Wikipedie:Pod lípou/Archiv 2007/03

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Archiv diskuse Pod lípou
Předchozí: Následující:
2007/02 2007/03 2007/04

Zlepšovák (nová šablona pro portály)[editovat | editovat zdroj]

Začátek diskuze viz archív. Shrnutí: Zdá se, že proti základnímu principu nikdo není, ale každý má jinou představu o tom jaké se mají použít barvy.

Těch barev...[editovat | editovat zdroj]

A musí to hrát tolika barvami? Nemohou se prostě jen střídat dvě decentní pastelové barvy? --Luděk 20:41, 28. 2. 2007 (UTC)

Souhlasím. Ne že by mi barvy vadily, ale obávám se, že budou vadit dál.--Alaiche /alɛʃ/ 21:04, 28. 2. 2007 (UTC)
Souhlasim, dve pastelove barvy a bude to sexy :)--frettie.net 23:02, 28. 2. 2007 (UTC)
Šedá je hezká, navíc se může kombinovat s každou barvou. Proč to neudělat černobíle?--PaD 00:16, 1. 3. 2007 (UTC)
Šedá není hezká a argument o kombinovatelnosti nemá význam pokud tam žádná jiná barva není ... -- Hkmaly 22:43, 1. 3. 2007 (UTC)
Šedá opravdu není hezká. Nechápu proč se těch barev tolik bojíte. Když tam budou dvě, tak to bude zase jako sportovní statistiky. --Aktron (d|p) 23:01, 1. 3. 2007 (UTC)
Pak tedy existuje možnost, že by se střídala jenom jedna barva (třebas pastelová), kterou by si ale vkládající zadal sám jako parametr do šablony (dobrovolně - bez zadání by se vložila defaultní). A právě defaultně by tam mohla být jakákoli, na které bychom se shodli... hlavní je, že by to šlo (dobrovolně:) změnit a tím by se to přizpůsobilo tomu jakému portálu a nijak by ho svou barevností nerušilo. --Alaiche /alɛʃ/ 22:58, 1. 3. 2007 (UTC)
Tohle tak trochu nechápu, můžeš to prosím trochu více specifikovat? Jako něco ve stylu Portál2? Tomu jsem se chtěl vyhnout právě proto aby tu byl nějaký jednotící styl. --Aktron (d|p) 23:01, 1. 3. 2007 (UTC)

Dvojí interwiki[editovat | editovat zdroj]

U řady kategoríí ohledně úmrtí např. Kategorie:Úmrtí 1983 se mi zborazují některé interwiki odkazy hned dvakrát. Když dám editovat, tak to vypadá v pořádku. Nevím, zda jsou schované v nějaké z těch inteligentních šablon či v něčem podobném, co komplikuje běžnému užovateli život, ale chtělo by s tím něco dělat, protože takhle to vypadá nepřehledně a navíc to komplikuje používání. --Kavalír Kaviár 11:29, 26. 2. 2007 (UTC)

Problém je, že v {{Úmrtí roku}} jsou zakomponovány interwiki de, en, es, fr, ko, id, ja, no, simple, sk, sl, sr, vi a zh a některé z nich jsou pak znovu v kategorii zapsány přímo. --Tlusťa 11:34, 26. 2. 2007 (UTC)
Tak pryč s tím. Předpokládám, že u kategorie by to odmazávat bylo složitější a boty by to stejně vracely. --Kavalír Kaviár 11:37, 26. 2. 2007 (UTC)

Těch průšvihů je více. Například některé botanické rody a druhy jsou v některých wikipediích sepsány do 1 článku, což je špatně a dělá to často en, v jiných wikipediích jsou napsány 2 články, jeden o rodu a jeden o druhu, což je vždy dobře, pokud druh obsahuhe více než 1 (reálný) druh, nejpreciznější asi bude de. Když je napsán neoprávněně jeden článek o druhu i rodu, způsobuje to velké zmatky v interwiki, protože např. en:Gagea (srovnej křivatec, křivatec žlutý) nikdo neví, zda se ten článek týká rodu nebo některého druhu. Když kliknete v en:Gagea na en:Gagea lutea, je to redirect na stejný článek. Ještě větší průšvih je třeba en:Galanthus a en:Galanthus nivalis a srovnat se sněženka, sněženka podsněžník. Píšu to sem i proto, že chybnou praxi kdysi někdo zaváděl i do české wikipedie, např. blatouch a blatouch bahenní. Rozhodně nedoporučuji. Don Pedro 11:53, 26. 2. 2007 (UTC)

Pikantnost je třeba konvalinka. Existují totiž 2 pojetí, jedno že se jedná o rod s 1 druhem a několika poddruhy, jiné pojetí považuje poddruhy za druhy. Těžko lze říct, že by jedno z těch pojetí bylo nesprávné. Některé wikipedie, třeba zatím i ta česká konvalinka uznávají rod s 1 druhem, jiní např. Poláci mají jeden článek o rodu a druhy o druhu: pl:Konwalia, pl:Konwalia majowa. Tím vzniká opravdový hokej. Vím, že tento problém nikoho asi zas až tak nezajímá, píšu to sem proto, bayste věděli, že existuje. Don Pedro 12:02, 26. 2. 2007 (UTC)

Ahoj, špatně píšu český tak se hlavně soustředuji na to aby francouzská wikipedia měla co nejvíce informace o Česku a o české kutuře.

S radosti mohu oznámit, že članek o Pražském hradě dostal hvězdu nejlepších članků.

Jestli to někomu zajimá příspívat do překladu Château de Prague do Pražského hradu mne bude jenom potěšením. --Diligent 16:35, 26. 2. 2007 (UTC)

Pekny clanek, gratuluji ;) Jen tak dal! --frettie.net 17:16, 26. 2. 2007 (UTC)
A já ještě upozorním, že je to první článek na francouzské wikipedii o české kultuře, který tuhle hvězdičku. Dostal, takže je to docela významná událost =) Aby bylo víc takových! --Alaiche /alɛʃ/ 22:12, 27. 2. 2007 (UTC)
Moc pěkný článek, ale mám jednu připomínku. Řadit Vladislavský sál a Ludvíkovo křídlo do renesance je nepochybně omyl, to je ještě stále pozdní gotika, přestože tam jsou už použity některé renesanční prvky. Martin Šanda 13:19, 18. 3. 2007 (UTC)

Nestálo by tedka za to to přeložit z fr do cs? Náš článek je bohužel nic moc :( Dal bych se do toho, ale moje fr stačí tak na to, abych se zeptal, jestli mluví en :)) --Chmee2 11:39, 4. 3. 2007 (UTC)

Překlady podle mého názoru nejsou dobrým nápadem. Protože se nesnižuje množství chyb. Naopak zůstává stejné, resp. roste.--Juan de Vojníkov 15:33, 18. 3. 2007 (UTC)
Otázka do pranice... Pokud autor použije relevantní literaturu a orientuje se v daném oboru, tak je lepší napsat článek od základu, protože si tak bude naprosto jist tím, co na stránku píše a pokud je uváděná literatura v češtině, nebo alespoň v Čechách dosažitelná, tak je to přínos i pro ostatní, a je to mj. i ověřitelnější. Pokud se ten člověk v oboru moc neorientuje a informace hledá kdoví kde, tak je překlad jednoznačně lepší řešení. Takže případ od případu a člověk od člověka... Martin Šanda 16:59, 18. 3. 2007 (UTC)
Ten francouzský text je natolik dobře ozdrojovaný, že nemá cenu dávat si celou práci znova a bát se článek překládat. Rád bych se na to vrhnul, ale zatím mi nezbývá čas. Tak snad... do měsíce. --Alaiche /alɛʃ/ 16:48, 18. 3. 2007 (UTC)
Jestli to někdo přeloží, tak se zlobit nebudu. Chyby zkontrolovat nedokážu, protože neumím francouzsky. Takže jsem zaznamenal pouze tu jedinou, která je vidět na první pohled (Tu ovšem lze snadno opravit). Pražský hrad ovšem potřebuje také doplnit řadu podstránek. Starý královský palác je copyvio, Bazilika svatého Jiří je slušná stránka, ale ještě by snesla nějaké rozšíření. Nemáme nic o Jiřském klášteře, o purkrabství, o bývalém Rožmberském paláci, o Lobkovickém paláci o Kapli všech svatých atd. atp. Článek o katedrále je zoufale nedostatečný, pokud jde o stavební dějiny a popis (na což si pravda v nejbližší době brousím zuby)... Martin Šanda 22:06, 18. 3. 2007 (UTC)
To už by jsme rovnou mohli založit WikiProjekt Pražský Hrad. Ono je to dostatečně obsáhlé téma.--Juan de Vojníkov 09:16, 19. 3. 2007 (UTC)
Opravdu moc hezky zpracováno. --Zcapek 13:43, 23. 3. 2007 (UTC)

Kategorizace[editovat | editovat zdroj]

Narazil jsem na jeden problém u obecného pojetí kategorizace. Kolem kategorizace sice existuje několik projektových stránek, ale všechny se zdají být mrtvé (viz Wikipedie:Kategorizace#Diskuse a projekty), takže nevím, kam lépe dotaz umístit. (Asi by bylo nejlepší nějak resuscitovat, reformátovat a uklidit Wikipedie:WikiProjekt Kategorizace a následně pokračovat se zájemci tam, ale nějak se mi to zdá jako spousta práce, do které se mi teď hned nechce… Také si nejsem příliš jist formou.)

K věci: existuje několik konceptů kategorizace, které mají každý svá pro i proti. Mně osobně se jako obecně nejpřijatelnější zdá množinový přístup, ve kterém by členství v kategorii mělo být tranzitivní, pokud je článek A v kategorii X, která je podkategorií kategorie Y, pak by mělo být možno vyjádřit „A je X“, ale také „A je Y“. (Karel Gott je český zpěvák, Karel Gott je ale také Čech.) To je ale jen můj názor, přičemž jsem ochoten akceptovat výhody i jiných konceptů.

Je však jedna vlastnost, kterou vyžaduji u každého kategorizačního systému: výsledný graf musí být acyklický. Nedokážu najít žádnou užitečnou vlastnost, kterou by kategorizace obsahující cykly vykazovala (zcela se tím stírá smysl podkategorií). Přesto však k cyklům v kategoriích dochází a to tak, že lze debatovat o správném řešení. Podívejme se na seznam všech aktuálně existujících cyklů na české Wikipedii:

Nějaké názory, komentáře, případně dobrovolníci k resuscitaci wikiprojektu kategorizace?

--Mormegil 15:41, 27. 2. 2007 (UTC)

Komentář: Jestli máme těch cyklů tak málo, tak je to ještě dobrý - čekal bych víc vzhledem k tomu jak živelně se tu kategorizuje. Ta věda v předpovídání má vážně smysl, vzhledem k obsahu kategorie předpovídání bych spíš vyhodil předpovídání z času ... jenže kam pak s ním ... -- Hkmaly 23:07, 27. 2. 2007 (UTC)
Určitá skupina problémů vychází z otázky, jestli z hlediska Wikipedie je prvotní věda, a svět bude rozškatulkovaný do oborů vědy, nebo jestli prvotní je svět, a věda je jedním ze způsobů jeho zkoumání. To je podstatný problém pěti z šesti uvedených příkladů, a to je problém, který asi každého musí trknout už při pohledu na top kategorie. Patří numizmatika pod peníze, nebo peníze pod numizmatiku? Zbylý první případ vychází z dvojího významu spojení "Velká Británie". Takže v tomto případě by diskuse mohla být přehlednější než obvykle, protože jde o dva velmi konkrétní typy případů, nikoliv o princip kategorizace jako takové.
Podíváme-li se na hlavní stranu, zjistíme, že u předmětů přírodních věd máme na "top" úrovni názvy oborů, u témat společnosti, společenských věd, technologií, lidských činností atd. máme na "top" úrovni naopak věcná témata, tedy kategorizace jde tak trochu opačným směrem (a přísahám, že to tak na Wikipedii bylo, ještě než jsem ji začal editovat také já!). A pochopitelně pak jsou mezní oblasti, kde se uplatňují oba směry současně.
Určitě má smysl vyhledávat, kde k takovému cyklu dochází, a systémově i konkrétně se zamýšlet, jestli nejde o nějaký zbytečný, matoucí zádrhel. V mnoha případech toto zamyšlení může pomoci ke zjednodušení a "zlogičtění" struktury.
Na druhou stranu je nutno připomenout, že NENÍ ÚČELEM kategorizace, aby tvořila čistý hierarchický strom, v němž v každém případě lze přesně určit, kde je nahoře a kde dole. Účelem dokonce aní není, aby v kategorii náhodou nebylo zařazeno mimochodem také něco, co do ní doslovně vzato nepatří. Účelem je, aby v příslušné kategorii ten i onen čtenář určitě našel vše, co by v ní mohl hledat. Kvůli tomu se vyplatí mít pro oba významy spojení Velká Británie jednu společnou kategorii – není to nelogické, ale vyžaduje to větší schopnost strukturovaného myšlení pro editory a naopak je to jednodušší a přívětivější pro uživatele. Oproti kategorizaci v papírových kartotékách má internetová kategorizace tu výhodu, že může uplatňovat více principů souběžně. To znamená, že nemusí být důsledně "stromová", ale ji tak trochu síťová, a to v tom smyslu, že někdy jedna logická větev (linie) kategorizace vedoucí "shora dolů" se může v některém místě potkat s jinou linií, která tam zrovna vede "zdola nahoru".
Přirovnal bych to třeba k síti MHD. Tramvaje i lidé v nich obvykle jezdí odněkud někam. Koleje tak také vedou. Teoreticky je možné, že nějaká tramvaj začne po kolejích objíždět jeden blok domů pořád dokola. Nebo že některý cestující bude jezdit pořád tam a zpátky mezi dvěma stanicemi. To, že to je možné, ale nečiní celou síť MHD nelogickou! Normální cestující existence takové možnosti ani nedráždí, ani jim nevadí. Prostě jí nevyužijí a zároveň chápou, že není třeba žádný kolejový oblouk ani linku rušit jen kvůli tomu, aby se této možnosti zamezilo. A dokonce, ač například z mnoha částí Prahy v zásadě lidé jezdí "do centra" nebo "z centra" a toto je pro ně i pro dopravce jeden ze základních směrů orientace, v některých ojedinělých místech jede jedna linka "do centra" z jedné strany ulice a jiná z protilehlé, opačným směrem. Pro cestující je to sice nepraktické, ale většinou chápou, že k tomu jsou nějaké místní dopravní důvody.
Podobně: pokud se někdo z kategorie Numizmatika dostane do kategorie Peníze, možná tam mezi mnoha dalšími věcmi také také obsaženou kategorii Numizmatika, ale pokud je při smyslech, jistě do ní nebude pokračovat ani na ni nebude klikat. Hodit by se tam ovšem mohla někomu jinému, kdo se do kategorie Peníze dostal zcela jinudy.
Cykly jsou hrubou chybou u redirektů. Byly by hrubou chybou také v případě, když by nějaká šablona či podstránka byla vložena sama v sobě. Ale v kategorizaci hypotetická existence cyklu obecně vadit nemusí, protože ve skutečnosti většinou nejde o cyklus, ale o křížení (sejití a opětovný rozchod) dvou různých logických linií. --ŠJů 00:15, 28. 2. 2007 (UTC)

Kategorizace redirektů do běžných kategorií[editovat | editovat zdroj]

Setkal jsem se tu s novým nápadem kolegy Šjů využít redirektů ke kategorizaci stránek pod jinými názvy než jaké běžně nesou. Nejde o technickou kategorizaci redirektů, ale o jejich zařazování do běžných, "čtenářských" kategorií, které s údržbou nemají nic společného. Příkladem kategorie, která má asi obsahovat tyto redirekty, je Kategorie:Železniční tratě v Česku podle čísel a příslušný redirekt je Trať 160. Našel jsem i jakousi diskusi na enwiki na podobné téma. Zmíněná kategorizace má nevýhodu, že se články chovají jinak, než by čtenář očekával, nejsou zařazeny v kategorii, z níž přišel. Vzhledem k této nedokonalosti, neintuitivnosti a práci, kterou taková kategorizace stojí, bych chtěl dát na zvážení, zda potřebu uspořádat články podle nějakého kritéria v podobných případech neuspokojovat raději seznamy. --Beren 05:41, 28. 2. 2007 (UTC)

V tomto případě jsem k tomu názoru došel nakonec taky, už je vytvořen Seznam železničních tratí v Česku a tu kategorii jsem vyprázdnil a dal k rychlému smazání. Obecně ale samozřejmě je mnoho případů, kdy je vhodné některé, zejména nesynonymní redirekty zařazovat do čtenářských kategorií, do nichž se cílový článek nehodí. Už jsem to v projektu kategorizace navrhl a koneckonců z přehledu tzv. "nestandardních" redirektů je zřejmé, že nejsem v tomto názoru zdaleka osamocen, ale zatím na to v diskusi nějak nikdo nereagoval. --ŠJů 06:06, 28. 2. 2007 (UTC)
Přesně něco takového jsem chtěl navrhnout u Kategorie:Zkratky. Nedávno byl například článek IP protokol přidán do kategorie Zkratky, což je podle mě nesmysl: „IP protokol“ není zkratka, je to název, ve kterém je zkratka. Ta zkratka (IP) ale už v kategorii Zkratky je. Pokud ale tento případ zobecníme, najdeme třeba zkratky typu OSN, které jsou přesměrováním na příslušný článek. Řadit článek Organizace spojených národů mezi zkratky snad nenapadne nikoho (viz též Pour féliciter v kategorii Zkratky, což je ale jenom důsledek přesunu bez opravy kategorizace), ale mít v kategorii Zkratky zařazeno i OSN by IMHO bylo vhodné. Takže bych navrhnul přesměrování ze zkratek na odpovídající článek zařazovat do kategorie Zkratky. Tím by bylo zajištěno, že všechny zkratky, k nimž máme článek, by byly v kategorii Zkratky (a nebylo by tam nic jiného, tedy ani IP protokol, AAA protokol, GNU General Public License apod., jediným „nejednotným“ pojmenováním by tam byl rozlišovač „(rozcestník)“ na několika zkratkách, pro které existuje výrazný první význam; v takovém případě by se případný redirekt z primárního významu nekategorizoval, je ale otázkou, zda taková situace vůbec nastává a má nastávat). (Okrajově související věcí je (pro mě poněkud schizofrenní) existence oddělených kategorií Zkratky a Značky, ale to se asi nepatří.)
--Mormegil 09:39, 28. 2. 2007 (UTC)
Pár desítkami zkratkových redirektů jsem do kategorie Zkratky přispěl a nedivil bych se, kdyby mi to někdo začal předhazovat jako troufalost a chybu, jak je tu zvykem při každém pokusu s něčím hnout, zejména v kategorizaci. Řazení redirektů do kategorie beru v tomto případě také jako přechodné či nouzové řešení, možná by bylo lepší z toho dělat "pahýly rozcestníků" odkazující zatím na jediný článek, ale určitě počítat s tím, že z kteréhokoliv přesměrování se rozcestník v budoucnu může stát. Ještě je třeba počítat s kategoriemi typu Kategorie:Rozcestníky - 2 znaky – mají být podkategoriemi kategorie Zkratky? Dokud to není rozcestník, tak mi nijak zvlášť nevadí, když se mezi zkratkami objeví i název článku, který má zkratku na začátku – dořešení stačí odložit na tehdy, až se objeví jiný význam téže zkratky a vznikne rozcestník. Kategorie Zkratky a značky bych také nějak reorganizoval, ale jak? Zkratka je druh značky a některé písemné značky jsou druhem zkratky. A mezi značkami chybí fůra dalších věcí jako turistické značky, dopravní značky, výrobní značky (automobilů, piva atd.), zatím v ní jsou vlastně jen zkratky. --ŠJů 01:20, 1. 3. 2007 (UTC)

@Šjů: Na vaše aktivity v oblasti v oblasti zkratek jsem již byl upozorněn dříve, možná byly troufalé, ale já bych spíše řekl odvážné. Iniciativu, která prospěje čtenáři, lze jen chválit. Pokud jsem zde uplatnil námitku, pak jen proto, že v konkrétním případě tratí se zdálo, že stejného výsledku lze dosáhnout méně pracným a standardnějším způsobem. Co se týká "pahýlů rozcestníků" s jediným významem, tam je rozhodně lepší vaše řešení s redirektem (nebudeme čtenáře nutit ke zbytečnéu klikání). Kategorie:Rozcestníky - 2 znaky bych v kategorii Zkratky ponechal. --Beren 03:00, 1. 3. 2007 (UTC)

Článek o wikipedii[editovat | editovat zdroj]

Dnes vyšel v mfdnes článek o wikipedii, http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=050&r=ze_svetaa&c=694355 Celý se však týká spíše anglické verze, o tom že existuje i verze česká jsem tam zmínku nenašel. Don Pedro 12:04, 28. 2. 2007 (UTC)

Ten bulvární styl a informační plochost nestojí ani za přečtení. --Alaiche /alɛʃ/ 12:34, 28. 2. 2007 (UTC)
Hmm... že jsem to četl... A douška na závěr: Toto je jeden z mála článku v rubrice, který se zcela obešel bez pomoci Wikipedie. To si ta čísla tahal z prstu? Prostě další článek, který vnzikl pouze pro to, aby redaktor vykázal nějakou činnost.--PaD 13:14, 28. 2. 2007 (UTC)
Tak to autor lže. Jak jinak by věděl, že včera v 16 hodin a 40 minut obsahovala její anglická verze celkem 1 660 912 článků? ;) --Ragimiri 15:15, 28. 2. 2007 (UTC)

Vsadil bych se, že to skoro celé odněkud opsal a jen přeložil. Dívali jste se někdo, jestli ten počet článků není několik týdnů starý? --ŠJů 00:37, 1. 3. 2007 (UTC)

Nový taxobox[editovat | editovat zdroj]

Bahnička

bahnička mokřadní (Eleocharis palustris) - na obr. vlevo
Taxonomické zařazení
{{Taxobox metařádek}}{{Taxobox metařádek}}{{Taxobox metařádek}}{{Taxobox metařádek}}{{Taxobox metařádek}}
Rod
Eleocharis - bahnička
R. Br., 1810.
Druhy rostoucí v ČR

(Roth) R. et Sch.)

(L.) R. et Sch.)

(F.X. Hartman) O. Schwarz)

(Link.) Schult.)

(L.) R. et Sch.)

(Lindb. fil.) Lindb. fil.)

Jak číst taxoboxBahnička
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádšáchorotvaré (Cyperales)
Čeleďšáchorovité (Cyperaceae)
Juss.
Rodbahnička (Eleocharis)
R. Br.
Druhy rostoucí v ČR

(Roth) R. et Sch.)

(L.) R. et Sch.)

(F.X. Hartman) O. Schwarz)

(Link.) Schult.)

(L.) R. et Sch.)

(Lindb. fil.) Lindb. fil.)

Nyní byl vymyšlen nový taxobox. Ale mnoho organismů má pořád starý, jsou jich stovky možná tisíce. Teď tam naskočila ikona o zastaralosti šablony. Chtěl bych se zeptat, kdo to bude měnit za nové taxoboxy, kdy, a zda by to neuměl nějaký robot. Mě se do toho ručně nechce, nové budu zakládat už s novým taxoboxem. Don Pedro 21:44, 1. 3. 2007 (UTC)

Přimlouvám se za robota, navíc teď máme ve stovkách článků výstražný trojúhelník, což mi nepřijde moc v pořádku. Je to informace potřebná pro editory, ale pro čtenáře je k ničemu. Pokud to změní robot, tak by se to vyřešilo rychle, ale jestli to budem dělat ručně, bude to tam viset hodně dlouho ... --Karakal 22:00, 1. 3. 2007 (UTC)

Otázky na nový taxobox[editovat | editovat zdroj]

Dělám první experimenty s robotem, který by překlopil staré taxoboxy na nové taxoboxy. Mám nějaké otázky

 • jak se promítnout do nového taxoboxu informace z původního {{Taxobox spodní}}?
 • jak se promítnout do nového taxoboxu informace z původního {{Taxobox druhotné dělení}}?
 • mohu zahodit informace ze šablony {{Taxobox začátek členění}}?
 • mohu zahodit informace ze šablony {{Taxobox konec členění}}?
 • mohu zahodit informace ze šablony {{Taxobox druh-n}}?
 • jak přetransformovat údaj status ze {Šablona|Taxobox status}}?
 • jak se promítnout do nového taxoboxu informace z původního {{Taxobox binomická sekce}}?
  • obvykle je tam binomické jméno a kdo a kdy to popsal
  • jak se vypořádat z ostatními informacemi (např. mapka výskytu apod.) --Pastorius 14:45, 2. 3. 2007 (UTC)

Bohužel v tom neporadím, protože moje znalosti programování na to nestačí. Je tam potřeba jenom formálně přepsat všechny údaje,které jsou uvedeny. Někdy jsou za druhotným členěním soupisy rodů nebo druhů, ty je potřeba také přepsat. U některých taxoboxů nejsou. Don Pedro 15:13, 2. 3. 2007 (UTC)

To není dotaz na programování. Mohl by jste (nebo někdo jiný) třeba vzít nějaký článek s hodně informacemi ve starých taxoboxech a napsat jak by pro něj měla být vyplněna nová šablona ? -- Hkmaly 11:57, 3. 3. 2007 (UTC)

Tak dobře, dávám příklad. U živočichů to bude podobné, jenom místo oddělení tam je kmen. Don Pedro 12:40, 3. 3. 2007 (UTC)

1) Příklady a dokumentace viz Wikipedie:WikiProjekt Klasifikace biologie/Taxobox
2) Připomínky očemkáváme tamtéž, tzn Diskuse k Wikipedii:WikiProjekt Klasifikace biologie/Taxobox
3) Šablona:Taxobox status nelze převést automaticky. Je nutné to zkontrolovat (protože tam jsou chyby) a doplnit citaci z IUCN. --snek01 13:56, 4. 3. 2007 (UTC)
4) Zastaralý taxobox se pozná podle toho, že nemá vpravo nahoře modré „i“. Nový taxobox má ikonu „i“. Čtenářům se vykřičníky zobrazovat nemají. Kdo by je chtěl taxoboxy měnit tak si je najde pomocí funkce „Odkazuje sem“. http://cs.wikipedia.org/wiki/Speciální:Whatlinkshere/Šablona:Taxobox_začátek --snek01 14:12, 4. 3. 2007 (UTC)

Lira/Lyra/Libra[editovat | editovat zdroj]

Pojmy a rozcestníky Lira, Libra a Lyra jsou trochu pomíchané resp. naopak, nevedou na alternativní pojmy. Sám nevím, jak to vyřešit. -jkb- (cs.source) 15:01, 2. 3. 2007 (UTC)

Mě se to zdá jasné. Žádný problém nevidím.--Juan de Vojníkov 15:03, 2. 3. 2007 (UTC)

Není to jednotné. Nehledě na to, že u Lira se dostanu na rozcestník na různé měny s názvem lira, a u Libra mohu jen na článek o měně, ne na jednotlivé měny, tak když si kliknu na Lira nebo Lyra, tak se mi ukáže Lyra (souhvězdí), přes Libra se ale dostanu zas na Váhy (souhvězdí) (aniž bych tam pak zas měl možnost dovědět se něco o tom druhém). -jkb- (cs.source) 15:12, 2. 3. 2007 (UTC)

Jo aháááááááááá, už to vidím. Tobě jde o to že rozcestník Libra odkazuje na rozcestník Libra (měna). No já bych to sloučil a zredukoval.--Juan de Vojníkov 15:35, 2. 3. 2007 (UTC)
Trochu nechapu co chces, muzes napsat co by sis predstavoval, ze by to melo delat? Me to take prijde OK. Dik --Vrba 15:20, 2. 3. 2007 (UTC)

No, jedná se o tři pojmy, které jsou (ne ve všech svých významech ale někdy) k sobě alternativní (či synonymní) resp. také zaměnitelné. Viz výše: hledám-li souhvězdí, tak se mi může stát, že najdu to co jsem nehledal a dívám se jak blbec do roury (= německé řečení) - to při záměně Libra a Lyra. Lyra a Lira jsou ovšem též zaměnitelné, když se spletu pravopis. A Lira a Libra jsou např. u měn zas synonymní... Schází prostě rozumné prolinkování. To co mne napadlo by tu ovšem v důsledku striktních rozcestníkovatelů dlouho nevydrželo: buď všude udělat linky na ostatní rozcestníky, nebo udělat rozcestník pouze jeden pro všechny tři pojmy - a z toho zbytku na tento jen redirectovat. Vážně nevím, je to taková malá výjimka. -jkb- (cs.source) 15:47, 2. 3. 2007 (UTC)

Osobně si myslím, že to chce získat podporu (a na tu se pak odkazovat když to někdo smaže) a poté nasadit ono prolinkování (všude linky na ostatní rozcestníky). Při použití {{Možná hledáte}} by to snad až tak velké protesty nevzbudilo ... -- Hkmaly 11:53, 3. 3. 2007 (UTC)
Pokud jste proti mazání, tak na vrhuji - Libra (měna) převést na seznam.--Juan de Vojníkov 13:40, 4. 3. 2007 (UTC)

Marně zkouším RSS připojení, funguje nyní? LadaR Tak jsem to našel, jak to zachytit. Je to podivná adresa http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:Recentchanges&feed=rss a pak to funguje. Kdo může, tak by mohl nastavit na Hlavní stranu, že....

Propagace hudebních festivalů[editovat | editovat zdroj]

viz http:// (SEO konzultanti) www. (skončí) madcow.cz (v pekle) /vzorek/?p=42


Pan Bureš na svém blogu doporučuje využít Wikipedii k propagaci neziskových akcí, konkrétně on sám svému zákazníkovi doporučuje napsat článek o vlastním festivalu a i o skupinách, kterých se účastní. Takže by asi bylo dobré podrobněji sledovat, co nového v této oblasti vznikná.

Bohužel trefná poznámka je, že i některé existující stránky v této kategorii vypadají asi tak, jako by je napsal organizátor festivalu (viz Zámostí (festival)) --Wikimol 17:43, 3. 3. 2007 (UTC)

Osobně si myslím, že bychom se měli soustředit spíš na obsah článků než na jejich autora. Rozhodně je lepší, pokud pořadatel neziskového festivalu bude doplňovat stránky o kapelách než když do wikipedie bude komerční firma kopírovat PR články. -- Hkmaly 17:54, 3. 3. 2007 (UTC)
Když budou ty PR články public domain a nebudou ješitné, tak ať jich sem kopírují co nejvíc! -- Okino 17:59, 3. 3. 2007 (UTC)
Jistěže jde o obsah. Problémem je, že ty články často porušují nezaujatý úhel pohledu, encyklopedická významnost je malá, takže kromě zainteresovaného autora téma nezajímá žádného dalšího uživatele, články mohou být založené hlavní na vlastních dojmech a zkušenostech a proto těžko ověřitelné, a autorům takových článků dělá potíže encyklopedický styl.
Ostatně, konkrétní příklad máte na Zámostí (festival), porušuje to všechno od NPOV přes ověřitelnost po styl. A alternativy co s tím?
 • Nechat být. To znamená, na to, že se snažíme tvořit důvěryhodný zdroj nezaujatých informací, rezignovat.
 • Přepsat. Práce s tím spojená pravděpodobně převyšuje úsilí hlavního autora na vytvoření textu. Kdyby se propagační text v článku neobjevil, pravděpodobně by stejné množství práce mohlo být využité na něco zajímavějšího.
 • Revertovat. Wikipoliticky nepřijatelné.
--Wikimol 18:53, 3. 3. 2007 (UTC)
A co ověsit šablonama jak vánoční stromeček a doufat, že autor alespoň některé ze stížností vyřeší ? Kromě toho ty šablony varují čtenáře. -- Hkmaly 20:17, 3. 3. 2007 (UTC)
Já bych se nato díval pozitivně. Když někdo napíše takovýhle článek mohou se vyskytnout jeho návštěvníci, kteří ho přežvýkají. Na druhou stranu je to práce navíc pro patrolu, ten článek nějakým způsobem zkontrolovat (zjistit NPOV, wikifykaci a tak.).--Juan de Vojníkov 13:44, 4. 3. 2007 (UTC)

Šablony v podpisech[editovat | editovat zdroj]

Všiml jsem si nešvaru vkládání vlastních šablon do diskusních stránek jako podpisů, ačkoliv je to zapovězeno na příslušné stránce v Nastavení (je tam tučně věta „Nepoužívejte obrázky, externí odkazy a šablony.“). Pokud se šablona musí vyhodnocovat při každé editaci stránky, tak je to stálá zátěž serverů navíc. Pokud někdo šablonu změní, musí servery přegenerovat veškeré stránky, na kterých je. Podle zkušeností z enwiki jsou podobné šablony navíc nepříjemným cílem vandalů. Viz en:Wikipedia:Sign_your_posts_on_talk_pages#Transclusion_of_templates. Neměli bychom to také omezit? Všiml jsem si, že to používají přinejmenším následující wikipedisté (řazeno abecedně, číslo je počet stránek obsahujících šablonu):

Podpisové šablony má ještě mnoho dalších lidí, ale ti je nevkládají nerozbalené (tj. používají je např. pomocí „subst“, což nevadí.). Prosím nečerpejme výkon serverů bez užitku, není to nevyčerpatelný zdroj a jeho udržování na rozumné výši stojí nemalé prostředky. --Beren 21:54, 3. 3. 2007 (UTC)

Díky, Berene, za připomínku, připojím se k ní s výzvou, aby wikipedisté zvážili, zda je vůbec nutné mít přehnaně pestrobarevné a všelijak kreativně formátované podpisy (extrémem je podpis UP3). Při běžném čtení diskuse takové podpisy odpoutávají pozornost čtenářů od vlastního textu, při čtení přes diffy se v HTML kódech substovaných podpisů pro změnu občas „ztratí“ část příspěvku a navíc se zbytečně ukládá větší množství dat do databáze.
Hypotetický příklad: Na určité stránce spolu vášnivě diskutují dva wikipedisté, každý z nich 10× uloží svůj podepsaný příspěvek. Po skončení debaty bude v databázi 20 verzí stránky, na nichž bude celkem 210 podpisů. Pokud budou oba podpisy o 150 bajtů delší než defaultní, je to hned o 30 kB vic. --Milda 22:49, 3. 3. 2007 (UTC)
Já už ho nepoužívám. Ale když jsem začal používat barevný podpis, nevkládal jsem ho takhle šablonou vědom si toho, že se to nemá dělat, jenže pak mi někdo (dohledat kdo by asi nebylo jednoduché, i když... vlastně to bude asi v archivu mojí diskuze, zkusím se kouknout) poradil, že mnou vložený podpis je příliš dlouhý a ať to radši vyřeším šablonou, tak jsem se vykašlal na to, že se to nemá, a udělal to tak. Zanatic 23:11, 3. 3. 2007 (UTC)
Tak to byl Mormegil, kdo mi dal impulz ke změně, ale ne, abych použil šablonu, nicméně v podobném čase tu musel někdo někomu radit, ať ji použije, protože jsem si skoro jist, že jsem se k tomu odhodlal, až když to tu někdo doporučil. Zanatic 23:29, 3. 3. 2007 (UTC)
To je pravda. Tyhle podpisy každého jenom otravují, já bych to z toho nastavení zakázal... Nebo alespoň bych zakázal ty různý odstíny kde převažují FF a 00... barvy jsou sice hezké a potřebné, nemělo by se to ale přehánět. EN wiki by měla sloužit jako pěkný odstrašující příklad. --Aktron (d|p) 23:16, 3. 3. 2007 (UTC)
Obávám se, že en wiki slouží jako krásná inspirace.--PaD 23:28, 3. 3. 2007 (UTC)
Hmm, to je to nejhorší. Ono ale nešvary jsou rozšířené i na menších projektech (bs.), my jsme na tom zatím ještě dobře. To ovšem neznamená že usneme na vavřínech. Jako řešení bych viděl barevené podopisy pokud už, tak jedině jednou barvou a bez tučného textu. --Aktron (d|p) 23:30, 3. 3. 2007 (UTC)

Myslíte, že by bylo užitečné, kdybych požádal někoho, kdo provozuje bota, aby nahradil všechny moje podpisy šablonou za normální? Zanatic 09:18, 4. 3. 2007 (UTC)

Nestačilo by tu šablonu všude substovat ? -- Hkmaly 11:09, 4. 3. 2007 (UTC)
To je celkem jedno. Stejně by se to muselo udělat botem. Zanatic 11:12, 4. 3. 2007 (UTC)
Chtěl jsem naznačit, že by sis to měl rozmyslet než to někdo udělá ...
Co se týče délky a divokých barev, myslím že by pomohla nějaká krátká wikisyntax na základní barvy. Tím by se podpisy mohly zkrátit (<span style="color:#FF00FF"> je dost dlouhé) a navíc by přitom šlo omezit barevný rozsah na "schválené" barvy ... -- Hkmaly 11:16, 4. 3. 2007 (UTC)
Já rozhodně preferuju vložení obyčejného podpisu a tady to prezentuju jako nápad a co na něj ostatní, ne jako žádost, takže detaily tu řešit nechci. Zanatic 11:20, 4. 3. 2007 (UTC)

Domnívám se, že je mnohem lepší vkládat podpis šablonou před dlouhým, nesrozumitelným řetězcem různých <spin>ů a <div>ů, které editování textu nikterak neusnadňují. A také, AFAIK, stránky jsou nacachované, ne??? Takže se všechny šablony vloží jen jednou do cache a potom forwardují z cache už rozbalené.. Nebo se mýlím? --Aeromix 12:22, 4. 3. 2007 (UTC)

Tak. Jsem spíše proti syntakticky složitým podpisům, ale pokud už se bez nich nekdo necítí dost pestrý, preferuji šablonu. Editovat nepřehlednou stránku, v níž je vložený půlstránkový podpis, je epříjemné. Zátěž serveru je podle mne z tohoto pohledu až druhotný problém. --Postrach 12:37, 4. 3. 2007 (UTC)

Z tímto příspěvkem se zcela ztotožuňuji.--Juan de Vojníkov 13:45, 4. 3. 2007 (UTC)
Druhotný? Tušíte, kolik zbytečných dotazů do databáze navíc stojí editování či vygenerování takové stránky? Když jde o jeden podpis, dá se nad tím mávnout rukou, ale na diskusních stránkách je těch podpisů víc. Cache samozřejmě slouží k tomu, aby situace nebyla neúnosná, nicméně i nacachované stránky jednou za čas expirují a samozřejmě se přegenerovávají při změnách a to jak změnách šablon, tak stránky samotné. Pokud někdo rozeseje svůj šablonový podpis do několika stovek stránek, generuje nezanedbatelnou zátěž při jakékoliv další editaci těchto stránek (nehledě na extrémní případ, je-li změněna šablona samotná). Vývojáři zas tak často neoznačují něco za zbytečné užírání výkonu. Vám vyhovuje, když je wiki pomalá? Prospívá její pomalost čtenářům? Myslíte, že finanční přispěvatelé dávají peníze na nové servery, aby někdo měl efektní podpisy? Ovšemže ne. Jinak půlstránkový podpis je podle mě rovněž nepřijatelný, přečtěte si doporučení na enwiki. --Beren 21:11, 4. 3. 2007 (UTC)
Osobně preferuji Wikipedii o pár milisekund pomalejší a barevnou než o pár milisekund rychlejší a černobílou... Pokud to je takový problém, proč možnost vkládání šablon do podpisů není zamezena par mediawiki? --Aeromix 14:18, 5. 3. 2007 (UTC)
No jo, pár milisekund u každého podpisu na každé takové stránce, a když se sejde více lidí s takovými podpisy, dohromady jsou z toho sekundy. Per mediawiki se omezují věci málokdy, jednak to stojí práci vývojářů a jednak se takto tvrdě omezuje co nejméně věcí, jen způsobuje-li něco okamžitý problém, což není případ podpisů. --Beren 14:40, 5. 3. 2007 (UTC)
Takže si ho nechám nahradit… Zanatic 21:13, 4. 3. 2007 (UTC)

Jednodomý etc...[editovat | editovat zdroj]

Opravdu potřebujeme redirekty typu jednodomý, dvoudomá a podobně? 213.29.96.163 12:09, 4. 3. 2007 (UTC)

Tyto redirecty opravdu nepotřebujeme, zvlášť když nejsou v jednotném čísle. Jdu je smazat. --Japo ¿ 12:18, 4. 3. 2007 (UTC)

Zneužívání práv Luďkem a Chmee2[editovat | editovat zdroj]

Diskuse byla přesunuta (z důvodu přehlednosti této stránky a vědomím, že bude rozsáhlá) na místo kam IMHO patří a hlavně, kde se bude moci plne rozvinout, aniž by se čemukoli pletla. Závěry z ní jsou samozřejmě stejně platné jakoby byla zde. Naleznete ji Wikipedie:Pod lípou (v rohu) pod stejným názvem. Děkuji za pochopení --Vrba 22:52, 5. 3. 2007 (UTC)

Označování zastaralých šablon[editovat | editovat zdroj]

Rád bych zde otevřel téma označování zastaralých šablon a s tím souvisejících úkonů. Bylo by vhodné dojít k nějakému konsensu, jejž by bylo dobré potom také dodržovat.

Následující diskuse byla přenesena z diskusní stránky uživatele Pastorius.

Hele delals nejake zmeny tady a ono to ted hazi clanky do Kategorie:Zastaralé šablony, coz je nezadouci. Prozatimne jsem to rv, do verze pred Tebou, nerozumim sablonam a ani se nechci dostat do nejakeho stretu na toto tema, protoze o nem prd vim. Klidne me revertni zpatky a pak to oprav, ale takhle je to nefcni a nedela to to co ma. Dik za opravu, ja fakt nevim co s tim je a proc to dela. --Vrba 23:40, 6. 3. 2007 (UTC)

Revertnul jsem to zpět, neboť tvá úprava měla fatální důsledky.

 • stará šablona fungovala tak, že pokud se zastaralá šablona použila, namísto ní se objevil ten příšerný nápis a uživatel ihned věděl, že použil špatnou šablonu
 • před několika dny zastarala šablona {{Taxobox začátek}} a mnoho dalších, neboť existuje nová šablona {{Taxobox}}. Problém je v tom, že teď musíme těch několik tisíc výskytů přepsat.
 • pokud bychom nechali starou funkčnost, těžce bychom poničili několik tisíc článků
 • článků je mnoho a nejsme schopni to udělat tak rychle jak bychom chtěli
 • Proto je upozornění méně nápadné. Namísto výrazného textu je nad článkem malá značka s vykřičníkem a článek je zařazen do kategorie Zastaralé šablony. Pokud vadí název kategorie, můžeme dát jinou, ale články musíme mít zařazené v nějaké kategorii. Bez toho nejsme schopni články hledat a přepisovat je s použitím nové šablony. Viz také Wikipedie:Zastaralá šablona.

Co konkrétně je nežádoucí? --Pastorius 00:27, 7. 3. 2007 (UTC)

Aby se ty clanky cpaly do kategorie zastarala sablona. Tam maji byt jenom sablony, kterych se to tyka, protoze jinak se s tou kat neda pracovat.. --Vrba 00:43, 7. 3. 2007 (UTC)

 1. Pokud byste místo nevhodného (v tomto případě dokonce chybného) {{Zastaralá šablona}} do těch šablon starých taxoboxů vložil správné <noinclude>{{Zastaralá šablona}}</noinclude>, nemusel jste {{Zastaralá šablona}} vůbec upravovat.
 2. Cpát články obsahující zastaralou šablonu do nějaké speciální kategorie není vůbec zapotřebí. Použitím jednoduchého vestavěného nástroje zjistíte, co potřebujete.

Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 00:52, 7. 3. 2007 (UTC)

Nikoliv. Chtěl jsem, aby tato informace byla přímo v článku - šablona vkládá ikonu s upozorněním na horní lištu. Vaše navrhované řešení je možné, ale nikoliv jediné správné. Navrhuji proto články, které obsahují zastaralou šablonu zařadit do samostatné kategorie. Co vy na to? --Pastorius 06:38, 7. 3. 2007 (UTC)

Konec přenesené diskuse
 1. Nepotřebnost kategorizace článků používajících zastaralou šablonu jsem vysvětlil výše. Pokud byste přesto na té kategorii trval, nelze do ní řadit pomocí {{Zastaralá šablona}}, neboť je to technicky neproveditelné korektně.
 2. K informaci přímo v článku: Panuje na toto téma konsensus? Pokud si dobře pamatuji, obecnou tendencí je údržbářské věci upozaďovat. (Připomínám, že se nijak nevyjadřuji k vhodnosti či nevhodnosti.) Každopádně současné provedení "informace v článku" je chybné - a) způsobuje invalidnost některých stránek; b) pravý horní roh je příliš exponované místo (souřadnice, dobré články, nejlepší články, zámky), může tedy docházet k překrývání jednotlivých symbolů; c) vlastní kód šablony (obzvláště vkládaná část) je velmi špatný.

Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 13:08, 7. 3. 2007 (UTC)

Návrh technického řešení[editovat | editovat zdroj]

Osobně nejsem přesvědčen o tom, že je potřeba označovat články, když už je nepoužitá šablona (vizte vodítka k používání níže) označena a na editora v případě potřeby vyskočí při náhledu či uložení varování, nicméně přikládám alternativy řešení označování článku používajícího zastaralou šablonu:

 1. Je možné vytvořit šablonu tak, aby byla pro čtenáře neviditelná a kdo chce, si její trvalé zobrazování může nastavit ve svém stylovém předpise (podobně, jako to např. dělají účastníci WikiProjektu Česká republika).
 2. Je možné vytvořit šablonu tak, že nebude zobrazována při běžném čtení, ale pouze při náhledu se zobrazí velké varování, že se používá zastaralá.

Obě tato řešení se však ve světle níže navržených vodítek ukazují jako nepotřebná.
Co se týče kategorizace, myslím si, že Odkazuje sem zastane zcela stejnou činnost a navíc nebude technická údržbová kategorie zbytečně mást neznalého čtenáře.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 13:08, 7. 3. 2007 (UTC)

Návrh vodítek k používání[editovat | editovat zdroj]

Domnívám se, že by bylo vhodné {{Zastaralá šablona}} vkládat do zastaralých šablon až v okamžiku, kdy budou nahrazeny všechny jejich výskyty. Alespoň taková byla praxe doposud. {{Zastaralá šablona}} slouží v podstatě jako informace typu "toto už se nepoužívá, použijte XYZ" nikoliv typu "máte tu použito něco zastaralého, obnovte to". Byla založena proto, aby fungovala jako mezistupeň mezi nahrazením všech výskytů a smazáním, aby uživatelé měli čas si zvyknout na náhrady.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 13:08, 7. 3. 2007 (UTC)

Tím ale nezabráníme tomu, aby se zastaralé šablony nevkládaly do nových článků. Ne každý sleduje vývoj všech šablon a velmi často při vkládání šablony do článku ani netuší, ne šablona je zastaralá. Danny B má na mysli konkrétní problém, kdy jsme jako zastaralé označili staré šablony Taxoboxu (lépe řečeno pouze dvě z nich {{Taxobox začátek}} a {{Taxobox konec}}. Je to proto, že naši biologové vyvinuli novou šablonu {{Taxobox}} a proto je nyní několik tisíc článků se zastaralými šablonami. Je potřeba

 • aby každý, kdo alespoň trochu může pomohl z převodem na novou šablonu - nelze to úplně mechanicky, neboť nová šablona má trochu jiné vlastnosti
 • aby už nikdo nevkládal do nových biologických článků staré šablony, ale použit novou šablonu Taxobox

Původně totiž šablona {{Zastaralá šablona}} fungovala tak, že v podstatně úplně znehodnotila stránku na které byla použita zastaralá šablona. Současný tvar upozorňuje na výskyt zastaralé šablony podstatně decentněji (malou značkou v levém rohu - viz např. Vlk obecný) a na rozdíl od původního provedení i napovídá, kterou že novou šablonu lze použít.

Bohužel Danny B nevysvětlil, co je špatně na zvoleném řešení. --Pastorius 13:21, 7. 3. 2007 (UTC)

Osobně mám za to, že ten vykřičník do článku nepatří. Slouží pouze editorům, kteří mají jiné pomůcky, jak zjistit zastaralou šablonu. Píšeme pro čtenáře a ty asi nezajímá, jestli je v článku použitý nový či (bez ironie velmi pěkný) taxabox. Řekl bych, že pro needitora působí vykřičník spíše zmatečně. Ostatní technické aspekty věci rád nechávám na jiných, jde mi jen o vykřičník :) --Tlusťa 13:36, 7. 3. 2007 (UTC)

Já zase nijak na vykřičníku nelpím. Může to být klidně ještě něco nenápadnějšího, ale v každém případě je užitečné editory upozornit, že článek není úplně v pořádku. --Pastorius 13:47, 7. 3. 2007 (UTC)
Za ideální bych považoval jen upozornění pro editory, pro čtenáře nic :) Jestli to ale jde nevím. --Tlusťa 13:51, 7. 3. 2007 (UTC)

@Pastorius 13:21, 7. 3. 2007 (UTC): Neznehodnotila. Šablona se totiž doposud používala tak, že byla vložena do staré šablony až po nahrazení všech jejích výskytů, což vy jste svým postupem porušil. {{Zastaralá šablona}} byla od počátku zamýšlena a používána právě tímto způsobem, nový - nesprávný - způsob jste si zavedl vy, tak se nemůžete divit, že vám to znehodnotilo články.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 13:49, 7. 3. 2007 (UTC)

Pastorie, problém je v tom, že si Danny myslí, že se těch nových taxoboxů neudělá tolik, aby to vadilo. Chvíli nám to trvalo, než sme se pochopili. Jde mimo jiné o to, že ten trojúhelníček si stejně ne každý editor vysvětlí správně a zároveň ruší čtenáře. Pokud trváš na tom, že by editoři neměli dělat nové taxoboxy ze starých šablon, je potřeba vymyslet něco, co se ukáže jen při editaci, ne při čtení. Pokud nic takového nevymyslíme, tak holt zůstane stará šablona bez varování až do jejího uplného zrušení ve všech článcích. Ale je to lepší řešení, než mít teď výstrahu v tolika článcích. --Karakal 13:58, 7. 3. 2007 (UTC)

Chronologie:

 1. Existuje {{Zastaralá šablona}}, která se používá určitým způsobem (je popsán výše)
 2. Pastorius ji v rozporu se zažitou praxí použije jinak
 3. Zjistí, že to znehodnotilo články
 4. Místo toho, aby udělal seberevert, upraví šablonu tak, že zcela změní její původní funkci (čímž naprosto zruší jednoznačně viditelnou informaci v šablonách), a to v rozporu s obecně panujícím míněním o upozaďování technických záležitostí v článcích

Srážejí se tu dvě koncepce: zažitá ({{Zastaralá šablona}} se vkládá až po nahrazení výskytů) a Pastoriova (označuje ještě (hromadně) používané šablony).

Pastoriova koncepce není z výše popsaných důvodů vhodná, resumé:

 1. Vkládá do článků jakýsi symbol, který je potřebný jen pro editory nikoliv pro čtenáře
 2. Vkládá do článků kategorii, která je potřebná jen pro editory nikoliv pro čtenáře
 3. Zrušil informaci o zastaralosti ve vlastní šabloně

Byv upozorněn, že můj první příspěvek mohl být poněkud zavádějící, předkládám shrnutí toho, jak by to mělo dle mého názoru být: V kostce: Vrátí se to tak, jak se to doposud používalo, neboli:

 1. {{Zastaralá šablona}} se revertuje na verzi s upozorněním
 2. {{Zastaralá šablona}} se bude vkládat do šablon až tehdy, budou-li nahrazeny všechny jejich výskyty, protože k tomu byla určena

Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 14:23, 7. 3. 2007 (UTC)

Souhlasím s Dannym, mít stovky článků s vykřičníky nebo jinými symboly je nežádoucí. Starý taxobox by se měl oficiálně označit jako zastaralý, až budou jeho výskyty nahrazeny novým. --Beren 14:28, 7. 3. 2007 (UTC)

Současného symbolu jsem se zhrozil, vypadá to jako nějaká chromá varianta stužky proti AIDS. To ten vykřičník byl už tedy lepší. --Aktron (d|p) 14:29, 7. 3. 2007 (UTC)

Nevhodnost Pastoriova řešení je vidět i na této stránce - proč je tato stránka (nikoliv šablona) v kategorii Zastaralé šablony spolu s tisícovkami dalších článků?
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 14:32, 7. 3. 2007 (UTC)

Ještě mě napadl problém, pokud tímto (Pastoriovým) stylem budou chtít nahrazovat zastaralé šablony všichni. Pokud vždy napřed vloží indikátor zastaralé šablony a pak teprve budou nahrazovat výskyty, tak budeme mít označenou velkou část Wikipedie (což otravuje) a sníží se význam onoho označení (stane se normálním). --Beren 14:44, 7. 3. 2007 (UTC)

Ještě bych rád upozornil, že výstupem této diskuse by mělo být doporučení obecného postupu při přerodu šablon. Nejde totiž jen o taxoboxy, ale o jakékoliv šablony v budoucnu.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 14:51, 7. 3. 2007 (UTC)

Napadlo někoho vytvořit dvě šablony {{Zastaralá šablona}}, jednu pro originální použití a druhou pro Pastoriovo, aby bylo možné o nich rozhodovat nezávisle a současné spory o Pastoriovo použití nepoškozovali použití originální ? -- Hkmaly 07:28, 9. 3. 2007 (UTC)

Udělejte si to jak pokládáte za vhodné[editovat | editovat zdroj]

Rád bych požádal Berena a Dannyho B, aby zůstali pokud možno ve věcné rovině a negenerovali zde hypotické příklady, na kterých se zřejmě snaží dokázat, že jsem se asi zbláznil

 1. Danny B se nenamáhal napsat žádný popis šablony a já mu do hlavy nevidím. Nevidím na tom nic špatného, pokud jsem redefinoval užití šablony
 2. redefinici jsem provedl v přesně definovaný čas pro přesně definovaný účel, podsouvat mi nějaké nízké pohnutky je nedůstojné
 3. pokus Dannyho B osobovat si právo na šablony (tzv. obecný postup) vnímán jako velmi nebezpečený
 4. co se tohoto konkrétního případu týká, opravdu nelpím na ničem - ani na označení článku, ani na zařazování článku do kategorie ani na čemkoliv jiném - jak se dohodnete tak si to udělejte ale
  1. odmítám to za trest vracet - editujte s odvahou
  2. odmítám to, že bych musel v budoucnu konzultovat s Dannym nebo s kýmkoliv jiným případné změny - wikipedie je otevřený projekt a cenzuře v jakémkoliv hávu se nehodlám podřizovat
 5. v tuto chvíli je to opravdu na vás. zdá se mi ale slušné, aby debata proběhla v nějakém rozumném časovém rámci a nezačalo se to všechno předělávat jenom proto, že nejvíc příspěvků ma danny b a jeho ctihodný přítel Beren
 6. tímto z mé strany pokládám debatu za uzavřenou. budu respektovat to, na čem se dohodnete --Pastorius 15:05, 7. 3. 2007 (UTC)


Podle mého názoru je způsob zvolený ve Wikiprojektu Česká republika velmi vhodný jako obecné řešení. Osobně je mi jedno, zda to bude vykřičník nebo ochrnutá AIDS stužka. Jde ale o to, že se ten obrázek nezobrazuje, pouze lidé, kteří cítí nepřekonatelnou potřebu se jím kochat provedou nepatrný zásah do svého osobního stylu a tento obrázek si zpřístupní. Vlk se tak nažere a koza zůstane celá. Neobtěžujme zbytečně nic netušící čtenáře a editory, kteří o to nestojí. --Zirland 15:32, 7. 3. 2007 (UTC)

Jestli to takhle jde udělat, aby se ta informace zobrazovala jen editorům, to by bylo fajn. Mně osobně ten vykřičník (je lepší než ta žlutá věc) říká, že tady na tom článku je práce a ve své podstatě mi vyhovuje..ale zároveň chápu, že čtenářům je to k ničemu a akorát je to může plést nebo dokonce vyděsit.
Nevím, co je špatného na kategorii, kam by se řadily všechny články se zastaralou šablonou. Časem jich nebude několik tisíc a já prostě nemám čas prolézat celou wikipedii v honbě za starou šablonou, je to neefektivní a nepohodlné. --Bodlina 16:07, 7. 3. 2007 (UTC)
Kategorie se zbytečně zobrazuje v článcích a přitom ji na honbu za konkrétní starou šablonou nepotřebujete, stačí Odkazuje sem. --Beren 16:49, 7. 3. 2007 (UTC)

Jako do oblasti nezainteresovaného mě ten výstražný trojúhelníček v článcích skutečně děsil, než jsem si přečetl tohle. Zanatic 16:12, 7. 3. 2007 (UTC)

Pánové, fakt ty obrázky zrušte, a nebo - když na tom tak trváte - tam dejte něco slušného (co třeba něco jako malou žárovičku ve stylu oo? Nebo se časem dopracujeme k tomuhle. --Aktron (d|p) 16:26, 7. 3. 2007 (UTC)

To, co se tam objevilo někdy dnes, není ovšem žádná ochrnutá AIDS stužka. Kro kdy pracoval jako lektor či korektor v nějakém nakladatelství (papírovém), tak to zná jako znaménko pro „vypustit“, „to příde pryč“, „smazat“. -jkb- (cs.source) 16:30, 7. 3. 2007 (UTC)

Podle mého názoru by bylo vhodné, aby se před uložením starého taxoboxu do nového článku objevila výstraha o jeho zastaralosti a odkaz na nový taxobox. --Zp 18:25, 7. 3. 2007 (UTC)

Jak se to dělat opravdu nemá[editovat | editovat zdroj]

To vidíme nyní. Je zmatek a uživatelé jsou naštvaní. To vkládání obrázku... ehm, byl bych radši kdyby tam nic nebylo, osobně mi to nevadí, ale cítím že dost lidem se prostě současný stav - tady to je, upravte si to, hodně nelíbí. Já se ptám, proč autor a hlavně iniciátor tohoto nového taxoboxu neprovedl určitý postup, který je zcela nutný pro práce takového typu. Takže jen pro připomínku:

 • 1) diskuze o formátu
 • 2) diskuze o plánu přechodu na nový systém + oznámení komunitě na viditelném místě o této akci
 • 3) plán přechodu na nový systém
 • 4) přechod na nový systém podle plánu (etapizace)
 • 5) dokončení a úklid, smazání starých šablon, oznámení o dokončení prací.

--Aktron (d|p) 19:20, 7. 3. 2007 (UTC)

Upozornění[editovat | editovat zdroj]

Pastoriem zvolené řešení je nevhodné z jednoduchého důvodu: kategorizace článků se zastaralou šablonou ztrácí smysl ve chvíli, když by takto byly označeny dvě různé šablony, např {{Infobox české obce a města}} který byl (podkle hlasování) nahrazen šablnou {{IBOM}}. PAk by se mezi tisícovkou zvířátek a kytiček objevily ještě tisíce vesnic. JAn 10:56, 8. 3. 2007 (UTC)

Obsah a informace na uživatelské straně[editovat | editovat zdroj]

K i zde občas diskutovanému tématu o uživatelské stránce a informacích, které se tam nacházejí, probíhá současně zajímavá diskuse o užití/zneužití stránky na enwiki, viz en:Essjay controversy, -jkb- (cs.source) 09:46, 8. 3. 2007 (UTC)

Pahýlozmatek[editovat | editovat zdroj]

Přesunuto na Diskuse k Wikipedii:WikiProjekt Pahýly

Prosba o fotky[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, potřeboval bych poslat fotky z wikisrazu, kde jsem přítomen. Nejlépe na mail butomus@centrum.cz. Díky moc.Don Pedro 12:07, 10. 3. 2007 (UTC)

Reverty na revert[editovat | editovat zdroj]

Každou chvíli si všímám (naposledy //cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Anarchie&diff=1283742&oldid=1184085), že někdo revertuje vandalismus s komentářem odkazujícím na verzi, která je rovněž revert vandalismu. Samozřejmě je to prkotina, ale nebylo by logičtější revertovat na tu původní nezavandalizovanou verzi (v tomto případě na //cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Anarchie&oldid=1061784) ? Nebo by to bylo víc práce ? -- Hkmaly 15:04, 10. 3. 2007 (UTC)

To je správcovská funkce zvaná "rollback", která vrátí stránku na poslední verzi, kterou needitoval daný uživatel. Zabere to jeden klik, takže je to poměrně praktické, a z hlediska vracení vandalismu to myslím dává dobrý smysl. --che 15:34, 10. 3. 2007 (UTC)
Aha. Tak to potom skutečně je rychlejší. A předpokládám, že přepsat rollback tak aby následoval předchozí rollbacky by bylo obtížné a navíc riskantní ...
Taky to vysvětluje ten nepovedený revert co jsem nedávno zahlédl u kočky ... (revert jednoho vandala tam hodil verzi jiného, méně nápadného vandala) ... ne nevysvětluje, ten byl ruční. -- Hkmaly 15:44, 10. 3. 2007 (UTC)

Označování tratí a tvorba názvů rozlišovačů obecně[editovat | editovat zdroj]

Proč se tu zavádí označování typu ### (trať) místo mnohem vhodnějšího Trať ### (případně Železniční trať ###, Traťový oddíl ### nebo jiný termín - nejsem železničář)? Používání rozlišovače tam, kde si můžeme pomoci k rozlišení přirozeným jazykem, je zlo.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 18:16, 10. 3. 2007 (UTC)

Je to analogie třeba s 164 (číslo) a 164 (trať). Jinak souhlasím, že používání rozlišovače tam, kde si můžeme pomoci k rozlišení přirozeným jazykem je zlo. Já sám nejsem propagátorem tohoto stylu. Překvapuje mě, že toto píše zrovna Danny B - mám z toho radost (není to ironie).

Bohužel je situace na wikipedii jiná. Můj dnešní článek Jídelní příbor okamžitě někdo přesunul na Příbor (jídlo). Pokud se nám podaří shodnout se na jiném "defaultu", budu jenom rád. --Pastorius 15:12, 21. 3. 2007 (UTC)

Překvapení není na místě. Existuje-li existující (schválně duplikuji, abych zdůraznil, že nejde o vytváření nových termínů, ale o použití stávajících) název v přirozeném jazyce, není jediný důvod, proč nemít článek tam. Zrovna u příboru naprosto souhlasím.
Ad analogie číslo & trať: tam zrovna moc analogie není, neboť zatímco "Trať 123" je běžný termín, obecně se číslo bude hledat pod "123", nikoliv pod "Číslo 123". Ale to je detail.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 21:35, 21. 3. 2007 (UTC)

Okino by chtěl zavést šablonu označující věci v jmenném prostoru Wikipedie, které vyjadřují názory uživatelů na některé problémy. Podobné věci mohou mít i formát doporučení, přesto ale doporučením nejsou a proto je dobré je označit, nějaký orientační návrh šablony je na Wikipedista:Okino/Pískoviště. Já bych se chtěl jen zeptat, jak by se měla šablona jmenovat.

Padaly různé návrhy, např. {{esej}}, {{myšlenka}}, {{úvaha}}, {{pojednání}}, {{námět k zamyšlení}}, {{podnět k zamyšlení}} a protože se ukázalo, že co člověk, to názor, pokládám za nutné to probrat tady. V současné době existuje kategorie Kategorie:Podněty k zamyšlení, kterou by v tom případě bylo vhodné přejmenovat, aby odpovídala šabloně. Kategorie by měla obsahem odpovídat anglické en:Category:Wikipedia essays.

Osobně preferuji název {{úvaha}}, kat. by pak byla Kategorie:Wikipedie:Úvahy. Další názory jsou vítány. --Beren 00:21, 12. 3. 2007 (UTC)

Mně osobně, když už jsem spoluautorem - ehm, tak ne, jak tady koukám, autorem ;-) - se nejvíce líbí {{Podnět k zamyšlení}}, snad jen, že je to trochu dlouhé. -- Okino 00:27, 12. 3. 2007 (UTC)

Kam s ní ?[editovat | editovat zdroj]

Přesunuji sem příspěvek ze stránky Wikipedie:Pod lípou (sesterské projekty), kam to spíše nepatří. -jkb- (cs.source) 16:56, 13. 3. 2007 (UTC)

Zdravím zkušenější wikipedisty. Před x lety jsem na Vyšší odborné škole napsal ročníkovou práci na téma Svobodné zednářství. V dobrém úmyslu jsem ji tehdy "pověsil" na www.seminarky.cz, ale s údivem jsem zjistil, že tato stránka se postupem času stala zpoplatněnou. Rád bych své zhruba dvaceticstránkové dílo dal všem zájemcům k dispozici zdarma. Který z projektů wiki je pro to ten nejlepší? A dále: Je potřeba mít tam registraci kvůli umístění jednoho jediného díla? Díky za radu (klidně se rozepište, jsem lama). S pozdravem Krvesaj 16:48, 13. 3. 2007 (UTC)

Nejspíš na Wikisource nebo na Wikiknihy. -- Okino 17:13, 13. 3. 2007 (UTC)
Kdyby to šlo zpracovat do smysluplných, encyklopedicky korektních článků, bylo by rozhodně nejlepší je umístit přímo do těch kterých článků na wikipedii. Předpokládám ale, že by to bylo přeci jenom o dost složitější. --Alaiche /alɛʃ/ 17:51, 13. 3. 2007 (UTC)
Já se domnívám, že v tomto stavu nikam. Projekty Wikimedia totiž nesmí obsahovat vlastní výzkum. Nicméně tato problematika se řeší na betě tzn., že na wikiverzitě to zakázaný není, ale...--Juan de Vojníkov 18:44, 13. 3. 2007 (UTC)
Myslím, že český Wikisource by se tomu bránit nemusel (práci jsem nečetl, ani si nejsem jistej, kde ji mám najít) - je tam napsáno, že tam mohou být "disertace a podobné práce za předpokladu, že byly uznány věrohodnou akademickou institucí". -- Okino 18:50, 13. 3. 2007 (UTC)
Wikisource nevím, ale určitě si ji dejte na svoji osobní podstránku s tím, že ji nabízíte pod gfdl. ----Nolanus C E 18:52, 13. 3. 2007 (UTC)
Očekával bych, že seminárka bude spíše kompilátem než vlastním výzkumem, a v tomto případě by doporučení "žádný vlastní výzkum" nebylo aplikovatelné. Koles 10:09, 15. 3. 2007 (UTC)

Dotaz k vlastnímu výzkumu[editovat | editovat zdroj]

Delkem rozumím požadavku, aby ve wikipedii nebyly zveřejňovány výsledky vlastního výzkumu, ale má to háček. Znamená to, že nesmím odkazovat ani na svojí práci, otištěnou či zveřejněnou například ve vědeckém časopise? To nedává smysl. To by pak znamenalo, že článek opírající se o má zveřejněná zjištění musí napsat kdokoli jiný, kromě mě, nebo se zkrátka jenom nepředpokládá, že někteří Wikipedisté mohou být ve svém oboru skutečnými odborníky? To je přece poněkud hloupé ne? Martin Šanda 17:12, 15. 3. 2007 (UTC)

Ano, bylo by lepší, kdyby to udělal někdo jinný. Tedy odkázal na tvoje články. V tom je ta nestranost. Nikdo netvrdí, že to sám nedokážeš, ale. Na druhou stranu to taky neplatí. Nicméně se tu zastává názor, že když to pak "semele" více uživatelů, tak je to lepší.--Juan de Vojníkov 18:25, 15. 3. 2007 (UTC)
Vkládání jinde uveřejněného vlastního výzkumu není už ani tak prohřeškem proti zveřejňování vlastního výzkumu, ale prohřeškem proti pokynům ohledně propagačních článků (nemusí jít samozřejmě o celé články, ale jen jejich části). -- Okino 18:28, 15. 3. 2007 (UTC)
S Juanem a Okinem nesouhlasím a naštěstí pravidla (jak o vlastním výzkumu, tak i o propagačním článku) nic takového neříkají. Na články, které prošly do odborných publikací, můžeš odkazovat, i když jsi jejich autor a považuji to za žádoucí. Kolegy prosím, aby používali zdravý rozum. Nerad bych se dožil toho, že zde bude psát nějaký odborník, který by napsal perfektní článek a neměl na co odkázat, neboť všechny špičkové publikace v češtině jsou jeho (pamatujte, že jsme malý národ a něco takového se klidně může stát). Tím spíše, že v mnohých oborech nikdy nebudeme mít moc přispěvatelů odborníků, takže dlouho nejspíš nebude žádný jiný, kdo by to doplnil. Nemluvě o tom, jak by ho to demotivovalo. Články v odborném tisku procházejí odborným vyhodnocením od jiných lidí, čili zde jsou jisté záruky kvality a nejednostrannosti (případně není problém přidat "protičlánky"). Odkaz na vlatní odbornou práci, je-li relevantní pro daný článek, nemá se sebepropagací nic společného. Cinik 18:32, 15. 3. 2007 (UTC)
Pardon, asi jsem to napsal moc zkratkovitě. Osobně nejsem proti, jen bych byl pro určitou opatrnost. I já jsem to psal s vědomím, že to doporučení Propagační článek nezakazuje - a je to správné, ale přitom slouží jako určité vodítko, na co si dát pozor. Okino 18:47, 15. 3. 2007 (UTC)
Ještě malé vysvětlení k tomu dotazu. Osobně jsem toho zatím mnoho nepublikoval, ale zajímalo mě to spíš principiálně. Psal jsem pár seminárních prací, které snad nebyly úplně pitomé, (byly velmi dobře hodnoceny), ale zatím jsem ještě nenašel čas je zpracovat do podoby článku. Dříve či později se k tomu určitě dostanu, ale zatím to odpočívá v šuplíku pro množství jiné práce. Asi by se mi při psaní článků o tématech, kterými jsem se v té seminárce zabýval nestalo, že bych nemohl odkázat na literaturu a musel odkazovat pouze na tu seminárku, ale úplně to vyloučit nelze. Taky si nejsem zcela jist, lze-li odkaz na tu seminárku (v PDF ke stažení na mém webu) dát do externích odkazů, ale mnohdy je to suverénně nejobsáhlejší zdroj, který lze na internetu k danému tématu najít. Martin Šanda 00:21, 16. 3. 2007 (UTC)

Tak já myslím, že citovat vědecké časopisy je možné a dokonce žádoucí, ať už napsal článek kdokoliv. Lze jistě citovat i svoje výzkumy publikované v odborných časopisech. Nežádoucí jistě je, zveřejnit své objevy ještě před uveřejněním v odborném časopise, to je ten nežádoucí vlastní výzkum. Třeba kdybych dejme tomu popsal nový druh rostliny a první to uveřejnil na wikipedii, to by byl úplný nesmysl. Všechny informace vkládané do wikipedie musí být ověřitelné v hodnověrných zdrojích, tedy ve vlasních i cizích publikacích, ale i třeba v mapách aj. Don Pedro 17:29, 15. 3. 2007 (UTC)

Tak mě napadla zajímavá hypotetická situace ... co když uveřejním ty kytku na wikipedii v okamžiku, kdy se časopis s příslušným článkem tiskne ? -- Hkmaly 12:55, 17. 3. 2007 (UTC)

Nic se nestane, neboť podle kódu botanické nomenklatury je uveřejnění na wikipedii z hlediska priority popisu druhu neplatné. Platně to bude popsáno až v tom časopise. Já bych to před vyjitím v časopise ovšem na wikipedii neuveřejňoval, a to z více důvodů. Don Pedro 13:03, 17. 3. 2007 (UTC)

No osobně bych radši kdyby se nic nestalo, ale nedivil bych se kdyby to někdo z wiki smazal jako vlastní výzkum než časopis uschne ... -- Hkmaly 14:27, 17. 3. 2007 (UTC)

Vlastním výzkumem je také pátrání na vlastní pěst o osobě, která není dostatečně známá, abych si o ní mohl dohledat informace ve veřejných zdrojích. Informace o této osobě nejsou ověřitelné, čili článek je kandidát na smazání a je to vlasní výzkum. Don Pedro 17:35, 15. 3. 2007 (UTC)

Ještě mě napadá jedna varianta, která je sporná, ale kterou asi budu nucen brzy použít v jednom článku. Může se stát, že v nějakém hesle čerpám z poznámek z přednášky jistého renomovaného profesora, který však svá zjištění nezveřejnil. To vůbec není výjimečný případ, že se někteří lidé pro množství jiné práce nedostanou k otištění určitého zjištění, ale zveřejní jej formou přednášky. Pokud je to přednáška na vědeckém sympoziu, tak to snad dříve či později vyjde v nějakém sborníku, ale pokud je to přednáška někde na VŠ, tak to je prakticky „neodkazovatelné“. Pak to vypadá tak, že i v renomovaných knihách najdete místo odkazu do literatury napsáno „XY přednesl tuto tezi na přednášce dne 14. 5 1996 v rámci cyklu COLLEGIUM HISTORIAE ARTIUM v přednáškové místnosti Ústavu dějin umění Akademie věd“. Martin Šanda 15:30, 17. 3. 2007 (UTC)

Ostatní (i renomované knihy) nemají jako hlavní pravidlo ověřitelnost. Takže nezbývá než počkat, až to přednášející publikuje. Pokud ale nejde o jeho vlastní zjištění, tak je dobré se ho zeptat na zdroj, odkud čerpal. --Beren 15:53, 17. 3. 2007 (UTC)
To bohužel nejde. Obávám se, že například takový Jaromír Homolka už toho mnoho publikovat nestihne, přestože jeho přednášky o gotickém sochařství byly naprosto strhující a plné nikde nepublikovaných informací. Ono je to často tak, že tyhle kapacity nejen už na nějaké publikování nemají čas ale navíc vlastně ani nemají přílišný důvod. Už toho publikovali tuny, jsou renomovaní a uznávaní. Napsat článek, to je spousta nevděčné práce. Když to „publikují“ v rámci přednášek, tak to mají prakticky bez práce a efekt je podobný, kunsthistorický potěr si to pilně zapíše a později třeba i nějak dál zpracuje, domyslí atp. Jenže to rozhodně není hned. To trvá roky a desetiletí... Martin Šanda 16:52, 17. 3. 2007 (UTC)

Takové případy se většinou citují Jaromír Homolka in verb. Například někdo někde našel nějakou kytku, ale zatím to nepublikoval, jen mě o tom řekl někde v hospodě, tak napíšu do odborného článku XY in verb. Don Pedro 17:11, 17. 3. 2007 (UTC)

Jediná věc, kterou jsem chtěl už před několika dny doplnit, ale pořád na to zapomínám: Pokud někdo bude vkládat nějaký svůj hodnotný vlastní výzkum, zásadní podmínkou by měla být jeho veřejná dostupnost - to říkám pro případ různých školních/seminárních/doktorských/diplomových atd. prací - měly by být veřejně dostupné v nějaké knihovně, aby bylo možné dodržet zásadu ověřitelnosti. Okino 16:07, 21. 3. 2007 (UTC)
Kdyby byla na webu to by nestačilo ? :-) -- Hkmaly 20:54, 21. 3. 2007 (UTC)
Ano, pokud by nebyla pouze na autorově soukromém webu. Okino 20:57, 21. 3. 2007 (UTC)
No obvykle je diplomová práce uložena v knihovně příslušné univerzity či tak něco, kde ovšem nemusí být zrovna kvalitně dostupná (např. může být přístupná pouze pro studenty). Není problém, aby ji autor uložil na svůj web. Neumím si ale představit, jak autor běžné diplomové práce (tedy ne něčeho, co má náklad přes 1000 výtisků) zajišťuje dostupnost někde jinde, kde může prokázat, že to není soukromý web ani jeho, ani kamaráda. Možná ještě wikisource nebo něco podobného ... pokud ovšem není problém s licencí. -- Hkmaly 22:12, 21. 3. 2007 (UTC)
Zbytečně to komplikujete. Měl jsem na mysli pouze ten případ, kdy jediná dostupnost je web autora (a WikiSource je v tomto ohledu víceméně rovnocenný) - tj., že pro nikoho není dostupná práce jinde. To může být případ nepřijatých článků, nepřijatých či neobhájených seminárních/diplomových prací apod. Okino 22:50, 21. 3. 2007 (UTC)
Jen malou poznámku k Wikisource. Dle s:Wikisource:Co je Wikisource je k umístění na Wikisource nutné, aby text byl již předtím někde zveřejněn; pro vědecké práce stačí, že byly uznány věrohodnou akademickou institucí, tzn. je přípustná např. varianta, kdy text byl úspěšně obhájen jako disertační práce a jediný strojopis je v knihovně ústavu nebo u autora doma, tedy pro širokou veřejnost prakticky nedostupný. --Milda 23:34, 21. 3. 2007 (UTC)
@Okino: Pravda, neobhájená diplomka (disertace atd ...) se asi nikde neukládá ... celou dobu jsem uvažoval obhájenou. Kombinace "knihovna ústavu+soukromý web" je tedy dostatečná ?
@Milda: A právě je otázka, zda se varianta "knihovna ústavu+wikisource" považuje za dostatečná pro ověřitelnost. -- Hkmaly 07:34, 22. 3. 2007 (UTC)

Nefunkční externí odkazy zaktualizovány[editovat | editovat zdroj]

Stránka Wikipedie:Nefunkční externí odkazy obsahuje nyní čerstvé nefunkční odkazy z větší části české Wikipedie. Prosím, zkuste jich každý pár opravit, ať jejich likvidace netrvá téměř půl roku jako loni (za loňské zpracování patří velký dík Jiříkovi).

Pokud ještě někdo další uzná za vhodné umístit výzvu/odkaz do infoboxu na posledních změnách, díky za přidání. --Adam Hauner 10:09, 16. 3. 2007 (UTC)

Výraz pahýl[editovat | editovat zdroj]

Vracím se ke kritice výrazu pahýl, který je mi přímo odporný a už sám mě odrazuje, abych na něj navazovala. Proč má toto slovo hyzdit českou verzi Wikipedie, když sémanticky, ale ani jako metafora nevystihuje zřejmou myšlenku. Přitom čeština má výraz zárodek nebo zárod který je přesný. Historií ani zvykem přece nelze zdůvodňovat něco špatného. Věra Tomanová

Já si pod pojmem zárodek vybavím takové to krvavé ve vajíčku, co nesnáším, event. si vzpomenu na film Vetřelec. Zlatý pahýl proti tomu. :) --Ragimiri 23:02, 19. 3. 2007 (UTC)
dtto :) Adam Zivner 23:04, 19. 3. 2007 (UTC)
Pokud se komukoliv z wikipedistů nelíbí označení pahýl pro příliš krátký článek, je pomoc jednoduchá: rozšířit co nejvíce článků do podoby, kdy již nebude za pahýl považován. Když každý z nich každý den vylepší jeden pahýl do podoby plnohodnotného článku, do roka a do dne máme po pahýlech. ;-) --Milda 23:11, 19. 3. 2007 (UTC)
Taky si říkám, proč je tu tolik ošklivých pahýlů? ;o) Martin Šanda 23:55, 19. 3. 2007 (UTC)

Prosím, diskutujte na správném místě, ne zde, ať se to netříští. Děkuji.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 00:11, 20. 3. 2007 (UTC)

GIF s Wiki[editovat | editovat zdroj]

Mohl by prosím někdo předělat do češtiny: [1]? Je to hezké; zkoušel jsem to ale marně. Samozřejmě tedy nahradit českým textem a zrušit tam tu BiH vlajku, nedávat tam českou ale normálně další kousek puzzlu. Dalo by se to využít na mnoha místech - už. stránkách, stránkách mimo wiki, blozích (spravci.blogspot.com že?) atp. --Aktron (d|p) 14:05, 21. 3. 2007 (UTC)

A co je tam vlastně za text? --slady I~b 14:30, 22. 3. 2007 (UTC)
Česky to budě něco ve stylu:
 • Zamyslete se nad světem kolem všech lidí kolem vás...
 • ...kteří mají přístup ke všem lidským znalostem
 • To je náš cíl!
 • A to i v bosenském jazyku. Zaregistrujte se a pomozte!
 • www.bs.wikipedia.org
--Aktron (d|p) 15:04, 22. 3. 2007 (UTC)
To je dobrej nápad, propagovat v češtině na české Wiki bosenskou Wiki ;o) Martin Šanda 15:10, 22. 3. 2007 (UTC)
Ehm, zůstal jsem nepochopen. SAMOZŘEJMĚ že to nahradíme NAŠÍ wiki, bosenskou ať si propagují bosenští uživatelé. Jen jsem to chtěl přeložit :-) --Aktron (d|p) 15:12, 22. 3. 2007 (UTC)

Anglické odkazy v článku[editovat | editovat zdroj]

Zdravíčko ve spolek! Určitě už se to někde probíralo, ale nemůžu najít kde.

Máme tady články, kde jsou odkazy na :en:, pokud jsou důležité a český ekvivalent neexistuje. Není to úplně ideální řešení, ale co se dá dělat, když lepší nemáme. Ale takovej náklad odkazů, jako má Steve Buscemi, to je fakt síla!

Takže jen tak pro informaci (než najdu čas vrhnout se na Steva), kolik je tak optimální počet odkazů na jiné jazyky v jednom článku? --slady I~b 14:42, 22. 3. 2007 (UTC)

Já se domnívám, že optimální počet odkazů na cizí wikipedii je nula. Pro někoho, kdo umí jen česky, čínsky a francouzsky je takový odkaz k ničemu. Výjimky lze povolit pouze v podívejte se také na, ale musí být jasně vyznačeno, že se jedná o odkaz na cizí wiky.

Z takových odkazů má logiku jenom interwiki, tohle je proti normálnímu stylu. Když se na to podíváme, tak se to používá jen u velmi malého počtu článků. Místo těchto bych raději viděl červené odkazy, které třeba budou tady návštěvníky motivovat k založení článku. --Aktron (d|p) 14:53, 22. 3. 2007 (UTC)
Naprostej souhlas, červený odkaz je jediné správné řešení
leda snad, že by ho někdo rovnou zmodral např. překladem z cizojazyčné verze na kterou chce odkazovat:-) Jedudedek 14:59, 22. 3. 2007 (UTC)
Obávám se, že tu je menší problém. Mezijazykové odkazy v textu hlavního jmenného prostoru se vždy mazaly, a sice okamžitě a všechny. Nemají tam co dělat, jsou myslitelné pouze jako interwiki. Jenomže v návodech (a jsou hned dva: Nápověda:Odkazy a Nápověda:Mezijazykové odkazy) to je formulováno zcela zhoubně - je nežádoucí / nevhodné - mělo by tam stát je nepřípustné. O tom existuje již několik tuctů či set diskusí, nikdo to ale nezměnil. -jkb- (cs.source) 15:16, 22. 3. 2007 (UTC)
Ono vůbec většina pravidel i doporučení je tu formulována hodně vágně (tj. velký prostor pro vyhýbání se zaběhlým a nutným principům). Ostatně to je třeba i problém těch nevhodných uživatelských jmen. --Aktron (d|p) 15:23, 22. 3. 2007 (UTC)
EsO. Zanatic 15:20, 22. 3. 2007 (UTC)
To není chyba pravidel a doporučení. Je to přirozený vývoj. To co stačilo v době, kdy nás tady bylo 20 nemůže stačit v době, kdy se na tvorbě podílí stovky lidí. Tehdy jsme měli trochu jiné starosti a neorganizovanost tolik nevadila, neboť když se někdo rozhodl že dá věci do pořádku, potřeboval na to jedno odpoledne. Dnes je každá změna práce pro roboty. Editujte s odvahou.--Pastorius 15:29, 22. 3. 2007 (UTC)
Já bych nebyl tak striktní a připouštěl bych určité výjimky. Například na stránce Jean-Michel Jarre#Koncerty, kterou jsem kdysi upravoval, jsem interní odkazy zřejmě vzniklé překopírováním seznamu koncertů z en.wiki, pouze upravil na odkazy na anglickou wiki, protože se těžko dá očekávat, že v nějaké dohledné době (pokud vůbec kdy) zde budou podrobné informace o jednotlivých koncertech, a čtenáři přitom pomůžeme rychleji se dostat k cíli. Ale asi by to chtělo v těchto výjimečných případech uvést zmínku, že je to odkaz ne en.wiki, aby se včas zchladila radost anglicky nehovořícího čtenáře. ;-) --Milda 17:02, 22. 3. 2007 (UTC)
@ Milda: jistě, jde o výjimky, ovšem takové odkazy a připomínky bych nejlépe a nejraději umístil v sekci Podívejte se také na, Reference ap., ne přímo v textu. -jkb- (cs.source) 17:10, 22. 3. 2007 (UTC)
Ano, toto je přesně jeden z příkladů, o nichž jsem mluvil níže. Děkuji Mildovi za jeho zmínění.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 17:18, 22. 3. 2007 (UTC)

Nesouhlasím s editacemi [2], [3] a [4]. Nové formulace nyní de facto zakazují použití odkazů na články na jiných Wikipediích (potažmo jiných projektech), což je zjevný nesmysl. Několik příkladů:

 1. Reference - v referencích mohu odkázat na článek jinde, neboť na něj poukazuji / z něj čerpám
 2. Další zdroj - v článku o básníkovi mohu chtít odkázat třeba na cizí Wikisource, kde mají originály jeho básní, či Wikiquote, kde jsou jeho citace
 3. Další zdroj - v článku o programovacím jazyce mohu odkázat na Wikibooks, kde je třeba podrobná syntaxe
 4. Rozšíření článku - např. mohu v článku o firmě chtít odkázat na pečlivý a komentovaný přehled jejích výrobků, který na české Wikipedii není a zjevně hned tak nebude (např. překlad je náročný)

Jestliže v sekci Externí odkazy můžeme (jakože tak i běžně činíme) odkazovat na stránky v jiných jazycích, proč bychom nemohli odkazovat na jinojazyčné wikiprojekty? Naopak tím třeba někoho inspirujeme k překladu odkazovaného článku.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 16:35, 22. 3. 2007 (UTC)

Asi jde o nedorozumění. Tvrzení, že mezijazykové odkazy jsou nesmyslné, se týká pouze a výlučně textů hlavního jemnného prostoru. Co je v referencích, je v referencích, je-li třeba. Odkaz na nějakou cizojazyčnou Wikisource se nenachází v textu, ale šablonou v odkazech. To platí i o Wikibooks atd. K rozšíření článků slouží interwiki, jinak lze v palčivých případech odkázat v diskusi resp. onen odkaz v textu zakomentovat. -jkb- (cs.source) 16:42, 22. 3. 2007 (UTC)
P.S. Zcela jednoznačně z tohoto důvodu - asi to není jasné - jsem nechtěl editovat s odvahou, jak mi pár kolegů výše navrhlo; asi bude nutno napřed diskutovat. -jkb- (cs.source) 16:50, 22. 3. 2007 (UTC)
Technická poznámka: Reference jsou v článcích, které se nacházejí v hlavním jmenném prostoru...
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 17:06, 22. 3. 2007 (UTC) - Technická na druhou. Jkb mluví o textu v hl. jmenném prostoru - čímž je myšlen text článku. Reference (ani ty přímé) podle nás nejsou součástí textu článku, ale pouze poznámkovým doplňkem, kterého se dané doporučení netýká. Cinik 17:11, 22. 3. 2007 (UTC)
Kdo je to "my"? Kde je definice pojmu "text"?
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 17:16, 22. 3. 2007 (UTC)

Samozřejmě je nesmysl zakazovat odkaz na anglické wikibooks či wikisource, nejsou-li české ekvivalenty k disposici. Ovšem musím Dannyho upozornit, že 1) nelze zdrojovat (referovat) na cizojazyčnou wikipedii, protože není věrohodným (akceptovatelným) zdrojem. 2) Nápověda mluví o přímých odkazech v textu - zatímco všechny jeho námitky pracují s možnostmi umístění mimo text. Takže jeho nesouhlas vychází z naprostého nepochopení a nemá žádný reálný základ. Cinik 16:44, 22. 3. 2007 (UTC)

Ad 1): V případě, že odkazuji na dění na jiném projektu (příklady: Anglický článek o <jméno> byl několikrát terčem sneaky vandalismu [1][2][3]... nebo Na polské Wikipedii vznikl podezřelý článek Henryk Batuta apod.) to samozřejmě je nejenže akceptovatelným, ale zároveň i jediným zdrojem. Ad 2) Moje námitky pracovaly i s výše uvedenými příklady, kdy odkazy jsou v textu.
P. S.: Uvítal bych používání druhé místo třetí osoby, pakliže se diskuse aktivně účastním. Děkuji.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 17:06, 22. 3. 2007 (UTC)

Abych upřesnil výše řečené: Je rozdíl mezi zápisy

Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 17:13, 22. 3. 2007 (UTC)


Danny B.: přestává mi být jasné o co Ti jde. Reference jsou tedy v hlavním jm. prostoru, ale ne v textu, a o tom jsem se zmiňoval. Ne nějaký vandalismus taky neodkazuji v textu. Hovořím zde výlučně o textu článku v hlavním jmenném prostoru - již vícekrát řečeno. Co se týče Tvé prosby o druhé či třetí osobě, nuž, vzdávám se, nevím o čem je řeč. -jkb- (cs.source) 17:16, 22. 3. 2007 (UTC)
Chybí zde synchronizace diskuse (píšeme navzájem přes sebe a nedodržujeme vlákna), proto se stává poněkud nesrozumitelnou. Co se textu týče, výše jsem uvedl tři rozdílné příklady, jak lze v textu psát. O to mi jde. A ne všechny jsou chybné. Prosba byla určena Cinikovi.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 17:26, 22. 3. 2007 (UTC)

My je komunita - neboť podle mne jde jednoznančně o obecný úzus. Chápu ale, že člověk, který se de facto nevěnuje psaní wikipedie, tento úzus nezná. Cinik 17:19, 22. 3. 2007 (UTC)

Má-li tato diskuse být konstruktivní, bylo by nanejvýš vhodné se vyvarovat osobních útoků a narážek. Co se týče specifikace termínu "text" - prosím o navedení na nějaké místo, kde je tento termín vysvětlen, nebo na jiné diskuse, v nichž by byl již v tomto významu zmiňován. Děkuji.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 17:26, 22. 3. 2007 (UTC)
S dovolením, má-li být diskuse konstruktivní, myslím, že byste mohli nechat to, jestli je reference součástí textu v hlavním prostoru, běžet, když tady se mluví o vkládání interwiki odkazů do článků - a přitom se oba shodujete na tom, že do referencí patří a do samotného textu článků ne... -- Okino 17:30, 22. 3. 2007 (UTC)

Já se tu konstruktivně diskutovat snažím. Například nenapadám oponenty. Podívejte se na můj příspěvek z 17:13, 22. 3. 2007 (UTC), kde jsem se snažil ukázat různé příklady zápisu odkazů na jiné wiki v obsahu článku. Některé typy nejsou špatné. Proto nesouhlasím se změnou formulace z nežádoucí na nepřípustné. Nežádoucnost sama o sobě již dostatečně signalizuje, že by bylo vhodné se toho vyvarovat, nelze to ovšem z mnoha důvodů paušálně zakázat.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 17:44, 22. 3. 2007 (UTC)

Návrh[editovat | editovat zdroj]

Tak konstruktivně: Pokud někdo chce mít přesnou formulaci v pravidlu, myslím, že by měla znít přibližně takto: "Odkazy na cizojazyčné verze Wikipedie jsou v textu článků v hlavním prostoru nežádoucí. Zcela nepřípustné je používat takové odkazy jako náhradu chybějících článků na české Wikipedii. Pokud je v jiném případě odkaz na článek na cizojazyčné Wikipedii příhodný, je nejlepší umístit ho do Referencí." -- Okino 17:57, 22. 3. 2007 (UTC)

Při kontrole článku z oblasti BDSM jsem si všiml toho, že jsou tam pornografické odkazy. Wikipedista Torm tyto odkazy označil varováním, které já potom šablonizoval do podoby zmíněné šablony. Protože se však krátce po šablonizaci několik lidí vyslovilo proti ní, chci, aby proběhla diskuze, ze které poznáme, zda-li tu tato šablona zůstat má, nebo se má změnit a nebo zcela smazat. --Aktron (d|p) 19:49, 22. 3. 2007 (UTC)

Šablonu podporuji. Mimochodem, kde je ta diskuse, kde se lidé vyjadřují proti této šabloně? Cinik 20:01, 22. 3. 2007 (UTC)
Pokud se komunita domnívá, že odkazy na stránky, u kterých není sporu o tom, že jsou pornografické (nemám vyhraněný názor, myslím, že by tu být nemusely, ale třeba mě někdo přesvědčí o opaku), jsem zásadně pro to, aby tu ta šablona byla. Okino 20:02, 22. 3. 2007 (UTC) s editačním konfliktem
Osobně si myslím, že odkazy na pornografické stránky nejsou přínosem pro encyklopedický článek (s výjimkou článku o pornografických stránkách) a jako takové tedy na Wikipedii nemají co dělat. --Reaperman 20:32, 22. 3. 2007 (UTC)
Ono těch článků, kde má odkaz na pornografické stránky smysl je víc ... samozřejmě se jedná jen o články související s pornografickými tématy, ale i takové mají v encyklopedii smysl. Souhlasím nicméně s tím, že by tyto odkazy (a možná i přímo články) měli být označeny. -- Hkmaly 20:59, 22. 3. 2007 (UTC)
Někdy mi přijde, že na wikipedii přispívají lidé, kteří nežijí v normálním světě. Normální svět je plný porna, plný bulváru a dokonce i televize pro masy. Ne každý chce a má na to dělat encyklopedii, ale i tak je to normální člověk. Už proto bych tady ty články a tu šablonu nechal. --frettie.net 21:41, 22. 3. 2007 (UTC)
Nemám nic proti té šabloně ani článkům o pornografii a podobně. Já jen odmítám, aby se z wiki stal rozcestník na pornografické stránky, jejichž informační hodnota se blíží nule a jejichž jediným opodstatněním být na wiki je jejich ilustrační funkce. --Reaperman 21:53, 22. 3. 2007 (UTC) (v editačním konfliktu)
Wikipedie nemá být žádný rozcestník. To, zda se z wikipedie stává rozcestník nebo ne je problém naprosto nezávislý na tom, zda stránky na které odkazuje obsahují pornografii nebo ne. -- Hkmaly 22:46, 22. 3. 2007 (UTC)
Není to varování ve smyslu "Neolizujte za mrazu zábradlí"? Nebude spíš lákat, než varovat? --Luděk 21:49, 22. 3. 2007 (UTC)
A není to jedno? To je problém čtenáře, kam klikne, ne? Zanatic 21:51, 22. 3. 2007 (UTC)
Cože? „Varovat?“ A před čím? Snad varovat před pornem? To snad ne! Když někdo bude hledat porno, tak určitě nezamíří jako první na wikipedii. Když už tu odkazy budou, tak ať jsou označeny jednotně. --slady I~b 22:06, 22. 3. 2007 (UTC)
V tom případě mi smysl šablony uniká (a smysl existence těch odkazů v podstatě také). Když šablona nemá varovat, tak co má dělat? --Luděk 22:12, 22. 3. 2007 (UTC)
No mně celkem taky (to jsem měl asi napsat nejdřív). Pokud jsou pornostránky v externích odkazech přínosem, není důvod je označovat, pokud nejsou, nemají tam co dělat jako jakékoliv jiné stránky. Zanatic 22:16, 22. 3. 2007 (UTC)
Smysl varování před pornem je v tom, že když na to vleze nějaké dítě, kněz nebo jinak citlivá osoba, nemůže říct že nebyl varován. -- Hkmaly 22:46, 22. 3. 2007 (UTC)
Aha, no já myslím, že v tomhle směru bohatě stačí dát k externímu odkazu správný popisek. Zanatic 22:52, 22. 3. 2007 (UTC)
Nikdo z lidí, kteří jen tak, zadarmo a ve svém volném čase tvoří encyklopedii není „zcela normální“, to si pamatujte! ;o) Normální lidé takové věci dělají zásadně pro peníze, ve svém volném čase chroustají chipsy a sledují televizi ;o) Martin Šanda 22:33, 22. 3. 2007 (UTC) (v editačním konfliktu)
Já pro peníze sleduju televizi a ve volném čase tvořím encyklopedii a chroustám čipsy ;-) -- Okino 23:53, 22. 3. 2007 (UTC)
A to si o sobě troufáte tvrdit, že jste normální člověk? ;o) --Martin Šanda 00:00, 23. 3. 2007 (UTC)

Je mi v celku jedno, zda se budou takové odkazy označovat či nikoliv, ale nemusí to být šablonou, které je zbytečně velká a navíc pro nováčka při editaci méně pochopitelná. Pokud někdo taková upozornění chce, stačí to napsat k příslušnému odkazu. Oproti plošné šabloně pro porno i "neporno" externí odkazy se tak navíc bude rozličovat obsah konkrétních odkazů. --Dezidor 22:14, 22. 3. 2007 (UTC)

Menší by být mohla. Jinak jí nechápu jako náhradu vysvětlení odkazů, ale jako doplnění nebo dočasné, rychle umístitelné, upozornění. -- Hkmaly 22:49, 22. 3. 2007 (UTC)

Zhruba se shodnu s Hkmalym. Velikost a nápadnost šablony je podle mě adekvátní; vynechal jsem červenou barvu, může se zmenšit padding :-) --Aktron (d|p) 22:54, 22. 3. 2007 (UTC)

IMHO je ta šablona nesmysl, pak tady budou také šablony "Pozor, odkazy obsahují levicové názory.", aby voliči ODS věděli, kam neklikat, event. "Pozor, odkazy podporují teorie o globálním oteplování.", kdyby se tam náhodou podíval pan prezident. :) --Ragimiri 22:56, 22. 3. 2007 (UTC)

Když vidím třeba stránky Euroekonom.cz nebo eurabia.cz tak si docela i říkám, že by se to hodilo. Ale asi už bychom byli hodně mimo mísu. Pánové ne, tohle je opravdu proto, aby cudnější lidé si nestěžovali, že nebyli upozorněni na obsah stránek. Ono není podle mě dobré dávat to do popisu odkazu, když těch odkazů bude víc za sebou tak to budeme duplikovat a to ne-e. --Aktron (d|p) 22:59, 22. 3. 2007 (UTC)
"Cudnější lidi"? Co to je? Znamená to, že se bude Wikipedie cenzurovat? A neměly by se v takovém případě podobně označovat i odkazy obsahující obrázky lékařských zákroků apod.? To si zase můžu stěžovat lidi "se slabším žaludkem". Proč by měli být "cudnější lidi" privilegováni? Zanatic 23:04, 22. 3. 2007 (UTC)
Jsem pro to, aby bylo varování i u snímků lékařských zákroků, dopravních nehod a jiných krvavostí. :-D --slady I~b 23:16, 22. 3. 2007 (UTC)

To není privilegování a hlavně to není žádná cenzura obsahu; my nic nezakážeme jen na to upozorníme určitým způsobem. Protože aby se člověk který hledá informace o tématu pak nelekal, kam odkazy od nás vedou... --Aktron (d|p) 23:36, 22. 3. 2007 (UTC)


Pojďme se podívat, jak to dělají např. na anglické Wikipedii:

 1. Především Wikipedie není cenzurována, a to ani v rámci ochrany nezletilých
 2. Dále existuje zřeknutí se zodpovědnosti (disclaimer) za obsah
 3. Součástí manuálu stylu je i stránka o profánnosti
 4. Neexistuje žádná šablona na označování specifického druhu odkazů, a to ani v souhrnné (označující celou sekci odkazů) ani v jednorázové (označující jednotlivé odkazy samostatně) podobě

Výše uvedené stránky v kostce:

 • Wikipedie může obsahovat materiál (v to počítaje odkazy), který se může zdát někomu nevhodný, ale to neznamená, že takový obsah bude cenzurován
 • zjevně irelevantní odkazy bývají mazány

A k tomu ještě praxe: Většinou nejsou odkazy nijak označeny (natož pak šablonou), čas od času se najde za odkazem malý textový popisek typu (explicit content).
Na závěr ještě dodatek: Drtivá většina odkazů vede na úvodní stránky, které ze zákona obsahují varování o specifickém obsahu, tudíž jedno kliknutí na odkaz na Wikipedii zpravidla nemůže vést k pohoršení.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 23:59, 22. 3. 2007 (UTC)

Když už jsme u toho, „jak to dělají jinde,“ nemůžu si odpustit upozornění na anglický článek o klitorisu, kde několik týdnů probíhala bouřlivá debata, jestli v článku smí být fotografie, nebo jestli jenom uvést odkaz na obrázek (samozřejmě s příslušným varováním). Dnes je v článku fotka. :-) --slady I~b 06:40, 23. 3. 2007 (UTC)
A co pak takové články jako Penis, Erekce či Ejakulace. ;) Každý čtenář má být soudný člověk a pokud čte (co já vím) o pornohercích, tak musí očekávat, že tam budou i odkazy na pornostránky. --Ragimiri 07:51, 23. 3. 2007 (UTC)
Pokud odkaz vede na úvodní stránku s upozorněním o specifickém obsahu, je skutečně zbytečné duplikovat varování ještě na wikipedii. Nespoléhal bych ale na to, že takové řešení půjde využít vždy. -- Hkmaly 21:58, 23. 3. 2007 (UTC)

Při počítání kdo je pro a kdo je proti jsem došel opravdu ke kurióznímu výsledku 5:5. To nikam nevede... A hlasování o smazání bych jako vhodné neviděl, neboť ta pravidla tam nejsou rovná, ale jasně proinkluzionistická. Takže dám ještě několik dní aby se vyjádřilo dalších pár lidí a pak se rozhodne co se šablonou. --Aktron (d|p) 17:04, 23. 3. 2007 (UTC)

Výsledná podoba nemá být výsledkem sečtení hlasů pro a proti, ale argumentace. Zanatic 17:19, 23. 3. 2007 (UTC)
Když tady pět lidí řekne že jo a pět že ne tak co s tím mám dělat? Když tu navrhli upravit layout, tak já ho samozřejmě upravím. Ale pokud většina řekne že to nechce tak to nebude asi mít smysl si s tím hrát. --Aktron (d|p) 17:21, 23. 3. 2007 (UTC)
Pročíst si diskuzi, zvážit, které argumenty jsou silnější, a mít odvahu podle toho to tak udělat. Zanatic 17:26, 23. 3. 2007 (UTC)
Argumenty jsem si pročetl. Někteří říkají že by se mohly zrušit rovnou pornografické odkazy (no to jsem zvědav jak bychom to hlídali stačí sledovat spamové), někteří chtějí změnit layout (už jsem přeci říkal), někteří jsou pro jak to je, někteří chtějí smazat atp. Ale tak samozřejmě tady je třeba udělat nějaké přijatelné rozhodnutí, ne stylem cak cak a nazdar. Samozřejmě že mi příjdou silnější argumenty pro, ale to bychom mohli diskuzi zrušit a vládnout. V podstatě bych to sem vůbec nedával, kdyby se lidé neozvali.Aktron (d|p) 17:47, 23. 3. 2007 (UTC)
Tak co takhle vytáhnout možná řešení a argumenty pro ně do přehledné tabulky, nad níž se dá dál diskutovat, aby se to někam hnulo? (Kdybych neměl něco lepšího na práci, udělám to sám, aby to nevypadalo, že jenom kecám a nedělám :)) Zanatic 17:50, 23. 3. 2007 (UTC)

No, mně se ta šablona líbí a pokud přežije, budu ji i používat. Myslím, že projekt potřebuje nějaký vizuální prvek, který upozorní čtenáře na to, že odkazované místo může mít hodně explicitní obsah (za který ovšem nepovažuju bobří farmy, ty tu asi opravdu nemají co dělat). --Torm 17:31, 23. 3. 2007 (UTC) s editačním konfliktem

Pokud někdo napíše článek Bobří farma (a obhájí jeho encyklopedičnost, nebude to subpahýl atd.), je jen logické aby článek obsahoval odkaz na příklady. -- Hkmaly 21:58, 23. 3. 2007 (UTC)

Seřazování odkazů v kategoriích : DOTAZ[editovat | editovat zdroj]

Vytvořil jsem článek Henry Mancini, který jsem přiřadil ho ke kategoriím Skladatelé jazzové hudby, Jazzoví hudebníci, Američtí hudební skladatelé, Skladatelé filmové hudby apod. Zatímco například v kategorii Úmrtí 1994 je správně uveden pod písmenem M, ve většině ostatních je nesprávně přiřazen k písmenu H. Čím to je? Díky za odpověď.

Řazení v kategorii bude správně fungovat pokud napíšete [[Kategorie:Narození xxxx|Mancini, Henry]]--Horst 20:09, 25. 3. 2007 (UTC)

Články bez kategorie a údržbové šablony[editovat | editovat zdroj]

Pokud článek není zařazen v žádné kategorii a někdo do článku vloží šablonu Wikifikovat, pak se tento článek pochopitelně už neobjeví v seznamu Nekategorizované články. Příslušný seznam Články k wikifikaci je poměrně rozsáhlý (130) a asi nikdo jej pravidelně neprochází a nečistí (sám jsem to předevčírem zkusil a zařadil jsem asi 25 článků bez tématické kategorie).

To je škoda, protože takový článek není dostupný ze žádné tematické kategorie a klesá pravděpodobnost, že jej někdo, kdo prochází tuto kategorii, opraví.

Ptám se proto, zda by nebylo vhodné použít podobné řešení jako u šablony Upravit (shromážděním odkazů) a vyprázdnit kategorii Články k wikifikaci.

(Něco podobného možná platí i pro další šablony, například obecný Pahýl.) --Jvs 18:10, 26. 3. 2007 (UTC)

Já tu kategorii sem tam procházím, když se najde čas a nálada, ve svý době už tam zůstalo jen 20 článků, lae bohužel pak nebyl čas pokračovat. Teď se na to dostavam sporadicky.--frettie.net 18:44, 26. 3. 2007 (UTC)

Forma licence[editovat | editovat zdroj]

Pokud chci nahrát obrázek z nějaké internetové stránky, jaký typ licence musím mít? A v jaké formě musí být ono povolení? Díky za odpověď--Warhol's Clockwork 20:26, 26. 3. 2007 (UTC)

No, obrázky z internetových stránek radši vůbec nenahrávejte, protože mají většinou copyright, nebo jinou nesvobodnou licenci a byly by stejně rychle smazány.--Juan de Vojníkov 12:52, 27. 3. 2007 (UTC)
Licenci, pod jakou bude zveřejněno dílo, může zvolit pouze držitel práv. Otázka tedy patří jemu. Povolení od držitelů práv ke zveřejnění se zasílají do OTRS a musí obsahovat co se povoluje (jaký obrázek či text) a pod jakou licencí (zvolit licenci lze pouze u obrázků, texty jinak než pod GFDL zde být nemohou). --Tlusťa 13:40, 27. 3. 2007 (UTC)
Jak je to s použití firemních log u popisu firem. Na anglické Wikipedii firemní loga normálně jsou proč zde byli smazány? --Tex 23:10, 30. 3. 2007 (UTC)
Protože si zdejší uživatelé odhlasovali, že se na české Wikipedii tento typ licencí používat nebude. --Dezidor 18:10, 31. 3. 2007 (UTC)
Prosím kde je toto hlasování nic o něm nevím. Myslím si že zbytečně takto na české wikipedii není spousta zajímavých věcí. Děkuj za odpověď. --Tex 10:42, 1. 4. 2007 (UTC)
Taky o něm nevím, kromě toho existuje šablona {{LogoProvidedThat}} ... zdá se mi, že spíš byly loga smazány při mazání "fair use" obrázků, protože nikoho ani nenapadlo aby ty fair use před smazáním prošel a zkusil překategorizovat ... podobně zmizela řada velmi starých fotek, které mohly být zhusta {{PD-old-50}} ... -- Hkmaly 11:16, 1. 4. 2007 (UTC)
Zřejmě to s tím odhlasováním nebude tak horké.Myslím si že tento postup české wikipedii velmi škodí. --Tex 16:49, 1. 4. 2007 (UTC)
Wikipedie:Pod lípou (práva)/Archiv 02 --che 17:53, 1. 4. 2007 (UTC)
Takže jak jsem říkal, smetlo je příliš zbrklé mazání fair use. -- Hkmaly 19:49, 1. 4. 2007 (UTC)
Janě že došlo ke zbrklému mazání které odsouhlasilo pár lidí. Netuším jaká vznikne majiteli loga újma pokud je uvedeno ve wiky u popisu jeho firmy. Naopak za toto se platí. Nepředpokládám že by logo bylo uvedeno v hanlivém slova smyslu. A pokud by přesto vadilo tak se samozřejmě dotyčná firma může ozvat a bude opravdu smazáno. Několik lidi zde chce být papežštější než papež ale neuvědomují si zž tím velmi škodí celé komunitě a wikipedii jako takové – velmi ji ochuzují. Tento poustup tedy opravdu velmi škodí. A chtělo by vyvolat diskuzi aby toto nepokračovalo. Myslím že běžný uživatel – stejně tak jako já su toho všiml až když loga zmizeli a v ostatních wikkipediích – en de zůstali. --Tex 07:48, 2. 4. 2007 (UTC)
I loga patří mezi díla chráněná autorským zákonem (to vyplývá z charakteru díla a ne z hlasování na cs.wiki), jejich ochrana nesouvisí s tím, jestli článek na Wikipedii vyznívá pro firmu příznivě nebo ne; takto podmíněné povolení užití loga by bylo navíc v rozporu se zásadou NPOV. Podle mě by u článků o firmách loga nemusela být vůbec, zvlášť když naznačujete, že je to pro tu firmu tak výhodná reklama, že by za to i něco zaplatila. :-) Pokud chcete mít u článku obrázek, dá se to vyřešit i tak, že nepoužijete přímo logo, ale například fotografii výrobku nebo sídla firmy, kde je to logo „jaksi mimochodem“ vidět, protože je součástí snímaného objektu. Do autorských práv tím nezasahujete – fotíte výrobek nebo budovu, což můžete a potvrdíte to vhodným popiskem, tedy např. sídlo firmy ABC a nikoli logo ABC na sídle firmy). Příklad na stránkách Microsoft nebo Silicon Graphics. --Milda 09:10, 2. 4. 2007 (UTC)
Proč dělat věci jednoduše když to jde složitě. Já netvrdím že lego není chráněno zákonem. Určitě to u loga musí být napsáno že je majetkem té a té firmy. Ale nevidím jediný problém proč by nemohlo být korektně použito na wikipedii. Nikdo se s tím neobohacuje a nikoho to nepoškozuje. Jak jsem již napsal pokud by to dané mu subjektu vadilo tak se odstraní. Toto mi přijde jako GFDL za každou cenu zvláště když na jiných wiki toto bez problémů funguje. --TeX 10:29, 2. 4. 2007 (UTC)
Nevím, co je na tom nejasného. Nemůžete prostě vzít cizí věc (dílo) a začít jí používat bez svolení. Taky nemůžete jít do samoobsluhy a sníst tam nějaký rohlíky (použít je korektně) a mít na zádech napsáno, že jste snědl rohlíky co patřily Novákově samoobsluze. Počítám, že by to tomu Novákovi asi vadilo. :) --Tlusťa 10:48, 2. 4. 2007 (UTC)
Opravdu to stále nechápu. Jak bude nelegálně užito. Bude s nim na wikipedii vydělávat peníze? Budete pomlouvat tu firmu nebo jí dělat nějaké nekalé praktiky? Nebo chcete k tomu logu psát hanlivý text jako v případě co jste uvedl (já ze sebe tedy ne). Opravdu stále nevidím nic kde bych někoho poškodil. Stále tomu nerozumím. Jinak se podívejte na weby mnoha firem sami tyto loga poskytují veřejně. Opravdu nevidím nic v tom korektně toto používat. Stejným způsobem jako je tomu ne EN wiky. Opravdu nevím na co si tu pokoušíme hrát a koho chránit. --TeX 11:04, 2. 4. 2007 (UTC) Oprav překlepu --TeX 11:04, 2. 4. 2007 (UTC)
Když zveřejníte výstavu obrazů Pabla Picassa k jeho slávě a bez nároku na honorář, přesto ho poškodíte. Když budete hrát na nárožích k potěše kolemjdoucích a bez nároku na honorář písně Beatles, přesto je poškodíte. To jsou zásady autorského práva. Můžete zjišťovat, které firmy svá loga nejen "poskytují veřejně", ale také se svolením k volnému užití. Osobně se domnívám, že takových firem mnoho nebude, zvláště mezi velkými firmami. -- Okino 11:50, 2. 4. 2007 (UTC)
Ono máte pravdu ale já jsem se nebavil o obrazech - mimochodem zde by jste zveřejnil reprodukce Picasa - tím by jsw ho nepoškodil. Nicméně já jsem se bavil o logách firem a jejich produktů. A nebo např firma MS (teď nevím jestli sem mohu naspat její celé jméno abych ji nepoškodil :-) prodává své logo jako obraz? O tom nic nevím ani nevím nic o tom že by se loga vystavovali. Nechci samozřejmě nikomu nic krást. Proto jak jsem již napsal by bylo u loga výslovně napsáno že je majetkem XY. Podívejte se např. na libovolnou knížku je tam napsáno něco v tomto smyslu. Názvy firem a loga použitá v textu mohou být majetkem jejích vlastníků. Prostě nikdo zde nechce nikoho okrádat ani ho zneužívat. To že to jde je jasně vidět v dalších jazykových verzích jak píšu již asi po čtvrté. --TeX 12:02, 2. 4. 2007 (UTC)
Jen stručně: Zveřejněním reprodukce Picassa byste z hlediska české (a mezinárodní) úpravy autorského práva Picassa pravděpodobně (záleží na způsobu zveřejnění reprodukce) také poškodil. Celé jméno Microsoft použít můžete, ale logo je z hlediska autorského práva jiná věc. -- Okino 13:00, 2. 4. 2007 (UTC)
Nekomerčně nebo výdělečně, to je jedno, v obou případech je to užití díla, které je § 12 autorského zákona vyhrazeno autorovi a jen autor nebo jím pověřený správce práv může udělit souhlas s užitím jinému subjektu. Zveřejnění na Wikipedii se nedá našroubovat na žádnou z bezúplatných licencí v § 30–39. Na svém vlastním projektu porušujte autorská práva jak chcete, protože riskujete vy sám. Na projektu Wikimedia Foundation musíte hrát podle jejích pravidel. Fiktivní případ, jak by mohlo použití obrázku bez svolení držitele práv projekt ohrozit: článek o jisté softwarové firmě bude takový obrázek obsahovat, firmě se nebude líbit, že v článku jsou uvedena (a ozdrojována) fakta, že kritická bezpečnostní chyba byla známa a neopravena několik měsíců; protože zveřejnění doložených údajů nemůže bránit, tak podá žalobu na nedovolené užití díla, jehož práva má vyhrazena, a buď provozovatel projektu přistoupí na takovou verzi článku, která firmě vyhovuje, nebo ho žaloba finančně zlikviduje. --Milda 13:24, 2. 4. 2007 (UTC)
A EN wiky se tímto neřídí? Tam to funguje loga tam jsou. --TeX 13:43, 2. 4. 2007 (UTC) Například zde aby to bylo jasníí, http://en.wikipedia.org/wiki/T-Mobile takže tomu rozumím že EN wiky jak říkáte vy nehraje podle pravidel nebo není ve Wikimedia Foundation. :-))))) --TeX 13:45, 2. 4. 2007 (UTC)
Klikněte na to logo a přečtěte si rámeček o licenci k obrázku. Píše se tam, že je na en.wiki v rámci fair use, což je princip povolený v USA, nikoliv v Česku, odkud většina lidí cs.wiki edituje a které je převážně cílovou skupinou (viz Wikipedie:WikiProjekt Autorské právo/Rozhodné právo a nově též oficiální rozhodnutí Wikimedia Foundation Resolution:Licensing_policy). --Milda 14:10, 2. 4. 2007 (UTC)
Netýká se to jen EN stačí se podívat do DE je to tam také http://de.wikipedia.org/wiki/T-Mobile jak říkám hrajeme si tu na něco úplně zbytečně se snažíme se tu být papežštější než papež. --TeX 14:40, 2. 4. 2007 (UTC)


Slovensko také http://sk.wikipedia.org/wiki/T-Mobile_Slovensko nepředpokládám že by měli tolik rozdílné zákony v tomto případě než my. Příkladu uvádím jen proto abych dokázal že pár lidi se tu rozhodlo něco prosazovat a ignorují okolní dění. --TeX 14:45, 2. 4. 2007 (UTC)
Milý Texi - klikni si tam na ta loga a přečti si, co o nich píšou. Na Německé Wikipedii zdůvodňují použití tím, že logo T-Mobile není (volný překlad) dostatečným projevem individuální tvůrčí činnosti (velmi volně řečeno: To by vymyslel každej úplně stejně). Jestli je to správný argument, zvažte. Na slovenské Wikipedii naopak píšou, že logo je chráněno autorským právem, ale domnívají se, že podle jejich autorského zákona je jejich užití přesto v pořádku, zvláště proto, že je v souladu s principy fair-use a fair-dealing. Jenže fair-use ani fair-dealing není princip, který by se dal v českém prostředí uplatnit. -- Okino 14:53, 2. 4. 2007 (UTC)
Milý Okino, můžeš mi prosím stručně vysvětlit proč to na Slovensku jde a v Česku ne? Děkuji --TeX 14:56, 2. 4. 2007 (UTC)
Nejsem právník a jen jsem kdysi před lety skládal menší zkoušku z mediálního (tj. i autorského práva). Nový autorský zákon jsem do detailů nečetl. Pokud ale přesto chceš vědět, co si myslím o slovenském vysvětlení, tak si myslím, že to není v souladu s autorským právem, jak platí u nás a předpokládám i na Slovensku. Takže - obrazně řečeno - slovenský příklad a prosazování jejich pohledu i u nás zavání rčením: "Kdo nekrade, okrádá svou rodinu." -- Okino 15:02, 2. 4. 2007 (UTC)
Také nejsem právník ale stále nevidím k jaké krádeži dochází (omluvte mne asi jsem pomalejší) nikdo nikomu neumírá žádná práva. Nicméně vidím že je tím Wikipedia ochuzená o značné množství informací. A jak jse vidět tak v ostatních wikipediiích (např EN, DE, SK) to problém není. Takže já to vidím jak jsem psal malá skupinka se ad něčím usnesla a toto zarytě ke škodě wikipedie samotné tvrdě hlava nehlava prosazují. Mě však spíš zajímá jak znovu vyvolat hlasování a toto hloupé pravidlo zrušit. --TeX 15:07, 2. 4. 2007 (UTC)
Tak snad už naposledy, stručně a jasně. Autor (v tomto případě je "autorem" někdy skutečný autor loga, ale hlavně společnost, která tvorbu zadávala - viz autorský zákon) je vlastníkem práv k dílu. Přinejmenším má právo dát souhlas se zveřejněním díla (tj. loga). Pokud není toto svolení, není možné dílo zveřejňovat. To je česká úprava, to je také slovenská, kde se ale autoři Wikipedie domnívají, že k tomuto užití nemusejí mít souhlas, protože se to tak dělá v cizině (kde platí zcela jiná úprava, tj. tvrdí: u nás se může řídit auto od tří let, protože na ostrově Puapua se může také řídit auto od tří let). Pokud chceš zrušit toto pravidlo, můžeš otevřít nejspíš ŽoK, ale předpokládám, že k tomu budeš muset přispět nějakou fundovanější odbornou analýzou. Hodně štěstí. -- Okino 15:12, 2. 4. 2007 (UTC)
Pokud si někdo myslí, že taková norma jako je autorský zákon bude stále z dob ČSSR či ČSFR, tak je na omylu. Stejně jako dochází v Česku k novelizacím, dochází k nim i na Slovensku. Pokud máte problém s tím, že nějaká šablona je v rozporu se zákonem (v ní odkazovaným), tak se ozvěte. Pokud máte problém s autorským právem jako celkem, tak prosím do Wikipedie nepřispívejte, ušetříte tím čas ostatním wikipedistům, kteří budou po Vás editace na porušení práv kontrolovat. S pozdravem--PaD 15:20, 2. 4. 2007 (UTC)(s ek. bez ohledu na Okina)
S dovolením, já bych nebyl tak přísný jako PaD, ale myslím, že pokud nějaký Wikipedista nezná autorské právo, než o něm začne diskutovat a zpochybňovat jeho praxi na Wikipedii, měl by si něco přečíst (aspoň tady na Wikipedii) a aspoň pochopit, jak se porušují práva autora zveřejněním jeho díla bez svolení. -- Okino 15:26, 2. 4. 2007 (UTC)
Opravdu nevím proč bych měl přestat editovat jen jsem poukázal na rozpor a na to že česká Wikipedie tím trpí viditelně jsem uhodil na bolavé místo soudě z reakcí např od Okina. Jak jsem již několikrát řekl nemám zájem nikoho okrádat ani poškozovat, brát mu práva ale nechci té aby to škodilo Wikipedii která je tu pro všeobecný prospěch a je vidět že v jiných státech to úspěšně funguje. Upřímně nemyslím si že mezi námi a Slovenskem a nebo i Německem bude v autorském právu velký rozdíl. --TeX 15:42, 2. 4. 2007 (UTC)
Slovenské fair use vychází z předpokladu, že je rozhodné právo té země, kde jsou servery nadace, tedy USA, kde fair use platí. Dle mnou již zmíněné právní analýzy tomu tak zřejmě není. Navíc sk.wiki bude muset v dohledné době akceptovat rovněž již zmíněné rozhodnutí nadace, které mj. říká, že jednotlivé jazykové verze mohou přijmout výjimky z obecných pravidel nadace, jen pokud je to v souladu se zákony USA i té země, odkud je převážně tato jazyková verze používána. V Česku fair use takovou výjimkou být nemůže, protože je v rozporu s platným AZ. Takovou výjimkou v Česku by mohla být například zpravodajská licence (§ 34 písm. b, c) pro dosud neexistující projekt cs.wikinews – podobně to má například pl.wikinews.
Pokud jsem vysvětlení ohledně de.wiki pochopil správně (neumím německy, nezbývá mi než věřit tomu, co Okino napsal), mají Němci za to, že logo T-mobile není způsobilé autorskoprávní ochrany, protože nemá znaky autorského díla (tzn. skoro každý, kdo by dostal zadaní „navrhni logo T-mobile“, by to udělal stejně, o čemž velice pochybuji a hlavně pochybuji o tom, že by s tímto zdůvodněním souhlasil autor loga, když by si je přečetl). --Milda 16:14, 2. 4. 2007 (UTC)

Několik upřesnění:

 1. Hlasovalo se na Wikipedie:Pod lípou (práva)/Archiv 02 a zde je vidět, že se nejednalo o nic ukvapeného, navíc hlasování předcházelo několika velmi dlouhých diskusí (Wikipedie:WikiProjekt Autorské právo/Rozhodné právo, Wikipedie:Fair use/Doporučení2 a diskuse k těmto článkům).
 2. Šablona {{PD-old-50}} je irelevantní a nemá zde již nic dělat. Dle českého práva (a nejen jeho) autorské dílo není uvolněné do public domain 50 ale 70 let ode smrti autora.
 3. Loga, ke kterým je použita šablona {{LogoProvidedThat}} mají svolení držitele práv. V tom je velký rozdíl oproti fair use, kde svolení práv není (a ani nemůže být, protože by se pak nejednalo o fair use). Ve zkratce: fair use je použití autorského díla bez svolení držitele práv s předpokladem, že takové užití nebude držiteli práv vadit.
 4. A jen připomínám, že politiku ohledně obrázků určuje především nadace, která dává mantinely použitelných licencí a že bylo sice fair use odmítnuto, ale další částečně nesvobodné licence jsou možné a o nich se diskutuje zde Wikipedie:Licenční politika u souborů . --Tlusťa 21:18, 1. 4. 2007 (UTC)
 5. Licenční politika nadace je k nahlédnutí zde a jasně deklaruje, že fair use zde ani nemůže být znova zavedeno (Exemption Doctrine Policy is a project-specific policy, in accordance with United States law and the law of countries where the project content is predominantly accessed ...). --Tlusťa 21:38, 1. 4. 2007 (UTC)

Návrh pro Texe[editovat | editovat zdroj]

Milý Texi, zaděláváme tady donekonečna opakovanými věcmi tohle fórum. Pokud chceš něco vysvětlit ode mne, napiš mi na mou diskusní stránku. Pokud ne, můžeš zvolit zpochybnění příslušného pravidla v příslušné diskusi (předpokládám asi Wikipedie:Autorské právo) nebo se pokusit rozproudit samostatnou veřejnou diskusi nejspíš ŽoKem (i když ty by měly spíš sloužit k řešení konfliktů). Můžeš také prostudovat celý projekt Wikipedie:WikiProjekt Autorské právo a udělat si obrázek. Tady už diskuse dávno přesáhla vstřebatelné meze. --Okino 15:55, 2. 4. 2007 (UTC)

Samozřejmě, že konkrétnějším doporučením je Wikipedie:Fair use. Můžeš se pokusit zpochybnit je - na příslušné diskusi, nejprve asi přečti tam odkazované archivy diskuse při jeho přijímání. -- Okino 16:03, 2. 4. 2007 (UTC)

Časový zámek a šablona[editovat | editovat zdroj]

Tak jsem dnes poprvé využil časového zámku a zamkl jeden článek pro neregistrované na 14 dní. Do článku jsem vložil šablonu polozamčeno. Jenže... Jenže má teď ta šablona smysl, když za 14 dní se článek automaticky odemkne? Asi by se šablona měla dávat jen na články, kde nebyla uvedena doba zamčení. --Luděk 06:27, 31. 3. 2007 (UTC)

Šablony na zámky již de facto nejsou potřeba, neboť existuje automatický seznam zamčených stránek včetně případné doby vypršení zámku.
Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 17:23, 31. 3. 2007 (UTC)

Mateřské školy[editovat | editovat zdroj]

Mají mít jednotlivé mateřské školy svůj článek? Koukám totiž na Kategorie:Mateřské školy a mám takový dojem, že jediný článek, který má smysl, je Mateřská škola. Ostatní jsou buď náborovým letákem čili reklamou konkrétních školek ("Školka nabízí výuku hry na zobcovou flétnu a kroužek angličtiny, mimo to děti absolvují předplavecký kurz a kurz bruslení a často se pořádají výlety do přírody.", jiná pak: "Škola umožňuje pravidelnou logopedickou péči a poskytuje rozšířenou hudební a výtvarnou výchovu. Děti se mimo jiné učí i pěstovat rostliny.") nebo popisují i zcela neužitečné detaily ("V této části je umístěna kuchyň školní jídelny, sklady potravin, sklep, sklady prádla, úklidových prostředků a prádelna. Zahrada je velká se vzrostlými stromy okrasných lip a javorů, jehličnatých stromů, keřů."). Ano, velmi pravděpodobně existují školky, o kterých by se slušelo v encyklopediích psát, ale jaksi se nedomnívám, že to jsou zrovna ty, které zatím na Wikipedii máme. --Luděk 17:19, 1. 4. 2007 (UTC)

Proč ne? Má-li to aspoň nějaký encyklopedický význam, ať tady klidně jsou. Můžou se hodit třeba nějakému novináři, který bude psát o nějaké tamější nehodě. Hrábne do Wikipedie a hned má informace o historii, ředitelce apod. :) --Ragimiri 17:33, 1. 4. 2007 (UTC)
Domnívám se, že tu být nemají. Zvlášť, když tu nemáme ani kvalitní stránky o mnohých školách vysokých. Okino 17:54, 1. 4. 2007 (UTC)
Některé ty články asi mají problém s ověřitelností, asi by stálo za to je příslušně olepit, nebo přímo navrhnout na smazání. Chtěl bych se ovšem ohradit proti argumentu "nemáme kvalitní článek o X, takže by tu neměl být článek o Y". Mazáním článků o Y nikoho k psaní o X nenamotivujeme. (Ale můžeme tím zvýšít celkovou úroveň wiki, což je ale něco poněkud jiného.) --che 18:04, 1. 4. 2007 (UTC)
Milý che, s dovolením moje úvaha byla opačná: Snažím se případně motivovat ty, kteří chtějí články o mateřských školách zachovat, aby zapracovali na vylepšení článků o vysokých školách. Lingvista by si asi všiml rozdílu mezi spojkami "zvláště když" a "takže". -- Okino 18:08, 1. 4. 2007 (UTC)
IMHO se toho týká Wikipedie:ověřitelnost a Wikipedie:významnost. Pokud o mateřské škole informují nezávislá média, má tu být. Pokud jen ona sama, nemá tu co dělat. --Postrach 18:16, 1. 4. 2007 (UTC)

Rozlišovač u kopců[editovat | editovat zdroj]

Jedna věc mě trápí už dlouho, to je rozlišovač u kopců. Když se vyskytne kopec téhož jména, dává se do závorky nadmořská výška. Třeba Chlum nebo Hůrka. Má to určité nevýhody a to hlavně fakt, že často v různých mapách je různá výška, jinou udávají Poláci a jinou Češi, aj. Třeba teoreticky Králický Sněžník, kdyby to bylo potřeba, tak bych mohl založit jako Králický Sněžník (1423), Králický Sněžník (1424), Králický Sněžník (1425)., a ani jednu variantu nemůže nikdo zamítnout. A takhle je to skoro u všech kopců. Proto se mě to moc nelíbí. Raději bych to rolišoval podle pohoří a když ani tohle nejde, tak podle blízkého města či vesnice, třeba Chlum (u Chocně) a ne Chlum (354 m). Don Pedro 13:03, 3. 4. 2007 (UTC)

Celá řada bodů je v publikaci DEMEK Jaromír (ed.) 1987: Zeměpisný lexikon ČSR. Hory a nížiny. 584 ss. a 1 příl. Praha: Academia. Chlumy jsou tam tyto:
Bod;M n. m.;Vyšší zeměpisná jednotka;Zeměpisný kód vyšší zeměpisné jednotky
Chlum;259;Bečovské středohoří;IIIB-5B-e
Chlum;289;Měcholupský úval;IIIB-3A-c
Chlum;338;Libčanská tabule;VIC-1B-b
Chlum;343;Opočenský hřbet;VIC-2B-a
Chlum;344;Přáslavická pahorkatina;IVC-8H-a
Chlum;354;Choceňská tabule;VIC-2B-e
Chlum;358;Rychnovský úval;VIC-2B-b
Chlum;366;Kozlovský hřbet;VIC-3A-c
Chlum;402;Brankovická pahorkatina;IXB-2A-e
Chlum;417;Klabavská pahorkatina;VB-3E-a
Chlum;418;Vítonická pahorkatina;IXD-1A-b
Chlum;495;Frýdlantská pahorkatina;IVA-5
Chlum;506;Netvořická vrchovina;IIA-1A-f
Chlum;510;Bechyňská pahorkatina;IIA-3A-d
Chlum;512;Kunštátská vrchovina;IIC-4B-c
Chlum;514;Plavská pahorkatina;IIB-2B-b
Chlum;532;Mirovická vrchovina;IIA-1B-d
Chlum;539;Rohozecká vrchovina;IIIB-4-c
Chlum;540;Malšická pahorkatina;IIA-3B-a
Chlum;544;Radomyšlská pahorkatina;IIA-4A-e
Chlum;551;Milevská pahorkatina;IIA-3A-c
Chlum;603;Litický hřbet;IVB-3B-a
Chlum;609;Sedmihoří;VB-2A-d
Chlum;616;Kopřivenská vrchovina;IVC-3D-c
Chlum;1191;Želnavská hornatina;IB-1E
Bod je jednoznačně identifikován svým jménem, nadmořskou výškou a vyšší zeměpisnou jednotkou, příp. jejím kódem. K takto chápané identifikaci však na Wikipedii budeme muset teprve dozrát. --Luboš Pruner 13:54, 3. 4. 2007 (UTC)
Pro výšku je myslím relevantní Základní mapa ČR. Navržený systém rozlišovače podle blízkého sídla je stejně problematické, neboť těch sídel může být ve stejně vzdáleném okolí několik, přičemž jeden uživatel může preferovat vzdálenější větší či lidnatější sídlo, jiný nejbližší, další nejbližší na území ČR atpd. Pohoří je také trochu neurčité, neboť území pohoří není na většině map striktně vyznačeno a geologové mají pro pojmenování útvarů systém, který má různé úrovně s různými názvy. BTW lépe řešit na wikiprojektu ČR.
@ Luboš Pruner: rozlišovač na Wikipedii má jedno pravidlo: měl by obsahovat jen to nezbytně nutné pro rozlišení, tj. v případě Chlumů je podle výše uvedeného seznamu tím nezbytně nutným (neb dostatečným) nadmořská výška. BTW zeměpisné souřadnice také jednoznačně určují bod. --Adam Hauner 14:01, 3. 4. 2007 (UTC)

Je to fakt, ale na hranicích s Polskem je někdy problém, že hranice nevede třeba přesně přes vrchol hory a na českých mapách se nekriticky udává nejvyšší bod na našem území, ačkoliv absolutní vrchol hory pár desítek m za hranicí v Polsku, a je třeba o 30 m vyšší, polská wikipedie může mít jiný údaj. Základní mapa ČR myslíte asi 1:10000, ale když to porovnám třeba s 1:50000 mohou se některé výšky kopců i o několik m lišit. Třeba u kopce Hleďsebe se v různých mapách udává 1175 m, 1180 m a 1190 m. Vím že nic není ideální,ale právě že jsem na tyo problémy narazil, jinak je mě to jedno. K položení dotazu mě inspirovaly Javoří hory, kde je takových průšvihů několik. Don Pedro 14:19, 3. 4. 2007 (UTC)

Osobně bych preferoval Don Pedrem navrhované řešení, psát do rozlišovače pohoří nebo podobné zeměpisné určení. Ze stejného důvodu, z jakého články na Wikipedii mají jména a nikoliv jen identifikační čísla. Většina čtenářů Wikipedie užívá k zeměpisné orientaci hlavně mapy s osami x a y, nikoliv schéma příčného řezu zemským povrchem nebo specializovaný katalog vrcholů, v němž je jedna sada naměřených výšek vrcholů využita jako jejich identifikátory. --ŠJů 09:51, 5. 4. 2007 (UTC)

No, ono žádné řešení není ideální, všechny mají výhody i nevýhody. Když budou pohořím třeba Krkonoše, pak je to v pohodě, ale když to bude nějaká Svitavská pahorkatina nebo ještě nějaká velmi obscurní geomorfologická jednotka, jejíž název uslyší většina čtenářů poprvé, bude to problém. Navíc třeba Hůrka (546 m) patří do Českotřebovské pahorkatiny od níž nadřazenou jedotkou je Svitavská pahorkatina a teď si vyberte. Don Pedro 10:07, 5. 4. 2007 (UTC)

Nadmořská výška je ten nejlepší rozlišovač. ---xfi- 19:25, 2. 5. 2007 (UTC)

Články k urgentní úpravě[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, proč není na stránce Wikipedie:Údržba odkaz na Kategorie:Údržba:Urgentně upravit? Myslím, že tam ten odkaz patří. --Jvs 09:37, 16. 4. 2007 (UTC)

Přidal sem. --Nolanus C E 17:20, 17. 4. 2007 (UTC)

dotaz o umístění offline wikipedie na DVD počítačového časopisu[editovat | editovat zdroj]

Přeneseno z Nástěnky správců. --Luděk 11:20, 16. 4. 2007 (UTC)

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na podmínky vydání offline podoby wikipedie na dvd časopisu Extra PC. Četli jsme si podmínky, ale jsou anglicky a nikdo tu není tak sběhlý v právnické angličtině. Rádi bychom proto věděli jaké jsou podmínky pro vydání na našem DVD. Samozřejmě zdroj a licence budou uvedeny. Je to všechno nebo jsou i jiné požadavky pro vydání na DVD, které budeme muset splňovat? Stahujeme obsah z adresy [5]. Díky za info.

P.S.: do budoucna bych chtěl požádat o překlad vaší licenční smlouvy protože strojový český překlad, který uvádíte je naprosto nevyhovující.

--Michalli 11:13, 16. 4. 2007 (UTC)

Konec přenesené části. --Luděk 11:20, 16. 4. 2007 (UTC)

O jakém strojovém překladu je zde řeč? Mohu požádat o odkaz? Děkuji --Zirland 11:32, 16. 4. 2007 (UTC)
v článku GNU Free Documentation License je uveden odkaz na neoficiální překlad [6]. chápu že to není uvedeno na vašem serveru, ale odkazovat na překlad takové "kvality" je fakt hloupé... --Michalli 11:59, 16. 4. 2007 (UTC)
Pokud znáte odkaz na překlad vyšší kvality, budeme rádi, pokud nám o něm řeknete, případně můžete aktualitovat i ten odkaz v článku. --Zirland 12:02, 16. 4. 2007 (UTC)
Jsem připraven pokusit se přeložit text, ale nejsem právník a bude to chtít dodatečnou kontrolu. -- Okino 12:33, 16. 4. 2007 (UTC)
to by bylo fajn :-) --Michalli 13:18, 16. 4. 2007 (UTC)
Nezapomeňte ale, že rozhodující bude vždy text licence v angličtině. --Petr Adámek 12:50, 16. 4. 2007 (UTC)
Po prostudování toho tzv. "strojového překladu" musím říct, že bych chtěl mít takový strojový překladač doma. Nejsem schopen lepšího překladu, snad s výjimkou některých zvláštních termínů (názvů), které mi zní divně, ale nevím, jestli jsou správné nebo ne. Omlouvám se. -- Okino 22:42, 16. 4. 2007 (UTC)
mohu se zeptat jestli existují ještě nějaké "speciální" podmínky k distribuci Wikipedie na DVD nebo nic dalšího dělat nemusíme? Může se někdo vyjádřit? Dík --Michalli 13:16, 16. 4. 2007 (UTC)
Možná by bylo vhodné obrátit se na německou (resp. anglickou) Wikipedii - tam už DVD vyšlo, a právní podmínky nqbudou tak odlišné, domníval bych se. -jkb- (cs.source) 13:35, 16. 4. 2007 (UTC)

Statickou verzi jsem proklikal, údaje o autorech a licenci v ní jsou, informace k obrázkům (které ovšem ve stažitelném dumpu nejsou, koukal-li jsem dobře) taky , problematické fair use soubory tu už nejsou. Jako totální laik, co místní věci okolo práv delší dobu okukuje myslím že by to mělo být ok. Možná by se ale stálo za to zjistit, jestli to nebude dělat problémy s ochrannou známkou ("[Dumps] are intended for private viewing in an intranet or desktop installation."). Zkusím se poptat. --che 13:53, 16. 4. 2007 (UTC)

děkujeme, počkám na odpověď...
--Michalli 14:08, 16. 4. 2007 (UTC)

Dobří lidé na IRC mě ještě upozornili na kategorii Obrázky s nesvobodnou licencí. Pokud budete do offline verze zahrnovat obrázky, bude třeba z z kopie odstranit ty které patří do některých podkategorií (zakazující použití mimo web, mimo Wikipedii, a komerční použití obecně). Dále to vypadá, že pokud tomu chcete říkat "Wikipedie", potřebujete souhlas nadace Wikimedia, která na to vlastní ochrannou známku. Zkusím jim napsat a optat se co k souhlasu chtějí. --che 14:47, 16. 4. 2007 (UTC)

no pokud by se daly obrázky někde stáhnout a vyfiltrovat tak to by bylo moc fajn. ale nenašli jsme zdroj odkud ty obrázky pro ten offline obraz wikipedie získat. jinak nejde vyloženě o to že by jsme chtěli nabízet dvd jen kvůli wikipedii, cena bude pořád stejná, tématem tohoto čísla je wikipedie, tak by jsme tam tu wikipedii rádi dali. kdyby se to jmenovalo - offline obsah stránek cs.wikipedie.org a sk.wikipedie.org tak to je protiprávní? je to adresa URL - jak jinak to nazvat? my přece nebudeme vyloženě zneužívat komerčně název wikipedie - jakože by jsme udělali třeba časopis se jménem Wikipedie. je to jako když jsme jedno číslo věnovali microsoft windows vista a microsoft office 2007 a na dvd byla trial verze office...

--Michalli 17:24, 16. 4. 2007 (UTC)

Jen ještě poznámečku, snad Vás tím neotrávím. Některá loga projektů Wikimedia Foundations mají copyright. Tak by se mohl Che zeptat rovnou i na to.--Juan de Vojníkov 20:30, 16. 4. 2007 (UTC)
IMHO to souvisí - tedy bude to ten důvod proč "[Dumps] are intended for private viewing in an intranet or desktop installation.". -- Hkmaly 21:46, 16. 4. 2007 (UTC)
Obrázky by asi šlo stáhnout po jednom, ale je otázka jak dlouho by to trvalo. Kdy je co ohledně označení protiprávní si jistý nejsem, proto jsem poslal dotaz nadaci která ty ochranné známky má zaregistrované. Od nich bychom měli dostat autoritativní odpověď. --che 15:40, 17. 4. 2007 (UTC)
no já bych spíš uvítal hlavně tu možnost vydání bez obrázků. nás totiž docela už tlačí čas...--Michalli 07:02, 18. 4. 2007 (UTC)
K obrázkům bych upozornil na řešení německé Wiki při prvním vydání 2004, tehdy ještě na CD-ROM: cedéčko obsahovalo pouze výběr souborů, jinak text pak obsahoval přímý link na německou wikipedii (tedy jeden musel být online); to samé pak v případě diskusních stránek atp. Jako autoři byli na disku uvedeni jako výčet jen přihlášení autoři (ne tedy ta spousta IP, která zas byla dosažitelná linkem na historii). -jkb- (cs.source) 07:51, 18. 4. 2007 (UTC)


Rád bych byl jakkoli nápomocen, vydání na DVD je chvályhodný počin, ale zde narážíme na problém, že česká Wikipedie nemá právní subjektivitu, takže jediný partner, který může cokoli dovolit/zakázat, je Nadace; bez právního významu jsou veškeré úkony (a dokumenty), které sama neučinila, nevydala nebo nautorisovala – žádní čeští správci nemají oprávnění jednat jejím jménem, byť se tak mohou tvářit. Proto bych doporučil zaměřit se na anglické znění licenčních dokumentů a veškeré dotazy směřovat na Floridu. Věřím, že souhlas obdržíte obratem. Co smysl určitě nemá, je řešit zvlášť otázky typu ochranné známky k jednotlivým prvkům jako jsou loga, což, jak se ukázalo dříve, není vůbec jednoduchá právní otázka a jsou možné různé výklady (můj je, že loga jsou pod GFDL). --Tompecina 07:24, 18. 4. 2007 (UTC)

Váš výklad co se log týká je špatný (nevěřím, že tomu sám věříte) u log je uvedeno, že práva k nim drží nadace. Tompecina tu tento názor šíří velmi vytrvale, ale odmítá ho jakkoli doložit viz Diskuse:Wikipedie#Mohu použít logo české Wiki ?. --Vrba 11:44, 18. 4. 2007 (UTC)

"Doložit" to nelze nijak, je to právní názor, který je podepřen argumenty, konkrétně výkladem a maiori ad minus, že je-li pod GFDL veškerý obsah, jsou pod GFDL i všechny jeho části, tzn. i loga. Polemisovat lze jistě o tom, je-li logo součástí obsahu. Nemám v úmyslu pouštět se do další debaty, jež by asi byla jalová, jen bych ocenil, kdybyste své přesvědčení nepresentoval jako Boží zjevení. Obecně platí, že dva právníci = tři právní názory. --Tompecina 14:42, 18. 4. 2007 (UTC)
ale pokud vynecháme grafiku, pořád by jsme museli žádat o povolení k vydání wikipedie na DVD v časopise, ne? --Michalli 11:58, 18. 4. 2007 (UTC)

Cisty text, za predpokladu ze dodrzite podminky GFDL licence si muzete vydavat jak chcete a nikoho se nemusite ptat. --Vrba 13:07, 18. 4. 2007 (UTC)

ok, dík. problém máme právě s výkladem té smlouvy je taková hodně specifická takže je problém s překladem a ten český překlad je divný. asi by to měl přeložit nějaký právník protože občas některé věty nedávají smysl... :-( --Michalli 14:32, 18. 4. 2007 (UTC)
@ Michalli: nevím, zda by to nějakým způsobem pomohlo, kdyby se do překladu vrhl právník - pravděpodobně by z toho vznikl ještě větší šlamajzl - mluvím ze zkušeností, v takových případech je pak nutno udělat ještě jeden překlad do normálního jazyka... -jkb- (cs.source) 14:49, 18. 4. 2007 (UTC)
@JKB no každopádně tento text [7] taky není žádná výhra... ;-) --Michalli 14:52, 18. 4. 2007 (UTC)
jj, -jkb- (cs.source) 15:02, 18. 4. 2007 (UTC)
K výkladu a maiori ad minus: zcela aproximativně k neobdivné thési poznamenávám, že tato debata již zde byla vedena bez nějakého produktivního výsledku; bude asi lepší držet se výkladu odpovědných kolegů z našeho v hlubokém úpadku se nacházejícího úložiště znalostí [8] nežli thésí vedoucích spolupracovníků genuinní encyklopedie (tamtéž), -jkb- (cs.source) 15:02, 18. 4. 2007 (UTC)

ještě bych měl poslední dotaz - když se kouknete na seznam souborů http://static.wikipedia.org/downloads/November_2006/cs/html.lst nechápu proč archiv české wikipedie obsahuje soubory s čínskými nebo dokonce ruskými znaky? proč nevytváří archiv pouze s ASCI znaky? pak je problém ten archiv zpracovat, natož rozbalit a hlavně znovu zkompilovat do nějaké instalace (instalačního průvodce) :-( – Tento příspěvek přidal(a) Michalli,18:36, 18. 4. 2007 SE(L)Č

Pojmenování souborů zřejmě vychází z názvů článků, a ty zde jsou v unicode. Pokud vím NTFS i UDF, používaný na DVD, mezinárodní znaky ve jménech souborů podporuje. Jinak na můj mail poslaný nadaci zatím odpověď nepřišla. --che 16:56, 18. 4. 2007 (UTC)
@che děkuju za ten dotaz na wikimedia. pokud jde o soubory, jasně ntfs a udf jsou v pohodě ale instalační průvodci NSIS a Inno Setup v pohodě nejsou. berou pouze soubory v ANSI. :-( --Michalli 19:13, 18. 4. 2007 (UTC)
Pak asi nezbývá než to přejmenovat, i když můj osobní názor je že takový balík dat si asi nikdo moc instalovat chtít nebude, a bylo by lepší ho prostě šoupnout na DVD. Což je ovšem na vás. Dobrá zpráva je že mi přišla odpověď od Delphine Ménard z nadace. Jako nejrychlejší postup doporučuje abych vás zkontaktoval přímo s ní. Věřím že neprávnická angličtina vám nebude dělat problémy, takže vám na mail posílám kontakt. Pokud by to problém byl, mohu se pokusit fungovat jako prostředník. --che 08:45, 21. 4. 2007 (UTC)
Aha, neposílám. Každopádně, adresa je dmenard na doméně wikimedia.org, paletu dalších použitelných jazyků najdete na její uživatelské stránce meta:User:Notafish. --che 09:19, 21. 4. 2007 (UTC)

Příspěvky na domény[editovat | editovat zdroj]

Jako každý rok, bude i letos třeba zaplatit poplatky za různé Wikipedie:Domény, které jsou na Wikipedii přesměrované. Pokud se rozhodnete přispět, informace jak, najdete tamtéž. Díky --Wikimol 20:25, 18. 4. 2007 (UTC)

Blokování celé podsítě v Polsku[editovat | editovat zdroj]

Zajímavá zkušenost. Polská Wikipedie na 7 měsíců zablokovala možnost anonymních příspěvků z podsítě 83.26.*.*, což je lodžská část sítě Neostrada. Lodž je druhé největší město v Polsku, Neostrada je služba připojení ADSL, které poskytuje Telekomunikacja Polska (TPSA), dříve polský telekomunikační monopol, nyní dominantní telekomunikační společnost (něco jako u nás Český telecom, resp. O2 Telefónica). Z adres lodžské Neostrady byly po půl roku poškozovány články s náboženskou tématikou a vkládány vulgární obrázky (proto se mu začalo přezdívat penisový vandal). IP adresa je přidělována v této službě dynamicky, takže vandalismy přicházely z různých adres. Sedmiměsíční blokáda je první taková událost v polské části projektu. Představitelé polské Wikipedie si několikrát stěžovali v oddělení TP SA, které má v popisu práce i reakce na stížnosti na jejich uživatele, ale TP SA na opakované žádosti nijak nereagovala a uživatele porušujícího pravidla používání služby Neostrada nijak neomezila. Pokud se nyní některý anonymní uživatel pokusí editovat Wikipedii, obdrží hlášku s vysvětlením, že touto situací je vinna Telekomunikacja Polska a vyzývá editory, aby kontaktovali svého poskytovatele Internetu. Přihlášení uživatelé mohou pracovat bez omezení a ti, co by si chtěli zaregistrovat nové konto, mohou kontaktovat nějakého správce.

Podle vysvětlení blokujícího správce není možné, aby nějaký puberťák (jsou jisté náznaky, že onen jedinec je neplnoletý) zaměstnával desítky lidí, kteří musejí kontrolovat každou změnu v článku z rozsahu adres 83.26.0.0/16 (více než 65 000 IP adres), zdali to není příspěvek onoho vandala. Proto se polští správci po živé diskusi rozhodli blokovat celou podsíť.

Obdobná situace se odehrála i v USA, kde byl blokovaný poskytovatel AOL. AOL tehdy reagovalo tak, že ve vysílaných paketech bylo zvláštní pole, pomocí kterého se podařilo vandalské uživatele odhalit a zablokovat. TP SA používá jinou technologii a toto řešení nemůže použít.

Zdroje (polsky):

--Luděk 06:51, 19. 4. 2007 (UTC)


Blokáda vydržela dva dny, protože po zablokování a medializaci kontaktoval polský dominantní operátor správce Wikipedie s tím, že vypátrali konkrétní zákaznici, jejíž syn zřejmě prováděl ony neplechy. Zákaznici byl na 24 hodiny vypnut přístup k Internetu a upozornili ji, že v případě opakování bude vypovězena smlouva o poskytnutí připojení. Zdroje (polsky):

--Luděk 13:10, 11. 5. 2007 (UTC)

Možná se to zde již řešilo, ale nebylo by možné Wikipedii přispět pomocí DMS? Přijde mi to jako nejjednodušší způsob v porovnání s ostatními možnostmi sponzorství. --Ragimiri 07:27, 19. 4. 2007 (UTC)

No to by možná šlo, ale musel by se tomu někdo začít věnovat.--Juan de Vojníkov 09:15, 19. 4. 2007 (UTC)
Ano, i kvůli sponzoringu se zvolna začínají rozbíhat úvahy o založení občanského sdružení nebo jiné podobné právnické osoby. Přesto to bude trochu komplikované a spíše běh na dlouhou trať, viz podmínky. --Martin Kozák 14:10, 19. 4. 2007 (UTC)
no ale ty peníze by nemusely jít ven do zahraničí ne? stačí pokud by se zisk použil pro lokální provoz, tzn. domény, případně odměny správcům za trpělivou práci a pokud by pak peněz bylo víc tak by se řešil převod do wikimedia na provoz samotných serverů... nebo jaké jsou pravidla nebo zásady pro místní wikipedii? jako to občanské sdružení? --Michalli 14:38, 19. 4. 2007 (UTC)
Zavést odměny pro správce (případně jiné wikipedisty) by IMHO bylo chybou. Provoz domény je AFAIK celkem nenáročný (registrace 500Kč/rok). Peníze by mnohem lépe dokázala využít Wikimedia. Adam Zivner 20:51, 19. 4. 2007 (UTC)

Je také možné vypustit DMS a použít speciálně zpoplatněné SMS (např. Premium SMS). Tam by pak stačilo běžné občanské sdružení, které by ve stanovách mělo, že veškerý zisk po odečtení nákladů je předáván Wikimedii. --Ragimiri 18:28, 19. 4. 2007 (UTC)

premium sms jsou strašně drahé, většinu z celé částky spolkne dodavatel technologie na provizích... to už je lepší dárcovství např. Paypal apod.--Michalli 20:44, 19. 4. 2007 (UTC)

Jenže to je zase zbytečně komplikované. --Ragimiri 21:57, 19. 4. 2007 (UTC)

Československé kategorie[editovat | editovat zdroj]

Narazil jsem až dnes na kategorii Kategorie:Českoslovenští hokejisté a celkem překvapeně zjistil, že je takových kategorií víc, pohříchu ale v prachmizerném stavu - většinou poloprázdné a neúplné. Myslíte, že vůbec má význam je tady mít? A co třeba Kategorie:Sovětští fyzikové? Jako jinou bych možná chápal kategorii Kategorie:Sovětští politici... --Okino 18:45, 20. 4. 2007 (UTC)

Ja myslim, ze ano, ma smysl (konkretne tahle, jinak asi individualne)...kdyz nekdo bude hledat hrace, kteri hrali v Ceskoslovensku, tak je jinak najde tezko (take viz ostatni wiki)....to je taky duvod, proc jsem kat zalozil, nenasel jsem ji tu--StaraBlazkova 18:53, 20. 4. 2007 (UTC)
Čekám na další ohlasy, ale pro jistotu se zeptám, zda se tedy plánuje i kategorie Východoněmečtí sportovci (sportovci NDR) a nebo další dílčí kategorie.--Okino 19:41, 20. 4. 2007 (UTC)
Ja mel v umyslu jen ty hokejisty, do niceho jinyho se poustet nebudu --StaraBlazkova 19:50, 20. 4. 2007 (UTC)

Interwiki archivation[editovat | editovat zdroj]

Wasn't an archivation of interwiki into Wikipedie:Pod lípou/Archiv 2007/02 a mistake? --Vezhlys 21:53, 21. 4. 2007 (UTC)

Why do you think so?--StaraBlazkova 21:56, 21. 4. 2007 (UTC)
Interwiki is needed to go to the identical page in the other language wikipedia. Now "Wikipedie:Pod lípou" doesn't have interwiki at all and we can find it only in archive. What is the point to have interwiki archived? It was not a part of any discussion, just somebody by mistake started discussion below interwiki. --Vezhlys 22:10, 21. 4. 2007 (UTC)
You r absolutely right, I did't see it. I have no id why it happened. --StaraBlazkova 22:28, 21. 4. 2007 (UTC)

Zmatek ve filo(s-z)ofických kategoriích a článcích[editovat | editovat zdroj]

Všiml jsem si, že tu máme tak trochu zmatek v používání písmen s a z ve slově filo(s-z)ofie. V článcích by to ani tak nevadilo, většinou je z druhé alternativy redirekt (i když i tady bych byl pro jednotnost). Kde to ale vadí, jsou názvy kategorií - když chci do nějakého článku přidat kategorii obsahující slovo „filosofie“ musím vždy ztrácet čas hledáním použitého spelingu. Hlavní kategorie:Filosofie se píše se s stejně jako mnoho jejích podkategorií, ale například celá kategorie:Filozofové spolu se všemi podkategoriemi je psána se z. Měli bychom se dohodnout, které z alternativ dáme přednost a sjednotit to. Já osobně jsem pro modernější z, neboť lze předpokládat, že za několik málo let bude znít slovo „filosofie“ stejně zastarale jako dnes „mathematika“ nebo „lední hockey“, ale nebráním se ani s. Glivi 11:47, 22. 4. 2007 (UTC)

Já jsem pro Z. --Ragimiri 11:51, 22. 4. 2007 (UTC)
Osobně jsem pro S, byť na něm netrvám. Z mi zvláště v některých slovech připadá vysloveně ohavné. V jednom případě (jazykový purizmus), jsem se dokonce neudržel a opravil to, i když to normálně nedělám, neboť v tomto konkrétním kontextu to bylo jako pěst na oko. V případě filosofie bychom opravením na Z přišli o ono "filó sófia",což mi připadá škoda. --Šandík 18:26, 22. 4. 2007 (UTC)
PS: Mnozí významní čeští filosofové (například Jan Sokol) používají ve svých knihách zásadně tvar "filosofie"...
Současná praxe je Filosofie a Filozofové pro názvy kategorií. Já chápu fakt, že je lepší, aby zde byla verze se Z, která je dnes užívanější. Inicioval jsem již dvě diskuze na přejmenování kategorie, v těch jsem však byl se svým požadavkem v menšině. Proto mi nejlepší asi příjde přesunout Filozofy na Filosofy, byť se mi to ostře nelíbí. Rozhoduje zde prostě koncensus, a ten určuje většina. --Aktron (d|p) 11:53, 22. 4. 2007 (UTC)
Můžeš sem prosím dát odkazy na ty proběhlé diskuze? Díky Glivi 12:09, 22. 4. 2007 (UTC)
Diskuse:Filosofie tady toho je dost. --Aktron (d|p) 12:13, 22. 4. 2007 (UTC)
Ve většině případů se jedná o relikty pravopisných válek, dnes by se s tím mohlo snad už něco udělat. Já tu mám preference, ale sjednocení je mi ještě důležitější. -jkb- (cs.source) 12:54, 22. 4. 2007 (UTC)
Ty diskuze se vedly již po pravopisných válkách; pravda, nějaké tam na začátku jsou, ale není to velká část celé stránky. --Aktron (d|p) 06:40, 24. 4. 2007 (UTC)
Kdyby byl svět zcela jednoznačný, logický a jednoduchý, nemusely by být encyklopedie. Naštěstí je náš svět mnohoznačný, omezeně poznatelný a složitý. Čeština má dobré schopnosti takový svět popisovat. Využívejme je a nesnažme se dělat pravidla, která budou formálně sjednocovat, ale ve skutečnosti svět opticky zjednodušovat. Filosofie a filozofie jako slova existují už řadu let vedle sebe, často se používají v nestejnéých významech. Všem přátelům košatosti češtiny doporučuji knihu Pavla Eisnera Chrám a tvrz. --Luboš Pruner 05:10, 23. 4. 2007 (UTC)
Jistě, že slova filosofie a filozofie mohou být použita jako různá a v některých kontextech to je i užitečné, ale z hlediska encyklopedie jde o slovo jediné, jen psané různými způsoby. Košatost češtiny nechť je dále rozvíjena v dílech uměleckých nikoli však encyklopedických. Existuje-li nějaký podstatný rozdíl mezi filosofie a filozofie, tak to sem prosím napište a případně vytvořte vedle článku Filosofie také Filozofie, který bude hovořit o něčem zcela jiném. Pokud byste tyto dva různé články napsat nedokázal, bude to asi tím, že z hlediska faktického jsou to termíny zcela totožné. Glivi 09:10, 23. 4. 2007 (UTC)

Pro lepší rozhodování přidávám tabulku pro a proti s z, která vznikla v diskuzi k článku Filosofie:

Argumenty pro z Argumenty pro s
Je to neutrální forma podle PČP Pravopis slova je bližší jeho etymologii
Je to očekávaný tvar vzhledem k počtu výskytů v současných textech Je to tvar tradiční, který používá všechna starší literatura
Pravopis slova je bližší výslovnosti Psaní se "z" evokuje řecké slovo zófos, které znamená temnota, tedy spíše opak sofía.
Velká většina institucí ve svém jméně má dnes tvar se z Tvar se s upřednostňuje i mnoho současných autorů odborné literatury

Glivi 09:21, 23. 4. 2007 (UTC)

Nejsem ani jenom pro s ani jenom pro z. K filozofie/filosofie viz Wikipedie:Průvodce (pamatujte). Kromě dobré vůle nevidím důvod ke sjednocení pravopisu nad míru danou PČP a odborným názvoslovím. Dle mého názoru by zde dobrá vůle (lhostejno, zda vedoucí k z nebo s) vedla k drobnému snížení encyklopedičnosti. Přesměrování z Filozofie na Filosofie a současně z Filosofové na Filozofové je dokonce pozitivní. Kdo si toho všimne, uvědomí si, že svět je báječně složitý. A trochu sebekriticky: Je už naše encyklopedie tak složitá, že je ji třeba zjednodušovat? --Luboš Pruner 06:31, 24. 4. 2007 (UTC)
Kdyby nebyly nedostatky ohledně kategorizace (50% pravděpodobnost, že uživatel zadá nevhodný název buď se s nebo se z a vyjede mu červený název kategorie), tak bychom tohle celé řešit nemuseli. Je nutné zajistit, aby editoři nenaráželi na takhle nevhodné chyby. --Aktron (d|p) 06:40, 24. 4. 2007 (UTC)
Ještě tady myslím nikdo neupozornil na to, že psáno se "z" navozuje pocit slova zófos, což znamená temnota, tedy v podstatě pravý opak toho, o čem filosofie je. A to, jak jsem si všiml, je hlavní argument, který používají odborníci v daném oboru a také důvod, proč jsou mnozí z nich na psaní "z" téměř alergičtí. Tahle benevolence se "s" a "z" se ještě dá unést jinde, ale těžko v tomto slově, kde prakticky mění význam! Osobně mi přijde, že lidé čím jsou znalejší oboru, tím se u nich "z" vyskytuje méně. Jelikož wikipedie je encyklopedie, měla by být asi psána s respektováním k obsahu a oboru. Psát by se tak mělo spíše "s". Že spousta různých normálních lidí na internetu, v blozích, diskusích atd. píše se "z" není důvod, aby to bylo v encyklopedii. (btw. pro zajímavost: Dejte si třeba vyhledat do googlu slovo "zkončit" nebo "zpotřebovat". Budete se divit - ani vám našeptávač nenabídne pravopisně správný tvar.)--Bab dz 19. 9. 2008, 15:35 (UTC)

Nová éra[editovat | editovat zdroj]

Nevím, jestli jste si toho všimli, ale česká Wikipedie vstupuje do nové, 32-bitové éry (stejně jako Intel před dvaceti lety s 80386). Počet článků se totiž brzy přehoupne přes číslo 65 536 = 2562 = 164 = 442 = 216 = 2222, což je nejvyšší hodnota reprezentovatelná 16 bitových (unsigned) integerem (nepočítáme-li nulu). Teď by mě jen zajímalo, jestli se někdy na Wikipedii dočkáme i 64 bitové éry :) Adam Zivner 14:27, 22. 4. 2007 (UTC)

Úžasné. Odvážně se vydáváme tam, kam se dosud cs. wiki nevydala. A každý by měl na počest toho napsat jeden článek. Na bs. a sr. mají dokonce wikiprojekt s českým názvem "jeden článek denně". --Aktron (d|p) 14:29, 22. 4. 2007 (UTC)
Aktrone, clanky pridavam kdyz je chut a cas, ale casteji se venuju upravam, jak clanky k wikifikaci,tak calnky k urgentni uprave, jsou tady i taci, kteri jen a jen prihazuji dalsi clanky do techto kategorii, ale aby nejaky pripsali sami nebo dokonce upravili nejaky kterymu hodi priznak "upravit,..." to neee. Ale jinak, zaloz ten wikiprojekt, jsem pro, rad se pridam a budu si odskrtavat clanky ;)--frettie.net 22:24, 22. 4. 2007 (UTC)
Hásky. :) Změníme zase na chvíli logo, jako při 50000. článku? ;) --Ragimiri 14:29, 22. 4. 2007 (UTC)
Určitě bych byl pro, ale nevím jak se to dělá (kromě toho, že na to budou potřeba minimálně správcovská práva) a mé grafické schopnosti také nejsou zrovna na výši. Adam Zivner 14:32, 22. 4. 2007 (UTC)

Všimli, už poměrně dávno. Jste tu všichni pro, abychom to logo změnili? A co ještě uděláme? --egg 18:30, 22. 4. 2007 (UTC)

Hlavně nevyznamenávat a neuvádět do případné tiskové zprávy konkrétní článek a jeho autora. Během kritického okamžiku se totiž objevují v krátké chvíli série pahýlů až subpahýlů, případně nasyslené zásoby od závodníků, kteří chtějí sestřelit kulatý článek. Stejně se nedá s naprostou jistotou určit, který článek byl ten kulatý. --Luděk 18:39, 22. 4. 2007 (UTC)
@Luděk: Mně to syslení článků připadá trapné. Asi jakobych šel vystřelit růži z pouti a místo vzduchovky použil brokovnici. Ale to je off topic, jistě v tom „sportu“ nechci nikomu bránit, hlavně že články přibudou. Když budu mít čas, třeba taky si vystřelím jednu poctivou ránu. --egg 20:07, 22. 4. 2007 (UTC)
Změnit. A jsou jiné soustavy než binární a dekadická, můžem mít jubilejní článek prakticky permanentně. :) Honza Záruba 18:45, 22. 4. 2007 (UTC)
Tolik těch soustav zase není. Pokud nebudeme machrovat, že jsme dosáhli 10 článku v 65 340tkové soustavě a budeme za jubileum považovat pouze něco, co má v nějaké soustavě alespoň 3 nuly (tedy existuje n takové, že n3 dělí počet článků) a před nulami pouze jednu cifru ... -- Hkmaly 20:00, 22. 4. 2007 (UTC)

@Honza Záruba - Ano, já si myslím, že vyhlášením tohoto výročí bychom ta ostatní zdravě relativizovali. Je to totiž úplně stejně důležitý milník. Dokonce si myslím, že slavit tato výročí by bylo smysluplnější než ta dekadická - přiťuknout si symbolicky při každém zdvojnásobení obsahu. --egg 20:07, 22. 4. 2007 (UTC)

Ano. Honza Záruba 20:10, 22. 4. 2007 (UTC)
Ano.--frettie.net 22:24, 22. 4. 2007 (UTC)

Blokovat anonyma[editovat | editovat zdroj]

Mohl by se nějaký správce mrknout na editace IP 194.183.77.163 a pouvažovat o banu? Mnohé díky! --slady I~b 16:52, 22. 4. 2007 (UTC)

To se píše na Wikipedie:Nástěnka správců. Navíc jak patrno z knihy blokování, Zirland už to předem udělal. --egg 18:37, 22. 4. 2007 (UTC)

Futuramní zmatek v hlavním jmenném prostoru[editovat | editovat zdroj]

Vzniká tu jakýsi chaos. Viz stránku Diskuse:1ACV01, která má jen nějakou šablonu; kliknu-li si zde na záložku článek, tak se ocitnu na stránce Space Pilot 3000 (s oznámením, „přesměrováno z 1ACV01“); kliknu-li si zde na záložku diskuse, tak se ale ocitnu na stránce Diskuse:Space Pilot 3000. To samé viz Diskuse:3ACV18, Diskuse:1ACV03, Diskuse:1ACV02 a zcela jistě i další. Upozorňuji: jedná se hlavní jmenný prostor. Považoval bych to za kontraproduktivní a matoucí i v jiných jmenných prostorech. -jkb- (cs.source) 12:14, 26. 4. 2007 (UTC)

diskusi jsem smazal. Je zbytecne duplicitni se stejnym obsahem diskuse v presmerovabvanem clanku. Provedu to i s ostatnimi diskusemi u redirectu. --Postrach 12:24, 26. 4. 2007 (UTC)

Na japonske wikipedii jsem nasel zminku o docela peknem skriptiku pro lokaci na wikipedich mapkach - demo. Slo by to pripadne zavest i u nas? --Limojoe 02:09, 27. 4. 2007 (UTC)

K čemu nám ale jsou google maps, když nejsou svobodné. Jinak pokud to jde na de, tak to půjde i na cs. Otázka je co na to komunita:-)--Juan de Vojníkov 13:58, 27. 4. 2007 (UTC)

tato stránka má díky jednomu anonymnímu přispěvateli ohromně velkou historii ([9]). Nevím co by se s tím dalo dělat, ale ty části, které upravuje tam podle mě vůbec nepatří, nicméně šablona Upravit je tímto uživatelem opakovaně odebírána. Mircea 08:45, 27. 4. 2007 (UTC)

Stránku jsem dočasně zamkl. Bylo by fajn, kdyby se k Vašim návrhům vyjádřil ještě někdo z oboru. Po případné schodě se nabízí stránku odemknout (poku se anonym vyjádří), nebo polozamknout pro neregistrované uživatele (pokud se anonym nevyjádří)--Juan de Vojníkov 14:18, 27. 4. 2007 (UTC)

Nová fičura - WP: → Wikipedie:[editovat | editovat zdroj]

Tak po měsících diskuse na Diskuse k Wikipedii:Jmenný prostor/Návrh nového uspořádání a dalších měsících čekání jsme s Petrem K. přesvědčili vývojáře, aby zavedli jednu z námi požadovaných funkcí - takže teď funguje [[Wikipedie:]] jako alias na jmenný prostor Wikipedie, to znamená, že se můžete rychle dostat například na Wikipedie:Žádost o práva správce tím, že napíšete Wikipedie:RfA. — Timichal 20:20, 1. 5. 2007 (UTC)

Ahoj, co říkáte na to, že bychom zkusili nějak navázat spolupráci s ČFN (http://www.cfn.cz), právní otázku tam mají vyřešenou a mají zde spoustu fotografií současných herců, které fotili přímo autoři. Myslím, že by to stálo za zvážení, co komunita na to?--frettie.net 13:16, 2. 5. 2007 (UTC)

To není otázka kde sehnat obrázky, ale proč se na české wikipedii nesmí používat fair use, tedy díla chráněná autorským právem, kde to vysloveně nepovolili autoři. Například u vydaných knih se neobjevuje fotografie obálky, u hudebních alb snímek krebičky cédéčka apod. Jednoduše řečeno, komunita wikipedie se dohodla na tom, že budeme používat buď obrázky, u kterých to autor vysloveně povolil (ať už licencí GNU, CC nebo podobnou), nebo kde to povoluje autorský zákon (tzn. tvůrce díla nežije víc než sedmdesát let). --slady I~b 13:27, 2. 5. 2007 (UTC)
mno to ja vim, proto navrhuju spis diskuzi o tom, ze bychom mohli navazat spolupraci primo s autory ČFN. Co vy na to?--frettie.net 15:42, 2. 5. 2007 (UTC)
A to jako navázat diskuzi kvuli licenci anebo jako že máme odkud čerpat? Kdysi jsme totiž kopírovali obrázky tuším z čsfd a imdb, sem je ukládali pod fair use, ale situace se změnila, takže teď už to nejde. Rozjedeme novou debatu o licenci? Máš nějaký napad, jakým způsobem umožňuje český autorský zákon uvádět obrázky k filmům? --slady I~b 17:43, 2. 5. 2007 (UTC)
A já bych zde zakázal obrázky úplně ;-) --TeX 14:37, 2. 5. 2007 (UTC)

@Slady: Nepletete si obrázky z filmů, které, ať už jsou pořízeny jakkoliv a kýmkoliv, jsou odvozeným dílem z chráněného díla, tudíž pro nás nepoužitelné, a fotky herců pořízené při jiné příležitosti (autogramiády, premiéry, náhodně na ulici – nevím kolik takových tam mají) samotnými tvůrci ČFN? Já chápu frettieho příspěvek jako druhou variantu a minimálně za pokus to stojí, pokud se toho někdo ujme. --Milda 18:50, 2. 5. 2007 (UTC)

Ano, tak jsem to myslel, v sekcich o serveru se zminuji ze fotografie na server nahravaji vlastni z ruznych akci, kde se vyskytuji herci, herecky, ... Tim padem myslim, ze by to za to stalo, protoze nevim kolik wikipedistu se vyskytuje v atelierech a na vecircich, kazdopadne min nez na akademicky pude :)--frettie.net 21:13, 2. 5. 2007 (UTC)

Na Wikipedii vystavované fotografie herců, z filmů nebo samostatně, nelze chápat jako dílo používané na základě některé bezúplatné licence – bez svolení držitele autorských práv jde vždy o deliktní jednání. Na druhé straně ale společnosti a agentury, které filmy nebo herce "uvádějí na trh", mají velký zájem na propagaci svých produktů, tzn. obecně nebude problém získat souhlas s publikací, s tím, že bude nutné uvádět zdroj, např. ve formě "Foto: Falcon Films". --Tompecina 05:06, 3. 5. 2007 (UTC)

To zni zajimave, ale i tak si myslim, ze se tady najdes spousta, ale spousta odpurcu. Vzdyt to prece neni uplne volny ...
Ale je pravda, ze to tak je ... Mozna by stalo za to zkusit i s nejakou spolecnosti tohle vyjednat, ze?--frettie.net 09:29, 3. 5. 2007 (UTC)

Než začnete jednat, přečtěte si rozhodnutí správní rady nadace, aby se jednání neukázala jako zbytečná práce. Speciálně bod 3: PV nesmí povolit materiál, u kterého je možno v rozumné míře požadovat nahrání svobodně licencovaného souboru plnícího stejnou funkci, což je případ téměř všech portrétů žijících osobností. Pokud ovšem vyjednáte svobodnou licenci, bude Vám patřit velké díky. --Tlusťa 09:39, 3. 5. 2007 (UTC)

Jistě, je to jejich byznys, takže poskytnou fotografie i pod GFDL nebo zcela free: není přece v jejich zájmu bránit vlastní reklamě, navíc bezplatné. --Tompecina 16:33, 3. 5. 2007 (UTC)

Je někde návod "Jak citovat Wikipedii?" nebo "Jak přebírat materiál z Wikipedie?" --Miraceti 15:00, 3. 5. 2007 (UTC)

Myslím, že to najdeš na Wikipedie:Citování Wikipedie --Krvesaj 15:02, 3. 5. 2007 (UTC)
Dle mne to je skutečně ona stránka. Jenže asi před měsícem tu byla někde stejná otázka a tam se uváděly i jiné odkazy, kde stálo trochu víc věcí jako zveřejnění kompletních podmínek GFDL, zveřejnění všech autorů (to je tedy značně sporné) a podobně. Zdá se, že zde na to není jednoznačný návod. -jkb- (cs.source) 15:08, 3. 5. 2007 (UTC)
Dík! Narazil jsem totiž na takovýhle způsob citace, který se mi moc nelíbí: [10]. Možná bychom měli dát odkaz na to, jak citovat na Hlavní stranu, aby se nikdo nemohl vymlouvat. --Miraceti 15:49, 3. 5. 2007 (UTC)

Spamy s naším textem[editovat | editovat zdroj]

V posledních dnech přišlo mně i mým přátelům do e-mailové schránky několik spamů, které prošly bayesovským filtrem. Prošly díky tomu, že kromě jediné reklamní věty v angličtině obsahují několik nesouvislých kusů textu také v češtině. Je bez diakritiky, věty jsou nařezané na kusy a poskládané beze smyslu k sobě. No neuhodli byste, odkud spameři vzali na tenhle trik vzorky českého textu. Všechny pochází z Wikipedie z jediného článku Anatomie kočky domácí. IP adresy, ze kterých přišly 3 spamy mně, jsou 80.140.36.238, 87.245.142.31, 89.62.135.186. Nemůžeme tomu nijak bránit, píšu to sem jen pro zajímavost. --egg 15:45, 3. 5. 2007 (UTC)

Zpráva na Lupě. --egg 08:39, 4. 5. 2007 (UTC)
Užívání textů z wiki jsem si ještě nevšiml, ale že spameři se očividně dostávají na adresy wikipedistů je dle mne stará věc. Na mou soukromou adresu dostávám spam jednou za měsíc, na mou druhou adresu, kterou jsem udal na wikipedii (a sice výlučně v rozhraní) dostávám spam neustále v přehršlích, ať to jsou čínští podnikatelé, nabízející mi provizi za prodej jejich arktických stanů a příborů ze Singapuru nebo dary na operace slepého střeva v Namibii :-). -jkb- (cs.source) 09:04, 4. 5. 2007 (UTC)
Tohle téma sice s tím výše uvedeným nesouvisí, ale obecně: adresa uvedená výlučně v uživatelském nastavení se nikde nezobrazuje. Pokud jste z ní (ani prostřednictvím Wikipedie) nikomu nenapsal mail, ani jste ji nikdy nikde nezveřejnil, tak se k ní nikdo dostat nemohl. Ovšem pokud je krátká či jde o běžné slovo, tak ji lze uhodnout zkoušením běžných jmen a různých kombinací, což je další z technik spammerů. --Mormegil 09:45, 4. 5. 2007 (UTC)
Dalším, a to poměrně spolehlivým zdrojem e-mailových adres jsou adresáře na počítačích zaplevelených malwarem. Je tedy možné, že pokud jsi někomu z té adresy někdy napsal (mapř. odpověděl na mail poslaný přes rozhraní Wikipedie), jeho poštovní klient si tvou adresu uložil do seznamu (Outlook to dělá automaticky) a někdy později byl počítač toho člověka napaden virem či spywarem, mohla se tvá adresa stejně jako stovky dalších předat lidem, kteří s adresami pro spamování kšeftují. --Milda 09:56, 4. 5. 2007 (UTC)
Jistě, možné je všelicos, a já přirozeně někdy začal adresu z rozhraní užívat, a dnes je to fuk. Jen mne tenkrát překvapilo, že ty spamy na prodej čínských stanů a deštníků a prosby o mecenášství v Namibii začaly chodit vcelku obratem po založení, a že má soukromá adresa toho byla ušetřena dodnes. Vysvětlení se najde spousta - někdo komu jsem psal, má v mailclientovi červa ap. Je to fuk a OT, bylo to jako sranda na okraj. -jkb- (cs.source) 10:09, 4. 5. 2007 (UTC)

Komunikace mezi wikipedisty - spam[editovat | editovat zdroj]

Dnes jsem na své diskusní stránce objevil spam [11] na téma - obrázky na commons od Wikipedista:Martin Kozák.

Podle mého názoru to není šťastný způsob komunikace. Nedovedu si představit, jak to bude vypadat, až všichni ostatní začnou sdělovat své představy tímto způsobem. Zavedené postupy myslím fungují dobře (pod lípou atd.). Nemněňme je. --P A S T O R I U S 19:25, 6. 5. 2007 (UTC)

Milý Pastorie, o žádný spam samozřejmě nejde. Dokonce se o šabloně píše na této stránce, na kterou o "spamu" píšeš Ty. Podobné vzkazy se používají pro uživatele, kteří nepoužívají náhled, kteří nevyplňují shrnutí, kteří se nepodepisují v diskusích apod. Ani v těch případech samozřejmě nejde o spam. Není z toho tedy třeba dělat žádnou aféru. --Okino 19:38, 6. 5. 2007 (UTC)

To nejsou jen něčí představy ale zdejší standard. Nejde o spam, protože upozornění obdrží jen ten, kdo se tím viditelně neřídí. --egg 19:44, 6. 5. 2007 (UTC)

Takže jsem si to něčím vykoledoval? Pokud ano, prosím o odkaz na pravidlo nebo doporučení, které jsem porušil. --P A S T O R I U S 20:29, 6. 5. 2007 (UTC)

Nikdo Vás nenutí nahrávat obrázky na Commons - Martin si pravděpodobně pouze všiml, že je nahráváte sem, a chtěl Vám Commons jako možnost doporučit. Jde spíš o informativní šablonu, ne nějakou nařizující. — Timichal 20:39, 6. 5. 2007 (UTC)
Milý Pastorie, chceš snad tvrdit, že text této šablony není pravdivý? Že není výhodné umisťovat obrázky přímo na Commons, aby byly dostupné všem projektům? Zapomněl jsem také na šablonu Vítejte, která se takto používá - wikipedista si ji "vykoleduje vstupem na Wiki a je informován o zdejších zvyklostech, aniž by mu něco vytýkala. --Okino 21:07, 6. 5. 2007 (UTC)
Netvrdím, že je text nepravdivý, ani netvrdím, že není výhodné nahrávat obrázky na Commons. Tvrdím, že zveřejňovat každý dobrý nápad formou tapetování diskusních stránek všech, kterých se to může týkat, je nevhodné. Je nás tu stovky a nedovedu si představit, jak by to vypadalo, pokud bychom začali všichni komunikovat mezi sebou tímto způsobem. Myslím si, že je mnoho míst, kam lze takový námět publikovat. --P A S T O R I U S 21:26, 6. 5. 2007 (UTC)

Pravdou je, že vzájemnou komunikaci prostřednictvím šablon mimo základní upozornění pro nováčky taky dvakrát nemusím. --Dezidor 21:16, 6. 5. 2007 (UTC)

Pokud je mi známo, tento nápad byl zveřejněn dříve i jinde (jak bych o tom jinak věděl, že je to lepší nahrávat na Commons). Myslím, že i kolega Kozák Vám bude tedy vděčný, pokud budete nahrávat své obrázky na Commons a hlavně pokud budete ostatní, kteří tak nečiní, upozorňovat nějakým jiným způsobem, než je tento tzv. spam. Naleznete-li účinnější řešení, myslím, že klidně tuto šablonu zruší. Do té doby, s dovolením... ;-) --Okino 21:58, 6. 5. 2007 (UTC)