Wikipedie:WikiProjekt Fotografování/Foto českých obcí/Otázky a zdroje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pravidla FČO Příklad cesty Ukázky fotografií Otázky a zdroje Najdi si vesnice Tracker Facebook Facebook

Zdroje informací[editovat | editovat zdroj]

Zdroje některých informací vhodných při plánování cesty. Budeme rádi, když sem přidáte další.

 • Turistické objekty – turistické varianty map na http://www.mapy.cz/
 • Mapy Cenia – vyznačená území jednotlivých obcí, příslušnost vesnic k obcím (nejlépe v části I.4 - Správní jednotky)
 • Mapy AOPK ČR – podobné mapy chráněných území
 • ...a samozřejmě – Wikipedie :)

Otázky a odpovědi[editovat | editovat zdroj]

Ptejte se – častější nebo typické otázky sem doplníme.

Q1. Co mám dělat, když se v půlce cesty najednou změní počasí a nejde udělat slušné fotky?

Zalézt do nejbližší hospody a chvíli tam počkat (pokud jedete autem, tak ale pouze nealkoholické pivo). Pak zjistit, jestli je naděje na lepší počasí – když ne, vrátit se domů. Nevadí, že v tomto případě účastník nevyfotí dost objektů (v poměru k nákladům). Pokud se mu toto stane výjimečně, budeme to samozřejmě tolerovat. Ani wikipedisté zatím neporučí dešti a větru. Cílem grantu jsou kvalitní fotografie a nikoliv focení za každou cenu.

Q2. Můžete stručně napsat, jak přesně vybrat vesnice a památky k fotografování?

Zkusíme to :)

 1. Zjistěte, které z vesnic ve vybrané oblasti jsou sídly obcí – těm i vzhledem k názvu projektu věnujte větší pozornost.
 2. Podle Commons zjistěte, které obce a další vesnice už mají dost fotek – ty z plánu cesty vyškrtněte.
 3. Podle mapy najděte turistické (historické a přírodní) samostatně ležící objekty.
 4. Naplánujte si cestu tak, abyste objeli všechny nevyfotografované obce a co nejvíce ostatních vesnic a turistických objektů – samozřejmě přiměřeně k vašemu způsobu dopravy.
 5. Podívejte se pak do seznamu kulturních památek v konkrétním okrese, abyste věděli, co máte ve vybraných místech taky fotit.

Q3. Uvedené příklady popisují vždy celodenní cestu. Jde ale jet třeba jen na půl dne?

Jistě, jde to, jen si v tomto případě musíte vybrat nějakou bližší oblast tak, aby poměr ceny (která závisí především na ujeté vzdálenosti) a počtu vyfotografovaných objektů vyšel podobně jako u celodenní cesty.

Q4. Jak mám doložit jízdné, když zjistím, že jsem ztratil(a) jízdenky?

Napsat čestné prohlášení o ztrátě jízdenek – poradíme jak. Uvedete-li navíc odkaz na webové stránky, ze kterých půjde ověřit, že uváděná cena je reálná, bude to ještě lepší. Pokud k této ztrátě dojde skutečně výjimečně (účtaři nemají čestná prohlášení rádi), zas tak moc se neděje.

Q5. V pravidlech uvádíte, že máte zájem o uvádění GPS souřadnic, jak tomu mám rozumět?

Protože očekáváme spolupráci různých účastníků, kteří mnohdy různá zákoutí republiky neznají, chceme, aby měly pořízené soubory v rámci Fotografování českých obcí co nejpřesněji určenou polohu. Uvedení zeměpisné souřadnice místa, odkud byl snímek pořízen, vyžaduje možná trochu více práce, avšak umožňuje detailně identifikovat soubor a také pracovat s ním zcela novým způsobem – ať už zobrazovat fotografie na mapě, či umožnit dalším najít to či ono místo v terénu – bez ohledu na to, jakým jazykem mluví.

Q6. Chtěl bych přidávat zeměpisné souřadnice k souborům, ale nemám na to žádné vybavení.

Pokud chcete těmito údaji soubory na společném úložišti obohacovat, máte následující možnosti:

 • Pomocí fotoaparátu, který tuto vlastnost již má vestavěnou (ty jsou v současné době ovšem ve značné menšině) – přístroj dělá vše automaticky.
 • Pomocí externího GPS zařízení
 • Pomocí nástrojů pro určování souřadnic na Wikimedia Commons.
 • Nahráváte-li fotografie pomocí programu VicuñaUploader, můžete přidat souřadnice přímo v něm.

Třetí a čtvrtý uvedený způsob lze používat i dodatečně bez jakýchkoliv zvláštních pomůcek, kde lze prostřednictvím satelitních snímků nebo map vyhledávat pozice fotografa a určovat i další parametry.

Q7. V tiketu jste mi v seznamu médií smazali některá vyfotografovaná místa s tím, že nejde o nafotografované objekty. Co se tam tedy má psát?

Do seznamu se píší pouze nově vyfotografované objekty.

Vyfotografovaným objektem je podle pravidel místo, které spadá do tématu FČO (obce a jiné vesnice, městské části, hrady, rozhledny apod.) a které splňuje všechny tři následující podmínky:

 1. Mělo na Wikipedii svůj článek nebo k němu fotografující vytvořil aspoň pahýl (musí tedy splňovat podmínku významnosti).
 2. Nebylo dosud vyfotografované nebo mělo na Commons max. 1–2 fotky, nebo dosavadní fotky byly vysloveně nekvalitní (neostré, extrémně tmavé, s rozlišením pod 640×480 apod.).
 3. Účastník udělal dostatečný počet fotek každého objektu: tedy aspoň 4–5 (když jste jen zastavili na návsi a máte z ní dvě fotky, opravdu to nejde uznat za vyfotografovanou vesnici).

Fotky objektů, které nesplňují některou z uvedených podmínek, se samozřejmě započítávají do celkového počtu fotek z cesty a opatřují se šablonou Mediagrantu, ale nemohou se uvádět v seznamu médií.

Ke všem třem podmínkám může komise FČO uznat výjimky, ale důvody musí fotografující uvést nejpozději při zadávání cesty do trackeru.