Wikipedie:Wikikonference/2016
Wikikonference 2016 | |
---|---|
Plakát Wikikonference | |
Místo | Kino Scala |
Pořadatel | Wikimedia Česká republika |
Datum | 3. prosince 2016 |
Předchozí | Wikikonference 2015 |
Následující | Wikikonference 2017 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
8. česká Wikikonference, pořádaná spolkem Wikimedia Česká republika ve spolupráci s Masarykovou univerzitou, se uskutečnila v sobotu 3. prosince 2016 v prostorách Univerzitního kina Scala v Brně. Tam se opět po roce sešli tvůrci české Wikipedie, aby zhodnotili pokrok této encyklopedie v uplynulém roce a společně se svými hosty a návštěvníky z řad zvídavé veřejnosti nahlédli „pod pokličku“ tohoto projektu a zamysleli se nad jeho dalším směřováním.
Wikikonference se do Brna vrátila po malé přestávce: Už před dvěma lety ji hostila brněnská hvězdárna, ale v loňském roce proběhla v Praze, kde se konalo i pět jejích prvních ročníků. Pro získání představy o tom, co lze od Wikikonference očekávat, si můžete prohlédnout videozáznamy přednášek z let 2015, 2014, 2013 a 2012.
Účast na Wikikonferenci byla bezplatná.
Místo konání
[editovat | editovat zdroj]
Jak se tam dostat?
[editovat | editovat zdroj]- Univerzitní kino Scala se nachází na Moravském náměstí, na okraji historického centra Brna, v pěší dostupnosti ode všech tří nádraží obsluhujících střed města. Nejbližšími zastávkami brněnské MHD jsou Česká, Náměstí Svobody a Moravské náměstí (každá ve vzdálenosti přibližně 250 m od kina).
- Z hlavního vlakového nádraží trvá pěší cesta necelých 15 minut. Vydejte se Masarykovou ulicí, která ústí přímo naproti nádraží, a přes náměstí Svobody projděte napříč do ulice Rašínovy a pokračujte kolem kostela sv. Jakuba (s věží zakončenou vysokou štíhlou špičkou) až na okraj Moravského náměstí. V okamžiku, kdy se ulice rozšíří v náměstí a vpravo před sebou uvidíte kostel sv. Tomáše (žlutá fasáda) a před ním nově instalovanou sochu přezdívanou „žirafa“, zabočte vpravo. Kino Scala naleznete po dalších 50 metrech v bloku domů po vaší pravé ruce. Rozhodnete-li se po stejné trase popovézt šalinou číslo 4 (ve směru Náměstí Míru) nebo 9 (ve směru Lesná), vystupte po třech minutách jízdy na druhé zastávce nazvané Náměstí Svobody, která se nachází na začátku ulice Rašínova, a odtud dojděte pěšky. Pozor: Z důvodu konání adventních trhů na náměstí Svobody budou v sobotu od 11 do 21 hodin linky číslo 4 a 9 odkloněny. Nedorazíte-li tedy hned ráno na začátek konference (kdy jsou ještě v běžném provozu), můžete náhradou ze zastávky Hlavní nádraží využít linky číslo 12 do zastávky Česká (viz následující bod).
- Z ústředního autobusového nádraží Zvonařka je nejvhodnější po silničním přechodu nebo nadchodu vejít do obchodní galerie Vaňkovka, projít jí a pokračovat kolem obchodního domu Tesco a dále podchodem pod hlavním vlakovým nádražím, odkud následujte instrukce uvedené výše. Cesta pěšky z autobusového na vlakové nádraží trvá asi 15 minut. Zastávka Zvonařka šaliny číslo 12 obsluhující autobusové nádraží se nachází asi 200 m severovýchodně od nádraží (je nutné přejít k ní přes křižovatku klikatým nadchodem a poté kolem smyčky tramvaje). Tato linka historické centrum města objíždí, proto vystupte po deseti minutách jízdy na páté zastávce, kterou je významný dopravní uzel Česká. Po výstupu se vraťte pár kroků zpět na pěší bulvár lemovaný stromky (ulice Joštova) a vydejte se na východ (doleva) na Moravské náměstí vstříc žluté fasádě kostela sv. Tomáše. Těsně před kostelem odbočte vpravo a v bloku domů před sebou již naleznete vstup do kina.
- Ze starého autobusového nádraží „u hotelu Grand“ (zajíždí sem autobusové linky RegioJetu a několika jiných dopravců) se vraťte podél tramvajové tratě k hlavnímu vlakovému nádraží, kolem kterého jste projížděli – tento přesun trvá 5 minut – a odtud pokračujte podle instrukcí uvedených výše.
- Parkování přímo před kinem není možné (v místě lze pouze krátce zastavit) a velká většina parkovacích míst v okolí místa je zpoplatněna a bývají obsazena. Přijedete-li vlastním vozidlem, doporučujeme využít nedalekého podzemního parkoviště u Janáčkova divadla nebo dalších placených parkovišť. Upozorňujeme, že tradiční nekrytá parkovací plocha za Besedním domem je uzavřena kvůli probíhající stavbě Janáčkova kulturního centra.
Ubytování
[editovat | editovat zdroj]Mimobrněnští návštěvníci mají možnost při registraci požádat o zprostředkování noclehu – ten můžeme zajistit v noci z pátku na sobotu (před konferencí) a/nebo ze soboty na neděli (po konferenci), a to buď zdarma ve vlastním spacáku (v docházkové vzdálenosti od místa konference) nebo z vlastních prostředků hrazeného ubytování ve dvojlůžkovém pokoji na studentské koleji (20 minut veřejnou dopravou od místa konference). Objednávání ubytování na koleji již bylo ukončeno, v případě urgentní potřeby nás kontaktujte na e-mailu uvedeném na konci této stránky.
Pořadatelé
[editovat | editovat zdroj]Wikikonferenci pořádá spolek Wikimedia Česká republika, který je oficiální pobočkou americké Nadace Wikimedia, provozovatele Wikipedie. Organizaci Wikikonference podporují Masarykova univerzita a Spolek absolventů a přátel Masarykovy univerzity.
Program
[editovat | editovat zdroj]Těšit se můžete na zajímavý program, mezi potvrzenými řečníky jsou i dva zahraniční hosté (obsah přednášek v angličtině bude vhodnou formou zpřístupněn i v češtině). Dostatek prostoru bude tentokrát věnován i diskuzím s hosty, příležitost klást jim otázky budou mít i diváci v sále. O přípravách akce vás budeme průběžně informovat na této stránce, jakož i dalšími komunikačními kanály spolku Wikimedia Česká republika a Masarykovy univerzity.
Univerzitní kino Scala se pro účastníky Wikikonference v sobotu 3. prosince 2016 otevře v 9:00, program bude zahájen v 9:50 a skončí přibližně v 17:00. Součástí programu je přestávka na oběd.
Konference bude zahájena krátkým úvodem do aktivit hnutí Wikimedia a ohlédnutím za událostmi minulého roku na Wikipedii a ve spolku Wikimedia Česká republika. Zbytek dopoledního programu konference pak už bude věnován aktualitám z oblasti spolupráce Wikipedie s kulturními a vzdělávacími institucemi a exkurzu do problematiky autorských práv, která jsou pro většinu veřejnosti příliš komplexní, ale přesto se jimi musíme řídit. Wikipedie je jimi sice často omezovaná, ale zároveň by bez nich ani nemohla fungovat. O přestávce budete mít vedle času na oběd i možnost individuálního seznámení se s vybranými aktivitami souvisejícími s Wikipedií a s lidmi, kteří se jim věnují. Odpolední blok konference bude věnován tématům jako jsou objektivita prezentace skutečnosti na Wikipedii a principy, které umožňují neohraničené komunitě dobrovolníků, kteří do Wikipedie přispívají, dosahovat společného vytříbeného výsledku díky a současně navzdory tomu, že je účast v projektu otevřena úplně každému.
Předprogram a poprogram
[editovat | editovat zdroj]V pátek před Wikikonferencí (2. prosince) nabízíme od 16:00 již aktivním wikipedistům účast na specializovaném semináři pořádaném Moravskou zemskou knihovnou, který poskytne prostor k dialogu mezi wikipedisty a spřízněnými knihovníky a umožní také seznámit se s některými informačními zdroji na vlastní oči přímo v knihovně; na seminář volně naváže předkonferenční posezení v restauraci.
Po skončení Wikikonference naváže v sobotu večer na její program neformální posezení v Baru Café Scala (přímo v budově kina – nad schodištěm, nedaleko prezence a pokladen). Sponzorem občerstvení účastníků je společnost Kiwi.com.
V neděli 4. prosince mají účastníci Wikikonference od 10:00 do 18:00 možnost navštívit zábavní vědecký park VIDA! science centrum na brněnském výstavišti, kde oproti předložení kupónu, kterým je druhá strana konferenční jmenovky, získají 50% slevu na vstup.
Řečníci
[editovat | editovat zdroj]Na letošní Wikikonferenci přislíbily vystoupit tyto osobnosti:
-
Asaf Bartov je Senior Program Officer ve Wikimedia Foundation, provozovateli Wikipedie. Věnuje se rozvoji komunit jejích čtenářů a přispěvatelů. Pochází z Izraele, má zkušenosti s vývojem softwaru a zabývá se též klasickou filologií a knihovnictvím.
-
Marek Blahuš (Blahma) pracuje jako wikipedista rezident na Masarykově univerzitě a jako brněnský zaměstnanec spolku Wikimedia Česká republika. Je hlavním organizátorem Wikikonference 2016.
-
Gabriela Boková je manažerkou vzdělávacích aktivit spolku Wikimedia Česká republika. Věnuje se především koordinaci a rozvoji projektů Studenti píší Wikipedii, Senioři píší Wikipedii a Uč (s) Wiki.
-
Dimitar Parvanov Dimitrov pracuje v Bruselu jako hlavní lobbista hnutí Wikimedia v oblasti svobodné tvorby při Evropské unii.
-
Vojtěch Dostál je předsedou spolku Wikimedia Česká republika, který je českou pobočkou americké Nadace Wikimedia, provozovatele Wikipedie.
-
Veronika Dostálová studuje politologii na FSS MU. Je členkou studentského projektu Zvol si info, který se snaží zvýšit mediální gramotnost české mládeže. Zajímá se i o politický marketing.
-
Tomáš Dvořák vyučuje na Historickém ústavu FF MU. Ve své práci se věnuje roli WWW a specificky Wikipedie v současném dějepisectví. K psaní Wikipedie vede i své studenty v předmětu Historie a informační technologie.
-
Jan Groh (Jagro) je členem rady spolku Wikimedia Česká republika. Dlouhodobě se věnuje přeshraniční spolupráci, zejména ve středo- a východoevropském regionu.
-
Andre Klapper (Malyacko) pracuje jako správce chybových hlášení Nadace Wikimedia a je proto v pravidelném kontaktu s technickou komunitou Wikipedie. Pochází z Německa, dlouhodobě žije v Praze.
-
Jan Loužek (Aktron) je místopředsedou spolku Wikimedia Česká republika. Od roku 2005 přispívá do Wikipedie a dlouhodobě spolupracuje s pirátskými stranami v několika zemích.
-
Matěj Myška (Ústav práva a technologií, MU) je odborník na problematiku duševního vlastnictví a Legal Lead Creative Commons Česká republika. Přezdívá se mu „právník, který mluví lidskou řečí“.
-
David Povolný je vedoucí tiskového odboru rektorátu Masarykovy univerzity a šéfredaktor časopisu Muni, jenž od června vychází pod svobodnou licencí. Dlouhodobě na univerzitě podporuje otevřenost.
-
Jan Sapák je brněnský architekt a vysokoškolský učitel. Je publicisticky činný, příležitostně odborně přispívá i do Wikipedie.
-
Martin Urbanec patří k nejvýše postaveným správcům české Wikipedie. Současně je i členem jejího arbitrážního výboru.
-
Vojtěch Veselý působí jako lektor ve spolku Wikimedia Česká republika. Spolu s profesorem Janem Sokolem stojí za rozjezdem projektu Senioři píší Wikipedii.
-
Jaroslav Zastoupil (Gampe) je členem rady spolku Wikimedia ČR, v němž se věnuje zejména aktivitám GLAM (spolupráce s knihovnami, galeriemi, archívy a dalšími institucemi).
Harmonogram
[editovat | editovat zdroj]Čas začátku | Úvod + Blok 1: Wikimedia a spolupráce s institucemi (fotografie z tohoto bloku) | Trvání (minut) |
---|---|---|
9:00 | Prezence, otevření sálu
|
50 |
Programem konference bude provázet moderátor Miroslav Langer. | ||
9:50 | Zahájení a úvodní slovo
|
20 |
10:10 | Jan Groh: Ohlédnutí za rokem 2016 ve světě Wiki
|
15 |
10:25 | Marek Blahuš: (Ne)slavné začátky na Wikipedii | 10 |
10:35 | Jan Sapák: Situace hornolužické a romské Wikipedie | 5 |
10:40 | Jaroslav Zastoupil: Úvod do spolupráce Wikipedie s kulturními a vzdělávacími institucemi (GLAM) | 10 |
10:50 | Představení vybraných aktivit spolupráce Wikipedie s institucemi
|
10 |
11:00 | panelová diskuze
|
20 |
11:20 | přestávka
|
15 |
Blok 2: Problematika autorského práva (fotografie z tohoto bloku) | ||
11:35 | Jan Loužek: Problémy plagiátorství na Wikipedii | 10 |
11:45 | Dimitar Parvanov Dimitrov: EU Copyright Reform (Reforma autorského práva v EU) – přednáška proběhne v angličtině, ale bude distribuováno její shrnutí v českém jazyce | 30 |
12:15 | Matěj Myška: Připravované změny v autorském zákoně a jak se to dotkne Wikimedie | 20 |
12:35 | panelová diskuze
|
25 |
Velká přestávka | ||
13:00 | Oběd (13:00–14:00)
|
60 |
14:00 |
Projektová vesnička (14:00–14:30)
Otevřený bar (od 14:00)
|
30 |
Blok 3: Objektivita a kritické myšlení (fotografie z tohoto bloku) | ||
14:30 | Tomáš Dvořák: WWW a historiografie | 20 |
14:50 | Gabriela Boková: Uč (s) Wiki | 10 |
15:00 | Veronika Dostálová: Zvol si info | 10 |
15:10 | panelová diskuze
|
20 |
15:30 | přestávka
|
15 |
Blok 4: Fungování komunity Wikipedie (fotografie z tohoto bloku) | ||
15:45 | Asaf Bartov: Wikipedia as Discourse: A Peek Behind A Non-existent Curtain (Wikipedie jako rozprava: Nahlédnutí za oponu, která neexistuje) – přednáška proběhne v angličtině, ale doprovázet ji bude promítaná prezentace s osnovou v češtině | 40 |
16:25 | panelová diskuze
|
20 |
16:45 | Zakončení
|
15 |
17:00 |
Kontakt
[editovat | editovat zdroj]- Marek Blahuš, wikipedista rezident na Masarykově univerzitě a brněnský zaměstnanec spolku Wikimedia Česká republika – blahusrect.muni.cz
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Galerie Wikikonference 2016 na Wikimedia Commons
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Wikikonference 2016 na Wikimedia Commons
- Videozáznamy všech přednášek na webu SlidesLive
- Reportáž Českého rozhlasu Plus před Wikikonferencí
- Článek o Wikikonferenci 2016