Wikipedie:Pod reálnou lípou/Brno, 15. července 2015

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato fotografie barokních varhan18. stoletíportugalské Coimbře patří mezi nejlepší fotografie na Wikimedia Commons.
Předcházející:
17. června 2015
Brněnský wikisraz
15. července 2015
Následující:
19. srpna 2015

Toto je organizační stránka pro brněnský wikisraz v červenci 2015.

Pozvánka[editovat | editovat zdroj]

Místo a čas[editovat | editovat zdroj]

 • kdy: středa 15. července 2015 v 18:00–23:00
 • kde: Restaurace Baroko, Orlí 469/17, N 49°11.638' E 016°36.721' (zamluven stůl na „Wikipedii“, vzhledem k letnímu období jednoduše na konci hlavní místnosti)

Program[editovat | editovat zdroj]

viz též zápis z předchozího srazu

Zúčastní se[editovat | editovat zdroj]

Chybí vám tu někdo? Pozvěte ho!
 1. Měsíční periodicitu brněnských wikisrazů nepřeruší ani doba letních dovolených, takže pokud budete v Brně, zastavte se. --Blahma (diskuse) 18. 6. 2015, 00:41 (CEST)[odpovědět]
 2. Rád bych, ale fakt nevím. Budu v divočině.--frettie.net (diskuse) 22. 6. 2015, 01:29 (CEST)[odpovědět]
 3. Počítejte se mnou. --Martin Kotačka (diskuse) 8. 7. 2015, 13:36 (CEST)[odpovědět]
 4. --Dominik Matus  diskusepříspěvky 8. 7. 2015, 16:36 (CEST)[odpovědět]
 5. Snad to teď vyjde. --Hugo (diskuse) 8. 7. 2015, 16:43 (CEST)[odpovědět]
 6. I kdyby trakaře z nebe nepadaly. --Bazi (diskuse) 8. 7. 2015, 17:01 (CEST)[odpovědět]
 7. Náhodou tou dobou nic nemám, tak asi budu přítomen. --BíláVrána (diskuse) 8. 7. 2015, 17:24 (CEST)[odpovědět]
 8. Snad mi to vyjde a dorazím Galgo (diskuse) 8. 7. 2015, 18:58 (CEST)
  Edit: Nakonec bohužel nepřijdu, zubař mi vytrhl osmičky zuby a necítím se úplně OK. Snad příště Galgo (diskuse) 15. 7. 2015, 19:50 (CEST)[odpovědět]
 9. je to hóóódně nejisté, ale rád bych Laďa Nešněra (diskuse) 9. 7. 2015, 10:38 (CEST)[odpovědět]
 10. Tentokrát jen na chvíli. --Harold (diskuse) 11. 7. 2015, 22:06 (CEST)[odpovědět]
 11. Do centra se dorazit dá. Jú, a Laďu jsem dlouho neviděla. :) Hana Kašpaříková (diskuse) 13. 7. 2015, 00:06 (CEST)[odpovědět]
 12. Zdraví Vás nováček, snad na mě budete hodní :-) Dorazím něco po deváté, zatím se mějte, Jura (diskuse) 13. 7. 2015, 10:00 (CEST)
  Edit: Tak žena mi připomněla, že zítra odjíždíme pryč, tak na viděnou třeba na srpnovém srazu :-) Jura (diskuse) 13. 7. 2015, 14:13 (CEST)
  Budeme se těšit tedy v srpnu. Nové tváře my rádi. :-) --Martin Kotačka (diskuse) 14. 7. 2015, 08:55 (CEST)[odpovědět]

Zápis[editovat | editovat zdroj]

Navzdory letní atmosféře se i v tomto měsíci v Brně sešel obvyklý počet účastníků wikisrazu – ze dvanácti přihlášených se sice hned tři omluvili a nedorazil ani nejistě přihlášený Nesnera, ale neočekávaně opět dorazil i brněnské komunitě věrný přespolní wikipedista Miďonek a na pozvání navíc zareagovalo i několik nováčků, z nichž Hana Kašpaříková nejenom dorazila, ale přivedla s sebou i svého přítele Aleše Stuchlíka. Celková účast byla tedy tentokrát deset osob. Léto se projevilo nižší obsazeností restaurace, takže i v hlavní místnosti jsme měli dostatek klidu ke konverzaci, ačkoliv se trochu hůře komunikovalo v plénu a nebyla možnost promítání. Wi-Fi ale fungovalo a stejně byla tentokrát snaha učinit program poněkud méně formální a více individuální a spontánní, což se mj. zapojením nováčků vcelku povedlo.

 • Wikipedistka Hana Kašpaříková (která je současně i encyklopedicky významnou osobou Hana Kašpaříková) mezi nás zavítala poprvé. Na Wikipedii přispívá již několik let, především fotkami „chráněněk“. Našla si nás asi přes Facebook, a to konkrétně WikiProjekt Chráněná území. S prvními kroky jí pomáhal Chmee2. Protože ochranu přírody i studovala, měla i staré fotky, které začala postupně nahrávat na Wikimedia Commons spolu s novými. Konstatovala prý, že geocaching je nuda a lepší je „lovit chráněnky“ (Frettie podotknul, že to jde spojit :-). Orientuje se na Vysočinu, jižní Moravu apod. Její raný kousek Ptáčovské rybníky jí málem smazali, i když ho založila v dobré víře, nicméně se nenechala odradit. Málem by se i byla zúčastnila brněnské Wikikonference, ale nakonec se osobně nedostavila a využila internetového přímého přenosu. Přítomní vyjádřili potěšení z ukázky toho, že se daří získávat nové wikipedisty i konkrétní dlouhodobou péčí o aktivní tématické projekty (a také že díky přímému přenosu mohli Wikikonferenci sledovat kromě zvědavců z řad veřejnosti i aktivní členové wikikomunity). Hanin přítel Aleš zase často navštěvuje obce v regionu a fotografuje si je, takže by mohl přispět do Fota českých obcí.
 • Na noteboocích byla znovu ukazována Blahmova mapa nenafocených článků („nenafoceného všeho“), dostupná na Tool Labs. Konstatovali jsme také nepřesnosti v souřadnicích sídel zobrazovaných na dosud nejpoužívanější Pastoriově „špendlíkové“ mapě v její on-line podobě na mapy.cz a rovněž neaktuálnost této mapy (a to i v porovnání s Pastoriovými daty). Začal to řešit Blahma, ale nedořešil. Frettie formálněji přislíbil podle původní přeběžné dohody s Blahmou na podnět Chevy (z českobudějovického srazu) vyvinout skript, který vytáhne souřadnice nenafocených ChÚ, KP, ŽP a dalších objektů ze seznamových článků a zpřístupní je Blahmovi k propojení s jeho stávající mapou. To by mohlo být nové řešení „vše v jednom“ a nová kombinovaná výzva pro wikifotografy. Bylo by také vhodné aktualizovat mapu s procenty nafocených chráněných území. Mezitím to už k 2. srpnu udělal Chmee2 a nafocenost je nyní 69,2 % (Brno-město je kompletní, v Brně-venkově už něco chybí, co fotit je ještě i v okresech Blansko a Vyškov).
 • BíláVrána zmínil magazín Turistický týdeník, který si lze zdarma nechat zasílat e-mailem na webu Touláme se. Je to e-mailový zpravodaj s aktuálními událostmi týkajícími se turistiky – upozorňuje např. na otevírání nových naučných stezek, bývají tam zmíněny i různé akce typu „otevřené zahrady“ apod. Může se hodit wikipedistům jako upozorňování na aktuální témata pro články, jako zdroj či i jako inspirace k výletu (s wikifocením či soukromě).
 • Existuje zájem o získání svobodných fotografií zastupitelů města Brna, posílený úspěchem wikimediánů v Evropském parlametu či českém senátu. Hana Kašpaříková, která je sama jedním z padesáti pěti těchto zastupitelů, nemá nic proti použití své fotografie z volebního webu Žít Brno, který je celý pod svobodnou licencí (jak jsme si už všimli). Jejich fotky prý fotil Tomáš Škoda a se svobodným licencováním jim pomohli v rámci volebního spojenectví Piráti. Takto lze ihned získat fotografie alespoň jejich zastupitelů. Ty oficiální z radnice ale asi půjde získat z tiskového oddělení magistrátu spíše obtížně; lepší by zřejmě bylo zajít na schůzi zastupitelstva, kde jsou na různé fotografování zvyklí. Blahma následujícího dne udělal ze všech zastupitelů v seznamu odkazy a ukázalo se, že články dosud existují jen o čtrnácti, tedy čtvrtině.
 • Blahma informoval o aktualitách na Masarykově univerzitě: Chystá se odpolední seminář pro pedagogy s cílem podpořit všemožné využívání Wikipedie na akademické půdě. Proběhne 14. září, myšlenka vzešla z iniciativy Tomáše Mozgy a účast přislíbil prof. Sokol. Dopoledne by se měl na dvorku FF MU poprvé rozložit wikistan, informovat tam a zvát. Padlo doporučení pozvat i předsedu WMČR a Vojtu Veselého. V jednání je i možnost účasti Wikipedie v rámci MU na Noci vědců (25. září). Po jednáních budou v srpnu právníci vyhotovovat aktualizaci předpisu, který by umožnil svobodně licencovat texty či fotografie z jakéhokoliv oddělení rektorátu MU (nyní jen tiskový odbor, a to omezeně) a do budoucna případně i všech fakult.
 • Moravská zemská knihovna poslal návod k používání Krameria a má zájem uspořádat spolu s Wikipedií soutěž pro čtenáře spočívající v propojování děl naskenovaných v Krameriovi se souvisejícími články na Wikipedii. Jsou otevření spolupráci, lze např. uspořádat přednášku či školení. Dominik navrhl uspořádat tam edit-a-thon „Opravte chybu na Wikipedii (která vám tam vadí)“, ale pro možnou kontroverznost by bylo lepší něco obecnějšího. Zazněl názor, že obdobně, jako se nyní wikimediálně „proráží“ univerzity prostřednictvím Masarykovy univerzity, by bylo vhodné konečně nějakým odvážlivcem „prorazit“ i širší spolupráci s muzei.
 • BíláVrána se nabídl jako řidič na další brněnské focení (které poprvé proběhlo 23. června a účastníci i výsledky vykazují spokojenost), a to klidně i o víkendu, jen by se musel termín dohodnout třeba i dva měsíce předem.
 • Frettie zve někoho z Brna na zářijový wikisraz v Českých Budějovicích – zřejmě by šlo zaplatit cestovné a poskytnout přespání. Sám má také pořád v plánu napsat koncept dopisu starostům a udělat projekt získávání dat z obcí za provize, ale nemá na to sílu a pobočka na to nemá peníze.
 • Zajímavý je seznam Obce v Česku s nejnižším počtem obyvatel.
 • Skončili jsme diskuzí o fungování státních institucí, harmonizaci evropského práva a vězeňském systému :-)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]