzdory pozvání nedorazili a třeba se již dnes Wikipedii ani nevěnují, se přistoupilo k vrcholu večera, kterým byl slavnostní přípitek krátce po 19:30. Dvěma láhvemi sektu pro tento přípitek náš úspěch ocenil a na oslavu přispěl spolek Wikimedia Česká republika, kterému za tuto podporu děkujeme.
 • Po přípitku se rozjely diskuze, co bychom mohli fotografovat v naší oblasti dále po vesnicích. Mezi návrhy padly např. kulturní památky či památné stromy, které ještě stále dofotografovány nejsou (památek jen v Jihomoravském krají chybí ještě asi 960). Některé obce jsou také přes naše snažení stále poměrně nedostatečně nafotografované, základní seznam vytvořil Harold zde. Dofotit by se měly Bedřichovice, kde máme pouze fotku z dálky (tu vytvořil Bazi při dokumentaci památek slavkovského bojiště) a ještě detail křížku u kaple (nikoliv však už kapli samotnou, protože ta na rozdíl od křížku není kulturní památkou! – i k takovým výsledkům vedou cílené kampaně :-). Aktualizovat by chtěly rovněž fotomontáže u článků o brněnských městských částech, které už jsou často zastaralé a také neodrážejí nově dostupné fotografie a vývoj oblastí. Zajímavé by bylo sledovat články o vesnicích metrikou poměřující velikost článku o vesnici (či počet fotografií s ní) s počtem obyvatel.
 • Z jiné konference si k nám nakrátko odskočil přespolní wikipedista Dvorapa, který nás svou návštěvou mile překvapil a stihl dorazit právě na přípitek a pak ještě chvíli pobýt na diskuzi. Rozjel nějaká setkání wikipedistů na Liberecku, nicméně nedávného srazu wikipedistů v Jedlové se nezúčastnil, zatímco Frettie ano.
 • Pro zábavu zařadil Blahma dále do programu pro ostatní přítomné wikipedisty neformální soutěže v přiřazování okresů k názvům jihomoravských vesnic (některé názvy se v kraji vyskytují dvakrát nebo dokonce třikrát, přičemž obec Březina nově dokonce dvakrát v témže okrese). Nejúspěšnějším účastníkem této soutěže se stal Harold.
 • Jako mírně problematická se ukazuje i reprezentace obcí a jejich částí na Wikidatech. Harold upozornil, že některé části obcí mají na Wikidatech kvalifikátor „do“ (protože již přestaly existovat) a neměly by tedy vystupovat ve vyhledávacích dotazech. Rovněž při slučování dvou položek o témže místu na Wikidatech se v nové položce často ocitnou dvoje jen málo se od sebe lišící souřadnice a pak se i místo samo vyskytuje ve výsledcích dotazů dvakrát. Zjistili jsme alespoň, že na stránce Property talk:P625 jsou vypsány položky Wikidat s vícenásobnými souřadnicemi.
 • Bazi informoval, že má za sebou už 2. lekci kurzu Wikipedie pro seniory v Moravské zemské knihovně. Začalo chodit 10 lidí, na druhé lekci bylo 6 účastníků. Celkem je 6 lekcí. Wikipedistka FANYMAR je kurzu věrná a chodí už potřetí.
 • Příští měsíc (12. listopadu) to bude už rok, co jsme zasadili v Brně vlastní lípu. Na Wikimedia Commons jsou její aktuální fotografie.
 • Wikikonference už zná prvního přednášejícího, kterým bude sám předseda spolku Wikimedia ČR Vojtěch Dostál. Dokončuje se výběr multimediálního koordinátora. Chystá se akce v ZOO. Je snaha rozjet, resp. dotáhnout do konce soutěž vědecké fotografie. Spolek má v úmyslu pozvat celosvětové setkání Wikimania do Prahy. Souřadnice kulturních památek získané z NPÚ jsou už vloženy v tabulkách památech na Wikipedii a na Wikidatech.
 • Frettie natočil pro inspiraci ostatním prohlídku kostela: Kostel svatého Cyrila a Metoděje (Praha)#Fotogalerie.

Zápis vypracoval --Blahma (diskuse) 15. 12. 2017, 01:56 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Dočetli jste až sem a zápis vás zaujal?   Dejte nám „like“!   (Chceme totiž vědět, kolik lidí včetně přespolních dění na brněnských wikisrazech zajímá.)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

bude doplněna po proběhnutí akce

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]