Přeskočit na obsah

Wikipedie:Pod reálnou lípou/Brno, 18. září 2019

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Předcházející:
21. srpna 2019
Brněnský wikisraz
18. září 2019
Následující:
30. října 2019

Toto je organizační stránka pro brněnský wikisraz v září 2019 konaný v pravidelném termínu (třetí středa v měsíci) na pravidelném místě (restaurace Baroko).

Místo a čas[editovat | editovat zdroj]

Program[editovat | editovat zdroj]

(změny v pořadí bodů vyhrazeny)

 • 18:00–18:30 Volný program (prostor pro utužování wikivztahů, vzájemnou výpomoc, dotazy, administrativu, diskuze mimo téma, jídlo…)
 • 18:30–20:00 První blok
 • 20:00–21:00 Volný program (jako výše)
 • 21:00–22:30 Druhý blok
 • 22:30–23:00 Volný program (jako výše, pouze však zbude-li čas)

(bude doplněno)

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Chybí vám tu někdo? Pozvěte ho! – Chcete dostávat pozvánky na příští srazy? Přidejte se mezi štamgasty!
 1. Těším se na další setkání naší brněnské komunity. --Blahma (diskuse) 5. 9. 2019, 01:20 (CEST)[odpovědět]
 2. Snad ano. --Bazi (diskuse) 5. 9. 2019, 01:25 (CEST)[odpovědět]
 3. --Harold (diskuse) 5. 9. 2019, 07:08 (CEST)[odpovědět]
 4. Podle toho, jak doletím ... :) --frettie.net (diskuse) 5. 9. 2019, 08:09 (CEST)[odpovědět]
 5. --Dominik Matus  diskusepříspěvky 5. 9. 2019, 12:34 (CEST)[odpovědět]
 6. --MIGORMCZ (diskuse) 7. 9. 2019, 10:33 (CEST)[odpovědět]
 7. LiMr (diskuse) 17. 9. 2019, 21:07 (CEST)[odpovědět]
 8. tak nakonec příjezd před 21 hodinou Juandev (diskuse) 18. 9. 2019, 06:41 (CEST)[odpovědět]
 9. Art Jarka
 10. --Ben Skála (diskuse) 18. 9. 2019, 07:03 (CEST)[odpovědět]
 11. --Podroužek (diskuse) 18. 9. 2019, 16:16 (CEST)[odpovědět]

Brněnský wikisraz ve středu 18. září 2019 proběhl od 18:00 do 23:00 v hlavním sále restaurace Baroko na Orlí ulici v Brně. Zúčastnilo se ho 12 wikipedistů. Přítomni byli jmenovitě: Art Jarka, Bazi, Ben Skála, Blahma, Dominikmatus, Frettie, Harold, Juandev, LiMr, MIGORMCZ, Podroužek, Venca24. Následující body shrnují průběh srazu:

 • Pro obsazenost obou salonků restaurace a rezervovanost stolů v zadní části hlavního sálu jsme provizorně začínali sraz v nouzovém místě hned za vchodem, kde bílý závěs již poněkolikáté sloužící jako improvizované promítací plátno poskytoval zajímavý zvlněný efekt. Přibližně po dvou hodinách jsme se přesunuli do zadní části hlavního sálu, poněvadž tamní hosté s rezervací se nedostavili. Aby se předšlo opakování problému, byl termín příštího srazu rezervován s velkým předstihem již na místě. Výjimečně říjnový sraz proběhne až 30. října 2019 – vzhledem k nedostupnosti Blahmy v pravidelném termínu a současně přání účastníků, aby ho v odloženém termínu organizoval opět on.
 • Blahma upozornil na článek Války na Wikipedii. Rakušané retušují text o populistech, Němci o bulváru – je sice přejatý z cizího tisku, ale dále dokazuje, že i vnitřní pochody na Wikipedii už začínají zajímat veřejnost; zajímavé je též, že se už jednoznačně píše, o kterou jazykovou verzi jde, a že vedle anglické a české se v našich médiích probírá i německá.
 • Proběhla diskuze k projektu WikiTribune, novém novinářském pokusu Jimmyho Walese o svobodnou žurnalistiku tentokrát kombinujícím práci profesionálů s přispíváním od amatérů, o němž se psalo už i v českém prostředí a jehož rozjezd je na spadnutí. Právě mix zpravodajského serveru a wiki resp. „sociální sítě“ z něj dělá něco jiného než jsou již dlouho stagnující Wikizprávy.
 • Harold objevil, že na maďarské Wikipedii existuje článek Brněnský večerník, který přitom existuje pouze v maďarštině. Mohli bychom požádat nějakého jazyka znalého wikipedistu – např. Márton CZ-HU – zda by ho odtamtud nepřeložil do češtiny.
 • Na prodloužený víkend v říjnu se chystá Wikiexpedice Orlické hory, její stránka je zatím ve fázi zrodu.
 • V souvislosti s předchozím a jako obnovení našeho dříve častějšího zvyku byla opět konzultována mapa nenafocených míst. Na jižní Moravě se omylem pro širokost fotografie v infoboxu a absenci jakékoliv jiné v úvodu článku chybně hlásí jako nenafocená Charvátská Nová Ves; obdobně jsou též pro šířku fotografií falešně hlášeny Zašová a Ostravice. Neuvážíme-li je, pak na území někdejší země Moravskoslezské dnes již chybí dofotografovat pouhých 24 vesnic. Na některé z nich (až po Zábřeh) bude cílit výše zmíněná expedice, na některé jiné již cílí přítomní wikipedisté; je tedy reálné, že brzy budou celá Morava i české Slezsko na Wikipedii na úrovni dnešních vesnic kompletně fotograficky zdokumentovány. Z krajů jsou nyní nejblíže dokončení Moravskoslezský a Olomoucký kraj – podle statistiky, kterou měsíčně aktualizuje Harold. Nejvíce vesnic ještě čeká na nafotografování v Plzeňském a Jihočeském kraji – jsou obtížně dostupné. V současnosti už chybí nafotografovat pro Wikipedii jen přibližně 600, tj. 4 % všech vesnic v Česku.
 • Bazi informoval o rozběhnuvších se kurzech Wikipedie v MZK – od září tam běží šest začátečnických lekcí a pak od listopadu do konce poběží pokročilá úroveň. Zamýšlené alternativní místo pro pořádání školení a wikiakcí, které by bylo víc na očích, není dle zprávy Podroužka v Knihovně Jiřího Mahena, protože tam podle jeho pozorování je málo místa a kolemjdoucí lidé by už kolem těch tam instalovaných 12 počítačů neměli kudy procházet, nemohli se dívat a zapojovat.
 • Bazi a později i Dominikmatus podali zprávu z WikiMěsta Litomyšl, prohlíželi jsme si i fotografie a televizní reportáž z akce.
 • Ben Skála položil dotaz, zda a jak by šlo pro naši komunitu pořídit exemplář nově vydané knihy Sochařské Brno 1989–2019 k okamžitému vytěžení na Wikipedii a volnému zapůjčování wikipedisty a dalšímu příležitostnému citování v budoucnosti. Panuje zájem i na případném postupném rozšiřování tohoto schématu a i dnes už máme určité množství materiálů, které jsou sdílitelné v rámci naší komunity – místo na jejich uložení, kdy by mohly být i mimo srazy dostupné k vypůjčení, by se asi našlo u některého z členů na pracovišti. V této souvislosti se rozvinula poměrně dlouhá diskuze, a to i ohledně akcí uskutečnitelných z programu komunitních minigrantů nabízeného spolkem Wikimedia ČR, avšak nebyla nalezena vhodná kombinace zajímavé akce, dobrých prostor, užitečného cíle, vhodného času a zejména ochotného člověka, který by si organizaci s chutí vzal na starosti. Proto jsme se rozhodli alespoň zatím žádný návrh nepodávat, byť jsme současně přišli na některé možné zajímavé budoucí typy aktivit v rámci Brna.
 • Ben Skála si všimnul, že Biografický slovník vycházející po dílech opatrně zmiňuje nezdrojované datum úmrtí jedné osobnosti uvedené v rozcestníku dle příjmení na německé Wikipedii – autor jej vytěžil, i když si byl dobře vědom jeho slabosti coby důkazního materiálu.
 • Za místo konání předvánočního brněnského wikisrazu 18. prosince 2019 byla předběžně dojednána budova střední školy v Brně-Líšni.
 • Ve spolku Wikimedia ČR už pracuje nový fundraiser a řeší se už i pozice člověka odpovědného za PR. Přítomnými však bylo poznamenáno, že stále v mnoha případech příliš nefunguje informování pobočky navenek wikipedistům-nečlenům – nedávno zde na srazu odkazovaná „spolková lípa“ má bohužel poslední příspěvek až z března a od té doby se zdá, jako by se nic nedělo. Ze strany pražských hostů zaznělo konstatování, že jim lépe jako zdroj stručného přehledu o aktuálním dění sleduje slouží zápisy z brněnských wikisrazů, nežli např. interní wiki spolku – což náš těší, byť to zároveň poukazuje na určité trvající komunikační problémy i uvnitř spolku, přímo od vedení a zaměstnanců směrem ke členům.
 • Závěrem srazu dorazili přespolní hosté Juandev a Art Jarka a prvně jmenovaný představil a předložil k diskuzi hned několik svých krátkých příspěvků. Nejprve prezentoval projekt zavádění strukturovaných dat na Wikimedia Commons, který dává z dlouhodobého hlediska smysl, ale minimálně do kodifikace základního formátu popisu vyvolávají jeho volnější pravidla pochyby mezi přítomnými o jednotnosti uvádění a využitelnosti takto získaných dat. Dokonce je plánováno zapojení umělé inteligence, aby s popisem obrázků člověku pomáhala.
 • Dalším projektem, který Juandev prezentoval, byla vznikající poloformální hostitelská síť Wikimedia Hospitality využíající stávající celosvětové sítě wikimediánů a podporující jejich častější setkávání; podrobnější pravidla této nové iniciativy však také dosud nejsou formálně stanovena.
 • Jako poslední bod byl diskutován projektový záměr Juandeva na vytvoření aplikace s pracovním názvem Describator, která by měla inovativním způsobem založeném na generování kartiček s QR kódy usnadňovat přípravu, realizaci a zejména následné zpracování fotocest – informace k fotografiím by se automaticky načítaly z Wikidat, přičemž snímky s vyfotografovanými QR kódy by sloužiy jako jakási filmová klapka oddělující jednotlivá fotografovaná místa či vesnice. Nápad se setkal s pozitivním přijetím a bylo předneseno množství připomínek, které si předkladatel poznačil a vynasnaží se je zohlednit při případné implementaci softwaru (externím placeným programátorem), pokud k ní nakonec skutečně dojde. Diskuze k tomuto nápadu pak ještě chvíli pokračovala v návaznosti na sraz na jeho diskuzní stránce na Wikipedii.
 • Zápis vypracoval --Blahma (diskuse) 1. 10. 2019, 02:34 (CEST)[odpovědět]

Dočetli jste až sem a zápis vás zaujal?   Dejte nám „like“!   (Chceme totiž vědět, kolik lidí včetně přespolních dění na brněnských wikisrazech zajímá.)

bude doplněna po proběhnutí akce

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]