Wikipedie:Popiš památku/FAQ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Info Často kladené dotazy Příklady Seznam památek Literatura Pravidla Ceny Výsledky soutěže O soutěži

„Často kladené dotazy“ k soutěži Popiš památku[editovat | editovat zdroj]

1. Co je tato soutěž zač?
Cílem soutěže je zlepšit pokrytí články o kulturních památkách na české Wikipedii. Již řadu let pomáhá Wikipedie zvyšovat povědomí o kulturních památkách na celém světě. Vycházíme z úspěšné zkušenosti soutěže Wiki miluje památky, která byla dle Guinessovy knihy rekordů největší fotografickou soutěží na světě. Chceme, aby se lidé s památkami seznamovali a chceme, aby se o našem kulturním dědictví i něco dozvěděli.
2. Jak mohu soutěžit?
Vytvořte si na Wikipedii svůj účet, dohledejte si kulturní památku, která ještě nemá v české Wikipedii svůj vlastní článek a která vás zajímá (např. ve vašem městě, ve vašem regionu – ale klidně i odjinud!). Použijte vhodné zdroje a pusťte se do psaní. Článek přidejte v rozhraní Fountain. Tak budeme vědět, že jste ho napsali vy. Odměníme dle pravidel pilné soutěžící, kteří jsou schopni napsat kvalitní články o kulturním dědictví.
3. Co všechno v soutěži popisujeme?
TL;DR: jakoukoliv památku z tohoto seznamu nebo její ekvivalent na Slovensku nebo vybrané památky v zahraničí na Wikipedie:Popiš památku/Mezinárodní památky!
Do soutěže Popiš památku lze přihlásit jakýkoliv článek, který jste napsali na Wikipedii o kulturní památce v České republice nebo v Slovenské republice nebo vybrané památky mimo tyto státy – a to takové památce, která splňuje pravidla encyklopedické významnosti. Nejlepší způsob, jak to zjistit, je podívat se do seznamů kulturních památek (odkaz je na hlavní stránce soutěže) a najít červený odkaz na dosud nenapsanou památku. Klikněte na něj a začněte editovat! Komplexní seznam je také k dispozici.
4. Mohu vylepšit nějaký již existující článek, nebo musím založit nový?
V soutěži se můžete účastnit pouze s vámi nově založenými články. Pokud jste ve Wikipedii našli nějaký již existující „pahýl“ (stručně a nedostatečně popsanou památku), budeme rádi za vylepšení takového článku, ale bude to mimo soutěž.
Popiš památku 1. Vyhledání.
Popiš památku 2. Červený odkaz.
Popiš památku 3. Zahájení vytváření stránky.
5. Z jakých dalších seznamů památek mohu čerpat?
Kromě speciálního soutěžního seznamu (bod 3) máme na Wikipedii seznamy všech kulturních památek v České republice řazené podle obcí i okresů. Zhruba 60 % všech památek je encyklopedicky významných a lze o nich napsat na Wikipedii článek. Podívejte se na váš okres – jistě tam bude ještě kulturní památka, která svůj článek na Wikipedii nemá.
6. Zmiňujete, že akceptujete i slovenské památky. Jak o nich můžu psát?
Za poslední čtyři roky vznikl docela slušný počet článků o kulturních památkách u nás. Rozhodli jsme se proto rozšířit obzory a zahrnout i kulturní památky i u našich východních sousedů. Na české Wikipedii nicméně nejsou seznamy kulturních památek na Slovensku a hledání témat je zde proto náročnější. Slovenská Wikipedie tyto seznamy má, články ale musí být napsány na Wikipedii v češtině .
7. Co památky třeba německé, polské nebo italské? A nebo jinde ze světa?
Uplatnit lze články o památkách z předem připraveného seznamu, který se nachází zde: Wikipedie:Popiš památku/Mezinárodní památky. Rozšíření seznamu je možné, je nutno však o něj předem (před zahájením soutěže) požádat na jeho diskusní stránce, aby se zaručilo, že jde o významnou památku, k níž je online k dispozici dostatečná dokumentace.
8. Našel jsem si památku v jednom ze seznamů podle okresu/města, ale není u ní červený odkaz. Jak mám článek založit?
Buďto památka není encyklopedicky významná, a tedy o ní nepište, nebo na ni v seznamu jen není vytvořen odkaz. I to se může stát. Pak je třeba napsat zamýšlený název článku do vyhledávacího políčka ve Wikipedii (vpravo nahoře). Pokud je název v seznamu příliš obecný (např. „Sýpka“), je potřeba název článku upřesnit, třeba přes jméno obce, tedy napsat například „Sýpka (Jevišovice)“ nebo „Sýpka v Jevišovicích“. Po vyhledání názvu se nad výsledky objeví větička „Můžete článek XY vytvořit nebo požádat o vytvoření“, přičemž ono XY (vámi zadaný název článku) je červený odkaz, na který stačí kliknout a začít článek vytvářet.
9. Kdo organizuje celou akci?
Soutěž organizuje spolek Wikimedia Česká republika, který podporuje a propaguje českou Wikipedii.
10. Kdy soutěž probíhá?
Soutěž probíhá od 15. ledna 2023 do 28. února 2023 (včetně).
11. Jaká jsou pravidla soutěže?
Pravidla soutěže jsou zveřejněna na speciální stránce.
12. Jaké ceny je možné vyhrát?
Ceny si prohlédněte na speciální stránce.
13. Kde se mohu o památkách více dozvědět?
Encyklopedicky významné památky mají většinou netriviální zdroje, které lze dohledat buď v tištěné literatuře, nebo na internetu. Pokud se zdroji pracujete, nebojte se je uvést. Portály jednotlivých obcí a měst, případně turistické portály mohou mít informace o konkrétních kulturních památkách. Pokud k dané památce nedohledáte žádné zdroje, patrně se jedná o objekt, který nejspíše nebude encyklopedicky významný.