Diskuse s wikipedistou:Martin Davídek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Archivy:

Emil Škurka[editovat zdroj]

Pěkně zdravím, dá se ověřit že je P. Škurka pohřben v Olomouci? Podle EDMB je pohřben na Ústředním hřbitově v Brně. Podle hrbitovybrno.cz (https://gis.brno.cz/mapa/hrbitovy/?c=-599358.55%3A-1163317.85&z=8&lb=osmll&ly=uln%2Chr_sk_lab%2Chroby-osobnosti%2Chroby-typ%2Chranice_skp%2Chranice_hrb&lyo=) je uveden Emil Škurka jako pohřbený ve sk. 20 hrob 11-14. Díky --OISV (diskuse) 17. 5. 2020, 07:40 (CEST)

Milý kolego, když jsem se před několika lety P. Škurkou zabýval, vyšel jsem z nekrologií salesiánů, o nichž jsem předpokládal, že mají nejpřesnější informace, protože jsou to "rodinné zdroje". Tak teď nevím. Možná by se dalo zajet do těch Holic a podívat se, zda-li tam má jméno na náhrobní desce, nebo se zeptat salesiánů. Eventuálně se podívat v Brně na ty hroby 11-14. Pro mě je to momentálně mimo dosah, ale třeba se vám podaří to upřesněnit. Možná také, že salesiáni udělali pouze kenotaf a tělo bylo skutečně uložené v Brně. Pokud na něco přijdu, rád to také upřesním. S pozdravem Martin Davídek (diskuse) 17. 5. 2020, 08:01 (CEST)

Rejstřík obcí a farností v litoměřické diecézi[editovat zdroj]

obec česky obec německy farnost česky farnost latinsky
Adolfov Adolphsgrün Habartice Ebersdorfium
Ahníkov Hagensdorf Kralupy u Chomutova Kraluppium
Albrechtice (Horní Jiřetín) Ulbersdsorf Holešice Holtschicium
Albrechtice v Jizerských horách Albrechtsdorf Albrechtice v Jizerských horách Albrechtsdorfium
Albrechtice u Frýdlantu Olbersdorf Dětřichov u Frýdlantu Dittersbachium

pískoviště --Martin Davídek (diskuse) 20. 5. 2020, 00:56 (CEST)

Pomlčka versus spojovník[editovat zdroj]

Editační okno Wikipedie. Pod ním speciální znaky. Pomlčka je oznčena červenou tečkou a textem „Pomlčka“
Pomlčku vidíte zvýrazněnou červeně

Dobrý den, musím Vás upozornit na rozdíl mezi spojovníkem, což je toto: (-), a pomlčkou, což je toto: (–). Vidíte ten rozdíl? Spojovník se používá logicky pro spojování slov, jako je například Brno-střed. Spojovník tedy spojuje především dvě slova nebo dvě části slova v jeden celek a vkládá se bez mezer. O použití pomlčky si můžete přečíst zde. Prosím, abyste místo spojovníku používal(a) pomlčku.

Jak se pomlčka vkládá?
Pod tlačítky Zveřejnit změny a Ukázat náhled naleznete určité modré znaky a písmena. Mezi nimi najdete i pomlčku. Konkrétně je za uvozovkami, které následují po malém písmenu „ž“. Vizte obrázek. Také je možné ji vložit držením klávesy Alt a vyťukáním čísel 0, 1, 5 a 0 na numerické klávesnici.

Doufám, že teď už si nebudete plést tyto dvě „čárky“ a v pravou chvíli použijete spojovník nebo pomlčku. Děkuji. S pozdravem --Patriccck (diskuse) 12. 9. 2020, 20:08 (CEST)

Děkuji za důležité upozornění. S pozdravem --Martin Davídek (diskuse) 12. 9. 2020, 20:22 (CEST)
Nemáte zač, rádo se stalo. Pro příklad uvedu „Brno-střed“ se spojovníkem a „Ruka – část těla“ s (krátkou) pomlčkou (Alt + 0150). Taková perlička může být například „fotbalový zápas Česko–Slovensko“ (ve smyslu Česko proti Slovensku), ale „česko-slovenský fotbalový zápas“. V citátech se také může vyskytnout dlouhá pomlčka (Alt + 0151), například „Život je hra“ — Petr Novák. Máte-li nějaký dotaz, ptejte se, jsem tu pro Vás. --Patriccck (diskuse) 12. 9. 2020, 20:31 (CEST)