Slídiči, retrívři a vodní psi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Slídiči, retrívři a vodní psi je skupina psích plemen dle FCI s pořadovým číslem osm. Tato skupina nemá příliš zástupců, přesto je zde několik známých plemen; zlatý retrívrlabradorský retrívranglický a americký kokršpaněl... Všechna tato plemena jsou původně lovecká, dnes jsou ale z většiny z nich společníci. Obecně mají povahu přátelskou a milou a jsou to dobří aportéři. Někteří se cvičí i jako asistenční psi. Vzhledově jsou různorodí, ale až na výjimky se jedná o střední a velké psy. Jelikož ale většina z nich pracovala hlavně ve vodě, mají pokožku dobře chráněnou srstí. Obecně jsou to všechno snadně vycvičitelní psi, hodící se pro začínající chovatele. Tato skupina má tři sekce: Retrívři, Slídiči a Vodní psi. Bez podsekcí.

Česká i Slovenská republika nemají v této skupině žádné zástupce, to se ale nedá říct o Německu, kteří zde mají německého křepeláka. Avšak největší počet zástupců zde má Velká Británie, odkud pochází většina retrívrů i slídičů. Své plemeno tu má i Španělsko (španělský vodní pes) a Nizozemsko (kooikerhondje).

Když se mluví o slídičích, jedná se většinou o španěly. Až na dvě výjimky pochází všechna tato plemena z Velké Británie. Zde najdeme i malá psí plemena; clumber a sussex španěla. Spojuje je nekonfliktní a přátelská povaha a také dobrý vztah k vodě. Ti se využívali hlavně k nahánění zvěře v hustých podrostech, kam se velcí honiči nedostali. Hodí se pro aktivní lidi, kteří se budou svému psu věnovat.

Úkolem retrívrů (někdy zvaní také jako přinašeči) vždy bylo aportovat lovci ulovenou kořist, nejčastěji se jednalo o kachny divoké, jiné vodní ptáky nebo menší savce. Mnohým z nich tato vlastnost zůstala dodnes, proto se stále využívají ke svým původním účelům. Ale prosluli i jako dobří společenští psi. Obecně nejznámějším plemenem je labradorský a zlatý retrívr, krom nich jsou tu ale další čtyři plemena; Curly coated retrívr, flat coated retrívr, chesapeake bay retrívr a nova Scotia duck tolling retrívr.

Vodní psi jsou, stejně jako ostatní sekce z této skupiny, sekcí psů-milovníků vody. I oni byli využívání jako aportéři z vody. Nachází se zde i dvě nejstarší plemena ze skupiny slídiči, retrívři a vodní psi; barbet a španělský vodní pes [1]. Přesto je asi nejznámějším portugalský vodní pes, ten se ale dostal do povědomí veřejnosti až v době, kdy si jej koupil Barack Obama.

Plemena dle FCI [2][editovat | editovat zdroj]

Retrívři[editovat | editovat zdroj]

Slídiči[editovat | editovat zdroj]

Psi vodní[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FOGLE, Bruce. Velká encyklopedie psů. 5. vyd. [s.l.]: Slovart, 2006. 409 s. ISBN 978-80-7391-481-3. S. 202, 203. 
  2. http://cmku.cz/index2.php?plemena_skupiny=8 [online]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]