Wikipedie:WikiProjekt Fotografování/Foto českých obcí/Najdi si na Wikipedii nenafocené vesnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pravidla FČO Příklad cesty Ukázky fotografií Otázky a zdroje Najdi si vesnice Tracker Facebook Facebook
Zkratka:
 • WP:FČO/Vesnice
Logo FČO.png

Úkolem tohoto článku je poradit, jak

 • hledat vesnice, které ještě nemají vhodný obrázek
 • označovat vesnice, kde sice obrázek je, ale je nekvalitní, nebo nevystihuje dostatečně charakter sídla
 • plánovat cestu
 • vytvořit užitečné pomůcky, které ulehčí vlastní cestování za focenými místy

Hledání vesnic bez obrázku[editovat | editovat zdroj]

Vesnice s obrázkem

Zjistit, zda vesnice má nebo nemá obrázek, není úplně triviální. Někdy může obrázek vsi dávno existovat, ale prostě jen není správně označen a přiřazen. To, že vesnice má obrázek, se obvykle pozná podle následujících příznaků:

 • v infoboxu je uveden obrázek a skutečně odpovídá popisované obci,
 • v článku je uveden odkaz na kategorii na Wikimedia Commons, která obsahuje všechny dostupné obrázky obce (šablona {{Commonscat}}).

Pokud není v článku ani jeden z uvedených příznaků, vesnice s velkou pravděpodobností obrázek ještě nemá.

Označení vesnic bez vhodného obrázku[editovat | editovat zdroj]

Může se stát, že vesnice má v infoboxu znak nebo vlajku a možná existuje i kategorie na commons. Podle předchozího postupu pak vesnice nebude vyhodnocena jako „bez obrázku“. V takovém případě je vhodné článek označit vložením šablony {{Požadavek na obrázek}}.

Plánování cesty[editovat | editovat zdroj]

Samotná Wikipedie nedisponuje žádným nástrojem, který by užitečným způsobem vizualizoval na mapě místa, která je potřeba nafotit. Bez celkového přehledu je přitom velmi obtížné efektivně plánovat výpravu za fotkami. Existuje však několik komunitně udržovaných nástrojů, které s plánováním cesty pomohou:

Mapa z Wikipedie[editovat | editovat zdroj]

Mapa generovaná skriptem wikipedisty Blahma zobrazuje každý den aktualizovaný seznam článků na české Wikipedii, v nichž jsou uvedeny zeměpisné souřadnice, ale není v nich zároveň umístěn žádný (dostatečně rozměrný) obrázek. Alternativně je možné zobrazit si pouze podmnožinu sídel (tj. částí obcí vč. stejnojmenných jádrových částí obce). Mapy doplňuje nepravidelně aktualizovaný seznam v encyklopedii nejvyhledávanějších nenafocených míst.

Mapy Google OpenStreetMap Seznam
dle čtenosti
uliční satelitní standardní terénní
všechno všechno všechno všechno všechno
jen sídla jen sídla jen sídla jen sídla jen sídla

Mapa z Wikidat[editovat | editovat zdroj]

Dotazem do strojově zpracovatelných informací uložených ve Wikidatech je možné získat aktuální mapu:

Obecnější přístup nabízí nástroj WikiShootMe, který dovede na mapě pohromadě zobrazit:

 • lokalizované položky Wikidat s přiřazeným obrázkem
 • lokalizované položky Wikidat bez přiřazeného obrázku
 • fotografie z Wikimedia Commons s uvedenými souřadnicemi
 • lokalizované články Wikipedie ve zvoleném jazyce

Jednotlivé vrstvy lze dle potřeby skrýt. Kromě sídel lze touto cestou typicky vyhledat budovy či památné stromy. Pokud v pravém menu zvolíte položku "SPARQL filter" a zadáte ?q wdt:P2788 [], omezí se zobrazované položky Wikidat jen na části obcí.

Činnost tohoto nástroje na Wikidatech lze alternativně simulovat vlastním dotazem a nechat si vypsat všechny lokalizované položky v okolí zvoleného bodu postrádající obrázek (do dotazu musíte po jeho otevření doplnit maximální vzdálenost v kilometrech a číslo položky Wikidat, v jejímž okolí se má hledat – využijte odkaz „Položka Wikidat“ v levém menu u příslušného článku).

Dle krajů[editovat | editovat zdroj]

Následující odkazy vedou na dotazy nad Wikidaty, které generují přehled částí obcí bez přiřazeného obrázku pro jednotlivé kraje. Ke každému sídlu se zobrazuje i okres, kilometrická vzdálenost vzdušnou čarou od krajského města a u obcí i počet obyvatel. Standardním zobrazením výsledků dotazu je mapa, lze ale přepnout i na tabulku. Číslo v závorce udává počet nálezů k uvedenému datu poslední kontroly.

Statistiky poklesu počtu sídel k nafotografování v letech 2016–2019

V těchto krajích má každá část obce alespoň jeden snímek:

Starší mapa z Wikipedie s možností exportu[editovat | editovat zdroj]

Wikipedista Pastorius od roku 2014 nepravidelně aktualizuje seznam nevyfocených vesnic ve formátu KML. Do seznamu jsou zařazeny články o českých obcích a jejich částech, které nemají v infoboxu žádnou fotografii a zároveň ani neobsahují odkaz na Wikimedia Commons, a dále též ty označené šablonou {{Požadavek na obrázek}}.

Výsledný soubor je možné např. nahrát do telefonu, navigace či Google Earth nebo do některé z webových služeb umožňujících vizualizaci v mapě. Dříve bylo možno soubor KML přímo z jeho zdejší URL zobrazit na mapy.cz, v OpenStreetMap, na Bing.com či na Mapách Google. Nyní je nutno využít k tomu externí službu, např. nástroj KML2GPX. Ten po převodu nabízí zobrazení v OpenStreetMap a stažení ve formátu GPX – zde ukázka nahraných dat z ledna 2017.

Datum poslední aktualizace jakož i některé další tematické výběry položek (např. chráněná území) naleznete na autorově stránce.

Příprava bodů zájmu[editovat | editovat zdroj]

Sestavený seznam tzv. bodů zájmu je vhodné převést do mobilního zařízení, které vám usnadní orientaci na cestě. Návody pro práci se satelitní navigací či mobilním telefonem naleznete na samostatné stránce.

Satelitní navigace[editovat | editovat zdroj]

Pokud používáte při svých fotografických cestách navigaci, můžete si do ní před cestou nahrát zájmové podoby v podobě souboru POI (Point of Interest). Z nich si pak můžete složit konkrétní plán cesty již přímo v navigaci. Při plánování cesty v navigačním přístroji zvažte do cesty přidat i další body zájmu, které již jsou součástí mapového podkladu vaší navigace (např. kostely, kulturní památky, obecní úřady), zejména nejsou-li dosud na Wikipedii nafotografovány.

U některých typů navigace můžete zapnout i automatické upozornění na blízkost zájmového bodu. Pokud si tedy jednou nastavíte automatické upozorňování na nevyfocené vesnice na Wikipedii, už se vám příště nestane, že nepořídíte snímek v případě náhodného průjezdu nevyfocenou vsí. Praktické zkušenosti říkají, že optimální vzdálenost na upozorňování výskytu nevyfotografované obce při cestě autem je 1000 až 2000 m.

Chytrý telefon[editovat | editovat zdroj]

Obdobné možnosti importu bodů zájmu nabízí i chytrý telefon.