Kudrnatý retrívr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kudrnatý retrívr
Dvojice curly coated retrívrů
Dvojice curly coated retrívrů
Základní informace
Země původuAnglieAnglie Anglie
SynonymaCurly coated retrívr
VyužitíAportér ve vodě, společník
Tělesná charakteristika
Hmotnost28–35 kg
Výška †Feny 62,5–63,5 cm Psi 67,5–68,5 cm
BarvaJátrová nebo čokoládová hnědá Černá
Klasifikace a standard
Skupina FCISlídiči, retrívři a vodní psi
Sekce FCIRetrívři
† výška uváděna v kohoutku

Kudrnatý retrívr (název plemena dle ČMKU: Curly coated retrívr, anglicky Curly-Coated Retriever) je anglické psí plemeno, které se od ostatních retrívrů liší kudrnatou srstí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ležící curly coated retrívr

Curly coated retrívr je – oproti ostatní retrívrům – původem anglické plemeno. Je staré asi 300 let: psi podobní těmto žili v Anglii již v 16. století [1]. Jeho původ dodnes není přesně znám, nicméně sloužil k lovu a přinášení vodního ptactva. Dnes je převážně rodinným společníkem. Mezi jeho předky nejspíše patří irský vodní španěl, portugalský vodní pes a velký pudl, tedy plemena určená k práci ve vodě.

V roce 1860 byl společně s flat coated retrívrem uznán FCI a byl sepsán první standard. Tehdy se jednalo o první uznané plemeno retrívra. V druhé polovině 19. století byl velice populární právě ve Velké Británii, ale s příchodem labradorských retrívrů zájem o něj pominul [1]. Curly coated retrívr je ze všech retrívrů nejméně známý a nejméně početný [2].

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno je inteligentní, bystré, učenlivé a velmi přemýšlivé. Na svém majiteli je poměrně závislé. Tato vlastnost mu však nebrání samostatně a sebevědomě pracovat. Pokud nemá dostatečně dominantního majitele, může se stát i tvrdohlavým. Při jednotvárné a monotónní činnosti se může začít snadno nudit. Je temperamentní a v přítomnosti majitele je přátelský i k cizím lidem. Někdy jeho pohyb při jeho hravé a rozverné náladě připomíná slona v porcelánu. V klusu i cvalu vypadá velmi elegantně.

Má silné lovecké pudy. Vyžaduje pevné vedení a klidného a trpělivého majitele.

Bývá ideálním psem pro aktivní lidi jakéhokoliv věku i pro rodiny s dětmi - pozor na jeho hravou povahu, může nechtěně někoho povalit.

Má sklony pronásledovat rychle se pohybující předměty, nevyjímaje domácí zvířata, proto je nutné si při seznamování s nimi dávat pozor. Se psy i fenami si rozumí dobře.

K cizím je zpočátku nedůvěřivý, ale ne bojácný či agresivní. Velmi důležitá je socializace mladého zvířete.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Péče o srst[editovat | editovat zdroj]

Srst curly coated retrívra tvoří množství malých kudrlinek. Přesto je téměř bezúdržbová. Dobře kryje hlavně proti vodě, ale i proti zimě. Po koupání sama rychle schne a samotné koupání jí nijak nevadí ani nepoškozuje. U výstavních jedinců je dobré srst občas promnout v prstech kudrlinu pro kudrlině [2]. Psi línají a nepotřebují ani kartáč či hřeben. Trimování je potřeba provést pouze za ušima a na nohou.

Výcvik a výchova[editovat | editovat zdroj]

Výcvik i výchova jsou důležité, bez nich by se mohl pes stát neovladatelný, znuděný a nešťastný. Vyžaduje pevné vedení, ale i majitele, který bude klidný a trpělivý. Tvrdší zacházení nebývá obvykle potřeba a nedoporučuje se.

Pohyb[editovat | editovat zdroj]

Vyžaduje hodně pohybu, jakéhokoliv typu. Nejpřirozenější je pro něj lov nebo aportování. Pokud nemá dostatek pohybu, v první řadě začne být nevrlý a bude si svoji energii vybíjet na vašem domu. V rozvinutější fázi bude otrávený, stereotypní a hyperaktivní.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Curly, jak se mu zkráceně říká, patří k nejstarším plemenům retrívrů.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Curly Coated Retriever na anglické Wikipedii.

  1. a b FOGLE, Bruce. Velká encyklopedie psů. 6.. vyd. [s.l.]: Slovart, 2006. 409 s. S. 203, 210. 
  2. a b SCHNEIDERMANNOVÁ, Brigitte. Retrívr. 1. vyd. [s.l.]: Vašut, 1999. 58 s. S. 14. 
  3. https://www.akc.org/dog-breeds/curly-coated-retriever/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]