Wikipedie:Pod reálnou lípou/Brno, 30. října 2019

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Předcházející:
18. září 2019
Brněnský wikisraz
30. října 2019
Následující:
20. listopadu 2019

Toto je organizační stránka pro brněnský wikisraz v říjnu 2019 konaný v mimořádném termínu (nikoliv třetí, ale až pátá středa v měsíci) na pravidelném místě (restaurace Baroko).

Místo a čas[editovat | editovat zdroj]

Program[editovat | editovat zdroj]

(změny v pořadí bodů vyhrazeny)

 • 18:00–18:30 Volný program (prostor pro utužování wikivztahů, vzájemnou výpomoc, vaše dotazy, administrativu, diskuze mimo téma, jídlo…)
 • 18:30–20:00 První blok
 • 20:00–21:00 Volný program (jako výše)
 • 21:00–22:30 Druhý blok
 • 22:30–23:00 Volný program (jako výše, pouze však zbude-li čas)

(bude doplněno)

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Chybí vám tu někdo? Pozvěte ho! – Chcete dostávat pozvánky na příští srazy? Přidejte se mezi štamgasty!
 1. Těším se na další setkání naší brněnské komunity. --Blahma (diskuse) 17. 10. 2019, 01:53 (CEST)[odpovědět]
 2. --frettie.net (diskuse) 17. 10. 2019, 08:27 (CEST)[odpovědět]
 3. --MIGORMCZ (diskuse) 17. 10. 2019, 09:15 (CEST)[odpovědět]
 4. --Harold (diskuse) 17. 10. 2019, 10:16 (CEST)[odpovědět]
 5. --Ben Skála (diskuse) 30. 10. 2019, 09:23 (CET)[odpovědět]
 6. --Podroužek (diskuse) 30. 10. 2019, 16:30 (CET)[odpovědět]
 7. Snad ještě dorazím na část. --Bazi (diskuse) 30. 10. 2019, 18:11 (CET)[odpovědět]

Brněnský wikisraz ve středu 30. října 2019 proběhl od 18:00 do 23:00 v předním salonku restaurace Baroko na Orlí ulici v Brně. Vzhledem k nedostupnosti Blahmy v řádné termínu se na přání ostatních účastníků konal mimořádně až pátou středu v měsíci. Zúčastnilo se ho 9 wikipedistů. Přítomni byli jmenovitě: Bazi, Ben Skála, Blahma, Frettie, Harold, LiMr, MIGORMCZ, Podroužek, Venca24. Následující body shrnují průběh srazu:

 • Vzhledem k naší přítomnosti v předním salonku (komfortnější zadní je obsazen větší komerční skupinou) a nepřítomnosti vhodného promítacího plátna promítáme jako již vícekrát v minulosti improvizovaně do bílého otvoru ve zdi, což je však pro naše účely docela dostačující.
 • Ben Skála nám předvedl svůj nový notebook, který dostal od Nadace Wikimedia v rámci programu Hardware donation program. Je to zřejmě první česká ukázka toho, že tento program funguje (zároveň dále běží a je tedy otevřený i dalším českým wikipedistům). Bohužel má ale notebook určité hardwarové vady, které znesnadňují jeho používání. Venca24 také dostal z programu přidělený notebook, ale ten se mu zatím ještě nepodařilo doručit (předávání probíhá osobně na akcích komunity Wikimedie prostřednictvím spřátelených wikipedistů).
 • V rámci revize probíhajících aktivit spolku Wikimedia Česká republika přišlo i na právě končící soutěž Czech Wiki Photo 2019. Po zjištění, jak je účast v soutěži jednoduchá – stačilo zařadit nejvýše tři své fotografie pořízené letos v Česku do jedné ze čtyř soutěžních kategorií – přihlásilo hned několik z nás na místě své fotografie do soutěže, která z našeho pohledu bohužel trpěla akutním nedostatkem soutěžících. Do soutěže tak nakonec tři přítomní wikifotografové přispěli sedmi z celkových 28 do uzávěrky přihlášených fotografií. Na příštím srazu se podobně hodláme zapojit do hlasování veřejnosti (v souladu s pravidly s výjimkou soutěžících). Prohlédli jsme si i články již přihlášené do soutěže Hvězda svobody, tam už se něco zajímavého rodí.
 • Na sobotu 16. listopadu od 17 hodin je do pražského baru nedaleko Letné svolána akce organizátory nazvaná „velký celorepublikový wikisraz“. Tématem je 30. výročí sametové revoluce. V daném místě a čase lze očekávat velkou koncentraci lidí, takže třeba i to pomůže k vysoké účasti. Z přítomných uvažují o účasti 1–3 lidé.
 • Společně jsme si prohlédli informační kanály Wikimedie ČR – zejména web, blog, wiki (ta jen pro členy), lípa (ta dosud žije asi nejméně); ze sociálních sítí pak Facebook a Twitter zrcadlený dnes z Instagramu – zatím panuje dojem, že na sociálních sítích by toho mohlo být víc, ale snažíme se o to. Nejlepší informace pro zájemce jsou asi v aktualitách za jednotlivé programy (manažery) na interní wiki, kde to však je přístupné pouze členům spolku – bylo dohodnuto s vedením, že pro potřeby informování na wikisrazech odtud může Blahma informace citlivě přebírat. Výkonná ředitelka spolku navíc přišla s nápadem na pravidelné informování videohovorem, který se setkal s jistým zájmem přítomných.
 • Výroční zpráva Wikimedie ČR za rok 2018 už je dostupná i v angličtině.
 • Proběhla strategická schůzka programu Wikidata&Tech, na kterém se plánovaly priority české komunity okolo Wikidat na příští rok – už jsme se dostali do stavu, kdy si musíme vybírat, která data budeme importovat. Dle plánů vznikne brzy importem nových datových sad asi 750 tisíc nových položek, pak ale bude ještě mnoho práce s jejich integrováním mezi ty stávající. Už teď jsme jako Češi světová jednička ve Wikidatech (např. českých firem je tam po amerických absolutně nejvíce).
 • Vedení spolku Wikimedia ČR souhlasilo s návrhem, který zde zazněl na předchozím wikisrazu, a sice že bude pořízena a informačně „vytěžena“ publikace Sochařské Brno (na podnět a odpovědnost konkrétního wikipedisty, publikace však zůstane majetkem spolku deponovaným v knihovničce brněnské komunity).
 • Wikimedii ČR navštívila v Praze v rámci oficiální návštěvy Délphine z Nadace Wikimedia. Jednou z jejích připomínek prý bylo, že v radě spolku není žádná žena a že by tam pro takovou mělo být vyhrazené místo.
 • Venca24 představil aktuální situaci ohledně nedávno schválené evropské směrnice k autorskému právu – ve Francii už ji začali implementovat a začíná tam zuřit boj (i soudní) mezi vydavateli a Googlem – tedy „je to tak, jak jsme říkali“ (v době protestů). U nás se chystá advokační skupina, která bude sledovat budoucí implementování této směrnice do českého práva.
 • Účastníci byli vyzvání k přihlášení se na Wikikonferenci konanou 23. listopadu 2019 v Pardubicích. Zájem z přítomných projevilo přibližně pět wikipedistů, všichni hodlají cestovat na místo až ráno.
 • O víkendu proběhne v Brně konference OpenAlt, kde v programu není nic o projektech Wikimedia – což by asi šlo změnit, ale musel by se tam někdo z nás s něčím přihlásit.
 • Frettie a posléze MIGORMCZ informovali o průběhu Wikiexpedice Orlické hory, která skončila doslova před pár dny. Frettie byl na takovéto akci poprvé, zúčastnili se tentokrát jen čtyři lidé (dalšími dvěma kromě jmenovaných byli Aktron a Jklamo), kteří strávili tři dny fotografováním, zatímco jezdili ve dvou skupinách. V celém regionu se toho nafotilo hodně, ale žádná geografická oblast kompletní. Frettie proto navrhuje občas v rámci expedice i dofotografovat všechny dosud nenafotografované objekty ve vybraném městě.
 • MIGORMCZ informoval, že se snaží fotografovat některé typy nenafocených objektů v Brně (dle Wikidat) – nyní zejména ulice a náměstí v Obřanech; a kde položka Wikidat zatím chybí, tam dostane navíc i „bod“ do editační historie za její založení.
 • Zápis vypracoval --Blahma (diskuse) 1. 12. 2019, 00:47 (CET)[odpovědět]

Dočetli jste až sem a zápis vás zaujal?   Dejte nám „like“!   (Chceme totiž vědět, kolik lidí včetně přespolních dění na brněnských wikisrazech zajímá.)

bude doplněna po proběhnutí akce

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]