Wikipedie:Studenti píší Wikipedii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O nás Proč se zapojit Probíhající kurzy Poslední změny Naše úspěchy Kontakt Nápověda pro studenty
English summary
Facebook Google+ Twitter
Studenti píší Wikipedii - logo.svg

Studenti píší Wikipedii

Tento projekt usiluje o navázání aktivní spolupráce s různými vzdělávacími institucemi v ČR a tím se snaží zkvalitňovat obsah Wikipedie a rozšiřovat řady wikipedistů mezi studenty.

O projektu Studenti píší Wikipedii

Jsme součástí Wikipedia Education Program
Jana Lánová přednáší o Wikipedii v Brně studentům Filozofické fakulty MU.
Zkratka:
WP:SPW

Studenti píší Wikipedii je český program, který spolupracuje se školami na tvorbě a vylepšování odborných encyklopedických hesel na české Wikipedii. Naše iniciativa je součástí tzv. globálního vzdělávacího programu (Wikipedia Education Program) nadace Wikimedia Foundation, který sdružuje podobné programy po celém světě od Indie a USA po Egypt a Itálii. Studenti vysokých škol disponují obrovskou energií a slušnými odbornými znalostmi a je výhodné je seznamovat s Wikipedií, učit je psát specializované články a tím obohatit jak Wikipedii, tak školní hodinu a hlavně znalosti studentů.

Ambasador je v našem pojetí označení pro člověka, který zprostředkovává komunikaci mezi Wikipedií a libovolnou vzdělávací institucí a navazuje mezi nimi spolupráci. Členové našeho týmu jsou wikipedisté nebo členové sdružení Wikimedia Česká republika a působíme již v Praze, Olomouci a Brně; plánujeme expanzi i do dalších měst. Díky našim studentům vzniklo či bylo podstatně rozšířeno již několik stovek článků.

V současné době běží široké spektrum zajímavých projektů z mnoha oborů, nicméně stále hledáme další zájemce z řad učitelů. Ozvěte se nám.

Vize

V České republice jsou desítky vysokých škol a stovky středních škol a spolupráce s českými vzdělávacími institucemi tedy v podstatě nemá hranice. Naším dlouhodobým záměrem je prosadit se postupně na univerzitách a středních školách po celé ČR a seznamovat tak stovky či tisíce mladých lidí i učitelů s Wikipedií. Mezi účastníky projektu se snad budou nacházet i noví wikipedisté, kteří by obohatili řady editorů Wikipedie.

Princip spolupráce je sice značně pružný a může být upravován podle potřeb Wikipedie či vzdělávacích institucí, nicméně hrubý záměr je následující. Učitelé, již projeví ochotu s Wikipedií spolupracovat, vypracují (společně s wikipedisty) seznam článků, z nichž si každý student jeden takový článek vybere a podle dostupných zdrojů ho zpracuje. Učitelé budou zpravidla považovat článek na Wikipedii za obdobu jakési semestrální práce a články by se tedy měly stát podmínkou pro udělení zápočtu.

Pokud by se Wikipedií chtěli studenti zabývat i v rámci svých bakalářských či diplomových prací, zde nabízíme seznam témat, na kterých budeme rádi spolupracovat.

Píší o nás