Wikipedie:Komunitní minigranty/Realizované projekty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Komunitní minigranty Pro příjemce Typy podporovaných akcí Realizované projekty

Wikiklub Praha[editovat | editovat zdroj]

Datum konání5. ledna 2023 –
29. června 2023
OrganizátorJan Myšák
Ticket2514
Plánovaný rozpočet23 400 Kč
Reálný rozpočet22 600 Kč
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Provoz pražského Wikiklubu v Životě 90 od 5. 1. do 29. 6. 2023. Koordinátorem je Jan Myšák, příležitostně zastupující další Wikipedisté. Obnovený pražský Wikiklub probíhá každý týden ve čtvrtek od září 2022 a je v současnosti jediným každotýdenním Wikiklubem v celé ČR.

Srazy probíhaly v nízkobarirérovém prostoru Života90, v přízemí byla k dispozici kavárna, na patře bylo možno využít kuchyňky, uvařit čaj a kávu, v učebně byly k dispozici notebooky, obrazovka, tabule a připojení na internet. Prostory se nachází v dobře dostupném centru Prahy. Některá setkání wikiklubu jsou tématicky navázána na soutěže, wikiprojekty a kampaně spolku.

Popiš památku[editovat | editovat zdroj]

Datum konání15. ledna 2023 –
28. února 2023
OrganizátorAktron
Ticket2465
Plánovaný rozpočet5 000 Kč
Reálný rozpočet4 229 Kč

Pravidelná editační soutěž, která se zaměřuje na kulturní památky v České republice (a v loňském roce i na Slovensku!). Obohacuje Wikipedii o témata, které je možné psát širokým počtem dobrovolných editorů, a které je zábava psát. Pomáhá zlepšení povědomí o českém místopisu a dále i turistickému ruchu. Za poslední ročníky vzniklo přes patnáct set článků. Soutěž je dobrovolnicky organizovaná. Předání cen proběhlo na Komunitní Wikikonferenci 2023.

Brněnské wikisrazy 2023[editovat | editovat zdroj]

Datum konání18. ledna 2023 –
20. prosince 2023
OrganizátorBlahma
Ticket2513
Plánovaný rozpočet9 700 Kč
Reálný rozpočet8 142 Kč
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Srazy wikipedistů se v Brně konají od roku 2005, proběhlo již přes 100 setkání. Od roku 2015 se wikisrazy konají pravidelně každý měsíc a jejich konání je podporováno spolkem Wikimedia ČR (dříve též Masarykovou univerzitou). Jsou středobodem aktivit místní wikikomunity a svým významem mnohdy hranice města Brna i přesahují (často přijíždějí i účastníci z jiných koutů Moravy, ba dokonce z Prahy či ze Slovenska).

Wikisraz trvá zpravidla 4–5 hodin a jeho náplní je, podle preference účastníků, kombinace moderovaného a neformálního programu zaměřeného jak na hnutí Wikimedia, tak na samotný obsah jeho projektů (spíše však analýza, informování a plánování než samotná tvorba). Pravidelnou součástí brněnských wikisrazů je promítání přes projektor, připojení přes wi-fi, občerstvení, wikinarozeniny, novinky z Wikimedia ČR; častým jevem jsou mimořádní hosté a s tím související „seznamovací kolečko“. Stabilním místem setkávání je restaurace Baroko v centru Brna, ale příjemnou tradicí se (byť částečně z nutnosti) stala dvě „výjezdní zasedání“ s odlehčeným programem ročně – letní (v přírodní zahradě s grilováním) a zimní (v době vánočních večírků).

Příprava srazu zahrnuje každý měsíc včasnou rezervaci prostor a následné vyhlášení formou stránku na Wikipedii, ohlášení konání několika kanály (a správu seznamu „štamgastů“ vč. komunikace s případnými novými zájemci), tvorbu programu (a příjem příspěvků jiných účastníků), přípravu techniky na místě v čase konání, vedení srazu a moderování diskuzí, po setkání pak archivaci proběhlého srazu a ve stanovené lhůtě (do konce měsíce) vypracování a zveřejnění zápisu shrnujícího proběhlé dění a diskuze vč. odkazů na související materiály (avšak při současné ochraně případných citlivých informací).

Wikiklub České Budějovice[editovat | editovat zdroj]

Datum konání14. února 2023 –
13. června 2023
OrganizátorCzeva
Ticket2511
Plánovaný rozpočet1 500 Kč
Reálný rozpočet1 500 Kč

Na pravidelných setkáních v Akademické knihovně JU, tedy na dobře dostupném místě s moderním zázemím včetně potřebné techniky, se setkávají jak zkušenější editoři k probrání aktuálních témat, tak zájemci o editaci z řad studentů, zaměstnanců JU a veřejnosti. Klub pokračuje také ve druhé polovině roku 2023 a informace o nadcházejících i již proběhlých setkáních jsou dostupné na aktuální stránce akce. Celá částka je vždy využita na nájem (300,-/setkání), vedení Klubu zajišťuje Czeva.

Jubilejní 100. pražský wikisraz[editovat | editovat zdroj]

Datum konání15. února 2023
OrganizátorFrettie
Ticket2520
Plánovaný rozpočet2 000 Kč
Reálný rozpočet1 792 Kč
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Další, slavnostní 100. pravidelné pražské setkání pražské (i nepražské) části wikipedistické komunity se uskutečnilo jako vždy v Restauraci u Kašpara. Vítáni byli všichni wikipedisté i wikipedistky – jak nováčci, tak i zkušení editoři.

Na počátku z důvodu vyššího množství neznámých tváří proběhlo představovací kolečko, kde se lidi představili a uvedli, co na Wikipedii či jiných projektech dělají. Následně jsme společně zavzpomínali na srazy dávné, na srazy aktuální a vzpomněli jsme na první pravidelný sraz, který se konal v Zulu Baru. Následně jsme poděkovali Aktronovi za uspořádání cca 45 srazů, kdy první z nich se konal již v roce 2014 a byla mu předána malá pozornost – tj. překvapení 1 a přišel i kouzelník – Aktron. Vzpomněli jsme pak i na místa, kde jsme se scházeli dříve, jako např. restaurace Respublica nebo Roura. Později proběhla volná diskuze ve skupinkách, neboť v tomto počtu hromadná diskuze u jednoho stolu nepřicházela v úvahu. Následoval další bod programu – dokončení koordinovaného focení pražských ulic, tj. bod Packa, který si připravil ukázku toho, jak před asi pěti lety začínalo focení ulic, kdy jich byla valná většina nenafocených. Následně ukázal i to, že jsou nafoceny všechny (což už teď opět neplatí, neboť ulice přibývají i v Praze). Posléze jsme navázali volnou diskuzí na koordinaci a komunikaci s externími subjekty, jako je např. Národní památkový úřad nebo různá muzea. Ke konci srazu proběhla i volná diskuze k tématu Wikidat, Wikimedia ČR, ... skončili jsme téměř ve 23 hodin. — Frettie, organizátor akce  

Editaton v Českém rozhlase Brno[editovat | editovat zdroj]

Datum konání15. dubna 2023
OrganizátorBlahma
Ticket2551
Plánovaný rozpočet2 500 Kč
Reálný rozpočet1 296 Kč
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Editaton v Českém rozhlase Brno proběhl v sobotu 15. dubna 2023 v budově Českého rozhlasu Brno na Beethovenově ulici v Brně. Součástí programu byla podrobná komentovaná prohlídka funkcionalistické budovy architekta Ernsta Wiesnera (bývalé banky) od střechy až po sklep, fotografická a textová dokumentace (na základě dostupné literatury), sledování 100 let dějin brněnského rozhlasu (i v předchozích působištích) na příkladu pořadů, zaměstnanců aj. Byla možnost poznat a zdokumentovat fungování rozhlasu a osobně se setkat s vybranými osobnostmi dnes s touto stanicí spojenými. A protože šlo o rozhlas, nahrávali jsme i vzorky jejich hlasů!

Česko-německé setkání v Jiřetíně pod Jedlovou[editovat | editovat zdroj]

Datum konání22. dubna 2023
OrganizátorMirek256
Ticket2544
Plánovaný rozpočet6 000 Kč
Reálný rozpočet2 202 Kč
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Návštěva muzea v Jiřetíně pod Jedlovou, návštěva Galerie V podstávce Jiřetíně pod Jedlovou a posezení v restauraci – Ave Restaurant Jiřetín pod Jedlovou. Setkání českých a německých wikipedistů v pohraničí se uskutečnilo již několikrát z iniciativy českých a německých wikipedistů. Němečtí wikipedisté uspořádali i setkání v Seifhennersdorfu. Chtěli bychom navázat na tato setkání a po Covidu-19 se znova sejít.

Fotoworkshop 2023[editovat | editovat zdroj]

Datum konání22.–24. září 2023
OrganizátorPacka
Ticket2605
Plánovaný rozpočet27 000 Kč
Reálný rozpočet21 093 Kč
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Workshop se konal ve dnech 22. – 24. září 2023 v penzionu Fontána ve Svitavách. Zúčastnilo se jej 7 wikipedistů. Jeden účastník byl na takovémto fotoworkshopu poprvé.

V rámci workshopu proběhly tyto činnosti:

  • přednášky a ukázky od odborného garanta Spocka a prezentace nástrojů pro zpracování souborů na Commons od Juandeva,
  • dvě společná fotografování, kdy odborný garant konkrétně radil účastníkům, jak jejich přístroji fotit konkrétní objekty: jednou přes den v parku a podruhé v noci na náměstí,
  • individuální fotografování objektů: buď během akce ve městě, nebo cestou na fotoworkshop,
  • vzájemné posouzení dřívějších fotografií.

Wikiklub Brno[editovat | editovat zdroj]

Datum konání22. srpna 2023 –
31. prosince 2023
OrganizátorPodroužek
Ticket2633
Plánovaný rozpočet3 600 Kč
Reálný rozpočet496 Kč
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Znovuobnovení Wikiklubu v Brně. Jediný celorepublikový klub konaný i v letních měsících, v budově Knihovny Jiřího Mahena v kavárně Café+ v centru Brna. Prostor je zdarma. Účastníci obdrží jeden nealkoholický nápoj, v prostorách je možno využít projektor. Z každého setkání byl pořízen zápis a fotodokumentace.

V minigrantu byl původně zahrnut i nákup třech notebooků k půjčování pro účastníky. Ty byly nakoupeny oficiálně na spolek a dlouhodobě zapůjčeny do Brna. Pobočka podpořila propagaci Brněnského wikiklubu mezi absolventy kurzů a poskytla také balíček s příručkami, drobným merchem, letáčky a označení Wikiklubu (cedule atp.).

Doplňme PVH na Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

Datum konání1.–30. listopadu 2023
OrganizátorRomanvysansky
Ticket2623
Plánovaný rozpočet3 000 Kč
Reálný rozpočet2 345 Kč

Doplňme PVH na Wikipedii! byl název výzvy a soutěže, která trvala od 1. do 30. listopadu 2023. Cílem projektu je zakládat a doplňovat hesla týkající se archivnictví a pomocných věd historických ideálně tak, aby z nich bylo možné se třeba i učit. Na konci listopadu tři nejaktivnější editoři/editorky oceněni/y knihami. Akci organizovala Hradecká studentská sekce České archivní společnosti.

Akce Doplňme PVH na Wikipedii byla úspěšná. Ačkoliv šlo o první ročník akce, bylo doplněno přes 60 hesel a editováno přes sto. Byla napsána důležitá a skvělá hesla jako Jezdecká pečeť, Historický archiv Bělehradu či heslo o první slovenské archivářce Márii Jeršové-Opočenské. Jeden editaton na Filozofické fakultě UHK přitáhl nové lidi, u nichž doufáme, že budou Wikipedii editovat dál.  — Romanvysansky, organizátor soutěže  

Asijský měsíc Wikipedie 2023[editovat | editovat zdroj]

Datum konání1.–30. listopadu 2023
OrganizátorAktron
Ticket2625
Plánovaný rozpočet2 500 Kč
Reálný rozpočet2 317 Kč

Asijský měsíc Wikipedie je globální každoroční akce. Soutěž byla poprvé pořádána v roce 2015, česká Wikipedie se zúčastnila poprvé v roce 2018. Letošní ročník je pro českou Wikipedii pátý (po roční odmlce v roce 2021), globálně se jedná již o devátý ročník. Zapojeno je 28 jazykových verzí Wikipedie.

Během měsíce listopadu píší dobrovolníci články na téma Asie, se kterými soutěží o ceny a wikivyznamenání. Knižní ceny jsou proplacené spolkem Wikimedia Česká republika. V loňském roce bylo napsáno 247 nových článků a soutěže se zúčastnilo 27 editorů. Svůj význam má především v tom, že se soustředí na největší a nejlidnatější světový kontinent, kde je obecně míra pokrytí na české Wikipedii velmi malá.

Olomoucký výjezdní wikisraz v prosinci 2023[editovat | editovat zdroj]

Datum konání19. prosince 2023
OrganizátorMiroslava Fišerová, V0lkanic
Ticket2670
Plánovaný rozpočet2 500 Kč
Reálný rozpočet1 961 Kč
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Wikipedista V0lkanic a Wikipedistka Miroslava Fišerová s podporou dalších členů Olomouckého Wikisrazu/Wikiklubu uspořádali v úterý 19. prosince 2023 od 15:00 výjezdní Wikisraz na Fort Radíkov, následně proběhlo společné posezení v restauraci. Cílem setkání bylo další utužení vztahů komunity olomouckých wikipedistů a zájemců o setkávání, doplnění článku Radíkov, Pevnost Olomouc (případně tvorba či doplnění dalších) a pořízení fotografií pevnosti.

Požadovaný grant byl využit na občerstvení, společné cestovné po Olomouci a na Fort Radíkov.

Setkání s pamětníky založení české Wikipedie[editovat | editovat zdroj]

Datum konání9. prosince 2023
OrganizátorBlahma
Ticket2667
Plánovaný rozpočet12 470 Kč
Reálný rozpočet11 789 Kč
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Setkání wikipedistů a pamětníků při příležitosti významného životního jubilea se konalo 9. prosince 2023 ve Skautském institutu na Staroměstském náměstív Praze. Akce byla zaměřena na osvětlení a publikaci nejstarších dějin české Wikipedie. Program zahrnoval tematickou přednášku významného zahraničního hosta Chucka Smitha, oslavu významného životního jubilea čestného člena spolku Miroslava Malovce a propojení komunit českých přispěvatelů české a esperantské Wikipedie. Akci podpořil spolek Wikimedia Česká republika prostřednictvím komunitních minigrantů a organizačním zajištěním.

Popiš památku[editovat | editovat zdroj]

Datum konání15. ledna 2022 –
28. února 2022
OrganizátorAktron
Ticket2264
Plánovaný rozpočet2 879 Kč
Reálný rozpočet2 580 Kč

Již pátý ročník editační soutěže, který se soustředí na zlepšení encyklopedicky významných kulturních památek České republiky. Podkladem pro nalezení vhodných kulturních památek jsou jejich seznamy, které na české Wikipedii máme od roku 2012 a dále interaktivní mapa, kde lze všechny české kulturní památky, které jsou encyklopedicky významné dohledat. V roce 2022 byly nově zahrnuty k editování i kulturní památky na Slovensku. Soutěž trvá měsíc a půl, je pravidelně předem i po akci komunikována na blogu spolku Wikimedia Česká republika. K soutěži vychází tisková zpráva. Partnerem soutěže je organizace PROPAMÁTKY. Pro evidenci soutěžních příspěvků slouží nástroj fountain. Během trvání soutěže je nasazen banner na české Wikipedii.

Počítač ve škole 2022[editovat | editovat zdroj]

Datum konání12.–14. dubna 2022
OrganizátorMuselsom
Ticket2343
Plánovaný rozpočet5 347 Kč
Reálný rozpočet4 779 Kč

Workshopy na zvýšení povědomí o smyslu Wikipedie pro učitele humanitních i technických předmětů, jež se metodicky scházejí pravidelně na Vysočině v nevídaném počtu dvou stovek. Jak (ne)pracovat s Wikipedií, nové vizuální editovaní pro laiky. Celokonferenční pokrytí propagace Wikimedie ČR. Snad se nabídne spolupráce s konkrétním učitelem k výjezdu EDU manažmentu a lektora za účelem provedení editatonu v další škole.

Fotografická wikiprocházka ze Srubce[editovat | editovat zdroj]

Datum konání18. srpna 2022
OrganizátorCzeva
Ticket2401
Plánovaný rozpočet2 000 Kč
Reálný rozpočet456 Kč
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

První společná komunitní akce zaměřená obzvláště na získání fotografií na Commons a s očekávaným přesahem do dalších projektů Wikimedia (hlavně WP a WD). Otevřeno pro zkušené i začínající editory z jihu Čech. Diskuse o tématech spojených s výše zmíněnými projekty Wikimedia, zájem o případné další akce, možnost poradny, informace o novém wikiklubu v Č. Budějovicích.

Ač předpověď nebyla úplně příznivá, rozhodli jsme se cestu uskutečnit a pouze o hodinu posunout její začátek. Mokli jsme tak pouze první hodinu, byli jsme nicméně na mokro vybaveni. Trasu jsme prošli celou – fotografie sice neobsahují krásnou modrou oblohu, ale i tak jsme dosud nezdokunentované objekty z Wikinity/Wikishootme nafotili, nahráli a použili v projektech Wikimedia. Kolega Filip nás musel kvůli spojům opustit už na Dobré Vodě. Otevřen byl až rudolfovský podnik U Flašků, kde jsme setkání zakončili a rozešli se. — Czeva, organizátorka akce  

Wikiklub Praha[editovat | editovat zdroj]

Datum konání29. září 2022 –
22. prosinec 2022
OrganizátorJan Myšák
Ticket2424
Plánovaný rozpočet6 000 Kč
Reálný rozpočet6 000 Kč

Pražský Wikiklub byl zahájen na podzim roku 2022 v Životě 90, zahájení proběhlo 29. září 2022 a pokračoval s týdenní pravidelností do konce roku. Na rok 2023 jsou naplánovány Wikikluby od 5. 1. do 29. 6. 2023. Koordinátorem je Jan Myšák, příležitostně zastupující Wikipedisté. Obnovený pražský Wikiklub probíhá každý týden ve čtvrtek od září 2022 a je v současnosti jediným každotýdenním Wikiklubem v celé ČR. Více informací na stránce pražského Wikiklubu.

Asijský měsíc Wikipedie 2022[editovat | editovat zdroj]

Datum konání10. 2022
OrganizátorAktron, KKDAII
Ticket2437
Plánovaný rozpočet500 Kč
+ nepeněžní plnění
Reálný rozpočet500 Kč
+ nepeněžní plnění
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Asijský měsíc Wikipedie je každoroční soutěž Wikipedie zaměřená na vylepšení a zvýšení asijského obsahu v různých jazykových verzích Wikipedie. V každé zapojené komunitě probíhá v listopadu měsíční editační soutěž v jednotlivých jazykových verzích Wikipedie. Cílem je vytvářet nový obsah, a tím zkvalitňovat obsah Wikipedie na téma Asie.

Z průzkumu, který jsme s KKDAII v předchozích týdnech udělali se ukázalo, že existuje mezi našimi editory zájem uskutečnit další ročník soutěže Asijský měsíc Wikipedie. Úspěšná globální soutěž se konala již osmým ročníkem, na české Wikipedii se konala v letech 2018, 2019 a 2020. V roce 2018 bylo napsáno 72 článků, v roce 2019 155 a v roce 2020 na české Wikipedii celkem 351 článků. Region Asie je českému prostředí relativně vzdálený, což znamená, že je pokrytí tamních témat na české Wikipedii poměrně slabé. Potenciál je co do počtu témat pro nás ohromný. Soutěž by měla být uskutečněna, řízena a propagována komunitně, a to spolu s dobrovolnickou porotou a všemi, kteří budou mít zájem na její podpoře a rozvoji. Pro vítězná tři místa bych rád zajistil ceny v podobě knižních poukázek a jedné knižní ceny. — Aktron, organizátor akce  

Popiš památku[editovat | editovat zdroj]

Datum konání15. ledna 2021 –
28. února 2021
OrganizátorAktron
Ticket2089
Plánovaný rozpočet2 500 Kč
Reálný rozpočet2 564 Kč

Pravidelná lednová/únorová soutěž, která se soustředí na zlepšení pokrytí encyklopedicky významných kulturních památek. Z celkem 40 tisíc je jich zhruba 10 % encyklopedicky významných, na Wikipedii nejsou všechny popsané. Soustředíme se na nich např. na Wikiměstech, kde si vždy vezmeme "na paškál" jedno město, nezabýváme se ale jejich podporou celorepublikově. Po dobu jednoho měsíce budou dobrovolní editoři soutěžit v psaní článků o kulturních památkách; spolek WMCZ zajistí knižní ceny, tříčlenná porota posoudí příspěvky a dle pravidel budou následně vyhodnoceni vítězové. Mám zájem připravit spolupráci s partnery, kteří by soutěž mediálně podpořili. O banner je na Metě zažádáno. Pro rok 2021 počítám oproti roku předchozímu s výraznější a úspěšnější mediální stránkou věci (ideálně tak jako tomu bylo v roce 2019) a nasazení lepších evidenčních nástrojů, než kterými je Nástěnka. Za pomoci Martina Urbance se podařilo získat Klikatelnou mapu nenapsaných článků a Automatizovaný seznam památek. Nově budou o červené odkazy doplněny seznamy kulturních památek na české Wikipedii (kde to bude možné). Cílem je odstranit bariéry a zvýšit participaci v soutěži.

WikiMěsto Třeboň[editovat | editovat zdroj]

Datum konání12. listopadu 2021 –
14. listopadu 2021
OrganizátorAktron
Ticket2037
Plánovaný rozpočet21 700 Kč
Reálný rozpočet22 534 Kč
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Wikiměsto je setkání wikipedistů, kteří přímo ve vybraném městě zlepšují obsah Wikipedie týkající se daného města a jeho okolí – píší články a pořizují ilustrační fotografie a navazují spolupráci s místními institucemi (od kterých mohou získat další zdroje). Ve dnech 12. - 14. 11. 2021 se uskutečnilo Wikiměsto v Třeboni. Organizátory byli Aktron (Jan Loužek) a KKDAII (Kristýna Kysilková). Akce probíhala od pátku 15:00 do nedělního odpoledne. Měli jsme zajištěny prohlídky (Vodárenská věž s galerií, radniční věž, městské divadlo). Nakonec se podařilo díky Art Jarce prohlídku ještě doplnit o klášter s kostelem svatého Jiljí a Panny Marie Královny . Prohlídky se konaly v pátek odpoledne + klášter v neděli odpoledne, neboť se účastníci rozhodli posunout kvůli prohlídce odjezd. Odměnou jim byl poutavý a podrobný výklad pana kostelníka o historii a především o umění a architektuře obou sakrálních staveb . Sobota byla vyhrazena pro fotografování, resp. psaní článků, stejně jako nedělní dopoledne. Kontakty na prohlídky částečně zajistil a poskytl zaměstnanecký tým, organizátoři domluvili vše nezbytné na místě. a Wikiměstě se podařilo napsat cca okolo třiceti článků a nahrát prvních padesát fotografií. Do konce listopadu (účastníci mají ještě na dokončení příspěvků a donahrátí fotografií čas do 15. prosince) bylo napsáno celkem 40 článků a nahráno cca 600 fotografií.

Editaton Volary[editovat | editovat zdroj]

Datum konání6.–8. března 2020
OrganizátorGampe, elektracentrum
Ticket1857
Plánovaný rozpočet15 000 Kč
Reálný rozpočet6 996 Kč
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Editaton Volary se uskutečnil ve dnech 6.–8. března 2020 v jihočeských Volarech v okrese Prachatice a byl zaměřen na editování článků o městě, jeho historických a architektonických památkách, trase historické obchodní Zlaté stezky (úseku z Prachatic na státní hranici) a vojenském opevnění - úsek č. 195 Volary lehkého opevnění vz. 37. Navázali jsme na předchozí aktivity editorů Wikipedie a jejich místních partnerů, zejména Editaton Prachatice a Editaton Prachatice 2 (partneři z Volar na něj byli pozváni i k instruktáži), práci českobudějovického Wikiklubu a projekty Studenti píší Wikipedii a Senioři píší Wikipedii. Editaton navázal i na příbuzné aktivity prachatických institucí, zejména Městské knihovny Prachatice.

Asijský měsíc Wikipedie 2019[editovat | editovat zdroj]

Datum konánílistopad 2020
OrganizátorKhamul1, Patrik L.,
OJJ, Jan Myšák
Ticket2064
Plánovaný rozpočet1 000 Kč
Reálný rozpočet1 000 Kč
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Asijský měsíc Wikipedie je každoroční soutěž Wikipedie zaměřená na vylepšení a zvýšení asijského obsahu v různých jazykových verzích Wikipedie. V každé zapojené komunitě probíhá v listopadu měsíční internetový editaton v jejich jazykové verzi Wikipedie. Cílem je vytvářet nový obsah, a tím zkvalitňovat obsah Wikipedie na téma Asie. Účast není omezena jen na asijské komunity. Uživatel s nejvíce články splňující pravidla soutěže získá nárok na Poukázku Luxor 500 Kč. Druhý uživatel v pořadí získá nárok na Poukázku Luxor 200 Kč a Poukázku Luxor 100 Kč. Třetí uživatel v pořadí získá nárok na Poukázku Luxor 200 Kč.

Týden knihoven s Wikipedií v Broumově[editovat | editovat zdroj]

Datum konání1.–3. října 2019
OrganizátorGampe
Ticket1769
Plánovaný rozpočet5 000 Kč
Reálný rozpočet3 909 Kč

Týden knihoven s Wikipedií v Broumově proběhl ve dnech 1.–3. října 2019 a byl součástí akce Týden knihoven s Wikipedií. Díky velkorysé podpoře Vzdělávacího a kulturního centra Broumovska byly zajištěny noclehy pro lektory zdarma. Besedy a dílny byly určeny pro: zájemce z řad návštěvníků Městské knihovny i okolních knihoven (Meziměstí, Police nad Metují, Náchod), zájemce z řad občanů z Broumova a okolí (dílna: čtyři zájemci) a zájemce z řad studentů Gymnázia Broumov (besedy: asi 60 studentů primy a prvního ročníku čtyřletého studia; dílna: 6 studentů prvního ročníku čtyřletého studia).

Editaton Prachatice 2[editovat | editovat zdroj]

Datum konání1.–3. listopadu 2019
OrganizátorGampe, elektracentrum
Ticket1856
Plánovaný rozpočet5 000 Kč
Reálný rozpočet8 254 Kč
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Editaton Prachatice 2 se uskutečnil ve dnech 1.–3. listopadu 2019 opět v jihočeských Prachaticích a byl opět zaměřen na editování článků o městě, jeho historických a architektonických památkách, prachatické naučné stezce a jejích zastavení, trase historické obchodní Zlaté stezky a vojenském opevnění - úsek č. 195 Volary lehkého opevnění vz. 37. Navázal i na další wikiaktivity, jako jsou instruktáže Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích, práci českobudějovického Wikiklubu, setkání Pod reálnou lípou a projekty Studenti píší Wikipedii a Senioři píší Wikipedii. V rámci příprav byly osloveny významné prachatické instituce, zejména Městská knihovna Prachatice a Státní okresní archiv Prachatice.

Přehled proplacených nákladů[editovat | editovat zdroj]

Přehled proplacených nákladů
Rok Akce Proplacené náklady
2019 Týden knihoven s Wikipedií v Broumově 3 909 Kč 12 136 Kč 59 545 Kč
Editaton Prachatice 2 8 254 Kč
2020 Editaton Volary 6 996 Kč 7 996 Kč
Asijský měsíc Wikipedie 2019 1 000 Kč
2021 Popiš památku 2 564 Kč 25 098 Kč
WikiMěsto Třeboň 22 534 Kč
2022 Popiš památku 2 580 Kč 14 315 Kč
Počítač ve škole 2022 4 779 Kč
Fotografická wikiprocházka ze Srubce 456 Kč
Wikiklub Praha 6 000 Kč
Asijský měsíc Wikipedie 2022 500 Kč
2023 bude doplněno