Velššpringršpaněl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Velššpringršpaněl

Velššpringršpaněl (anglicky: Welsh Springer Spaniel), jinak též velššpringeršpaněl, je středně velké psí plemeno, řadící se mezi lovecké slídiče. Je určené pro nošení vodního ptactva. Patří k rychlejším a největším druhům španělů.[zdroj?] V rámci klasifikace FCI náleží do skupiny 8 (přinašeči zvěře, lovečtí slidiči, vodní psi), sekce 2 (lovečtí slídiči).

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o střední plemeno stavěné pro vytrvalost a tvrdou práci. Hlava je mírně klenutá. Čenich středně dlouhý, rovný, takřka kvadratický. Oříškově hnědé oči mají mírný a pozorný výraz. Menší přiléhavé uši ve tvaru vinného listu. Srst je dlouhá, nepromokavá, hladká, striktně červenobílé barvy. Tělo je krátké a svalnaté s hlubokým hrudníkem. Nohy nejsou příliš dlouhé. Ocas je zvykem kupírovat nikdy není nesený nad úrovní hřbetu, stále v živém pohybu. vyzařuje z něj elán a podnikavost. Výška v kohoutku: pes-48, fena-46. Váha: 16-20kg.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Nezkrácený ocas je spíše vzácností

Velšpringšpaněl je energické a pracovité zvíře. Je schopen pracovat mnoho hodin až do úplného vyčerpání za každých podmínek. Na druhou stranu je velmi hravý, přítulný a vděčný. Miluje děti a nemá problém s novým členem rodiny. Nebývá agresivní ani nervózní. Celkově je to optimistický pes, který se však nedoporučuje chovat ve městech díky jeho neúnavnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o přátelské a společenské plemeno

Španělé jsou jedna z nejstarších člověku známých skupin psů.[zdroj?] První zmínka o červeno-bílých španělech pochází z roku 1570 z Británie. Byly používáni k vyhledání a plašení zvěře, která se poté chytala do sítí. Později, když se začaly k lovu používat zbraně, měli špringer španělé za úkol vyhnat zvěř z úkrytu. V 18. století se začínali barevně odlišovat Angličtí a Velšští špringr španělé. Červeno-bílý špringr se nacházel převážně v oblasti Walesu a jinde jen zřídka. První Welsh Springer se jmenoval Corrin a úspěšně porážel ostatní španěly na sportovních soutěžích. Roku 1902 bylo plemeno oficiálně uznáno. Díky své povaze a loveckým instinktům došlo k rozšíření plemene do celého světa.[zdroj?]

Nároky[editovat | editovat zdroj]

Potřebuje hodně pohybu a odpovídající, nejlépe lovecké zaměstnání. Lovenou zvěř vždy nahlas hlásí a je schopen následovat ji několik kilometrů Srst je zapotřebí po každém návratu z terénu vyčesat. Nezbytný je důsledný výcvik od útlého mládí. Trpí na ušní infekce, je nutná zvýšená péče.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FALAPPI, Rino. Psi: Poznávání, výběr, péče a chov. Praha: Euromedia Group, 2001. 224 stran. ISBN 80-7202-885-5.
  • PROCHÁZKA, Josef. Malá lovecká plemena: výcvik pro práci na povrchu. Praha: Vega, 1999. 88 stran.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Slovníkové heslo velššpringršpaněl ve Wikislovníku