Wikipedie:Wikikonference/2016

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wikikonference 2016
Plakát Wikikonference
Plakát Wikikonference
MístoKino Scala
PořadatelWikimedia Česká republika
Datum3. prosince 2016
PředchozíWikikonference 2015
NásledujícíWikikonference 2017
Některá data mohou pocházet z datové položky.

8. česká Wikikonference, pořádaná spolkem Wikimedia Česká republika ve spolupráci s Masarykovou univerzitou, se uskutečnila v sobotu 3. prosince 2016 v prostorách Univerzitního kina Scala v Brně. Tam se opět po roce sešli tvůrci české Wikipedie, aby zhodnotili pokrok této encyklopedie v uplynulém roce a společně se svými hosty a návštěvníky z řad zvídavé veřejnosti nahlédli „pod pokličku“ tohoto projektu a zamysleli se nad jeho dalším směřováním.

Wikikonference se do Brna vrátila po malé přestávce: Už před dvěma lety ji hostila brněnská hvězdárna, ale v loňském roce proběhla v Praze, kde se konalo i pět jejích prvních ročníků. Pro získání představy o tom, co lze od Wikikonference očekávat, si můžete prohlédnout videozáznamy přednášek z let 2015, 2014, 2013 a 2012.

Účast na Wikikonferenci byla bezplatná.

Událost na Facebooku Tweetněte #wikikonference

Galerie fotografií Videozáznamy přednášek

Místo konání[editovat | editovat zdroj]

Místem konání Wikikonference 2016 je Univerzitní kino Scala sídlící v tomto domě na adrese Moravské náměstí 3, Brno. Vzniklo roku 1929 a dnes je prvním univerzitním kinem v Česku a nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem na Moravě.
Kino Scala se nachází v tom tmavším ze čtyřpodlažních paláců na okraji brněnského Moravského náměstí. Nedaleko se nachází socha moravského markraběte Jošta od sochaře Róny přezdívaná „žirafa“.

Jak se tam dostat?[editovat | editovat zdroj]

 • Univerzitní kino Scala se nachází na Moravském náměstí, na okraji historického centra Brna, v pěší dostupnosti ode všech tří nádraží obsluhujících střed města. Nejbližšími zastávkami brněnské MHD jsou Česká, Náměstí Svobody a Moravské náměstí (každá ve vzdálenosti přibližně 250 m od kina).
 • Z hlavního vlakového nádraží trvá pěší cesta necelých 15 minut. Vydejte se Masarykovou ulicí, která ústí přímo naproti nádraží, a přes náměstí Svobody projděte napříč do ulice Rašínovy a pokračujte kolem kostela sv. Jakuba (s věží zakončenou vysokou štíhlou špičkou) až na okraj Moravského náměstí. V okamžiku, kdy se ulice rozšíří v náměstí a vpravo před sebou uvidíte kostel sv. Tomáše (žlutá fasáda) a před ním nově instalovanou sochu přezdívanou „žirafa“, zabočte vpravo. Kino Scala naleznete po dalších 50 metrech v bloku domů po vaší pravé ruce. Rozhodnete-li se po stejné trase popovézt šalinou číslo 4 (ve směru Náměstí Míru) nebo 9 (ve směru Lesná), vystupte po třech minutách jízdy na druhé zastávce nazvané Náměstí Svobody, která se nachází na začátku ulice Rašínova, a odtud dojděte pěšky. Pozor: Z důvodu konání adventních trhů na náměstí Svobody budou v sobotu od 11 do 21 hodin linky číslo 4 a 9 odkloněny. Nedorazíte-li tedy hned ráno na začátek konference (kdy jsou ještě v běžném provozu), můžete náhradou ze zastávky Hlavní nádraží využít linky číslo 12 do zastávky Česká (viz následující bod).
 • Z ústředního autobusového nádraží Zvonařka je nejvhodnější po silničním přechodu nebo nadchodu vejít do obchodní galerie Vaňkovka, projít jí a pokračovat kolem obchodního domu Tesco a dále podchodem pod hlavním vlakovým nádražím, odkud následujte instrukce uvedené výše. Cesta pěšky z autobusového na vlakové nádraží trvá asi 15 minut. Zastávka Zvonařka šaliny číslo 12 obsluhující autobusové nádraží se nachází asi 200 m severovýchodně od nádraží (je nutné přejít k ní přes křižovatku klikatým nadchodem a poté kolem smyčky tramvaje). Tato linka historické centrum města objíždí, proto vystupte po deseti minutách jízdy na páté zastávce, kterou je významný dopravní uzel Česká. Po výstupu se vraťte pár kroků zpět na pěší bulvár lemovaný stromky (ulice Joštova) a vydejte se na východ (doleva) na Moravské náměstí vstříc žluté fasádě kostela sv. Tomáše. Těsně před kostelem odbočte vpravo a v bloku domů před sebou již naleznete vstup do kina.
 • Ze starého autobusového nádraží „u hotelu Grand“ (zajíždí sem autobusové linky RegioJetu a několika jiných dopravců) se vraťte podél tramvajové tratě k hlavnímu vlakovému nádraží, kolem kterého jste projížděli – tento přesun trvá 5 minut – a odtud pokračujte podle instrukcí uvedených výše.
 • Parkování přímo před kinem není možné (v místě lze pouze krátce zastavit) a velká většina parkovacích míst v okolí místa je zpoplatněna a bývají obsazena. Přijedete-li vlastním vozidlem, doporučujeme využít nedalekého podzemního parkoviště u Janáčkova divadla nebo dalších placených parkovišť. Upozorňujeme, že tradiční nekrytá parkovací plocha za Besedním domem je uzavřena kvůli probíhající stavbě Janáčkova kulturního centra.

Ubytování[editovat | editovat zdroj]

Mimobrněnští návštěvníci mají možnost při registraci požádat o zprostředkování noclehu – ten můžeme zajistit v noci z pátku na sobotu (před konferencí) a/nebo ze soboty na neděli (po konferenci), a to buď zdarma ve vlastním spacáku (v docházkové vzdálenosti od místa konference) nebo z vlastních prostředků hrazeného ubytování ve dvojlůžkovém pokoji na studentské koleji (20 minut veřejnou dopravou od místa konference). Objednávání ubytování na koleji již bylo ukončeno, v případě urgentní potřeby nás kontaktujte na e-mailu uvedeném na konci této stránky.

Pořadatelé[editovat | editovat zdroj]

Wikikonferenci pořádá spolek Wikimedia Česká republika, který je oficiální pobočkou americké Nadace Wikimedia, provozovatele Wikipedie. Organizaci Wikikonference podporují Masarykova univerzita a Spolek absolventů a přátel Masarykovy univerzity.

Účastníci loňského ročníku Wikikonference

Těšit se můžete na zajímavý program, mezi potvrzenými řečníky jsou i dva zahraniční hosté (obsah přednášek v angličtině bude vhodnou formou zpřístupněn i v češtině). Dostatek prostoru bude tentokrát věnován i diskuzím s hosty, příležitost klást jim otázky budou mít i diváci v sále. O přípravách akce vás budeme průběžně informovat na této stránce, jakož i dalšími komunikačními kanály spolku Wikimedia Česká republika a Masarykovy univerzity.

Univerzitní kino Scala se pro účastníky Wikikonference v sobotu 3. prosince 2016 otevře v 9:00, program bude zahájen v 9:50 a skončí přibližně v 17:00. Součástí programu je přestávka na oběd.

Konference bude zahájena krátkým úvodem do aktivit hnutí Wikimedia a ohlédnutím za událostmi minulého roku na Wikipedii a ve spolku Wikimedia Česká republika. Zbytek dopoledního programu konference pak už bude věnován aktualitám z oblasti spolupráce Wikipedie s kulturními a vzdělávacími institucemi a exkurzu do problematiky autorských práv, která jsou pro většinu veřejnosti příliš komplexní, ale přesto se jimi musíme řídit. Wikipedie je jimi sice často omezovaná, ale zároveň by bez nich ani nemohla fungovat. O přestávce budete mít vedle času na oběd i možnost individuálního seznámení se s vybranými aktivitami souvisejícími s Wikipedií a s lidmi, kteří se jim věnují. Odpolední blok konference bude věnován tématům jako jsou objektivita prezentace skutečnosti na Wikipedii a principy, které umožňují neohraničené komunitě dobrovolníků, kteří do Wikipedie přispívají, dosahovat společného vytříbeného výsledku díky a současně navzdory tomu, že je účast v projektu otevřena úplně každému.

Předprogram a poprogram[editovat | editovat zdroj]

V pátek před Wikikonferencí (2. prosince) nabízíme od 16:00 již aktivním wikipedistům účast na specializovaném semináři pořádaném Moravskou zemskou knihovnou, který poskytne prostor k dialogu mezi wikipedisty a spřízněnými knihovníky a umožní také seznámit se s některými informačními zdroji na vlastní oči přímo v knihovně; na seminář volně naváže předkonferenční posezení v restauraci.

Po skončení Wikikonference naváže v sobotu večer na její program neformální posezení v Baru Café Scala (přímo v budově kina – nad schodištěm, nedaleko prezence a pokladen). Sponzorem občerstvení účastníků je společnost Kiwi.com.

V neděli 4. prosince mají účastníci Wikikonference od 10:00 do 18:00 možnost navštívit zábavní vědecký park VIDA! science centrum na brněnském výstavišti, kde oproti předložení kupónu, kterým je druhá strana konferenční jmenovky, získají 50% slevu na vstup.

Řečníci[editovat | editovat zdroj]

Na letošní Wikikonferenci přislíbily vystoupit tyto osobnosti:

Harmonogram[editovat | editovat zdroj]

Čas začátku Úvod + Blok 1: Wikimedia a spolupráce s institucemi (fotografie z tohoto bloku) Trvání (minut)
9:00 Prezence, otevření sálu
Účastníky prosíme o rovnoměrné využití celé doby prezence (očekáváme asi 100 návštěvníků). Po příchodu si v šatně budete moci odložit své věci, získat poukázku na oběd a visačku se jmenovkou, na jejímž základě budete vpuštěni do sálu. Registrujte se prosím předem pomocí registračního formuláře – zajistíte si tak místo a ušetříte čas sobě i pořadatelům.
50
Programem konference bude provázet moderátor Miroslav Langer.
9:50 Zahájení a úvodní slovo
Účastníky přivítají:
Dále budou poskytnuty základní organizační informace týkající se konferenčního dne.
20
10:10 Jan Groh: Ohlédnutí za rokem 2016 ve světě Wiki
Výběr nejzajímavějších událostí ze světa Wikipedie a hnutí Wikimedia v roce 2016 a představení činnosti spolku Wikimedia Česká republika
15
10:25 Marek Blahuš: (Ne)slavné začátky na Wikipedii 10
10:35 Jan Sapák: Situace hornolužické a romské Wikipedie 5
10:40 Jaroslav Zastoupil: Úvod do spolupráce Wikipedie s kulturními a vzdělávacími institucemi (GLAM) 10
10:50 Představení vybraných aktivit spolupráce Wikipedie s institucemi
Činnost dvou brněnských institucí, které v nedávné době navázaly dlouhodobou spolupráci s Wikipedií, představí brněnský wikipedista Marek Blahuš:
10
11:00 panelová diskuze
V panelové diskuzi vystoupí zástupci kulturních a vzdělávacích institucí, které navázaly spolupráci s Wikipedií; spolu s nimi i wikipedisté, kteří tato partnerství pomáhají realizovat:
 • Vojtěch Dostál – wikipedista, organizátor
 • David Povolný – Masarykova univerzita
 • Jaroslav Zastoupil – wikipedista, organizátor
20
11:20 přestávka
(v předsálí bude k dispozici drobné občerstvení, jehož sponzorem je společnost Kiwi.com)
15
Blok 2: Problematika autorského práva (fotografie z tohoto bloku)
11:35 Jan Loužek: Problémy plagiátorství na Wikipedii 10
11:45 Dimitar Parvanov Dimitrov: EU Copyright Reform (Reforma autorského práva v EU) – přednáška proběhne v angličtině, ale bude distribuováno její shrnutí v českém jazyce 30
12:15 Matěj Myška: Připravované změny v autorském zákoně a jak se to dotkne Wikimedie 20
12:35 panelová diskuze
V panelové diskuzi vystoupí odborníci na autorské právo, ale i lidé, kteří se s ním potýkají v rámci svého přispívání na Wikipedii:
 • Dimitar Dimitrov – právník, wikipedista
 • Jan Loužek – wikipedista
 • Matěj Myška – právník
25
Velká přestávka
13:00 Oběd (13:00–14:00)
V polední přestávce bude v menze, která se nachází na dohled od kina (v Kounicově paláci, sídle rektorátu MU), vydáván oběd.
Nárok na oběd mají pouze registrovaní účastníci, kteří o něj projevili zájem v přihlášce. Oběd jim bude vydán oproti poukázce, kterou obdrží při příchodu na konferenci u prezence.
60
14:00

Projektová vesnička (14:00–14:30)

Po návratu z oběda naleznete ve foyer kina stolečky, u nichž budou zástupci wikipedistů prezentovat široké spektrum aktivit, které s rozšiřováním Wikipedie souvisí. Pokud byste se do rozšiřování Wikipedie nějakým způsobem zapojili, ale zatím nevíte, jaké jsou možnosti, toto je příležitost právě pro vás – z nabízených aktivit si jistě vyberete, nebo si aspoň uděláte lepší představu o tom, jak různorodá může činnost wikipedistů být.
Představeny budou tyto okruhy:
 • Psaní Wikipedie
 • Vzdělávání s Wikipedií
 • Fotografování pro Wikipedii
 • Digitalizace pro Wikipedii

Otevřený bar (od 14:00)

Ve 14 hodin se hned vedle projektové vesničky otevírá rovněž Bar Café Scala, v němž si můžete po obědě dopřát (již ve vlastní režii) třeba ještě kávu nebo něco jiného dobrého na pití. A kdyby vám pro živou diskuzi s wikipedisty u stánků projektové vesničky nezbyl na vypití vašeho nápoje čas, nezoufejte – ve Scale si můžete nápoje brát s sebou do sálu.
30
Blok 3: Objektivita a kritické myšlení (fotografie z tohoto bloku)
14:30 Tomáš Dvořák: WWW a historiografie 20
14:50 Gabriela Boková: Uč (s) Wiki 10
15:00 Veronika Dostálová: Zvol si info 10
15:10 panelová diskuze
V panelové diskuzi se setkají lidé teoreticky se zabývající prací s informacemi na webu s wikipedisty, kteří dennodenně pracují se zdroji při psaní článků na Wikipedii a učí ostatní, jak do ní správně přispívat:
 • Veronika Dostálová – politoložka, studentka
 • Tomáš Dvořák – historiograf, pedagog
 • Vojtěch Veselý – wikipedista, pedagog
20
15:30 přestávka
(v předsálí bude k dispozici drobné občerstvení, jehož sponzorem je společnost Kiwi.com)
15
Blok 4: Fungování komunity Wikipedie (fotografie z tohoto bloku)
15:45 Asaf Bartov: Wikipedia as Discourse: A Peek Behind A Non-existent Curtain (Wikipedie jako rozprava: Nahlédnutí za oponu, která neexistuje) – přednáška proběhne v angličtině, ale doprovázet ji bude promítaná prezentace s osnovou v češtině 40
16:25 panelová diskuze
V panelové diskuzi se setkají lidé znající komunitu Wikipedie z různých pohledů – organizačního, technického i správcovského:
 • Asaf Bartov – organizátor komunity
 • Andre Klapper – technická podpora komunity
 • Martin Urbanec – správce české Wikipedie, aktivní přispěvatel
20
16:45 Zakončení
Rozloučíme se s vámi a pozveme vás na příští ročník Wikikonference. Přibližně týden po akci vám ještě rozešleme e-mail shrnující vše podstatné včetně odkazu na nahrávky přednášek. Při odchodu z budovy nám prosím vraťte pouzdra na konferenční jmenovky; naopak jmenovku samotnou si můžete ponechat a využít ji v neděli pro zlevněný vstup do VIDA! science centra. Děkujeme vám za účast na Wikikonferenci a věříme, že nám zachováte přízeň.
15
17:00

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]