Kostel svaté Alžběty Uherské (Teplice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svaté Alžběty Uherské
v Teplicích-Šanově
Kostel sv. Alžběty Uherské v Teplicích-Šanově
Kostel sv. Alžběty Uherské v Teplicích-Šanově
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
Okres Teplice
Obec Teplice
Lokalita Šanov
Souřadnice
Kostel svaté Alžběty na mapě Teplic
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát teplický
Farnost Teplice-Šanov
Status farní kostel
Užívání mše se slouží každou neděli v 10:30
Datum posvěcení 30. září 1877
Světitel Karel Průcha
Architektonický popis
Architekt Heinrich Ferstel
Stavební sloh novogotika
Výstavba 18641877
Specifikace
Stavební materiál cihla, pískovec
Odkazy
Adresa Zeyerovo nám., Teplice-Šanov
Oficiální web teplice.sdb.cz/farnost
Kód památky 43983/5-5267 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Alžběty Uherské v Teplicích-Šanově je novogotickou sakrální stavbou nacházející se v lázeňském parku teplické čtvrti Šanov. Kostel je orientován k severu. Vzhledem ke svažitému terénu je kostel směrem k jihu umístěn na terase.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl postavený v letech 18641877 podle plánů Heinricha Ferstela z Vídně v novogotickém slohu. Zadavatelem stavby byla obec Šanov. Délka výstavby byla způsobena tím, že stavba, kromě pozemku, byla financována z darů a výtěžků ze sbírek; navíc musela být v době Prusko-rakouské války pozastavena (v průběhu války v ní byli mj. ubytováni vojáci). Stavební práce začaly přímo pod Ferstelovým vedením v roce 1862[zdroj?]. Kostel je postaven z režného cihlového zdiva, kamenná podezdívka jižní předsíně je z lomového kamene. Na vlastní předsíň byly použity pískovcové kvádry. Kamenné jsou pak kružby a další kamenické články jako jsou fiály, kříž nad západním štítem a portály. Dokončení kostela se protáhlo na patnáct let, takže byl dokončen až k roku 1877. Hranolová čtyřpatrová věž na severním zakončení západní lodi byla přistavěna v roce 1888, a je přístupná vlastním západním portálkem.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Kostel je koncipován jako cihlové síňové trojlodí s hranolovou věží po boku presbytáře, který má stejnou výšku a šířku s hlavní lodí. Hlavní loď kryje vysoká sedlová střecha, nad presbytářem zvalbená (zkosená). Ve štítu průčelí, nad rozetovým oknem, je v nice umístěna socha sv. Alžběty Uherské (Durynské) pečující o nemocného. Pod schodištěm je osazena pamětní deska položení základního kamene.

Jižní předsíň je otevřená, z obou boků přístupná schodištěm. Po obou stranách hlavní lodi jsou předsazené opěráky, vyvrcholené fiálami, překračující předsíň. Jižní stěny bočních lodí prolamují okna tvaru sférického trojúhelníka s trojlaločnými kružbami. Boční lodi mají pultové střechy s kolmými trojúhelnými štíty nad každým oknem. Výrazně vysoké třetí zvonové patro je otevřeno vysokými okny bez zasklení. Uvnitř se nachází zajímavá ocelová zvononosná konstrukce. Nad čtvrtým patrem s trojitými okny na každém boku je vysoká jehlancová střecha s trojúhelníkovými štíty se zbytky ciferníků hodin. Nefunkční hodinový stroj je v současnosti zapůjčen do Galerie Bartholomeus v kostele sv. Bartoloměje. Závěr východní boční lodi tvoří sakristie s oratoří v prvním patře. Přístupné jsou od východního portálku šnekovým schodištěm v přiložené věžici. Boční okna trojlodí jsou vysoká, se středními pruty a kružbami. Interiér je sklenut křížovými klenbami na válcové sloupy.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Vybavení kostela je novogotické. Okenní vitráže prošly rekonstrukcí v letech 2000–2005. Zhotovené byly podle původního typu zasklení a postupně osazovány.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]