Wikipedie:Studenti píší Wikipedii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O nás Proč se zapojit Jak se zapojit Poslední změny Naše úspěchy Kontakt Nápověda pro studenty
English summary
Facebook Google+ Twitter
Studenti píší Wikipedii (křivky).svg

Studenti píší Wikipedii

Tento projekt usiluje o navázání aktivní spolupráce s různými vzdělávacími institucemi v ČR a tím se snaží zkvalitňovat obsah Wikipedie a rozšiřovat řady wikipedistů mezi studenty.

O projektu Studenti píší Wikipedii

Jsme součástí Wikipedia Education Program
Jana Lánová přednáší o Wikipedii v Brně studentům Filozofické fakulty MU.
Zkratka:
 • WP:SPW

Studenti píší Wikipedii je český program, který spolupracuje se školami na tvorbě a vylepšování odborných encyklopedických hesel na české Wikipedii. Naše iniciativa je součástí tzv. globálního vzdělávacího programu (Wikipedia Education Program) nadace Wikimedia Foundation, který sdružuje podobné programy po celém světě od Indie a USA po Egypt a Itálii. Studenti vysokých škol disponují obrovskou energií a slušnými odbornými znalostmi a je výhodné je seznamovat s Wikipedií, učit je psát specializované články a tím obohatit jak Wikipedii, tak školní hodinu a hlavně znalosti studentů.

Ambasador je v našem pojetí označení pro člověka, který zprostředkovává komunikaci mezi Wikipedií a libovolnou vzdělávací institucí a navazuje mezi nimi spolupráci. Členové našeho týmu jsou wikipedisté nebo členové sdružení Wikimedia Česká republika a působíme již v Praze, Olomouci a Brně; plánujeme expanzi i do dalších měst. Díky našim studentům vzniklo či bylo podstatně rozšířeno již několik stovek článků.

V současné době běží široké spektrum zajímavých projektů z mnoha oborů, nicméně stále hledáme další zájemce z řad učitelů. Ozvěte se nám.

Vize

V České republice jsou desítky vysokých škol a stovky středních škol a spolupráce s českými vzdělávacími institucemi tedy v podstatě nemá hranice. Naším dlouhodobým záměrem je prosadit se postupně na univerzitách a středních školách po celé ČR a seznamovat tak stovky či tisíce mladých lidí i učitelů s Wikipedií. Mezi účastníky projektu se snad budou nacházet i noví wikipedisté, kteří by obohatili řady editorů Wikipedie.

Princip spolupráce je sice značně pružný a může být upravován podle potřeb Wikipedie či vzdělávacích institucí, nicméně hrubý záměr je následující. Učitelé, již projeví ochotu s Wikipedií spolupracovat, vypracují (společně s wikipedisty) seznam článků, z nichž si každý student jeden takový článek vybere a podle dostupných zdrojů ho zpracuje. Učitelé budou zpravidla považovat článek na Wikipedii za obdobu jakési semestrální práce a články by se tedy měly stát podmínkou pro udělení zápočtu.

Pokud by se Wikipedií chtěli studenti zabývat i v rámci svých bakalářských či diplomových prací, nabízíme seznam témat, na kterých budeme rádi spolupracovat.

Píší o nás

 • Univerzita Palackého je průkopníkem projektu, v rámci něhož studenti píší Wikipedii [online]. Univerzita Palackého v Olomouci, 2012-03-22. Dostupné online. 
 • Do tvorby české Wikipedie se zapojují i studenti Univerzity Karlovy. Novinky.cz [online]. 2012-03-15. Dostupné online. 
 • Studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se zapojují do tvorby české Wikipedie [online]. Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, 2012-03-15. Dostupné online. 
 • Česká Wikipedie hledá studenty vysokých škol na psaní kvalitních článků. Muni [online]. 2012-04-11. Dostupné online. 
 • Olomoučtí vysokoškoláci doplňují Wikipedii. Český rozhlas Olomouc [online]. 2012-04-14. Dostupné online. 
 • Začal s tím Diderot, dnes pokračují studenti Univerzity Karlovy na Wikipedii. iForum [online]. 2012-04-26. Dostupné online. 
 • Spolupráce české Wikipedie s vysokými školami raketově vzrůstá. Studentworld [online]. 2012-06-11. Dostupné online. 
 • Spolupráce Wikipedie s učiteli raketově vzrůstá. Živě.cz [online]. 2012-06-11. Dostupné online. 
 • Spolupráce české Wikipedie s vysokými školami raketově vzrůstá [online]. Tzit.bpn20.cz. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
 • Studenti lidstvu: Článek na Wikipedii jako semestrální projekt. Živě.cz [online]. 2012-06-13. Dostupné online. 
 • Studenti píší Wikipedii. Literarky.cz [online]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
 • Studenti UK napsali jen v průběhu jara přes sto nových hesel pro Wikipedii. iForum [online]. 2012-07-24. Dostupné online. 
 • Rektor Univerzity Karlovy podpořil studenty, kteří píší českou Wikipedii [online]. Univerzita Karlova, 2013-07-08. Dostupné online. 
 • Definujte Wikirajče, dostanete kredity. Lidové noviny. 12. březen 2013, s. 20. Dostupné online. 
 • Když studentské práce putují místo do šuplíků rovnou na Wikipedii. Muni. Březen 2013, s. A2. Dostupné online. 
 • Wikipedie mi přirostla k srdci. Prirodovedci.cz [online]. 2013-03-29. Dostupné online. 
 • HŘEBECKÝ, Miroslav. Psát Wikipedii je zábavnější než sepisovat seminárky do šuplíku [online]. EDUin, 2014-02-18. Dostupné online. 
 • Psaním Wikipedie si na sebe studenti pletou bič a jsou na sebe mnohem přísnější [online]. Aliance pro otevřené vzdělávání, 2016-09-16. Dostupné online. 
 • Díky tvorbě encyklopedických hesel jsou na sebe studenti přísnější. Novinky.cz [online]. 2016-09-16. Dostupné online. 
 • AUBRECHT, Radek. Studenti píšou Wikipedii. Rodina a škola. 2018-03-05, s. 5. Dostupné online.