Wikipedie:Editaton/Prachatice/Digitální archívy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Návrh postupu zveřejnění snímků již publikovaných anebo archívovaných[editovat | editovat zdroj]

Fyzické osoby mohou přispět uvolněním autorských práv ke svým snímkům jejich vložením do uložiště COMMONS. Organizace mohou přispět uvolněním autorských práv ke snímkům ze svých digitálních archívů jejich vložením do uložiště COMMONS. Podmínkou je, že fyzická nebo právncká osoba, která autorská práva uvolňuje, je jejich držitelem (zpravidla autorem snímku nebo videa). U organizací se může jednat o snímky pořízené jejich zaměstnanci v rámci pracovního nebo jiného poměru.[1][2][3]

Vytváření uživatelského účtu a načítání souborů (fotografií, videí, skenů do COMMONS)[editovat | editovat zdroj]

Základní podmínkou pro editace souborů a článků je registrace uživatele na hlavní stránce Wikipedie, kde je popsán postup jak vytvořit účet Načítání souborů se provádí postupem v záložce Načíst soubor, kde je znázorněn manuál načítání, popisů a kategorizace souborů.

Snímky z akcí v Prachaticích zveřejněné na webu města[editovat | editovat zdroj]

Město Prachatice má přehledně strukturované internetové stránky, ve kterých je zveřejněno velké množství kvalitních snímků dokumentujících všechny kulturní, společenské, sportovní a další programy a akce. Vzhledem k tomu, že snímky byly již zveřejněny, může Městský úřad přispět k podpoře Editatonu tím, že tyto snímky bude postupně zveřejňovat na COMMONS v již existujících nebo nově vytvořených kategoriích. U řady akcí budou snímky použity i v galeriích rozšiřovaných nebo nově editovaných článků. Prakticky tuto metodu lze plně v souladu s autorským zákonem realizovat tak, že Město Prachatice si vytvoří na Wikipedii vlastní účet (pro Wikipedii i další sesterské projekty, zejména COMMONS). K jejich administraci Městský úřad v Prachaticích pověří zaměstnance, kteří se správou webových stránek, fotodokumentací akcí a editacemi snímků do rubrik webu Prachatice, v rámci svého pracovního nebo jiného poměru zabývají. Analogicky tomu může být i u textů (např. charakteristika akcí, popis památek, turistických tras a naučných stezek. Stejný postup je možno aplikovat i u dalších organizací (muzeum, knihovna, školy).

Snímky a videa z akcí v Prachaticích významné pro zveřejnění v COMMONS[editovat | editovat zdroj]

 • Tradiční městské akce[4]
 • Slavnosti Zlaté solné stezky v Prachaticích - na webu zveřjněny snímky z ročníků 2002 - 2018[5]
 • Dny evropského dědictví[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. JANKŮ, Pavel. Autorské dílo vytvořené zaměstnanci [online]. Praha: ŘANDA HAVEL LEGAL advokátní kancelář s. r. o., 2017-04-05 [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 2. KAČÍREK, Michal. Zaměstnanecké dílo [online]. Praha: Informační portál o autorském právu a právech příbuzných, 2018-07-06 [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 3. Zákon č. 121/2000 Sb., Autorský zákon, § 58 Zaměstnanecké dílo. [cit. 2019-01-07]. Dostupné online.
 4. Tradiční městské akce [online]. Příprava vydání správce webu. Prachatice: Město Prachatice, 2017-08-22 [cit. 2019-01-08]. Dostupné online. (čeština) 
 5. Slavnosti Zlaté solné stezky [online]. Prachatice: Město Prachatice [cit. 2019-01-07]. Kapitola Galerie města/Kulturní akce. Dostupné online. (čeština) 
 6. Dny evropského dědictví (Prachatice) [online]. Prachatice: Město Prachatice [cit. 2019-01-08]. Dostupné online. (čeština) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • JANKŮ, Pavel. Autorské dílo vytvořené zaměstnanci [online]. Praha: ŘANDA HAVEL LEGAL advokátní kancelář s. r. o., 2017-04-05 [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 • KAČÍREK, Michal. Zaměstnanecké dílo [online]. Praha: Informační portál o autorském právu a právech příbuzných, 2018-07-06 [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (čeština) 
 • Zákon č. 121/2000 Sb., Autorský zákon, § 58 Zaměstnanecké dílo. [cit. 2019-01-07]. Dostupné online.
 • Slavnosti Zlaté solné stezky [online]. Prachatice: Město Prachatice [cit. 2019-01-07]. Kapitola Galerie města/Kulturní akce. Dostupné online. (čeština)