Wikipedie:Hvězda svobody

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O soutěži Dobré a Nejlepší články Porota Pravidla Výsledky
Logo soutěže

Oslavte 30 let svobody a demokracie v Česku a na Slovensku s Wikipedií! Napište nebo zlepšete článek na Wikipedii na téma Historie Československa/ Česka/ Slovenska po roce 1948 nebo další témata spojená s našimi republikami.

K příležitosti tohoto výročí otevíráme editační soutěž Hvězda svobody. Autory tří nejlepších článků odměníme knihou od nakladatelství Albatros dle jejich výběru a 5 nejlepších unikátními wiki-vyznamenáními. Oceníme i snahy wikipedistů-nováčků. A když nevyhrajete, nebo nezvládnete napsat skvělý článek, nevadí – každá přidaná informace na Wikipedii se počítá!

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

 • Trvání soutěže: od 17. 7. 2019 - 17. 2. 2020. Ovšem, čím dříve začnete, tím máte větší šanci na úspěch. Napsat kvalitní článek vám může trvat poměrně dlouho.
 • Cíl soutěžících: Do konce soutěže napsat tzv. Dobrý nebo Nejlepší článek na téma související s Českem nebo Slovenskem. Speciálně zvýhodněno bude téma "Historie Československa/ Česka/ Slovenska po roce 1948" (více viz pravidla).
 • Porota: Dobré a Nejlepší články vzniklé během soutěže ohodnotí hlavní Porota (členové jsou právě oslovováni). 3 editory-nováčky vylosuje porota spolku Wikimedia ČR.
 • Vyhlášení výsledků: únor/březen 2020, předání cen: březen 2020.
 • Ceny: Autoři 3 článků s nejvíce body si budou moci vybrat libovolný titul z e-shopu nakladatelství Albatros (1. místo: knihu/y celkem do 600 Kč, 2. místo: knihu/y celkem do 500 Kč, 3. místo: knihu/y celkem do 400 Kč). 5 nejlepších autorů získá speciální wiki-vyznamenání "Hvězdu svobody". Oceníme i 3 vylosované editory-nováčky (ti, kteří nedocílí Dobrého článku, ale aspoň ucházejícího článku dle poroty WM ČR).
 • Pořadatel: Soutěž pořádá spolek Wikimedia Česká republika.
 • Cílem soutěže je oslavit svobodu a demokracii, kterou jsme v roce 1989 nabyli, a hlavně přidat na Wikipedii další kvalitní články.

Jak soutěžit[editovat | editovat zdroj]

 1. Vyberte si libovolné téma z jakéhokoli oboru, které souvisí s Českem nebo Slovenskem, a které by si podle vás zasloužilo kvalitní článek na Wikipedii (předem si raději ověřte, jestli už na české Wikipedii dostatečně kvalitní článek neexistuje; v takovém případě je třeba psát o něčem jiném). Pro zvýšení šance na výhru doporučujeme zvolit téma "Historie Československa/ Česka/ Slovenska po roce 1948" (blíže viz pravidla).
 2. Článek můžete napsat od nuly nebo významně rozšířit nějaký stávající.
 3. Pokud ještě nemáte na Wikipedii účet, založte si ho (návod a bližší informace nebo videonávod). Jen tak se můžete soutěže zúčastnit.
 4. Do soutěže se zaregistrujte přes tzv. Nástěnku. Klikněte na uvedený odkaz a v Nástěnce si přiřaďte vámi psaný/é článek/ky k vašemu jménu kliknutím na tlačítko Přiřadit článek sobě. Tak zajistíte, že vám ho někdo jiný nezabere. To učiňte předtím, než začnete na článku(cích) pracovat.
 5. Vaším cílem je do 17. 2. 2020 (včetně) napsat tzv. Dobrý článek nebo Nejlepší článek (Dobrý článek musí být k 17. 2. 2020 již aspoň 7 dní nepřetržitě na seznamu Dobrých článků, tj. nejpozději od 11. 2. 2020). Jak získat status Dobrého nebo Nejlepšího článku se dozvíte na podstránce Dobré a Nejlepší články.
 6. Detailní pravidla soutěže najdete na záložce Pravidla.

Zaregistrovat se do soutěže

Hodnocení a porota[editovat | editovat zdroj]

 • K 18. únoru 2020 na této stránce zveřejníme seznam všech článků, které bude hodnotit porota.

Dotazy[editovat | editovat zdroj]

 • Není vám něco jasné? Našli jste nesrovnalost v pravidlech? Chcete probrat, jestli vámi zvolené téma vyhovuje soutěži? Napište nám na diskusní stránku soutěže.
 • Pokud máte dotazy k editování, spoustu odpovědí najdete v odkazech níže. Můžete také přijít osobně na Wikiklub v Praze (každou středu od 17:00 v Městské knihovně), kde vám s editováním Wikipedie bezplatně a rádi poradíme!


Poděkování

Soutěž podpořila Americká ambasáda v Praze v rámci programu Small Grants (čes. malé granty) a nakladatelství Albatros.

Užitečné odkazy[editovat | editovat zdroj]

V Kategorii:Wikipedie:Doporučení lze mezi jinými najít několik stěžejních zásad Wikipedie, které by měly vaše články určitě splňovat:

Různé návody pro psaní článků na Wikipedii: