Retrívři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zlatý retriever

Retrívr (retriever) je sekce plemen psů dle Mezinárodní kynologické federace (FCI). Tato sekce se řadí pod skupiny slídiči, retrívři a vodní psi. Mezi nejznámější zástupce této sekce patří zlatý a labradorský retrívr.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Retrieveři jsou psi nejčastěji využívaní v myslivosti.[zdroj?] V dnešní době jsou však čím dál tím častěji chovaní jako rodinní psi a jsou využívaní při kynologických sportech. Velmi často jsou také využíváni jako psi pro handicapované (vodící, asistenční psi) či psi terapeutičtí. V neposlední řadě je můžeme vidět v rolích psích záchranářů či jako součást policejních složek.

Lovecké upotřebení[editovat | editovat zdroj]

Retrívři, tedy přinašeči, slouží k přinesení ulovené zvěře. Zdržují se tedy v blízkosti lovce a teprve na jeho povel vyráží do akce. Jako vynikající plavci jsou nejčastěji využíváni k vodním pracím, ale v případě potřeby jsou také slušnými dohledávači.

Dohledávka je také jednou z disciplín zkoušek OVVR (Ověření vrozených vlastností retrívrů), které jsou společně s výstavami podmínkou k uchovnění jedince.

Původně toto plemeno bylo využíváno rybáři k vytahování sítí z vody. K pobytu ve vodě je ostatně srst i tělo velmi dobře uzpůsobeno.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Všichni retrívři jsou psi přátelští, milí, kontaktní a inteligentní. Díky jejich chytrosti není výcvik nijak náročný, rychle chápou a minimálně zapomínají. Právě kvůli těmto vlastnostem bývají využíváni jako asistenční či canisterapeutičtí psi.

V posledních deseti letech nechybí zlatý a labradorský retrívr v tabulkách nejoblíbenějších plemen ve všech zemích světa.[zdroj?] Pro svou lásku ke všemu živému jsou dokonalými rodinnými psy a opatrovníky dětí.[zdroj?] Chesapeake bay retrívr a Nova Scotia duck tolling retrívr bývají také dobrými hlídači. Všichni se pak mohou stát aktivními společníky sportovně založených rodin.

Plemena retrívrů[editovat | editovat zdroj]