Curly coated retrívr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Curly coated retrívr
Dvojice curly coated retrívrů
Dvojice curly coated retrívrů
Základní informace
Země původu AnglieAnglie Anglie
Synonyma Kudrnatý retrívr
Využití Aportér ve vodě, společník
Tělesná charakteristika
Hmotnost 28–35 kg
Výška †

Feny 62,5–63,5 cm

Psi 67,5–68,5 cm
Barva

Játrová nebo čokoládová hnědá

Černá
Klasifikace a standard
Skupina FCI Slídiči, retrievři a vodní psi
Sekce FCI Retrívři
† výška uváděna v kohoutku

Curly coated retrívr (anglicky: Curly-Coated Retriever) v České republice též zvaný kudrnatý retrívr, je anglické psí plemeno, které se od ostatních retrívrů liší kudrnatou srstí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ležící curly coated retrívr

Curly coated retrívr je – oproti ostatní retrívrům – původem anglické plemeno. Je staré asi 300 let: psi podobní těmto žili v Anglii již v 16. století [1]. Jeho původ dodnes není přesně znám, nicméně sloužil k lovu a přinášení vodního ptactva. Dnes je převážně rodinným společníkem. Mezi jeho předky nejspíše patří irský vodní španěl, portugalský vodní pes a velký pudl, tedy plemena určená k práci ve vodě.

V roce 1860 byl společně s flat coated retrívrem uznán FCI a byl sepsán první standard. Tehdy se jednalo o první uznané plemeno retrívra. V druhé polovině 19. století byl velice populární právě ve Velké Británii, ale s příchodem labradorských retrívrů zájem o něj pominul [1]. Curly coated retrívr je ze všech retrívrů nejméně známý a nejméně početný [2].

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Toto plemeno je inteligentní, bystré a učenlivé. Na svém majiteli není tak závislé, jako ostatní retrívři a dokáže i sám pracovat. Pokud nemá dostatečně dominantního majitele, může se stát i tvrdohlavým. Je temperamentní a v přítomnosti majitele je přátelský i k cizím lidem. Je divoký a velice aktivní. Má rád pohyb a má lovecké pudy. Vyžaduje pevné vedení a klidného a trpělivého majitele.

K malým dětem se moc nehodí pro svoji bouřlivou a hravou povahu. Při hře by mohl malému dítěti ublížit a naopak, pokud by dítě ublížilo psovi, mohl by i kousnout.

Má sklony pronásledovat rychle se pohybující předměty, nevyjímaje domácí zvířata, proto je nutné si při seznamování s nimi dávat pozor. Se psy i fenami si rozumí dobře.

K cizím je zpočátku nedůvěřivý, ale ne bojácný či agresivní. Pokud mu cizí lidé dovolí, aby se oproti nim stal dominantní, může to mít katastrofální následky.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Péče o srst[editovat | editovat zdroj]

Srst curly coated retrívra je téměř bezúdržbová. Dobře kryje hlavně proti vodě, ale i proti zimě. Po koupání sama rychle schne a samotné koupání jí nijak nevadí ani nepoškozuje. U výstavních jedinců je dobré srst občas promnout v prstech kudrlinu pro kudrlině [2]. Psi línají a nepotřebují ani kartáč či hřeben. Trimování je potřeba provést pouze za ušima a na nohou.

Výcvik a výchova[editovat | editovat zdroj]

Výcvik i výchova jsou důležité, bez nich by se mohl pes stát neovladatelný nebo agresivní. Vyžaduje pevné vedení, ale i majitele, který bude klidný a trpělivý. Tvrdší zacházení mu nevadí.

Pohyb[editovat | editovat zdroj]

Vyžaduje hodně pohybu, jakéhokoliv typu. Nejpřirozenější je pro něj lov nebo aportování. Pokud nemá dostatek pohybu, v první řadě začne být nevrlý a bude si svoji energii vybíjet na vašem domu. V rozvinutější fázi bude agresivní, stereotypní a hyperaktivní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Curly Coated Retriever na anglické Wikipedii.

  1. a b FOGLE, Bruce. Velká encyklopedie psů. 6.. vyd. [s.l.]: Slovart, 2006. 409 s. S. 203, 210. 
  2. a b SCHNEIDERMANNOVÁ, Brigitte. Retrívr. 1. vyd. [s.l.]: Vašut, 1999. 58 s. S. 14. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]