Wikipedie:Wikikonference/2017

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wikikonference 2017
Plakát Wikikonference
Plakát Wikikonference
MístoFrancouzský institut v Praze
PořadatelWikimedia Česká republika
Datum2. prosince 2017
PředchozíWikikonference 2016
NásledujícíWikikonference 2018
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Map
Místo konání – Francouzský institut

9. česká Wikikonference, pořádaná spolkem Wikimedia Česká republika, se uskutečnila v sobotu 2. prosince 2017 od 10:00 do 17:00 v prostorách Francouzského institutu v Praze. Tam se opět po roce sešli tvůrci české Wikipedie, aby sdíleli své zkušenosti, zhodnotili, co se povedlo za uplynulý rok, a společně se svými hosty a návštěvníky z řad zvídavé veřejnosti diskutovali nad projekty a vizemi.

Ze všech přednášek byly pořízeny videozáznamy, které si můžete prohlédnout níže v tabulce s programem nebo na tomto odkazu. Můžete se podívat i na videozáznamy přednášek z minulých let: 2016, 2015, 2014, 2013 a 2012.

Událost na Facebooku Tweetněte #wikikonference

Předkonference[editovat | editovat zdroj]

Wikipedii zná každý, ale co to jsou Wikidata, to už ví málokdo. Na předkonferenci jste se měli možnost dozvědět, jak tato svobodná a otevřená databáze strukturovaných dat vznikla, k čemu je, jak spolupracuje s Wikipedií a jak se do jejich tvorby můžete zapojit i vy.

Přednáško-workshop byl určen široké veřejnosti, bez nutnosti předchozích zkušeností s Wikidaty či s editováním Wikipedie.

Akce se uskutečnila v pátek 1. prosince od 18:00 do 21:00 v prostorách coworkingového prostoru Svět Hub (Slovenská 21, Praha 2), lektoroval ji Matěj Suchánek, facebookovou událost naleznete na [1].

Mimopražským účastníkům jsme nabídli nocleh z pátku na sobotu. Doporučeno bylo vzít si s sebou počítač.

Účast na předkonferenci byla bezplatná, účast se hlásila prostřednictvím registračního formuláře.

Místo konání[editovat | editovat zdroj]

Jak se tam dostat?[editovat | editovat zdroj]

 • Metro trasa C, stanice Muzeum, nebo trasa A a B, stanice Můstek (výstup směr Václavské náměstíVodičkova).
 • Tramvaj 3, 9, 14, 24 zastávka Vodičkova nebo Václavské náměstí, nebo tramvaj 4, 10, 16, 22 zastávka Štěpánská.
 • Ze stanice Praha hl. n. 20 minut pěšky, případně tramvají ze zastávky Hlavní nádraží na zastávku Václavské náměstí (dvě zastávky)

Občerstvení[editovat | editovat zdroj]

Po celou dobu konference bude k dipozici voda, čaj a káva. O přestávkách bude drobné občerstvení. V první slané a v druhé sladké, ale nelze to brát jako oběd. Kolem Francouzského institutu je spousta restaurací a rychlých občerstvení. Mapka, kde jsou vyznačeny, bude u registrace.

Ubytování[editovat | editovat zdroj]

Pokud jste mimopražští a rádi byste výlet na Wikikonferenci spojili s dalšími aktivitami po Praze, nabízíme vám dvě ubytovací zařízení poskytující ubytování v dojezdové vzdálenosti od místa konání konference. Ubytování si každý účastník platí sám.

Hotelové ubytování na kolejích VŠE
 • 20 minut tramvají číslo 9 ze zastávky Václavské náměstí do zastávky Chmelnice
 • Fotky pokojů
 • Ceník
 • Kontakt
 • Orientační cena 490 Kč v samostatném pokoji
Domov mládeže na náměstí Míru

Po konferenci[editovat | editovat zdroj]

Po skončení konference se od 17:00 můžete zúčastnit afterparty v Cafe 35 v přízemí Francouzského institutu.

Nabízí se také prohlídka Prahy. Součástí trasy bude Pražský hrad (venkovní část), Nerudova ulice, Malostranské náměstí a pak buď posezení v restauraci nebo pokračování dál přes Karlův most na Staré Město. Záleží na počasí, fyzičce, na dotazech atd. Vše bude záležet na zájmu a vzájemné dohodě účastníků. Přihlásit se bude možné na konferenci u prezenčního pultu.

Pořadatelé[editovat | editovat zdroj]

Wikikonferenci pořádá spolek Wikimedia Česká republika, který je oficiální pobočkou americké Nadace Wikimedia, provozovatele Wikipedie.

Kontakt
 • Kontaktovat nás můžete na e-mailové adrese wm-cz@wikimedia.org.

Organizační tým

 • Petra Pejšová – hlavní organizátor, zajištění akce
 • Gabriela Boková – sestavení programu, propagace akce
 • Anna Filínová – registrace, mikrofon
 • Jakub Holzer – technika, příprava řečníků

Dobrovolníci

 • Dominik Matus – grafika
 • Jiří Sedláček – technika, přeprava věcí
 • Martin Urbanec – správa web stránky, registrace
 • Adéla Voldrábová – registrace, mikrofon
 • Vojtěch Veselý – mikrofon
 • Pavel Hrdlička – fotograf
 • Sofie Jansson – fotografka
 • Marek Blahuš – moderátor

Ústředním tématem Wikikonference 2017 bylo jak se rodí wikipedisté. Jak pomáháme novým editorům na svět, proč je mezi nimi málo žen a co s tím můžeme dělat a nebo co motivuje uživatele začít na Wikipedii editovat?

Jméno řečníka Název přednášky Odkazy
První blok programu
Petra Pejšová Spolek Wikimedia - kdo jsme a kam jdeme
Wikipedii zná každý. Co je Wikimedia a čím se zabývá, ví už málokdo. Příspěvek představí hnutí ve světovém i českém kontextu, objasní, jaká je role komunity, a seznámí diváky s programy, kterým se čeští wikipedisté v současné době věnují.
Vojtěch Veselý Jak se nerodí wikipedisté
Mnoho lidí se chce pustit do psaní Wikipedie, ale narazí. Na co vlastně? Na dobře nastavený imunitní systém pravidel a dobrovolníků, chránící encyklopedii před škodlivými zásahy? Nebo naopak na složitý a nepochopitelný soubor požadavků a nerudné správce, uzurpující si moc?
Abigail Ripstra a Neil Patel Quinn Jak může výzkum přispět ke zlepšení prvních zkušeností nových editorů?
V letošním roce Abbey a Neil cestovali po České republice a Jižní Koreji, aby se setkali s novými editory na Wikipedii. Uskutečnili celkem 64 rozhovorů s různými typy lidí od kostelního varhaníka až po geologa, kteří jim vyprávěli o své cestě na Wikipedii, ať už byla úspěšná, či neúspěšná. Ve své prezentaci popíší klíčová zjištění výzkumu a vysvětlí, jakým způsobem pokračují ve své práci pro Wikimedia Foundation.
Druhý blok programu
Sofie Jansson Kde jsou ženy?
Diverzita wikipedistů je pro kvalitní a vyvážený obsah Wikipedie velmi důležitá. Některé skupiny, jako např. ženy, jsou ale v komunitě zastoupeny pouze minoritně. Příspěvek představí, jakým způsobem se osvědčilo Wikimedia Sverige získávat nové wikipedistky, jak je udržet dlouhodobě aktivní a proč bychom se tím měli zabývat.
(z důvodu onemocnění řečnice nahrazeno volnou diskusí mezi Vojtěchem Veselým, Vojtěchem Dostálem, Utarem a posluchači)
Josef Šlerka Wikipedie ve službě zla
Wikipedie nemusí být jen zdrojem radosti a poznání, ale také manipulace s veřejným míněním. Proč a jak se rodí wikipedisté, kteří zneužívají Wikipedii? A jak velká je v tomhle ohledu odpovědnost těch hodných.
MUDr. Martin Vejražka, PhD. Wiki pod lavicí, wiki na lavici
WikiSkripta (www.wikiskripta.eu) jsou v devátém roce své existence nejpoužívanějším internetovým úložištěm výukových materiálů pro pregraduální studium medicíny. Stará se o ně komunita složená především ze studentů medicíny, mladých lékařů a učitelů lékařských fakult. Kde se tito lidé berou? Lze je získat zařazením wiki do povinné výuky?
Třetí blok programu
Léa Lacroix Úvod do Wikidat a jejich komunity
Odkud Wikidata, otevřená databáze znalostí, pochází? Jaký je jejich účel a kdo jsou editoři této databáze? Tato přednáška vám ukáže základy této databáze, toho, jak se do ní data dostávají, i toho, jaká je motivace komunity Wikidat.
Vojtěch Dostál Fotografování pro Wikidata
Wikidata představují velké lákadlo pro novou generaci přispěvatelů do projektů Wikimedia. Mají velký potenciál i pro komunitu wiki-fotografů, kteří fotí pro Wikipedii různé objekty, jako jsou vesnice, památky nebo třeba chráněná území. Představím mobilní aplikaci Wikimedia Commons, která nyní čte data z Wikidat a zobrazuje mapu nejbližších nenafocených míst.
Ondřej Bojar Strojový wikipedista? Strojovým překladem to začíná
V posledních dvou letech strojový překlad prošel převratnou změnou technologie. Spolehlivý není stále, ale kvalitou se lidem vyrovná. Popíšeme si stav strojového překladu dnes (za půl roku to bude už zas jinak) a naznačíme, co dalšího může tzv. hluboké učení do zpracování textu přinést a jak to může ovlivnit budoucí roli wikipedistů.

Řečníci[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]