Geotextilie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Geotextilie pro erozní ochranu svahu
Geotextilní pytle s pískem chránící historický dům Kliffende na německém ostrově Sylt proti bouřkám, které erodují útesy vlevo i vpravo od zábran s pískem.[1]
Různé geotextilie

Geotextilie je plošný nebo trojdimenzionální útvar z textilních materiálů používaný ve stavebnictví [2], který plní funkci výztuže, ochrany nebo filtru.

Často se používá při liniových stavbách např. v zemním tělese silnic nebo v tělese železničního spodku. Podobné použití ve stavebnictví mají geomříže. Geotextilie se používá i na popílkovištích jako protiprašná zařízení.

Vlastnosti geotextilií a způsoby výroby[editovat | editovat zdroj]

K nejdůležitějším vlastnostem patří: pevnost v tahu (příp. v tlaku), odolnost proti plísním, bakteriím, chemikáliím, příp. proti ultrafialovému záření. V závislosti na předpokládaném použití textilie se ovlivňují (v mnoha variantách) tyto vlastnosti zejména

 • výběrem vlákenné suroviny -

přírodních (juty, konopí) nebo umělých vláken (polypropylenu , polyesteru, skleněných vláken) ve formě filamentů, příze ze staplových vláken nebo z fóliových pásků

 • výrobní technologií -

geotextilie jsou tkané [3], pletené (viz snímek (2)) nebo netkané textilie (snímek (3)), často laminované nebo zpracované jako výztuže kompozitů [4]

Historie [editovat | editovat zdroj]

Geotextilie byla původně vynalezena jako alternativa k filtrům využívajícím zemní granuláty. Dodnes je často využívána právě pro své filtrační vlastnosti. K prvním využití ve stavebnictví došlo v padesátých letech Robertem Barettem, který geotextilie používal při výrobě prefabrikovaných betonových mořských hrází a následně při zpevňování břehů právě pomocí těchto betonových bloků. Barett používal nejčastěji tkané textilie z umělých vláken, které byly tkané do mřížky s relativně velkým množství oček. Nejčastěji zmiňoval potřebu adekvátní propustnosti vody a současně zadržování půdy, což jsou vlastnosti, kterými se geotextilie vyznačují dodnes. 

Hlavní způsoby použití[editovat | editovat zdroj]

Podle určení, resp. účinků geotextilií se obvykle rozlišují:

 • Separační geotextilie – zamezuje promíchání rozdílných vrstev s odlišnými funkcemi, mezi kterými je uložena.
 • Ochranná geotextilie – chránící hydroizolační vrstvu.
 • Filtrační geotextilie – vrstva omezující vyplavování částic jedné sypké vrstvy do jiné při průtoku vody, ale nezabraňující pohybu vody.
 • Zpevňovací geotextilie – umožňuje stabilizaci zemního tělesa (přenáší tahová napětí) nebo podloží staveb. Přidává se do zemního tělesa v několika vrstvách (vzdálených 0,3 až 0,5 m) nebo mezi zemní těleso a tzv. konstrukční vrstvu.
 • Drenážní geotextilie – odvádí vodu z povrchu podloží a umožňuje ve své rovině odvádět vodu ze svého okolí. (schematické znázornění na nákresu (4))

Mezi nejčastější využití pak patří obor civilního inženýrství, kam řadíme nejčastěji stavebnictví a práci s půdou. V případě stavebnictví se jedná o využití geotextilie při stavbě pozemních komunikací, letišť, železnic, náspů, opěrných konstrukcí, nádrží, kanálů, hrází nebo při zpevnění a ochraně břehu. Geotextilie jsou též používané při stavbě v bažinatých oblastech a při odvodňování, často spojované s využitím drenážních trubek. V případě zpevňování půdy se pak jedná o zásahy proti erozi, kde geotextilie pomáhají snížit povrchové napětí, a tím zvýšit odolnost půdy vůči vyplachování a vznikající erozi půdy působením vody.

Využití při ochraně proti erozi půdy[editovat | editovat zdroj]

Geotextilie pomáhají chránit půdu proti splavování a vyplachování živin a malých částic. Pomáhají tak při zpevňování namáhaných svahů nebo při přehrazení různých druhů zeminy. Příkladem může být oddělování zemědělské půdy od pouštního písku v subsaharské Africe. Proti vyplachování mořským vlnobitím jsou pak chráněna i celá pobřeží. V tomto případě se používají vaky z geotextilie, které jsou plněné pískem a staví se mezi podloží pobřeží a hladinu mořské vody. 

Další využití geotextilie pak patří výstavbě plotů proti prašnosti, kdy se geotextilie věší na běžný plot z pletiva. Tyto ploty se hojně využívají na popílkových skládkách nebo při demolicích budov.

Geotextilie z přírodních materiálů[editovat | editovat zdroj]

Alternativou k synteticky vyráběným geotextiliím může být geotextilie vyrobená z kokosového vlákna. Tento typ geotextilie je vysoce pevný a v přírodě pak i přirozeně rozložitelný, což dává příležitost ke krátkodobému zpevnění podloží například při výsadbě dřevin na břehu řek. Doba rozkladu je závislá na použité gramáži geotextilie, zpravidla trvá 3 až 5 let.     

Galerie geotextilií[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. MÜLLER, W. W.; SAATHOFF, F. Geosynthetics in geoenvironmental engineering. Science and Technology of Advanced Materials. 2015, s. 034605. DOI:10.1088/1468-6996/16/3/034605. PMID 27877792. Bibcode:2015STAdM..16c4605M. (anglicky) 
 2. Definice geotextilie (anglicky): http://www.robustgabion.com/confelt/geotex.htm
 3. Geotkanina z polypropyl. fóliových pásků (německy): http://geosynthetics.pavitex.com/de/geosintetici/loadGamma.do?id=7
 4. Příklady geokompozitů: http://www.kordarna.cz/cs/geosyntetika/geokompozity-tkany-pleteny-geokompozit[nedostupný zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Loy: Chemiefasern für technische Textilprodukte, Deutscher Fachverlag 2008, ISBN 978-3-86641-197-5, str. 228-238
 • Denninger: Lexikon Technische Textilien, Deutscher Fachvelag Frankfurt/Main 2009, ISBN 978-3-86641-093-0, str. 151-152

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

 • anglická stránka Geotextile