Velký pudl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Velký pudl (někdy také nazývaný královský pudl) je největší výškový ráz plemene pudl. Podle standardu pudla [1] musí dosahovat velikosti mezi 45 a 60 cm v kohoutku, povolená tolerance jsou + 2 cm. Ve všech ohledech musí mít správný výraz pro svůj velikostní ráz a musí nést typické znaky plemene.

Velký pudl
Poodle.jpg
Základní informace
Země původu FrancieFrancie Francie
Využití Aportér, společník
Tělesná charakteristika
Hmotnost 30 kg
Výška † 45 - 60 cm
Barva Aprikot, černý, bílý, šedý, hnědý, harlekýn
Klasifikace a standard
Skupina FCI Společenští a malí psi
Sekce FCI Pudl
ČMKU standard
† výška uváděna v kohoutku

Srst[editovat | editovat zdroj]

Srst velkých pudlů je stejně jako u menších rázů kadeřavá nebo šňůrová. Kadeřavá srst připomíná svou texturou vlnu, je elastická a odolná tlaku ruky. Měla by být hustá a tvořit stejnoměrné kadeře. Šňůrová srst je tvořená jednotlivými šňůrami o délce alespoň 20 cm, které jsou lehké, jemné, podobající se vlně[2]. Šňůry musejí vznikat přirozeně. Jedinci s uměle vytvořenými šňůrami by měli být vyloučeni z vystavování.

Barvy[editovat | editovat zdroj]

Výstavní černý pudl

Mezi FCI uznané barvy velkých pudlů[2] patří stejně jako v menších rázech bílá, černá, hnědá, stříbrná, apricot (oranžovoplavá) a červená (červenoplavá).

Využití[editovat | editovat zdroj]

Velcí pudlové jsou vynikajícími rodinnými společníky, sportovci, výstavními šampiony nebo třeba také asistenčními či vodícími psy[3].

Původ[editovat | editovat zdroj]

O zemi původu se přou Německo s Francií, podle některých pramenů plemeno pudl vzniklo v 16. století v Německu, nicméně oficiálně je od roku 1939 za zemi původu pudla označována Francie[4], odkud pochází i současné znění standardu a mezinárodní označení "Caniche" ("cane" je francouzské označení pro kachnu)[2].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Standard pudla, na stránkách KPaCHP.
  2. a b c Standard pudla FCI-Standard N° 172 / 18.04.2007/GB na stránkách FCI
  3. Velký pudl jako vodicí pes ve Škole pro výcvik vodicích psů pro nevidomé
  4. O rase na stránkách KPaCHP