Wikipedie:Popiš památku/FAQ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Info Často kladené dotazy Příklady Seznam památek Literatura Pravidla Ceny Výsledky soutěže O soutěži

„Často kladené dotazy“ k soutěži Popiš památku[editovat | editovat zdroj]

1. Co je tato soutěž zač?
Cílem soutěže je zlepšit pokrytí články o kulturních památkách na české Wikipedii. Již řadu let pomáhá Wikipedie zvyšovat povědomí o kulturních památkách na celém světě. Vycházíme z úspěšné zkušenosti soutěže Wiki miluje památky, která byla dle Guinessovy knihy rekordů největší fotografickou soutěží na světě. Chceme, aby se lidé s památkami seznamovali a chceme, aby se o našem kulturním dědictví i něco dozvěděli.
2. Jak mohu soutěžit?
Vytvořte si na Wikipedii svůj účet, dohledejte si kulturní památku, která ještě nemá v české Wikipedii svůj vlastní článek a která vás zajímá (např. ve vašem městě, ve vašem regionu). Použijte vhodné zdroje a pusťte se do psaní. Článek přidejte v rozhraní Fountain. Tak budeme vědět, že jste ho napsali vy. Odměníme dle pravidel pilné soutěžící, kteří jsou schopni napsat kvalitní články o našem kulturním dědictví.
3. Co všechno v soutěži popisujeme?
TL;DR: jakoukoliv památku z tohoto seznamu
Do soutěže Popiš památku lze přihlásit jakýkoliv článek, který jste napsali na Wikipedii o kulturní památce v České republice – a takové památce, která splňuje pravidla encyklopedické významnosti. Nejlepší způsob, jak to zjistit, je podívat se do seznamů kulturních památek (odkaz je na hlavní stránce soutěže) a najít červený odkaz na dosud nenapsanou památku. Klikněte na něj a začněte editovat! Komplexní seznam je také k dispozici.
4. Mohu vylepšit nějaký již existující článek, nebo musím založit nový?
V soutěži se můžete účastnit pouze s vámi nově založenými články. Pokud jste ve Wikipedii našli nějaký již existující „pahýl“ (stručně a nedostatečně popsanou památku), budeme rádi za vylepšení takového článku, ale bude to mimo soutěž.
5. Z jakých dalších seznamů památek mohu čerpat?
Kromě speciálního soutěžního seznamu (bod 3) máme na Wikipedii seznamy všech kulturních památek v České republice řazené podle obcí i okresů. Zhruba 60 % všech památek je encyklopedicky významných a lze o nich napsat na Wikipedii článek. Podívejte se na váš okres – jistě tam bude ještě kulturní památka, která svůj článek na Wikipedii nemá.
Popiš památku 1. Vyhledání.
Popiš památku 2. Červený odkaz.
Popiš památku 3. Zahájení vytváření stránky.
6. Našel jsem si památku v jednom ze seznamů podle okresu/města, ale není u ní červený odkaz. Jak mám článek založit?
Buďto památka není encyklopedicky významná, a tedy o ní nepište, nebo na ni v seznamu jen není vytvořen odkaz. I to se může stát. Pak je třeba napsat zamýšlený název článku do vyhledávacího políčka ve Wikipedii (vpravo nahoře). Pokud je název v seznamu příliš obecný (např. „Sýpka“), je potřeba název článku víc specifikovat, třeba přes jméno obce, tedy napsat například „Sýpka (Jevišovice)“ nebo „Sýpka v Jevišovicích“. Po vyhledání názvu se nad výsledky objeví větička „Můžete článek XY vytvořit nebo požádat o vytvoření“, přičemž ono XY (vámi zadaný název článku) je červený odkaz, na který stačí kliknout a začít článek vytvářet.
7. Kdo organizuje celou akci?
Soutěž organizuje spolek Wikimedia Česká republika, který podporuje a propaguje českou Wikipedii.
8. Kdy soutěž probíhá?
Soutěž probíhá od 15. ledna 2021 do 28. února 2021 (včetně).
9. Jaká jsou pravidla soutěže?
Pravidla soutěže jsou zveřejněna na speciální stránce.
10. Jaké ceny je možné vyhrát?
Ceny si prohlédněte na speciální stránce.
11. Kde se mohu o památkách více dozvědět?
Encyklopedicky významné památky mají většinou netriviální zdroje, které lze dohledat buď v tištěné literatuře, nebo na internetu. Pokud se zdroji pracujete, nebojte se je uvést. Portály jednotlivých obcí a měst, případně turistické portály mohou mít informace o konkrétních kulturních památkách. Pokud k dané památce nedohledáte žádné zdroje, patrně se jedná o objekt, který nejspíše nebude encyklopedicky významný.
12. Raději bych si o této soutěži promluvil s nějakým člověkem.
Potom přijďte na Wikiklub v Praze (každou středu od 17:00 v Městské knihovně), kde Vám s editováním Wikipedie bezplatně a ochotně rádi poradíme! Během lockdownu probíhají tyto Wikikluby online. Pokud to máte do Prahy daleko, přijďte na některou z našich jiných akcí!