Bug tracking system

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Bug tracking system je softwarová aplikace, která je navržena tak, aby napomáhala zajišťovat kvalitu při sledování hlášených softwarových chyb při práci programátorů.

Mnoho bug-tracking systémů, jako jsou ty, které používá většina open source software projektů, umožňuje uživatelům zadávat hlášení o chybách přímo. Ostatní systémy jsou používány pouze interně v rámci společnosti nebo organizace pracující na vývoji softwaru. Typicky jsou bug tracking systémy integrovány s ostatními aplikacemi a software v daném podniku.

Bug tracking systém je nesmírně cenný při vývoji softwarových produktů, které jsou používány v rozsáhlých společnostech a při rozvoji softwarových produktů.


Komponenty[editovat | editovat zdroj]

A hlavní složkou bug tracking systému je databáze, která zaznamenává údaje o známých chybách. Obsahovat informace o tom kdy byla hlášena chyba, její závažnost, chybné chování programu, a podrobnosti o tom jak chybu reprodukovat, jakož i údaje o totožnosti osoby, která chybu nahlásila a případné programátory, kteří mají chybu opravit.

Typická chyba, sledovací systémy podporují koncept životního cyklu za chybu, která je sledována prostřednictvím statusu přiděleného k chybě. A bug tracking systém by měl umožnit administrátorům nastavit oprávnění, které umožní ostatním, změnit stav chyby, nebo odstranit chybu. Systém by měl také umožnit administrátorům nastavit typy stavů a v jakém stavu se jedná o chybu v která je může být testována, nahrána do testovací verze či nahrána do ostré verze.

Použití[editovat | editovat zdroj]

V podnikovém prostředí, může být bug-tracking systém použit k vytváření sestav produktivity programátorů u dané chyby. Nicméně, tato sestava může být mít nepřesné výsledky, neboť různé chyby mohou mít různé úrovně závažnosti a složitosti. Závažnost chyby nemusí být v přímém vztahu k složitosti. Proto mohou být odlišné názory mezi manažery a architekty.

Firemní Bug tracker (LBT) je obvykle počítačový program používaný týmem aplikační podpory a profesionálů (nejčastěji help deskem). Védou záznamy o otázkách sdělených softwarovými vývojáři. LBT umožňuje odborníků použití podpory při sledování chyby v pro ně "srozumitelném jazyce" a ne "jazykem vývojářů." Kromě toho umožňuje používání LBT týmu podpory sledování konkrétních informací o uživatelích, kteří si stěžují, že výzva k nemusí být vždy aktuální v daném čase.

Issue tracking system[editovat | editovat zdroj]

Mnoho Bug Tracking Systémů je využíváno nejen pro evidenci chyb v pravém slova smyslu, ale i pro návrhy na vylepšení a požadavky nových funkcí. Podobné aplikace se z tohoto důvodu často nenazývají jako nástroje pro bug tracking ale jako nástroje pro issue tracking.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Název Domovská stránka Čeština
Redmine Redmine.org Součástí originálního balíku
Bugzilla Bugzilla.org bugzilla.cz
Mantis bug tracker MantisBT.org Součástí originálního balíku
FlySpray FlySpray.org Fórum FlySpray
OnTime OnTime [Součástí originálního balíku]
JIRA Atlassian JIRA MyJIRA.cz
Bontq Bontq.com Součástí originálního balíku