Diskuse s wikipedistou:DRobert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Těším se až někdo v této diskusi zaujme stanovisko třeba k tématům první pomoci či masáže --DRobert 21:06, 17. 8. 2006 (UTC)

Ad návody k první pomoci[editovat zdroj]

V anglické wikipedii se články s návody (How to do st) přenášejí do wikibooks. Jak se na to dívá česká wikipedie ? Má být v heslu "První pomoc" uveden návod Jak první pomoc poskytnout ? Pravidla wikipedie říkají: "Wikipedie nemá vypadat jako učebnice a komentovaný text. Wikipedie je encyklopedický zdroj, nikoliv učebnice. Účelem Wikipedie je prezentovat fakta a nikoliv vyučovat látku daného předmětu. Není vhodné vytvářet nebo přetvářet články, aby se daly použít jako učebnice, s nosnými otázkami a příklady krok za krokem řešených problémů. To náleží sesterskému projektu, Wikiknihy".


Názory jednotlivých wikipedistů [1]. Přidejte vlastní názor :-)

IMHO to vidím tak, že by zde měly být obecné články s obecnými zákonitostmi pro první pomoc a konkrétní návody bych hodil na wikibooks. Nicméně stručná ukázka návodu (se zdrojem) by také nebyla na škodu. Cinik 06:38, 8. 11. 2006 (UTC)
Wikipedie je encyklopedie. Pokud návod je součástí článku (jako v tvém případě), která k němu patří, nech ho tam. Články, které neobsahují nic jiného než návod, ale patří do Wikibooks. Váš --Mostly Harmless 16:14, 20. 11. 2006 (UTC)
Mým praktikovaným přístupem je i nadále návody uvádět. "Jak na to?" na Wikipedii obecně nepatří ale v některých článcích má výrazný smysl. Nechci vytvářet paralelní články a do hesla Tonutí napsat definici tonutí bez první pomoci. První pomoc je velmi diskutovaná oblast lidského poznání a návody jsou hlavním obsahem sdělení u mnoha encyklopedických hesel, které se k první pomoci vztahují. Nezralost české wikipedie podle mého názoru neumožňuje přenos "návodových částí" do wikiknih. Z většiny hesel by nic nezbylo. Ani v anglické verzi nejsou hesla očištěna od návodů viz 1 nebo 2. Současný stav tématiky v českých wikiknihách by pro mne znamenal úplné odříznutí od editorů i čtenářů. To mám u počítače při psaní vlastní knihy. Mým záměrem je skutečně psát učebnici PP, ale autorskou - to znamená novou, srozumitelnou a správnou (tedy nikoliv open-source). Na wikipedii pracuji i na mnoha jiných, provázaných článcích. Přenést problematiku do Wikiknih lze udělat v budoucnosti, já zatím zůstanu chaotickým autorem. --DRobert 11. 7. 2010, 08:00 (UTC)


Nápady k práci[editovat zdroj]

Dyspnoe - příčiny

Akutní stresová reakce

Kapilární návrat https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3862738/

Epilepsie - Křeče

http://en.wikipedia.org/wiki/Franz_Rautek

Léčba bolesti - chybí

https://en.wikipedia.org/wiki/Agonal_respiration

migréna

Všechny Wakkieho zvratky

Invitation to the Medical Translation Project 

Pozvání na editaton První pomoc[editovat zdroj]

Dobrý den! Protože se ve Wikipedii věnujete tématu první pomoci a navíc pracujete v Praze, rád bych Vás pozval na editaton První pomoc, který se uskuteční přesně za týden, ve středu 22. listopadu od 17 do 20 hodin v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí. Na místě bude vedle několika „klasických“ wikipedistů také několik lidí z organizace PrPom, která je Vám jakožto garantovi ZDrSEM možná známá. Společně budeme vytvářet nové a zlepšovat staré články a nahrávat fotky, které PrPom poskytne. Moc by mě potěšilo, pokud byste se zúčastnil také. Nepřijdete nás podpořit? Práce je hodně a sami ji nezvládneme. Jedním z cílů editatonu je také založení WikiProjektu První pomoc, protože všechno během tří hodin samozřejmě udělat nestihneme a téma si žádá i průběžnou práci na aktualizaci hesel (nejpozději v roce 2020 to bude jistě opět potřeba). Byl bych také rád, kdybyste o editatonu řekl svým kolegyním a kolegům, které by to mohlo zajímat a mohli by také dorazit. Zdraví --Vojtěch Veselý (diskuse) 15. 11. 2017, 18:52 (CET)[odpovědět]

?[editovat zdroj]

Kde se tam vzaly ty <>? Takhle prosím nepokračujte, chápu že se Vám třeba může zdát, že vedete marný boj, ale vulgaritami ho stejně nelze vyhrát, dík--Horst (diskuse) 26. 4. 2018, 14:21 (CEST)[odpovědět]

jejda, díky za zachycení - poznámky o <> se týkaly obsahu mnou právě redigované stránky o které diskutuji na více oknech. Poznámku jsem podle svého svědomí vůbec neposlal ke zveřejnění a vida, zřejmě mi vyběhla ze schránky. Buď ujištěn, že pokud bych chtěl být vulgární, nebudu to vkládat takhle náhodně. Omlouvám se a budu vděčný, pokud si přečteš i diskuzi ke zdrojování, v které mi tento úlet uletěl. --DRobert (diskuse) 26. 4. 2018, 14:34 (CEST)[odpovědět]

NOvý profil[editovat zdroj]

lékař - anesteziolog, tč na emergency, lékař ZZS, lektor urgentní medicíny a první pomoci, odborný garant a spoluzakladatel projektu ZDrSEM FNM OUPD, Zdravotnická záchranná služba HMP, 1.LFUK, FBMI ČVUT, VOŠ Mills,... Hlavní oblasti činnosti/zájmu: Urgentní medicína, medicína prvního kontaktu, první pomoc (osobní web drabc.eu - Kudy kam v urgentní medicíně) Problémově orientovaná výuka, zážitková výuka Popularizace medicíny Léčba bolesti, psychosomatická onemocnění, psychoterapie, práce s tělem Hlavní mojí snahou jako lékaře i učitele je zapojit pacienta či studenta do procesu změny. Zážitek považuji za zásadní prostředek sebeuvědomění; formu terapie i výuky. Baví mě to.