Wikipedie:WikiProjekt Fotografování/Foto českých obcí/Najdi si na Wikipedii nenafocené vesnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pravidla FČO Příklad cesty Ukázky fotografií Otázky a zdroje Najdi si vesnice Tracker Facebook Facebook
Zkratka:
 • WP:FČO/Vesnice
Logo FČO.png

Úkolem tohoto článku je poradit, jak

 • hledat vesnice, které ještě nemají vhodný obrázek
 • označovat vesnice, kde sice obrázek je, ale je nekvalitní, nebo nevystihuje dostatečně charakter sídla
 • plánovat cestu
 • vytvořit užitečné pomocníky, které ulehčí vlastní cestování za focenými místy

Hledání vesnic bez obrázku[editovat | editovat zdroj]

Vesnice s obrázkem

Zjistit, zda vesnice má nebo nemá obrázek, není úplně triviální. Někdy může obrázek vsi dávno existovat, ale prostě jen není správně označen a přiřazen. To, že vesnice má obrázek, se obvykle pozná podle následujících příznaků:

 • v infoboxu je uveden obrázek a skutečně odpovídá popisované obci,
 • v článku je uveden odkaz na kategorii commons, která obsahuje všechny dostupné obrázky obce (šablona {{Commonscat}}).

Pokud není v článku ani jeden z uvedených příznaků, vesnice s velkou pravděpodobností obrázek ještě nemá.

Označení vesnic bez vhodného obrázku[editovat | editovat zdroj]

Může se stát, že vesnice má v infoboxu znak nebo vlajku a možná existuje i kategorie na commons. Podle předchozího postupu pak vesnice nebude vyhodnocena jako „bez obrázku“. V takovém případě je vhodné článek označit vložením šablony {{Požadavek na obrázek}}.

Plánování cesty[editovat | editovat zdroj]

Bohužel Wikipedie neposkytuje žádný vhodný nástroj, který by užitečným způsobem vizualizoval na mapě místa, která je potřeba nafotit. Bez celkového přehledu je velmi obtížné efektivně plánovat výpravu za fotkami. Existuje ovšem několik komunitně udržovaných nástrojů, které s plánováním cesty mohou pomoci:

Pastoriova mapa[editovat | editovat zdroj]

Pastorius v nepravidelných intervalech aktualizuje seznam nevyfocených ve formátu KML. Ten lze i vizualizovat na mapě viz např. zde.

Výběr se provádí podle následujících pravidel:

 • projde po jednotlivých okresech všechny články českých vesnic a městeček a do zvláštního seznamu míst určených k focení zařadí
  • obce, které nemají v infoboxu žádnou fotografii
  • a zároveň nemají ani žádný odkaz na commons
  • nebo obce, které jsou označené šablonou {{Požadavek na obrázek}}

Výsledný KML soubor je možné si stáhnout například do navigace nebo zobrazit na mapy.cz či OpenStreetMap. Lze ho též konvertovat do GPX (v. 1-17), nebo zobrazit na Google mapách (1-17). Postup pro jeho použití, datum poslední aktualizace a soubory pro některé jiné projekty Mediagrantu (např. Chráněná území) najdete na autorově stránce.

Je možné ho také zobrazit v aplikaci Google Earth, kde je možné si na mapě prohlížet špendlíkem označená místa, kde ještě chybí obrázek. Plánování cesty v aplikaci Google Earth je pohodlné, neboť uživatel má velmi dobrou představu o tom, kde se nachází ostrůvky nevyfocených míst a jak jsou tato místa vzájemně dopravně propojena.

Blahmova mapa[editovat | editovat zdroj]

Další možností je použít mapu generovanou skripty wikipedisty Blahma, která zobrazuje každý den aktualizovaný seznam článků na české Wikipedii, v nichž jsou uvedeny zeměpisné souřadnice, ale není v nich žádný (dostatečně velký) obrázek. V obecné variantě zobrazuje mapa i jiná místa než pouze sídla. Místa z map si lze prohlédnout i v podobě (nahodile aktualizovaného) seznamu, v němž jsou seřazena podle návštěvnosti souvisejícího českého encyklopedického článku. K mapě a seznamům se dostanete přes následující odkazy:

Mapy Google OpenStreetMap Seznam
dle čtenosti
uliční satelitní standardní terénní
všechno všechno všechno všechno všechno
jen sídla jen sídla jen sídla jen sídla jen sídla

Wikidata[editovat | editovat zdroj]

Ještě jinou možností je vyhledat si na Wikidatech části obcí, k nimž není přiřazena kategorie na Commons (bez stejnojmenných jádrových částí), nebo části obcí, k nimž není přiřazen žádný obrázek.

Na Wikidatech je možné zobrazovat i veškeré tam se souřadnicí evidované objekty v okolí zvoleného bodu (do dotazu musíte po jeho otevření doplnit maximální vzdálenost v kilometrech a číslo položky Wikidat, v jejímž okolí se bude hledat – využijte odkaz „Položka Wikidat“ v levém menu u příslušného článku).

Též je možné využít nástroj WikiShootMe. Ve výchozí podobě je možné zobrazit všechny položky, které nemají přiřazen obrázek (+všechny fotografie z Commons se souřadnicemi a články z Wikipedie se souřadnicemi). Kromě sídel jde typicky o budovy či památné stromy. Pokud v pravém menu zvolíte položku SPARQL filter, zadáte "?q wdt:P2788 []", budou místo všech položek z Wikidat zobrazeny pouze části obcí.

Dle krajů[editovat | editovat zdroj]

Následující odkazy vedou na dotazy nad Wikidaty, které generují přehled částí obcí bez přiřazeného obrázku pro jednotlivé kraje. Ke každému sídlu se zobrazuje i okres, kilometrická vzdálenost vzdušnou čarou od krajského města a u obcí i počet obyvatel. Standardním zobrazením výsledků dotazu je mapa, lze ale přepnout i na tabulku. Číslo v závorce udává počet nálezů k uvedenému datu poslední kontroly.

Statistiky poklesu počtu sídel k nafotografování v letech 2016–2019

V těchto krajích má každá část obce alespoň jeden snímek:

Vlastní cesta[editovat | editovat zdroj]

Na cestu se lze vydat pouze s vypsaným seznamem míst.

Navigace[editovat | editovat zdroj]

Pokud používáte pro své fotografické cesty navigaci, můžete si věc ještě dále zjednodušit. Jednoduše tím, že si KML soubor přetransformujete do souboru POI (Point of interest) a tyto zájmové body si nahrajete před cestou do své navigace. Pak není problém si naplánovat cestu přímo ve své navigaci. Nezapomeňte při plánování cesty v navigačním přístroji přidat i jiné zajímavé body zájmu, které už ve své navigaci máte (například kostely, kulturní památky, obecní úřady apod.)

U některých typů navigace můžete zapnout automatické upozornění na blízkost zájmového bodu. Pokud si nastavíte automatické upozorňování na nevyfocené vesnice ve wikipedii, určitě se už nestane, že nepořídíte snímek v případě náhodného průjezdu nevyfocenou vsí. Praktické zkušenosti říkají, že optimální vzdálenost na upozorňování výskytu nevyfotografované obce při cestě autem je 1000 až 2000 m.

Chytrý mobil s Androidem[editovat | editovat zdroj]

Soubor KML se můžete uložit i do svého mobilního telefonu. Podrobnosti, jak to udělat, jsou zde.

Konverze KML souboru[editovat | editovat zdroj]

KML soubory vytvořené robotem PastoriBot najdete v přehledné tabulce. Zde najdete i návody, jak KML transformovat do různých zařízení.

Pokud tam nenajdete to své, na internetu existuje celá řada míst, kde můžete KML soubor zkonvertovat do požadovaného tvaru. Konvertovaný soubor POI samozřejmě musíte umět nahrát do své navigace.

Související články[editovat | editovat zdroj]