Stapl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tažení staplu
Cca. 40mg bavlněných vláken

Stapl je průměrná délka všech vláken z jednoho vzorku textilních surovin. Přírodní materiály obsahují vlákna různé délky, u chemických vláken se (zpravidla) stříhá celá partie na jednu stejnou délku.

Obchodní stapl na příklad u bavlny je cca. 10 % nejdelších vláken vytažených prsty (jak je znázorněno na hořejším snímku vpravo) z chomáčku tohoto materiálu. Polštářek vláken (dolejší snímek) dává povšechný přehled o délce a některých dalších vlastnostech zkoušeného materiálu.

Výrobce příze však potřebuje přesnější informace o délce vláken. Proto se u přírodních materiálů (asi až do 70. let minulého století) vyčesávala na mechanickém přístroji ze vzorku vlákna, jednotlivě nebo ve smotcích, a kladla od nejdelšího po nejkratší vedle sebe. Špičky vláken vytvořily křivku (staplový diagram), ze které se dala odvodit průměrná délka vláken, stejnoměrnost atd. Zhotovení diagramu z bavlněných vláken trvalo cca. 5 minut, u vlny se počítalo s asi čtyřnásobným časem.

Moderní elektronické přístroje z předloženého vzorku zhotoví, vyhodnotí a vytisknou staplový diagram během několika sekund. Přístroje pracují nejčastěji na principu měření kapacity elektrického proudu procházejícího chomáčkem vláken (viz Gilhaus str. 56-58). Ve výsledku se udává procentuální zastoupení jednotlivých délek odstupňované např. po 2,5 mm. Zařazení se obvykle provádí jednak podle počtu vláken a jednak podle váhových podílů na každý stupeň délky. Zkušební protokol se tiskne jak v číselné, tak i v grafické formě, k celkovému hodnocení patří výpočet průměrné délky, variačního koeficientu a případně dalších průměrných údajů.[1] [2]

Za staplová vlákna se označují všechny spřadatelné přírodní materiály a stříže z chemických vláken. Souhrnný pojem staplové příze se často používá pro výrobky předené z těchto vláken a vzájemných směsí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Staplovací přístroj na vlákna zvířecího původu (anglicky):http://www.itecinnovation.com/productDetails.php?id=1
  2. Komplexní testování bavlněných vláken (anglicky): http://www.uster.com/UI/textile-Fiber-Testing-2-182.aspx

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kießling/Matthes: Textil- Fachwörterbuch, ISBN 3-7949-0546-6, Berlin 1993, str. 356
  • Gilhaus: Vorlesungen von Prof. Lünenschloß über „Textiles Prüfwesen“, Institut für Textiltechnik Aachen 1979, str. 46-65
  • Reumann:Prüfverfahren in der Textil- und Bekleidungstechnik, Springer Verlag 2000, ISBN 3-540-66147-6