Bug tracking system

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vývoj softwaru
  • (existující články)
  • Základní aktivity
  • Příbuzná témata
  • Standardy a odborná sdružení
  • Slovníčky, seznamy

Bug tracking system je softwarová aplikace, která je navržena tak, aby napomáhala zajišťovat kvalitu při sledování hlášených softwarových chyb při práci programátorů.

Mnoho bug-tracking systémů, jako jsou ty, které používá většina open source software projektů, umožňuje uživatelům zadávat hlášení o chybách přímo. Ostatní systémy jsou používány pouze interně v rámci společnosti nebo organizace pracující na vývoji softwaru. Typicky jsou bug tracking systémy integrovány s ostatními aplikacemi a software v daném podniku.

Bug tracking systém je nesmírně cenný při vývoji softwarových produktů, které jsou používány v rozsáhlých společnostech a při rozvoji softwarových produktů.


Komponenty[editovat | editovat zdroj]

Hlavní částí bug tracking systému je databáze, která zaznamenává údaje o známých chybách. Obsahuje informace o času nahlášení chyby, její závažnost, popis chybného chování programu, podrobnosti o postupu reprodukce chyby, jakož i údaje o totožnosti osoby, která chybu nahlásila, a případné programátory, kteří mají chybu opravit.

Systémy pro sledování chyb podporují koncept životního cyklu chyby, ve kterém je chyba nejprve nahlášena, ověřena chybovost, analyzována příčiny a způsoby opravy, opravena, následně ověřena funkčnost a správnost opravy, nasazena do testovací verzi, popř. do ostré verze software. Fáze tohoto životního cyklu bývá vyjádřena a sledována prostřednictvím stavu uvedeného u chyby.

Použití[editovat | editovat zdroj]

V podnikovém prostředí, může být bug-tracking systém použit k vytváření sestav produktivity programátorů u dané chyby. Nicméně, tato sestava může být mít nepřesné výsledky, neboť různé chyby mohou mít různé úrovně závažnosti a složitosti. Závažnost chyby nemusí být v přímém vztahu k složitosti. Proto mohou být odlišné názory mezi manažery a architekty.

Firemní Bug tracker (LBT) je obvykle počítačový program používaný týmem aplikační podpory a profesionálů (nejčastěji help deskem). Védou záznamy o otázkách sdělených softwarovými vývojáři. LBT umožňuje odborníků použití podpory při sledování chyby v pro ně "srozumitelném jazyce" a ne "jazykem vývojářů." Kromě toho umožňuje používání LBT týmu podpory sledování konkrétních informací o uživatelích, kteří si stěžují, že výzva k nemusí být vždy aktuální v daném čase.

Issue tracking system[editovat | editovat zdroj]

Mnoho Bug Tracking Systémů je využíváno nejen pro evidenci chyb v pravém slova smyslu, ale i pro návrhy na vylepšení a požadavky nových funkcí. Podobné aplikace se z tohoto důvodu často nenazývají jako nástroje pro bug tracking ale jako nástroje pro issue tracking.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Název Domovská stránka Čeština
Redmine Redmine.org Součástí originálního balíku
Bugzilla Bugzilla.org bugzilla.cz
Mantis bug tracker MantisBT.org Součástí originálního balíku
FlySpray FlySpray.org Archivováno 9. 5. 2008 na Wayback Machine. Fórum FlySpray[nedostupný zdroj]
ObjectGears ObjectGears Součástí originálního balíku
OnTime OnTime Archivováno 2. 5. 2012 na Wayback Machine. Součástí originálního balíku
JIRA Atlassian JIRA MyJIRA.cz
Bontq Bontq.com Součástí originálního balíku

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]