Jedlová (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jedlová
Budova jedlovského nádraží
Budova jedlovského nádraží
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
obec Jedlová
Souřadnice
Jedlová
Jedlová
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 567594
Tratě 080, 081
Nadmořská výška 545 m n. m.
V provozu od 1869
Zabezpečovací zařízení releové zabezpečovací zařízení AŽD-71 cestového systému)
Dopravních kolejí 4
Nástupišť (hran) 3
Prodej jízdenek Ne
Poznámky Nádraží prošlo rekonstrukcí. Elektromechanické zabezpečovací zařízení bylo nahrazeno modernějším systémem, releovým.
Služby ve stanici Restaurace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jedlová je železniční stanice uprostřed lesů Lužických hor, na železničních tratích 080 (Bakov nad JizerouČeská Lípa – Jedlová) a 081 (Děčín–Jedlová–Rumburk). Leží na katastrálním území Jedlová na adrese Jedlová 17 v nadmořské výšce 544 m n. m., v okrese Děčín. V několikakilometrovém okolí neleží žádná vesnice ani osada.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První vlak do stanice Jedlová přijel dne 16. ledna 1869. Její výstavba byla velice náročná, vyžadovala jak odstřel skal, tak zarovnání prohlubní, neboť v okolí stanice Jedlová nebýval rovný prostor. Těsně před stanicí ve směru na Děčín musela být pro trať proražena pískovcová skála v délce 560 m, místy až do hloubky 15 metrů. U Svoru bylo potřeba postavit až 15 metrů vysoké náspy. Současníci v tehdejší době řadili tratě České severní dráhy co do obtížnosti hned za alpské tratě Semmering a Brenner.[zdroj?] Podle vzoru železničních budov na dráze přes Semmering byla také odvozena podoba výpravních budov, vystavěných z režného cihelného zdiva, které místy vyplňovalo hrázděnou konstrukci, s charakteristickými nástupními přístřešky v podobě otevřené verandy.

Vlaky[editovat | editovat zdroj]

Ze stanice vyjíždějí osobní vlaky Jedlová – Česká Lípa – Doksy, jezdící v dvouhodinových intervalech. Dále zde zastavují osobní vlaky linky U8 Děčín – Benešov nad Ploučnicí – Česká Kamenice – Jedlová – Rumburk, jezdící ve stejných intervalech, v některých obdobích pracovních dnů proložené na hodinový interval. Každé dvě hodiny ve stanici zastavují i rychlíky linky D22 Kolín – Mladá Boleslav – Česká Lípa – Jedlová – Rumburk (Šluknov).

Turistika[editovat | editovat zdroj]

V budově nádraží funguje nádražní restaurace.[1] Nádraží často slouží jako výchozí či cílový bod různých výletů po Lužických horách.[1] Za budovou stanice je turistický rozcestník tras KČT - červené, žluté a zelené (E10).[2]

Pohled z jedlovského nádraží na horu Jedlová

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c JANOŠKA, Martin. Po kolejích k vodopádům Lužických hor. iDnes [online]. 13. dubna 2007 [cit. 2014-01-14]. Dostupné online. 
  2. Mapa Lužické hory č.14. Praha: Trasa, 2010, 6.vydání. ISBN 978-80-7324-289-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]