Wikipedie:Pod lípou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Diskuse k Wikipedii:Pod lípou)
Jump to navigation Jump to search

Vítejte Pod lípou! Zde je místo pro setkání všech wikipedistů a diskutování o různých aspektech české Wikipedie, které jsou obecnější než jen k jednomu článku.

lípa
Název „Pod lípou“ byl inspirován slovinskou Wikipedií, i když se nabízela také klasická „hospoda“, kterou mají např. v latinské Wikipedii.
V diskusích pod lípou prosím dodržujte následující pravidlaZkratka:
 • WP:PL

Záhadný arabský nápis na domě na Břevnově (Praha 6)[editovat | editovat zdroj]

Ahoj a dobrý den, dnes jsem náhodou vyfotil tenhle zvláštní nápis, jenž nedokážu rozluštit. Všiml jsem si, že před pěti lety ho už vyfotil wikipedista @ŠJů: (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Břevnov,_Petřiny,_Na_rovni_23,_deska.jpg, ulice Na rovni 23, Praha 6 - Břevnov) - ale nenapsal, co to je. Nevíte někdo prosím, co je tam napsáno (a proč?)? A proč je tam to BAV (je-li to BAV) a 1931? Texty o historii muslimů v českých zemích, které jsem na webu našel, začínají většinou až rokem 1934, známý konvertita k islámu Brikcius prý bydlel na Praze 6, ale v dnešní ulici Jug. partyzánů... Díky! --Jiří Janíček (diskuse) 13. 5. 2018, 01:34 (CEST)

„Čas je krátký, přetrp jej v poslušnosti.“ (nebo možná „… naplň jej poslušností.“)--Shlomo (diskuse) 16. 5. 2018, 10:14 (CEST)

Následuje diskuse přesunutá z diskusní stárnky ŠJů --ŠJů (diskuse) 25. 5. 2018, 17:23 (CEST)

Ahoj ŠJů, asi sis všiml tohoto příspěvku, když jsem Tě tam označil, ale přesto mi to nedá nezeptat se: Netušíš tedy, co nápis znamená (to už jsem asi zjistil) - a hlavně proč na tom jinak nenápadném domě je? (Nebylo to nějaké centrum muslimské komunity u nás v letech 1931-34, nebo je to prostě dům, kde bydlel nějaký muslim...?) https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Pod_l%C3%ADpou#Z%C3%A1hadn%C3%BD_arabsk%C3%BD_n%C3%A1pis_na_dom%C4%9B_na_B%C5%99evnov%C4%9B_(Praha_6) Díky, --Jiří Janíček (diskuse) 15. 5. 2018, 23:49 (CEST)

@Jiří Janíček: Tážu se arabské kamarádky. Pokud odpoví, dám vědět.--Svenkaj (diskuse) 16. 5. 2018, 11:44 (CEST)
@Svenkaj: Zjistil jste něco? Mně arabský známý napsal: „Je to na 100% arabština a překlad z ni je: život je hodina tak z ni udělej poslušnost a ve významu znamená že život je tak krátký jak hodina tak ji neztracej ale strávej poslušnosti vůči bohu“. Prý to není věta, která by se psala jenom na modlitebny, úřady apod., může ji tam mít běžný muslim. Spíš by mě ale zajímalo proč tam je, jestli ta budova něčím byla nebo nebyla významná. --Jiří Janíček (diskuse) 23. 5. 2018, 19:03 (CEST)
@Jiří Janíček: Bohužel, kamarádka neodpověděla, tak nevím, co se děje ani neumím překlad. --Svenkaj (diskuse) 23. 5. 2018, 20:03 (CEST)

@Svenkaj: Tak jsem ten arabskej nápis asi našel přes pokusnej překlad toho českýho překaldu do angliny...

Anglicky to je

"Worldly life is just an hour, so make it an hour of obedience.".

Arabsky jsem k tomuhle našel ekvivalent:

الدنيا ساعة فأجعلها طاعة ..

což podle GT znamená:

Svět je hodinu a dělá to poslušnost ..

Čili to bude ono! <3 --Jiří Janíček (diskuse) 24. 5. 2018, 13:12 (CEST)

@Jiří Janíček: Já mezitím dostal trochu jiný překlad do angličtiny “Life is just one hour so live it wisely.”, čili něco jako "Život (ve Vašem textu "pozemský život") trvá jen hodinu, žij ho moudře." V každém případě je to obecné moudro. Kdo v tom domě před válkou žil jsem zkoušel hledat ve starém tisku (Kramerius), ale bez úspěchu. --Svenkaj (diskuse) 25. 5. 2018, 17:16 (CEST)

Konec části diskuse přesunuté z diskusní stárnky ŠJů --ŠJů (diskuse) 25. 5. 2018, 17:23 (CEST)

@Svenkaj:: V jakých starých tiscích jste hledal? Jinak v případě většího zájmu mi známá poradila, že se dá prý požádat i o historický výpis z katastru (u cizího domu, čemuž se trochu divím) - ale ta daleko můj zájem nesahá. Možná tam ale zazvoním / nechám dopis, jak mi poradil druhý známý. Po pravdě jsem spíš čekal, že mi tady někdo obratem vyšvihne odpověď, o co jde... --Jiří Janíček (diskuse) 27. 5. 2018, 23:06 (CEST)
@Jiří Janíček: Vzal jsem server Kramerius [1] a pod různými kombinacemi klíčových slov, třeba "arabský" a "břevnov" apod. hledal ve zdigitalizovaném tisku. Těžkopádnost Krameria je v tom, že identifikuje pouze přesné znění (přesný tvar) hledaného slova. Zkoušel jsem zahrnout do vyhledávaných slov i "konsulát" apod., ale nic smysluplného mi nevypadlo. Jak jste konstatoval, Brikcius bydlel jinde. Nejjjednodušší by vskutku bylo tam zajet a zeptat se místních; tolik mě to ale taky nepálí, abych jel na druhý konec Prahy. Pražský adresář 1937-1938, který býval na Krameriovi dostupný, mi nějak přestal fungovat.--Svenkaj (diskuse) 28. 5. 2018, 10:54 (CEST)
Na té adrese sídlí Občanské sdružení Rarášek (http://www.chcipomoci.info/organizace/40818/obcanske-sdruzeni-rarasek/). Třeba by mohli vědět něco o historii domu. Mimochodem v jiné části fasády je také nějaký erb (http://www.soupispamatek.com/okres_praha/obce/brevnov/brevnov.htm). A nevěděli by něco samotní pražští muslimové? Dnes mi jeden člověk také slíbil překlad, ale vidím, že už tu asi není potřeba. --Radek Linner (diskuse) 28. 5. 2018, 15:33 (CEST)

Názvy článků o železničních vozech[editovat | editovat zdroj]

Články o železničních vozech jsou pojmenovány podle vzoru: Vůz B249 ČD, kde B249 je označení daného vozu a pak je tu ČD - tedy České dráhy, ale jsou vozy, které nepatí zdaleka jen Českým drahám např. Btax780, který kromě ČD provozují též KŽC Doprava či GW Train Regio, neexistuje tedy důvod proč ke značení vozů psát ČD. Jediným důvodem je určení státu, v němž je vůz registrován, nicméně pak by asi bylo dobré označovat stát a nikoliv jednoho z dopravců (byť státu patřícího), který se pohybuje na železniční síti daného státu. Řešením by mohlo být např nazvat članek podle vzoru Vůz B249 (ČR). --Martin Vrut (diskuse) 20. 5. 2018, 08:11 (CEST)

Já bych to nechal tak jak to je. Značení vozů je historicky daný. Každý dopravce si může označit tak jak potřebuje. Že si majitel vozu ponechal označení ČD je jeho rozhodnutí. Články o železničních vozech jsou velice odborně zaměřené a proto jsem rád že je zde někdo napsal. Patří mu veliké poděkování. --Podroužek (diskuse) 20. 5. 2018, 10:41 (CEST)
@Martin Vrut, Podroužek: Podle článku Kartotéka osobních vozů to vypadá, že jde o systém původně zavedený jakýmsi předpisem (na nějž navazuje i dnešní předpis Českých drah), do jisté míry analogický systémům některých dalších národních železničních společností své doby. K řešení by bylo vhodné nejprve řádně prozdrojovat uvedený článek, abychom měli jasno, kteří dopravci či provozovatelé železničních vozů tento systém převzali do svých vlastních předpisů, případně kteří jen neoficiálně převzali značení "národního dopravce", a kteří jej dále nějak modifikovali či rozvíjeli. Na jakési fanouškovské stránce se píše: „Kartotéku železničních osobních vozů upravuje předpis ČD Sei 2/315/2, který vydalo někdejší Federální ministerstvo dopravy.“ To je tvrzení poněkud pochybné, protože v době, kdy existovalo FMD, ještě vůbec neexistovaly ČD, a pokud mělo jít o předpis ČSD, pak není jasné, proč by tento předpis nevydaly ČSD, ale FMD - leda snad že by ČSD tehdy neměly právní subjektivitu a byly jen organizační složkou FMD, což by pro mě byla nová a překvapivá informace. Každopádně pokud jde o značení zavedené předpisem ČD, pak to je poměrně logický důvod, proč k danému značení vozů psát ČD, i kdyby shodné značení používali i jiní provozovatelé vozů. --ŠJů (diskuse) 25. 5. 2018, 17:41 (CEST)
@Martin Vrut, ŠJů: Tak to jsi šel dost do hloubky. Na článek Kartotéka osobních vozů jsem se podíval a děkuji za informaci, ani jsem o něm nevěděl. V článku ovšem chybí vysvětlení písmen na vozech. Co si jen tak matně pamatuji ze školy ( vystudoval jsem SOUŽ Valtice = Střední odborné učiliště železniční ) tak B=druhá třída, m=vůz delší 24 metrů, ee=vůz vybaven elektrickým vytápěním. A další si už nepamatuji. Tyto informace na té stránce chybí. Označení osobních vozů, bylo určitě dáno nějakým předpisem. Protože v roce 1918 vzniká jen jeden národní dopravce ČSD, tak předpis byl jistě vydán ČSD. Nástupnická organizace ČD ji převzala. Ve škole jsme se učily i historii značení vozidel, ale to si opravdu nepamatuji. Já jsem pro zachování ČD u značení vozů. ČSD tenhle systém zavedl a proto má právo být u značení vozů uveden. --Podroužek (diskuse) 25. 5. 2018, 19:09 (CEST)
Nějak se tedy neorientuji: chceš u značení vozů zachovat "ČD", anebo to chceš změnit na "ČSD" protože ČSD tento systém zavedly? O "právu být uveden" bych vůbec nemluvil - jde o to, co je věcně správné, a o to, co je (pro Wikipedii) praktické a jednoznačné. A pak samozřejmě jde o o to, jestli ten systém zavedlo už tehdy nějaké ministerstvo dopravy, anebo státní dopravce. V prvním případě by šlo původně o státní systém značení, ve druhém případě o firemní.
Nějaký článek o tom jsem našel v Železničáři z roku 2015, ale je spíš chaotický, než že by šel do hloubky. Martin Navrátil: Tajemná čísla na vozidlech připomínají kód Enigmy. --ŠJů (diskuse) 25. 5. 2018, 19:23 (CEST)
@ŠJů:Chtěl jsem zachovat ČD. Taky jsem se začetl do článků a není to jednoznačné. Původní (po válce) označení vozů bylo např. Bmee, to časem nestačilo, tak se přidávala čísla. Ještě později se přiřadila dvanácti číselná řada. Dnes do označené vozů zasahují předpisy mezinárodní a EU. Když se na to díváš z pohledu Wikipedie, tak označení vozu bych nechal ČD a u těch vozů, které provozuje i jiná společnost bych přidal vedle ČD i zkratku dalšího dopravce. Např. Vůz Btax780 ČD/KŽC/GW. Čím víc nad tím přemýšlím tím více si nejsem jistý, jak názvy článků správně napsat. Nechám to na ostatních. Už jsem se tady rozepsal až moc. Hezký večer.--Podroužek (diskuse) 25. 5. 2018, 20:04 (CEST)

Jenovefa[editovat | editovat zdroj]

@Matěj Suchánek:Zdravím. Jako jistou zajímavost a současně žádost o vysvětlení či rovnou o řešení nadhazuji problém interwiki článku Jenovefa. Původně jsem jej přiřadil k německému článku Genoveva a následně požádal i o sloučení s jinými verzemi, kde je třeba i francouzský článek Geneviève (prénom). Přiřazení bylo revertováno a žádost zamítnuta, je to asi jiný vesmír. V současné době jsou tedy na Wikidatech dvě položky pojednávající o tomtéž, navíc každá s několika články různých Wikipedií. Kromě toho, až bude zřejmě opět revertováno mé opětovné přiřazení českého článku k německému, budou ty položky tři. Má být český článek Jenovefa bude bez interwiki? --Vlout (diskuse) 24. 5. 2018, 15:46 (CEST)

Já s tím kolegou souhlasím. Genoveva, Jenovefa, Geneviève jsou podle mně odlišná jména. Když se někdo jmenuje Genoveva, neznamená to, že se jmenuje Jenovefa. --Vojtěch Dostál (diskuse) 24. 5. 2018, 16:03 (CEST)
A třeba Franz a František nebo Karl a Karel také? Chápu, jak je to myšleno, ovšem cizí jména máme celkem jasně počeštěná (Franz Josef I., Karl May), takže je v jiném kontextu asi chápeme jako identická. --Vlout (diskuse) 24. 5. 2018, 16:21 (CEST)
Souhlasím, já v tom rozdíl nevidím. Na WD existuje stránka, kam se hlásí takové konflikty, ovšem vyřeší se jich tam jen hrstka, viz dosud nevyřešený podobný konflikt Kamilla×Camilla×Kamila. --Dvorapa (diskuse) 24. 5. 2018, 16:32 (CEST)
Vida, díky za informace. Jestli je to takový dlouhodobý a nesnadno řešitelný problém, tak to přenechám jiným. Šlo mi vlastně jen o ten článek Jenovefa, ale tohle má mnohem širší záběr a vyžadovalo by to asi příliš mnoho času. (s edit. konfliktem) --Vlout (diskuse) 24. 5. 2018, 16:39 (CEST)
Ještě několik z dané stránky, kdyby se někdo rozhodl je zkusit vyřešit: Jonáš×Jonah, Sarah×Sara, Irene×Irene×Irina a Luigi×Louis. --Dvorapa (diskuse) 24. 5. 2018, 17:11 (CEST)
Po e. k.: Buďme konzistentní a propojujme jenom totožná jména. Třeba u jmen Antonín, František, Jindřich nebo Jiří bychom interwiki určitě neměnili. Nebo co taková skupina jmen Alena, Alice, Alina, Ella, Elena, Galina, Helena, Ilona, Jelena, Lenka? Matěj Suchánek (diskuse) 24. 5. 2018, 16:36 (CEST)
Pokud Františkovi neodpovídá německý Franz, proč by měla být propojena česká Alice s anglickou, francouzskou nebo italskou Alicí? Jen na základě (náhodné) shody grafické podoby? Rozhodně se nejedná o totožná jména. --Matěj Orlický (diskuse) 24. 5. 2018, 18:47 (CEST)
Které jiné kritérium se má tedy použít? Matěj Suchánek (diskuse) 24. 5. 2018, 20:29 (CEST)
Jako vždy, podle tématu článku. Je čl. František o jménu podle sv. Františka a jeho variantách nebo je to článek o (konkrétní) české variantě tohoto jména. --Matěj Orlický (diskuse) 25. 5. 2018, 09:59 (CEST)
Je to asi složitější problém. Zatímco u konkrétních osobností typu Karl May nabo Franz Joseph můžeme s určitostí říci, že jejich jméno se v češtině užívá (a zdomácnělo) v takové či makové formě, u spousty jmen obecně to říct nedokážeme, protože tu vedle sebe máme osoby s „počeštělou“ formou jména i osoby s „cizí“ formou, aniž bychom jejich jména počešťovali. Srov. Alexandr Veliký vs. Alexander Dubček vs. Alexandr Vondra vs. Alexander Rybak atd. (a tedy Alexandr (Q17501806) vs. Alexander (Q923)) O převládající formě konkrétního jména tedy můžeme mluvit opravdu jen v souvislosti s danou individuální osobou, ale těžko to zobecňovat na jméno jako takové. --Bazi (diskuse) 24. 5. 2018, 16:46 (CEST)
Ve jménech a interwiki vždy býval strašný bordel. Právě proto, že někdo propojoval Karel na en:Charles a někdo zase na en:Karel (given name). Tenhle bordel se přenesl na Wikidata a byl z toho problém. Proto se rozhodlo, že každá forma bude mít vlastní položku a odkazovat se bude vždy jen na konkrétní formu (a taky tam funguje realtivně aktivní wikidata:Wikidata:WikiProject Names), aby v tom byl pořádek. Jednotlivé formy se pak na Wikidatech propojí přes vlastnost údajně totéž co (P460). Proto se Jenovéfa (Q18844239) nemůže sloučit s Genoveva (Q18844235), ale pokud je chcete mermomocí propojit, tak jedině přes starý způsob interwiki.--Jklamo (diskuse) 24. 5. 2018, 20:10 (CEST)
Způsob na Wikidatech je sice trochu hůře pochopitelný, ale správný (Stejně, jako rozcestníky cs:hvězda=en:hvězda≠en:star=cs:star). Ovšem na Wikidatech se příbuzná jména vzájemně propojují vlastností údajně totéž co (P460) - a zde by bylo na místě upravit třeba {{Infobox - jméno}}, aby tato jména uváděl, nejlépe s odkazem na příslušné položky Wikidat. JAn (diskuse) 24. 5. 2018, 20:55 (CEST)
Dobrý nápad, zkusme to probrat v přílušné diskusi k iboxu.--Jklamo (diskuse) 28. 5. 2018, 10:00 (CEST)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (May 2018)[editovat | editovat zdroj]


Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access, accounts to research and tools as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials on the Library Card platform:

 • Rock's Backpages – Music articles and interviews from the 1950s onwards - 50 accounts
 • Invaluable – Database of more than 50 million auctions and over 500,000 artists - 15 accounts
 • Termsoup – Translation tool

Expansions

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including Baylor University Press, Loeb Classical Library, Cairn, Gale and Bloomsbury.

Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 30. 5. 2018, 20:03 (CEST)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Ocaasi (WMF).
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Important: No editing between 06:00 and 06:30 UTC on 13 June[editovat | editovat zdroj]

Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka.

Hi everyone, sorry for writing in English. This is just to tell you that your wiki will be read-only between 06:00 UTC and 06:30 UTC on 13 June. This means that everyone will be able to read it, but you can’t edit. This is because of a server problem that needs to be fixed. You can see the list of affected wikis on Phabricator.

If you have any questions, feel free to write on my talk page on Meta. /Johan (WMF) (diskuse) 5. 6. 2018, 14:35 (CEST)

Stručný překlad: 13. června od 08:00 do 08:30 ráno nebude možné editovat stránky, protože bude probíhat údržba serveru. Prohlížet stránky možné bude. Netýká se to jenom nás. Matěj Suchánek (diskuse) 5. 6. 2018, 20:02 (CEST)
Překlad z výše odkazeného phabu: "Požádali jsme o 30 minut, ale doufáme, že to uděláme asi za 5 minut, pokud vše půjde podle plánu, přesto bychom rádi dostali více prostoru, pokud by se něco pokazilo."--Patriccck (diskuse) 10. 6. 2018, 21:30 (CEST)

Seznam všech Wikimedia projektů, které nebude možné editovat:

 • bgwiki
 • bgwiktionary
 • cswiki
 • enwikiquote
 • enwiktionary
 • eowiki
 • fiwiki
 • idwiki
 • itwiki
 • nlwiki
 • nowiki
 • plwiki
 • ptwiki
 • svwiki
 • thwiki
 • trwiki
 • zhwiki

--Patriccck (diskuse) 10. 6. 2018, 21:30 (CEST)

Loc map v infoboxu[editovat | editovat zdroj]

Zdravím po delší době komunitu. Všiml jsem si, že jeden wikipedista začal zavádět automatické zobrazení objektu na mapě OpenStreetMap v infoboxech. Nebyl jsem delší dobu aktivní na Wikipedii, tak nevím zda o tom proběhla nějaká diskuse. Dost se mi nelíbí takovéhle nahrazovaní. Mapa (locmap) u infoboxu sídel vždy sloužila k tomu, aby si čtenář udělal rychlou představu v jaké části státu sídlo leží. Další problémem je, že automatické zobrazování je v případech, jako je tento, zcela k ničemu. Prosím o vaše názory. --Jowe (diskuse) 6. 6. 2018, 10:31 (CEST)

Diskuse viz Wikipedie:Pod lípou (technika)#Mapa v infoboxu. Matěj Suchánek (diskuse) 6. 6. 2018, 11:09 (CEST)
Díky, to jsem přehlédl. No vidím, že Frettie stejně na nějaké názory v diskusi kašle. --Jowe (diskuse) 6. 6. 2018, 11:26 (CEST)
Upřímně dva uvedené příklady jsou opravdu děsivé a zrovna jsem náhodou narazil na další dva děsivější, zkusím pod technickou lípu napsat nějakou prosbu za nás nekartografy, ať se s tím něco udělá. --Dvorapa (diskuse) 6. 6. 2018, 11:54 (CEST)
Těch děsivostí jsou v Kategorie:Monitoring:Stránky s mapami tisíce. --Jowe (diskuse) 6. 6. 2018, 12:06 (CEST)
Nelze prostě na Wikidatech určit měřítko? --Palu (diskuse) 6. 6. 2018, 12:09 (CEST)
Tak třeba u Velká jezera by to nebylo to nejvhodnější řešení. --Jowe (diskuse) 6. 6. 2018, 12:21 (CEST)
Měřítko lze určit pro každý typ infoboxu zvlášť, pokud tomu rozumím dobře. Typicky budovy chceme zobrazovat s velkým přiblížením, protože čtenář si snadno přečte, v které městě ty budovy jsou a nepotřebuje k tomu mapku. U obcí je potřeba zoomovat méně, protože tam čtenáře zajímá kontext v rámci regionu/státu. A u států a vyšších útvarů je potřeba ještě větší oddálení. Jestli kecám, opravte mě.--Vojtěch Dostál (diskuse) 6. 6. 2018, 12:24 (CEST)
Přesně tak jsem to myslel. Třeba u Velkých jezer měřítko 300km nebo víc. Ale nedělal bych to formou úpravy infoboxu, ale formou úpravy dat na Wikidatech. Obrázek s popiskem, souřadnice, apod. se taky tahá z Wikidat, takže bych tahal i tohle nastavení přiblížení. --Palu (diskuse) 6. 6. 2018, 12:37 (CEST)
Tak především u států není potřeba tahat něco z Wikidat či OpenStreetMap. Máme na Commons kvalitní obrázky a používáme je. Podobně je to u Velkých jezer. --Jowe (diskuse) 6. 6. 2018, 12:50 (CEST)
V tom případě navrhuji na Wikidata další přepínač - "obrázek" = "locmap" nebo "obrázek" nebo "openstreetmap"... Nebo něco na ten způsob. Při nezadání tohoto přepínače na Wikidatech by se automaticky načítala openstreetmap. --Palu (diskuse) 6. 6. 2018, 13:40 (CEST)
Nemyslím si Palu, že by na Wikidatech bylo v tuto chvíli možné zadávat "požadovaný zoom". Spíš to budeme muset řešit v našich šablonách (infoboxech)... Nebo zoom odhadovat nějak na základě typu objektu... nebo budeme muset mít parametr zoom přímo v každém článku v infoboxu (to poslední by bylo fakt smutné, vhodné snad jen pro extrémní případy) --Vojtěch Dostál (diskuse) 6. 6. 2018, 13:59 (CEST)
Proč ne? Stačilo by přece založit novou vlastnost, nebo ne? --Palu (diskuse) 6. 6. 2018, 14:35 (CEST)
A třeba ani nemuselo, ono by to šlo asi i dobře spočítat pomocí nějakého jednoduchého výpočtu. Ale samozřejmě kdyby výpočet selhal, vyplatí se mít záložní řešení jak natvrdo nastavit pro nějaký článek nějaké měřítko.
Budovy s velkým přiblížením jsou v pořádku, pokud stojí ve velkém/známém městě (a známost města je velmi subjektivní). Pokud se nacházejí v nějaké zapadlé vesnici, nebo dokonce v zapadlé zahraniční vesnici, je velké přiblížení k ničemu. --Petr Kinšt (diskuse) 6. 6. 2018, 19:14 (CEST)
Měřítko přiblížení řeší u {{Souřadnice}} parametr typ, příp. měřítko. Nebylo by na to vhodné v IB nějak navázat? --Matěj Orlický (diskuse) 6. 6. 2018, 19:28 (CEST)
Souhlasím s Jowem (a dík za nadhození, kdysi jsem si už všiml, myslel jsem, že je to něco testovacího a víc nezkoumal). Za mě je dělat něco, co změní stovky článků bez diskuse nebo alespoň zjištění následků nerozvážnost. Kdysi jsem si stěžoval na hurá akci se statusy ohrožení, tohle je za mě ještě horší, uživatelsky nepříjemné. Dejme tomu si otevřu článek o vesnici Umbagumba a chci zjistit, kde zhruba leží. Tak dostanu mapku, kde je červený flek na zelené ploše, musím otevírat, rollovat atd., abych našel sídlo někde v tramtárii. Proč pořád vše takhle zesložiťovat? Jsem pro jednoduchá řešení, pro LocMap. OJJ, Diskuse 6. 6. 2018, 19:23 (CEST)

Když už se tady rozběhla obecná diskuse, také se vyjádřím. Domnívám se, že hromadné zavádění MapFrame je předčasné. Jak je patrné především u plošných objektů, zatím existuje příliš mnoho překážek, které činí zobrazení zprostředkované skrz MapFrame až příliš často nepoužitelným. Na všeobecné nahrazení LocMap pomocí MapFrame prostě nejsme připraveni zde na cs-wiki, ani na to nejsou připravená Wikidata (například u vodních ploch nelze obecně predikovat vhodný zoom, je třeba, aby byl někde definován - ať už v našich infoboxech nebo na WD). Moje doporučení: u plošných objektů jako státy, vodní plochy, horstva, ostrovy a podobně MapFrame prozatím nepoužívat, zůstat u LocMap. Použití MapFrame bych v této chvíli doporučil pouze pro "bodové" objekty jako budovy; i tady by však bylo dobré diferencovat, něco jiného je hrad v krajině (menší přiblížení) a muzeum ve městě (větší přiblížení). --Vachovec1 (diskuse) 6. 6. 2018, 20:10 (CEST)

@Frettie: Rozčílil jsem se nad tím pod technickou lípou, tak se ještě podepíšu sem. Přesně jak říkají kolegové výše, je potřeba to vyladit, připravit, prodiskutovat a poté následně nasadit. Ne rozbít hromady článků. --Dvorapa (diskuse) 6. 6. 2018, 20:32 (CEST)

Jowemu jsem zareagoval u mě na diskuzi na jeho útočný komentář. Ale to by nebyl on, aby si nerejpnul, ale to je fuk. Nicméně, jak tady řešíte ty výpočty, tak to tam samozřejmě je, je to stejný druh výpočtu, jako se používá v infoboxech na Commons. Vychází se z plochy daného objektu. To, že ta plocha je špatně, to je věc druhá ... No, nicméně, ta odkazovaná diskuze mě tak otrávila, že to nechávám na ostatní, je to zrevertovaný a ač se mi to líbí, baví mě to a mohli jsme se posunout do normálního světa, tak počkáme, pojedeme v bitmapách a budeme si hrát na tom našem pískovišti. A Dvorapa uvádí, že se rozčílil, to jo. Ale diskutovat to nějak extrémně - to můžete, ale já na to fakt nemám čas - navíc je to fakt zbytečná práce. To máte tak ... --frettie.net (diskuse) 7. 6. 2018, 00:31 (CEST)

Posunout se do normálního světa? Trochu přehnané, ne? Ale když už máme používat taková silná slova, tak já si normální svět v oblasti map v infoboxu představuju třeba tak, jak to u článku Barcelona je na anglické nebo francouzské wiki, a ne tu hrůzu co se včera (dočasně) objevila u nás. --Jowe (diskuse) 7. 6. 2018, 18:31 (CEST)

Založil jsem pod technickou lípou nové podtéma. Kdo k tomu máte co říct, vyjádřete se prosím tam. Matěj Suchánek (diskuse) 7. 6. 2018, 08:20 (CEST)

Stránky, které odkazují na[editovat | editovat zdroj]

Zdravím! Teď jsem si všiml, že při rozkliknutí "Odkazuje sem" v krajní liště libovolné stránky, se zobrazí "Na $2 odkazují tyto stránky:". Kde místo názvu stránky, je záhadný symbol. Př.--Tayari (diskuse) 7. 6. 2018, 15:15 (CEST)

Předpokládám, že se to v následujících hodinách samo spraví, viz též Wikipedie:Pod lípou (technika)#Tech News: 2018-23. Matěj Suchánek (diskuse) 7. 6. 2018, 15:27 (CEST)
Chybná proměnná v systémovém hlášení, opraveno. JAn (diskuse) 7. 6. 2018, 15:41 (CEST)
Pravděpodobně bychom mohli i to hlášení lokálně smazat, protože na Translatewiki je totožné. --Dvorapa (diskuse) 7. 6. 2018, 15:44 (CEST)
Aha, JAnD to hlášení založil. Koukám, že jsme to každý opravili po svém :D Já zdrojem na TWN, on založením lokální opravy. --Dvorapa (diskuse) 7. 6. 2018, 15:50 (CEST)
Celkem zbytečné. Hlášení už dávno není v kódu. Matěj Suchánek (diskuse) 7. 6. 2018, 16:05 (CEST)
Možná není v chystaném lódu, ale v aktuálně nasazeném ještě je. JAn (diskuse) 7. 6. 2018, 19:41 (CEST)
Až to bude, tak to bude. Nyní to (snad) funguje jak má a až přijdou změny, tak to zase upravíme, aby to fungovalo. --Dvorapa (diskuse) 7. 6. 2018, 20:33 (CEST)
Ještě jsem si všiml téhož na [2] a [3]. --Dvorapa (diskuse) 7. 6. 2018, 20:36 (CEST)

Komerční texty a PR články[editovat | editovat zdroj]

Rád bych se od znalejších wikipedistů dozvěděl, za jakých podmínek je možné na Wikipedii vkládat komerční texty. Už jsem se na toto téma poptával před časem, ale nedostal jsem kvalifikovanou odpověď. Znovu jsem na problém narazil při čtení článku TREVOS. Jde o ryze propagační text, který je ozdrojován výhradně katalogy a vlastními webovými stránkami podniku. Přímo z textu na wiki vedou linky na konkrétní stránky e-shopu firmy. Jako ilustrační obrázky nejsou použity fotky produktů, ale vyloženě podlézavé obrázky z návštěvy jednoho politika ve firmě. Vzhledem k tomu, že článek je zřejmě pro Wikipedii přijatelný, měl bych zájem umístit na Wikipedii i já články o firmách, které jsou sympatické mně. Stačí mi odkaz na nějakou stránku, kde jsou pravidla pro vkládání reklamy. Předem děkuji za informaci.--Leotard (diskuse) 8. 6. 2018, 07:37 (CEST)

Za žádných, jen bohužel, občas si toho WP:Patrola nevšimne. Pročisťuj s odvahou. Viz také WP:SPAM. --Martin Urbanec (diskuse) 8. 6. 2018, 08:56 (CEST)

Soupisky u fotbalových týmů[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, kdo vymyslel ten nápad s tím, že soupisky týmů 1. české fotbalové ligy (na ostatní jsem radši nekoukal) půjdou dolů do šablony? Je to nepřehledné, tímto zatrčené kamsi dolů, z vrchu stránky se na to jedním klikem nedá dostat. Vlastně mě napadají jen samá negativa, žádná pozitiva, proč by to mělo být takhle..? Díky --BrckoGOS (diskuse) 14. 6. 2018, 13:48 (CEST)

Zdravím, kolega Zoner60 v tom pravděpodobně má prsty. --Dvorapa (diskuse) 14. 6. 2018, 21:36 (CEST)

Časté otázky nováčků[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, v rámci projektu Zkušenosti nových wikipedistů se momentálně zabývám otázkami, na které se nováčci často ptají. Rád bych věděl, jaké otázky to jsou, jak je na ně odpovídáno a jakým způsobem jsou pokládány. Více viz další vydání newsletteru projektu Zkušenosti nových wikipedistů. --Martin Urbanec (diskuse) 14. 6. 2018, 19:07 (CEST)

Guna Yala[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, mám otázku: Guna, nebo Kuna Yala - a proč? (Anglicky je Guna, cs wiki má Guna - ale to může být jen z té angličtiny, na cs Googlu je obojí, např. Objektiv píše Kuna -> nevím... Díky! --Jiří Janíček (diskuse) 15. 6. 2018, 12:30 (CEST))

Jen jako pomůcka - když si v Google nastavíte "rozšířené vyhledávání" a pak "Přesně tato slova" a v češtině, má Guna Yala 752 výskytů, kdežto Kuna Yala 2340. --Zdraví Sokoljan (diskuse) 15. 6. 2018, 15:13 (CEST)
.. A kdybychom se ještě chtěli oprávněně odvolat na univerzitní autority, dejme tomu UK, MU a UP, a připustit ještě počeštění Tala → Jala, zkusil bych hledat výraz: "Kuna OR Guna Jala OR Yala" site:cuni.cz OR site:muni.cz OR site:upol.cz", vypadává už výhradně "Kuna Yala". Zdraví, —Mykhal (diskuse) 15. 6. 2018, 16:47 (CEST)
"The Guna, known as Kuna prior to an orthographic reform in 2010, and historically as Cuna, are an indigenous people of Panama and Colombia." (en:Guna people). --marv1N (diskuse) 15. 6. 2018, 18:50 (CEST)
Přesun na současný název provedl @Unpocoloco:, tak asi k němu měl nějaký důvod. Každopádně v Panamě je úředním jazykem španělština a ta používá název Guna Yala, toho bychom se myslím měli držet. (Kéž by tak někdo raději opravil v článku ten překlep...)--Hnetubud (diskuse) 17. 6. 2018, 13:18 (CEST)
Přesun jsem udělal na základě jazykové úpravy jejich jazyka - "The Guna, known as Kuna prior to an orthographic reform in 2010". Hesla na es.wiki a en.wiki jsou s G. Statistický úřad Panamy používá K. Přejmenování jsem udělal v dobrém úmyslu. Pokud vyhodnotíte, že je nutné K, úpravy udělejte. --Unpocoloco (diskuse) 17. 6. 2018, 14:40 (CEST)

Hledají se stratégové pro Strategickou diskuzi hnutí[editovat | editovat zdroj]

Jak možná víte, hnutí Wikimedia prochází složitým strategickým procesem, na jehož konci by měl být hotový kvalitní Strategický plán, jenž by měl prostupovat veškerým děním v hnutí. Nyní nadace otevřela přihlašování do tzv. Pracovních skupin, které budou vždy zaměřeny na jednu z těchto oblastí:

 • Roles & Responsibilities
 • Revenue Streams
 • Resource Allocation
 • Partnerships
 • Diversity
 • Capacity Building
 • Community Health
 • Product & Technology
 • Advocacy

A vy se můžete do těchto skupin přihlásit, pokud vás to zajímá a jste ochotni věnovat jim určité penzum času (a umíte obstojně konverzačně anglicky). Bohužel většina poboček nemá kapacity vysílat do skupin více než jednoho zaměstnance a ani Wikimedia ČR není výjimkou, proto by účast ze strany českých dobrovolníků byla velmi vítána. Rád vás informuji podrobněji - stačí mi napsat.--Vojtěch Dostál (diskuse) 20. 6. 2018, 11:19 (CEST)

Ta celá věc se bude odehrávat hlavně mezi „Angličany“. Ti dokáží našince i jiné lidi šikovně rozebrat, jelikož bez čtyřky na Babelu budou stále cosi mít. Musí být to přihlášení hned nebo by to šlo až v průběhu? Kdo má tu odvahu, ať se přihlásí. Třeba bude mít úspěch, ale v čem vlastně? Trochu jednotná česká strategie by byla dobrá. --Zbrnajsem (diskuse) 20. 6. 2018, 12:27 (CEST)
Pokládáte asi správné otázky. Není zřejmé ani to, co bychom my jako česká Wikipedie měli prosazovat (každý zde na to má asi jiný názor). Hlavně je potřeba, aby tam převážili rozumní lidé. Určitě je nicméně nutné přihlásit se nyní, později už to touto formou nepůjde.--Vojtěch Dostál (diskuse) 20. 6. 2018, 19:22 (CEST)

Nová směrnice[editovat | editovat zdroj]

Co si myslíte o nové směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu, o které se dnes a zítra bude hlasovat? Jak to podle Vás ovlivní Wikipedii (pokud se schválí)? První (dnešní) uspělo. Více informací o směrnici na https://zachraninternet.cz a https://saveyourinternet.eu. --Patriccck (diskuse) 20. 6. 2018, 19:20 (CEST)

Já zatím nevím, co si o tom mám myslet. První, pirátský link tvrdí:
„DAŇ Z ODKAZU? Článek 11 směrnice o copyrightu zavádí poplatek za citování, a to i nejkratšího textu. Zatímco dnes můžete citovat libovolně s odkazem na zdroj, kvůli nátlaku nadnárodních firem tak bude možné činit pouze po zakoupení licence.“
Nějak to v onom článku
„(11) Výzkumné organizace v celé Unii zahrnují širokou škálu subjektů, jejichž primárním cílem je provádět vědecký výzkum, případně tak činit společně s poskytováním vzdělávacích služeb. Vzhledem k různorodosti těchto subjektů je důležité shodnout se na jednotném výkladu uživatelů výjimky. Navzdory různým právním formám a strukturám mají výzkumné organizace v jednotlivých členských státech zpravidla společné to, že působí buď na neziskové bázi, nebo v souvislosti s posláním ve veřejném zájmu uznávaným daným státem. Takové poslání ve veřejném zájmu může být zohledněno například prostřednictvím veřejných prostředků nebo prostřednictvím .“
ale nevidím, ani ve zbytku dokumentu.
Mykhal (diskuse) 20. 6. 2018, 20:12 (CEST)
To citujete preambuli, ne článek. --Jvs 21. 6. 2018, 09:06 (CEST)
Díky za upozornění, nenašel jsem to pak ani v samotném 4bodovém článku, který zde už nebudu citovat (to bych nechal na někoho, kdo to našel), ani ve dvou dalších tam odkazovaných směrnicích. Tedy, naopak se tam odkazy nezakazují ale přikazují, a to odkazy na uvedené směrnice :) @Jvs:Mykhal (diskuse) 21. 6. 2018, 11:43 (CEST)