Cílem soutěže je zlepšit pokrytí články o kulturních památkách na české Wikipedii. Již řadu let pomáhá Wikipedie zvyšovat povědomí o kulturních památkách na celém světě. Vycházíme z úspěšné zkušenosti soutěže Wiki miluje památky, která byla dle Guinessovy knihy rekordů největší fotografickou soutěží na světě. Chceme, aby se lidé s památkami seznamovali a chceme, aby se o našem kulturním dědictví i něco dozvěděli.
2. Jak mohu soutěžit?
Vytvořte si na Wikipedii svůj účet, dohledejte si kulturní památku, která ještě nemá v české Wikipedii svůj vlastní článek a která vás zajímá (např. ve vašem městě, ve vašem regionu – ale klidně i odjinud!). Použijte vhodné zdroje a pusťte se do psaní. Článek přidejte v rozhraní Fountain. Tak budeme vědět, že jste ho napsali vy. Odměníme dle pravidel pilné soutěžící, kteří jsou schopni napsat kvalitní články o kulturním dědictví.
Do soutěže Popiš památku lze přihlásit jakýkoliv článek, který jste napsali na Wikipedii o kulturní památce v České republice nebo v Slovenské republice nebo vybrané památky mimo tyto státy – a to takové památce, která splňuje pravidla encyklopedické významnosti. Nejlepší způsob, jak to zjistit, je podívat se do seznamů kulturních památek (odkaz je na hlavní stránce soutěže) a najít červený odkaz na dosud nenapsanou památku. Klikněte na něj a začněte editovat! Komplexní seznam je také k dispozici.
4. Mohu vylepšit nějaký již existující článek, nebo musím založit nový?
V soutěži se můžete účastnit pouze s vámi nově založenými články. Pokud jste ve Wikipedii našli nějaký již existující „pahýl“ (stručně a nedostatečně popsanou památku), budeme rádi za vylepšení takového článku, ale bude to mimo soutěž.
Kromě speciálního soutěžního seznamu (bod 3) máme na Wikipedii seznamy všech kulturních památek v České republice řazené podle obcí i okresů. Zhruba 60 % všech památek je encyklopedicky významných a lze o nich napsat na Wikipedii článek. Podívejte se na váš okres – jistě tam bude ještě kulturní památka, která svůj článek na Wikipedii nemá.
6. Zmiňujete, že akceptujete i slovenské památky. Jak o nich můžu psát?
Za poslední čtyři roky vznikl docela slušný počet článků o kulturních památkách u nás. Rozhodli jsme se proto rozšířit obzory a zahrnout i kulturní památky i u našich východních sousedů. Na české Wikipedii nicméně nejsou seznamy kulturních památek na Slovensku a hledání témat je zde proto náročnější. Slovenská Wikipedie tyto seznamy má, články ale musí být napsány na Wikipedii v češtině .
7. Co památky třeba německé, polské nebo italské? A nebo jinde ze světa?
Uplatnit lze články o památkách z předem připraveného seznamu, který se nachází zde: Wikipedie:Popiš památku/Mezinárodní památky. Rozšíření seznamu je možné, je nutno však o něj předem (před zahájením soutěže) požádat na jeho diskusní stránce, aby se zaručilo, že jde o významnou památku, k níž je online k dispozici dostatečná dokumentace.
8. Našel jsem si památku v jednom ze seznamů podle okresu/města, ale není u ní červený odkaz. Jak mám článek založit?
Buďto památka není encyklopedicky významná, a tedy o ní nepište, nebo na ni v seznamu jen není vytvořen odkaz. I to se může stát. Pak je třeba napsat zamýšlený název článku do vyhledávacího políčka ve Wikipedii (vpravo nahoře). Pokud je název v seznamu příliš obecný (např. „Sýpka“), je potřeba název článku upřesnit, třeba přes jméno obce, tedy napsat například „Sýpka (Jevišovice)“ nebo „Sýpka v Jevišovicích“. Po vyhledání názvu se nad výsledky objeví větička „Můžete článek XY vytvořit nebo požádat o vytvoření“, přičemž ono XY (vámi zadaný název článku) je červený odkaz, na který stačí kliknout a začít článek vytvářet.
Encyklopedicky významné památky mají většinou netriviální zdroje, které lze dohledat buď v tištěné literatuře, nebo na internetu. Pokud se zdroji pracujete, nebojte se je uvést. Portály jednotlivých obcí a měst, případně turistické portály mohou mít informace o konkrétních kulturních památkách. Pokud k dané památce nedohledáte žádné zdroje, patrně se jedná o objekt, který nejspíše nebude encyklopedicky významný.