Přeskočit na obsah

Wikipedie:Pod reálnou lípou/Brno, 19. srpna 2015

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
WikiŠtatl
Předcházející:
15. července 2015
Brněnský wikisraz
19. srpna 2015
Následující:
14. září 2015

Toto je organizační stránka pro brněnský wikisraz v srpnu 2015.

Místo a čas[editovat | editovat zdroj]

 • kdy: středa 19. srpna 2015 v 18:00–23:00
 • kde: Restaurace Baroko, Orlí 469/17, N 49°11.638' E 016°36.721' (zamluven stůl na „Wikipedii“, pro velkou účast minule i navzdory létu opět v zadním salonku)

Program[editovat | editovat zdroj]

viz též zápis z předchozího srazu

Zúčastní se[editovat | editovat zdroj]

Chybí vám tu někdo? Pozvěte ho!
 1. Těším se, že se opět i navzdory dovoleným sejdeme v hojném počtu. --Blahma (diskuse) 16. 7. 2015, 10:55 (CEST)[odpovědět]
 2. Vypadá to, že bych mohl být zrovna v Brně.--Ben Skála (diskuse) 24. 7. 2015, 17:24 (CEST)[odpovědět]
 3. :-) --Martin Kotačka (diskuse) 25. 7. 2015, 11:35 (CEST)[odpovědět]
 4. Tak pro mne platí ta dovolená, odjíždím v úterý večer, takže na vás budu jen vzpomínat (v dobrém) --BíláVrána (diskuse) 10. 8. 2015, 10:40 (CEST)[odpovědět]
 5. Asi jo.--frettie.net (diskuse) 12. 8. 2015, 11:41 (CEST) (pokud seženu nějakou aspoň trošku nepunkovou dopravu do Prahe) :)[odpovědět]
 6. --Harold (diskuse) 13. 8. 2015, 08:35 (CEST)[odpovědět]
 7. Tak já se tu teda taky zapíšu, abyste mě zase nesjeli jak malého psa, že jedu bez ohlášení, ale nevím na 100 %, zda dorazím. Ještě dva doplňující dotazy: Možnost přespání někde u někoho, třeba i na zemi? Nejezdí někdo z Brna na longboardu, že bychom si v noci zajezdili? --Miďonek (diskuse) 15. 8. 2015, 12:03 (CEST)[odpovědět]
 8. Pokud se nic nezvrtne --Bazi (diskuse) 15. 8. 2015, 21:05 (CEST)[odpovědět]
 9. Asi teda taky.Hana Kašpaříková (diskuse) 16. 8. 2015, 21:37 (CEST)[odpovědět]
 10. natotuty -- --Dominik Matus  diskusepříspěvky 16. 8. 2015, 22:08 (CEST)[odpovědět]
 11. Možná se na chvilku stavím, ale od 20:30 mám kino. Galgo (diskuse) 17. 8. 2015, 11:54 (CEST)[odpovědět]

Srpnového wikisrazu v zadním salonku restaurace Baroko se zúčastnilo 11 osob – předem se omluvil BíláVrána a nepřišel ani nejistě přihlášený Galgo, kterému to bohužel opět nevyšlo; Hana Kašpaříková naopak jako již dříve přišla i s Alešem Stuchlíkem a později pak ještě mimo seznam dorazil Nesnera. Setkání se neslo v tradičně dobré atmosféře a také neobvykle tvůrčím duchu, protože se sbíraly myšlenky k prezentaci Wikipedie na několika blízkých akcích v Brně. Hned zkraje setkání nás navíc překvapila nečekaná, ale velmi vítaná návštěva, po níž nám kromě nově otevřené možnosti institucionální spolupráce zůstaly i vítané propagační předměty a jedna nová neformální soutěž.

 • Blahma informoval, že 14. září 2015 proběhne na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity seminář pro pedagogy s účastí prof. Sokola. Předtím bude na dvorku fakulty umístěn informační wikistan (půjde o první použití brněnského ze dvou stanů zakoupených společně WMČR a SAPMU). Večer pak bude následovat zářijový brněnský wikisrazmimořádně v pondělí – na kterém si připomeneme deset let setkávání brněnské wikikomunity.
 • Na akci 14. září nabídli účast a pomoct: Martin Kotačka, Dominikmatus, Bazi, Frettie, Harold (+ Blahma) – všem předem velké díky! Zájemci mohou přijít i bez ohlášení pomoct do wikistanu, zúčastnit se v publiku přednášek a diskuze semináře a samozřejmě také dorazit večer na wikisraz do Baroka. Pozveme i účastníky minulých srazů (předběžné vzpomínání na ně již proběhlo na tomto, ale bude se v rozšířené podobě opakovat). Vynasnažíme se i získat finance pro pozvání wikipedistů z Prahy a výrobu vhodné cedule k identifikaci stanu s Wikipedií (dohodnuto bylo logo zeměkoule a vedle něj název a heslo Wikipedie v češtině; na formu padaly různé názory, má vliv na praktičnost cedule). Pozvání hostů zařídí Blahma, propagaci wikisemináře pak Tomasmozga za SAPMU (který konání semináře na FF MU a pozvání hlavního řečníka zajistil), pozvánku/plakát a onu ceduli zajistí ve spolupráci s ostatními Dominikmatus. Posledně jmenovaný se také nabídl zajistit na oslavu na příštím srazu překvapení.
 • Další akce proběhne 25. září 2015 – stánek týmu Wikipedie Masarykovy univerzity v rámci Noci vědců. Přislíbeno je místo v areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a počítá se se třemi lidmi na přípravu a následnou přítomnost na stánku v době od 18:00 do 24:00. Zajištění akce se zhostí Blahma, Martin Kotačka a Bazi, ale dobrovolníci a návštěvníci z řad wikipedistů jsou i na tomto stánku vítáni. Dle návrhu Tomasmozgy se Bazi pokusí vymyslet sadu otázek z různých oblastí a několika obtížnosti s vícero nabízenými možnostmi, z nichž správnou si hádající návštěvníci mohou sami ověřit živě na Wikipedii. Tématem Noci vědců bude letos „světlo“, ale barevné reflektory pro indikaci správnosti odpovědi máme problém sehnat, takže ty asi nebudou. Úspěšní řešitelé ale od nás budou dostávat drobné odměny. Na druhém notebooku bude možnost seznámit se s editací Wikipedie a každý, kdo udělá nějakou editaci, dostane placku „já edituji Wikipedii“.
 • Ještě před hlubší diskuzí těchto akcí nás překvapil svou krátkou návštěvou Miloš Šenkýř, novinář a redaktor Českého rozhlasu Brno. Navzdory jistému osobnímu kontaktu na jednoho z nás přišel z dosti vlastní vůle, aby nám wikipedistům vyjádřil své sympatie a poděkování za naši práci, kterou s potěšením využívá a sleduje, včetně našich brněnských srazů. Neměl čas dlouho se s námi zdržet, ale i tak se s námi podělil o velmi zajímavé detaily z historie brněnského rozhlasu i jeho dnešní sídelní budovy a vyzval nás k rozšíření souvisejícího článku. Jako motivaci přinesl propagační předmět ve tvaru starého rádia, na klíček hrajícího historickou znělku rozhlasu, coby cenu pro toho, kdo do příštího wikisrazu nejvíce rozšíří článek o brněnském rozhlasu. Za tímto účelem přinesl jakožto použitelný zdroj informací i kopii související kapitoly z knihy Od mikrofonu k posluchačům, která je dostupná též on-line (přímo příslušná kapitola pak zde). Zda bude cena stálá, nebo putovní (vždy měsíc u toho, kdo nejvíce přispěl), se ještě rozhodne i podle ohlasu výzvy na příštím srazu. Navzdory administrativním překážkám se z možností spolupráce wikipedistů s brněnským studiem Českého rozhlasu nabízejí např. exkurze a fotografování po budově, propojování s redakčními články, upozorňování na zajímavé akce.
 • Spolupráce s MZK bohužel zatím stojí pro nedostatek aktivistů, ačkoliv je rozjednáno pořádání soutěže.
 • Hana Kašpaříková projevila výhledově zájem v rámci wikisrazu blíže prodiskutovat téma fotografování chráněných území. Wikipedisté mívají problémy s hledáním předmětů ochrany na nich a podle Hany skutečně např. chráněný hmyz většinou často lítá mimo chráněnou plochu. Hana by také ráda posunula vpřed Wikipedii na Mendelově univerzitě.
 • V diskuzi o fotografování se nalezla ukázka toho, že má smysl po určité době už jednou nafocené objekty přefocovat: nedávno rekonstruovaná synagoga v Milevsku. Samostatným tématem hodným dalšího rozvinutí je třídění a hlavně nahrávání již nafoceného, s čímž mívají wikipedisté, ale i jiní fotografové často problém. Padl návrh pořádat „uploadovací srazy“ pro vzájemné hecování se v tom, co už kdo má nahrané nebo kolik už nahrál ze svých „starých zásob“. Překvapivě vůbec ne nereálná se jeví i možnost dělit práci mezi fotografy a nahrávače – Ben Skála se sám nabídl pomoci s kategorizací nahraných fotografií těm, kteří kategorizovat nechtějí nebo se v systému kategorií na Wikimedia Commons tolik nevyznají. Bylo by dobré se sejít a říct si, kdo má u nahrávání s čím největší problémy a propojit se. Vznikl i nápad zkusit zaměstnat někoho zkušeného jako nahrávače (současně i kategorizátora a popisovače) fotografií, které pořídili a dali mu ostatní wikipedisté nebo je třeba uvolnila nějaká instituce – po bližším promyšlení se zdá být vhodné prozkoumat, jestli by se na toto někde nedaly získat finance.
Velikost anglické Wikipedie v roce 2006
 • Výpočtem bylo zjištěno, že česká Wikipedie by ke dni srazu v tištěné podobě měla asi 204 knih. To sice odpovídá jen čtvrtině anglické Wikipedie ve stavu z roku 2006, nicméně i tak je to dost. Viz též pravidelně aktualizovaná velikost anglické Wikipedie a úvaha o tom, co by bylo nejdražší, pokud by se editace Wikipedie živě tiskly.
 • Aktuální aplikace pro vyhledávání článků podle průniku/sjednocení/… kategorií se nachází na adrese https://tools.wmflabs.org/catscan3/catscan2.php – ovšem vyhledávání živočichů bez infoboxu úplně nefunguje, protože podkategorie živočichů obsahují i lidi (možná by pomohlo využití informací z Wikidat?).
 • Ke grafu počtu aktivních wikipedistů jsme na místě doplnili vysvětlivku podle výroční zprávy WMČR, snad správně.
 • Nesnera přišel s pozváním udělat workshop na wikipedistické téma v rámci konference OpenAlt v listopadu.
 • Účastníky pobavily ukázky z propagačního spotu Jihomoravského kraje a jeho nového webu špatně přeloženého do slovenštiny. Stejně tak zaujal článek týdne, kterým byl starý seriál Buffy přemožitelka upírů – na dobrý článek jej navrhl Bazi a rozproudilo to diskuzi. Na hlavní straně zaujal též obrázek týdne – plameňák.
 • V rámci sběru doporučení k rozpracovanému ukázkovému článku pro WikiProjekt Masarykova univerzitaFakulta informatiky Masarykovy univerzity – byly vzneseny tyto výtky: v úvodu přeodkazováno, fotka se nemá klátit, jako nejvhodnější text prvního externího odkazu bylo dohodnuto „Oficiální webové stránky fakulty“. Článek má sloužit jako inspirace ostatním wikipedistům zapojeným do projektu. Další zájemci k zapojení se se stále hledají – viz seznam článků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]