Wikipedie:Pod lípou/Archiv 2020/03

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Nedožitá léta v článcích

Prosil bych o vyjádření, zda v článcích psát věty i typu "zemřel ve věku nedožitých (X+1) let", nebo jen "zemřel ve věku X let". Osobně mám za to, že ona "nedožitá léta" jsou jen jakási společenská fráze a do jisté míry eufemismus, který nepatří do encyklopedického stylu, stejně jako různé "dlouhé těžké nemoci", které se tu před časem myslím taky odmazávaly. Jal jsem se tedy frázi odstraňovat, bylo zde něco asi 440 výskytů, pokud si dobře pamatuji, a zatím jsem to zredukoval na asi 170 ([1]), z čehož ale asi polovina jsou názvy refů a jiná bezproblémová použití (něco jako "při příležitosti nedožitých 100. narozenin byla odhalena pamětní deska"). Dostal jsem za to pár poděkování, z čehož jsem dosud usuzoval, že jde o korektní editace. Jistý spor však probíhá na Diskuse:Jan Svatopluk Procházka, kde je autor článku přesvědčen, že fráze není nevhodná, a drobná diskuse (výměna jednoho mailu) nastala ještě u článku Jan Hammer st., jinak si dalších nejsem vědom. Sice je to drobnost, ale kdyby se došlo k nějakému konsenzu ohledně nedožitých let, nebylo by to špatné. Díky. --Harold (diskuse) 13. 8. 2020, 17:44 (CEST)

Osobně preferuji konkrétní věk, kterého se osoba dožila, než toho, kterého se nedožila. --Silesianus (diskuse) 13. 8. 2020, 18:56 (CEST)
Rovněž jsem pro to, aby se uváděl konkrétní věk. --- Triquelito (pošli mi dopisšpehuj měodejdi) 13. 8. 2020, 19:02 (CEST)
Vidím to podobně. Nedožitá léta jsou floskule, která zapleveluje a natahuje text. Ten by měl být v encyklopedii jednoduchý a věcný. Když někdo zemře v 89 letech, čtenář se lehce dovtípí, že se devadesátky nedožil. --Radek Linner (diskuse) 13. 8. 2020, 19:50 (CEST)
Souhlasím s kolegy, psát přesný věk je z mého pohledu lepší než nedožitá léta. --David V. (diskuse) 13. 8. 2020, 20:30 (CEST)
„Nedožitá léta“ jsou jiný literární žánr než encyklopedický styl, patřící do novinových nekrologů, na parte apod. Encyklopedie má být neutrálně popisná, faktická, bez zjemňování, „vylepšování“ profilu. Také u „těžké nemoci“ jsem se setkal s argumentem, vždyť to zdroj obsahuje. Jistě, ale daný eufemismus není encyklopedický právě proto, že vytváří u čtenáře dojem konkrétní příčiny úmrtí (onkologického onemocnění), ač se může ve skutečnosti jednat o jinou příčinu. Encyklopedie by měla preferovat co nejpřesnější fakta, namísto jejich opisování s možným nesprávným pochopením. Bývá to někdy suché a nudné, ale to už je úděl encyklopedického stylu. Matěj Suchánek na „nedožitá léta“ kdysi založil filtr zneužití. --Kacir 13. 8. 2020, 22:57 (CEST)
Filtr reagoval na konsenzus z diskuse, na kterou odkazuje Tchoř. Tehdy šlo hlavně o údaj v infoboxu (změny ve věku X let na ve věku nedožitých...). Od roku 2016 měl filtr jen jeden zásah (a vlastně falešný, neboť nešlo o infobox). Nedožitá léta apod. klidně můžeme zavést do sledovaných frází, pokud to bude žádoucí. --Matěj Suchánek (diskuse) 17. 8. 2020, 14:32 (CEST)
Pokud do onoho nedožitého (zejména kulatého) věku zbývají týdny nebo dny, připadá mi to i vhodné, protože věk je bohužel obvykle počítán s rozlišením jeden rok (a bez zaokrouhlování), což není úplně reprezentativní hodnota. (Kolega už můj názor zhruba zná, řešili jsme to po e-mailu po mém revertu zrušení něčích nedožitých sedmdesátin, byť "až" za cca ¼+ roku). —Mykhal (diskuse) 13. 8. 2020, 23:11 (CEST)
Můj názor se od roku 2013 nezměnil. Zaokrouhlování je přirozené a když je to blíž nahoru, tak nahoru. --Tchoř (diskuse) 14. 8. 2020, 01:28 (CEST)
Také mi vyhovuje více korektní věk než věk nedožitý. --Patriccck (diskuse) 14. 8. 2020, 06:44 (CEST)
Podobně jako Tchoř, v souvislém textu pracujeme s jazykem podobně jako jinde, přičemž pokud chybí k (ne)dožití nového roku třeba měsíc nebo dva, případně pokud se jedná o kulatiny, vzhledem k přirozené tendenci zaokrouhlovat nejen mechanicky dolů, ale taky nahoru, nevidím nic špatného na psaní nedožitého věku. Něco jiného jsou infoboxy a různé tabulkové údaje, kde by rozlišování „nedožitin“ bylo prostorově náročnější, takže tam klidně uvádějme jen dožitý věk. Ze souvislého textu prosím nelikvidovat.
Pokud by chybělo v článku přesné datum narození a přesné datum úmrtí, absence možnosti zjistit přesný věk dožití by byla nežádoucí. Ale pokud oba údaje uvádíme, je formulace týkající se věku dožití už jen doplňujícím údajem a klidně může zůstat poněkud floskulní. Ve stylistice máme daleko víc a daleko závažnějších nedostatků, které by se řešit měly (z encyklopedického a informačního hlediska je to třeba používání přítomného, ba i budoucího času), tento mezi ně ovšem nepatří. --Bazi (diskuse) 14. 8. 2020, 11:55 (CEST)
Připojuji se ke kolegům Tchoř, Mykhal a Bazi. Jak už jsem zmínil v diskuzi odkazované Haroldem, tento obrat se opakovaně používá i ve filologickém recenzovaném periodiku Naše řeč a uvádí ho jako příklad bez výhrad i Ústav pro jazyk český AVČR. Domnívám se, že Wikipedia by si neměla zosobňovat roli jazykového arbitra a cejchovat jazykové obraty, které způsobilé instituce považují za korektní. Přijde mi, že tu se jednomu Wikipedistovi znelíbí jeden obrat a začne ho mýtit, tu druhému jiný a ve výsledku Wikipedii očešeme na jazykovou úroveň článků generovatných z Wikidat. --Xth-Floor (diskuse) 16. 8. 2020, 20:59 (CEST)
Asi se to snese. A aby to nikdo nezaokrouloval nahoru až moc volně, tak bych to viděl přibližně tak, že u nekulatých narozenin zhruba měsíc a půl, u kulatých třeba i půlrok. Jen takový osobní pohled, měřit to asi nikdo nechce. --Chrzwzcz (diskuse) 16. 8. 2020, 21:16 (CEST)

Prosba o vyjádření

Nesouhlasím s editací Baziho, věřím, že třetí výročí jediného teroristického útoku moderní finské historie je rozhodně významnější, než 110. výročí narození komunistického aparátčíka, jehož životním úspěchem byla dobrá ženitba. Nad 100 let se ostatně obvykle za významná kulatá výročí považují jen násobky 50. (Diskuse mezi námi dvěma se nachází na jeho diskuzní stránce). Bylo by hezké, kdyby se k tomu vyjádřili další uživatelé, nejlépe na diskusní stránce vybraných výročí. --Týnajger (diskuse) 17. 8. 2020, 15:26 (CEST)

Takové požadavky patří spíš na stránku WP:3N než sem. Jak jsem se už vyjádřil v předchozí diskusi s kolegou, jsem toho názoru, že 110. výročí je kulatější a významnější než výročí 3., stejně tak považuji české téma za českému čtenářstvu bližší nežli téma finské. Argumentace 50násobky se mi zdá přitažená za vlasy a nesdílím ji. Sice chápu 150. výročí jako významnější než 110. výročí, ale při poměřování s výročím třetím by IMHO mělo 110. plně obstát. Domnívám se proto, že jsem konal správně. --Bazi (diskuse) 17. 8. 2020, 16:47 (CEST)
Pokud by šlo o událost, pak by se dalo souhlasit, ale zde jde o výročí důležité události (první a tuším že dosud jediný teroristický útok moderních finských dějin) vs. 110. narozeniny komunistického aparátčíka, který se dobře oženil. --Týnajger (diskuse) 17. 8. 2020, 18:07 (CEST)
Pokud někoho zajímá nezávislý názor, tak mi obě události přijdou zhruba(!) srovnatelně významné. Tudíž buď obě, nebo žádná. Na čemž by se mohli oba předřečníci domluvit společně. --Xth-Floor (diskuse) 17. 8. 2020, 19:39 (CEST)
Vidím to jinak, nicméně pokud by zde měly být tyto dvě varianty, líbí se mi více ta druhá (ani jedno). --Týnajger (diskuse) 17. 8. 2020, 19:49 (CEST)
Je tedy vidět, že kolega Týnajger je hodně vysazený na to, aby se náhodou na hlavní straně neprezentoval komunistický ministr. To je ovšem jeho ideologický boj, který by si měl řešit jinde než na Wikipedii. --Bazi (diskuse) 18. 8. 2020, 07:37 (CEST)
Nedivil bych se, kdyby někdo za tento Váš přihlouplý sarkasmus založit Žádost o Opatření. --Ján Kepler (diskuse) 18. 8. 2020, 07:41 (CEST)
Ano, mám trochu problém se snahou bezdůvodně nadměrně propagovat na hlavní straně Wikipedie strůjce a organizátory komunistického teroru, spoluzodpovědné za zotročování a smrt velkého množství lidí. Nemyslím, že bych se za to měl stydět. --Týnajger (diskuse) 18. 8. 2020, 08:44 (CEST)
V diskusi kolem nového návrhu Hlavní strany zaznívá mimo jiné, že by se měla výročí dne redukovat na maximální počet 5 položek. Kéž by bylo možno to dodržet. V takovém případě by se pro 18. srpna mělo těch položek odstranit víc. --Bazi (diskuse) 18. 8. 2020, 07:37 (CEST)
1) Můžete tu diskusi odkázat? 2) Pokud se ten názor prosadí, pak by byl relevantní. Času je na jeho prodiskutování jistě dost. --Týnajger (diskuse) 18. 8. 2020, 08:44 (CEST)
Času už dost i bylo, v podstatě dva roky. Diskuse:Hlavní strana od sekce „Odkaz na nové stránky“ níže, starší celkový kontext Diskuse:Hlavní strana/návrh květen 2018. --Bazi (diskuse) 18. 8. 2020, 11:24 (CEST)

Musím říci, že jsem poněkud zklamán přístupem kolegy Baziho, který v reakci na neúspěch svých snah o prosazení Čepičkových narozenin začal nesystematicky mazat každou chvíli něco. Těžko to vykládat jinak, než snahu mne naštvat nebo mi tu práci znechutit. --Týnajger (diskuse) 18. 8. 2020, 11:08 (CEST)

Týnajger vůbec nepochopil, o co tady jde, a stále koná v zajetí svého ideologicky zatíženého pohledu na jedno výročí. Přitom jde o to redukovat nadměrný počet položek v kalendáriu a ponechat ty pro české čtenáře*ky významnější. Že se neshodneme v subjektivním náhledu na významnost, je možné, ale bylo by fajn zachovat aspoň trochu věcný přístup. Pokud ovšem po mojí redukci nahodile vrací i jen půlkulatá výročí, těžko to vykládat jinak než jako potřebu posledního slova či prostou provokaci. Sám přitom předtím tvrdil, že narození/úmrtí člověka je jako událost nevýznamné a obvykle je jich nadbytek. Když tedy chtěl zviditelnit událost, která není narozením/úmrtím, v zájmu přiměřeného rozsahu jsem odstranil úmrtí (omlouvám se, že jsem ve svém shrnutí editace zaměnil za narození), když taková už jsou tam dvě (předchozím přidáním mrtvého Číňana). Je to normální vyjednávání a hledání konsenzu. A jestli mi chce tvrdit, že český kněz je důležitější než čínský císař, tak... no nevím. --Bazi (diskuse) 18. 8. 2020, 11:24 (CEST)
Takže to shrňme. Bazi chce přidat narození Čepičky (110. výročí, nevadí, že jsou tam dvě stoletá mnohem významnějších lidí). Když svůj pohled na význam těchto narozenin neprosadí, naopak maže úmrtí, protože jsou tam už dvě (!!) - je jedno, že důvod smazání nebyl počet narození, co tam jsou. Jednou přidává, potom maže a nakonec z něho vypadne, že je chce vlastně zredukovat na pět. :-) Takový návrh prý už padl - když od něj vydyndám odkaz na danou diskusi, zjistím, že takový návrh skutečně padl - od Baziho (jako dílčí bod široké diskuse) a žádnou výraznou podporu k němu jsem nezaznamenal. Tohle je už fakt smutné. --Týnajger (diskuse) 18. 8. 2020, 11:38 (CEST)
Ach ty manipulace. Bazi přidal Čepičku už v předstihu, protože četl v novinách článek o jeho výročí. Pak přišel Týnajger a kulatého Čepičku skryl, zatímco nově přidal tři pouze půlkulatá a jedno vůbec-ani-trochu-nezaoblené výročí. Tak samozřejmě je to divné, no ne? A proč se tak stalo? Jak už výše přiznal, prostě tam nechce komunistu. No tak sorry.
Když se v průběhu léta kolega patrně dovolenkoval, takže se o aktualizaci výročí (nikdo) nestaral, ujal jsem se jich a asi týden jsem je spravoval. 24. 7., 25. 7., 26. 7. 27. 7., 28. 7., 29. 7., 30. 7., 31. 7. a ještě 3. 8. Vždy jsem vybral 5 přednostně kulatých výročí, a když se jich nedostávalo, doplňoval jsem půlkulatými.
Dělo se tak po spuštění nového vzhledu hlavní strany, který jsem před dvěma lety navrhoval (na základě hlasů z předchozích diskusí) a poctivě projednával se všemi, kdo vznesli připomínky a do vývoje se aktivně zapojili. Ten koncept spočívá jednak v redukci grafických prvků, jednak v redukci celkového objemu odkazů a textového obsahu. Nejradikálněji to dopadlo na portály a kategorie, ale v souladu s hlavním záměrem se omezoval taky rozsah aktualit a článku týdne. Samotný vývoj bohužel před těmi dvěma lety usnul a teď se znovu oživil až po uvedení do ostrého provozu. Nicméně ten trend platí, má širší podporu a jde taky v duchu hlavních stránek velkých wikipedií (enWiki, deWiki ad.), které oproti csWiki mají tyto průběžně obměňované rubriky střídmější. Redukce se týká hlavně Aktualit, protože ty jsou u nás nejobjemnější a tam naopak nejúspornější, ale i toho kalendária a třeba i článku týdne. Připomínám, že samotný vývoj návrhu byl avizován a diskutován na více místech, v diskusi k Hlavní straně, pod návrhovou Lípou, později pod technickou Lípou, na Nástěnce správců i Nástěnce správců rozhraní, letmo zmíněn i pod hlavní Lípou, takže chci věřit, že každý, koho by to skutečně zajímalo, měl možnost se do procesu zapojit.
Takže s prominutím, podsouvat mi, že jsem si tu chtěl vynutit komunistu na hlavní stranu, a když mi to nevyšlo, tak reaguju tak či onak, to by šlo říct jen s velmi omezeným vhledem do celé věci. --Bazi (diskuse) 18. 8. 2020, 12:18 (CEST)
Ad „A proč se tak stalo? Jak už výše přiznal, prostě tam nechce komunistu.“ - Co k tomu dodat, to už není anidezinterpretace, to je vyložená lež. Kdo si naši diskusi prostuduje, ví, jak a čím jsem argumentoval. Pokud jde o zbytek tohoto slohového cvičení, marně hledám důkazy o řádném prodiskutování této věci a o té široké podpoře. Každopádně jestliže to Bazi prodiskutovával tak důkladně, překvapuje mne, že já jako už dost dlouho jediný člověk, co se systematicky zabývá výročími a spravuje je, ani nevím, že taková diskuse probíhala. Člověk by řekl, že se přitom důkladném projednávání alespoň zeptá těch nejdotčenějších... No nic, tahle pseudodiskuse mi už přijde dost jalová a otravná. Takže se budu věnovat něčemu užitečnějšímu. --Týnajger (diskuse) 18. 8. 2020, 12:38 (CEST)
Aspoň by bylo záhodno se z toho nevylhávat. Týnajger doslova napsal, že nechce: „propagovat na hlavní straně Wikipedie strůjce a organizátory komunistického teroru, spoluzodpovědné za zotročování a smrt velkého množství lidí. Nemyslím, že bych se za to měl stydět.“ K tomu ještě nemístně tvrdil, že se z druhé strany jedná o „bezdůvodnou snahu“, což ovšem není pravda a nic to nemění na hlavním vyznění. Ano, argumenty padly i jiné, tak jako z mojí strany padla řada argumentů.
Už jen stručně k té „dotčenosti“: WP:VČ. Je pro kolegu natolik závažný problém udržovat stabilní počet položek na pěti, když třeba u zajímavostí je jejich správce schopen stabilně udržovat čtyři položky? --Bazi (diskuse) 18. 8. 2020, 13:16 (CEST)
Až a to, že tu lžete Vy. Každý, kdo se podívá, co jsem skutečně napsal, vidí, že jste můj výrok ve své citaci ořezal tak, aby dával jiný význam než to, co jsem skutečně napsal, když jste z "bezdůvodně nadměrně propagovat" velmi účelově vypustil dvě první slova.
Já nemám problém se stabilním udržováním pěti položek, pokud to komunita řádně probere a shodne se na tom. Ale měla by se tak jasně dohodnout komunita, ne Bazi sám se sebou. (dodatečně doplně podpis). --Týnajger (diskuse) 18. 8. 2020, 14:50 (CEST)
Až na to, že na tom není nic bezdůvodného ani nadměrného, když je na hlavní straně uvedena jedna z položek kalendária. O nic víc než uvedení jakékoli jiné položky. V opačném případě by bylo - řekl bych - hanbou „bezdůvodně nadměrně propagovat“ teroristické činy, např. Takže právě ta dvě slova byla už v původním výroku manipulativně lživá, protože nepopisovala skutečnost.
Ten návrh byl řádně vznesen, řádně avizován a nikdo ho neoponoval. Na to, kolik dalších připomínek zaznělo k jiným jednotlivostem, lze tak tuto dílčí jednotlivost považovat za konsenzuální. --Bazi (diskuse) 18. 8. 2020, 14:15 (CEST)
Právě, že to bylo bezdůvodné a nadměrné (Vy tento pohled možná nesdílíte, ale jste v tom dost osamělý - viz diskuse k tomuto, a rozhodně nemáta mandát svůj pohled vnucovat ostatním). Já každopádně argumentoval jeho nadměrností a nepřiměřeností a nemůžete popřít, že v tomto dali další dva diskutující za pravdu spíše mně než Vám.
Ten návrh byl vznesen a sice nebyl oponován, ovšem nezískal ani podporu - tj. evidentně nejde o záležitost konsensu, ale naopak nápadu, který nezaujal. --Týnajger (diskuse) 18. 8. 2020, 14:50 (CEST)
Jenom další dezinterpretace dokonce cizích vyjádření. Ale užijte si to, už to zjevně lepší nebude, vyčerpal jste se. Jen tedy prosím o těch 5 položek. Máte-li k tomu vůbec nějaké věcné argumenty, už víte kde je přednést. Hezký den. --Bazi (diskuse) 18. 8. 2020, 15:22 (CEST)
Ne 5, 7 je mnohem lepších. Koneckonců tolik jich je tam teď a je to v pohodě. (Nicméně pokud vyjádří komunita jiný názor, pochopitelně se podřídím.) --Týnajger (diskuse) 18. 8. 2020, 15:59 (CEST)

Co takhle zrušit vybraná výročí úplně? K tomu přidat ještě „aktuality“ a napravo šoupnout ostatní projekty a tématické portály k vyrovnání sloupců. --Silesianus (diskuse) 18. 8. 2020, 11:23 (CEST)

Pokud se tak komunita rozhodne, je to její právo a její volba. Zatím jsem žádnou vážnou diskusi na toto téma nezaznamenal. Můžete ji začít. Za sebe jsem proti rušení i omezování rozsahu. Nicméně i kdyby to dopadlo zrušením, přežiju to. Určitě nebudu mít problém realizovat se jinak. --Týnajger (diskuse) 18. 8. 2020, 11:27 (CEST)

Letadla

Jsem celkem na pochybách, jestli nově vzniklé články o konkrétních letadlech (OK-HEU a OK-TVO) naplní obecné podmínky WP:EV. Pocitově mi takové články připadají mimo encyklopedickou významnost (na enwiki je také nemají). Ještě zde máme starší článek OK-NEP. — Draceane diskusepříspěvky 17. 8. 2020, 21:43 (CEST)

Rychlosmazat, jasná nevýznamnost, České aerolinie mají jistě více letadel, než tyto, takže... Prostě tomu kolegovi naznačit, že ty jednotlivé kusy encyklopedicky významné nejsou, jinak to ani nejde. --Ján Kepler (diskuse) 18. 8. 2020, 07:40 (CEST)
Standardním řešením při nejistotě je takové články nechat projít DOSem, s jednoznačným výstupem ano/ne.--Kacir 18. 8. 2020, 14:22 (CEST)
V každém z těchto článků je obvykle jedna zajímavá věta (např. že je to jediný A 320 u ČSA), která by se dala zařadit do článku o typu letadla. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 18. 8. 2020, 18:56 (CEST)
@Kacir: Založím DoS, než abych udělal ukvapený krok, začal jsem diskusi zde. — Draceane diskusepříspěvky 19. 8. 2020, 19:20 (CEST)
Za mě ideální možnost, lepší je se ujistit u komunity. --Patriccck (diskuse) 19. 8. 2020, 19:41 (CEST)

Soutěž Hvězda svobody na Wikipedii, která by měla být apolitická

Zdravím, jak tak klikám na Wikipedii všude možně, narazil jsem, už ani nevím jak, na soutěž Wikipedie:Hvězda svobody, jejíž existence mě zaujala. Bylo mi tu totiž vytýkáno, že mám na Wikipedii tendenci se vyjadřovat k politice, což vadí, protože jak jsem pochopil, tak je Wikipedie apolitická, ale teď koukám, že partnerem této soutěže bylo americké velvyslanectví a měla se odehrávat v Knihovně Václava Havla, což jsou podle mě politické instituce s určitými politickými zájmy! Navíc pokud vím, tak je Knihovna Václava Havla finančně závislá na oligarchovi Bakalovi, který má rovněž své politické zájmy. Přijde mi to pokrytecké nebo tomu nerozumím. Myslím také, že by se lidé píšící Wikipedii měli skládat na ceny zdejších soutěží sami. --Stanimuko (diskuse) 21. 8. 2020, 01:48 (CEST)

Přijde mi smutné, že je (už před půlrokem ukončená) soutěž zpětně zpochybňována, a to bez jakéhokoli poukazu na konkrétní potenciálně negativní dopad na Wikipedii. Soudím, že velvyslanectví je (zastupitelským) úřadem reprezentujícím zemi (v níž ostatně sídlí Nadace Wikimedia), nikoli jen nějakou konkrétní ideologii. Mimochodem, jestli jsem to pochytil správně, ty výtky ohledně vyjadřování se k politice přišly alespoň v některých případech od lidí, kteří se také velmi rádi vyjadřují k politice, jenom zastávají jiný pohled na ni, takže by je bylo možno brát s patřičnou rezervou. Na co je především třeba dbát, jsou pravidla Wikipedie a její základní principy, mimo jiné WP:CWN („Wikipedie není nástrojem propagace“). To je třeba respektovat, soutěž však v rozporu s tím není, neboť sloužila k rozvoji obsahu Wikipedie. Přehnané a nemístné propagování konkrétních politických postojů by však závadné být mohlo, jednak pokud se děje přímo v encyklopedickém obsahu, jednak i v diskusích apod., kde to může být pro ostatní wikipedisty obtěžující, odvádějící pozornost od hlavního účelu naší činnosti zde: tvorby encyklopedie. --Bazi (diskuse) 21. 8. 2020, 02:36 (CEST)
"Navíc pokud vím, tak je Knihovna Václava Hlavla finančně závislá na oligarchovi Bakalovi" ... "navíc pokud vím" ... Ok. Navíc, pokud vím, tak apolitičnost by mohla být i v tomhle politicky motivovaném příspěvku, ne? --frettie.net (diskuse) 21. 8. 2020, 08:49 (CEST)
@Bazi Podle mě nemáte pravdu, velvyslanectví USA je politickým úřadem, který hájí politické zájmy USA, hájí expanzi jeho kapitálu, je spojován s vojenskými útoky v Afghánistánu, Iráku atd. Mohl bych pokračovat, ale Vy byste mi zřejmě zase řekl, že zde propaguji politiku, ačkoli ji sami na Wikipedii pouštíte, když umožníte, aby Wikipedie byla s tímto úřadem spojována. To samé se týká Knihovny Václava Havla, i ta mám nepochybně své politické zájmy a řekl bych, že obhajuje i určitou ideologii o které máte na Wikipedii svým způsobem svůj článek (asi nedokonalý) - havlismus. Jedná se řekl bych o určitý sociální liberalismus spojený s obhajobou kapitálu. Tudíž samo spojení s těmito úřady či institucemi Wikipedii poškozuje, to není nutné nějak dokazovat, Wikipedie se tím pádem stává nástrojem politické propagace, ačkoli jí to její pravidla zakazují. --Stanimuko (diskuse) 21. 8. 2020, 16:16 (CEST)
@Frettie Bakala sponzoruje (minimálně ještě nedávno masivně sponzoroval) Knihovnu Václava Havla, stačí si to vygooglovat. Jen jsem nenašel aktuální údaj a částku, tak jsem to zlehčil uvedenou formulací. Dále bez komentáře, to už tady bylo, takové to předstírání, že politické názory mám jen já, protože jsem si to napsal na svou stránku, to je ale podle mě silně nepravděpodobné. --Stanimuko (diskuse) 21. 8. 2020, 16:16 (CEST)
Zkrátka pánové, já diskuze zanechám, abych nebyl zase z něčeho obviněn, ale soudím, že do těch politických sítí se na Wikipedii zaplétate i Vy sami. --Stanimuko (diskuse) 21. 8. 2020, 16:16 (CEST)
@Stanimuko: Tuším, že Vaše politické názory by byly všem docela jedno, pokud byste je tímto způsobem všude nepředstavoval. Je mi vcelku jedno, jestli je někdo komunista, kapitalista, ateista, křesťan nebo muslim, pokud tím neškodí okolí, a přihlášení se ke komunistické ideologii na uživatelské stránce vnímám stejně jako vystoupení proti ní. Nicméně, i vzhledem k ovládnutí formátování a znalostí wikižargónu a komunitních fór, napadla by myšlenka, jestli to daný komunista myslí skutečně vážně a třeba jen nějaký starší uživatel neužívá komunistickou ideologii k testování reakcí komunity. Další podobné účty by tomu odpovídaly, ale třeba se protentokrát pletu. OJJ, Diskuse 21. 8. 2020, 16:48 (CEST)
Ok, díky za názor, tady máte klíčenku. (a ano, názor i politickej máme různej, ale taky to tady nemusíme hlásit). Ale je "hezký", že jste si vybral k propagování své politické vůle takové hezké datum. A k tomu sponzoringu - i Vy můžete sponzorovat, klidně knihovnu Václava Havla, klidně KSČM, klidně SPD, klidně TOP 09, klidně i leguána v pražský ZOO (to doporučuju) – a super je, že můžete a nikdo vám nebrání a ani panu Bakalovi nikdo nebrání a bránit nemůže. A je to jeho plné právo, stejně jako Vaše. --frettie.net (diskuse) 21. 8. 2020, 17:00 (CEST)
Osobně jsem se do soutěže Hvězda svobody velmi rád zapojil a na případném editathlonu v KVH nevidím nic špatného. Akce s tematikou lidských práv a moderní historie tak probíhají zcela běžně. --Nadkachna (diskuse) 21. 8. 2020, 17:30 (CEST)
jak jsem pochopil, tak je Wikipedie apolitická - to jste pochopil špatně. Wikipedie je politická, a politicky nejzaujatější ze všech českojazyčných encyklopedií co jich bylo; vzhledem k způsobu výběru autorů tomu ani jinak být nemůže. Jak jsem letmo pochytil, pokud jste narazil u kolegů, nebylo to kvůli "vyjadřování k politice", ale protože vaše politické názory vybočují z toho úzkého rámce, který dle nich vymezuje co je správné a možné vyslovit. Soutěže jako Wikipedie:Hvězda svobody dokreslují a potvrzují politicky zaujatý charakter naší tvorby (je myslím zřejmé, že kdyby měli podobnou soutěž „o svobodě“ u alžírských, indických anebo čínských kolegů, vyzněly by oceněné články úplně stejně, akorát by si pospřehazovaly místa negativně/pozitivně představené ideologie a režimy... a je myslím zřejmé, že v Česku se každých pár desetiletí drasticky mění tón i zahraniční sponzoři podobných soutěží). Až se za padesát let se budou psát diplomky o (dnešní) režimní propagandě, hybridních válkách a zahraničním vměšování do českých poměrů, soutěž v nich nepochybně dostane svou kapitolu, ale do převratu s tím nic nenaděláte. --Jann (diskuse) 21. 8. 2020, 20:10 (CEST)
A co bude po převratu? --46.135.77.42 21. 8. 2020, 20:21 (CEST)
Uf, uf, uf. --Bazi (diskuse) 21. 8. 2020, 20:40 (CEST)
@Jann: Díky za tento názor, tak trochu mě zahřál u srdce (bez ironie). --Stanimuko (diskuse) 21. 8. 2020, 23:58 (CEST)
Samotná existence soutěže mi problematická nepřijde. Sponzorování někým, kdo není ve věci zcela nezaujatý (a Spojené státy americké by někdo s tématem spojovat mohl) je problematičtější. Nicméně dopad soutěže byl mizivý a konkrétnější vliv případných sponzorů byl tedy pravděpodobně rovněž mizivý, tak mi přijde ztráta času to řešit. (Kdysi jsem trávil dost času řešením Wikipedie:Ceny za rozvoj české Wikipedie, např. Diskuse k Wikipedii:Ceny za rozvoj české Wikipedie/04). --Tchoř (diskuse) 22. 8. 2020, 00:18 (CEST)
Mě přijde ok, pokud třeba to velvyslanectví podpoří samotnou akci bez vlivu na její faktický obsah, stejně jako ÚSTR věnoval pár cen a záštitu. Mimochodem, když jste dělali Cenu za rozvoj české Wikipedie, vedla se nějaká debata o tom, kdo je přijatelný partner a kdo ne? Až tak detailně jsem to tenkrát nesledoval. --Nadkachna (diskuse) 22. 8. 2020, 13:32 (CEST)

Baví vás prokrmovat zřejmě provokační účet [2]? Samozřejmě ještě nezapomenout na fikaně zvolené datum pro otevření podobné diskuse Pod lipkou. :) OJJ, Diskuse 22. 8. 2020, 14:15 (CEST)

Já na své stránce ale píšu, že jsem pro nenásilnou formu komunismu, z čehož vyplývá, že invazi vojsk srpnu 68 odmítám, viz třeba heslo eurokomunismus. A koho napadla tato narážka v reakci na mé podivení se nad zpolitizováním Wikipedie soutěží? Vás (budu tedy raději vykat) a o něco výše Frettieho. Možná je to tedy opravdu tak, že ta politika je tu pro některé z vás podobně důležitá jako pro mě (ukázalo se to myslím i při mých editacích jinde), jen to skrýváte, abyste mohli (někteří) při editování hrát roli nezávislého přispěvovatele. Ale málokdo z nás je nezávislý, jak na to ve svém příspěvku poukázal výše Jann. Ale asi chápu, není důležité co si doopravdy myslím a jakou práci jsem tu pod tímto účtem udělal (a že v důsledku svého zaujetí pro politiku napíšu i nějaké ty "politické" články), důležitá je tu pro některé hlavně moje nálepka komunisty (aniž by právě chápali, co to ten komunismus v mém pojetí je), viz heslo Teorie nálepkování (kterou jsem si, ano, sám vyrobil, když jsem tu několikrát mimo hlavní prostor Wikipedie na téma politiky cosi utrousil a napsal na svou uživatelskou stránku) a také se tu zdejšímu establishmentu, který by si rád udržel svou moc, nelíbí, že se mu stavím na odpor. Závěrem, ano, byla to ode mne v jistém ohledu provokace (nikoli co se týče mého politického přesvědčení, to je autentické, jen snad ne až tak radikální), kterou tímto ukončuji, protože jsem se o zdejších přispěvovatelích dozvěděl, co jsem potřeboval a také proto, že cítím, jak se mi kolem mého wiki krku stahuje nějaká smyčka :-). --Stanimuko (diskuse) 22. 8. 2020, 19:27 (CEST)
napadla by mě myšlenka, jestli to daný komunista myslí skutečně vážně a třeba jen nějaký starší uživatel neužívá komunistickou ideologii k testování reakcí komunity - trefa do černého, spolu s tím pravičáckým účtem pro dokreslení dobré nálady. Tak tady je to, myslím si, již všem jasné. OJJ, Diskuse 22. 8. 2020, 19:39 (CEST)

Místo narození, místo úmrtí

Jak zapisovat do infoboxu místo narození a místo úmrtí?

Formátů se používá nepřeberně... A to jsem vybral jen top 9.

Procenta používanosti jsou doplněna docela exaktním průzkumem, ale nemusíte se tím nechat omezovat. Prostě nehledě na dosavadní zvyklosti, wikipedijní pravidla a kdesicosi, podle vás který zápis je nejlepší, nejvíc intuitivní, nejvíc typograficky správně, nejvíc připomíná mimowikipedijní zvyklosti?

Neříkám, že je nutné vybrat jen jeden, ale pokud více tak říct který kdy (např.: u středověkých států nedávat vlajku, nebo ani stát, apod.).

Koho téma nezajímá, má zlatou možnost mlčet :)

vlajka \ oddělení státu stát není mezera čárka čárka+nový řádek nový řádek
není 6 %
(tento způsob používá šablona pro data z wikidat při nevyplněných lokálních)
[[Bratislava]]

Bratislava

3 %
[[Bratislava]], [[Slovensko]]

Bratislava, Slovensko

0 %
[[Bratislava]]<br />[[Slovensko]]

Bratislava
Slovensko

na začátku 1 %
{{flagicon|Slovensko}} [[Bratislava]]

Slovensko Bratislava

0 %
{{flagicon|Slovensko}} [[Bratislava]], [[Slovensko]]

Slovensko Bratislava, Slovensko

uprostřed 3 %
[[Bratislava]] {{Vlajka a název|Slovensko}}

Bratislava SlovenskoSlovensko Slovensko

6 %
[[Bratislava]], {{Vlajka a název|Slovensko}}

Bratislava, SlovenskoSlovensko Slovensko

0 %
[[Bratislava]],<br />{{Vlajka a název|Slovensko}}

Bratislava,
SlovenskoSlovensko Slovensko

80 %
[[Bratislava]]<br />{{Vlajka a název|Slovensko}}

Bratislava
SlovenskoSlovensko Slovensko

Chrzwzcz (diskuse) 21. 8. 2020, 13:55 (CEST) doplněno Chrzwzcz (diskuse) 21. 8. 2020, 15:37 (CEST)

A doplním svůj názor na věc: Nový řádek nám třeba u filmů a podobných infoboxů odděluje různé státy. Pokud rozvíjíme jedinou informaci, dal bych spíš čárku. V tomhle ohledu se mi nejvíc líbí princip "Slovensko Bratislava, Slovensko", s vlajkou na začátku a ne až po městě, takový se používá u výpisů partnerských měst, v infoboxu osob skoro vůbec. Vlajku a jméno státu by šlo volitelně vynechat, pokud to nedává z různých důvodů smysl (zejména tedy historických). --Chrzwzcz (diskuse) 21. 8. 2020, 14:00 (CEST)
Vizte též: Šablona:Infobox - osoba#Desatero doporučení k uvádění místa narození. Z výše uvedených možností jsou v podstatě všechny přípustné a tak je to dobře. --Bazi (diskuse) 21. 8. 2020, 15:11 (CEST)
Ještě doplním, že pokud se nechá naformátování na šabloně a data se tahají z wikidat, tak se to naformátuje způsobem Bratislava. Šablona totiž neumí náhodně střídat formáty, použije jeden předdefinovaný. Výsledkem zdejšího dotazníku by tedy mohlo taky být: Nemá se tento autoformát změnit, a jak? V desateru nijak nevidím, že by bylo zakázáno se shodnout na jednotném postupu, zvlášť když to vypadá, že oblíbený formát už vykrystalizoval, ale třeba vznikl nevhodný. Výstupem by taky mohlo být: Pokud je z 9 jen 8 v podstatě přípustných, tak pojďme zlikvidovat jen jeden nepřípustný, taky dobře. Ale primárně se neptám na to, jak moc by to dalo práce nebo jak moc to koliduje s nějakými pravidly, jak moc ale: Který zápis je nejlepší, nejvíc intuitivní, nejvíc typograficky správně, nejvíc připomíná mimowikipedijní zvyklosti? --Chrzwzcz (diskuse) 21. 8. 2020, 15:35 (CEST)
„Zábavné“ je, že někdy se musí jediný formát prosadit právě proto, že už přece převažuje, takže pryč s menšinovými odchylkami. A jindy (jako teď) zas Chrzwzcz chce prosadit formát jiný, protože... proč? Aha, víc se mu líbí. A hlavně když zase zmizí všechny „rušivé“ odchylky, které vlastně nikomu nevadí, ale musí totak být, tak pravil Chrzwzcz. Poor Wikipedia...
Ano, ten dosavadní stále platný konsenzus má formu spíše doporučující, kdy navrhuje vhodnější varianty pro určité případy, v závislosti na okolnostech, ne že hrubou silou srazí všechno do jediné přípustné formy a šmitec. --Bazi (diskuse) 21. 8. 2020, 15:56 (CEST)
Já myslím, že byste si měl přečíst anketní otázku a nestáčet to vaším obvyklým neurvalým způsobem k osobě navrhovatele. Ptám se na váš názor, co vypadá nejlíp, nehledě (předpojatě) k tomu, jaký se zde nejvíc užívá v tomto konkrétním infoboxu. A sám jsem vyjádřil svého favorita, nenávodně. A když už jsme u toho tak jo, tady se třeba prosadil z 80 % tento formát, ale jak jsem psal, u výpisu partnerských měst se prosadil jiný. Takže nakonec by měnšinovou odchylkou pro zápis města a státu mohlo být i zdejších 80 %! --Chrzwzcz (diskuse) 21. 8. 2020, 16:14 (CEST)
Kdežto „vaším obvyklým neurvalým způsobem“ je velmi věcné a neosobní a zcela urvalé. Možná by stačilo více vnímat věcné jádro těch sdělení, protože osoba navrhovatele je v podstatě irelevantní, když jde hlavně o to, co se prosazuje a jak se to prosazuje. Mimochodem určitý formát možná nabyl navrch mimo jiné proto, že zas jiní wikipedisté jednu dobu soustavně přepisovali tyhle formáty na svoji preferovanou variantu, ačkoli v tom reálný užitek byl poměrně sporný. A nevím, proč do toho taháte partnerská města, když jde o jiný údaj než místo narození a úmrtí. --Bazi (diskuse) 21. 8. 2020, 17:04 (CEST)
Tak tu máte vzácnou možnost revize, pokud to opravdu někdy někdo přepisoval a bez povolení. V poslední době se jen v tomhle ohledu (infoboxu) automaticky slučovaly flagicony s odkazem na vlajku a název, takže na pohled to vypadá stejně, nezměnila se pozice vlajky ani oddělovač. Partnerská města jsou přece totéž: město+stát + kam šoupnout vlajku. Osobní spory, nezájem, to ať posoudí jiní, kdo prolomil věcnost a zalezl do osobní roviny. --Chrzwzcz (diskuse) 21. 8. 2020, 17:19 (CEST)
Partnerská města se zásadně liší v tom, že u nich se dá předpokládat více položek, kdežto místo narození/úmrtí je vždy jen jedno (snad jen s výjimkou, když nepanuje jistota a předpokládaných míst je více). Takže existuje věcný důvod, proč to nemusí být řešené stejně (jen proto, aby to bylo stejné). Pokud by se mělo revidovat, tak směrem k volnosti více variant tak, aby se minimalizovaly jen ty vyloženě nevhodné (třeba s vlaječkou státu u názvu města, jak tu zaznívá) a ponechaly se ty, které mohou být rovnocenně využívány bez újmy na zdraví. --Bazi (diskuse) 21. 8. 2020, 17:30 (CEST)
Položek je víc, proto je tam počáteční puntík, jinak nevidím rozdíl v následném, taktéž je vlajka přímo u města, což zde by se najednou znelíbilo (může být, proč ne). Jak jsem psal, pokud bude výsledkem, že některé varianty jsou typografická hrůza, tak se takové odstraní, proč by se uchovávaly? Já jako takové úplně mimoňské vidím 2 - uprostřed+mezera a není+nový řádek. Ale nenavádím, já se nechám překvapit, co z lidí vypadne. Varianta vlajka není+stát není, automatický formát dle šablony, má taky něco do sebe. Anketa. --Chrzwzcz (diskuse) 21. 8. 2020, 17:38 (CEST)
Nevidím důvod odsazovat město a stát, když dané věci přímo souvisí. Chápu odsazování výčtu států, herců a jiných druhů informací (položek). Zde by stačila pouze čárka. Stejně mi připadá nesmyslné dávat vlajku doprostřed textu. Buď na začátek a nebo raději vůbec. A nepůsobí na mě dobře ani ta mezera s vlaječkou – vlaječka nahrazuje čárku? Souhlasím tak s variantou Slovensko Bratislava, Slovensko nebo Bratislava, Slovensko, potažmo jinou, pokud si to bude daná situace žádat (historické území atd.). RiniX (diskuse) 21. 8. 2020, 15:24 (CEST)
Jak se díváme v této souvislosti na dřívější názvy měst? Příklady: Konstantinopel, Nieuw Amsterdam (dnes New York), Rangoon, Prešpurk (Bratislava). --Zbrnajsem (diskuse) 21. 8. 2020, 15:50 (CEST)
Takových doplňujících problémků by se dalo najít víc - města sloučená do jiného (např. do Prahy), jestli vyplňovat členské státy federace, jestli doplňovat dnešní jméno přejmenovaného státu/města... Nějak se to už teď řeší a asi by se dalo zkoumat jestli dobře/špatně nebo aspoň nějak konzistentně. Těžko ale porovnávat, když nám už i formát zobrazení lítá v mnoha různých provedeních. Chrzwzcz (diskuse) 21. 8. 2020, 16:02 (CEST)
Možné je taky vytvořit speciální šablonu jako Šablona:Partnerské město - jen bez toho počátečního puntíku. Chrzwzcz (diskuse) 21. 8. 2020, 15:54 (CEST)
Vlajka patří ke geografickému útvaru, který charakterizuje, ne před sídlo, jehož vlajkou není a mohla by vytvářet takový dojem. U státu je provázání ošetřeno šablonou Vlajka a název.--Kacir 21. 8. 2020, 16:11 (CEST)
U města je provázáno tou šablonou Partnerské město. Moc se nepoužívá, ale takovým způsobem to je naformátováno u výpisů partnerských měst, ne šablonou, ručně. A i celkově si myslím, že tak striktní přístup jak zmiňujete wikipedie (zatím) neuplaňuje. Jsou v infoboxu osoby i případy "město, stát (vlajka)", ale ne v top 9. Další možností je roztrhnout políčko infoboxu Narození na Datum narození, Místo narození, Stát narození, což je trochu těžkopádné. --Chrzwzcz (diskuse) 21. 8. 2020, 16:19 (CEST)
Funkci rozdělení do 2 parametrů na "město" a "stát" dnes plní odřádkování.
U předcházení vlaječek sídlu preferuji držet se faktické přesnosti, zejména při neznalosti vlajek zemí světa u běžného čtenáře, kdy není na první pohled zjevné, jestli se jedná o vlajku města (regionu) nebo státu. V tomto smyslu bych flagicony z infoboxů klidně vypustil.--Kacir 21. 8. 2020, 17:19 (CEST)
Možná bychom měli udržovat (jednotný) jednoduchý styl Wikipedie. Abychom znázornili, že se jedná o dva parametry "země" a "stát", tak je odsadíme (proč?). Parametry jako takové však vůbec neexistují (na rozdíl od infoboxu firmy). A odsazení mi připadá docela extrémní věcí, kterou bych používal maximálně k oddělení (nepřímo souvisejících) položek (herci, druhy médií, státy apod.). Ne u velmi souvisejících věcí, jako je v tomto případě město a stát. Vlaječky bych klidně vypustil úplně. Mimochodem v tabulce infoboxu osoba je napsáno, že daný stát by neměl mít vlajku. Takže varianta město, vlajka-stát je špatně. RiniX (diskuse) 21. 8. 2020, 17:48 (CEST)
Varianta město, vlajka-stát není špatně na základě 7. bodu desatera doporučení infoboxu osoba, s uvedením {{Vlajka a název}}.--Kacir 21. 8. 2020, 20:47 (CEST)
Je však špatně na základě tabulky parametrů a dat, kdy se vlaječky nedoplňují ke státům. Antagoničnost? Neznám důvod ani historii vytvoření desatera, ale pokud se něco takového dávalo do dokumentace šablony, chtělo by ji trochu zrevidovat. RiniX (diskuse) 21. 8. 2020, 21:06 (CEST)
Desatero vloženo v lednu 2013 na základě předchozí diskuse Pod lípou. Protože spor byl o něčem jiném než o téhle podružné formě, zbytek dokumentace se v té souvislosti neřešil. Ale souhlasím, že by se ta tabulka parametrů mohla přizpůsobit, byť ji nejspíš stejně málokdo zkoumá a dodržuje. --Bazi (diskuse) 21. 8. 2020, 22:02 (CEST)
Podružné nepodružné, prvotní ohlas nijak odsuzující není, akorát docela protichůdný, jehož jediným kompromisem uspokojující všechny (IMHO) je vlajku úplně zlikvidovat. --Chrzwzcz (diskuse) 21. 8. 2020, 23:57 (CEST)
7. bod nijak extrémně nespecifikuje, kam tu doplňující vlaječku prdnout. Pokud se tady nanovo shodneme, že vlaječky jsou u míst narození/úmrtí spíš na obtíž a že ani cizojazyčné wikipedie se do této grafické úpravy pro jistotu nepouštějí, klidně to může vyústit v úpravu desatera, které evidentně není nijak zvlášť hlídáno a dodržováno. --Chrzwzcz (diskuse) 21. 8. 2020, 23:49 (CEST)
Pro ty jedince, kteří to dosud nepochopili, desatero řeší přednostně obsahovou stránku věci a doporučuje, co je pro které situace vhodnější a co méně vhodné. Naopak extrémní snahy cosi „hlídat“ s karabáčem v ruce jsou dost na obtíž. Obzvlášť v takových podružnostech, jako jestli bude vlaječka před názvem, nebo za názvem anebo... úplně jinde. --Bazi (diskuse) 22. 8. 2020, 00:14 (CEST)
Lidi v klidu věcně reagují (zásadnější sedmnáctero), a když tomu říkáte podružnost, tak je holt asi zajímají podružnosti. Otázka sjednocení zatím není na stole, zatím spíš anketa a možná eliminace vysloveně nevhodných nešikovných variant. Ale i tak, taková konzistentně umístěná vlaječka může usnadnit orientaci/navigaci v přehršli dat infoboxu, ale zase se to s nimi nesmí přehánět nebo je dávat pokaždé k jinému parametru nebo na jiné místo v tom stejném parametru - pak se efekt rychlého přístupu k požadované informaci ztrácí, když se musí čtenář pro každou instanci "učit" trochu jiný způsob čtení (nadneseně) infoboxu. Ohlídat to umí i automat, když se sezná, že je vhodné vyjít vstříc čtenáři s konzistentní úpravností "dokumentů" stejného typu. Nebo se to může zcela nechat na šabloně a tahat data z wikidat. Jak moc zásadní to je, to naštěstí není na jedincích. --Chrzwzcz (diskuse) 22. 8. 2020, 07:12 (CEST)
Už jsem zmiňoval, že u partnerských měst se dává vlajka už před město, ne až před stát, u sídel firem to je podobné, dokonce k tomu nabádá příklad vyplnění na stránce šablony a jistě se najdou další příklady (místa konání sportovních událostí apod.). Takže momentálně to opravdu není tak striktní jak myslíte. Zmatení že by snad neznámá vlajka mohla patřit městu nebo kraji, nebo členskému státu federace moc nehrozí, jednak se takové vlajky moc nepoužívají (a mohly by při dohodě ještě méně) a takovéhle zápisy s množstvím vlajek se nevyužívají snad vůbec: Bratislava Bratislava, Bratislavský kraj, Slovensko Slovensko, takže je jasné, že pokud je přítomna jediná vlajka, značí stát. A víc vlajek je přítomno málokdy až vůbec. --Chrzwzcz (diskuse) 22. 8. 2020, 17:30 (CEST)
A kolik je na Wikipedii infoboxů firem oproti infoboxů osob (případně jejich specializovaných variací)? Proč by se infoboxy osob měly řídit podle infoboxů firem? Kde jsou ta partnerská města a proč by se jimi měly řídit infoboxy osob? Vždyť ta šablona {{Partnerské město}} se vůbec nepoužívá pro infoboxy, ale v textu článků. A v běžných výpisech partnerských měst v článku má vlaječka jinou funkci než u místa narození. Města mívají obvykle v každé zemi nanejvýš jedno partnerské město, ve výpisu tak vlaječka určuje stát, ve kterém má město své partnerské město, a za tím následuje určení konkrétního města. U údaje místa narození je ta logika věci úplně jiná, člověk se narodil v jednom jediném konkrétním městě a stát je jen dalším, doplňujícím údajem k tomu místu narození. Čili je to na jiném místě, má to jinou funkci... Neporovnávejte jabka s hruškama a neplácejte to bez rozmyslu všechno dohromady, jako kdyby bylo úplně šumafuk, co že tím chceme říct, hlavně když to bude „sjednocené“. --Bazi (diskuse) 22. 8. 2020, 18:26 (CEST)
A fakt by vás zajímaly ty počty? Nemyslím si. Anketní otázka je přeci jiná - Který formát se nejvíc líbí, který dává největší smysl. Šablona partnerská města se sice nepoužívá, ale (jak jsem psal) ten zobrazovaný formát ano. Není použito šablony, ale je to zapsáno jinak, ale vypadá to tak, jako by použitá byla. Opět ne 100%, protože hrůza z jednotnosti tomu zatím brání, ale už tu byly nápady tahat tyhle informace z wikidat, tím by se to sjednotilo. Ne, nepochopil jsem, proč by jeden výpis vlajka+město+stát měl být něco jiného než jiný výpis vlajka+město+stát, fakt ne. A to ani přesto, že člověk se narodí v jednom, zatímco partnerských měst bývá více, nevidím důvod pro boj za jiný formát. --Chrzwzcz (diskuse) 22. 8. 2020, 18:55 (CEST)
A bohužel právě tak to je: nepochopil. A tak to dál tlačí svou cestou. Podobně jako u Číny, kde nepochopil. Atd. atp. --Bazi (diskuse) 22. 8. 2020, 19:10 (CEST)
Kacir říkal, že vlajka před městem mate a máme ji dávat až ke státu. Tak ať on rozhodne, jestli partnerská města jsou zázračně od matení ušetřena, protože ty mají (něco z vašeho textu co jsem tedy bohužel nepochopil, ale třeba on bude vědět). Jinak bych připomněl že pravidlo wikietikety zrušeno nebylo a platí pro ucha stejně jako pro ostřílené dlouholeté borce ověnčené funkcemi. Chrzwzcz (diskuse) 22. 8. 2020, 19:42 (CEST)
Tohle je fakt neskutečné, už jsem vysvětlil, že místo narození a úmrtí v infoboxu vs. seznamy partnerských měst jsou jabka a hrušky. Někomu se to nehodí do krámu, tak holt ten rozdíl ignoruje a tváří se nechápavě. Ostatní to patrně chápou, protože dokážou rozlišit ty drobné nuance, které holt jiným unikají v zarputilé snaze všechno „sjednotit“ až na kost. I to, u čeho takovéhle násilné sjednocování nedává vůbec smysl. Ale s tím holt nepomůžu, kdo si nedá poradit, bude dál mlít jako kafemlejnek jen tu svou. Proto jsou tyhle diskuse s tímhle wikipedistou nekonečné. Ale ať to klidně vysvětlí Kacir, když to ode mě Chrzwzcz chápat nechce. --Bazi (diskuse) 22. 8. 2020, 21:55 (CEST)
Město jako město, stát jako stát, vlajka jako vlajka, funkce naprosto stejná - údaj o městě a státu kde se osoba narodila / údaj o městě ve státu, které je partnerské. Stát je u partnerských měst stejným způsobem podružná druhořadá informace jako je u místa narození. Nemusí to být nutně jednotné, to ne, ale neměly by být důvody pokrytecké: když to nevadí v IMHO naprosto analogickém případě proč by to mělo vadit zde. Že to není analogický případ nejsem přesvědčen a uvidíme jestli teda v tom nějaké zásadní rozdíly vidí. <small>Zbytek jen porušování wikietikety jak vyšité. Chtělo by to zas klepec přes prsty. Jaké násilné sjednocování, jaká snaha sjednotit na kost, jaké tváří se nechápavě, jaké mele jako kafemlejnek a nekonečné diskuze. Otázka byla jednoduchá, někdo jednoduše odpoví, někdo do toho spíš jen mluví a zpochybňuje anketu a jejího autora. ZASE.</small> --Chrzwzcz (diskuse) 22. 8. 2020, 22:26 (CEST)
Není to totéž. Tak jako Čína nemá jen jeden význam atd. V úvodu biografického článku taky píšeme místo narození, ale to vůbec neznamená, že tam musíme dávat vlaječku státu. V portálech máme odkaz na Portál:Česko ve formě názvu státu, ale taky to neznamená, že tam vlípneme vlaječku, protože jinde u téhož slova vlaječky jsou. A mohl bych psát další příklady. Ale je to marné, je to marné... je to marné. --Bazi (diskuse) 22. 8. 2020, 23:28 (CEST)
Já umím taky psát takové komentáře, akorát si to po sobě většinou přečtu a řeknu si, jestli bych chtěl, aby takhle někdo psal mně a radši to přepíšu (bod 2 wikietikety). Infobox (osoba) je sice formálně něco jiného než úpravný odrážkový seznam (partnerská města), ale jinak je to takový "výlez z databáze", žádné literární ambice to nemá, žádné oznamovací věty, jen holá data, fakta bez omáčky. Proto se k tomu lepí i ty odrážky, vlaječky, je to krátké úsečné, přehledné, formátované do sloupečků, slovesa pohledat (a nenaleznete). A proto není nic nemyslitelného mít to jednotné, protože: když to opravdu leze z databáze, tj, wikidat, tak to šablona naformátuje stejným jednotným způsobem, ale to jsem psal nejednou....
Úvod článku je oproti tomu normální oznamovací věta, v které by grafické prvky uprostřed samozřejmě rušily, to není srovnatelná věc s infoboxem/seznamem, samozřejmě i úvod máme radši psaný ve stejném duchu, ale obrázky ne - obrázky uprostřed souvislého textu jsou rébus pro děti (když jsem jel do Chorvatsko, viděl jsem tam ) a ne encyklopedie... Pokud od sebe neodlišujeme místa kde se může literát vyřádit (prostý text) od míst, kde je lepší úpravnost, úsečnost a jednota (infobox, seznam, výčet, tabulka), tak se nedivím, že nechápu vaše komenty. (Tohle je někde na pomezí, tam se prostě dává vlajka na začátek věty, ale na předchozím řečeném to mění máloco až nic.)--Chrzwzcz (diskuse) 23. 8. 2020, 00:07 (CEST)
Je hezké, že člověk přece jen dokáže projevit rozlišovací schopnosti, když se mu to hodí. Jen je zase smutné, že to nejde, když se to nehodí (šablona Portálů bude patrně taky veleliterárním dílem). Protože tam by to taky bylo potřeba. Takže znovu: nezatahujte do toho nějaké soupisy partnerských měst, když se jedná o jinou záležitost s jinou funkcí, není to ani součást infoboxu atd. Klidně si mějte zase kolovrátkově poslední slovo, stejně se jenom točíte v kruhu. S pozdravem --Bazi (diskuse) 23. 8. 2020, 02:06 (CEST)
Já čekám na poslední slovo Kacíře, pokud bude mít ještě chuť navázat. Ano, rozlišení: prostý text s oznamovacími větami versus formátovaný text s úsečnými hesly, rozlišení na základě docela základního účelu a stylu. Zbytek zralý na refaktor, budu jen dělat, že ty osobní kopance nevidím, ale netěší mě, že se to jen tak přehlíží. --Chrzwzcz (diskuse) 23. 8. 2020, 08:25 (CEST)
Vlajka na začátku, čárka mezi městem a státem a vše v jednom řádku. --Silesianus (diskuse) 21. 8. 2020, 16:12 (CEST)
Vlajka je v infoboxu dobrá na to, že okamžitě graficky trkne, k jakému státu se popisovaná věc vztahuje. Nemusíme ovšem tímto způsobem zvýrazňovat stát narození a úmrtí, třeba nakonec není tak zásadní (a bylo tu kdysi téma, že třeba lidem narozeným za protektorátu tady vucujeme nenáviděnou vlajku a pseudostát, u Prahy si musíme vypočítávat, co zrovna okolo bylo za stát....). Infobox má ještě i políčko Země, Národnost a Občanství, které možná nesou lepší identifikaci, a vlajku dávat tam........
Srovnejte: vyplňuje se stát u místa narození a úmrtí - vyplňuje se "státní příslušnost". --Chrzwzcz (diskuse) 21. 8. 2020, 16:28 (CEST)
Což ovšem u Foglara nedává smysl. Za svůj život vystřídal Rakousko-Uhersko, Československo (ČSR, ČSSR i ČSFR), Protektorát a Česko a přitom má v iboxu jen dva z nich? Prečo? --Silesianus (diskuse) 21. 8. 2020, 17:22 (CEST)
Protože za Rakouska-Uherska ještě nepůsobil v roli spisovatele. Protektorát je ostuda, Protektorát by se nepsal :) Československo by se nerozepisovalo na deset podvariant už vůbec. U sportovců se tam snad dává, jaký stát reprezentovali, tak v podobném duchu u jiných profesí. Nicméně nepředpokládám, že existují nějaké jednotné notičky co tam psát a jak. Pokud by se zrušil stát z místa narození a úmrtí, tak by se to asi muselo nějak stanovit. Do té doby je to jen "vhodné" stanovit, ale asi se to obecně moc nepoužívá. --Chrzwzcz (diskuse) 21. 8. 2020, 17:27 (CEST)
Já tedy u Šablona:Infobox - sportovec žádný parametr pro uvádění reprezentovaného státu nevidím. A i u Šablona:Infobox - spisovatel se podle dokumentace má vyplňovat státní příslušnost, ne stát, kde dotyčný „působil jako spisovatel“. Argument, že „protektorát je ostuda, protektorát by se nepsal“ je hrubé porušení NPOV (Já vím, je tam smajlík, ale stejně to vidím nerad.) Stát narození a stát úmrtí nemá (nemusí mít) žádnou souvislost se státní přislušností, státem, v němž dotyčný působil, nebo státem, který reprezentoval. To jsou odlišná data a nelze je libovolně zaměňovat, interpolovat či roboticky generovat (jak se bohužel děje na Wikidatech). A nevidím ani nic tragického na tom, když u nějaké osoby žádný „státní“ údaj není. Určitě je to lepší, než se snažit každou osobu za každou cenu „ostátovat“, a nejsou-li věrohodné zdroje, tak nějaký stát odhadnout :( --Shlomo (diskuse) 22. 8. 2020, 23:31 (CEST)
Ono se to právě u spisovatele moc nevyplňuje, asi je to takové právě nedojasněné, jaký stát "reprezentoval" nebo jakou "státní příslušnost" měl a proč přidávat další stát, když už tam máme ovlajkované narození a úmrtí. Já bych tam vyplňoval to, co máme v kategoriích - čeští spisovatelé, tak napíšeme třeba "český" a asi i bez vlajky, abychom ji retrospektivně nedávali do dob Rakouska-Uherska. le zas by to třeba mohlo být tučně, ať prostě praští do očí. U sportovce to tedy není, moje chyba, ale takový infobox tenista ho má (zas takové rozklížené, ne?). Ale ať mě nechytá nikdo za slovo, hlavní sdělení je, že dobré řešení taky je dvojí vlajky u narození a úmrtí si odpustit a hledat způsob, jak zvýraznit jiný rychlý identifikační prvek osoby. -- Zde vyzkoušen opět ten Foglar a s okamžitým spatřením vlajky se tučné písmo u národnosti nemůže rovnat, to musím uznat. --Chrzwzcz (diskuse) 23. 8. 2020, 00:21 (CEST)
A proč by vůbec měl být zvýrazňován nějaký jiný identifikační prvek osoby? Identifikačním prvkem je jméno, to je uvedeno v záhlaví a zvýrazněno dostatečně. Jinak nevidím důvod, proč by se mělo Foglarovo češství vyzdvihovat více než jeho skautství, spisovatelství nebo jiná infoboxová informace.
Vypustit vlajku narození a vlajku úmrtí úplně považuji za dobrý nápad. Šel bych ještě dál a neuváděl ani stát narození a stát úmrtí, anžto se tyto údaje v literatuře téměř nikdy neuvádějí, nemají-li pro osud popisované osoby nějaký specifický význam. Nicméně dojít v tomto směru k nějakému konsensu se dlouhodobě nedaří, takže se udržuje status quo a toleruje se cokoli, co působí aspoň trochu smysluplně.--Shlomo (diskuse) 23. 8. 2020, 07:39 (CEST)
U zeměpisných infoboxů (hora, řeka, rozhledna) a infoboxů popisujících film, knihu, seriál, rozhlasovou či televizní stanici se typicky nějaký parametr s vlajkou objevuje, hlavně "stát" či "země". K jakému státu se článek vztahuje - kouknu na infobox, sice nemusím vědět, komu ta vlajka patří, ale hned vidím mezi zbytkem infoboxových dat, kde se to dočtu v textové podobě. Proto se to podle mě i ujalo, enwiki třeba s vlajkami takhle bohatá není. U osob se třeba taky chce taková identifikace vidět, u zemí narození a úmrtí je to alespoň mechanika bez problémů (většinou), u národností by to mohl být problém, přesto v nějaké národnostní kategorii už nejspíš ta osoba zařazena je, takže jen sladit hodnotu z kategorie s hodnotou v infoboxu a hotovo. Úplně by se asi odstranění vlajek z infoboxu neprosadilo (uvidíme, jestli zmíní alší lidi svůj názor), tak i s tímhle ohledem vymýšlím, kde by teda byla vlajka vhodná, vhodnější, více smyslupná. A aby jich tam zas nebylo ovlajkovaných moc. Osoba má ještě i parametr bydliště :) Chrzwzcz (diskuse) 23. 8. 2020, 08:16 (CEST)
Nepochybuji o tom, že vlajka má potenciál upoutat čtenářovu pozornost. Pouze zpochybňuji, že takovéto upoutání pozornosti na nahodile vybranou informaci je žádoucí. Někdo naopak může zastávat názor, že je třeba upozornit čtenáře na vzdělání popisované osoby a přidat logo univerzity. Nebo na medaile, které obdržel, a přidat jejich emblémy (což už se rovněž děje). Nebo na povolání, náboženství, témata, kterým se věnoval, a přidat příslušné piktogramy. Nakonec z toho vznikne onen „grafický smog“, který pozornost čtenáře spíše rozptýlí, než upoutá.
A pokud už má být nějaká informace v infoboxu klíčová a zvýrazněná, velmi pochybuji, že by takovou informací měl být ausgerechnet stát narození, stát úmrtí, stát bydliště či „stát národnosti“. U reprezentačních sportovců a vrcholných politiků by se snad dalo uvažovat o takovémto zvýraznění státu, který reprezentují/-ovali, ale ani tam to nepovažuji za automatické a samozřejmé.--Shlomo (diskuse) 24. 8. 2020, 09:36 (CEST)
No postupně se prosadila, u nejednoho infoboxu i sjednotil zápis, tak nemám ambice ji zas kvůli jinému infoboxu (nebo skupině infoboxů odvozeních od osoby) plošně rušit. Pokud se ukáže jako přebytečná, navíc u nežijících osob tuplem zvýrazněná, tak může jít pryč a stejně s ním i stát. Ale zatím se vlajka dávala a je to převažující způsob, tak řeším zejména jestli teda ještě nesjednotit kam tu vlajku strčit. --Chrzwzcz (diskuse) 30. 8. 2020, 18:41 (CEST)
 • Mám několik dotazů.
  • Bude odpovídat vlaječka státnímu útvaru z roku narození/úmrtí?
  • Bude odpovídat název obce názvu z roku narození/úmrtí?

--Rosičák (diskuse) 24. 8. 2020, 19:03 (CEST)

No můj dotaz byl jiný. Kam vlaječku, která se teď už zhruba z 91 % vyplnění někam dává a jak oddělit město od státu (pokud ho vůbec uvádět). Nevím, proč takové téma ředit ještě doplňujícími dotazy?! Čím víc úkolů k řešení, tím větší "naděje" že téma zapadne a nevyřeší se nic, známe se. Ale odpovím
 • Doteď tomu tak je, proč by se to mělo měnit? Nebo myslíte pokud se neměnil stát ale vlajka jo (USA, Maďarsko, Polsko, Kanada a další) No to je právě jeden z argumentíků proti uvádění vlajek, tím spíš u "nedůležitých" údajů jako stát narození v době narození.
 • Tak doteď je to nějak vyřešeno, je to tak špatně? Jak zapsat Gottwaldov, jak zapsat třeba Zbraslav ještě než se připojila ku Praze, jak napsat Severní Makedonii... to jsou krásné hraniční případy, které se dají řešit extra a nějak už se s tím teď wiki přece popasovala. A nejjednodušší odpověď by byla - viz zvyklosti tištěných encyklopedií. Tečka :) --Chrzwzcz (diskuse) 30. 8. 2020, 18:38 (CEST)

Nuže po tom všem a zpětné vazbě navrhuju tedy ponechat vícero možností, ale určitě ne všechny (a to jich zde ještě hodně není vypsáno). Čtyři úplně stačí. Zavrhnuté možnosti předělat na možnost preferovanou na stejném řádku (tj. na nejbližší podobnou).

možnosti preferované možnost zavrhnutá 1 možnost zavrhnutá 2 možnost zavrhnutá 3
[[Bratislava]]

Bratislava

[[Bratislava]], [[Slovensko]]

Bratislava, Slovensko

[[Bratislava]]<br />[[Slovensko]]

Bratislava
Slovensko


{{flagicon|Slovensko}} [[Bratislava]], [[Slovensko]]

Slovensko Bratislava, Slovensko

{{flagicon|Slovensko}} [[Bratislava]]

Slovensko Bratislava

[[Bratislava]]<br />{{Vlajka a název|Slovensko}}

Bratislava
SlovenskoSlovensko Slovensko

[[Bratislava]] {{Vlajka a název|Slovensko}}

Bratislava SlovenskoSlovensko Slovensko

[[Bratislava]], {{Vlajka a název|Slovensko}}

Bratislava, SlovenskoSlovensko Slovensko

[[Bratislava]],<br />{{Vlajka a název|Slovensko}}

Bratislava,
SlovenskoSlovensko Slovensko

Příběhy ze Zeměmoří – Nobelovka

V info boxu je u titulu Příběhy ze Zeměmoří uvedena Nobelovka, což nesedí jak u autorky, tak u laureátů (En). Vloudilo se to zde, ale nechápu čím, tudíž ani neumím opravit. Prosím, jukněte na to někdo. Laďa Nešněra (diskuse) 22. 8. 2020, 13:39 (CEST)

Je to na wikidatech a šablona Infobox - kniha to automaticky tahá. Buď odstranit z wikidat, nebo doplnit lokální "| cena =". Nebo jsem nepochopil dotaz? --Chrzwzcz (diskuse) 22. 8. 2020, 13:56 (CEST)
@Chrzwzcz: Wikidata.. To mě taky mohlo napadnout :-/ Díky (@Silesianus: za opravu) | Laďa Nešněra (diskuse) 26. 8. 2020, 14:31 (CEST)
Nobelovku vložil vandal, který na WD celkem beztrestně řádí od roku 2017…--RomanM82 (diskuse) 26. 8. 2020, 14:36 (CEST)

Mapy.cz neuvádějí zdroj WP

Ahoj, jen bych se chtěla zeptat, zda je nějak ošetřeno nijak neoznačeného využívání Wikipedie na mapy.cz (příklad – přesná kopie odsud). --Czeva (diskuse) 23. 8. 2020, 11:48 (CEST)

Ahoj, nemohla by to být spíš kopie opačným směrem, tedy z Map.cz na Wikipedii? Neboť třeba u nedaleké Třebíče je zdroj uveden jako „Wikipedia“. --Patriccck (diskuse) 23. 8. 2020, 11:54 (CEST)
Na mapy.cz může kdokoliv nahlásit nějakou zajímavost či údaj. A pokud dotyčný neuvede zdroj, mapy.cz jej logicky nemusí uvést.
Také se mohlo stát, že stejný člověk nahlásil věc na mapy.cz a zároveň přidal do Wikipedie. JAn (diskuse) 23. 8. 2020, 11:58 (CEST)
Nevzpomenu si na konkrétní případ, ale už několikrát jsem zaregistroval, že se text ze mnou napsaného článku o něco později objevil na Mapy.cz, ale já ho tam určitě nevkládal. --Petr Kinšt (diskuse) 23. 8. 2020, 19:05 (CEST)
Na poslední wikikonferenci měl příspěvek o využití Wiki projektů v rámci Mapy.cz Jan Fukátko. Zde jeho přednáška. Možná se tam nějaká odpověď najde (nebo možná ne). --Bazi (diskuse) 23. 8. 2020, 12:02 (CEST)
Článek o Wilsonově skále je starý dva dny, takže text šel asi spíše opačným směrem. Samotný server mapy.cz se k přebírání textů z Wikipedie sám hlásí, řádně je označuje, odkazuje a Jan Fukátko se tím i pochlubil na Wikikonferenci, kde se tuším uvažovalo o možné spolupráci.--Radek Linner (diskuse) 23. 8. 2020, 20:47 (CEST)
Ahoj, podle toho, kdo je autor to bude on, kdo to přidal do Mapy.cz, tak i na Wikipedii. On je to aktivní člověk a dost patriot kolem Rouchovan a Dalešic. --frettie.net (diskuse) 23. 8. 2020, 21:29 (CEST)
Ono lze nějak zjistit, kdo to na Mapy.cz přidal? --Patriccck (diskuse) 23. 8. 2020, 21:32 (CEST)
Na druhou stranu zde založil zatím poměrně málo článků ([3]), přičemž u dvou z nich byly původní verze odmazány zřejmě kvůli porušení autorských práv ([4],[5]). A nijak se tenkrát neobhajoval, že by obojí bylo jeho dílo ([6]). Nejsnazší by bylo ho oslovit s dotazem, zda si náhodou přispívání opět neusnadňuje kopírováním. --Tchoř (diskuse) 23. 8. 2020, 23:10 (CEST)
Souhlas. --frettie.net (diskuse) 24. 8. 2020, 09:14 (CEST)
Zeptal jsem se. --Tchoř (diskuse) 28. 8. 2020, 12:55 (CEST)
Nebylo odpověděno příliš vlídně... --Jan Myšák (diskuse | příspěvky) 28. 8. 2020, 18:06 (CEST)

Důležité: Údržba 1. září 2020

Trizek (WMF) (talk) 26. 8. 2020, 15:48 (CEST)

New Wikipedia Library Collections Now Available (September 2020)


Hello Wikimedians!

The TWL owl says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing new free, full-access, accounts to reliable sources as part of our research access program. You can sign up for new accounts and research materials on the Library Card platform:

Many other partnerships are listed on our partners page, including Adam Matthew, EBSCO, Gale and JSTOR.

A significant portion of our collection now no longer requires individual applications to access! Read more in our recent blog post.

Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects!
--The Wikipedia Library Team 3. 9. 2020, 11:49 (CEST)

This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Šablona Kramerius

Ahoj, jen rychlý popud: nevíte někdo, proč odkaz přes šablonu Kramerius (kterou jsem ani nevěděl, že máme) nefunguje, příp. co s tím? V hesle Antonín Kotík jsem rychle nahradil aspoň funkčním linkem (?). Díky! --Jiří Janíček (diskuse) 4. 9. 2020, 16:53 (CEST)

Nemyslím, že to jakkoli souvisí se šablonou; v odkazovaném hesle jsem ji vrátil zpět beze změny funkcionality; náprava spočívá v jiném identifikátoru díla, ne v šabloně. Ten předchozí identifikátor asi (už?) neplatí, těžko říct, na jaké straně se co změnilo či byla chyba. --Mormegil 4. 9. 2020, 17:06 (CEST)

Co s uváděním pochybných ocenění

V heslo Zdeněk Klanica jsem narazil na informaci že tento badatel byl zařazen publikací Outstanding Scholars of the 20th Century mezi dva tisíce nejvýznamnějších učenců 20. století a přišlo mi to poněkud podivné. A opravdu se zdá že se jedná o poněkud pochybné ocenění - zdá se že daná publikace nemá nic společného s Cambridgeskou univerzitou či jejím vydavatelství, ale je to nejspíš nějaká pobočka International Biographical Centre, což by měla být jakási obdoba Who's Who scam. Článek však vyvolává dojem že skutečně jde o nějaké významné ocenění. Nějaký nápad jak tyhle situace řešit aby to bylo vyvážené?--Crinkly.sun (diskuse) 7. 9. 2020, 11:41 (CEST)

Ta informace je v současnosti doložená jen archivovanou stránkou jakéhosi Quido magazínu, který vydával Q-klub Amavet Příbram, a pak už taky nedostupným webem komunistického klubu zastupitelů, kde však v archivované verzi stránky žádnou informaci o tomhle ocenění/zařazení nenacházím. Podle mě tedy vůbec není informace zdrojovaná věrohodnými zdroji, takže by měl být vznesen požadavek na lepší zdrojování a případně taková informace z článku odstraněna. Existence samotné publikace je asi nesporná, ale pro Klanicovo uvedení v ní chybí jakýkoli ověřitelný věrohodný podklad.
Pokud by se přece jen podařilo informaci lépe zdrojovat, a přesto by panovaly pochybnosti o významu nebo kvalitě té publikace, bylo by asi nejvhodnějším postupem založit článek o ní nebo o jejím vydavateli (splní-li WP:EV) a povahu či kritiku - důkladně zdrojovanou, samozřejmě - uvést v něm. --Bazi (diskuse) 7. 9. 2020, 12:26 (CEST)

Fotografie malíře Václava Černého

Zdravím. Rád bych se zeptal na názor ohledně fotografie Václava Černého v hesle Václav Černý (malíř). Tato fotografie byla na Commons nahrána uživatelem Brejtr Václav.

1) Nejsem si jist, jestli se nejedná o stejnou fotografii, která byla uživateli opakovaně smazána, viz např. c:Commons:Deletion requests/File:Václav Černý-malíř.jpg a zůstala až poté, kdy ji neoprávněně označil za vlastní dílo a sám ji uvolnil pod CC BY-SA 4.0.

2) Nepodařilo se mi ověřit, zda se opravdu jedná o Václava Černého, podoba s File:Václav Černý ak. mal.jpg je diskutabilní (dle tvaru obličeje bych spíš řekl, že ne) a mimo Wikiprojekty jsem fotografii nikde jinde na internetu nenašel.

Pokud by to byl prokazatelně Václav Černý, a pokud by fotografie byla v PD, tak by stačilo to na Commons přelicencovat, proto se raději ptám, než to navrhnu na smazání. --Jan.Kamenicek (diskuse) 7. 9. 2020, 18:31 (CEST)

V původním RfD byl zmíněn jako autor knihy, ze které fotografie pochází, O. Hurych. Zřejmě jde o Otakar Hurych (Q95371789), který zemřel 1949, takže je volný. Otázkou je, zda je i autorem fotografie, ale pokud není a v knize nebyl autor uveden, mohlo by jít o {{PD anon 70}}. JAn (diskuse) 7. 9. 2020, 20:15 (CEST)
To by šlo, teď jde ještě o to, jestli to je opravdu Václav Černý; mně to moc nepřijde... --Jan.Kamenicek (diskuse) 7. 9. 2020, 21:10 (CEST)
Spíš jde o to, který malíř Václav Černý to je… viz [7]--RomanM82 (diskuse) 7. 9. 2020, 21:16 (CEST)

Uzavření žádosti o komentář/Encyklopedická významnost lidí

Vážené kolegyně a kolegové, dne 14. června 2020 založil kolega @Chalupa: Žádost o komentář/Encyklopedická významnost lidí. Nejbližších dnech bude uzavřena, tak vás žádám o vyjádření k dané problematice. Jedná se o důležitou změnu v posuzování encyklopedické významnosti osob. Děkuji. --Podroužek (diskuse) 8. 9. 2020, 09:08 (CEST)

Děkujeme za upozornění. Možná by bylo vhodné před uzavřením Žoku v takto významné (sic) věci sepsat tam nějaký návrh formulace vyhodnocení předtím, než k samotnému uzavření dojde.--Vojtěch Dostál (diskuse) 8. 9. 2020, 09:35 (CEST)
Požádal jsem kolegu @Mario7: o uzavření. Jsem přesvědčen, že to udělá správně.--Chalupa (diskuse) 8. 9. 2020, 18:57 (CEST)

Invitation to participate in the conversation

Související informace naleznete také na stránce WP:PPL#Universal Code of Conduct (Univerzální kodex chování).
Tak mě napadlo hodit sem překlad, ale je to trošku kostrbatý první draft, tak to někdo klidně upravte, včetně terminologie (ty výbory a tak...): KPX8 (diskuse) 10. 9. 2020, 21:06 (CEST)

Rádi bychom s vámi sdíleli návrh Univerzálních pravidel chování (angl. Universal Code of Conduct = UCoC), který si vyžádala správní rada Wikimedia Foundation začátkem tohoto roku. Chtěli bychom vás požádat o jeho posouzení a zpětnou vazbu. Diskuze k návrhu bude otevřena do 6. října 2020.

Návrhová komise UCoC by chtěla zjistit, které části návrhu by pro vás a vaši práci mohly představovat výzvu či problém. Chybí v návrhu něco? Co se vám líbí a co by mohlo být vylepšeno?

Prosíme připojte se k diskuzi a sdílejte toto pozvání s ostatními, které by to mohlo zajímat a chtěli by se také přidat.

Pro snížení jazykových bariér během tohoto procesu, můžete přeložit tuto zprávu a také návrh UCoC. Vy a vaše komunita pak může poskytnout zpětnou vazbu ve vašem jazyce.

Pokud se chcete dozvědět více o projektu UCoC, navštivte stránky Universal Code of Conduct a FAQ, na Metě.

Předem dík za vaši pozornost a příspěvky. Podepsán The Trust and Safety team at Wikimedia Foundation.

Pan Urbanec

Dobrý den, dnes pan Urbanec označil článek Horie Kuwadžiró za strojový překlad. Mohl by někdo příčetný posoudit, zda tomu tak skutečně je? A co vůbec takové jednání svědčí o panu Urbancovi a jeho záměrech s českou wikipedií? O jeho kvalitách intelektuálních a lidských? V čím zájmu vlastně pracuje? Nemluvě o tom, že dotaz na jeho diskusní stránku byl refaktorizováno okamžitě smazán, aby panstvo nebylo ve své destrukci české wikipedie ničím rušeno. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 78.45.3.185 (diskuse) 13. 9. 2020, 20:07‎ (CE(S)T)

Za sebe se mohu vyjádřit leda k důvodu, proč jsem článek označil za strojový překlad: a) první, úvodní, věta, není vůbec stylisticky dobře poskládána, ta druhá, "Jeden z prvních fotografů v Japonsku", pak přísně vzato není ani větou, protože v ní chybí sloveso b) z článku nebylo zřejmé, jestli je dotyčný/á muž, či žena (pro češtinu a skladbu dalších vět dost podstatná informace). Urgentní šablona pouze k článku vznáší námitku, a je poměrně snadné ji opravit, a tím vyřídit. To, zda článek zůstane, je na vás. --Martin Urbanec (diskuse) 13. 9. 2020, 20:38 (CEST)
Proboha, vy si češtinu vůbec neberte do huby. Česká věta samozřejmě nemusí mít sloveso. Ale vzdělanci, jako jste vy, to nemá smysl vysvětlovat. A ovšem gratuluji k vyštvání Hnetubuda, jediného autora, který uměl napsat souvislou větu a věděl, co patří do encyklopedie. Přesně se stejnými nesmysly jste ho vyhnali. Gratuluji, soudruzi. Dobře to tu vedete, jen co je pravda. Drzá lež zamotaná do hajzlpapíru značky WikiLáska, to tu vítězí. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 78.45.3.185 (diskuse)
Proč tolik hysterie? --Silesianus (diskuse) 13. 9. 2020, 20:54 (CEST)
Protože to určitě nebyl strojový překlad? Protože to nebyla první podobná zkušenost tohoto člověka? Mimochodem je to už několikátý přispěvovatel (včetně mě tedy), který v poslední době hovoří o tom, že Wikipedii si někdo zprivatizoval. POkud si někdo myslí, že tu pod různými identitami běhám, provokuji a píši to všechno sám, tak budiž, ostatně stihnout by se to možná dalo :-) --Stanimuko (diskuse) 13. 9. 2020, 22:20 (CEST)
Kdo? --Silesianus (diskuse) 13. 9. 2020, 22:27 (CEST)
Pak ještě jedna IP zde [8]. Já předtím tady, což jsem si zrovna v tomto případě mohl při zpětném pohledu asi odpustit. --Stanimuko (diskuse) 14. 9. 2020, 01:07 (CEST)
Příspěvek tohoto anonyma je nejen hysterický, jak už komentoval Silesianus, ale též mnohonásobně nejapný a odpověď si ve skutečnosti nezaslouží. Byl však zveřejněn pod lípou, takže napadá pana Urbance veřejně, a proto na tu nejapnost také veřejně odpovím. 1. Článek chyby obsahoval. Ne moc, ale obsahoval, takže je docela představitelné, že kdokoli, nejen pan Urbanec, mohl nabýt dojmu, že může jít o strojový překlad. To však lze v pohodě řešit prostou opravou chyby a smáznutím šablony, nikoli hysterickými útoky. 2. Nechápu v této souvislosti osobní napadání pana Urbance a jeho záměrů s Wikipedií. Co já vím o panu Urbancovi je, že se stará o to, aby Wikipedie měla dostatek nových autorů, tedy stará se o nováčky a o rozvoj jejich schopnosti psát dobré články. O jeho kvalitách intelektuálních a lidských to svědčí, myslím, velmi pozitivně, i když ho osobně neznám. 3. Vtahování zrovna Hnetubuda do této diskuze je třetí nepochopitelná nejapnost. V mé jediné interakci s ním jsem totiž nabyl dojmu, že je nerudný a neurvalý, ale také že jeho porozumění češtině není na takové úrovni, aby jej kdokoli mohl navrhovat jako etalon. 4. A čtvrtá a největší nejapnost? Vulgární útoky na kohokoli zde od někoho, kdo se neumí podepsat a pod anonymním účtem píše Wikipedii už celý jeden den. KPX8 (diskuse) 13. 9. 2020, 22:33 (CEST)
@KPX8: Ahoj, jenom stručně ke trojce – Hnetubuda považuji za jednoho z nejschopnějších a nejplodnějších wikipedistů. Takový ten, co hlavně píše články a do toho se občas vykecává. Nutno říct, že mě svým přehledem vždy celkem fascinoval. Jo, každý máme nějaké chyby. Ale komentář o tvém dojmu k němu mi přijde trochu zbytný, neboť si myslím, že prezentovat zde své mínění o wikipedistovi, založené na jediné interakci, není úplně vhodné. A také mi nepřijde jako úplně vhodné měřítko kvalitního wikipedisty podle toho, jak je vrlý, rudný nebo urvalý. Je to možná jeden z aspektů, ale IMHO podružných. Hlavní je na Wikipedii psát články (to je to, co je cílem Wikipedie) a ne žvanit pod lípou, jako to teď dělám já. Ať se daří! --Vojtasafr (diskuse) 19. 9. 2020, 19:39 (CEST)

Zbytečné reagovat na vulgarity. Zřejmě nějaky starší přispěvatel si sem takto vylévá svou nespokojenost, jednoho kandidáta bych měl. Vulgarity ignorovat a blokovat. OJJ, Diskuse 14. 9. 2020, 09:23 (CEST)

Nedá mi to a přece jen musím reagovat. Na Martina Urbance jsem se ve svém nováčkovském období několikrát obrátila s dotazem. Vždy reagoval rychle a vše mi srozumitelně vysvětlil. Tímto mu veřejně děkuji za ochotu a poskytnuté rady. Bývalý nováček --Anaj7 (diskuse) 14. 9. 2020, 11:41 (CEST)

Prosím, nezatahujte mě do té vaší špíny, já už s tím opravdu nechci mít nic společného. Děkuji, --Hnetubud (diskuse) 14. 9. 2020, 16:40 (CEST)

Zdravím. Existuje někde archiv smazaných stránek?213.220.224.162 15. 9. 2020, 23:19 (CEST)

Ano, mohou jej zobrazit správci. Mohu Vám smazanou stránku zaslat e-mailem, jestli chcete. --Patriccck (diskuse) 16. 9. 2020, 06:20 (CEST)
Pro všechny je přístupný alespoň záznam mazání --JAn (diskuse) 16. 9. 2020, 07:50 (CEST)

Založil jsem pahýl. Ještě týž den přibyla šablona významnost. Ne každý se zajímá o současnou českou hudbu, ale o encyklopedické významnosti určitě nikdo po zadání „Poetika skupina“ do Googlu pochybovat nebude... ale raději tam plácnu šablonu. O týden později jsem doplnil pár linků. Pak někdo zkopíroval text z bandzone.cz. Copyvio, ok. O pár dní později však někdo vytvořil už krátký článek. Za půl hodiny revert, znovu Copyvio udajně znovu z bandzone.cz. Informace v článku na bandzone nejsou! O čtyři dny později smazáno. Pokud bych se ke článku nevrátil, zůstal by OMYLEM smazaný. Tímto přístupem přichází Wikipedie o přispěvatele, kteří by nakonec možná vytvořili ty nejlepší články. 109.107.215.35 18. 9. 2020, 13:32 (CEST)

To je asi na @OJJ: revize [9] --Jvs 18. 9. 2020, 14:43 (CEST)
Moje chyba. V tomto případě nešlo o navrácení copyvia. OJJ, Diskuse 18. 9. 2020, 14:50 (CEST)

Zvířetníková souhvězdí

Může někdo erudovaný zkontrolovat tyhle IP editace? Nějak se mi to nezdá... --GeXeS (diskuse) 21. 9. 2020, 07:47 (CEST)

Revertoval jsem, ale článek bych chtělo úplně předělat či rozšířit, aby nebyl jen o souhvězdích západní kultury atd.Mirek256 21. 9. 2020, 09:10 (CEST)
Jsou dva postupy, co dělám. Když se mi to nezdá nějak extra závadné, odžlutím to. Když je mi to divný, zruším s požadavkem na zdroj. Není v našich silách kontrolovat vše. Teda není v našich silách kontrolovat cokoli, nestíháme odhalovat ani zjevný vandalismus nebo zjevnou propagaci.
@Mirek256, GeXeS: Doporučuji si požádat o patroláře. Když to nebudete moc využívat, tak to nevadí, ale užitečné to bude – alespoň na odžlucování podobných editací, se kterými se setkáte. Takto to zbytečně visí na posledních změnách, i když jsi to už zkontroloval (případně s tím nějak naložil), a zabíjí to čas patrolářům, kteří by to vůbec kontrolovat nemuseli. A nebude vás to stát žádný čas navíc… Ať se daří! --Vojtasafr (diskuse) 21. 9. 2020, 19:21 (CEST)

[Průběžně aktualizováno] Nové diskusní nástroje budou nasazeny na české Wikipedii

Zdravím, v návaznosti na předešlou diskusi bych chtěl oznámit, že od příštího týdne bude možno si nové diskusní nástroje aktivovat v nastavení jako betaverzi. --Patriccck (diskuse) 31. 7. 2020, 10:24 (CEST)

@Pavouk @Matěj Suchánek @Podroužek @Ján Kepler @Dvorapa @Frettie @Chrzwzcz @Janbery @Martin Urbanec Zmínka uživatelů, kteří diskutovali v odkazované diskusi. Technicky je možno si nástroj aktivovat již nyní pomocí úpravy URL (stačí dopsat ?dtenable=1, takže například takto). Nástroj bude dostupný zde. Více informací Pod technickou lípou. --Patriccck (diskuse) 31. 7. 2020, 10:32 (CEST)
Nástroje jsou nasazeny, velmi doporučuji zapnout a vyzkoušet. Vývojáři ocení váš názor. --Matěj Suchánek (diskuse) 7. 8. 2020, 09:06 (CEST)
Jen zmínka dříve diskutujících uživatelů, když tu toto vlákno trochu zapadlo. @Pavouk @Podroužek @Ján Kepler @Dvorapa @Frettie @Chrzwzcz @Janbery. Také doporučuji vyzkoušet, nástroj je skvělý. --Patriccck (diskuse) 7. 8. 2020, 11:33 (CEST)
Teď to teprve diskuzně rozbalím ve velkém :D --Chrzwzcz (diskuse) 7. 8. 2020, 12:00 (CEST)
A shrnutí editace tedy není možné nastavit? --Chrzwzcz (diskuse) 7. 8. 2020, 12:08 (CEST)
V aktuální verzi je shrnutí automaticky „Odpověď“, ale dle této stránky shrnutí začínají malým písmenem, tak od příštího týdne (čtvrtku) by mělo shrnutí být „odpověď“. Na translatewiki.net se definují překlady pro všechny projekty, lokálně si můžeme nastavit své vlastní shrnutí pro českou Wikipedii (samozřejmě texty rozhraní mohou měnit správci). --Patriccck (diskuse) 7. 8. 2020, 13:10 (CEST)
Aha, no i v diskuzi se variabilní shrnutí editace používá, tak nevím, jestli to není pro některé wikipedisty překážka pro využití nového nástroje, když bude psát automaticky jen prosté "odpověď". --Chrzwzcz (diskuse) 7. 8. 2020, 13:39 (CEST)
Funkce je zdá se v přípravě.
@Patriccck: Tato stránka je specifická pro (českou) Wikipedii, tedy není úplně vhodné jí zdůvodňovat změny v překladech, které se týkají i ostatních wiki (i když lze do jisté míry argumentovat tím, že v češtině se velká písmena nepoužívají tolik jako v angličtině). Pokud chceme používat malé písmeno, ke změně by mělo dojít především zde zde (protože jinak se změna neprojeví ani po nahrání překladu z TWN). --Matěj Suchánek (diskuse) 7. 8. 2020, 13:44 (CEST)
Tak prima. A nepíšou tam něco o "opravit" k úpravě svých vlastních starých příspěvků s překlepem? No některé věci přes nový nástroj zkrátka dělat nepůjde, třeba přesun příspěvku někam jinam nebo úpravu zarovnání. Co se jednou pošle to už nový nástroj nezmění. --Chrzwzcz (diskuse) 7. 8. 2020, 13:52 (CEST)
Ano, každý nástroj je "pouze" nástrojem, a umí dělat jen to, na co je stavěn. Zatím je stavěn na přidávání příspěvků do diskusí, a i to nováčkům ohromně pomůže, tedy, až se ta funkce k nim dostane (nejdříve je třeba jej pořádně otestovat lidmi, kteří to s diskusemi umí). Pokud bude fungovat dobře, jsem přesvědčen, že Nadace bude do jeho postupného vylepšování i nadále investovat. --Martin Urbanec (diskuse) 7. 8. 2020, 14:02 (CEST)
Podle tohoto vypadá, že v budoucnu bude možné komentáře i editovat. A podle tohoto vypadá, že i nová témata bude nástroj zvládat. Myslím si, že to není 100% jisté, ale zřejmě s tím počítají. --Patriccck (diskuse) 7. 8. 2020, 14:24 (CEST)
@Chrzwzcz Pracuje se na funkci, která umožňuje přizpůsobení vlastního shrnutí editace namísto výchozího shrnutí „odpověď“. Vývojáři uvítají zpětnou vazbu. --Patriccck (diskuse) 27. 8. 2020, 10:05 (CEST)
Pod záložkou Pokročilé je nyní možnost volitelného shrnutí. --Patriccck (diskuse) 17. 9. 2020, 17:50 (CEST)
Rád bych komunitě oznámil, že pravděpodobně (nikoliv však stoprocentně) v úterý 22. září by měly být Diskusní nástroje aktivovány všem přihlášeným uživatelům (i těm, kteří si v Diskusní nástroje v beta verzích vypnuli/vypnou) jako výchozí funkce, tak ať nejste překvapení. Komu by se to nelíbilo, má samozřejmě možnost si Diskusní nástroje vypnout na této adrese (dostupná až po nasaezní), ale věřím, že těchto vypnutí bude co nejméně. ;-) Volba je ale samozřejmě na každém uživateli zvlášť. Snad se vám budou nástroje líbit. Pěkný den. --Patriccck (diskuse) 18. 9. 2020, 17:56 (CEST)
Odloženo na čtvrtek 24. září mezi 13. a 14. hodinou českého času (resp. SELČ). --Patriccck (diskuse) 23. 9. 2020, 22:36 (CEST)
Zhruba před hodinou Diskusní nástroje opustily beta testování a byly přesunuty do záložky editace. Jak jsem již psal, všem by se funkce měla automaticky zapnout, můžete ji však vypnout. Máte-li dotazy, ptejte. --Patriccck (diskuse) 24. 9. 2020, 14:19 (CEST)

Nový vzhled

Před časem se tu diskutovala úprava vzhledu Wikipedie. Můžete se podívat, jak to vypadá, např. na francouzské Wikipedii (Brňáci prominou). Pro desktop to vypadá zatím hodně nedotaženě (hlavně zbytečné prázdné plochy všude okolo). — Draceane diskusepříspěvky 4. 9. 2020, 20:58 (CEST)

Tak „vychutnat“ si to můžete i na cs.wiki. Stačí v Nastavení v sekci Vzhled vypnout Použít starý Vektor. --Silesianus (diskuse) 4. 9. 2020, 21:08 (CEST)
Hm, takže kromě toho, že nám nově budou širokoúhlé monitory k ničemu, je ten nový vzhled dobrý k čemu? KPX8 (diskuse) 4. 9. 2020, 21:52 (CEST)
Články budou „delší“. --Silesianus (diskuse) 4. 9. 2020, 21:54 (CEST)
Já jsem četl, že to prý čtenářům zlepšuje čitelnost nebo něco v tom smyslu podle několika studií. Tím neříkám, že s tím bílým prostorem souhlasím, ba naopak. --Patriccck (diskuse) 4. 9. 2020, 22:14 (CEST)
No, čitelnost... Ono to asi souvisí s tím, že v dnešní době většina uživatelů internetu (celosvětově, nevím jak v ČR) kouká na internet přes mobil. Proto to pokračující zjednodušování (či spíše hloupnutí - "dumbing down") webových stránek, např. minulý týden i ten blbý facebook (ten mi dovolil vrátit zpět starý interface, ale prý jen do září). Tak jsem zvědavý, jestli nám Wikipedia dá šanci si to rozhraní vybrat, nebo nám bude hloupý nový vzhled vnucen. KPX8 (diskuse) 5. 9. 2020, 11:45 (CEST)
Vidíte, a já tomu říkám „demobilizace“, od slov debil a mobil s příponou -zace pro vyjádření procesu. --Silesianus (diskuse) 5. 9. 2020, 12:23 (CEST)
Zatím máme možnost výběru, otázka je, jak to bude v budoucnu. --Patriccck (diskuse) 5. 9. 2020, 13:03 (CEST)
Ano, editoval jsem cosi na frwiki, ten malinkatý editor s tunou bílého místa okolo je vážně super věc. Prostředníček mi skoro upadl, jak jsem neustále roloval myší, když jsem se chtěl podívat o deset řádků níže… Ani nevím, jestli je lepší cesta proti tomu protestovat, nebo si prostě zvyknout… --Vojtasafr (diskuse) 5. 9. 2020, 14:24 (CEST)

Pro koukání na mobilu existuje přece mobilní verze. Ale jestli tedy bude vzhled přispůsobený pro tablety brán jako základní, jako je tomu u francouzských kolegů, nezbyde než požadovat na vývojářích zavedení desktopové/notebookové verze vzhledu. Jakože by byla "francouzská tabletová", užší zjednodušená mobilní a širší "dosavadní normální" desktopová. --Jann (diskuse) 5. 9. 2020, 17:36 (CEST)

Na monitoru monitor 28" (rozlišení 3840 x 2160 bodů - 4K) vypadá francouzská verze naprosto příšerně. Text zabírá na šířce monitoru necelou třetinu - zbytek, tj. 2/3, jsou bílá prázdná místa (bílé pruhy).--Lubor Ferenc (diskuse) 5. 9. 2020, 19:15 (CEST)

@Lubor Ferenc: šlo by uploadnout a vlepit sem screenshot(y)? --Vachovec1 (diskuse) 5. 9. 2020, 19:31 (CEST)
Zde jsou screeny --Lubor Ferenc (diskuse) 5. 9. 2020, 21:09 (CEST):
No to vypadá fakt otřesně, to musí uznat snad každý. Kdyby to byla beta verze všude, chápu to. Ale tuhle hrůzu nasadit do ostré verze francouzské Wikipedie a několika dalších projektů... Na mém monitoru to naštěstí vypadá jakš takš. --Patriccck (diskuse) 5. 9. 2020, 21:16 (CEST)
Mně se francouzská verze líbí. Mám sice výhrady k některým detailům, ale u nich jde spíše o zvyk. Na velkém monitoru stejně téměř nikdy nepoužívám okno prohlížeče přes celou obrazovku. Nový vzhled udržuje rozumnou šířku textu, zatímco u starého se objevují ošklivé dlouhé jedno nebo dvouřádkové odstavce, jejichž řádky se v širokém okně špatně čtou. --Petr Kinšt (diskuse) 6. 9. 2020, 08:24 (CEST)
Jen dodám, že konec článku Praha na francouzské Wikipedii mám na svém monitoru 28" až na 35 stránce obrazovky. Krásné listování po stránkách v článku, zejména když by se mně to na stejném monitoru vešlo na 11 stránek. --Lubor Ferenc (diskuse) 6. 9. 2020, 14:20 (CEST)
O co jsme ochuzeni my, co používáme starý dobrý Monobook... JAn (diskuse) 6. 9. 2020, 14:59 (CEST) --JAn (diskuse) 6. 9. 2020, 14:59 (CEST)
Jak to bude s ne-vektorovými vzhledy by mě taky zajímalo. Podle mě bude pro uživatele možnost si nastavit jiné vzhledy i nadále, ale těžko říct... Já osobně teda používám starý Vektor z prosince 2019. --Patriccck (diskuse) 6. 9. 2020, 16:17 (CEST)
A víš co je vtipný, to užší se prostě líp čte, ono to tak jako je. I knížky jsou dlouhodobě tak nějak spíš na výšku, než na šířku. To, že jsou lidi, kteří nesprávně používají extrémně velký monitory, to není vina Wikipedie a ani vývojářů. Navíc si tak trošku myslím, že spousta věcí se ještě vyřeší, jsou tam drobnosti, který nejsou ideální. --frettie.net (diskuse) 6. 9. 2020, 16:18 (CEST)
Takže jako se wikipedie bude mít verzi vhodnou pro zobrazení na mobilech, verzi vhodnou prozobrazení na tabletech, ale nebude mít verzi vhodnou pro zobrazení na noteboocích a desktopech s odůvodněním, že uživatelé nejsou schopni si sami nastavit šířku okna tak, jak jim vyhovuje, a proto se jim bude nastavovat centrálně a pro všechy stejně. A že beztak jsou jejich (dnes nejrozšířenější a standardní) obrazovky příliš široké. To mi připomíná jeden odstavec se Stopařova průvodce po Galaxii, o tamním nakladatelství... --Jann (diskuse) 6. 9. 2020, 17:53 (CEST)
@Lubor Ferenc Ale tak, neříkej, že se ti to opravdu líp čte na plnou šířku ... --frettie.net (diskuse) 6. 9. 2020, 16:19 (CEST)
Jaká šířka textu je pro Lubora Ference optimální, by si měl určit on sám. Absolutně není důvod, proč jedna nadřazená skupinka měla všem lidem světa určovat, kolik slov budou mít na řádku. Pod záminkou, že lidi nevědí, co je pro ně dobré, ale ta skupinka to ví, oni si vědecky vypočítali... --Jann (diskuse) 6. 9. 2020, 18:06 (CEST)
@Jann: Řekl bych, že tady nejde o určování nějaké jedné pravdy, ale spíše výchozího nastavení pro čtenáře, který je pro místní wikipedisty dost nerelevantní a měli by o něm rozhodovat odborníci. Wikipedisté si mohou, pokud vím, nastavit, jaký vzhled chtějí. --Vojtěch Dostál (diskuse) 6. 9. 2020, 18:55 (CEST)
Jedna věc je, na jaké šířce se dobře čte text, druhá věc je, na jaké šířce se dobře čtou tabulky, prohlížejí galerie atp. A jestliže máme na šířku vedle sebe text, infobox a ještě obrázky, je na pováženou, jaká šířka je optimální.
Na Wikizdrojích existuje udělátko Úzký obsah stránky, které vynutí určitou šířku textu. Jenže na Wikizdrojích jsou hlavně texty, občas s nějakým obrázkem a infobox je pak mimo tuto šířku. --JAn (diskuse) 6. 9. 2020, 19:32 (CEST)
Jistě, to není s mou odpovědí v konfliktu. Jsem rád, že taková udělátka existují a wikipedisté si s nimi mohou řešit nedostatky, které na výchozím vzhledu pociťují. --Vojtěch Dostál (diskuse) 6. 9. 2020, 19:52 (CEST)

Osobně jsem zatím proti, a to do doby, dokud nikam nezmizí ty prázdné sloupce. Přijde mi to, jako kdyby se reklamy nepodařilo načíst, prostě mám pocit, že tam "něco má být". Ještě snesitelně to vypadá s rozbaleným sidebarem, ale bez něj s tím rozhodně nesouhlasím. --Martin Urbanec (diskuse) 6. 9. 2020, 20:15 (CEST)

Moje řeč ohledně těch reklam. --Patriccck (diskuse) 6. 9. 2020, 22:15 (CEST)

Za mě je to krok dobrým směrem, který se týká jen výchozího nastavení (pro nepřihlášené uživatele či technicky méně zběhlé kolegyně a kolegy) - individuální nastavení předpokládám nebude dotčeno. Pokud má někdo širší (jako já), nebo velmi široký monitor, tak se mu článku možná mnohem hůře čtou - oči těžko navazují na další řádek, nelze uložit do "paměti" celý řádek=všechny znaky a pod. Proto i knihy bývají na výšku a počet znaků na řádce je tak velmi omezen. Fr. návrh je sice nedotažen, ale je to alespoň podklad k diskuzi. Napravo a nalevo mohou být třeba obrázky nebo nějaký velmi decentní grafický podklad, či klikací obsah, viz www.wikiwand.com/en/Prague nebo www.wikiwand.com/cs/Praha.

@Frettie: Tak nevím, proč výrobci stále zvyšují velikosti monitorů. Pro toho, kdo se alespoň amatérsky věnuje fotografii je dnes standard monitor 27" a více. Nebo snad stačí display foťáku? Jo, opravdu se mně líp čte na plnou šířku, než když text pokrývá necelou jednu třetinu šířky monitoru a po stranách zůstávají „nádherné“ bílé pruhy násobně širší, než vlastní text. Teď jsem si tu Prahu na fr. Wikipedii přeměřil. Tak tedy: maximální šířka vlastního textu (bez pruhu WP a infoboxu) je 150 mm, šířka obrazovky 630 mm. Vlastní text tedy zabírá na šířce monitoru necelou jednu čtvrtinu. No, a to nekonečné listování po stránkách až na konec článku, to je něco! Tam se listování po obrazovkách nikdy nedostanu (nedostatek trpělivosti). Ona Praha na fr. Wikipedii čítá 31 obrazovek! Začínal jsem s CRT monitorem 10". Ne, k tomu se už vracet nebudu! Snad se nedočkáme toho, kdy si budeme číst články na Wikipedii převážně na chytrých náramkových hodinkách.--Lubor Ferenc (diskuse) 6. 9. 2020, 22:48 (CEST)
@Lubor Ferenc Jasný, o tom žádná, souhlas. Ale ono to máš tak i s těma knížkama, knížka plná fotek může být na šířku a klidně i s nějakým atypickým rozměrem nebo poměrem stran. Ty velký monitory slouží třeba pro to, aby šlo zobrazit tabulkovej procesor hned vedle prohlížeče - nebo třeba aby to umožnilo grafikovi vidět toho víc, než na 13 palců velkým displeji notebooku. Ale jinak souhlas, to, co uvádíš ty je fakt extrém. Ono - co si budeme povídat - v praxi by třeba i to menu, který má wikipedie nalevo nemělo být pro konzumenty textu nalevo, ale spíš napravo. A tak, ono to je podložený (doufám!) nějakým výzkumem a věnoval / věnuje se tomu tým nějakých ux lidí. Jak píše Vojta Dostál výš – Wikipedista by měl mít možnost si zvolit vzhled takový, který mu vyhovuje. Snad to dopracují do toho, že budou spokojeni všichni nebo aspoň většina. --frettie.net (diskuse) 6. 9. 2020, 23:44 (CEST)
Otázka je, zda dává smysl nasazovat něco, proti čemu protestují wikipedisté, kteří ten projekt "živí" obsahem :-). --Martin Urbanec (diskuse) 10. 9. 2020, 19:34 (CEST)
Tak když si to ti živitelé na rozdíl od čtenářů můžou vypnout. :-) --Patriccck (diskuse) 10. 9. 2020, 19:42 (CEST)

Pokud si někdo chce na desktopu zmenšit šířku textu, budiž, jeho věc. K tomu ale slouží tlačítko na zmenšení okna (měli by ho znát i ti technicky méně zdatní...), ne mršení vzhledu celého projektu pro všechny uživatele. <joke>Nebo že by se nadace už připravovala na zavedení reklamních bannerů?</joke> --Harold (diskuse) 6. 9. 2020, 23:41 (CEST)

Tlačítko na zmenšení okna je sice fajn, ale předpokládá to, že v žádné jiné záložce stejného prohlížeče nemám současně otevřené nic, co vyžaduje velkou plochu - mapy, fotky, Wikidata (ty jsou už designem naopak olbřímí) atp.
Nehledě na to, že pro některé druhy činností je velká obrazovka nutností. A byl docela problém sehnat notebook se 17"… --JAn (diskuse) 7. 9. 2020, 10:35 (CEST)

Vzhledově se mi to docela líbí (což bude tím, že používám na PC menší monitor). Plně ale doufám, že ti odborníci dají i na názory těch Wikipedistů, nikoli imaginárního čtenářstva. Resp. i ten Wikipedista je čtenář a pokud něco skupina nějakých čtenářů chce, ideálně bych chtěl vidět závěry nějakého výzkumu založené na sbírání dat od skutečné veřejnosti. Ono zrovna těm čtenářům se může stejně tak líbit starý vzhled. OJJ, Diskuse 7. 9. 2020, 10:54 (CEST)

Názory veřejnosti

V této diskusi je pár názorů čtenářů na nový vzhled. --Patriccck (diskuse) 24. 9. 2020, 19:06 (CEST)

No, je zajímavé, že názory veřejnosti (samozřejmě je to velmi malý vzorek ± 50 lidí) jsou celkem ve shodě s názorem editorů a o nový vzhled zájem příliš nejeví. — Draceane diskusepříspěvky 24. 9. 2020, 19:22 (CEST)
Příspěvek „Je mi 19 a jsem Nahý !“ (s přiloženou URL, na kterou asi není radno klikat) myslím celou tu diskusi vystihuje nejlépe. :)) --Bazi (diskuse) 24. 9. 2020, 20:09 (CEST)
Asi tak! --frettie.net (diskuse) 24. 9. 2020, 22:50 (CEST)
No, pokud by se k tomu vyjádřila odborná veřejnost, nemám problém, pokud to budou čtenáři živě.cz (a to mám živě.cz poměrně v úctě a poměrně rád) nebo root.cz (tam ty komentáře jsou ... no, řekněme, konzervativní), tak ... to nic moc neříká. --frettie.net (diskuse) 24. 9. 2020, 22:50 (CEST)
@Frettie: Nic proti, ale o vzhledu Wikipedie by měla rozhodovat právě široká veřejnost, protože ta ji nejvíc využívá. Tedy u podobných změn bych si fakt představoval nějaký dotazník pro návštěvníky, jestli se jim víc líbí vzhled a nebo b, a následné vyhodnocení nějakého reprezentativního vzorku. "Odborná veřejnost" je sice fajn, ale ta stále tvoří menšinu. Asi jako když Ti zástupce odborné kuchařské veřejnosti naservíruje kostku ve skluzu, ale většina lidí Ti stejně půjde spíš do mekáče; nebo když Spáčilová vyzdvihne nějaké důmyslné drama, ale tu Ordinaci si stejně pustí 2 M lidí. OJJ, Diskuse 25. 9. 2020, 05:25 (CEST)
@Frettie: No, něco na tom je. Ale zas, když vezmu ty tvé analogie, i za tím mcdonalds je spousta lidí, kteří přesně vymýšlí, co těm lidem bude chutnat a tým, který produkuje Ordinaci taky asi nebude plnej diváků Ordinace. :) Ale jinak, schválně jsem to pátral a proběhl výzkum jak mezi editory, tak mezi čtenáři. Postupujou tak, jak se to teď dělá (jen teda bych zpočátku spíš zkoumal to, co bylo a pak to, co bude - s těma čtenářema. --frettie.net (diskuse) 25. 9. 2020, 08:42 (CEST)

Onemocnění covid v článcích o lidech

Zdravím, možná se to už řešilo, ale poslední dobou tu nejsem moc aktivní. Jak se stavíte k informaci o covidu v článcích o lidech? Viz zde a zde Mě to přijde neencyklopedické a odstraňoval bych to. Dovedu si představit, že v některých případech by informace význam mít mohla. Například pokud by se jednalo o sportovce a nemoc mu poškodila zdraví a on by kvůli následkům musel ukončit kariéru. Ale pokud je uvedeno měl covid a vyléčil se, tak mi to přijde k ničemu a neuváděl bych to. Stejně jako neuvádíme rýmu, kašel, angínu atd.--0kozel (diskuse) 23. 9. 2020, 14:31 (CEST)

Souhlas, takto prvoplánově to nemá smysl. --Xth-Floor (diskuse) 23. 9. 2020, 14:36 (CEST)
Souhlas, nedával bych to tam. --Vojtasafr (diskuse) 23. 9. 2020, 16:02 (CEST)
Nemoc může mít dopad i třeba u umělců, kterým způsobila rušení koncertů, představení apod. Ostatně protože se jedná o celebrity, jejich onemocnění je obecně společností sledováno. Stejně tak u vrcholných politiků, kdy jsme sledovali třeba britského premiéra ad. Obzvlášť třeba v kontextu toho, kdy sami politici vystupovali nějak signifikantně ve věci pandemie a boje proti ní, může být onemocnění relevantní. Myslím ale, že by informace neměla být omezená jen na samotné nakažení, vždy by měla být dána do kontextu právě toho dopadu v jejich kariéře apod. V tomto ohledu lze v úvodu odkazované dva případy považovat za nedostačující. Oproti tomu právě Boris Johnson má informaci vpravenou aspoň do nějakého kontextu. --Bazi (diskuse) 23. 9. 2020, 16:58 (CEST)
Souhlas. U drtivé většiny je to encyklopedicky nevýznamná informace, jejíž důležitost je vázána čistě na aktuální dobu. Smysl to bude mít pouze u lidí, u nichž to způsobilo zásadnější a trvalejší zdravotní obtíže, které omezily jejich profesní život. Určitý smysl je pak i u výše zmíněného Borise Johnsona, který je jako premiér přímo zainteresován na řešení pandemie a nákaza u tohoto vysokého politika znamenala jistou názorovou proměnu. Uvádět však tuto informaci pouze pro ni samotnou určitě vhodnou cestou není, stejně jako u ostatních zmíněných nemocí. S pozdravem --Ruchadlo (diskuse) 23. 9. 2020, 21:05 (CEST)

Zmínky o majetku na Wikipedii

Dobrý den, byl jsem zablokován za přidání informace o vlastnictví automobilu do článku Roman Prymula s tím, že informace o majetku jsou neencyklopedické, a že jde o neencyklopedickou trivialitu. I přesto, že v odkazu o encyklopedičnosti článků není výslovně zakázáno uvádět majetek osobností, a v mnoha jiných článcích české Wikipedie jsou informace o majetku osobností, i přímo o vlastnictví aut. Smazal jsem tedy informace o vlastnictví auta v článku José Mujica a v článku youtubera Jana Macáka. Dále jsem si všiml, že neencyklopedická trivialita o vlastnictví luxusních aut Bugatti Veyron a Bugatti Chiron je i v článku miliardáře Radima Passera. Nad smazáním těchto neencyklopedických trivialit váhám, protože si myslím, že pan Passer si zaslouží zmínku o vlastnictví luxusních automobilů. Pak si ale myslím, že stejnou zmínku si ve svých článcích zaslouží také José Mujica, Jan Macák i Roman Prymula. Má se tedy mazat dál nebo ty informace do článků vrátit? Prosím vás tedy o projednání tohoto problému, případně o pomoc s jeho vyřešením. Děkuji --Jochy8 (diskuse)25. 9. 2020, 18:25 (CEST)

Přikláním se k názoru, který převládl v diskuzi výše týkající se onemocnění Covid. Tedy uvádět informaci jen v nějakém kontextu. Je-li to například jeden z několika málo vlastníků daného modelu automobilu v Česku, může to být encyklopedicky zajímavé. Nebo pokud to nějak souvisí s dalšími aspekty jejich života. --Vojtěch Dostál (diskuse) 25. 9. 2020, 18:36 (CEST)
Samozřejmě jediný kontext je zajímavost toho auta, buď je luxusní, sportovní nebo veterán a tím právě dokresluje rysy dané osobnosti. O běžných autech se nezmiňuje, jen jako kontext. U Mujici to jde posuzovat v tom kontextu, že to byl vládce a jako kontrast má lidové auto, u Prymuly, že má vojenské vystupování a má rád šachy a jako kontrast má sportovní auto, u Macáka snad že má sportovní Msutang a jako kontrast lidový Maluch. Nevím. Snad u žádného auta není uveden ve zdrojích jejich počet v daném státě. Například informace o vlastnictví veteránu bývalého prezidenta Mujici je v mnoha jazykových mutacích Wikipedie, jak naložit s tím? Radši se zeptám, když za to hrozí blok, co mám tedy mazat a co dále ponechat? --Jochy (diskuse) 25. 9. 2020, 23:21 (CEST)
A co když si třeba pan Prymula koupí nové auto? Nezlobte se, ale tuto informaci není možné mít stále aktuální. U motoristů by to vadit nemělo, ba naopak. Za mě je to encyklopedicky nevýznamná informace, není-li pro souvislosti nějak důležitá. Taky nepíšeme, kdo má jaký mobil ap. --Patriccck (diskuse) 25. 9. 2020, 20:43 (CEST)
Ale u jiných lidí v jejich článcích se to píše, když mají sportovní nebo luxusní nebo jinak zajímavé auto, proto se ptám, proč u Prymuly ne a u ostatních ano? --Jochy (diskuse) 25. 9. 2020, 22:41 (CEST)
Otázku aktualizace Wikipedie umíme řešit, je třeba volit vhodné formulace, jak nám i doporučuje Wikipedie:Encyklopedický styl, případně další pravidla a návody.
Jinou otázkou je relevance toho či onoho údaje, jeho encyklopedická hodnota. Nelze jen tak plošně říct, že všechna auta svých vlastníků do encyklopedie patří, nebo naopak nepatří. Jak už zaznělo výše, např. různé rarity by mohly mít opodstatnění, je však třeba je uvádět v příslušném kontextu - ostatně Wikipedie není sbírkou nahodilých informací.
Konkrétně u různých politiků, úředniků, funkcionářů se často setkáváme se škarohlídskou představou, že když mají nějaký majetek větší hodnoty, nejspíš ho získali nějakými nekalými způsoby. Existuje tedy reálné riziko, že taková informace může být interpretována negativně. Z hlediska encyklopedie však musíme zvažovat právě encyklopedickou hodnotu tohoto údaje, má-li nějakou relevanci vůči osobě a vůči tomu, čím je encyklopedicky významná. Tak jako třeba u neveřejných osob přistupujeme s obezřetností k uvádění osobních údajů, podobně i uvádění nějakých majetkových poměrů je třeba zvažovat v kontextu osoby, jíž se týká.
Např. pokud se stalo mediální, politickou, případně i právní kauzou podezřelé vlastnictví vily nebo podezřelé příjmy z podnikání, má to svoji hodnotu (tu ostatně obvykle můžeme vyčíst už ze zdrojů, neměli bychom si ji domýšlet sami). Jinak je ale uvádění konkrétního typu vlastněného auta někde na úrovni uvádění jména a rasy rodinného psa a patří to spíš do hledáčku bulvárních novinářů a novinářek nežli encyklopedistů a encyklopedistek. Způsob, jakým byla ta informace uvedena konkrétně v článku Roman Prymula, IMHO nedává žádný podklad k domněnce, že se jedná o encyklopedicky hodnotnou informaci. --Bazi (diskuse) 25. 9. 2020, 23:22 (CEST)
A proč konkrétně u Mujici, Macáka a Passera ano a u Prymuly ne? U koho ne a u koho ano, o to mi jde. --Jochy (diskuse) 26. 9. 2020, 17:48 (CEST)

Legrační podle mě je, že informace o vlastnictví auta prezidenta Mujici byla do článku vrácena s tím, že to hodně vypovídá o životní filozofii dotyčného, ale v článku o Prymulovi je podobný přístup vkladateli (odebírateli) informace upírán. Přitom pořízení luxusního sportovního automobilu vypovídá o životní filozofie něco podobného. Člověk, který si pořídí luxusní automobil tím např. dává najevo, že mu tolik nezáleží na životním prostředí nebo potřebách těch, kteří si nejen nemůžou dovolit takový automobil, ale i to základní. Např. bezdomovci. Bezdomovců je v ČR mnoho tisíc, spousta z nich je nepraktická, má vážné zdravotní problémy a byla touto společností ponechána napospas osudu. Mujica by zřejmě upřednostinil bezdomovce. Ale to nic, to je jen Wikipedie...a lidé, kteří rozhodují o její podobě :-)

Z toho si zkrátka nic nedělejte Jochy, Wikipedie je plná neuvěřitelných banalit a podružností, které tam vkládají její dlouhodobí přispěvovatelé a funkcionáři. Nemá smysl sem dávat příklad, rychlejší bude kliknout na náhodný článek :-) Když tu delší dobu pobudete a skamarádite se s nimi, tak vám to také dovolí :-) Pro tento účel doporučuji zejména vkládat do článků o politice zaujatý pravicový pohled na věc, získat zde nějakou funkci, kamarádit se s někým z pobočky, nekritizovat Wikipedii a její funkcionáře a VIP dlouhodobé přispěvovatele (to Vám pak tady dají opravdu sežrat), požadovat pořádání soutěží, které bude sponzorovat subjekt hájící zájmy USA atd. :-) P.S.: Již dlouho jsem nenapsal žádný článek, doporučuji zablokování mé osoby jako narušitele této úžasné Exkrementologie, pardon chci říci Wikipedie :-) --Stanimuko (diskuse) 26. 9. 2020, 00:29 (CEST)

Svatí

Zdravím, našel jsem podezřelou věc, proč Adventor z Turína či Svatý Elpideforus nemají interwiki či na wikidatech existují jen na české wikipedii? Důležité to není, ale je to divné.Mirek256 26. 9. 2020, 13:24 (CEST)

Někdy můžeme být i první. Epideformus zajímavý zdroj v norštině, Adventor z Turína zdroj v češtině. Není problém v tom, že jsou ti svatí součástí skupiny?--Rosičák (diskuse) 26. 9. 2020, 13:51 (CEST)
Možná by mohl pomoci kolega Martin Davídek. --Vojtasafr (diskuse) 26. 9. 2020, 14:33 (CEST)
I sv. Elpideforus má zdroj v ČJ http://catholica.cz/?id=5332 --F.ponizil (diskuse) 26. 9. 2020, 15:27 (CEST)
Světci a šlechtické rody jsou věčné téma pro hoaxy. Pamatuji na krásný hoax o Ondatriovi, který se balil do bobřích kožešin, tuto wikipamětihodnost nám schraňuje kolega Kacir. Zkontaktoval jsem se i s autorem tohoto báječného hesla, docela veselý chlapík, ale pro nás vandal. :) Tyto dvě hesla psal dlouholetý kolega, co se o to zajímá, doporučuju ale i tak ověřovat. Práci zdar. OJJ, Diskuse 26. 9. 2020, 14:41 (CEST)
Milí kolegové, asi by to chtělo udělat jeden článek jako to má třeba italština Avventore, Ottavio e Solutore nebo angličtina Solutor, kde jsou všichni tři turínští světci dohromady a z Adventora a Octaviana udělat přesměrování na Adventora, Octaviana a Solutora, popř. jen Solutora jako to má angličtina. Nevím ale, co z toho by bylo lepší: tři jména vedle sebe nebo jen jedno jméno. Přišlo by mi to nejjednodušší, když už patří dohromady, jsou v martylogiu a i ostatní jazyky je tak pojímají. S pozdravem --Martin Davídek (diskuse) 27. 9. 2020, 21:59 (CEST)

Wiki of functions naming contest

29. 9. 2020, 23:19 (CEST)

Dotaz pro znalé, je ta Abstraktní wiki již schválený projekt nebo to bude někde procházet hlasováním? --Silesianus (diskuse) 30. 9. 2020, 10:07 (CEST)
Správní rada Nadace Wikimedia již vznik projektu schválila, viz odkaz. --Jklamo (diskuse) 30. 9. 2020, 10:20 (CEST)
Po e. k.: Schválený (funkcionáři). --Matěj Suchánek (diskuse) 30. 9. 2020, 10:21 (CEST)
Myslim, že je skoro zbytečný ten název řešit, to bude takovej extrém, že se tomu budou věnovat max nižší desítky lidí. :) --frettie.net (diskuse) 30. 9. 2020, 13:32 (CEST)

Vojenské útvary

Dobrý den vespolek, chtěl bych se komunity zeptat na názor ohledně vojenských jednotek. Dne 1. 10. byl 43. výsadkový prapor transformován na 43. výsadkový pluk. (Více viz diskuze s @Ivo Zelinka:) Jelikož se mi ve vojenských jednotkách nepodařilo vypátrat žádný úzus, jak tedy postupovat?

 1. Vytvořit samostatné heslo 43. výsadkový pluk a ponechat 43. výsadkový prapor
 2. Přejmenovat 43. výsadkový prapor na 43. výsadkový pluk

Kam se kloní komunita? --Silesianus (diskuse) 3. 10. 2020, 11:35 (CEST)

Obě možnosti jsou přijatelné, ale spíše bych preferoval druhou; v podobných případech bych postupoval jednoduše - zachovají-li vojáci číslo (43.), o kontinuitu stojí, tak by ji mohla respektovat i wikipedie. --Jann (diskuse) 4. 10. 2020, 14:27 (CEST)
Souhlasím s kolegou Jann... Přejmenoval bych to a uvedl v článku v historii útvaru, že to dříve byl prapor. KPX8 (diskuse) 5. 10. 2020, 00:04 (CEST)

Oficiální web mrtvé osoby

Může mít zemřelá osoba oficiální web? Nápověda infoboxu osoba uvádí "Pouze oficiální webové stránky osoby." Příkladem třeba malíř Jiří Načeradský, kde jsem na to narazil (ale můžeme vzít příklad loni zesnulého Karla Gotta, kde se na "jeho" webu píše, že jde o oficiální web Karla G. Papír, internet však snese všechno). Můj názor je, že zemřelá osoba už svůj web řídit nemůže - nemůže např. potvrdit, že to je její web a tak web nelze považovat za oficiální. Ač máme dědická práva, tak to už je už něco jiného. A pokud tedy mají tyto weby v infoboxech a mezi externími odkazy (s dovětkem oficiální) zůstat, tak by se měl alespoň změnit/upřesnit nápověda infoboxu.--Pavouk (diskuse) 4. 10. 2020, 23:48 (CEST)

To je skvělá otázka, ale myslím, že tady by bylo potřeba se spíše řídit nějakým podkladovým právním názorem či výkladem, než názorem komunity. Lépe řečeno, vytvořit ten názor komunity až na základě toho právního podkladu. Je tu někde nějaký kolega právník? KPX8 (diskuse) 5. 10. 2020, 00:08 (CEST)
Pochybuji, že by existovala nějaká právně závazná definice pojmu „oficiální web(ová stránka)“. Jazykové slovníky vysvětlují adjektivum „oficiální“ jako „mající úřední ráz, uznávaný rozhodujícími místy, vyjadřující jejich mínění, shodující se s jejich názory, vyjadřující je“. Takže pokud web zemřelé/zaniklé osoby má úřední ráz a/nebo nadále vyjadřuje její mínění a názory, lze jej teoreticky označit za oficiální. Viz třeba oficiální (?) webovou stránku Tomáše G. Masaryka :) --Shlomo (diskuse) 5. 10. 2020, 07:13 (CEST)
Tak zrovna případ oficiálního webu, který vznikl a byl provozován již za života příslušné osoby, načež je provozován i nadále nějakým správcem pozůstalosti atp. (v tomto případě dokonce stejnou osobou, která se o správu jeho díla starala již za autorova života), tak nevidím vůbec žádný problém. U „oficiálních stránek TGM“ problém v tom označení poněkud vidím, tam je IMHO potřeba to kontextualizovat, např. „Stránky o TGM na oficiálních stránkách KPR“ nebo tak něco. --Mormegil 5. 10. 2020, 13:14 (CEST)
Ono v infoboxu se to kontextualizuje (to slovo zní hrozně, proč nepoužíváme krásné české „okecávat“) dost obtížně, má-li zůstat informativní a přehledný. V článku (resp. v EO) samozřejmě není problém to náležitě popsat.
TGM je samozřejmě trochu extrémní případ, ale co třeba politik-ministr, který bude mít jednu osobní stránku na webu sněmovny, další na webu vlády, ministerstva, partaje, krom toho bude podnikatelem a bude mít webovou stránku svého podniku, dále bude akademickou kapacitou provozující vlastní think-tank a ještě bude mít osobní blog, na kterém sděluje své dojmy a zážitky. Který z těch webů je oficiální? Ty první mají úřední ráz, ale nevyjadřují jeho názory. Ten poslední vyjadřuje názory, ale nemá úřední ráz… A po případném úmrtí takového politika budou některé weby zrušeny (ale zůstanou v internetových archívech), některé ponechány, a některé budou žít dál vlastním životem.--Shlomo (diskuse) 5. 10. 2020, 15:43 (CEST)
Těch případů bude jistě více, na první dobrou jsem si vzpomněl na kardinal.cz, kde to je navíc kombinováno s ne úplně nadčasovým názvem. — Draceane diskusepříspěvky 5. 10. 2020, 13:43 (CEST)

Vlajka a data narození a úmrtí

Ještě v návaznosti na už archivovanou a jako typicky nedořešenou otázku: Má být u míst narození a úmrtí v infoboxech osob (umělců, sportovců...) vlajka? Podle mě ne, k tomu slouží jiné parametry v daných infoboxech, ať už je to občanství, země, stát nebo původ. (Ne národnost, tam ne.) Taky by se dala vlajka dávat u všech (narození, úmrtí, stát), ale to už by byla úplná omalovánka. Není přece důležité nějak graficky vypichovat, jak se jmenovala země a jakou vlajku měl stát, v níž se osoba narodila/zemřela, když už něco vyzdvihnout tak stát, ve kterém osoba působila, který reprezentovala, v kterém byla politicky činná. Ano, hrátky s vlajkami, sem s komentáři... Chrzwzcz (diskuse) 28. 9. 2020, 11:02 (CEST)

Pro vlajky u míst narození je důvod v případě, že se liší od státu působení. Někteřčí lidíé si neuvědomují, že se napříkald Seifert narodil v Rakousku-Uhersku a ta vlajka to ilustruje. Byl tu i článek, kde jsem našel jako stát působení Československo, i když daná osoba byla tuším z 18. století (to jenom pro ilusttraci o nehistorickém pohledu některých lidí - bydlel v Praze, je z Československa). Vlajka u místa narození, lišící se od místa působěni, je ilustrující a doplňkoá informace, která ničemu nevadí, ba právě naopak. Co se týše omalovánek, mně se tam ty vljaky líbí i z estetického hlediska, protože článek není tak suchopárný, ale to je můj pohled na věc. --Chalupa (diskuse) 28. 9. 2020, 11:19 (CEST)
Musíme si říct, k čemu vlastně vlajky v infoboxu slouží. Jestli se mají strčit vždy ke každému jménu státu, pokud jich je v infoboxu obsaženo několik, nebo mají pouze a jen upoutat na stát(y), ve kterém se daná osoba stala encyklopedicky významnou? (Tlačím to evidentně k tomu druhému.) Máme zde i případy, že se osoba narodila v Praze Rakousku-Uhersku, působila slavně v Československu a byla popravena v nacistickém Německu. A co my neuděláme? Prskneme tam vlajku Rakouska Uherska (narozen) a ještě vlajku se svastikou (zemřel), zatímco československou vlajku naprosto opomineme. To jsou jen takové krásné (hnusné) důsledky zvýraznění nepodstatné informace - vlajky státu kde se osoba narodila a zemřela. Je to zvýraznění informace. Pokud vlajku nedáme, informace se neztrácí, kdo chce vědět vlajky, rozklikne si název státu a dozví se i znak, rozlohu a podobné. Pokud poutačů - vlajek - nastrkáme do infoboxu víc, jejich zvýrazňovací efekt klesá k bezvýznamnosti a je to smršť obrázků. Ne, podle mě opravdu nemá význam upozorňovat vlajkou na zastaralé názvy států v kterých se tenkrát uvedené místo nacházelo a se kterými uvedená osoba měla kolikrát máloco dalšího dočinění. Že se Seifert narodil v R-U si v infoboxu najdeme takjakotak, ale vlajku tam dávat kvůli tomu nemusíme, navíc pokud ani není opravdová a žádnou oficiální vlajku R-U nemělo, jak se teď rozhořel spor jinde... --Chrzwzcz (diskuse) 28. 9. 2020, 12:10 (CEST)
Nevím, co je tak koplikované s faktem, že se k mástu narození a úmrtí uvádí vlajka. Nevymýšlejte chrzwzczoviny. --Silesianus (diskuse) 28. 9. 2020, 12:39 (CEST)
Protože stát narození a úmrtí nemá často nic společného s tím, v jakém státě daná osoba působila a kde se proslavila - kde se stala encyklopedicky významnou pro wikipedii - na to máme jiný parametr v infoboxu (viz příklad). A tři vlajky už je na infobox dost těžkopádné. Nadto rozhodně neexistuje jednotný postup, vyplňuje se to nejmíň na 10 způsobů, takže "s faktem že se uvádí" to má společné to, že to žádný stoprocentní fakt vůbec není. prostě si náhodně střelí lidi vlajku podle nálady. Za návrh vytyčení nějakých obecnějších pravidel při omalovávání infoboxu obrázky snad nemusí člověk poslouchat tyhlety dotěrnosti. --Chrzwzcz (diskuse) 28. 9. 2020, 13:08 (CEST)
Nemáte pravdu. --Silesianus (diskuse) 28. 9. 2020, 13:17 (CEST)
V čem. Že tři+ vlajky infobox nesnese? Že se to nevyplňuje jednotně? Že není důležitější vlajka státu ve kterém se osoba narodila než vlajka státu, ve kterém se osoba proslavila, který reprezentovala ve sportu či politice? Něco je věc názoru a zamyšlení se nad podstatnými a mémě podstatnými grafickými hrátkami, ale o té nejednotnosti se lze přesvědčit i několika kliky. --Chrzwzcz (diskuse) 28. 9. 2020, 13:30 (CEST)
V podstatě všechno. Tak zaprvé: říká se, že papír snese všechno. A že Wikipedie není z papíru, takže snese ještě víc. Může se dát ke každému parametru třeba piktograf, zvolit Wingdings jako výchozí font nebo dokonce zúžit prostor hesla na 1/3 monitoru a zbylé 2/3 vyplnit třeba bílými pruhy (zdravím vývojáře Wikipedie). Že není důležitější vlajka státu ve kterém se osoba narodila než vlajka státu, ve kterém se osoba proslavila, který reprezentovala ve sportu či politice? Není. Stejně to v budoucnu bude záležet výhradně na Wikidatech. Kdybyste se přestal zabývat takovými číčovinami a zkusil napřít svůj nápor třeba na prosazení jednoho infoboxu pro všechny osoby, jak bylo navženo jinde. To by panečku bylo teprve sjednocení. --Silesianus (diskuse) 28. 9. 2020, 13:41 (CEST)
No, to je váš názor, nikoliv pravda versus nepravda. Z wikidat se to naformátuje jednotně, jen vybrat správný formát, žejo. --Chrzwzcz (diskuse) 28. 9. 2020, 17:47 (CEST)
@Chalupa: Nějak mi pořád nedochází, proč je vlastně tak důležité, aby si čtenáři uvědomili, že se Seifert narodil v Rakousko-Uhersku. Mělo to nějaký vliv na jeho osudy? Na jeho tvorbu? Na jeho názory, popularitu, hodnocení? Pokud ne, tak proč to zvýrazňovat, resp. proč to vůbec uvádět?--Shlomo (diskuse) 29. 9. 2020, 20:21 (CEST)
Otázku uvádění místa narození a úmrtí v biografických infoboxech obecně řeší už doporučení, na které bylo odkázáno v dřívější diskusi: Šablona:Infobox - osoba#Desatero doporučení k uvádění místa narození. Doporučuji postupovat tak i u ostatních, specializovaných infoboxů osob, a to přiměřeně jejich zaměření. Např. pokud by u sportovců byl infobox zahlcený vlajkami v souvislosti s jejich reprezentací, dovedu si představit narození a úmrtí bez vlajky. Pokud ale někde taková specifická situace není a v samotném infoboxu není ani žádná jiná vlajka (nebo ani žádná jiná ikonka), nevidím v uvedení vlajky u data a místa narození žádný problém.
A nedoporučuji provádět změny spočívající výhradně v doplnění nebo odebrání vlajek, nejde-li o nápravu věcné chyby nebo se nejedná o systematické, nekontroverzní a široce konsenzuální sjednocení v rámci určitého jasně definovaného okruhu článků/infoboxů. --Bazi (diskuse) 28. 9. 2020, 14:40 (CEST)
Bod 7 implikuje, že to může to být tak, či onak, či úplně jinak, doplňte si vlajku dopředu, dozadu, vlastně prostě někam si ji vražte dle chuti, moc benevolentní :) Hezky ale tvrdí "Jejím přínosem je zjednodušená identifikace státu, zpestření jinak strohých stránek, podíl na vizuální ojedinělosti každého článku. Pokud tyto funkce v konkrétním případě neplní nebo působí přímo protichůdně, je lépe se použití vlaječky vyhnout." Moc vlajek už je ta protichůdnost, ale zas nechává na chuti. Taky jaksi pozapomíná, že tu máme wikidata a nějaký formát je prostě základní šablonovitý a jen tak mu asi nenaprogramujeme "vyhni se tomu, pokud ti to přijde přepálené". Asi by to chtělo víc příkladů jak ano a několik protipříkladů co už je moc. Sportovci mají vlajku i u jiného parametru. Herci moc ne, ale spisovatelé zase ano. A jak moc ty speciální profese právě ovlivní tuto základní šablonu... Ale dá se diskutit nad tím, který stát tedy chceme "jednoduše identifikovat", jak povídá desatero. Uvedl jsem ten ošklivý příklad s československou osobností, které dopřejeme jen vlajky Rakousko-Uhersko a Německá říše, případně československého emigranta s vlajkami Protektorát Čechy a Morava a Švýcarsko. Ne že by to bylo vždy takhle extrémní, ale dnešní třicátníci jsou taky víc přínosem pro Česko než rodné Československo (tam sice vlajka zůstala, ale chápeme se, že). Ne že by to znamenalo hned rozvrat desatera, ale poučení se z toho, jaké výsledky to umí plodit a trochu to usměrnit, což by podle mého mělo značit právě sejmout důraz z vlajky státu narození a úmrtí a přesměrovat ho k jinému cílenějšímu "státnímu" parametru. Našim osobnostem 19. století sice zůstane třeba Rakousko-Uhersko, ale už ne 2x (narození úmrtí) ale jen jednou (stát "působení"). Náhodně se to řeší tak, že se Rakousko-Uhersko jakoby potlačuje a uvádí se jen České královstvíČeské království České království. Prostě je to takové neutřesené, asi snaha o tu ojedinělost případ od případu, nejen grafickou, ale i údajovou. Chrzwzcz (diskuse) 28. 9. 2020, 18:03 (CEST)
@Chrzwzcz: Tak už se. kolego smiřte s tím, že s Vaší "obrazoboreckou činností" tady zřejmě nikdo zatím nesouhlasí. Měl byste ty články které jste upravil, znovu prohédnout a vlajky tam vrátit. Začít hromadně opravovat články bez konzulrtace s komunitou musí vždycky skončit špatně. O tom jsem se přesvědřil i já, takže už nic takového nedělám a raději otevřu ŽOK. Navíc má pravdu kolega @Silesianus: se svým výrazem o číčovinách. Lepčí je napříd síly k napsání článků.--Chalupa (diskuse) 28. 9. 2020, 19:47 (CEST)
Diskuze trvá 8 hodin. Zapojili jste se tři. Ano, je čas na uzavření a zabetonování?!? Zatím tady dva mluví o číčovinách, takže argument jak víno, to se musí nechat - hned jsem přesvědčen, že stát narození je nutno ovlajkovat, i když v něm osoba žila den, zatímco stát působení si nezaslouží ani pitomý odkaz a zůstane buď jen jako prostý text, nebo ho radši neuvedeme vůbec. To jsem napravoval. To! A jeden diskutér sice radši cituje pravidla, ale aspoň mluví i trochu za sebe a převlajkování by se možná radši taky vyhnul, a jak jsem pochopil, tak pokud by si měl vybrat, tak narození a úmrtí by byly ty na odpis. Příklad se Seifertem nevím co měl ukázat. Jen vidím, že se mu uvádí stát i v první větě článku, a to se obecně nedělá, tam už jsou jen města a ne jakési ČSSR. Chrzwzcz (diskuse) 28. 9. 2020, 20:05 (CEST)
A jakou ídeu tedy zastáváte vy?
V případě, že je Místo narození: Berlín, NěmeckoNěmecko Německo, Místo úmrtí: Mnichov, NěmeckoNěmecko Německo, Stát/Občanství/Země: NěmeckoNěmecko Německo
Tak klidně/povinně zkrátit na Místo narození: Berlín, Německo, Místo úmrtí: Mnichov, Německo, Stát/Občanství/Země: NěmeckoNěmecko Německo
Nebo dokonce Místo narození: Berlín, Místo úmrtí: Mnichov, Stát/Občanství/Země: NěmeckoNěmecko Německo ?
A v případě, že nejsou všechny tři stejné a je tam aspoň jeden rozdíl Místo narození: Berlín, NěmeckoNěmecko Německo, Místo úmrtí: Vídeň, RakouskoRakousko Rakousko, Stát/Občanství/Země: Berlín, NěmeckoNěmecko Německo tak nic nezkracovat?
To je to krátké zapřemýšlení nad estetikou, nejen neměnit, neničit, nechci. Chrzwzcz (diskuse) 29. 9. 2020, 18:53 (CEST)
@Chrzwzcz: Diskuze trvá již 30 hodin a zapojili jsme se stále jen tři, protože to zřejmě nikoho kromě Vas nezajímá, a já se pouze snažím zabránit tomu, abyste přestal ilustrovat svá tvrzení svými editacemi, na jejichž obranu tu stále nikdo nevystoupil. A k Vaším otázkám mám otázku já. Čemu Vaše příklady vadí, kromě toho, ře vadí Vám? Nepište své estetické názory, ale skutečné objektivní důvody, které nemají s Vámi nic společného. S přáním hezkého večera --Chalupa (diskuse) 29. 9. 2020, 19:41 (CEST)
Místo agresivního tónu řeknu: "Ne, tři vlajky mi nevadí". Stačí. Jednoduché. --Chrzwzcz (diskuse) 29. 9. 2020, 21:24 (CEST)
Kokeog, na mém příspěvku nebylo nic agresivního. --Chalupa (diskuse) 30. 9. 2020, 22:28 (CEST)
Když se mluví o návrhu a nejen o tom, jak diskuzi rychle zadusat, tak umí být kratší. I podporovatelé se objeví. --Chrzwzcz (diskuse) 30. 9. 2020, 22:52 (CEST)

Takže:

 • A) Pokud kolega Chrzwzcz něco v článcích již změnil ve smyslu jím zde navrhovaných úprav, nechť to neprodleně vrátí zpět, neboť jde evidentně o nekonsenzuální úpravy, proti kterým se staví část komunity.
 • B) Kolegu Chalupu prosím, aby se prozatím přestal ohánět hrozbou založení Žádosti o komentář, v této fázi by se to dalo považovat za WP:NEKIT. Diskuse probíhá teprve několik hodin. Případná ŽOK přichází v úvahu nejdříve tak po 14 dnech, nedojde-li se zde ke konsenzu.
 • C) Osobně považuji místo narození a místo úmrtí za naprosto zásadní údaje, kde by vlaječka v infoboxu neměla chybět. Dále by si kolega Chrzwzcz měl vyjasnit, co který pojem Stát/Občanství/Země má vlastně znamenat. Berlín není stát, je to maximálně spolková země Německa, Německo pro změnu není vhodné označovat za Zemi, pojem Občanství zase není jednoznačný - má kolega na mysli státní občanství/státní příslušnost? Pak jedině Německa, nikoliv Berlína. Taky upozorňuji, že jeden člověk může za život vystřídat několik "pasů", ale místo narození a místo úmrtí jsou vždy jen jedno.

--Vachovec1 (diskuse) 29. 9. 2020, 21:20 (CEST)

@Vachovec1: Kolego, nevím, jak jate příšel na to, že chci zakládat ŽOK. Pouze jsem psal, ať si ho případně založí Chrzwzcz. Potorné si přečtěte věty Zzačít hromadně opravovat články bez konzultace s komunitou musí vždycky skončit špatně. O tom jsem se přesvědřil i já, takže už nic takového nedělám a raději otevřu ŽOK. To není žádné strašení tím, že založím ŽOK, ale návod pro Chrzwzc, jak by měl postupovat. Kromě toho ale nechápu, jak by mohlo být založení Žádosti o komentář považováno za WP:NEKIT. ŽOK má právo každý založit a nikdo nemá právo mu za to vyhrožovat. --Chalupa (diskuse) 30. 9. 2020, 22:28 (CEST)

Tak třeba k céčku. Kdo si chvilku na wikipedii zakliká, uvidí, že velmi často se u místa narození objevuje JENOM město, žádná jednota tam nepanuje, vlajka se mrská kam se zlíbí pokud vůbec vyplnil někdo i stát. Navíc je to základní formát šablony Infobox osoba při načítání z wikidat - pouze odkaz města (obce) bez vlajky, žádný stát. Navíc je to bod 2 z desatera u infoboxu osoba: "Město či obec je možno doplnit státem. Hlavním účelem doplnění je usnadnit lokalizaci méně známého místa nebo rozlišení zaměnitelných míst." Hlavním účelem a je možno! Pokud chcete usnadnit lokalizaci Prahy tím, že ji plácnete do Rakouska-Uherska, tak asi bude potřeba víc než napsat za minutu komentář a jít od tématu jako vyřešeného, to by muselo obsahovat ještě dovětek "dnes Česko". Místo občanství se u osobnostních infoboxů objevuje častěji ten stát, a málokdy s nějakým detailním upřesněním co to jako má znamenat. U sportovců aspoň trochu tušíme, u spisovatelů už je to složitější. Ano, místo narození a úmrtí jsou jen jedno, ale stát se jim mění pod nohama a nezřídka má s osobou za její doby encyklopedické významnosti nějakou spojitost, proto je tam ještě extra parametr. Berlín CTRL+C CTRL+V problém, můžu to opravit, ale pak už by ten váš komentář nedával smysl, takže budeme dělat, že to bylo pochopeno jako překlep a že není nutno se vysmívat... --Chrzwzcz (diskuse) 29. 9. 2020, 21:37 (CEST)
Karel Poláček - verze před mojí změnou, verze po mojí změně. Jestli chcete Poláčkovi upřít československou vlajku, a chcete mu tam dávat jen rakousko-uherskou a nacistickou, tak si to revertujte sám, já na to fakt nemám, klidně i blok si za to vytrpím. A proč v parametru stát nechci dávat, jak se jmenoval stát za dob jeho študií před jeho publikační činností, tak asi nejsem pasová kontrola ale praktik. ESOvě jsem označil Poláčka za spisovatele z dob Československa, za mě to dává logiku větší než ty jiné vlajky se kterými tam chcete vlát. To byl asi nejsilnější případ, od kterého by se mělo odvíjet, že by to chtělo dělat trochu jinak než mechanicky necitelně. Chrzwzcz (diskuse) 29. 9. 2020, 21:49 (CEST)
Taky k „céčku“: Souhlasím, že místo narození a úmrtí jsou údaje, které (jsou-li dostupné) by v článku a v infoboxu být měly. Oproti tomu stát narození a úmrtí už tak zásadní nejsou, běžně se v literatuře neuvádí a zdaleka ne vždy je triviálně dovoditelný, takže se při jeho uvádění často pohybujeme na hranici zakázaného vlastního výzkumu. Vlajka narození a úmrtí je pak již informace zcela nahodilá a postradatelná a nese s sebou dodatečné riziko vlastního výzkumu ohledně momentálně „platné“ vlajky.
A ještě k „céčku“ na konci: místo narození je sice jen jedno, ale může být neznámé, neurčité či sporné, takže údajů o místě narození může klidně být několik. Totéž platí i o datu narození a o místě a datu úmrtí.--Shlomo (diskuse) 29. 9. 2020, 22:42 (CEST)
Encyklopedie náš vzor :) Stát narození je pořád zjistitelnější, než národnost nebo občanství. Ale je fakt, že v úvodní větě článku se typicky uvádí jen a pouze místo naprosto bez států natožpak vlajek. Dá se pochopit, že místo (aspoň v infoboxu) chceme přiblížit, aby nemusel uživatel klikat, ale když mu to přibližujeme (zapomenutým) zaniklým státním útvarem, tak to ne úplně vyzní a pomůže... a naopak kdyby se tam dal současný stav se státním útvarem, působí to ještě víc nepatřičně ahistoricky. Desatero radí např. "Zadar, Jugoslávie / Chorvatsko" nebo "Zadar, Jugoslávie, pozdější Chorvatsko" což taky není nic moc (a kolik vlajek byste tam chtěli přilepit?)... Dušan Vemić. Nejmechaničtější by bylo prostě jen odkaz na místo, tam by mělo maximum problémů odpadnout, ale chápu že jistý zvyk tu je a ani cizí wikipedie se toho neštítí. Ale ty vlajky, nota bene u zaniklých útvarů v místě narození/úmrtí, v tom jak jsem pokouknul na cizí wikipedie, v tom si tady lebedíme nebývale, a ke všemu ani ne konzistentně (poklikejte si Kategorie:Narození v Zadaru - 19 lidí, schválně kolik se v takovém počtu dá udělat různých způsobů vyplnění, to jsem ani já nečekal). Prostě, není to na jednoduchý odsudek jak jsme si tady přečetli, chce to lepší myšlenku než zachovávat současný neutřesený status quo. U Zadaru najdeme další významnou osobu, která si "nezaslouží" československou vlajku: Rudolf Kříženecký. Děkujeme, komunito. --Chrzwzcz (diskuse) 29. 9. 2020, 23:33 (CEST)
@Shlomo - Souhlasím a připojuji se k tomuto názoru. Taky mi není jasné, proč se věnuje množství energie takové marginálii. Pokud je umístění místa v konkrétním státu podstatné pro život či tvorbu osobnosti, zpravidla se to objeví v textu hesla. Vlajky v infoboxu jsou spíš zajímavým doplňkem, ale nejsou používané systémově (protože se data v infoboxu stahují z wikidat, kde se tento údaj neobjevuje). Vynakládanou energii by možná potřebovaly jiné a významnější problémy, které na wiki jsou. Zdraví --Ruchadlo (diskuse) 30. 9. 2020, 01:01 (CEST)
Většinou stačí uvést místo narození/úmrtí odkazem, doplňovat k tomu stát může být dobré, pokud jde o nějaké méně známé místo. Je-li v infoboxu uvedeno Místo narození: Lhota, Místo úmrtí: Antananarivo dozvím se u obou míst asi tak to samé, musím kliknout na odkaz, abych zjistil podrobnosti, že jde o Lhota (okres Zlín) a o město na Madagaskaru.
Ve výše uvedeném příkladě pak dává vlajka smysl jen v případě, že bude uveden slovně i stát, protože samotná vlajka Madagaskar má pro většinu lidí asi tak stejný význam, jako samotný název města. Nehledě na to, že když bude Místo narození Indonésie a Místo úmrtí Monako, je rozlišovací schopnost malá. Běžný čtenář pozná možná tak vlajky současných evropských zemí a několika dalších velkých států (a i tam se najdou skupiny těch, co se pletou). Nehledě na to, že při zadané velikosti není jednoduché ani rozlišit Slovensko a Slovinsko, pokud tam je jen jedna z nich
A jak už jsem mnohokrát psal, samotné místo narození či úmrtí nemusí mít vůbec žádný vztah k činnosti osoby.
Samotným problémem je pak právě vlajka nacistického Německa.
Suma sumárum - neuvádění vlajek má medle větší přínos než jejich uvádění. JAn (diskuse) 30. 9. 2020, 09:21 (CEST)
Myslím že cílem vlajek ani tak není podle nich ten stát hned poznat, ale rychle nasměrovat k informaci, kde je ten stát uveden a rozepsán. Nebo by se mohla použít univerzální Svět. Prostě to má praštit do očí jako zásadní rozlišovací údaj v infoboxu. Jednak nevidím důvod, proč zdůrazňovat zrovna dávné státy v místě narození a úmrtí, a i kdyby, tak spolu se státem působení dané osoby jsou to už 3 upozorňovací obrázky. --Chrzwzcz (diskuse) 30. 9. 2020, 19:01 (CEST)
U narození a úmrtí bych častěji dával přednost pouhé obci, zejména pokud je o ní článek. Jména obcí jsou podstatně stabilnější než státy, a i v případě lidí narozených v Gottwaldově či Karl-Marx-Stadtu, či padlých u Stalingradu, infobox čtenářům díky přesměrování méně zamaskuje dané místo na zeměkouli, než uvedením některých zapomenutých a krátce existujících přechodných státních či polostátních útvarů, a zejména jejich vlaječek. Takže státy uvádět jen u dlouhodobějších a stabilních útvarů. Jinak souhlas s předchozím příspěvkem Jana Dudíka - méně vlaječek je pozitivum, neztratí se podstata (a z infoboxu by podstat měla vyskakovat, mají-li sloužit pro rychlou orientaci). Petr Karel (diskuse) 30. 9. 2020, 13:13 (CEST)
Objektivní trvanlivost názvů sídel a proměnlivost státních útvarů je taky důvodem, proč se z Wikidat do infoboxu kopíruje pouze název obce. --Ruchadlo (diskuse) 30. 9. 2020, 14:38 (CEST)
Dlouhodobě mám za to, že vlaječky v infoboxu nepřináší nic podstatného a že velkému množství lidí většina vlaječek světa, natož historických, nic neřekne. Takže redukci bych uvítal. Uvedení státu slovně podle mě relevanci má. --Harold (diskuse) 30. 9. 2020, 19:03 (CEST)

Ne že bychom hned museli kopírovat cizí opatření, ale inspirace možná není od věci, netřeba vymýšlet specifická česká řešení (nekonzistentně dodržovaná), která paradoxně českým osobnostem spíš škodí. Tak enwiki dí "birthplace: Do not use a flag template, coat of arms, or other icon." Celé viz zde. Chrzwzcz (diskuse) 30. 9. 2020, 18:29 (CEST)

A abychom se nebavili jen tak, tak zde příklad. Vybral jsem asi nejživotaschopnější varianty, tak kterou?

Karel Poláček: (tabulka přesunuta níž) Z téhle by se mohlo ukázat kudy dál obecně. Chrzwzcz (diskuse) 30. 9. 2020, 18:48 (CEST)

Jelikož dokumentace infoboxu Spisovatel uvádí u parametru stát poznámku státní příslušnost spisovatele, pak by v takovém parametru u pana Poláčka mělo být správně toto:
protože státní příslušnost je pevně daná. „Státní příslušnost znamená příslušnost člověka k určitému státu. Státní příslušnost také zaručuje plné využívání výhod státního občanství. Rozdílem mezi státní příslušností a národností je to, že národnost si člověk může zvolit sám, na rozdíl od státní příslušnosti, která je dána státem, v němž má člověk občanství.“ Občanem se v době moderní člověk stává od narození, přičemž může nastat situace, že v určité době má vícero státních příslušností a nebo dokonce žádnou. Pro starší období je pak státní příslušnost velice sporná, dá se uvádět jakási zemská příslušnost, o oficiální státní nemůže být řeč. --Silesianus (diskuse) 30. 9. 2020, 19:04 (CEST)
Tak by se to v dokumentaci popsalo jinak, protože tohle je šílenost, která se stejně nedodržuje, a s těmi roky už vůbec ne. --Chrzwzcz (diskuse) 30. 9. 2020, 19:18 (CEST)
No pokud se to bude (a jako že jednou bude) přebírat z Wikidat (a že by to šlo už nyní, P27), tak to tam stejně bude (a bude se to dodržovat, když to bude přejímané). I s roky, když se toho ujme někdo šikovnější. --Silesianus (diskuse) 30. 9. 2020, 19:30 (CEST)
Přijde mi absurdní, aby se člověk v místě narození a teď ještě v "působišti" ve skutečnosti dozvídal o politickém vývoji v okolí dané osoby. To už je úplný únos infoboxu pro jiné účely než má. Třeba takový Infobox hokejista má taky parametr stát, tam ale bez popisu k čemu slouží, a podle všeho ke státům, které reprezentoval, za které hrál, což typicky bude výběr z občanství, ne soupis i těch občanství z dob, kdy nepůsobil v činnosti, kvůli které je encyklopedicky významný. Buďjakbuď, co teda s vlajkama, ten váš princip by z toho přinesl snad už 5 vlajek pro Poláčka. Navíc, datlovat do wikidat (jako jste to teď u poláčka udělal vy) pořád dokola u všech lidí, že Protektorát byl od 1939 do 1945, to jde snad proti principům databází, to si máte vyčítat zas u států kdy trvaly a kdy ne. Chrzwzcz (diskuse) 30. 9. 2020, 20:01 (CEST)
Vlastnost d:Property:P27 prosím raději nepřebírat. Je roboticky zaplácaná „údaji“ vygenerovanými nepřímo z kategorizací a infoboxů stylem „obsažen v Kategorie:Čeští spisovatelé → P27:Česko“, popřípadě „narozen ve Lvově → P27:Ukrajina“.--Shlomo (diskuse) 30. 9. 2020, 22:41 (CEST)
No jo, boti jsou největší škůdce Wikidat. Tudle si pamatuji, jak si nějaký botovodič vytáhl seznam nějakých mobilních her a pak rval vydavatele do desítek hesel jen podle jména. Třeba „hra“ jménem Dolphin, že. Ale stojí za to se do WD zapojit a snažit se je vylepšit ručně botům navzdory. Já např. upravil státní občanství u Karla Poláčka. --Silesianus (diskuse) 30. 9. 2020, 22:52 (CEST)
Co se mě týče, plně mi vyhovuje varianta 1. Karel Poláček se narodil v Rakousko-Uhersku. kde prožil zhruba polovinu života. Zahynul v nacistickém Německu. To jsou pro mě podstatné informace, které jsou zdůrazněné vlajkami. Uvádět u Poláčka stát Československo, samotný, považuji za nesmysl, už jen proto, že v Československu prožil menší část svého života. A uvádět všechny tři státní útvary zmíněné výše považuji za zbytečné. --Vachovec1 (diskuse) 30. 9. 2020, 20:11 (CEST)
U spisovatelů by v infoboxu mělo být především uvedeno v jakém jazyce (či jazycích) svá díla tvořili, na což vlaječky nepotřebuji. U sportovců by pak mělo být zase uvedeno, kterou zemi/stát reprezentovali. Takový "stát" USA a americká vlaječka u Slováka reprezentujícího USA mi bez dalšího komentáře přijde tak akorát matoucí. --Vachovec1 (diskuse) 30. 9. 2020, 20:19 (CEST)
A jak je důležité, v jakém státě prožil většinu života a jak se zrovna okolo jeho místa narození vládlo? A jak to poznáte z ze státu narození kde strávil většinu života? Tvořil za dob Československa, to je to podstatné, skoro jak ten sportovec - doba aktivní slávy a reprezentace. Ani těm prvorepublikovým politikům nedáme československou vlajku, protože zrovna Československo minuli svým narozením a úmrtím. Ještě se dozvím, že Poláček byl rakouskouherský nebo německý spisovatel, vlajky zdůrazňují jen a pouze to. Takže vlajky u narození a úmrtí určitě pryč, to je nepodstatně zvýrazňovaný údaj. Stát nemusíme mít, můžeme mít jen národnost, ta se samozřejmě nezvýrazňuje zas nijak no... tak třeba aspoň tučně by to mohlo být když už nic... Váš princip nepovažuje za podstatné, v jakém státě tvořil, radši si přečtete politické dějiny místa jeho narození v infoboxu dané osoby, hm. No, doufám, že takových nápadů bude co nejméně, že se porozhlédneme po světě a pochopíme, že zase jednou blbneme s politikou na nesmyslných místech. --Chrzwzcz (diskuse) 30. 9. 2020, 21:05 (CEST)
BTW, hádám, že Čapkovi bychom tam měli vrazit "Česko-Slovensko", protože se "trefil" do 167 dní Druhé republiky. --Chrzwzcz (diskuse) 30. 9. 2020, 21:19 (CEST)
Ad osobnosti první republiky: tak třeba sám velký T. G. M. byl rozhodně nejdříve rakousko-uherský a až o hodně později československý politik. Když v roce 1890 vstoupil do mladočeské strany, žádné Československo neexistovalo a bylo tak tomu ještě dalších dlouhých 28 let. Proto je dost s podivem, že je v úvodu "svého" článku označen výhradně za "československého" politika. Kdyby aspoň "českého" (České království existovalo i v rámci Rakouska-Uherska), ale ne. --Vachovec1 (diskuse) 30. 9. 2020, 22:02 (CEST)
Naštěstí pro něj umřel před protektorátem, protože někteří by tu ani prvnímu československému prezidentovi pak nedopřáli československé vlajky. --Chrzwzcz (diskuse) 30. 9. 2020, 22:39 (CEST)

Kolegové, podívejte se, co se tu naspalo naprosto zbytečných kilobytů. S kolegou Chrzwzcz nikkdo nesouhlasí, takže k čemu to celé je?. Kdyby raději Chrzwzcz napsal článek, bylo by to daleko užitečnější. --Chalupa (diskuse) 30. 9. 2020, 22:34 (CEST)

Tak si to přečtěte znova, refaktorizováno, souhlasy s naprostým odstraněním vlajek tu byly. Já si myslím, že udělám pro naše české/československé osobnosti hodně, když je zbavím nacistických vlajek jako hlavního identifikátoru, víme. I když to je spíš takový bonus, hlavní je nezvýrazňovat nepodstatný detail z jejich infoboxu a přesměrovat to k tomu důležitějšímu, ať už je to osobnost česká nebo zahraniční. refaktorizováno --Chrzwzcz (diskuse) 30. 9. 2020, 22:37 (CEST)
Takže není potřeba zahajovat další odstavec, zahajovat další vlákno se zvoláním, že je to celé nesmysl a nikoho to nezajímá, když se evidentně zapojilo lidí dost a (když si to přečtete) evidentně se přispělo, když se to neuzavírá hned po jednom nedělním odpoledni, žejo. Takže vaše "nikdo nesouhlasí" je totálně mylné zhodnocení ještě pořád probíhající diskuze. Nevím proč píšete takovou věc, která se dá přečtením předchozího a odkazem na konkrétní vzkazy konkrétních lidí jednoduše vyvrátit. Jen to pak vrhá stín na váš názor na věc :P --Chrzwzcz (diskuse) 1. 10. 2020, 23:51 (CEST)

Konkrétní případ: Karel Poláček

Komu se nechce číst předchozí, tak ani nemusí, pojďme radši od obecných řečí ke konkrétnímu příkladu.
Jak byste vyplnili v infoboxu Karla Poláčka (a proč zrovna tak)?

návrh 1 2 3 4 5 6 7 8 9
narození Rychnov nad Kněžnou
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Rychnov nad Kněžnou
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Rychnov nad Kněžnou, Rakousko-Uhersko Rychnov nad Kněžnou
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Rychnov nad Kněžnou, Rakousko-Uhersko Rychnov nad Kněžnou Rychnov nad Kněžnou Rychnov nad Kněžnou Rychnov nad Kněžnou, Rakousko-Uhersko
úmrtí Gliwice
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Gliwice
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Gliwice, Německá říše Gliwice
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Gliwice, Německá říše Gliwice Gliwice Gliwice Gliwice, Německá říše
stát * - Československo ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo Československo - Československo ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo -

kde * stát (zde např. ve smyslu působiště spisovatelské činnosti, ne hned nutně občanství)

inspirace z enwiki snad bez přílišného vytržení z kontextu:

Never use a flag for birth or death place, since doing so may imply an incorrect citizenship or nationality; a great many people have been born or have died abroad. (For example, actor Johnny Galecki was born in Belgium, so putting a Belgian flag in his infobox, for any reason, might lead the casual reader to assume he is or was Belgian.)

Use the flag and name of the country (be it a state or a nation) that the person (or team of people) officially represented, regardless of citizenship, when the flag templates are used for sports statistics and the like.

 • Já: Hlavně ne vlajky u států narození a úmrtí (jak taky říká enwiki postup), se zvýrazněnými státy si danou osobu neasociujeme, netvořil v nich, a nemá cenu na ně nějak extrémně upoutávat obrázkem. A jakýkoliv jiný způsob (3, 5-9) je lepší a nechám to podle největší podpory mezi ostatními. Chrzwzcz (diskuse) 2. 10. 2020, 00:01 (CEST)
 • Osobně preferuju bezvlajkové varianty, v pořadí 7, 6, 5, 9, případně 3.
Vlajky mají opodstatnění, když už, ve sportovních článcích. --JAn (diskuse) 2. 10. 2020, 08:06 (CEST)
 • Varianta 1. Je to čistě statistický údaj, veškerá čtivá omáčka patří do článku. Navíc se mi už mnohokrát stalo, že mě vlaječka v infoboxu zaujala natolik, že jsem si začal hledat nějaké další podrobnosti a rozklikl v návaznosti klidně i několik wikihesel, což považuji za ideální situaci pro náhodného čtenáře. (A ano, celá tahle diskuse mi přijde zbytečná.) --GeXeS (diskuse) 2. 10. 2020, 08:22 (CEST)
A má se zvýrazňovat v infoboxu čistě nudný statistický ne úplně přímo související údaj, nebo něco podstatného? A pokud nic podstatného nenajdeme, je nutné zvýrazňovat vůbec něco? Ale dobře, názory na účel infoboxu se můžou různit, hlavně by to IMHO nějak mělo korespondovat se zvyklostmi mimo wikipedii, nedělat si tady nějaké statistické přehledy jinde nenalezitelné nebo nezdůrazňované. To už je vlastní výzkum a vlastní agenda. --Chrzwzcz (diskuse) 2. 10. 2020, 09:07 (CEST)
Jelikož dokumentace infoboxu Spisovatel uvádí u parametru stát poznámku státní příslušnost spisovatele, pak by v takovém parametru u pana Poláčka mělo být správně toto:
protože státní příslušnost je pevně daná. „Státní příslušnost znamená příslušnost člověka k určitému státu. Státní příslušnost také zaručuje plné využívání výhod státního občanství. Rozdílem mezi státní příslušností a národností je to, že národnost si člověk může zvolit sám, na rozdíl od státní příslušnosti, která je dána státem, v němž má člověk občanství.“ Občanem se v době moderní člověk stává od narození, přičemž může nastat situace, že v určité době má vícero státních příslušností a nebo dokonce žádnou. Pro starší období je pak státní příslušnost velice sporná, dá se uvádět jakási zemská příslušnost, o oficiální státní nemůže být řeč. --Silesianus (diskuse) 2. 10. 2020, 09:57 (CEST)
Jen s tím detailem, že o Poláčkovi nikdo nebude psát jako o Rakousko-uherském spisovateli ani o protektorátním spisovateli. Jsme snad my českoslovenští wikipedisté? Ne, sice mnozí z nás byli občané Československa, ale nikdo z nás v té době nebyl wikipedistou. Poláček začal psát až za Československa. Dalo by se polemizovat, zda jej jeho raná díla a divadelní hry mohou řadit mezi r-u spisovatele, ale většinově zřejmě převládne názor, že šlo o čs spisovatele. v položce se má uvádět státní příslušnost spisovatele, ne státní příslušnost osoby. --JAn (diskuse) 2. 10. 2020, 10:29 (CEST)
„v položce se má uvádět státní příslušnost spisovatele, ne státní příslušnost osoby“ To jsou nesmysly. A Vy to víte. --Silesianus (diskuse) 2. 10. 2020, 10:42 (CEST)
Proč by to byl nesmysl. Ten parametr se jmenuje "Stát" a ne "Občanství" - u spisovatele. Že mu v popisu infoboxu přisoudili nějaký význam je sice hezké, ale pokud se to obecně nedodržuje a chápe se to spíš tak, jak zde kolega napsal, tak o co jde? Co je nám po občanství/státní příslušnosti dané osoby když sál mléko matce od prsu? Tvořil za Československa, vymalováno. Takže buď Československo, nebo nic, pro jistotu. Chrzwzcz (diskuse) 2. 10. 2020, 13:26 (CEST)
 • Za mne nejlépe varianta 6 - obsahuje to nejpodstatnější, co zároveň (ve většině případů) nelze relativizovat a vést diskuse, co do tohoto údaje patří a co nikoliv. U státu působení je problém s mnoha světoběžníky, čímž se v různých případech bude tento údaj až neúnosně duplikovat. U Karla IV. by tak musely být Čechy, Francie, Itálie, Morava, Bavorsko... U Bohuslava Martinů Československo, Francie, Spojené státy americké, Švýcarsko... Vyžadovalo by to uvádění chronoligckých údajů, k jaké době se to váže, jinak půjde v takových heslech o údaje bez dostatečné výpovědní hodnoty, které při způsobu práce některých editorů ani nemusí být seřazeny podle časové posloupnosti. Nedovedu si předsatvit, že by to mohlo plošně mezi wikipedisty fungovat. Varianta 6 je tedy bezpečná a nabízí šanci plošně sjednocené podoby. S pozdravem --Ruchadlo (diskuse) 2. 10. 2020, 11:15 (CEST)
No zde řešíme teď hlavně spisovatele. U politiků a popisu státu, kterým vládli, to je na jiný průzkum :) Ano, 6 je asi bezpečná, ale zas trochu moc holá. Nebo bezpečná pro zaniklé státy, zatímco pro trvající by se dalo ještě rozepsat.. bez vlajky :) Chrzwzcz (diskuse) 2. 10. 2020, 13:28 (CEST)
Ptal jste se na názor. Je úplně jedno, jestli jde o státy zaniklé či současné. Pravidla by měla být pokud možno jednotná a s co nejméně výjimkami. Opačné řešení jen prohloubí rozdíly mezi informační vybaveností jednotlivých hesel. Úplnost a relevance tohoto parametru bude přímo záviset na znalostech a osobních preferencích jednotlivých wikipedistů, což by podle mne bylo řešení dost nešťastné. V odborné debatě by takové úvahy nemohly projít. S pozdravem --Ruchadlo (diskuse) 3. 10. 2020, 00:07 (CEST)
A díky za něj :) Za mě bych tedy ještě dodal, že asi nemusí existovat jen jedna varianta zápisu, ale co by určitě mělo existovat: Jednotný a odvoditelný postup co v kterých případech vyplnit a co ne. A jednoduchý natolik, abychom jím mohli vybavit zdrojový kód infoboxových šablon při načítání z wikidat a tím to i "naučit automat". Třeba něco ve smyslu: pokud stát stále existuje => uvést (což by ale zase plodilo nevyváženost pokud se někdo narodil v zaniklém státě a umřel v trvajícím). Nejjednodušším postupem samozřejmě je neuvádět nic než to místo, ale možná vykoupený draze... I když tvrdilo se, že omáčku typu "kde spisovatel působil" si přečteme až v textu, tak bychom mohli na textu článku přenechat i povídačky "v kterém státě že se tehdy místo narození nacházelo", o level méně podstatná informace než působiště (IMHO). --Chrzwzcz (diskuse) 3. 10. 2020, 00:31 (CEST)
 • Když už by se to mělo na nějaké variantě sjednotit, tak prosím 6/9 – stát uvádět v případech, pokud se jedná o méně známou zahraniční obec, zvláště pokud o ní neexistuje článek (ale nevím, jestli v tomto detailu netkví ďábel). Státní příslušnost, jak bylo naznačeno výše, je natolik komplikovaný pojem, že jej vměstnat do infoboxu nelze – lepší je uvádět v textu „XY byl český/německý/ruský ...“; u sportovců a reprezentace země se dá možná postupovat odlišně (klidně může být uvedeno i s vlajkou – ta by mást nemusela). Vlaječky mohou být stejně názorné jako zavádějící, takže je asi nakonec můžeme oželet. — Draceane diskusepříspěvky 2. 10. 2020, 12:42 (CEST)
Dobře, a pokud se jedná o méně známou zahraniční obec, jaký stát uvádět? Tehdejší? Přiblíží to danou obec čtenáři? Dnešní? Nemate to? Obě - tehdejší i současnou? Nebude to dlouhé? Je tam prostě hodně zádrhelů na které lépe myslet předem. Chrzwzcz (diskuse) 2. 10. 2020, 13:30 (CEST)
 • Jsem pro variantu 6 případně 7. Petr Karel (diskuse) 2. 10. 2020, 14:07 (CEST)
 • Jsem také pro variantu 6 či 7. (grafický prvek v infoboxu je fotografie/malba autora a podpis. To stačí nevidím důvod přidávat grafiku k obci/zemi/státu. Narušuje to jednotný vzhled a jak je vidět, často je to nevhodné.) Musela-li by se přidávat země/stát/říše/..., tak určitě bez vlajky či jiného grafického prvku. Jak je to na anglické Wiki např. en:Karel Čapek, s dovysvětlení malým písmem, kde nyní ona entita leží, mě přijde také případně vhodné - neodvádí to pozornost a dovysvětlí to. --Pavouk (diskuse) 2. 10. 2020, 14:36 (CEST)
 • Jsem pro varianty bez jakýchkoliv vlaječek. Nakolik tam patří informace o státech mi přijde trochu zavádějící řešit na jednom příkladu. Každý tuší, kde jsou Rychnov nad Kněžnou a Hlivice, takže informace o státu se v tomto případě zdají zbytečné. Ale kdybych si četl článek o nějaké osobnosti z jiného kontinentu, tak dost možná z názvu města nepoznám nic, ani nebudu tušit v jaké části státu je, možná ani v jakém státu, a možná dokonce ani neuhodnu ten kontinent.--Tchoř (diskuse) 3. 10. 2020, 08:13 (CEST)
Tak můžete napsat "6" pro známá místa - tento příklad s Poláčkem, "9" pro neznámá, i když v 9 jsou obsaženy zaniklé státy a také třeba zas nebude nic poznat. Navíc se do toho vkrádá subjektivní zbytečnost. --Chrzwzcz (diskuse) 3. 10. 2020, 09:41 (CEST)
 • Jsem pro varianty 6 resp. 9; s uvedením státu (země) především v případě, kdy článek o dané obci neexistuje, a tedy čtenář, nezná-li ji, nenajde ji kliknutím. Takovou zemi bych se nerozpakoval uvádět moderní: běžný čtenář spíše ocení informaci, že Prüm (místo úmrtí Lothara I. Franského) se nachází v Německu, než že se nachází ve Středofranské říši; ale akceptoval bych i opačné stanovisko. S vlaječkami je problém historický; jako jednoznačná státní insignie se objevují až v nové době a navíc se mění. Esteticky mi nevadí, jen se mi zdají trochu dětinské a kolega Chrzwzcz má pravdu, že mohou zdůrazňovat informaci, která je v globálu podružná – i když zrovna u Poláčka jsou skutečnosti, že se narodil za c. k. monarchie a zemřel v nacistickém Německu, poměrně důležité. S povinným uváděním států bych vůbec celkově šetřil, poodobně jako u vlajek kvůli historickým okolnostem, protože státnost je také novodobý, zpětně aplikovaný a často (zejména v rámci feudálních vztahů) sporný dějinný konstrukt. I proto mi – vedle argumentů přednesených jinými kolegy – připadá „stát působení“ v infoboxu matoucí. Ledaže ho bereme jako hrubou, přibližnou informaci, na které pak nebudeme bazírovat a handrkovat se o ni, protože podrobnosti o působení dané osoby by tak jako tak měly být v článku.--RPekař (diskuse) 4. 10. 2020, 12:51 (CEST)
 • Vlajky u místa narození/úmrtí ne, u země působení může být. Stát být nemusí u relativně známých sídel, u exotitějších lokací je nějaká nápověda čtenáři dobrá (zvlášť když sídlo nemá vlastní článek), nemusí to však nutně být stát - u velkých zemí typu USA/Číny/Indie bych klidně psal Kalifornie/Kuang-tung/Západní Bengálsko. Ohledně zaniklých států nebo problémů s feudálními celky, funkční je řešení enwiki na které výše upozorníl Pavouk (do závorky malým písmem dopsat dnešní stát, "Rakousko-Uhersko (dnešní Česko)" . (A i když je státnost moderní konstrukt, 99,9999 % encyklopedicky významných lidí bylo členy nějakého politického útvaru, zpravidla státu; a obvykle je lze k nějakému státu/kmenu/náčelnictví/atd přičlenit daleko snáze, než určit jejich národnost, víru nebo datum narození/úmrtí.) --Jann (diskuse) 4. 10. 2020, 14:55 (CEST)
  Slovo "dnešní" je údajně zakázáno používat z důvodu případné budoucí neaktuálnosti, kvůli nadčasovosti. Já bych ale zas tak přísný nebyl a předpokládal bych, že v případě změny editoři rychle zareagují a názvy případně pomění, u států určitě :) --Chrzwzcz (diskuse) 4. 10. 2020, 16:37 (CEST)
  U feudálních celků jsem neměl na mysli, že by se nenašel žádný, spíše rozhodnout se mezi nimi - Hamburk/Braniborsko nebo Římskoněmecká říše? Flandry nebo Francie? Uhry nebo Habsburská monarchie? Aragon nebo Španělsko? --RPekař (diskuse) 4. 10. 2020, 17:38 (CEST)
  To je asi apel na wikipedistovo-editorovo nejlepší vědomí a svědomí, ale pak stejně dva současníci-sousedé můžou skončit s jinými údaji, což sice nemusí hned znamenat tragédii (hlavní motto je psát nové a nové články), ale myslel bych, že čtenář bude očekávat jistou konzistenci v prezentovaných údajích, aby si pak ty dva sousedy mohl srovnat. To je pak výhoda varianty 6 a prakticky i celé kategorizace - ta se dělá jen na úrovně obcí, a od obcí výš už to řadí dle současných struktur. --Chrzwzcz (diskuse) 4. 10. 2020, 17:47 (CEST)
 • Pro uvádění státu k místu na rození a úmrtí doporučuji řídit se návodem v dokumentaci Infoboxu osoba. Prospívá to zařazením místa do kontextu, a to jak místního, tak i časového (Jakého státního útvaru bylo součástí právě v té době?). Uvádění státu jako samostatného parametru je mi naopak méně srozumitelné, a to jak v souvislosti s politickými proměnami v průběhu života, tak i v souvislosti s otázkou, jakou to má vlastně čtenářům a čtenářkám poskytovat informaci. Použití vlaječek pak považuji za přínosné pro ty čtenáře a čtenářky, kteří jsou zvyklí k orientaci využívat netextové vizuální informace. Vadí jen tam, kde je takových prvků nadbytek, což by mohly být příkladmo sportovní infoboxy, případně články zahlcené různými vlaječkami, jako třeba mezinárodní soutěže apod. Proto mi na tom konkrétním vybraném příkladu přijde jakž takž použitelné takřka cokoli, ale skutečně užitečné hlavně varianty bez parametru stát, tedy 1, 6 i 9. --Bazi (diskuse) 4. 10. 2020, 15:05 (CEST)
  To desatero bylo sestaveno v roce 2007 a není zřejmě na základě čí dohody to jako bylo, jestli to není myšlenka jednoho wikipedisty. První verze 2007 říká "Tento infobox je převzat a upraven z anglické Wikipedie", ale jestli opisoval tehdejší zásady anglické šablony, tak jsme ustrnuli v čase a nepřebrali jsme její postupné aktualizace a zkušenosti, protože na enwiki jsou proti vlajkám u narození a úmrtí. Bod 6 říká: U českých měst či obcí není uvádění státu nutné, dokonce se ani nedoporučuje. Takže při pokusu o splnění všech zásad návodu bychom to usazení do časového a politického rámce upřeli ausgerechnet českým reáliím, což pak vrhá stín na to, proč tam zaniklé státy vůbec cpát, když tuto informaci nebudeme poskytovat pro české obce. Proto by si návod zasloužil jistou revizi, aby každý wikipedista ze stejných vstupů odvodil stejné výstupy (nebo aspoň přiměřeně srovnatelné, pro odpůrce přespřílišné unifikace). Další otázkou je, jestli vážně politické turbulence mají být nějak odvoditelné z parametru narození a úmrtí, jestli to nemá být spíš jako povídání až v článku samém. A stejně to spoléhá na to, že hned jméno státu samého vám něco poví "jo aha, to zrovna bylo to a to", zvlášť u států, jejichž jméno se neměnilo staletí a z názvu samého nic neodvodíte. --Chrzwzcz (diskuse) 4. 10. 2020, 17:41 (CEST)
  Tak si to dohledejte, z čeho to desatero vzešlo, než ho zase budete šmahem odmítat a zpochybňovat jeho legitimitu. Ostatně to už bylo zmíněno a odkázáno v nedávných diskusích, stačilo by dávat trochu pozor. Pak bychom si mohli taky odpustit zbytečné mylné spekulace a z nich odvozovanou argumentaci. Hezký den. --Bazi (diskuse) 5. 10. 2020, 00:14 (CEST)
  Ani nevím jak dohledat, mám jen silné podezření, že je to upravený překlad staré en verze. No desatero je pěkná věc ale sám navrhujete postup, který ho nabourává, takže... o čem se bavíme? :) --Chrzwzcz (diskuse) 5. 10. 2020, 08:14 (CEST)
  Takže z nevědomosti vytváříte jen falešná „podezření“. Tohle nemá úroveň. Desatero představuje komunitní konsenzus. Tuším, že toho ještě budu litovat, ale vznesu skromnou otázku: v čem že má moje vyjádřená preference „nabourávat“ doporučení obsažená v desateru? --Bazi (diskuse) 5. 10. 2020, 12:56 (CEST)
  Vy máte podezření, že to byl komunitní konsenzus. Já zase, že to jen zakladatel infoboxu obšlehl z anglické verze roku 2007. Kdo je víc, žejo. V čem nabourává? Vždyť jsem to přece kruci psal: Tvrdíte jak uvádění dávných států pomůže se zorientovat historicky a přitom letité desatero vysloveně nedoporučuje u českých obcí stát psát, takže historická orientace u českých obcí jako být nemá nebo cože... --Chrzwzcz (diskuse) 5. 10. 2020, 13:06 (CEST)
  Zas to ubohé slovíčkaření. Jenže já, na rozdíl od oslavy ignorance, vím, že to byl komunitní konsenzus, protože jsem byl u něj. Vy si to holt musíte dohledat v historii, když jste nedával pozor ve chvílích, kdy o tom bylo informováno. "Kdo je víc, žejo"? Víc je vědění ověřitelných faktů nežli předení spekulativních smyšlenek.
  Ach tak, takže považujete za „nabourávající“ něco, co se vůbec nevylučuje. Teď už je mi to jasné. Vám ovšem nikoli. Co už nadělám, lepší to zřejmě nebude. --Bazi (diskuse) 5. 10. 2020, 20:29 (CEST)
  @Chrzwzcz, Bazi: prosím stop. Oba balancujete na hraně osobních útoků. Diskutujte věcně a bez emocí. Děkuji. --Vachovec1 (diskuse) 5. 10. 2020, 20:35 (CEST)
  Děkuji. Tak snad si kolega konečně přestane vymýšlet a dohledá si fakta. --Bazi (diskuse) 5. 10. 2020, 20:51 (CEST)
  Já byl za míň na den v báni, ale co už. Stačilo říct, že nemám chybně zkoumat první verzi infoboxu osoba, ale infoboxu osoba lomeno doc! A že to desatero, kterým se máme řídit, jste tam napsal v roce 2013 vy sám. Já byl tehdy na wikihoubách, takže jsem ještě nestihl dodnes wikivyhořet :P Že je to na základě nějakého komunitního konsenzu, to není ve shrnutí uvedeno, takže vám to můžeme věřit, třeba bych hledal něco, co ani neexistuje a je mi to stejně jedno, neobtěžujte se důkazem. Protože buď jak buď, revize doporučení se čas od času dělají, zde po 7.5 letech zkušeností, že desatero plodí (asi) neočekávané zvýrazňování nepodstatných informací a hlavně plodí totálně ale totálně nekonzistentní ruční vyplňování parametrů (a to nejen 9 uvedených variant). Na to, že jsme potřebovali deset bodů a stejně ani nenapovědí jednotnější formát, tak asi potřebujeme dvanáctero nebo něco jako návodné příklady. Asi byla dřív volnější doba a během posledních let na wikipedii přibyly hnidopiši jako já, kteří si u infoboxu představují nějakou jednotnější úpravu a ne místo pro náhodné obrázky a písmenka, zvlášť když hodnoty načítané z wikidat z principu unifikované jsou. Ale nějak se nám ztratilo to s tím bodem, že u českých obcí se stát psát nedoporučuje, a přitom se na to kašle, k čemu tedy nedodržované desatero, jen tak pro parádu, aby něco bylo, ale hlídat se to nebude, aby byla svoboda? --Chrzwzcz (diskuse) 5. 10. 2020, 21:18 (CEST)

Varianta se třemi vlaječkami

A já jsem zase pro variantu se třemi vlaječkami. A kromě toho mi celá tato dikuze připadá naprosto k ničemu. Například, co je méně známá zahraiční obec? Kdo o tom bude rozhodovat. Zajímalo by mě, kolik lídí zná hlavní města jednotlivých amerických států nebo kanadských provinciíí - a to jsou méně známé obce nebo nejsou? Popsáno spousty KB a přitom je zřejmé, že tam ty vlaječky naprosto ničemu nevadí. Ale diskutovat může každý o čem chce. Ale opět se ptám, nebylo by lepší psát články než se dohadovat o takovéto podružnoati? --Chalupa (diskuse) 3. 10. 2020, 10:28 (CEST)

Tak z toho ale nemusí být nová kapitola, že ne, je to názor k té předchozí, takže ruším. Prostě jste pro variantu č. 4. Jinak zaklínat se tím, co je zřejmé, nevadící a podružné, a co wikipedie potřebuje víc a míň, to je samozřejmě možné, ale subjektivní. Objektivně se lidi do diskuze zapojují a názory jsou různé. Chrzwzcz (diskuse) 3. 10. 2020, 10:53 (CEST)
@Chrzwzcz: Kapitolu jsem založil proto, že se v tom nahoře už vůbec nedá vyznat, jak je to dlouhé. A navíc mně tato varianta připadá nejlepší, takže byh chtěl diskuzi o ní tady., Co se týče vašic variant, musím se přiznat, že jsem se jimi nezabýval, já jsem prostě pro variantu se třemi vlaječkami. A můj subjektivní názor je sice subjektivní, ale objektivně pro obsah Wikiopedii ten lepší, než se tady dohadovat. A kromě toho mám dotaz, zda jste již vrátil své neoprávněné editace, jak jste byl vyzván v úvodu zéto dikuze kolegou Vachovec1. --Chalupa (diskuse) 4. 10. 2020, 10:03 (CEST)
Novou kapitolou jsem založil já pro přehlednost dřív a řeší se jasná věc - Poláček jako konkrétní případ, na kterém se to celé ilustruje, a přehledná tabulka co se nejvíc používá a co je ve hře. Kdo se v tom nevyzná, ať se zeptá, nebo ať prostě nekomentuje, rozhodně ale ať nezakládá separátní kapitolu pro variantu, kterou zatím objektivně nepodpořil nikdo jiný. To se to pak samozřejmě na Wikipedii dohaduje dlouho.
@Chrzwzcz: Zakládejte si kapitoly jak chcete, ale nepleťte se do mých kapitol. Nějak jsem si nevšiml, že byste byl jmenovám moderátorem této diskuze. --Chalupa (diskuse) 4. 10. 2020, 16:23 (CEST)
Prosím tedy nějakého moderátora správce, aby zasáhl, tohleto už není možné, co si tady někdo dovoluje. Když má osamělý hlas, tak si k němu udělá vlastní tučnou zvýrazňující kapitolu, no kde to jsme? Chrzwzcz (diskuse) 4. 10. 2020, 16:35 (CEST)
@Chrzwzcz: Upozorňuji Vás, že Váš další revert bude překročením pravidla tří revertů a já Vás nahlásín na NS. --Chalupa (diskuse) 4. 10. 2020, 16:46 (CEST)
@Chalupa: Chcucpe. Ale já si správce zavolám sám, neobtěžujte se. @Vachovec1: Tak teď prosím poradit, jak s takovýmihle editacemi slušně naložit, radil jste ignorovat pichlavé komentáře, nebo reagovat slušně, ale došly mi nápady. Ignorovat těžko, když si tady pan dotyčný zakládá pro svůj názor vlastní kapitolu, jakože je to něco víc nebo co. --Chrzwzcz (diskuse) 4. 10. 2020, 16:53 (CEST)
@Chrzwzcz: Dobře v pořádku. Ale neodpověděl jste mi na otázku, jestli jste již opravil své neoprávněné editace jak Vás kolega Vachovec1 vyzval.--Chalupa (diskuse) 4. 10. 2020, 16:59 (CEST)
Ne. Vzhledem k probíhající diskuzi to vidím jako předčasné a zbytečné. Zatím idealisticky očekávám, že diskuze přinese unifikaci (nebo aspoň redukci možností), takže stejně se to pak vezme zgruntu. Že by mých pár spisovatelských editací ovlivnilo diskuzi se nedomnívám, lidi tady klidně mluví o všech 9 variantách nehledě na to, jak jsou v reálu používané, nikdo se statistikami neohání. A stejně by to nebyly návraty k vámi preferovanému č. 4, takže počkám a pak. --Chrzwzcz (diskuse) 4. 10. 2020, 17:22 (CEST)
Mimochodem aktuální wikipedijní vlaječka Rakouska-Uherska vypadá následovně - Rakousko-Uhersko (pokud se to později změní: obrázek ukazuje úhlopříčně hybridní vlajku Rakouska a Uherska). Můj nápad to není, diskuze o tom jinde, můžu nasměrovat. --Chrzwzcz (diskuse) 4. 10. 2020, 17:25 (CEST)
To je ale divné. Vlajka vypadá jinak To je vlajka Uher, nbeo ne?--Chalupa (diskuse) 4. 10. 2020, 17:43 (CEST).
Smyšlené vlajky, které nemají oporu ve věrohodných zdrojích, nejen že svou exotičností nepřiměřeně odvádějí pozornost od hlavního sdělení (kterým by měly u článků o osobách být informace biografické, nikoli vexilologické), ale v očích čtenáře, který pochopí, že je to vycucané z prstu, snižují i důvěryhodnost ostatních informací v článku uvedených. O tom, že by takové grafické prvky napomáhaly zařazení do místního a/nebo časového kontextu, si dovoluji silně pochybovat.--Shlomo (diskuse) 5. 10. 2020, 07:49 (CEST)
Viz zatím zde, ale diskuze se přesune buď pod lípu nebo Diskuse k šabloně:Data státu/Rakousko-Uhersko (hybridní) nebo Diskuse k šabloně:Data státu/Rakousko-Uhersko (obchodní loďstvo) nebo Diskuse k šabloně:Data státu/Rakousko-Uhersko - což je momentálně nečekaně přesměrování. --Chrzwzcz (diskuse) 5. 10. 2020, 17:44 (CEST)
@Shlomo, Chalupa: Diskuse níže. — Draceane diskusepříspěvky 7. 10. 2020, 16:03 (CEST)

Kolega @Chrzwzcz: stále odstraňuje vlajky z článků

Došlo snad k nějakému konsensu, že tam ty vlajky nemají být, o kterém nevím?. Děkuji. --Chalupa (diskuse) 17. 10. 2020, 22:24 (CEST)

U knih nemají být. --Chrzwzcz (diskuse) 17. 10. 2020, 22:32 (CEST)
Podle příkladu vyplnění to má být prostý odkaz, při načítání z wikidat je z toho prostý odkaz, při vyplnění jen u 10.88 % instancí byla použita vlajka u země. To nemluvím o kreativně vyplněném parametru jazyk, ale to je bez obrázku tak asi bez kontroverze při unifikaci hm. --Chrzwzcz (diskuse) 17. 10. 2020, 22:44 (CEST)

Zhodnocení

Možností, jak odpovědět, bylo mnoho, takže vyhodnotit to není jen tak, ale zkusím. Je to v případě, že konkrétní případ s Poláčkem bychom přenesli na všechny osoby všech profesí.

místo narození a úmrtí
 • Menší počet lidí říká: vlajky i stát i obec
 • Větší počet lidí říká: ani vlajky, ani stát, jen obec
  • ale s tím, že by se mohla obec v případě nejednoznačnosti doplnit o nějaké upřesnění, kde leží, ale ne nutně stát (okres, vedlejší město..), nebo by se stát uváděl v případě, kdy jde o neznámou světovou obec, nebo pokud nemáme o obci článek

Z toho jsem teda zkusil najít kompromisní průměr, ale protože názory byly docela zatvrzelé, tak takový názor je zastáván zatím minimálně nebo možná jako cena útěchy. No a průměrem by mi vyšlo z "jen 1 údaj" a "všechny 3 údaje", uvádět údaje dva. Vychází to z myšlenky, že čtenáři napovíme tehdejší historickou situaci, ale nebudeme na ni upozorňovat vlajkou, někdy i historicky nepřesnou nebo úplně nepasující. Protože stát narození a úmrtí často neměl s danou osobou nic společného v době, kdy byla pro nás EV a působila (viz ten přehnaný Poláček, o Československu ani píp). Nic společného protože se osoba přestěhovala, nebo se kolem rozpadaly a přejmenovávaly státy. Navíc u států se vlajky pořád mění a muselo by se to otravně hlídat (hvězdičky na vlajce USA třeba, nebo červeň na polské vlajce). Tak:

 • v místě narození a úmrtí uvádět odkazem obec a tehdejší stát, žádné vlajky
 • v případě, že nelze jednoduše z tehdejšího státu odvodit, kde to leží podle aktuálního stavu, tak doplnit i dohodnutou formu ve smyslu ("dnes Polsko", "dnes Slovinsko") nebo něco. Seznam takových "pro Čechy neznámých historických" státních útvarů by se asi muset nějak vytvořit praxí. Ano, to "dnes" je zatím na wikipedii nahlíženo zle, ale IMHO lepší než doporučované "pozdější"
 • v případě některých států se bude vkládat mezi obec a stát i vyšší administrativní celek. U takových států, kde to Čechům něco řekne / české encyklopedie mají ve zvyku takové věci uvádět. IMHO USA ano, Německo Rakousko spíš ne, Československo ne, Rakousko-Uhersko spíš ne, Sovětský svaz asi ano...
doplňkový parametr, který nese informaci o státu

V případě spisovatele byl takovým parametrem stát, který se vyplňuje nekonzistentně, pokud vůbec a s vlajkou je to tam taky všelijak, takže zde pokus o zhodnocení:

 • pokud má daný infobox nějaký parametr, ve kterém se vyplňuje, který stát daná osoba reprezentovala, tak tam vlajku dávat, typicky sportovci
 • infoboxy s neujasněným parametrem ohledně státu a občanství asi prodiskutovat přímo u nich, typicky ale zůstanou asi bez vlajky (stát působení, občanství)
 • pokud takový parametr infobox nemá, tak osoba zůstane zcela bez vlajky, grafické oživení šedivého infoboxu obstará fotografie :)

Chrzwzcz (diskuse) 18. 10. 2020, 17:18 (CEST)

Podle tabulky by to tedy bylo něco mezi 3 5 a 9, v různých infoboxech různě (tzn. například infobox sportovec 3, infobox herec 9, infobox teďnevim 5...) --Chrzwzcz (diskuse) 18. 10. 2020, 17:53 (CEST)

Kolegvé, podle mne diskuze pod lípou není nikterak závazná, jak jsem již jednou nějde uvedl. Významný může být pouze ŽOK nebo diskuze u konkrétního infoboxu s návrhem na jaho změnu,- tady je to jenom sousedská dikuze pod lípou. --Chalupa (diskuse) 18. 10. 2020, 18:54 (CEST)

14 wikipedistů řeklo svůj názor, co by za to některé ŽOKy daly!!! A je jedno, jestli se formálně něco dohodne tu či onde, bylo to dostatečně na očích. Zpod lípy už vzešlo pěkných pár zásadních věcí. Ale přesto dosavadní diskuzi beru jako oťukávací kolečko, zjištění názoru na komplet všechny varianty, pro druhé kolo navrhuju výše zapsaný kompromis. Je to těžké, dělat dohody mezi lidmi, co chtějí 3 věci a lidmi co chtějí jednu věc, ale byly tam i smířlivější názory no a někdo měl vrch, ať se to někomu nelíbí nebo ještě víc nelíbí. Co vám můžu říct jako někdo, kdo infoboxy a vlaječky analyzoval a pěkných pár jich prolezl - na wikipedii vlaječku dáváme (čest právě zatím nedořešeným výjimkám jako tohle) ke státu tehdy, pokud daná osoba ten stát nějakým způsobem reprezentovala, pokud se událost v daném státě stala, pokud daný objekt leží v daném státě, pokud daný časopis vychází v daném státě, pokud daný kousek přírody leží v daném státě, pokud daný film je z tohoto státu. A nedáváme, pokud daná kniha vyšla v daném státě (narozdíl od časopisu, který vychází pravidelně v daném státě, ale kniha vychází v překladech všudemožně, důležitost je na osobě spisovatele, ale to se nedá zvýraznit obrázečkem), pokud (a to by mělo být právě zde) není důležité, v kterém státě zrovna byla ta obec ve které se ten člověk narodil, to je už dva skoky od popisované osoby. Důležité je čím byla, kde působila, jaké má ocenění, k čemuž taky zhusta obrázek nemáme, ale nemůžeme to flikovat zdůrazňovat státem kde ho umučili k smrti nebo něco takového absurdního. --Chrzwzcz (diskuse) 18. 10. 2020, 20:20 (CEST)
Ale stejně je tady zajímavé, jak tady někdo chtěl ukončovat diskuzi po 8 hodinách, když to vypadalo, že 3 lidi pod lípou jednoznačně rozhodli a stačilo to. Ale když najednou po třech týdnem přišlo lidí mnoho a vyjádřili se opačně, tak nejednou bylo nedostatečně času a diskuze pod lípou žádnou váhu. Jen tak ke zvážení :) Chrzwzcz (diskuse) 19. 10. 2020, 14:53 (CEST)

Nová funkce: Expirace sledovaných stránek

Ahoj všichni! Tým Community Tech spouští novou funkci nazvanou Expirace sledovaných stránek. Pomocí této funkce si můžete nějakou stránku zařadit do sledovaných jen dočasně. Funkce vznikla na základě požadavku #7 z Průzkumu přání komunity 2019. Pokud chcete zjistit, kdy se funkce bude zapínat na vaší wiki, podívejte se na kalendář vydání na Meta-wiki. Před zapnutím si funkci můžete vyzkoušet na mediawiki.org nebo testwiki. Jakmile bude funkce na vaší wiki zapnuta, uvítáme vaše názory na diskusní stránce projektu. Více informací najdete v dokumentaci. Předem děkujeme a těšíme se na vaše komentáře! --IFried (WMF) (diskuse) 5. 10. 2020, 17:21 (CEST)

@IFried (WMF) Thanks for this new function!
Tato funkce byla na českou Wikipedii nasazena, můžete ji vyzkoušet přidáním jakékoliv stránky do sledovaných. --Patriccck (diskuse) 14. 10. 2020, 09:53 (CEST)

Call for feedback about Wikimedia Foundation Bylaws changes and Board candidate rubric

Dobrý den. Apologies if you are not reading this message in your native language. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka.

Today the Wikimedia Foundation Board of Trustees starts two calls for feedback. One is about changes to the Bylaws mainly to increase the Board size from 10 to 16 members. The other one is about a trustee candidate rubric to introduce new, more effective ways to evaluate new Board candidates. The Board welcomes your comments through 26 October. For more details, check the full announcement.

Děkujeme! Qgil-WMF (talk) 7. 10. 2020, 19:17 (CEST)

můžu použít překlad

z jiné wikiDanikyyzz (diskuse) 14. 10. 2020, 10:26 (CEST)

@Danikyyzz Můžete, vždyť vám to kolegové do Potřebuji pomoc psali a vy jste jim na to odpověděl... --Jan Myšák (diskuse | příspěvky) 14. 10. 2020, 10:28 (CEST)
a musim tam napsat že jsem ho použil --Danikyyzz (diskuse) 14. 10. 2020, 10:35 (CEST)
@Danikyyzz Dobrý den, samozřejmě je nutné uvést, že jste překlad použil. Použijte pro to, prosím, šablonu Překlad. Děkuji a přeji hezký den --Jakub Sochor (diskuse) 14. 10. 2020, 10:38 (CEST)

Žádost o zpětnou vazbu k připravované funkci

Pěkný večer, komunito, měl bych několik dotazů ohledně připravované funkce snazšího přidávání nových vláken (témat) na diskusní stránky. Funkce je aktuálně ve vývoji a vývojáři uvítají zpětnou vazbu. Opovězte prosím na otázky níže.

 1. Zapomínají nováčci na přidání podpisu při vkládání nové sekce pomocí „Přidat téma“?
 2. Myslíte si, že nováčci mají potíže s nalezením záložky „Přidat téma“?
 3. Víte o nějakém systému, který funguje lépe (krom Domovské stránky) než ten současný?
 4. Máte nějaké problémy se současnou verzí přidávání nových vláken, které by měly být vyřešeny?
 5. Máte nějaké návrhy na funkce, které byste uvítali?

Předem děkuji za spolupráci. --Patriccck (diskuse) 7. 10. 2020, 20:03 (CEST)

 1. Na podpis občas zapomene i zkušený editor. Btw. upozornění v úvodu stránky (po kliknutí na záložku) říká …své komentáře podepisujte čtyřmi vlnovkami (~~~~). Na to bych jako nováček dost zíral. Nebylo by lépe tam raději navádět na tu "podpisovou ikonu"?
 2. No, že by byla ta záložka zrovna nápadná, se říct nedá.
 3. Na Wiki ne.
 4. Ne.
 5. V tuto chvíli ne, ale zapřemýšlím.
--Vachovec1 (diskuse) 13. 10. 2020, 19:49 (CEST)
@Vachovec1 Díky za vyjádření, předávám odpovědi vývojářům.
Upřímně jsem čekal, že o budoucnost MediaWiki bude mít komunita větší zájem, ale asi se najdou důležitější věci… --Patriccck (diskuse) 25. 10. 2020, 13:46 (CET)

jazyk

Zdravím. Může být shoda na tom, že parametr jazyk v infoboxech se bude zapisovat stylem [[angličtina]]? Malá statistika (v případě že je to psané odkazem, bez odkazu je to složitější zjišťovat a už tady je pár nepřesností ale ne řádových)

Příklad zápisu je pro lepší představu ukázán pro angličtinu ale statistiky jsou pro všechny jazyky - prostě co následuje po parametru jazyk jestli skrytý odkaz nebo odkaz. Chrzwzcz (diskuse) 20. 10. 2020, 08:34 (CEST)

A což nedělat jazyk odkazem?
nebo jej zapisovat jen kódem (jazyk = en)? a pak nechat formátování na infoboxu, po vzoru citačních šablon? (použitelné pro běžné jazyky s intuitivní zkratkou, ale jako dlouholetý přispěvatel projektů Wikimedia mám možná zkreslený pohled) --JAn (diskuse) 20. 10. 2020, 08:44 (CEST)
Mno, asi ne. Specifické potřeby, typu " kreolizovaná francouzština" nebo "angličtina (české titulky)" a podobně, prostě někdy je tam třeba nasypat i nějaké poznámky. --Chrzwzcz (diskuse) 20. 10. 2020, 09:04 (CEST)
Imho tento problém řeší š. {{Jazykem}} s parametrem toleruj: anglicky / kreolizovaná francouzština --Jvs 20. 10. 2020, 14:36 (CEST)
Ale tahleta šablona je snad míněna do textu, typicky do úvodní věty pro zmiňování originálního názvu, ne? Ne pro infoboxy. Zvlášť proto, že neobsahuje podstatné jméno drtivě užívané místo minoritních příslovečných způsobů. --Chrzwzcz (diskuse) 20. 10. 2020, 15:36 (CEST)
Aha, máte pravdu, to mi uniklo. --Jvs 20. 10. 2020, 16:46 (CEST)
Přiznám se, že vůbec nechápu, co navrhujete měnit. Co ze stávajícího stavu považujete za chybné a chcete zrušit a nahradit čím? Jediné, co jsem si schopen představit pod výše uvedenými body („skrytý odkaz“?), je zákaz použití svislítka v parametru jazyk…? Jako opravdu? Nebo se jen snažíte říct, že se má používat název jazyka jakožto substantivum místo adjektiv či příslovcí? Hm… OK, když vás to baví. --Mormegil 20. 10. 2020, 09:20 (CEST)
Nojo, podstatným jménem, tak přece to bylo napsané srozumitelně. Ale k tomu musí být někde černou na bílém napsaný konsenzus komunity, i při těchto číselných poměrech, zjevně to nelze prohlásit za konsenzus vzniklý postupnou praxí. Ty výskyty příslovcí a přídavných jmen jsou čistě náhodné, i když nejvíc se vyskytují u infoboxu kniha, u kterého dosud neproběhlo nějaké unifikování, jako třeba u infoboxu film. Takže díky za souhlas, i když takový ... posměšný. Chrzwzcz (diskuse) 20. 10. 2020, 09:45 (CEST)
Teda pro mě to srozumitelné není. Můžete uvést nějaký příklad takového infoboxu a Vámi navržené úpravy? Vámi uvedené linky totiž nefungují. A týká se to i referencí (citačních šablon)? Má mít čtenář u zdroje napsáno, namísto toho, že je německy, název jazyka (němčina)? To mi připadá dost divné. --Petr Karel (diskuse) 20. 10. 2020, 14:17 (CEST)
Mě linky fungují (pro příklad s anglicky třeba Hledá se Nemo, opačný Úsvit planety opic) a myslím, že na začátku je řečeno, že se jedná o infoboxy ("že parametr jazyk v infoboxech se bude zapisovat stylem"). Připadá mi to vcelku srozumitelné, ale abych se vyjádřil přímo k podstatě této diskuse, tak nevidím důvod, proč 200+ výsledků nepředělat na variantu zbylých 10k+. Chápal bych, kdyby to bylo 50:50 nebo 60:40 ale tohle je jasných 99:1... ani to ne. RiniX (diskuse) 20. 10. 2020, 14:24 (CEST)
Že tam bude vždy u každého infoboxu s parametrem jazyk k vidění
Jazyk: angličtina
ne Jazyk: Angličtina
ne Jazyk: anglický
ne Jazyk: anglicky
ne Jazyk: Anglický
ne Jazyk: Anglicky
Citační šablona má sice taky parametr jazyk, ale zde jde o infobox. Chrzwzcz (diskuse) 20. 10. 2020, 14:54 (CEST)
Klikací odkaz bych všude nevyžadoval. Někdy je nad tím (v jiné položce) třeba už taky jazyk a tady by byl odkaz duplicitní, mohlo by být něco jako "pardubická čeština", "hradecká čeština", ale odkazovaný by byl jen jeden jazyk, podobně třeba "vlámština (belgická verze Nizozemštiny), nizozemština", klikací bude jen jeden z těch jazyků..., někdy je | jazyk = Více jazyků (12). Navíc osobně bych ani v článku Česká republika (či jinde) nedával v infoboxu klikací odkaz čeština, neboť je to pro běžného čtenáře zřejmé, co to je ta čeština. Stejně jako se v textech neodkazují všeobecně jiné známé pojmy, ale chápu, že to někdo může vnímat jinak.--Pavouk (diskuse) 20. 10. 2020, 15:13 (CEST)
Když se to načítá z wikidat, tak se prostě mechanicky odkazuje, jak taky jinak. Po zběžném prohlédnutí bych řekl, že v infoboxu je zvykem skoro bezpodmínečně češtinu odkazovat. Plete mi se do toho neodkazovaný jazyk z citačních šablon, tam se ten parametr jmenuje stejně. --Chrzwzcz (diskuse) 20. 10. 2020, 15:32 (CEST)

Myslím, že tomu můžeme nechat volnost, třeba časem přirozeně vykrystalizují oborově specifické zvyklosti. Už takto mám pocit, že je podstatným jménům v prvním pádu ve Wikipedii nějak nadržováno. Od té doby, co jsou wikidata, příliš nehrozí, že by někdo chtěl strojově datově těžit infoboxy, čímž z mého hlediska odpadá jediný podstatný argument, proč se snažit o nějaké sjednocování na úkor možné oborově stylové pestrosti.--Tchoř (diskuse) 20. 10. 2020, 18:02 (CEST)

Jo, ale ono to není oborově pestré, ono je to pestré naprosto nahodile (třeba 5x u filmu, 10x u seriálu, 1x u rozhlasové stanice, 50x u knihy, 2x u támhletoho) a zjištěný poměr mi říká, že krystalizace doběhla a nemá cenu si to procentíčko nějak hýčkat, zvlášť když v těch infoboxech proběhne unifikace ještě v jiném parametru. A představa, že infoboxy jsou místem pro náhodné žonglování se synonymy, ta se drží jak něco košile, ale od té doby co wikidata pronikají automatickým načítáním do infoboxů, tak jim stejně zvoní pomalu hrana. A psát jazyk velkým písmenem je taky docela výstřelek, i když to není věta. --Chrzwzcz (diskuse) 20. 10. 2020, 19:01 (CEST)
Tak zrovna u těch knih mi to taky přijde nejpřirozenější „anglicky“. --Tchoř (diskuse) 22. 10. 2020, 07:26 (CEST)
Nojo, proč kniha ano, časopis ne, film ne, televizní stanice ne. Prostě asi pocitově. U knížek je to 1310:70, trochu jsem tomu v minulém týdnu při průběžné ale nedotáhnuté revizi hodnot v infoboxu kniha pomohl (český vydavatel, neuvedená země a jazyk, špatně vyplněný jazyk - překladu místo originálu a tak), ale přesto. U jiných infoboxů to teda sjednotím, ten knížkový nakonec taky a pak si někdy příležitostně můžeme poklábosit u konkrétního infoboxu, jestli to zrovna u něj celé neobrátit, a jednotně. Teď je to náhodně roztroušené mezi vícero variant jak naznačeno. Chrzwzcz (diskuse) 22. 10. 2020, 08:28 (CEST)
Zatím mi sjednocování v tomto případě přijde furt víc škody než užitku, když bude anglicky u filmu, také to ničemu neuškodí. Nemyslím si, že je vhodné, abyste takto prosazoval svoji představu. --Tchoř (diskuse) 22. 10. 2020, 12:15 (CEST)
A pak se nemá na wikipedii něco dohodnout složitějšího, když u takovéhle ložené věci se bude vymýšlet, proč nepřináší užitek mít jednotný formát hodnoty jednoho parametru, když už je to beztak skoro hotové i bez huráakce. Nebo dokonce když už je to těsně před jednotou najednou vymýšlet, že by to vlastně mělo být celé úplně opačně, nebo že by se měly všemožné varianty náhodně rozsypat do náhodných článků. Nikoho přece nenutím vyplňovat to jednotně, ať ho to tedy nesvazuje při tvorbě vlastního textu článku, ale ať mě nezastavuje, když se mu to zwikifikuje i co se týče doporučeného formátování hodnot dle nápovědy u daného IB. --Chrzwzcz (diskuse) 22. 10. 2020, 12:46 (CEST)

Nevidím v popsané situaci žádný problém, není tedy ani třeba hledat jakési (pseudo)řešení. Budu rád, když wikipedistům zůstane aspoň v něčem ještě jakási volnost ke skutečné tvorbě obsahu. --Bazi (diskuse) 22. 10. 2020, 12:26 (CEST)

Infobox není literární tvorba obsahu, infobox jsou suchá data mnohdy vytažená a naformátovaná jednotně z wikidat. Spíš je divné, když každá knížka z knižní série/od stejného autora má infobox vyplněný jiným způsobem, a to mluvím nejen o jazyku. --Chrzwzcz (diskuse) 22. 10. 2020, 12:33 (CEST)
Každému přijde "divné" něco, ale není na tom nic objektivního. Asi se shodneme na tom, že v užitečnosti sjednocování téhle věci napříč všemi články se všemi těmito infoboxy se neshodujeme. --Bazi (diskuse) 27. 10. 2020, 15:22 (CET)
Tak třeba se jednoho dne wikipedisti shodnou na tom, k čemu se infobox na Wikipedii objevil. --Chrzwzcz (diskuse) 27. 10. 2020, 15:31 (CET)
Jednoho dne třeba. Každopádně to tady nevypadá jako komunitní konsenzus pro změny v článcích, které už hromadně provádíte, namátkou třeba [10]. --Bazi (diskuse) 27. 10. 2020, 16:21 (CET)
Ať si komunita tedy nechá svých 12 variant v infoboxu kniha, zatím. Hochům od filmového wikiprojektu není konstruktivní přístup cizí, i těžká práce při sjednocování jedněch z nejvyužívanějších infoboxů, takže filmy budou mít jednu variantu. Už takhle tam zůstává ještě spousta dalších nejednotných parametrů, takže bordeláři si stále přijdou na své, srdce literáta zaplesá. --Chrzwzcz (diskuse) 27. 10. 2020, 16:39 (CET)

Important: maintenance operation on October 27

-- Trizek (WMF) (talk) 21. 10. 2020, 19:10 (CEST)

Jmenování dozorců

Ahoj všem,

Domnívám se, že česká Wikipedie vyrostla do dostatečné velikosti, aby si mohla jmenovat vlastní dozorce. Dozorci mají možnost skrýt jednotlivé editace před všemi uživateli, vč. správců, a této možnosti se využívá při skrývání editací, jejihž přítomnost by mohla vážně ohrozit Wikipedii či některého z uživatelů. Obdobně jako revizoři, i dozorci musí být na české Wikipedii přinejmenším dva, aby se mohli vzájemně kontrolovat.

Moje představa o procesu je následující: Jelikož je funkce dozorců v mnohém podobná s funkcí revizorů, navrhuji využít analogického postupu jako při posledním hlasování o jmenování revizorů. To znamená, že navrhuji, aby

 • Byla během týdne až dvou od vložení tohoto návrhu založena hlasovací podstránka stránky Wikipedie:Dozorci, s obdobnými podmínkami pro kandidáty i průběh voleb, jako byly použity při posledním hlasování o jmenování revizorů.
 • Během dvou týdnů od založení podstránky bude moci kdokoli, kdo splňuje podmínky (tj. má více, než 250 editací a má více, než 18 let), založit svou sekci kandidáta.
 • Po uplynutí lhůt pro podávání příhlášek bude spuštěno čtyřtýdenní hlasování (s pravidly pro účast podle všeobecných pravidel pro hlasování). Kandidát bude zvolen, pokud pro něj bude hlasovat alespoň 25 wikipedistů, a dosáhne alespoň 80 % podpory. Hlasování uzavře jeden z byrokratů, a následně požádá stevardy o přidělení práv.

Než ale podstránku případně založím, rád bych si vyslechnul názory ostatních.

Díky, --Martin Urbanec (diskuse) 23. 10. 2020, 18:22 (CEST)

Budete kandidovat? --46.135.75.143 23. 10. 2020, 18:31 (CEST)
A vy? To asi není třeba řešit právě tady. --frettie.net (diskuse) 23. 10. 2020, 18:37 (CEST)
Považuji tuto otázku za v tuto chvíli předčasnou. V tomto okamžiku není ani vůbec zřejmé, zda si komunita Wikipedie přeje ustanovení dozorců všeobecně, ať už ztělesněných kterýmkoli wikipedistou. Personální otázky je potom možné řešit v hlasování, bude-li si jeho spuštění komunita přát. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 10. 2020, 19:00 (CEST)
Pokud si to komunita bude přát, budete kandidovat? --46.135.75.143 23. 10. 2020, 22:45 (CEST)
Martin tady zveřejnil ty relativně minimalistické podmínky pro kandidáty, ale pro potřeby diskuze uvedu, že na enwiki sice mají podobně minimalistické formální podmínky, ale píší, že v praxi vybírají dozorce výhradně z adminů, neboli správců. Předpokládám, že pro to mají nějaký důvod, ale nevím, jestli tím důvodem je potřeba správcovských pravomocí, nebo (předpokládaných) správcovských zkušeností. KPX8 (diskuse) 24. 10. 2020, 01:54 (CEST)
Výsledkem by mohl být Martin Urbanec, editor, správce, byrokrat, revizor, stevard a dozorce. Nezapomněl jsem na nějakou funkci? --46.135.75.143 24. 10. 2020, 12:21 (CEST)
Doporučuji si hlídat, zda jsi přihlášený pod svým účtem. Bohužel se zdá, že tě přihlašování nějak opakovaně zlobí, takže sem omylem vkládáš příspěvky jako IP adresa, čehož sis asi nevšiml. To jen pro info. --Harold (diskuse) 24. 10. 2020, 12:27 (CEST)
Asi byste měl říct přesně, s kým si teď tykáte. Čistě ze zvědavosti, když už si myslíte, že píšete nějakému známému. --46.135.75.143 24. 10. 2020, 13:27 (CEST)
Samozřejmě nemám problém vykat, když dotyčný vyká mě. Nicméně rád bych vás opět informoval, že jste se zřejmě nedopatřením opět nepřihlásil, čehož jste si asi nevšiml. --Harold (diskuse) 24. 10. 2020, 14:25 (CEST)
Takže jste se spletl. Nepletete se náhodou i v tom, že je zde nějaký účet, ke kterému je možné se přihlásit? Nebo je nutné ho pro dotazy Pod Lípou mít? --46.135.75.143 24. 10. 2020, 14:31 (CEST)
Takže náhodný kolemjdoucí? No, dnes je možné všechno, to je pravda... --Harold (diskuse) 24. 10. 2020, 14:34 (CEST)
Náhodný nebude, přišel trollit cílevědomě. KPX8 (diskuse) 24. 10. 2020, 15:24 (CEST)
Trollit, to myslíte jako vážně? --46.135.75.143 24. 10. 2020, 15:35 (CEST)
Prosíme, nekrmte internetové trolly. Prosíme, nekrmte internetové trolly. Díky za pochopení. Prosíme, nekrmte internetové trolly.

@Harold, KPX8: Nekrmte prosím trolly. @IP Pokud nemáte koule se přihlásit pod svůj skutečný účet a vyjádřit se přímo, tak se prosím neschovávejte za IP a nepište sem vůbec. Je to zbabělé. Díky. --Vojtasafr (diskuse) 24. 10. 2020, 16:03 (CEST)

Jste ochoten připustit, že účet nemám? A takhle tady nadáváte lidem normálně? Uvědomte si, že všichni píšete ve veřejném prostoru, který může číst (a psát do něj) kdokoli. --46.135.75.143 24. 10. 2020, 16:14 (CEST)
Nu a víme třeba jak často zatěžujeme stevardy ("malá vícejazyčná skupina uživatelů s úplným přístupem k rozhraní Wikipedie") s úkoly, které by měl správně vykonávat dozorce? --Chrzwzcz (diskuse) 23. 10. 2020, 18:53 (CEST)
Dobrý večer, to je dobrá připomínka. Hledal jsem na metě (snad na správném místě), ale nenašel...--F.ponizil (diskuse) 23. 10. 2020, 19:40 (CEST)
Dobrý večer, skutečnost je taková, že spousta žádostí tohoto rázu chodí stewardům soukromými kanály. Častým důvodem jsou obavy o soukromí. --Mercy (diskuse) 23. 10. 2020, 19:53 (CEST)
Dobrý večer, díky za info. Tento aspekt mi nedošel. V tomto případě se asi ani není o čem bavit... Za těchto okolností se spíše přikláním k variantě jmenovat dozorce. Díky a hezký večer Vám přeji --F.ponizil (diskuse) 23. 10. 2020, 20:01 (CEST)
Jak říká Mercy, o konkrétních požadavcích se nikdo mimo stewardy (resp. v budoucnu dozorci, protože ti budou vidět lokální tajné záznamy o použití nástroje) nedozví, což je kvůli ochraně soukromí. Jediné, co je vidět, je protokolovací kniha přidělování práv, byť bez kontextu. V poslední době třeba proběhl zásah 9. října, další zásahy je možné najít v knize. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 10. 2020, 20:12 (CEST)
@F.ponizil, Chrzwzcz: Jak píše Mercy. Citlivé údaje ke skrytí samozřejmě nebudou zveřejňovány na oficiálních stránkách, kde by to kdokoli mohl do té doby otevřít. :) Tu je k tomu něco. Stewardy je samozřejmě třeba zkontaktovat třeba přes IRC a verze na oversight se posílá privátní cestou. Osobně už jsem o oversight mnohokrát žádal, většinou se jednalo o příklady ve stylu zveřejňování vážného zdravotního stavu (dotyčný si myslí, že se v diskusi k článku o nemoci svěřuje "odborníkům", ale realita je, že to vidí všichni), hrubou kyberšikanu (hoax ve stylu spolužačka jako pornoherečka i s odkazy na její FB, IG), i zveřejnění rodného čísla jsem snad viděl. Osobně bych o právo dozorce klidně požádal. Myslím, že pár důvěryhodným správcům bychom to mohli svěřit, ať už v rámci lokální akceschopnosti, tak kvůli jazykovým bariérám jak od žádajích, tak od stewardů. OJJ, Diskuse 23. 10. 2020, 20:06 (CEST)
Jak píše OJJ. Smysl lokálních dozorců není v tom, že by stevardi množství žádostí o oversight nezvládali (naopak, s výjimkou možná enwiki by neměli stevardi problém vyřizovat žádosti na libovolném projektu), ale v tom, že lokální dozorci mohou lépe posoudit český kontext (a to i přes to, že ke všem ostatním stevardům mám plnou důvěru :)). --Martin Urbanec (diskuse) 23. 10. 2020, 20:14 (CEST)
Přesně tak, dozorce na české Wikipedii má z principu k české Wikipedii blíž než „meťácký“ stevard. --Patriccck (diskuse) 23. 10. 2020, 20:20 (CEST)
Tomu nerozumím, vždyť zde navrhovatel je stevard, je Čech, co mi uniká? Hlavně se dost neorientuju ve stávající struktuře různých úrovní přístupu / správců / funkcí, patrol, byrokratů a členů AV a nevím jestli to nějaká stránka jednoduše tyhle vazby hezky rozkrývá/rozkresluje. Nemůžu tedy být jen tak pro novou skupinu když jsem se neponořil do významu stávajících (ne že by nechtěl, ale obrázek organizační/zodpovědnostní struktury by pomohl, třeba někde je a mohl by ilustrovat toto téma). Už jsme tak velký projekt, že už se nám vyčerpaly všechny různé funkce? Nebo chceme různá oprávnění rozhodit mezi více lidí, ať se nám práva nekumulují u jednotlivců? Zatím nejsem přesvědčen, že by to pak fungovalo rychleji, lépe, že by to ulevilo nějakým přetíženým byrokratům. --Chrzwzcz (diskuse) 24. 10. 2020, 00:06 (CEST)
@Chrzwzcz: en:Wikipedia:User access levels#Table, dozorci jsou ta zkratka „OS“ :D. --Mario7 (diskuse) 24. 10. 2020, 00:12 (CEST)
Au. --Chrzwzcz (diskuse) 24. 10. 2020, 00:17 (CEST)
Ahoj, já souhlasím a podporuji dozorce na české Wikipedii, snad se najdou minimálně dva způsobilí dobrovolníci. --Patriccck (diskuse) 23. 10. 2020, 18:55 (CEST)
Dobrý večer přeji, díky za návrh, prostudoval jsem si požadavky na CU a mám k tomu pár dotazů: Jak je to se souběhem funkcí (správce, byrokrat arbitr, CU, steward)? Musel by dozorce, stejně jako CU předat Nadaci svoje osobní údaje? Na závěr ještě jeden dotaz: Pochopil jsem to správně že na en:wiki jsou dozorci jmenováni ArbComem? Jinak v tuto chvíli jsem spíše zdrženlivější k návrhu (nevím kolik těch žádostí na stewardy ve skutečnosti je).--F.ponizil (diskuse) 23. 10. 2020, 19:40 (CEST)
@F.ponizil Zdravím, v tuto chvíli neexistují žádné globální pravidla pro souběh funkcí: na většině projektů je zvykem, že dozorci i revizoři jsou zároveň přinejmenším správci. Jedním z důvodů je to, že dozorce někdy může (soukromě zaslanou) žádost o oversight vyhodnotit tak, že by stačilo pouze "standardní" skrytí editace, které z titulu správce může rovnou provést, revizor zas potřebuje blokovat uživatele, které přistihl při porušování pravidel. Nic nebrání tomu, aby tuto pozici měl i arbitr, byť na cswiki vůči tomu panuje spíše zdrženlivější postoj. Na enwiki ale mají třeba všichni arbitři automaticky práva revizora i dozorce, a to i po skončení mandátu - vyplývá to z toho, že nad revizory/dozorci dohlíží AV, a obtížně tuto svou pravidly udělenou působnost může vykonávat bez přístupu k informacím o použití nástroje.
I dozorci se musí nadaci identifikovat, protože všechny informace utajené dozorci jsou chráněny dohodou o mlčenlivosti mezi WMF, a daným dozorcem.
Stačí takto odpověď, @F.ponizil? --Martin Urbanec (diskuse) 23. 10. 2020, 20:21 (CEST)
Ano děkuji. S pozdravem --F.ponizil (diskuse) 24. 10. 2020, 11:43 (CEST)
@F.ponizil Tak jsem si tam někde přečetl, že v zemích, kde mají ArbCom, mohou dozorci vzejít z lidových voleb, nebo je může jmenovat přímo ArbCom bez voleb, zatímco v zemích, kde ArbCom není, musí samozřejme vzejít z těch voleb. KPX8 (diskuse) 24. 10. 2020, 00:52 (CEST)
@KPX8: ano. U revizorů (checkusers) a dozorců (oversighters) závisí na místní komunitě, jestli pověří schvalovacím procesem svůj ArbCom, nebo zda dá přednost "lidovým volbám". En-wiki je příkladem projektu, kde jsou tyto věci právě v rukou ArbComu – ten přijímá nominace, zveřejňuje je a nechává komunitu pokládat uchazečům otázky. Nejde ale o volby, o osudu nominací rozhoduje ArbCom, komunita nehlasuje. Klasické otevřené hlasování tam probíhá u nominací správců a byrokratů, arbitři jsou pak volení tajnou volbou (na kterou dohlíží nezaujatí stewardi). --Vachovec1 (diskuse) 24. 10. 2020, 01:25 (CEST)
Zdravím, s návrhem souhlasím. --Jan Myšák (diskuse | příspěvky) 23. 10. 2020, 20:14 (CEST)
Návrh podporuji, myslím, že dozorci mají na cs-wiki své místo. Akorát si myslím, že by bylo vhodné, kdyby se našli jiní kandidáti než Martin, ten už toho má na sobě navěšeného dost. --Vachovec1 (diskuse) 23. 10. 2020, 20:35 (CEST)
Tak když to zvládá, tak proč ne? Navíc z pozice stevarda může provádět dozorcovské činnosti. Ale to je spíš do případného hlasování, že jo. :-) --Patriccck (diskuse) 23. 10. 2020, 22:32 (CEST)
Nemůže, neměl by, vyjma vysoce urgentních záležitostí.--MrJaroslavik (diskuse) 24. 10. 2020, 09:41 (CEST)
Pokud jsem to správně pochopil, tak když stevardovi přijde žádost o oversight, tak si na daném projektu přidělí práva, skryje editaci a práva si odebere. Vizte např. seznam práv stevarda Sotiale na cs:wiki... Pohled do historie ukazuje, že Martin na cs:wiki zřejmě neskrýval před správci žádné editace. A to se mi líbí. (Pokud se pletu tak mě prosím upozorněte)
Pokud by na dozorce kandidoval Martin, tak budu hlasovat proti. Kumulování funkcí může vést ke střetu zájmů a k tvoření obrazu že Martin je "polobůh", kterému se neodporuje z důvodu že je stevard, revizor, byrokrat, správce, správce rozhraní, člen globálního OTRS týmu a v minulosti byl ještě arbitr... a je též členem WM CZ (pozn. na okraj, při kandidatuře na stevarda někteří zdůvodňovali svůj hlas proti právě tím, že je člen WM CZ). Není to nic osobního proti Martinovi, máme spolu korektní vztahy. Jen se mi z principu nelíbí kumulace funkcí. Když byl tento nešvar v církvi, tak to přinášelo spoustu problémů a konfliktů. Když má člověk hodně úkolů tak se může stát, že pro jedno nestíhá druhé. Též podle mě neškodí pestrost ve složení různých výkonných grémií. Jistě určité úkoly s sebou nesou jistou kumulaci funkcí (byrokrat CU), ale myslím si, že omezení kumulace funkcí je na místě. S pozdravem --F.ponizil (diskuse) 24. 10. 2020, 11:41 (CEST)
To je určitě vhodná poznámka, možnost omezení souběhu funkcí stojí za vážnou úvahu. Osobně taky vnímám jako dvě rozdílné věci formální zřízení globálně již existující funkce pro českou Wikipedii a obsazení konkrétními lidmi. Vžvyť v případě absence vhodných kandidátů může klidně zůstat neobsazená do doby, než se situace změní. S pozdravem --Ruchadlo (diskuse) 24. 10. 2020, 16:16 (CEST)
Postoj si k otázce samé si ještě musím trochu rozmyslet, ale dost mne překvapila ta informace v úvodu „Domnívám se, že česká Wikipedie vyrostla do dostatečné velikosti,“. Často čtu stesky v tom smyslu, že Wikipedie (i ta česká) v posledních letech v nějakém smyslu stagnuje (třeba právě ve velikosti komunity). A občas jsou myslím nějaké kroky, které mi nepřipadají zase tak přínosné, zdůvodňovány právě tím, že je potřeba něco s tou stagnací udělat. V jakém smyslu a od kdy jsme vyrostli? --Tchoř (diskuse) 23. 10. 2020, 20:50 (CEST)
Nenarážel jsem tím na nic konkrétního, měl to být pouze úvod k tomu, o čem příspěvek je, nikoli jeho konkrétní oddůvodnění. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 10. 2020, 20:55 (CEST)
Zdravím a vznik podporuji. Personálních otázek, tedy zda-li bude ev. nově vzniklou funcki dozorců kým obsadit, je možné v klidu řešit až po případném formálním zřízení, jak jste dobře uvedl. S pozdravem --Ruchadlo (diskuse) 23. 10. 2020, 21:16 (CEST)
Spíše proti. OMG, ta obsese stále novými a novými uživatelskými skupinami mi už začíná docela vadit. Stejně tak nerozumím ani tomu, proč se tato otázka vynořila zrovna teď, resp. co konkrétně by tato změna měla řešit. Že by znovu nějaká soukromá žádost někoho o něco, nejlépe prostřednictvím mailu? No a to automatické a okamžité „odkývání“ návrhu – jako na povel – ze strany nových „rychlosprávců“, to snad ani nemá cenu komentovat. Je to čím dál směšnější. A pak že jsme encyklopedie, nikoli sociální síť. Zítra asi navrhnu přidání lajkování článků – normální klikátko „To se mi líbí“, jako na Facebooku. V této tabulce vidím mnoho úctyhodných jmen – nemluvě o dalších zasloužilých členech komunity, kteří z nejrůznějších důvodů nejsou nebo nechtějí být správci – a pokud podobné „rychlonávrhy“ kalkulující s takřka automatickým odkýváním ze strany „loajální skupinky podporovatelů“ nepodpoří alespoň část z těchto skutečně zkušených lidí, tak to pro mě bude dost velké mínus. Nedovolil bych si predikovat postoj zkušenějších kolegů, ale jejich postoj třeba v tomto ŽoKu o další usergroup byl pro mě dost výmluvný. Jen tak na okraj dodávám, že už v roce 2017 zaznělo odůvodnění „růstem projektu“, kterému – stejně jako kolega Tchoř – tak úplně nerozumím. Nemáme dost wikipedistů, kteří by stíhali patrolu, chybí nám tisíce, ne-li desetitisíce dost základních článků (jen tak na okraj, zrovna nedávno jsem zakládal pahýlky o metodě, za níž byla udělena NC za chemii 2017 a o jednom z nejperspektivnějších současných oborů biologie – příslušné články mělo vytvořeno již 20, resp. 32 jazykových verzí, na rozdíl od 42 (sic!) jiných verzí tady nemáme článek o MI5, atd. atd. atd...), poměrně často se několik týdnů nebo měsíců zapomene na nějaký nesmyslný vandalismus v článcích, atd. atp., prostě máme kvanta důležitějších problémů, ale tady se jde vymýšlet nový způsob, jak někomu pohladit ego. Ať žijí superuživatelé! Omlouvám se, pokud zním nepříjemně, ale jsem upřímný. Vím o několika lidech, kteří přesně ví, o čem teď mluvím. Promiň, Martine, ale musel jsem to říct, cswiki má podle mě skutečně jiné problémy. Dozorci... No nic, howgh :). --Mario7 (diskuse) 23. 10. 2020, 23:40 (CEST)
+1, na české Wikipedii další zbytečná skupina. Kolik skrytí ze strany stewardů se uskutečnilo v jednotlivých letech? Je nutné závadný obsah, který wikipedisté stejně nevidí, ještě sekundárně skrývat před 30+ správci a arbitry? Pro mě klíčová možnost vytváření diffu, a možné šíření difamace volně po netu, končí skrytím editace.--Kacir 24. 10. 2020, 03:06 (CEST)
@Kacir, Mario7: Zásahů bylo "dost" (alespoň co jsem navrhoval stewardům já), ale v relativním slova smyslu, o dost míň než běžného skrývání, a to skrývám dost málo. Impuls na otázku dozorců jsem asi tentokrát zapříčinil já, jeden diff jsem přeposlal před dvěma týdny Martinovi jako stewardovi, ať to nějak vyřeší, třeba i s dotyčnou osobou. Jednalo se o zveřejnění vážného zdravotního stavu vč. suicidalitních myšlenek a osobních kontaktů. Jestli Martina kvůli tomu napadl tento návrh, to je otázka pro něj, ale osobně to vidím jako pravděpodobné.
Nemyslím si, že dozorce jako komunita nutně potřebujeme, zase na druhou stranu, pokud by s tím ostatní souhlasili, nepovažuji vyloženě za špatné, aby několik správců to právo mělo. A tím myslím zkušené správce, opravdu by nebylo dobré, aby ta práva sloužila jako přívěšek na okrasu, anebo aby byla u nezkušených správců (jak služebně, tak třeba i věkově; osobně doufám, že se nebudou lobbovat další výjimky u lidí pod 18 roků) a lidí, co skrývají už teď "požehnaně" a přehnaně.
Osobně bych o to právo klidně požádal, i když překáží mi tam to prokazování se Nadaci, plně mi vyhovuje, když své jméno, věk nebo fotografii pošlu jen vybraným kolegům privátní cestou a osobně nemám moc zájem být ve WM ČR. Možná, kdybych už tu fakt neměl co dělat a chtěl si podat i žádost o práva revizora (což je pro komunitu přeci jen prospěšnější), tak bych to víc zvážil, samotného mě ale ta byrokracie odpuzuje.
S vašimi komentáři, pánové, jinak souhlas, jak s nutností úpravy obsahu (stačí náhodně zalistovat články a většina vyžaduje nějaké úpravy, od překlepů po aktualizace zamrzlých hesel po úplný přepis), tak s tou tak trochu "klikou mladších správců". Na druhou stranu, dost starých mazáků, co jsem znal, už tu needitují (asi i kvůli problémům s pandemií) a podobná diskuse by to tu zas mohla trochu rozproudit. OJJ, Diskuse 24. 10. 2020, 09:01 (CEST)
Mimo jiné žádosti od tebe (ta, kterou zmiňuješ, rozhodně nebyla první ani poslední). Žádosti o skrytí se sice nedějí denně, ale jsou relativně časté, a přišlo mi, že bychom tu myšlenku měli prodiskutovat - tak jsem ji navrhl. --Martin Urbanec (diskuse) 24. 10. 2020, 19:37 (CEST)

Osobně si myslím, že by se tato funkce, pokud ji zavedeme, měla česky jmenovat jinak (nemá s dozorem mnoho společného) a na malé wiki jako je naše by ideálně měla být spojena s revizorstvím. Ať se pořád dokola nevolí noví a noví funkcionáři.--Ioannes Pragensis (diskuse) 24. 10. 2020, 09:22 (CEST)

Vidím to obdobně jako Mario a Kacir. Nevidím nic, co by ta funkce přinesla. Pokud je něco třeba skrývat i před správci, musí to už být hodně závažné a běžně se s tím nesetkávám. A pokud je třeba skrývat i prohlášení o spolužačce, že je pornoherečka + její účet na IG, působí to, že si jako správci nevěříme, případně že nám komunita nevěří. A to je to, co říkám delší dobu, že se dnes správcem může stát v podstatě kdokoli, stačí mít dobrou známost a ono se to už nějak zařídí. Česká Wikipedie má jiné problémy, než (mj.) skrývání editací před správci. Zůstávají nám tu trčet staré vandalismy, ale to evidentně nikoho moc nepálí, minimálně ne natolik, aby to někde řešil. A když si dovolím prohlásit, že je patrola přetížená a nemá čas na to, aby přepracovávala každou politickou reklamu, jsem za to pranýřován. Tuto funkci cswiki IMHO fakt nepotřebuje. A závěrem – pokud vznikne, byl bych rád, kdyby to nebyla další funkce pro Martina. A byl bych rád, aby to byla funkce pro wikipedisty, kteří tu aktivně působí třeba >7 let, mají za sebou kvalitní tvorbu a dá se jim skutečně věřit. A klidně bych zavedl i interní pravidlo, že jim musí být více než 30 let. A samozřejmě by pro vzájemnou kontrolu bylo lepší, kdyby se ti dva osobně neznali. Stačí, aby to byli dva dobří známí, a pak už nevěřím tomu, že by se nějak intenzivně kontrolovali a hlídali. --Vojtasafr (diskuse) 24. 10. 2020, 10:35 (CEST)
Přesně tak, projektu nechybějí funkcionáři, ale řadoví pracovníci.--Hnetubud (diskuse) 24. 10. 2020, 10:44 (CEST)
Při stovkách nezkontrolovaných článků a tisících nezkontrolovaných editací bych taky viděl priority jinde. Wikipedie je především encyklopedie, některé funkce lze asi i oželet. Když už přidělovat, tak se silným mandátem, tedy silnou důvěrou komunity. Gumideck (diskuse) 24. 10. 2020, 15:21 (CEST)
@Ioannes Pragensis:K tomuto se ještě vyjádřím. Technicky tato uživatelská práva (Oversight a CheckUser) už existují a jsou používána i jinde, tedy není to nějaké vytvoření nové funkce nebo její povolení pro cswiki, a na Metě nám to asi slučovat nebudou. Dozorcem už teoreticky někdo z nás může být; ta práva tu technicky lze snadno někomu přidělit. Akorát je nikdo zatím nemá, a o to Martinovi asi šlo. Otázkou je, jestli jsou tu vůbec potřeba. OJJ, Diskuse 24. 10. 2020, 09:35 (CEST)
Ano, připradá mi, že názvosloví nám lítá ode zde ke zdi z různých oborů (administrativa, policie, vězeňství) a přitom stejně význam není z názvu patrný, to máte dozorci - patroláři - revizoři - správci - stevardi - arbitři. Podle popisu funkce je to ochranář osobních údajů, ochranář wikipedie :) --Chrzwzcz (diskuse) 24. 10. 2020, 10:16 (CEST)

Jsem proti, nemyslím si, že cswiki potřebuje své dozorce, je možné (mailem) kontaktovat stevardy, myslím, že reagují celkem rychle. A souhlasím s komentářem OJJe o přehnaném, zbytečném skrývání, ale to už je na jinou diskusi. @OJJ: To prokazování se je v podstatě podepsaní se svým reálným jménem pod dokument, ve kterém potvrzuješ, že jsi 18+ a několika NDA věcí, včetně přečtení asi 3 globálních pravidel na Metě. --MrJaroslavik (diskuse) 24. 10. 2020, 09:41 (CEST)
A ano, lepší překlad je "Utajovatelé", nevím proč kdosi kdysi dal právě tento překlad...--MrJaroslavik (diskuse) 24. 10. 2020, 09:46 (CEST)

Moje hlavní obava v tomhle případě asi pramení z toho, že pokud dojde k zveřejnění soukromých údajů a čeští dozorci by to vyhodnotili jako bezproblémové, tak už se člověk těžko dovolá pomoci v mezinárodní komunitě – ta od toho dá ruce pryč. V historii českých wikiprojektů jsem se setkal s bagatelizací toho, kdy ohledně uživatele, o kterém se vědělo, že hodně na soukromí lpí, někteří jiní uživatelé začali záměrně „z legrace“ (!) vkládat obsah, který se jeho soukromí týkal, ale nebylo tam veřejně jasné propojení na něj a tedy jim to připadalo nepostižitelné (ve stylu nevinnosti mafiánské poznámky „vím, kde bydlíš“). Když se našel zodpovědný správce, který kvůli tomu dosti tvrdě blokoval, protože to prostě bylo mimořádně podlé chování, tak se na něj komunita zavedených uživatelů sesypala, aby ho zbavila práv. Ono tomu asi nepomohlo, že viníci byli jinak relativně oblíbení a naopak správce i poškozený značně neoblíbení, ale celkově tam byla atmosféra neuvěřitelné bagatelizace toho provinění, která mojí důvěrou v důraz na ochranu soukromí mezi českými wikipedisty dost otřásla.

A je to asi i tak, že pokud by tady někdo třeba zveřejnil můj věk, tak se raději s žádostí o skrytí obrátím na někoho ze zahraničí, kdo tu informaci o věku obratem zapomene, protože jsem pro něj zcela nedůležitý, než na někoho z českých funkcionářů, kde je přeci jen riziko, že si to zapamatuje a pak se třeba někde v hospodě před jinými wikipedisty prořekne, byť zcela neúmyslně.--Tchoř (diskuse) 24. 10. 2020, 09:52 (CEST)

Toto mi přijde jako poměrně vážný argument. Naštěstí jsem se s ničím podobným nesetkal, ale samozřejmě, to nic neznamená. --Martin Urbanec (diskuse) 24. 10. 2020, 19:35 (CEST)
Ano, přesně na tento případ jsem si také vzpomněl. A zrovna v tomto případě by asi český skrývač mohl být překážkou. To už mi přijde skoro lepší myšlenka, že by čeští uživatelé dostali práva na sk.wiki a naopak. Nebyla by jazyková bariéra a při vhodném výběru ani osobní vazby... --JAn (diskuse) 25. 10. 2020, 20:31 (CET)

Přijde mi to jako umělé vytváření nových funkcí, které si myslím, že na české Wikipedii nemohou příliš dobře fungovat, a to už jen kvůli problému s obsazením této funkce a zaručením objektivity (dále viz Tchoř, Mario7, Kacir, Vojtěch Šafránek...). Nejenomže podle mne tato funkce přinese další obsáhlé diskuse, ale zavedením této funkce se IMO žádný problém nevyřeší. Pokud ale ano, tak bych výběr 'dozorců' ponechal výhradně na ArbComu, který se umí tvářit jako objektivní. --Ján Kepler (diskuse) 25. 10. 2020, 20:57 (CET)

Statistiky stevardů – přidělování práva oversight na cs:wiki

Dobré odpoledne všem.

Kolega Chrzwzcz mě přivedl na myšlenku zjistit kolik žádostí o skrytí stevardi vyřizovali a Martin mě navedl na způsob jak to udělat. Našel jsem si na Metě seznam stevardů a pomocí Xtools (Edit Counter) jsem tímto nástrojem prošel všechny stevardy, kterří byli ve funkci od 1. 1. 2018 a včetně těch, kteří už rezignovali. Z tohoto výzkumu vznikla následující tabulka, ve které jsou uvedeny všechny výskyty přidělení práva oversight na cs:wiki od 1. 1. 2018, tzn. za téměř tři roky. Sloupec Délka značí délku přidělení práv v minutách. Stevardi si práva přidělují na jednotky minut a DerHexer to dokonce zvládnul v minutě. Z časového přehledu usuzuji, že jedno přidělení práv obvykle znamená skrytí jedné editace. Jedinou výjimkou kdy došlo k přidělení práv na delší dobu je stevard Vituzzu, který měl práva 10 minut, což se dá vysvětlit různě (jedna pomluva na více místech, odběhnutí od PC atp.). Co se týče důvodu skrytí tak ve zdůvodnění převažuje skrývání osobních údajů. Jedno skrytí bylo kvůli autorským právům a jedno kvůli pomluvě a u dalších není důvod upřesněn. Odkaz ve sloupci URL vede na příslušnou stránku na Xtools.

Přidělení práva oversight na cs:wiki od 1. 1. 2018
Stevard Datum Délka Zdůvodnění URL
1 Ajraddatz 1. 1. 2018 1 privacy [11]
2 Stryn 18.6.2018 1 to hide private info [12]
3 Vituzzu 23.9.2018 10 libel [13]
4 -revi 1.1.2019 1 Hiding [14]
5 MarcoAurelio 6.3.2019 1 [15]
6 -revi 22.3.2019 1 ticket:2019010110002253 [16]
7 Trijnstel 25.5.2019 2 rm private info [17]
8 Sotiale 2.3.2020 2 Per request, hiding PII [18]
9 Matiia 6.5.2020 1 Hiding private info [19]
10 Mardetanha 8.5.2020 5 per private request [20]
11 Sotiale 9.10.2020 3 per request [21]

U aktivních stevardů jsem rovněž vypsal z historie, jak často skrývali do 31. 12. 2017, což ukazuje následující tabulka, která má ovšem nízkou vypovídající hodnotu, neboť neobsahuje záznamy všechny tehdy aktivních stevardů.

Skrývání před r. 2018
Stevard Rok skrytí
1 Vituzzu 2017
2 Matiia 2017
3 -revi 2017
4 Ajraddatz 2016
5 Matiia 2013
6 Trijnstel 2012
7 Trijnstel 2012
8 Matiia 2012
9 DerHexer 2012
10 Trijnstel 2011
11 Matanya 2011
12 Matanya 2011
13 Matanya 2011

Z výše uvedeného pro mě vyplývá, že cs:wiki nepotřebuje dozorce. Aktuálně máme 39 stevardů, a od 1. 1. 2018 (téměř tři roky) provedli 11 skrytí (tzn. v průměru cca. čtyři akce za rok). V tomto souhlasím s Tchořem, že pro ochranu soukromí je lepší zásah zvenku... A pokud by někdo potřeboval pomoci s nahlášením, tak může napsat např. na NS s prosbou o pomoc, čili podle mě je to řešitelné. Jak psal výše Mario7, pojďme se věnovat obsahu. Hezký víkend všem. S pozdravem a přáním hezké neděle--F.ponizil (diskuse) 24. 10. 2020, 17:13 (CEST)

Díky za ta data! P. S.: S jejich zhodnocením souhlasím. Zdraví --Mario7 (diskuse) 24. 10. 2020, 17:25 (CEST)
Rádo se stalo. Z diskuse výše se mě zdálo, že stevardi tyto žádosti dostávají obden... Další nespornou výhodou současného stavu je to, že každý si může ověřit kdy a který stevard skrýval a jak dlouho měl přidělena ta práva. Předpokládám, že v případě jmenování místních dozorců, bychom o nenávratně přišli o tyto možnosti. Jinak z těch stránek vyplynulo, že asi ve dvou nebo ve třech případech si některý stevard přidělil ad hoc právo revizora. Mějte se fajn --F.ponizil (diskuse) 24. 10. 2020, 17:33 (CEST)
Rád jsem inspiroval :) Přinejměnším bychom tu neobsazenou funkci mohli přejmenovat na něco přiléhavějšího, když už jsme se tady tak sešli. I ti stevardi je takový pitomý název. --Chrzwzcz (diskuse) 24. 10. 2020, 17:27 (CEST)
Dozorce je první výsledek překladu oversight na slovnik.cz. Výše navrhoval kolega MrJaroslavik "Utajovatelé" což více odpovídá současnému anglickému názvu suppression. Ohledně stevardů mlhavě tuším, že v detektivkách Dicka Francise, někteří funkcionáři Jockey Clubu byli označování jako stevardi, čii asi je to v anglickém světě zaužívané i pro vysoké funkcionáře... Přejmenování bych asi neřešil, je to IMHO nepodstatné. S pozdravem--F.ponizil (diskuse) 24. 10. 2020, 17:41 (CEST) Doplnil--F.ponizil (diskuse) 24. 10. 2020, 17:43 (CEST)
Díky moc za zpracování, reálná data četnosti úkonů situaci posouvají do úplně jiné roviny. Za takové situace je řešení nové funkce s podobnými právy opravdu zbytečné. S pozdravem --Ruchadlo (diskuse) 24. 10. 2020, 18:24 (CEST)
Rádo se stalo. S pozdravem --F.ponizil (diskuse) 24. 10. 2020, 18:55 (CEST)
Pokud tento názor převáží, mrzet mě to nebude - ale přesto si dovolím drobnou poznámku: věci k oversightu by nikdy neměly přijít na nástěnku správců, ideálně by neměly přijít k nikomu, kdo sám není dozorce - právě kvůli tomu, že jen dozorci jsou povinni si tu informaci nechat pro sebe. --Martin Urbanec (diskuse) 24. 10. 2020, 19:25 (CEST)
@Martin Urbanec Dobré dopoledne Vám přeji, svůj příspěvek o NS, jsem myslel že z ní se dá nasměrovat popř. pomoci s překladem zprávy, samozřejmě bez zveřejnění diffu. Tento Váš příspěvek mě navedl na myšlenku, že na stránce Dozorci by bylo šikovné dát vzory mailů (v tabulce dvojjazyčně) ke skrytí (aby to zvládnul skutečně každý). Něco ve smyslu: Dobrý den, prosím o oversight tohoto diffu, obsahuje citlivé osobní údaje (hrubé pomluvy, či hrubé porušení aut. práv). Děkuji Vám. S pozdravem Wikipedista XYZ. Je dobře, že tam je uvedený ten mail na stevardy. Mějte se hezky. S pozdravem --F.ponizil (diskuse) 25. 10. 2020, 11:39 (CET). Upravil--F.ponizil (diskuse) 25. 10. 2020, 11:42 (CET)

Vlajka Rakouska-Uherska

Vím, že tímto asi píchnu do vosího hnízda, nicméně jsme dospěli do fáze, kdy bude nutno vést širší debatu na komunitní úrovni, jakou vlajku požívat v infoboxech pro Rakousko-Uhersko. Donedávna zde byla používaná Rakousko-Uhersko vlajka obchodního loďstva, což bylo označeno za nevhodnou praxi. Vznikla Rakousko-Uhersko (hybridní) hybridní vlajka, o jejíž vhodnosti mám pochybnosti (zvlášť zmenšená IMO vypadá jako relativně náhodný barevný flek).

Zaznělo několik variant, jakou vlajku použít, doplnil jsem další návrhy:

 1. původní Rakousko-Uhersko vlajku obchodního loďstva
 2. hybridní vlajku , příp.
 3. dvojici vlajek či Rakouské císařstvíZalitavsko Rakousko-Uherska
 4. pro předlitavské subjekty použít Rakouské císařství rakouskou vlajku, pro zalitavské vlajku Zalitavsko Rakousko-Uherska zalitavskou
 5. nehledě na diskusi výše ohledně vlajek v infoboxech vlajku pro R-U vůbec nepoužívat

Osobně bych preferoval varianty 4 nebo 5. Přikládám diskusi od Vachovce1. — Draceane diskusepříspěvky 7. 10. 2020, 15:51 (CEST)

Za mě je nepřesnější asi varianta č. 4. Ono se fakticky jednalo o soustátí spojené jen formou panovníka, společnou armádou a některými finančními záležitostmi. Jenom by to chtělo změnit na PředlitavskoPředlitavsko Předlitavsko a Zalitavsko Rakousko-UherskaZalitavsko Rakousko-Uherska Zalitavsko Rakousko-Uherska (přičemž ta první by měla mít název Království a země na říšské radě zastoupené, druhá by měla odkazovat na Země Koruny svatoštěpánské ne na Uhersko) --Silesianus (diskuse) 7. 10. 2020, 15:57 (CEST)
Dobrý den. Jsem také pro užití vlajek Předlitavska a Uherska-Zalitavska zvlášť, protože je to logické, preferoval bych tuto možnost (to samé vlajky Anglo-egyptského Súdánu), ale bohužel to není věc předmětných šablon dat států, které jsou přednastavené tak, že jedna šablona může mít jenom jeden obrázek = jedna šablona pro jeden stát s jednou vlajkou. Navíc náhodný uživatel jaksi očekává při zadání {{flagicon|... nebo {{vlajka|..., že se mu tam objeví ta příslušná vlajka a nic dalšího se už nemusí starat, už ho třeba nenapadne nebo se možná nebude chtít obtěžovat zadáním druhé vlajky, která má šablonu zvlášť. Proto byl pro tento účel použit k dispozici hybrid , ale protože se nesetkal s dobrým ohlasem u některých kolegů (budil dojmem reálné jedné vlajky), vytvořil jsem na základě konzultace svůj hybrid č. 2 , který ale pro jiného paskvilem apod. Je možné využití dvojice vlajek, tu jsem také i pro jistotu vytvořil jako je u Anglo-egyptského Súdánu , avšak systém s nimi nakládá tak, jako kdyby byly vlajkou jednou (obě až moc zmenšené). Nejvhodnější by asi bylo šablonu vylepšit tak, aby mohla výjimečně pojmout i druhou vlajku, nakonec se to může týkat i jiných státních útvarů než je R-U, rovněž Anglo-egyptský Súdán a možná další. --Dragovit (diskuse) 7. 10. 2020, 16:55 (CEST)

Tak především vlajky obecně používat s mírou a v případě pochybností či komplikací si je raději odpustit. Když už vlajku, tak:

 • vlajka obchodního loďstva je OK, je-li řeč o něčem, co souvisí s obchodním loďstvem,
 • jednotlivé vlajky jsou OK, je-li řeč o určité lokalitě nebo o záležitosti týkající se jen jedné z částí,
 • obě vlajky, je-li řeč o celém soustátí a o jeho záležitostech,
 • hybridní vlajku lze připustit, je-li řeč o Rakhersku (něm.: Österngarn, maď.: Osztgyarország) – což asi nebude příliš častý jev…

--Shlomo (diskuse) 7. 10. 2020, 17:47 (CEST)

Rozšířený obsah

Zdravím Vás. Chtěl jsem vědět, jak jste došel k závěru, že bych měl dokládat „pertinentní zdroj“ k reálné existenci „hybridní vlajky“. Vždyť už na první pohled je snad zřejmé, že se nejedná o jednu reálnou vlajku, nýbrž o kombinaci dvou reálných existujících vlajek, tedy přesně těch, které Rakousko-Uhersko užívalo. Protože Rakousko-Uhersko neužívalo jedné vlajky, bývá na wiki často užíváno praporu obchodního loďstva, což je ten, který jste tam vrátil, ale který je, vzhledem k tomu, že postrádá základní prvky státní symboliky a byl vyvěšován pouze na civilních obchodních lodích, zcela zavádějící, a na místě státní vlajky je absolutně nepoužitelný. Logicky je tedy vhodnější zde použít neexistující „hybrid“ dvou existujících státních vlajek nežli obchodní prapor zavedený k účelům lodní dopravy. Žádám Vás tedy o zvážení a přehodnocení Vašeho postoje k „hybridu“. Krom toho má šablona s vlajkou sloužit jako pomocná zdrobnělá miniatura (drobná ikona), nikoli jako věrná ukázka vlajky, od toho jsou články Rakousko-Uhersko a Vlajky Rakouska-Uherska. -- Dragovit (diskuse) 24. 9. 2020, 8:13 (CEST)

@Dragovit: ano, vím, že se standardně vyvěšovala dvojice vlajek: žlutočerná rakouská (císařská) a červeno-bílo-zelená uherská (s erbem). Nepovažuji ale za vhodné používat "hybrid" působící dojmem skutečné vlajky. To je stejně tak zavádějící jako ta "obchodní" vlajka. Pokud by měl být použit "hybrid" tak takový, který bude opravdu vypadat jako hybrid, tj. například s úhlopříčným a nikoliv podélným dělením, a bez zkreslení. Jako tady: . S pozdravem --Vachovec1 (diskuse) 24. 9. 2020, 18:25 (CEST)
Dobře, mám hotovo: . S pozdravem -- Dragovit (diskuse) 3. 10. 2020, 0:18 (CEST)
(Sorry za vstup do cizí diskuze) Nemůžu se zbavit dojmu, že je to vnucování originálních myšlenek do wikipedie. Ten druhý způsob je možná o něco lepší, ale spíš bych si myslel, že by bylo lepší vytvořit šablony Data státu/Rakousko-Uhersko (Rakousko) a Data státu/Rakousko-Uhersko (Uhersko). Obojí by byly odkazem Rakousko-Uhersko, ale vlajky by byly různé. Akorát technická stránka věci (tzn. zápis v článcích) by šikovný asi moc nebyl. Nebo udělat dvojnásobně dlouhou vlajku
Rakouské císařstvíZalitavsko Rakousko-Uherska Rakousko-Uhersko. Chrzwzcz (diskuse) 3. 10. 2020, 00:41 (CEST)
Nemyslím, že by se jednalo o originální myšlenku, když hybridních vlajek je na wikimedii už mnoho. Krom toho nějakou dobu jsem s jejím vytvořením posečkal a zvažoval jsem i jiné možnosti. Samozřejmě mě napadaly řešení typu dvě vlajky v jedné šabloně, což by bylo asi nejlepší, ale bylo k tomu třeba vytvoření nové šablony pro více souborů, ale pak také ty dvě šablony místo jedné, jak to nyní zmiňujete, myslím, že konkrétně tento nápad nemůže fungovat, protože je všeobecně zažité užívání jedné šablony s jednou vlajkou pro jeden stát. To snad ještě nikde nebylo, aby jeden stát měl dvě šablony. Máme tu několik set článků, ve kterých figuruje šablona Rakouska-Uherska s jednou vlajkou, aby jste tam mohl mít dvě, musel by jste je všechny povyměňovat. -- Dragovit (diskuse) 3. 10. 2020, 0:48 (CEST)
Tak to ty další hybridní vlajky budou významem asi úplně někde jinde a z R-U vlajky bude teď rázem ta nejviditelněji používaná, ne? Stát se dvěma vlajkami současně, to na wikipedii nebude (no Tchaj-wan sport versus nesportovní), ale stát s více vlajkami v průběhu času, to je na wiki celkem běžné a vídané, takže šlo by to. Ta šablona možná z mnoha set článků zmizí, pokud "dobře dopadne" diskuze pod lípou o uvádění těchto vlaječek u míst narození a úmrtí - a zde jste přidal krásný argument - nesmyslnost (neexistovaly takové)takových vlajek u některých případů v minulosti, další by byl nesprávná varianta vlajky měněné v čase pro daný stát. Chrzwzcz (diskuse) 3. 10. 2020, 09:39 (CEST)
Mě připadá, že ten krásný argument si vykládáte podle sebe, já nepoukazuji na jakousi nesmyslnost, ale naopak, já očekávám, že šablony vlajek, které jsem právě pro tyto účely vytvořil, pochopitelně užívány budou. Od toho je vytvářím, vytvořil jsem jich už opravdu mnoho a stálo mě to nemálo času a úsilí, další postupně přibývají, takže přicházet teď s nějakou nesmyslností by znamenalo být sám proti sobě. Stejně jako v tomto případě s dvěma vlajkami, kde jsem vytvořil „hybrida“ , abych nahradil prapor obchodních lodí, po vzoru jistého souboru vlajek Anglo-egyptského Sudánu jsem vytvořil variantu vlajek vedle sebe (jak asi vidíte, při zmenšení nejsou moc vidět). Také tyto a obecně všechny šablony s vlajkami netvořím od prosince minulého roku proto, aby nějaká skupinka vyvolenců v jakési přiblblé diskuzi rozhodla, že se užívat nebudou. Od tohoto tu jsou, aby se užívaly, aby z článků se nestal jenom nahromaděný nepřehledný text. A s tím, že se vlajky v čase pro daný stát měnily se naopak počítalo, stačí zadat za jméno státu závorku s letopočty, kdy se vlajka užívala, případně století nebo něco jiného, a máte ji tam, takže toto už je dávno vyřešeno. Tyto šablony jsou nezbytné a fungují právě proto, aby všechny články české wiki (které jsou oproti anglické v poměrně žalostném stavu) měly jednotnou úpravu vlajek o velikosti malých ikon, aby nějaký stát neměl v každém článku jinou vlajku s jinak nastavenou velikostí apod. -- Dragovit (diskuse) 4. 10. 2020, 15:35 (CEST)
Tak užívány asi budou, ale v parametrech, kde se uvádějí jenom státy, ne v dlouhých infoboxových kombinovaných parametrech, jako je místo narození/úmrtí. Že jsme si na české wikipedii vytvořili jinde nevídaného hybrida může mít více důvodů 1) jinde nevlajkují (nebo nevlajkují zaniklé státy) takže nemají takový problém 2) na cizích wikipediích to mají blbě a jen my jsme tomu věnovali patřičnou péči 3) jenom my to máme blbě a je lepší obchodní vlajka než úhlopříčně podělená vlajka, tudíž už to není taky vlajka ale jakýsi symbolický obrázek značící zřejmě Rakousko-Uhersko (legenda nepřiložena :)). Vlajky vedle sebe vidět nejsou a vyžadovaly by technickou úpravu na dvojnásobné roztažení. Přesto si myslím, že správná cesta je mít pro R-U vlajky dvě a prostě přeznačit, nebo vymyslet jiný technický fígl jak ukázat různou vlajku podle Rakouska nebo Uherska. Celkově si ale myslím, že tato diskuze by se měla odehrávat trochu někde jinde než na diskuzní stránce jednoho wikipedisty. --Chrzwzcz (diskuse) 4. 10. 2020, 16:44 (CEST)

Ty pokusy o vlajku jsou podivné, proč tam nenechat tu původní, ta se v českých zemích používala a jako důkaz je několik fotografií z Prahy před rokem 1900. Ta vlajka co jste vytvořil se nikdy a nikde nepoužívala. Poraďte se raději z vexilologem a nevytvářejte podivnosti. Komu ta stará R-U vlajka vadila? děkuji--Martin wolf (diskuse) 5. 10. 2020, 16:00 (CEST)

@Martin wolf, Chrzwzcz, Dragovit: bylo by skutečně lépe, kdybyste tuto diskusi přesunuli na nějakou vhodnější stránku, buď Pod lípu nebo na diskusní stránku příslušné šablony. Děkuji. --Vachovec1 (diskuse) 5. 10. 2020, 16:48 (CEST)

Pokud vadí vlajka námořní (která byla z hlediska používání ta nejlepší), pak navrhuji vytvořit ještě dvě šablony a použít v nich neoficiální názvy, protože je to kratší. Tím se to vyřeší a vše bude správně.

Ano, vadí, abych Vás poopravil, nebyla ani vlajkou námořní resp. námořnictva R-U, ale jen praporem s funkcí označení obchodních lodí. K těm návrhům pro dvě nové šablony navrhuji je vytvořit, ale spíše jenom ve formě přesměrování, protože šablony s vlajkami Předlitavska a Uherska/Zalitavska už vytvořené jsou, takže by se jenom jednalo o duplikáty. Nebo možnost přesně opačná, tj. udělat ze stávajících šablon přesměrování na ty Vaše. Tak či onak při zadání "Rakousko-Uhersko (Předlitavsko)" a "Rakouko-Uhersko (Zalitavsko)" se vlajky objeví tak jako tak. Kdyby se Vám to něčím nepozdávalo, je možné to kdykoli pozměnit. --Dragovit (diskuse) 13. 10. 2020, 10:25 (CEST)
Tak jo, šablony "Rakousko-Uhersko (Předlitavsko)" a "Rakousko-Uhersko (Zalitavsko)" jsou vytvořeny. --Dragovit (diskuse) 13. 10. 2020, 11:01 (CEST)

Už se píchlo tím, že se to teď mění tam a zpátky. Používat vlajky není z principu špatně, diskuze vyše se zajímá o jejich uvádění v kombinovaném parametru jako je místo narození. Separátní využití v parametrech typu "země" nebo "stát" není vůbec problém.

 • 1) Pěkná, zažitá, jiné wiki ji používají a netrápí se tím.
 • 2) Když už se vymýšlí, že místo reálné vlajky se budou používat nějaké úplně vymyšlené úhlopříčné hybridy, tak vlastně už to fakt najednou není místo pro oficiální vlajku, ale pro jakýsi "symbol", grafický prvek někdy souhlasící s vlajkou. To už rovnou můžeme navrhnout bílou vlajku s nápisem "R-U". A když už se tedy vzdáme toho, že by se tam uváděli historicky přesné věci, tak to už je lepší vybrat symbol z bodu 1. Nebo možná ještě tu neúhlopříčnou hybridní věc. Nebo můj skromný překryvný výtvor:
 • 3) To zatím naráží na technické možnosti a ničí to zarovnání pro státy zapsané pod sebou (v infoboxu typické). Opravdu, i Švýcarsko se svojí čtvercovou vlajkou je pak zarovnané. Tohle by to zničilo.
 • 4) Takové řešení vyžaduje přeznačení všech využití. Takové, které nesouhlasí s wikidaty, kde se to nerozděluje! Moc pracné pro malý hnidopišský efekt. A určitě proti návrhu psát "Předlitavsko" a "Zalitavsko" nebo ty šílené dlouhé texty oficiálních názvů. A takové dělení IMHO odporuje vnímání zdrojů kde to bude spíš prostě "Rakousko-Uhersko".
 • 5) Netřeba hned házet flintu. Nebo ji hodit pro VŠECHNY státy třeba před 1918, taky možnost. Chrzwzcz (diskuse) 7. 10. 2020, 19:27 (CEST)
1) Právě proto, že je "pěkná" a "zažitá" ve smyslu jakési představivosti nebo přání, kdy je přání otcem myšlenky, byla nevhodně zavedena prakticky kamkoli a vyskytuje se (nebo se vyskytovala) všude, včetně článků o světových konfliktech, přestože nebyla ani vlajkou válečnou, i když sloužila jenom ke značení civilních obchodních lodí, tak někdo přišel s nápadem či přáním, že může suplovat vlajku státní. Výrok "wiki ji používají a netrápí se tím" je nepravdivý, protože prapor byl na jiných wiki v průběhu let opakovaně nahrazován vlajkou žlutočernou, ale protože tím byla opomenuta uherská část, nesetkalo se to s kladným ohlasem a vracelo se to. Zatím nejlepší a nejúspěšnější řešení jsou tedy vlajky obě, ale protože v některých případech to není umožněno (jako v případě dat států, kde může být jen jeden soubor), tak nezbývá než duo nebo hybrid, a nebo vylepšení té dané šablony. Váš skromný překryvný výtvor je fajn, i když by tam měla asi správně mít přednost vlajka Předlitavska, ale asi kvůli andělům jste dal dopředu uherskou, ovšem jako daleko problematičtější vidím kombinaci tohoto výtvoru s ohraničením, které jsou v šablonách nastaveny. K bodům 4-5 nevím co dodat, protože jim příliš nerozumím, samozřejmě celé názvy typu jako například u Předlitavska "Království a země na říšské radě zastoupené" jsou nevhodné principiálně pro šablony, které se umisťují do míst s nedostatkem volného prostoru, různé tabulky apod. --Dragovit (diskuse) 13. 10. 2020, 10:11 (CEST)
Jo, překryvná bude mít problém při ohraničení, jinak mi přijde docela fajn. Bod 4 nerozumíte - no je prostě složité teď přeznačovat všechny výskyty Rakouska Uherska na jednu ze dvou variant, hlavně kvůli wikidatům, navíc "Předlitavsko" a "Zalitavsko" určitě neočekávané. 5) Nepoužívat nikde, nebo nepoužívat u R-U, nebo nepoužívat od nějakého data - co k nepochopení. --Chrzwzcz (diskuse) 13. 10. 2020, 10:17 (CEST)
Ale z předchozího mi vyplývá, že jako největší společný průnik všech nápadů a současných technických možností je hybrid . --Chrzwzcz (diskuse) 13. 10. 2020, 10:20 (CEST)
"se nesetkal s dobrým ohlasem u některých kolegů (budil dojmem reálné jedné vlajky)" - no tak někdo bude muset ustoupit, nakonec to bude možná ta nejlepší ze špatných možností. Aby nebudila dojem, možná by šlo do předělu mezi vlajkami dát bílý nebo šedivý oddělovací pruh. --Chrzwzcz (diskuse) 13. 10. 2020, 10:42 (CEST)
Uvedený hybrid byl první, co jsem použil hned, jakmile jsem ho objevil, ale nesetkal se příliš s pochopením, asi po týdnu mi začaly přicházet upozornění od kolegů, že se jedná o "neexistující vlajku", obtížně se vysvětluje, že se jedná o koláž dvou vlajek, takové rozpaky může vyvolávat opakovaně. Zajímá mě váš názor na kombinaci , opravdu je tahle možnost tak špatná kvůli té velikosti? A pak bych se ještě rád zeptal na ten Anglo-egyptský Súdán , i když s R-U vůbec nesouvisí, tak ale po technické stránce je to případ úplně totožný, rovněž kohosi napadlo vytvořit kombinaci vlajky Egyptského království a Británie. Ať už vytvoření hybridu nebo duální vlajky pro jeden stát v každém případě vytváří precedens, který by asi měl být uplatněn na všechny státy s dvěma vlajkami. V podstatě to není otázka jen u R-U, nýbrž všech států s dvěma vlajkami. Ok, shodli jsme se každopádně na tom, že nejlépe je užití obou vlajek (obou šablon) v daném případě, ale když už tedy sáhneme k hybridu nebo kombinaci, tak by se asi mělo postupovat takto všude? --Dragovit (diskuse) 13. 10. 2020, 11:18 (CEST)
Můj názor, jako jediného, kdo ještě diskutuje? No opravdu bych očekával, že budeme u dvojic vlajek postupovat stejným způsobem, protože to (zřejmě) je stejný případ. Jediné co je asi u R-U jiné je, že ten hybrid, co se zde používal, reálně existoval, i když jen pro obchodní lodě či cosi a ne pro stát. Jenže ten už asi používat nechceme a tím se nám všechny situace stávají analogickými, tj. jak nacpat do místa pro jednu vlajku vlajky dvě a nevyvolávat dojem, že taková zkombinovaná vlajka reálně existovala. Ten dojem nakonec asi vzbudí všechny varianty, ale podle mě nejvíc ho vzbudí ta úhlopříčná slepenina, takže té bych se vyvaroval. Malinkaté vlajky se mi nelíbí a s nimi přece taky vzniká problém s ohraničením, hlavně u té s mezereou, no ne? Ořezáním původních vlajek, nebo jejich smrsknutím na polovinu jen vodorovně? Technicky umožnit dvojnásobně širokou vlajku je asi nečekaný výjimkový zásah do různých šablon, nebude mít podporu, a ničí zarovnání vlajek pod sebe. --Chrzwzcz (diskuse) 13. 10. 2020, 12:23 (CEST)
Nakonec bych možná rezignovaně řekl: R-U společnou vlajku nepoužívalo, ale my mu tady nějakou zpětně přidělíme. Což asi částečně děláme tak jako tak, tak můžeme dát tu lodní. To máte stejné, jako kdybych chtěl používat vlajku Čechy pro ČSR 1969-1990 kdy žádná nebyla v platnosti, taková retrospektivní působnost. S názvem státu takové štráchy neděláme, a Česko využíváme třeba i pro začátek 90. let i když do slovníku se prosadilo až později, ale to je nepolitický název narozdíl od "politické" vlajky. --Chrzwzcz (diskuse) 13. 10. 2020, 12:27 (CEST)
Nesouhlasím s užíváním lodní vlajky, která se kromě obchodních civilních lodí nikde nepoužívala, to není řešení. Používejte ji tam, kde se to týká lodní obchodní dopravy, ale nikoli námořnictva, protože ani námořnictvo tuto lodní vlajku nepoužívalo, ani u armády, natož státu, ta vlajka nemá zkrátka v té šabloně co dělat, ani v článcích věnované válce, kde zastupuje Rakousko-Uhersko vedle skutečných vlajek Německa, Itálie atd., působí to dojmem, že je to státní vlajka celé R-U. Není vhodná ani u osobností s uváděním místem narození R-U, protože se nenarodili do státu s takovouto vlajkou. Pod touto lodní vlajkou nebojovala armáda R-U ani námořnictvo, význam lodní vlajky je tedy nula, užitek žádný. Srovnání s vlajkou ČSR 1969-1990 je nevhodné, protože R-U své vlajky mělo, je tedy nutno používat tyto a nikoliv do jejich místa uměle dosazovat jakýsi bezvýznamný prapor pro lodě. --Dragovit (diskuse) 13. 10. 2020, 14:56 (CEST)
Tak pořád možná lepší bezvýznamný existující prápor než úplně neexistující ahistorický obrázek. Krom toho můžeme tedy ještě rozjet šílenou monstrakci "Rakousko-Uhersko nikdy neexistovalo", a dělit vše jen pro "Rakousko" a pro "Uhersko". Ale to je podobně šílené jako "Československo nikdy nebylo" :) --Chrzwzcz (diskuse) 13. 10. 2020, 15:09 (CEST)
Kdo nebo co Vás nutí účastnit se diskuze, které se nechcete účastnit a máte k ní odpor? Ten ahistorický neexistující obrázek obsáhl ze skutečných státních vlajek mnohem víc, než ten nesmyslný lodní prapor, který prosazujete Vy. Lodní prapor nemá ze státní symboliky R-U vůbec nic. Nenutím Vás se účastnit této diskuze, ve které navíc zastáváte názor, který já ani další její účastníci nesdílí. Jste jediný a sám, kdo toto řešení zastává, takže tu ztrácíte jenom čas. Nikdo z přítomných váš lodní prapor nechce, a jestli se Vám líbí, vyvěste si ho u sebe doma. ;) --Dragovit (diskuse) 13. 10. 2020, 15:17 (CEST)
Můj závěr je takový, že sloučená kombinace obou státních vlajek je nejlepší vhodné řešení u R-U (tak i u Súdánu), vzhledem k tomu, s jakými rozpačitými ohlasy byly přijati hybrid první i druhý. Tento obrázek je sice po zmenšení do ikony titěrný, ale to je jen druhořadá kosmetická vada ve srovnání s historickou přesností, o kterou tady v prvé řadě jde. Alespoň je patrné, že se nejedná o vlajku jedinou. Údajný nedostatek typu chybějící mezery mezi nimi je rovněž jenom kosmetická záležitost, navíc by průhledná mezera splývala s bílým pruhem u uherské vlajky, takže je diskutabilní poznámka, že by tam mezera měla být, rovněž jsem nevypozoroval ani druhý uváděný nedostatek, tj. problém s přidanými okraji, ty tam naopak přidány být můžou, s tím problém není. Řešení tu tedy je, nehledejme a nevymýšlejme umělé překážky a obstrukce, které mají tomu bránit a hovořit ve prospěch praporu civilních obchodních lodí. Tento lodní prapor je naproti tomu sice kosmeticky vyhovující, ale z historického hlediska zcela nesmyslný a nepoužitelný. Krom toho panuje tu mezi námi shoda v tom, že je vhodnější užít šablon dvou a jen speciálně tento soubor má být určen do šablon dat států, kde prostě dva soubory být nemůžou. Nedává příliš smysl, aby do šablon dat státu byl dán lodní prapor, když všude jinde má být nahrazen dvěma šablonami Předlitavska+Zalitavska. --Dragovit (diskuse) 13. 10. 2020, 15:48 (CEST)
Pokud se šablony Předlitavsko a Zalitavsko používají jen k tomu, aby se používaly dohromady hlavně zde: Šablona:Koloniální mocnosti, tak se jich můžeme zase asi svobodně vzdát hned jak dohodneme nějakou zkombinovanou. Ještě mě napadlo, že by to mohl být gif a mohlo by to blikat - chvíli Rakousko, chvíli Uhersko :) Já vím, blbost. --Chrzwzcz (diskuse)