Anglický kokršpaněl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anglický kokršpaněl
Anglický kokršpaněl (Elis Rosmery - majitel Vanesa Krbová)
Anglický kokršpaněl (Elis Rosmery - majitel Vanesa Krbová)
Základní informace
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
Hmotnostcca 12,5–14,5 kg
Výška †psi: 39–41 cm
feny: 38–39 cm
Barvazlatá, červená, játrová, černá a nebo vícebarevné kombinace
Klasifikace a standard
Skupina FCI8: Slídiči, přinášeči a psi vodní
Sekce FCI2: Slídiči (s pracovní zkouškou)
FCIstandard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Anglický kokršpaněl (anglicky: English Cocker Spaniel) je jedno z nejstarších plemen loveckých psů – slídičů. Název se odvozuje od anglického slova woodcock (sluka). Je to oblíbený společenský a výborný lovecký pes, který je schopen slídit i aportovat.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Anglický kokršpaněl v trávě

Byl vyšlechtěn okolo 18. století ve Velké Británii, šlechtění bylo úmyslné, ale i tak se nám dochovalo o předcích tohoto plemene jen pramálo zmínek. Vyšlechtěno bylo k lovu pernaté zvěře (ptáci, vodní zvířata) a k přinášení předmětů z vody. Původně se všichni slídící psi nazývali „španělé“. Později z nich byly zformovány dva druhy plemene. Španělé malého vzrůstu byli předurčeni k nahánění lovených ptáků, především sluk, z hustého porostu keřů, kde by to vysoký pes nezvládl. Začátkem 19. století existovaly dva druhy španělů:

Billie Jean Inmensa belleza - majitel Lucie Wozniaková
  1. větší (nad 25 liber) a rychlejší, tj. "springerspaniel",
  2. menší "cockerspaniell".
    Elis Rosmery při aportování - majitel Vanesa Krbová

Jako samostatné plemeno bylo uznáno v roce 1883 a první standard vydán v roce 1902[1]. První pes byl do Čech přivezen v roce 1913, a to fena Baronesa. Další psi následovali hned několik let po ní.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Je to robustní pes, ale velmi lehký a lehce se pohybující. Má celé tělo dobře osvalené. Celé tělo pokrývá delší a mírně kadeřavá srst může být jednobarevná v barvách černé, červené, zlaté nebo játrové. Vyskytují se i vícebarevné varianty, většinou s bílým podkladem a černými znaky, nebo pálením.[2]

Hlava je vyvážená, s malou mozkovnou a delším čumákem. Jemně řezaná. Temeno a nos mají stejnou délku, čumák je hranatý. Oči nesmí být světle zbarvené, mají mít tmavohnědý odstín a kulatý tvar. Bělmo je u nich vidět. Stop je výrazný, ale ne přehnaně. Uši jsou nasazeny nízko, jsou dlouhé a porostlé dlouhou, hedvábnou srstí. Spadají volně až pod líce.

Krk je středně dlouhý, široký a osvalený. Také rovný. Hřbet je široký, žebra by neměla být vidět, ale měla by jít dobře nahmatat. Krk na něm sedí pevně a přechod není viditelný. Ocas je v jedné rovině s linií hřbetu, je středně dlouhý a u kořene je stejně silný jako špička. Srst na něm může vytvářet prapor.

Anglický kokršpaněl dorůstá do výšky 41 cm v kohoutku, čímž se řadí mezi středně velká plemena. Hmotnost standard neuvádí, ale pohybuje se okolo 15 kg.[3]

Podobná plemena[editovat | editovat zdroj]

Blízkým příbuzným anglického kokršpaněla je kokršpaněl americký. Toto plemeno je novější a anglický kokršpaněl je jeho přímým předkem. Tito psi se liší klenutím hlavy a také délkou trupu: americký kokršpaněl má výrazněji klenutou hlavu a kratší hřbet.[4] Výrazně se liší též úprava srsti, jelikož zatímco u americkýh kokrů se hledí především na vzhled a jejich srst bývá dlouhá až po hlezna, zatímco angličtí kokři se upravují více pkrakticky a jejich srst se střihá na kratší délku.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Je to velmi aktivní, hravý a veselý pes, oblíbený po celém světě právě pro svoji povahu a schopnost rychle se učit. Je bystrý, rychlý a vždy rychle pochopí, co po něm chcete. Stejně jako pudly, i toto plemeno využívají lidé na cvičení do cirkusu. Je také milý a přátelský. Je možné chovat jej s více psy, kvůli jeho nekonfliktní povaze. Bez svého pána může být trochu nervózní, ale v jeho přítomnosti hned ožije.

Jde o lovecké plemeno, někteří jedinci tedy mohou mít silnější lovecký pud a zajímat se o stopy zvěře. Coby lovecký pes se využívá dodnes, hlavně při lovu pernaté zvěře, je to výborný aportér a vodař, dobře vycvičení jedinci zvládnou i dosledy černé a spárkaté zvěře.

S dětmi vychází toto plemeno skvěle — hraje si s nimi, mazlí se, učí se zábavné povely... Je schopný je i respektovat a být k nim loajální. Má je velmi rád a je nekonfliktní, pokud se ale má seznámit s kojencem, bude si chtít hrát a tak je dobré postupovat po krůčcích.

Ostatní zvířata pro anglického kokršpaněla nepředstavují problém, dobře s nimi vychází. Velmi přátelský je i k ostatní psům a nechová se k nim dominantně, což je velkým plus v seznamování.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anglický kokeršpaniel na slovenské Wikipedii.

  1. Tato informace pochází z webu fci.cz
  2. https://www.pejskari.cz/genetika/plemeno/5
  3. Odstavec o vzhledu je výtahem z oficiálního platného standardu plemene anglický kokršpaněl dle FCI.
  4. Anglický kokršpaněl [online]. Inzerce psů [cit. 2016-06-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]