Wikipedie:Editaton/Prachatice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nová radnice v Prachaticích
Lyžařský areál v Libínském Sedle

Editaton Prachatice se uskuteční o víkendu 8. až 10. března 2019 v jihočeských Prachaticích[1][2][3] a bude zaměřen na editování článků o městě, jeho historických a architektonických památkách[4][5][6], přírodě a vojenském opevnění v okolí. Naváže na Editaton v Českých Budějovicích dne 18. 10. 2018, což byla první wikipedická akce tohoto typu v Jihočeském kraji. Chceme navázat i na další wikiaktivity, jako jsou instruktáže Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích[7] (účastnila se i Městská knihovna v Prachaticích) a setkání Pod reálnou lípou. V rámci příprav byly v roce 2018 osloveny prachatické instituce, zejména Městská knihovna v Prachaticích[8], Gymnázium Prachatice[9], Prachatické muzeum[10], ICM Prachatice[11]. O podporu byl požádán Městský úřad v Prachaticích a starosta města Prachatice byl požádán o záštitu nad Editatonem a setkání s účastníky.[12]Tento editaton bude prvním ze společných projektů týmu Wikipedie a Prachatického muzea a dalších institucí na dokumentaci a prezentaci historie a současnosti Prachatic.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Velké náměstí v Prachaticích
Sitrův dům Velké nám. čp.13
Heydlův dům v Prachaticích
Prachatitz 1900
Pohled od Žizkovy skalky
Jiří Meitner- Prachatice lehce andělské I, 2013
Velké náměstí v Prachaticích
Sídliště v Prachaticích
Nádraží v Prachaticích
Rozhledna na vrchu Libín
Prachatický jilm
Detail sgrafita na Rumpálově domě
Socha Jana Nepomuka Neumanna
Gymnázium Prachatice
Boží muka na Svatopetrské stezce


Program[editovat | editovat zdroj]

(upřesňuje se)

Pátek 8. března[editovat | editovat zdroj]

 • příjezd účastníků a ubytování
 • večerní fotografování centra (volitelné)

Sobota 9. března[editovat | editovat zdroj]

 • snídaně
 • seznámení s odborným týmem Prachatického muzea - rozdělení informačních zdrojů muzea k navrženým článkům
 • 9.00 - 10.00 hodin - setkání se starostou Prachatic panem Ing. Martinem Malým[13][14], který byl požádán o záštitu nad akcí
 • komentovaná prohlídka města s fotografováním
 • editování/fotografování
 • oběd
 • editování/fotografování
 • společenské setkání účastníků

Neděle 10. března[editovat | editovat zdroj]

 • snídaně
 • editování/fotografování
 • oběd
 • editování/fotografování
 • společné zhodnocení a ukončení akce
 • odjezd účastníků

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Zájemci o účast na místě[editovat | editovat zdroj]

Níže můžete zapsat svůj zájem do tabulky. Na tomto editatonu je možno editovat hesla, fotit, nebo pomáhat nováčkům/skenovacímu teamu muzea.

Č. Uživatelské jméno Funkce + co chcete dělat Na které dny potřebujete ubytování?

(ž/pá-so/so-ne/pá-ne)

Nabízím/poptávám jízdu autem/pojedu HD Poznámky
1 Juandev organizátor pá-ne
2 Elektracentrum koordinace s místními aktéry - muzeum, knihovna, Infocentrum, gymnázium, editace lehké objekty vz. 37 H-42 a H-33, domy - památky v centru města, nová kasárna pá-ne
3 Czeva encyklopedista pá-ne pojedu HD Termín mi vyhovuje, přijedu.
4 Anaj7 encyklopedista pá-ne pojedu HD Termín mi vyhovuje, přijedu.
5 Aktron encyklopedista pá-ne poptávám z Prahy (čas upřesním)
6 KKDAII encyklopedista pá-ne poptávám z Prahy (čas upřesním)
7 Art Jarka encyklopedista pá-ne
8 Utar encyklopedista, případně pomoc nováčkům či se skenováním pá–ne asi budu poptávat z Prahy Pravidla jsou už dostupná, fajn
9 janmanak fotograf pá-ne
10 Packa foto vůbec ještě nevím Když bych jel, tak někoho z Prahy vezmu (vidím Akrouna, KKxxxx a Utara) tak na 30-60 %
Nahr. 1
Nahr. 2

Zájemci o účast distančně[editovat | editovat zdroj]

Zájemci o účast z prachatických spolupracujících organizací[editovat | editovat zdroj]

V této tabulce jsou uvedeni pracovníci prachatických spolupracujících organizací, kteří se přímo zapojí do editování a zajištění informačních zdrojů z fondů své organizace a z vlastní ediční a dokumentační činnosti.

Č. Jméno a příjmení organizace a funkce Zaměření infozdroje Dny Poznámky
1 Mgr. Petr Berkovský Prachatické muzeum, ředitel činnost a sbírky muzea
2 Mgr. Pavel Fencl Prachatické muzeum, historik, kronikář Prachatic historie památných domů, místopis, historie a názvy ulic
3
4
5
6
7
8
9
10

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

 1. Akce se mohou účastnit zkušení editoři a wikifotografové, kteří nemají resty z předešlých akcí realizovaných za grantové peníze (editaton, wikiexpedice, wikiměsto).
 2. Akce se mohou účastnit i noví editoři a fotografové, bez předchozí zkušenosti s Wikimedia Commons, jejich počet je však omezen.
 3. Editoři pro editování potřebují notebook, fotografové fotoaparát. Mobil používat na editování či fotografování nelze.
 4. Každý editující účastník by měl na akci vytvořit min. 3 základní hesla o odstavci textu (orientačně 5) vět, nebo jedno heslo o adekvátním rozšíření.
 5. Každý wikifotograf by měl nafotit 25 nenafocených objektů, zpracovat je na Commons a vložit do článků na Wikipedii, nebo položek na Wikidatech. V případě nekvalitního připojení je možné nahrávání provést za domácí úkol doma.
 6. Digitalizační tým tvoří zaměstnanci muzea, kterým asistují zkušení wikimediané. Digitalizuje se to, co určí Prachatické muzeum k digitalizaci.
 7. Účastníci jsou srozuměni s Pravidly přátelského prostoru a řídí se jimi.
 8. Před začátkem získají účastníci kontakt na organizátory akce, na které se mohou obracet se svými dotazy. Dále získávají přehled základních ifnormací. Pokyny organizátorů je potřeba se řídit.
 9. Účastníci mohou žádat o finanční podporu na:
  1. Dopravu. Preferovány jsou levné způsoby přepravy – hromadná doprava. Pokud se účastníci přepravují na místo autem, měli by cestovat společně, aby ušetři náklady. Náklady na dopravu v místě se nehradí. Účastníci si zajišťují dopravu sami, nebo jim ji zařídí organizátor akce. O podporu lze žádat, pouze v případě min. celodenní účasti.
  2. Ubytování. Ti, kteří nebydlí v místě, nebo poblíž, mohou využít společného dotovaného ubytování. Organizátor volí ubytování dle vlastního uvážení, snažící se naplnit určitý standard kvality: uzamykatelná místnost se stropem a okny, standardní postele, záchod a koupelna součástí pokoje, vytápění, případně wifi. Kvalita ubytování je posuzována dle nabídky zařízení v porovnáním s recenzemi přístupnými na Internetu. Účastníci mohou organizátora žádat o tom s kým chtějí spát. Organizátor se pokusí požadavku vyhovět, pokud to umožní situace. O podporu lze žádat, pouze v případě min. dvoudenní účasti.
  3. Stravu. Všichni účastníci mohou požádat o podporu při stravování, na které je vyhrazena určitá částka (200 Kč), která může být použita například na oběd. Účastník si může zvolit jídlo dle svých potřeb a uvážení. Pokud přesáhne přidělenou částku hradí si zbytek ze svého. Účastníci, kteří využívají sponzorovaného ubytování mohou navíc získat snídani v místě ubytování. O podporu lze žádat, pouze v případě min. celodenní účasti.
 10. Přidělení finanční podpory se řídí těmito pravidly a pravidly donátor/ů.
 11. Účastníci jsou srozuměni s tím, že budou při svých akcích fotografováni. Fotografie jsou ukládány na Wikimedia Commons a používány k propagaci akce a do reportů. Účastníci nebývají na fotkách konkrétně identifikováni, tedy nepíše se kdo na fotkách je. Identifikace se může provést jen po výslovné žádosti účastníka. Účastník může požádat, aby nebyl fotografován, nebo byl z fotografií odstraněn.

Zajištění[editovat | editovat zdroj]

 • Prostory pro konání a odbornou pomoc poskytne Prachatické muzeum.
 • Podklady pro tvorbu článků poskytne Prachatické muzeum, v sobotu dopoledne též Městská knihovna Prachatice.
 • Na ubytování, dopravu a stravu bude požádáno o grant (aktuální rozpočet akce).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Město Prachatice [online]. Prachatice: Město Prachatice [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 2. FENCL, Pavel. Prachatice. Praha. Litomyšl. Třeboň.: Paseka.Státní oblastní archiv v Třeboni, 2007. 60 s. (Zmizelé Čechy). ISBN 978-80-7185-843-0. (čeština) 
 3. FENCL, Pavel; MAGER, Jan Antonín; JURČO, Antonín. Prachatice. Obrazy z paměti města. 1. vyd. Prachtice: Město Prachatice, 2012. 410. ilustrace (převážně barevné), mapy, portréty, faksimile s. ISBN 978-80-260-2975-5. (čeština) 
 4. MAREŠ, František; SEDLÁČEK, Josef. Prachatice Soupis památek, 38. Politický okres prachatický (1913). 1. vyd. Praha: Archaeologická komisse při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1913. 388 s. (Soupis památek uměleckých a historických od pravěku do polovice XIX. století; sv. Soupis památek, 38. Politický okres prachatický (1913)). (2019) Dostupné online. ISBN null. Kapitola Prachatice, s. 197-304. (čeština) 
 5. Památkový katalog. Prachatice [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-01-11]. Dostupné online. (čeština) 
 6. JURČO, Antonín, et al. Prachatice.Památky a pamětihodnosti [online]. Příprava vydání Jana Hulešová. Prachatice: Město Prachatice [cit. 2019-01-13]. Kapitola Památky a pamětihodnosti. (čeština) 
 7. Jihočeská vědecká knihovna [online]. České Budějovice: Jihočeská vědecká knihovna [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 8. Městská knihovna Prachatice [online]. Prachatice: Městská knihovna Prachatice [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 9. Gymnázium Prachatice [online]. Prachatice: Gymnázium Prachatice [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 10. Prachatické muzeum [online]. Prachatice: Prachatické muzeum [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 11. Informační centrum pro mládež Prachatice [online]. Prachatice: Informační centrum pro mládež [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 12. Ing. Martin Malý starosta města Prachatice [online]. Prachatice: Město Prachatice [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 13. Ing. Martin Malý, starosta města Prachatice [online]. Prachatice: Ing. Martin Malý [cit. 2019-01-17]. Dostupné online. (čeština) 
 14. MALÝ, Martin. Fotografování byl můj klukovský koníček [online]. Příprava vydání Lenka Houšková. Prachatice: Město Prachatice, 2018-01-26 [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • FENCL, Pavel. Prachatice. Praha. Litomyšl. Třeboň.: Paseka.Státní oblastní archiv v Třeboni, 2007. 60 s. (Zmizelé Čechy). ISBN 978-80-7185-843-0. (čeština) 
 • FENCL, Pavel; MAGER, Jan Antonín; JURČO, Antonín. Prachatice. Obrazy z paměti města. 1. vyd. Prachtice: Město Prachatice, 2012. 410. ilustrace (převážně barevné), mapy, portréty, faksimile s. ISBN 978-80-260-2975-5. (čeština) 
 • Gymnázium Prachatice [online]. Prachatice: Gymnázium Prachatice [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 • Informační centrum pro mládež Prachatice [online]. Prachatice: Informační centrum pro mládež [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 • Jihočeská vědecká knihovna [online]. České Budějovice: Jihočeská vědecká knihovna [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 • MAREŠ, František; SEDLÁČEK, Josef. Prachatice 38. Politický okres prachatický (1913). 1. vyd. Praha: Archaeologická komisse při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1913. 388 s. (Soupis památek uměleckých a historických od pravěku do polovice XIX. století; sv. Soupis památek, 38. Politický okres prachatický (1913)). (2019) Dostupné online. ISBN null. Kapitola Prachatice, s. 197 - 304. (čeština) 
 • Ing. Martin Malý, starosta města Prachatice [online]. Prachatice: Ing. Martin Malý [cit. 2019-01-17]. Dostupné online. (čeština) 
 • Město Prachatice [online]. Prachatice: Město Prachatice [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 • Městská knihovna Prachatice [online]. Prachatice: Městská knihovna Prachatice [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 • Památkový katalog. Prachatice [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-01-11]. Dostupné online. (čeština) 
 • Prachatické muzeum [online]. Prachatice: Prachatické muzeum [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština)